Πρόσφατα Θέματα

Γνωμικά - Παροιμίες - Μυθεύματα-Ιστορικά στοιχεία-Ρήσεις που διδάσκουν !

Σελίδα 12 από 15 Επιστροφή  1 ... 7 ... 11, 12, 13, 14, 15  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

Απ: Γνωμικά - Παροιμίες - Μυθεύματα-Ιστορικά στοιχεία-Ρήσεις που διδάσκουν !

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Παρ Μαρ 11, 2016 7:42 pm

aldel έγραψε:Βάζε, βάζε, κι ας είναι και μεγάλα, me like!
Έγινε αδερφέ ότι πέφτει στην αντίληψή μου θα το βάζω. Wink

Savvas
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 26758
Ημερομηνία εγγραφής : 13/05/2012
Τόπος : Ελλαδάρα αγάπη μου

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Δευ Μαρ 14, 2016 12:47 pm

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Γιάννης Κουτρέλης: Η ιστορία του επιζώντα των Ιμίων - Περιμένει 15 χρόνια για να βγάλει την σύνταξη που του αναλογεί

Μαρία Μπακοπούλου
Θα μπορούσε να είναι σενάριο ταινίας με τον ίδιο στο ρόλο του πρωταγωνιστή, σαν ένα ήρωα, που όλο φτάνει κοντά στο στόχο του και όλο τελικά αυτός απομακρύνεται, αφήνοντας τον μετέωρο για το επόμενο βήμα. Όμως η ιστορία του απόστρατου επισμηναγού Γιάννη Κουτρέλη, του μοναδικού επιζώντα από τη νύχτα των Ιμίων, 20 χρόνια πριν, είναι από αυτές που γράφει η ίδια η ζωή με αριστοτεχνικό τρόπο και καταδεικνύει όχι μόνο την απεριόριστη γκάμα της, αλλά και την αδιαφορία της ελληνικής κοινωνίας σε ανθρώπους που βγήκαν μπροστά για την πατρίδα και τελικά επέζησαν.
Με αφορμή, δε, το πρόσφατο τραγικό γεγονός της πτώσης του ελικοπτέρου στη βραχονησίδα της Κινάρου και τον άδικο θάνατο των τριών αξιωματικών έρχεται στο φως η παγωμένη, όπως αποδεικνύεται, στάση της πολιτείας σε ανθρώπους που δόξασαν την Ελλάδα και τελικά επέζησαν, διεκδικώντας όχι τιμές ήρωα, όπως ίσως θα έπρεπε, αλλά απλά μια σύνταξη για να μπορούν να ζουν αξιοπρεπώς. 
Μετά από τον τραυματισμό του την νύχτα των Ιμίων, κάτι το..........[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] οποίο αποσιωπήθηκε, προσπαθεί εδώ και 15 χρόνια να βγάλει την σύνταξη που του αντιστοιχεί, η οποία θα μπορεί να φροντίσει τα προβλήματα υγείας που “κουβαλά” από τότε, αλλά ακόμα η πολιτεία δεν έχει φροντίσει γιαυτό. 
“Μου ασκήθηκαν αφόρητες πιέσεις, θα βόλευε να ήμουν νεκρός” λέει ο ίδιος στο newpost και ξετυλίγει το κουβάρι μιας υπόθεσης “καθημερινής ελληνικής τρέλας” που διαρκεί τα τελευταία είκοσι χρόνια.

«Την περίοδο λίγο πριν την νύχτα των Ιμίων υπηρετούσα σε νησί του Ανατολικού Αιγαίου το οποίο διαδραματίζει πρωτεύοντα ρόλο στην αποκάλυψη ιχνών εχθρικών αεροσκαφών τα οποία εισέρχονται στον εθνικό εναέριο χώρο. Πέραν αυτού παρέχεται η δυνατότητα ηλεκτρονικών ενεργειών σε πλοία που εκτελούν διελεύσεις από βορρά προς νότο.

Στις 10 Ιανουαρίου φαινόταν καθαρά ότι το επεισόδιο στην βραχονησίδα Ίμια που ξεκίνησε στις 29 Δεκεμβρίου θα έπαιρνε μεγαλύτερες διαστάσεις καθόσον η Τουρκία αμφισβητούσε το δικαίωμα κυριαρχίας της Ελλάδας επάνω σε αυτήν.

Για τον λόγο αυτό στο Γενικό Επιτελείο Αεροπορίας έγινε σύσκεψη στην οποία συμμετείχα και στην οποία αποφασίσθηκαν μέτρα και τρόποι αντιμετώπισης των Τουρκικών προκλητικών ενεργειών.

Ακολούθως επέστρεψα στην Μονάδα μου προκειμένου εφαρμόσω όλα αυτά που αποφασίσθηκαν. Την συγκεκριμένη μέρα του τραυματισμού μου, στις 30 Ιανουαρίου 1996, η ετοιμότητα για την από αέρος αποτροπή προσβολής της νήσου ήταν σε μέγιστο βαθμό. Οι εντολές που είχαμε από τον ίδιο τον Αρχηγό ΓΕΕΘΑ ήταν ξεκάθαρες: Έστω και ένας να μείνει εδώ πάνω οι κεραίες πρέπει να γυρνάνε. Αυτό μας είχε τονίσει ο ναύαρχος Λυμπέρης όταν ήρθε επάνω στο βουνό λίγες μέρες πριν την μοιραία νύχτα της 30 Ιανουαρίου.

Η απώλεια ελέγχου ζωτικής περιοχής στο Αιγαίο αποτελούσε σοβαρό πλεονέκτημα στην οποιαδήποτε επιθετική ενέργεια της Τουρκίας και αυτό το γνωρίζαμε όλοι μας. Γνωρίζαμε επίσης ότι σε μικρή απόσταση από εμάς βρισκόταν τουρκικό πολεμικό σκάφος το οποίο θα επιχειρούσε κατά των θέσεων μας με τακτικά και ηλεκτρονικά μέσα. Γνωρίζαμε επίσης ότι στην Ίμβρο βρισκόταν άλλο τουρκικό πολεμικό σκάφος το οποίο θα επιχειρούσε και αυτό εναντίον μας. Όπως γνωρίζαμε ότι η τουρκική αεροπορία με στόχο την αχρήστευση των συστημάτων που διαθέταμε πάνω στο νησί είχε διατάξει αεροσκάφη της από τα ενδότερα να μετακινηθούν σε θέσεις ακριβώς απέναντι μας. Είχαμε λοιπόν απέναντί μας τουλάχιστον 20 αεροσκάφη και δύο πλοία τα οποία θα επιχειρούσαν επιθέσεις κατά των θέσεων μας. Οι θέσεις μας, οι ενέργειες μας και η αντίδραση μας είχαν προετοιμασθεί με τέτοιο τρόπο που η οποιαδήποτε εχθρική κίνηση εναντίον ελληνικών στόχων θα αποκαλυπτόταν και θα αναχαιτιζόταν αμέσως. Κάθε ενέργεια από αέρα κατά των δικών μας θέσεων θα αποτελούσε για την Τουρκία δυσάρεστη έκπληξη.

Ταυτόχρονα λόγω των συστημάτων ηλεκτρονικών εφαρμογών που διαθέταμε γνωρίζαμε πολλά περισσότερα από όσα νόμιζαν. Από τις μεσημβρινές ώρες της 30ης Ιανουαρίου, λόγω της κατάστασης στην περιοχή των Ιμίων, υπήρχε μέγιστη πολεμική ετοιμότητα, πράγμα που συνετέλεσε στη διακοπή της εκτελούμενης άσκησης ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ 1996 και είχαμε μεταπέσει σε στάδιο πραγματικής φάσης.

Και όντως, από εμπρός μας πέρασε η φρεγάτα ΤRΑΚΥΑ F- 254 η οποία παραβιάζοντας τα ελληνικά χωρικά ύδατα κατευθύνθηκε στα Ίμια. Την είχαμε αποκαλύψει και την είχαμε στοχοποιήσει. Με την δύση του ηλίου το ενδεχόμενο κίνησης τουρκικών μέσων έγινε ακόμη μεγαλύτερο. Στις 23:00 περίπου η ενεργοποίηση της αντιαεροπορικής άμυνας του νησιού δόθηκε ως εντολή σε εμάς καθόσον από στιγμή σε στιγμή αναμέναμε εχθρική προσβολή κατά των δυνάμεων που επιχειρούσαν πάνω στο νησί.

Στο σημείο αυτό θέλω να σας πω ότι όλα αυτά συνέβαιναν μέσα σε δυσμενείς καιρικές συνθήκεςκαθόσον στην περιοχή επικρατούσαν καταιγίδες που γίνονταν όλο και πιο σφοδρές. Ως όφειλα, έδωσα τις ανάλογες εντολές ενεργοποίησης αυτών που προβλεπόταν και αφορούσαν την άμυνα από αέρος καθώς και την αντιμετώπιση κάθε πιθανής προσβολής από θαλάσσης.

Κατά την διάρκεια της νύχτας η επίθεση των εχθρικών δυνάμεων εκδηλώθηκε με ηλεκτρονικά μέσα κατά των οποίων εκτελούσαμε αντίμετρα. Γινόταν πλέον φανερό ότι την έναρξη ηλεκτρονικών επιθέσεων θα ακολουθήσει τακτική ενέργεια κατά των θέσεων μας. Σύμφωνα με το από 7 Νοεμβρίου 2003 επίσημο πόρισμα που εκδόθηκε τραυματίσθηκα στην προσπάθεια αποκάλυψης αντιαεροπορικού όπλου. Ο τραυματισμός ήταν πάντα σύμφωνα με το πόρισμα «…κατά τη διάρκεια εκτέλεσης διατεταγμένηςυπηρεσίας και εξ αιτίας αυτής κατά το χρονικό διάστημα που η χώρα βρισκόταν σε ύψιστο βαθμό ετοιμότητας λόγω του άμεσου και επικειμένου κινδύνου σύγκρουσης με την Τουρκία».

Και το πόρισμα συνέχιζε: «Παρόλο που οι διαταγές που είχε λάβει ο Σμηναγός Κουτρέλης Ι. δεν ήταν προς την αποκάλυψη του αντιαεροπορικού όπλου αυτός επιδεικνύοντας ζήλο, αυταπάρνηση και αίσθημα ευθύνης πέραν του καλώς εννοούμενου καθήκοντος και καθώς σε κρίσιμες στιγμές όπως η συγκεκριμένη η προάσπιση των εθνικών συμφερόντων και των κυριαρχικών δικαιωμάτων της Πατρίδας έναντι οιουδήποτε επιβουλεύεται την εθνική ανεξαρτησία είναι επιβεβλημένη από τον ρόλο και την θέση που του έχει ανατεθεί τότε, ο Σμηναγός Κουτρέλης Ι. τραυματίσθηκε, ενώ εκτελούσε υπηρεσία που του είχε επιβληθεί από την Μονάδα και τη Πατρίδα του εν γένει».

“Οι προσωπικές ενασχολήσεις για την υγεία μου βρισκόταν σε δεύτερη μοίρα”

Οι αφηγήσεις του κ. Κουτρέλη για τον τραυματισμό του είναι καταιγιστικές: «Κατά την στιγμή του τραυματισμού και στην θέση που αυτός συνέβη ήταν αδύνατη ιατρική εκτίμηση της ζημιάς που προκλήθηκε σε μένα. Την ώρα εκείνη άλλωστε πρώτιστο μέλημα ήταν το φρόνιμα των ανδρών που βρισκόταν με το δάχτυλο στην σκανδάλη και η επιτυχής άμυνα του νησιού. Οι προσωπικές ενασχολήσεις περί της υγείας μουβρισκόταν σε δεύτερη μοίρα. Η ανακοίνωση ότι ένας εκ των επικεφαλής αξιωματικών τραυματίσθηκε δεν θα αποτελούσε καλό παράγοντα για την ψυχολογία των υπολοίπων και αυτό δεν έπρεπε να γίνει. Έπρεπε λοιπόν να μείνω στην θέση μου πάνω στο βουνό με κάθε θυσία και με κάθε κόστος. Άλλωστε όταν έφυγα από το σπίτι μου για την αποστολή είχα φιλήσει την γυναίκα μου και τα παιδιά μου και γνώριζα και εγώ και η γυναίκα μου για το που πήγαινα και τι μπορεί να συνέβαινε. Είχαμε όλοι αποδεχθεί στην οικογένεια την φύση της εργασίας που εκτελούσα».

“Οι οικογένειες των στρατιωτικών έχουν την ιδέα ότι μπορεί να μην γυρίσουμε σπίτι όρθιοι”

«Νομίζω ότι οι οικογένειες των στρατιωτικών έχουν όλες ενστερνισθεί την ιδέα ότι κάποια μέρα μπορεί να μην γυρίσουμε σπίτι όρθιοι. Πάνω στο βουνό παρέμεινα 4 μέρες αντιμετωπίζοντας σοβαρές ενοχλήσεις στον αυχένα και στο κεφάλι που συνοδευόταν με τάσεις προς εμετό και απώλεια στήριξης. Οι πόνοι ήταν δυνατοίκαι στην γύρω περιοχή δεν υπήρχε ιατρός από τον οποίο να ζητούσα συμβουλή. Την τέταρτη μέρα μετά τα γεγονότα και την χαλάρωση λίγο της κατάστασης ανέβηκαν στο βουνό δύο άτομα από το τοπικό υγειονομικό κέντρο και μου χορήγησαν αναλγητικά και συμβουλές. Τα πράγματα έγιναν λίγο καλύτερα τώρα πλέον γιατί κάθε που δεν ένοιωθα καλά έκανα μία παυσίπονη ένεση.

Η λέξη ήρωας είναι μεγάλη. Αυτά τα αποφασίζει η ιστορία. Τι έγινε όμως με το αποδεικτικό, το όπλο που χτύπησε τον κ. Κουτρέλη; “Το όπλο που με κτύπησε κινήθηκε για λόγους που συμφωνήθηκε ποτέ να μην αποτυπωθούν σε κείμενο προκειμένου να διασφαλισθούν κρίσιμα σημεία της νύχτας εκείνης. Αυτό στην συνέχεια αποτέλεσε σκαλοπάτι πάνω στο οποίο πάτησαν όλοι αυτοί, που χωρίς να έχουν την παραμικρή ιδέα από επιχειρήσεις και πολεμικές ενέργειες, επιχείρησαν να υποβαθμίσουν τον παράγοντα τουρκικές εχθρικές ενέργειες και να οδηγήσουν την υπόθεση σε μονοπάτια γραφειοκρατικά και άσχετα. Λυπάμαι για όλους αυτούς”.

Μου ζητούσαν να σωπάσω

Ο ίδιος μιλά για πιέσεις που δέχτηκε ακόμα και να αποσιωπήσει το γεγονός: “Όταν όμως η μοίρα τα φέρει έτσι και δεν είσαι νεκρός αλλά τραυματίας και μπορείς να απαντάς σε όλα αυτά, τότε όλοι αυτοί ενοχλούνται και σου ζητούν να σωπάσεις. Και από μένα ζήτησαν πολλές φορές να σωπάσω. Πολλές φορές το έκανα ιδιαίτερα όταν θεώρησα ότι δεν συμφέρει την πατρίδα. Τις φορές μέσα στην μακρόχρονη αυτή προσπάθεια μου να αποδείξω ότι τα γεγονότα συνέβησαν έτσι όπως συνέβησαν και όχι όπως αυτοί θέλουν να φαντάζονται ότι συνέβησαν κατάλαβα ότι βόλευε να είσαι νεκρός για να μπορούν όλα να λήξουν με την διατύπωση «ανθρώπινο λάθος» .

Για ένα περίεργο λόγο όταν πάντα φτάναμε στο σημείο να πούμε ή να αποτυπώσουμε στο χαρτί της πιθανούς λόγους της ανεξέλεγκτης κίνησης του όπλου που επέφερε τον τραυματισμό μου κανείς δεν ήθελε της λόγους της να συμπεριληφθούν οι επιθετικές ενέργειες της Τουρκίας. 

«Με κάλεσαν στρατηγοί και υπουργοί. Στην αρχή σου χτυπάνε την πλάτη».

«Στα γραφεία τους με κάλεσαν πολλοί. Στρατηγοί, πολιτικοί, υπουργοί. Το σκηνικό πλέον γνώριμο. Στην αρχή σου χτυπάνε την πλάτη. Σε αποκαλούν ήρωα. Εκφράζουν τον θαυμασμό τους. Μετά ζητούν να μάθουν. Ρωτούν πράγματα που πιθανά σε σένα να φέρνουν θύμησες που πονάνε. Αυτό δεν τους ενδιαφέρει. Η περιέργεια τους ξεπερνά τα όρια. Κανείς δεν νοιάζεται για το πώς η οικογένεια σου έζησε τις ώρες εκείνες αλλά και μετά. Κανείς ποτέ δεν ρώτησε πως είναι η ψυχολογία ενός παιδιού που από μικρό άκουγε τους άλλους να λένε στον πατέρα του. Σου λένε πως ‘’γλίτωσες’’. Πως ήσουν τυχερός».

Πήγαν δύο φορές να με βγάλουν και τρελό

Η πορεία για την δικαίωση δεν ήταν εύκολη. ‘Οπως τονίζει ο κ. Κουτρέλης του ασκήθηκαν πιέσεις διαφόρων ειδών. Από τις πιο απαλές μέχρι και πολύ βαριές. Σύμφωνα με τον ίδιο, «Πιέσεις του τύπου: “Το κράτος είναι δυνατό μην τα βάζεις μαζί του” και “Τι τα θες τώρα κάτσε στα αυγά σου” ήταν καθημερινές. Υπήρξαν όμως και σοβαρότερες όπως απειλές για μετάθεση μακριά από την οικογένεια, απαγόρευση να επισκέπτομαι άλλα νοσοκομείο πλην του 251 ΓΝΑ, απειλές για αποστρατεία, ενώ υπήρξαν όμως και δύο γεγονότα που δεν τα περίμενα: Παραπέμφθηκα δύο φορές για ψυχιατρική εκτίμηση. Δηλαδή επιχείρησαν να με βγάλουν τρελό. Ευτυχώς επικράτησε η λογική στους γιατρούς. Και το σοβαρότερο ήταν όταν απειλήθηκα ότι το κράτος είναι τόσο δυνατό που μπορεί να με τυλίξει σε μια κόλλα χαρτί και να κατηγορηθώ ότι εκείνη την νύχτα αυτοτραυματίσθηκα για να μην πολεμήσω. Πως κρατήθηκα και δεν έκανα φόνο εκείνη την στιγμή ακόμη απορώ”.

Ο κ. Κουτρέλης αποκαλύπτει ότι είναι χαρακτηρισμένος “συνταξιούχος με πολεμικές διατάξεις” και μάλιστα σε ελληνικό έδαφος. ‘Ομως παρόλαυτα, η πολιτεία κάνει... χρόνια να του αναγνωρίσει όσα συνεπάγονται από αυτόν τον χαρακτηρισμό. «Κατ αρχάς δεν δηλώνω εγώ επιζών από πολεμικές επιχειρήσεις. Η ίδια η πολιτεία το δηλώνει. Μετά την λήξη του δευτέρου παγκοσμίου πολέμου η Ελλάδα είναι συνεχώς σε κατάσταση ειρήνης. Μακάρι έτσι να είμαστε πάντα. Όσες φορές ο ελληνικός στρατός χρειάσθηκε να διεξαγάγει πολεμικές επιχειρήσεις αυτές ήταν εκτός ελληνικής επικράτειας. 
Η Κορέα, η Κύπρος, η Βοσνία ήταν έξω από την ελληνική επικράτεια. Ακόμα και η Κύπρος ήταν ένα άλλο κράτος. Η μόνη φορά που ο ελληνικός στρατός κλήθηκε να υπερασπιστεί έδαφος που το είχαν ήδη καταλάβει εχθρικά στρατεύματα ήταν την νύχτα των Ιμίων. Στην μόνη και μοναδική αυτή φορά που ο ελληνικός στρατός διεξήγαγε πολεμικές επιχειρήσεις πάνω σε ελληνικό έδαφος είχαμε τρεις νεκρούς. Ελάχιστοι γνωρίζουν για τον ένα τραυματία. Δεν δηλώνω εγώ λοιπόν επιζών, είμαι επιζών. Επειδή όμως η πολιτεία ποτέ δεν τόλμησε να πει την αλήθεια. Μου έδωσε σύνταξη με πολεμικές διατάξεις. 

Δεν τόλμησε όμως να πει σε ποιόν πόλεμοκαι εναντίον ποιου εχθρού πολέμησα. Έτσι η σύνταξη μου είναι ταυτόσημη με αυτών που πολέμησαν στην Αλβανία το 1940-41»

Χωρίς τέλος ο γολγοθάς για την σύνταξη με πολεμικές διατάξεις. 

“Χαρακτήρισαν τον τραυματισμό μου... τροχαίο”

Ο κ. Κουτρέλης μας αναφέρει το χρονικό της περιπέτειάς του προκειμένου να του χορηγηθεί σύνταξη, ανάλογη με αυτό που πέρασε την μοιραία νύχτα των Ιμίων. «Μετά τον τραυματισμό και επί 2 περίπου χρόνια δεν ασχολήθηκα με την συνταξιοδότηση μου. Δεν με ενδιέφερε γιατί νόμιζα ότι ήμουν καλυμμένος. Η υγεία μου όμως όσο περνούσε ο χρόνος συνεχώς παρουσίαζε νέα προβλήματα. Ενώ στην αρχή γινόταν συντηρητική αγωγή στην συνέχεια άρχισαν να γίνονται κουβέντες για χειρουργεία και αυτό με έκανε να ανησυχήσω.

Τότε διαπίστωσα ότι για τον τραυματισμό μου δεν έγινε καμία απολύτως έρευνα. Δεν καταγράφηκε απολύτως πουθενά. Η εισαγωγή μου στο νοσοκομείο έγινε ως αναφερόμενο τροχαίο. Από τότε το 1999 ξεκίνησε η προσπάθεια μου να αποδείξω την αλήθεια. Σε ένα από τα πολλά ιατρικά συμβούλια που έγιναν για δουν τον τρόπο που θα αντιμετωπιζόταν η κατάσταση μου ρώτησα τον διευθυντή του νοσοκομείου: “Πείτε μου αν όλα αυτά που λέτε ότι έχω συνέβησαν σε τροχαίο ποιο είναι αυτό το τροχαίο και ποιο αστυνομικό τμήμα επιλήφθηκε του τροχαίου”. Και αυτός με διόρθωσε: “Όχι «τροχαίο» νεαρέ μου «αναφερόμενο τροχαίο» δηλαδή εσύ ήρθες και μας είπες ότι είχες τροχαίο εμείς δεν γνωρίζουμε τίποτε. Τότε κατάλαβα ότι μόνος δρόμος ήταν τα χαρτιά”.

ΤΟ ΧΡΟΝΙΚΟ

23-10-2001 / Ζήτησα την διενέργεια ΕΔΕ

22-11-2001 / Διατάζεται ΕΔΕ

27-03-2002 / Εκδίδεται πόρισμα. Προέκυψε ότι ‘’απλώς τραυματίσθηκα’’. Ούτε που ούτε πως. Ζητώ επανάληψη της διαδικασία και τονίζω ότι θα κινηθώ νομικά.

02-09-2002 / Εκδίδεται νέο πόρισμα που λέει ότι δεν στοιχειοθετούνται ενδείξεις για το που και πως. Ζητώ νέα έρευνα

30-05-2003 / Διατάσσεται νέα έρευνα. Παρατηρείται λοιπόν ότι ενώ δεν επιθυμεί κανείς να πει τι συνέβη εν τούτοις διατάζονται έρευνες ελπίζοντας όλοι ότι θα το πει κάποιος άλλος.

02-04-2004 / Κρίνομαι πλέον ανίκανος για εργασία με ποσοστό 52%. Τίθεται θέμα επιβίωσης πλέον της οικογενείας μου. Ζητώ νέα υγειονομική εξέταση και αντιλαμβάνομαι ότι οι ιατροί δέχονται πιέσεις από ανθρώπους που είναι έξω από την ιατρική προκειμένου να μην υπάρχει ακριβής αποτύπωση της κατάστασης.

23-09-2004 / Κρίνομαι ανίκανος με ποσοστό 68%. Αποφασίζεται η αποστρατεία μου και όλος ο φάκελος διαβιβάζεται στο υπουργείο οικονομιών για να μου εκδοθεί σύνταξη.

12-05-2005 / Εκδίδεται σύνταξη με ανικανότητα μη οφειλόμενη στην υπηρεσία. Δεν έγινε τίποτε. Την ανικανότητα την κουβάλησα από την μάνα μου. Δεν δέχομαι την σύνταξη και υποβάλω ένσταση. Στο μεταξύ καλούμαι σε διάφορα γραφεία και δέχομαι αφόρητες πιέσεις.

16-10-2006 / Νέα συνταξιοδοτική πράξη και αυτή την φορά με ανικανότητα οφειλόμενη στην υπηρεσία με ποσοστό ανικανότητας 70%. Η σύνταξη απονέμεται με πολεμικές διατάξεις. Τότε νόμιζα ότι έχω τελειώσει με όλα αυτά που τόσο με ταλαιπώρησαν. Είχα όμως γελαστεί. Το υπουργείο οικονομικών προκειμένου να γλιτώσει λίγα ευρώ από την σύνταξη που μου χορηγεί αποφάσισε να μην μου δώσει όλη την σύνταξη που πιθανά θα δικαιωνόμουν αλλά κατά κάτι λιγότερο γιατί ο τραυματισμός θα μπορούσε να είχε προβλεφθεί. Αποφάσισαν για μένα κάποιοι υπάλληλοι του υπουργείου οικονομικών που δεν γνωρίζουν ούτε τι έγινε ούτε πως έγινε ότι θα έπρεπε να είχα προβλέψει τι θα γινόταν και να μην τραυματιζόμουν την νύχτα εκείνη.

Δεν υπήρχε άλλη επιλογή πλέον και έτσι στις 17-06-2008 κατέφυγα στα δικαστήρια

Μετά από 7 χρόνια το Ελεγκτικό Συνέδριο στις 21-11-2014 εκδίκασε την υπόθεση μου και από τότε περιμένω την απόφαση του. Ελπίζω κάποτε να τελειώσει αυτό που περνώ’’. “Δεν υπάρχει δόλος. Υπάρχει φόβος να μην πούμε τι συνέβη”

Σύμφωνα με τον Γιάννη Κουτρέλη, ο λόγος της αργοπορίας δεν είναι δόλος ούτε σκοπιμότητα από την πλευρά της πολιτείας, αλλά φόβος: «Δόλος δεν υπάρχει. Υπάρχει όμως πολύς φόβος. Φόβος μην πούμε τι συνέβη. Δεν τολμά κανείς να βγει και να πει ότι “Ναι. Και επιχειρήσεις έγιναν και τραυματία έχουμε εκτός από τους νεκρούς και αν χρειασθεί θα το ξανακάνουμε”. 

Από πλευράς σκοπιμότητας τώρα νομίζω ότι συνέβη το εξής: Η πολιτεία πήρε την νύχτα εκείνη κάποιες αποφάσεις αναγκασμένη από την πίεση των στιγμών. Στη συνέχεια όμως δεν φρόντισε να καλύψει νομοθετικά την όλη υπόθεση.

Όλοι γνωρίζουμε ότι οι Τούρκοι κατέλαβαν εθνικό έδαφος. Στείλανε στρατό. Και εμείς στρατό στείλαμε. Δεν στείλαμε ιεραποστόλους. Και όταν στέλνεις στρατό και αυτός επιχειρεί μπορεί να υπάρξει και τραυματισμός. Και σαν σοβαρό κράτος θα φροντίσουμε για αυτούς που έμειναν ανάπηροι χωρίς να τους ταλαιπωρούμε΄΄.

ΠΗΓΗ: [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] - [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

ΣΧΟΛΙΟ : Τα συμπεράσματα και τα διδάγματα δικά σας.

ΕΔΕ = Ένορκη Διοικητική Εξέταση. Πράξη που προηγείται της Προανάκρισης σύμφωνα με τον Στρατιωτικό Ποινικό Κώδικα που διενεργείται προκειμένου να εξετάσει αν συντρέχουν ποινικοί λόγοι για διενέργεια Προανακρίσεως για τα περαιτέρω.

Savvas
Admin

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Τρι Μαρ 15, 2016 12:32 pm

Ο ελληνικός στρατός απελευθερώνει το Αφιόν Καραχισάρ (Νικόπολις) στη Μικρά Ασία

Η μάχη του Αφιόν Καραχισάρ εντάσσεται στις επιθετικές επιχειρήσεις, της Στρατιάς Μικράς Ασίας κατά τον Μάρτιο του 1921. Σύμφωνα με το ελληνικό σχέδιο το Γ΄ Σώμα Στρατούξεκινώντας από την Προύσα θα προήλαυνε προς το Εσκί – Σεχίρ, και το Α΄ Σώμα Στρατού ξεκινώντας από το Ουσάκ θα προήλαυνε προς Αφιόν Καραχισάρ.
    Στο μέτωπο του Αφιόν Καραχισάρ οι Τούρκοι διέθεταν το 12ο Σώμα Στρατού με 5 Μεραρχίες Πεζικού και δύο Μεραρχίες Ιππικού. Η συνολική δύναμη των τουρκικών στρατευμάτων ανέρχονταν σε 23.000 άνδρες. Το Ελληνικό Σώμα Στρατού διέθετε 3 Μεραρχίες, συνολικής δύναμης 16.000 ανδρών.
    Το πρωί της 14ης Μαρτίου 1921 το Α΄ Σώμα Στρατού εκτόξευσε επίθεση για την διάσπαση της εχθρικής τοποθεσίας με τις 2η και 13η Μεραρχίες. Η επίθεση έγινε με τις δύο μεραρχίες συμπαραταγμένες και όριο ανάμεσά τους την γραμμήΜπουλτζά – Ακσίν. Η δύναμη των επιτιθέμενων ελληνικών τμημάτων ανέρχονταν σε 5.240 άνδρες. Η δύναμη των αμυνόμενων τουρκικών δυνάμεων ήταν 14.000 άνδρες.

Η 2η Μεραρχία επιτέθηκε από τις 06:00 το πρωί, για την κατάληψη των υψωμάτων βόρεια και νοτιοδυτικά τουΚιοπρουλού. Η τουρκική αντίσταση ήταν ισχυρή και υποστηρίζονταν από πυκνά πυρά πυροβολικού.  Μέχρι το απόγευμα, τα τμήματα της μεραρχίας μετά από σφοδρό αγώνα, και αφού αντιμετώπισαν με επιτυχία όλες τις τουρκικές αντεπιθέσεις, εγκαταστάθηκαν στην γραμμή Αραπλί Τσιφλίκ – Σιπσίν – Ακσίν. Οι αμυνόμενες τουρκικές δυνάμεις αναγκάστηκαν να συμπτυχθούν ανατολικότερα.
    Η 13η Μεραρχία, επιτέθηκε στις 05:30 το πρωί, μόνο με το 5/42 Σύνταγμα Ευζώνων, εναντίον της τοποθεσίας Αφιόν Καραχισάρ. Ένα τάγμα των ευζώνων, αφού προωθήθηκε προς τα υψώματα νοτιοδυτικά του Αφιόν Καραχισάρ, επιτέθηκε στις 07:00, αιφνιδιαστικά εναντίον του αριστερού πλευρού των Τούρκων.
    Στις 09:00, το 5/42 Σύνταγμα Ευζώνων εκτόξευσε γενική επίθεση, αναγκάζοντας τα τουρκικά τμήματα να συμπτυχθούν νοτιοανατολικά. Μέχρι τις 1500 το μεσημέρι το ελληνικό σύνταγμα κατέλαβε το Αφιόν Καραχισάρ. Τα τμήματα της 13ης Μεραρχίας εγκαταστάθηκαν στην γραμμή Ακσίν – Αφιόν Καραχισάρ – Ντεπέρ.

Στην μάχη του Αφιόν Καραχισάρ, παρά την τουρκική αριθμητική υπεροχή, ο ελληνικός στρατός ήταν κυρίαρχος στο πεδίο της μάχης. Τα ελληνικά τμήματα επιδεικνύοντας επιθετικό πνεύμα, αποφασιστικότητα, τόλμη και ηρωισμό, πέτυχαν μια αποφασιστικής σημασίας νίκη για τη συνέχιση των επιχειρήσεων στην Μικρά Ασία.
    Οι απώλειες του ελληνικού στρατού στη μάχη του Αφιόν Καραχισάρ ανήλθαν, σε 11 αξιωματικούς και 21 οπλίτες νεκρούς και σε 83 οπλίτες τραυματίες.
    Την 13η  Αυγούστου 1922 ξεκίνησε η μεγάλη εβδομάδα των παθών του Μικρασιατικού Ελληνισμού με την εκτόξευση της τελικής επίθεσης του Κεμάλ εναντίον της Ελληνικής Στρατιάς Μ. Ασίας στην εξέχουσα του Αφιόν με σκοπό την καταστροφή της. Η σύντομη και άγρια μάχη είχε σαν αποτέλεσμα την ταπεινωτική ήττα των Ελληνικών όπλων. Η υποχώρηση της Στρατιάς από το κεντρικό υψίπεδο της Ανατολίας, οδήγησε στην καταστροφή του Ελληνισμού της Ιωνίας και στην εκρίζωσή του από τις πατρογονικές εστίες του.

Savvas
Admin

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Κυρ Μαρ 27, 2016 9:59 pm

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Savvas
Admin

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Κυρ Μαρ 27, 2016 10:56 pm

Μάχη του Ντιεν Μπιεν Φου: Η επώδυνη ήττα των γαλλικών αποικιακών δυνάμεων από τους Βιετμίνχ στο Βιετνάμ

Ο Πρώτος Πόλεμος της Ινδοκίνας, όπως χαρακτηρίζεται η αναμέτρηση μεταξύ της Γαλλικής Ένωσης και των κομμουνιστών ανταρτών Βιετμίνχ, διήρκεσε από το 1946 μέχρι το 1954. Στο πλαίσιό του, οι γαλλικές αποικιακές εκστρατευτικές δυνάμεις της Άπω Ανατολής και ο εθνικός στρατός του Βιετνάμ, του αυτοκράτορα Μπάο Ντάι, ήρθαν σε σύγκρουση με τους Βιετμίνχ του Χο Τσι Μινχ και τον Λαϊκό Στρατό του Βιετνάμ του στρατηγού Βο Νγκουγιέν Γκιαπ. Οι περισσότερες συγκρούσεις έλαβαν χώρα στο Τονκίν του βορείου Βιετνάμ, αν και επεκτάθηκαν σε ολόκληρη τη χώρα, καθώς και στο Λάος και την Καμπότζη.
Τα πρώτα χρόνια του πολέμου περιλάμβαναν κυρίως αντάρτικο κατά των γαλλικών δυνάμεων σε αγροτικές περιοχές, ωστόσο κατά το 1949 εξελίχθηκε σε μια συμβατική σύγκρουση ανάμεσα σε δύο δυνάμεις που υποστηρίζονταν από τη Δύση και την ΕΣΣΔ αντίστοιχα, στο πλαίσιο του Ψυχρού Πολέμου. Οι γαλλικές δυνάμεις που χρησιμοποιήθηκαν ήταν κυρίως αποικιακά στρατεύματα (δηλαδή από Μαρόκο, Αλγερία, Τυνησία, Λάος, Καμπότζη, Βιετνάμ, Λεγεώνα των Ξένων), για να μπορέσει η κυβέρνηση να αποφύγει τις μεγάλες αντιδράσεις στη Γαλλία- δεν είναι τυχαίο το ότι πολλοί στη χώρα έκαναν λόγο για έναν «βρώμικο πόλεμο»- la sale guerre- όπως θα ονομαζόταν άλλωστε και στις ΗΠΑ και ο Δεύτερος Πόλεμος της Ινδοκίνας, ο γνωστός πόλεμος του Βιετνάμ.
Από ένα σημείο και μετά, η γαλλική στρατηγική είχε στο επίκεντρό της τον «εξαναγκασμό» των Βιετμίνχ να επιτεθούν εναντίον μιας καλά προστατευμένης, οχυρωμένης θέσης, όπου και οι δυνάμεις της Γαλλικής Ένωσης μπορούσαν να αξιοποιήσουν καλύτερα τα ανώτερα μέσα τους. Η τακτική αυτή απέδωσε στη μάχη του Να Σαν, στα τέλη του 1952, με ευρεία χρήση αερομεταφερόμενων δυνάμεων και αεροπορικής στήριξης, με βαριές απώλειες για τις δυνάμεις του Γκιάπ.
Μια επανάληψη του επιτυχούς εγχειρήματος επιχειρήθηκε και το 1954, με στόχο την καταστροφή των δυνάμεων των Βιετμίνχ, που θα είχαν εκτεθεί για να επιτεθούν, σε μια μεγάλη σύγκρουση. Το Ντιεν Μπιεν Φου βρισκόταν βαθιά στους λόφους του βορειοδυτικού Βιετνάμ, και ο έλεγχός του από τις γαλλικές αποικιακές δυνάμεις απέκοπτε τις γραμμές ανεφοδιασμού των Βιετμίνχ. Όπως και στο Να Σαν, δημιουργήθηκε μια οχυρωμένη θέση - «σκαντζόχοιρος», η οποία ανεφοδιαζόταν μόνο από αέρος. Σύμφωνα με το σχέδιο, οι Βιετμίνχ θα αναγκάζονταν να επιτεθούν σε μια ευρεία επιχείρηση, και το γαλλικό πυροβολικό, τα τεθωρακισμένα και η αεροπορία θα τους κατέστρεφαν. Ωστόσο, τα δεδομένα ήταν διαφορετικά: Στο Να Σαν οι γαλλικές δυνάμεις είχαν το πλεονέκτημα του υψηλότερου εδάφους, με μεγάλη υπεροχή σε πυροβολικό, ενώ στο Ντιεν Μπιεν Φου συνέβαινε το αντίθετο (ο Γκιαπ το χαρακτήρισε ως «μπωλ με ρύζι», με τις γαλλικές δυνάμεις στον πάτο), ενώ το πυροβολικό των Βιετμίνχ ήταν πολύ ισχυρότερο από ό,τι πίστευαν οι Γάλλοι.
Επίσης, αυτή τη φορά ο Γκιαπ δεν παρασύρθηκε σε κατά μέτωπο επίθεση, προτιμώντας να περάσει μήνες τοποθετώντας σε θέσεις το πυροβολικό και τα αντιαεροπορικά του πριν κάνει την κίνησή του. Μάλιστα, η συγκέντρωση του αντιαεροπορικού πυρός ήταν τέτοια, που ο ανεφοδιασμός από αέρος δεν ήταν δυνατός, με αποτέλεσμα το οχυρό να αποκοπεί – με αποτέλεσμα την τελική ήττα.

Η μάχη
Οι πρώτες κινήσεις στη μάχη που έκρινε τη μοίρα της Γαλλικής Ινδοκίνας είχαν αρχίσει από τον Νοέμβριο του 1953. Η «Επιχείρηση Κάστωρ» άρχισε στις 20 Νοεμβρίου κατόπιν εντολής του στρατηγού Ανρί Ναβάρ, ο οποίος επεδίωκε να βοηθήσει τους συμμάχους του στο Λάι Τσάου, το οποίο είχαν απειλήσει οι Βιετμίνχ (με παρότρυνση της Κίνας). Αλεξιπτωτιστές έπεσαν στην κοιλάδα του Ντιεν Μπιεν Φου, που μετετράπη σε οχυρωμένη θέση, με οκτώ σημεία άμυνας γύρω από ένα αεροδρόμιο. Συνολικά, οι γαλλικές δυνάμεις υπολογίζεται πως έφτασαν να ανέρχονται σε περίπου 14.000 άνδρες.
Ωστόσο, οι Βιετμίνχ δεν βιάστηκαν, και άφησαν να περάσουν μήνες παίρνοντας θέσεις, τοποθετώντας το πυροβολικό σε καλά προστατευμένα και παραλλαγμένα σημεία (και μάλιστα τοποθετώντας και πολλά ομοιώματα) και συγκεντρώνοντας πάνω από 50.000 άνδρες (μαζί με το προσωπικό υποστήριξης, θεωρείται πως ήταν γύρω στις 65.000).
Η γαλλική διοίκηση ήταν σίγουρη για την άμυνα και την ασφάλεια της τοποθεσίας- ωστόσο, όπως αποδείχθηκε, τα πράγματα ήταν διαφορετικά: Στις 13 Μαρτίου, ο Γκιαπ εξαπέλυσε, με συνοδεία σφοδρότατου βομβαρδισμού πυροβολικού, που αιφνιδίασε τις γαλλικές δυνάμεις, επίθεση εναντίον της οχυρωμένης θέσης Beatrice, που έπεσε εντός ωρών, με βαριές απώλειες και για τις δύο πλευρές. Γαλλικές προσπάθειες ανακατάληψης απέτυχαν, τονώνοντας το ηθικό των Βιετμίνχ. Ακολούθησαν επιθέσεις εναντίον των οχυρών θέσεων Gabrielle και Anne-Marie μέσα στις δύο επόμενες ημέρες, κάτι που είχε αποτέλεσμα οι γαλλικές δυνάμεις να χάσουν τον έλεγχο του αεροδρομίου, με δραματικές συνέπειες για τον ανεφοδιασμό τους, ενώ χάθηκε επίσης η δυνατότητα απομάκρυνσης των τραυματιών. Ο συνεχής βομβαρδισμός από το πυροβολικό, η έλλειψη αεροπορικής στήριξης και οι μουσώνες που μετέτρεψαν το έδαφος σε λάσπη, πέρα από τις απώλειες και τα προβλήματα, προκαλούσαν επίσης μεγάλη φθορά ηθικού και λιποταξίες, με τους «Αρουραίους του Ναμ Γιουμ» να καταφεύγουν σε σπηλιές κατά μήκος του ποταμού Ναμ Γιουμ. Η πολιορκία συνεχίστηκε, με άγριες μάχες μεταξύ των Βιετμίνχ και των γαλλικών δυνάμεων (υπό τη διοίκηση του Κριστιάν ντε Καστρί και του Πιερ Λανγκλέ), που εξακολουθούσαν να προβάλλουν σκληρή αντίσταση- ειδικά οι αλεξιπτωτιστές και οι λεγεωνάριοι. Σκληρότατες μάχες δόθηκαν στα σημεία Dominique 1,2 και 3, με το γαλλικό πυροβολικό και τα λίγα τεθωρακισμένα να αποδεικνύονται κρίσιμα στην άμυνα, προκαλώντας βαριές απώλειες στους Βιετμίνχ. Ιδιαίτερα σκληρές ήταν οι μάχες στη ζώνη άμυνας Eliane, με τις γαλλικές δυνάμεις να αντέχουν, παρά τον άτακτο ανεφοδιασμό από αέρος, κυρίως νύχτα και με μεμονωμένα αεροπλάνα. Οι ενισχύσεις που κατέφθαναν ήταν λίγες, αλλά όχι αρκετές για να αναπληρώσουν τις απώλειες.

Στις 6 Απριλίου η κατάσταση στο στρατόπεδο των Βιετμίνχ επίσης δεν ήταν καλή, και άρχισαν να γίνονται συζητήσεις περί απόσυρσης, οπότε η κινεζική πλευρά, που επιθυμούσε μια μεγάλη νίκη για να αξιοποιηθεί στις διαπραγματεύσεις στη Γενεύη, παρείχε επιπλέον στήριξη, με αποστολή ενισχύσεων, πυροβολικού (ειδικά εκτοξευτών ρουκετών «Katyusha») και μηχανικών που εκπαίδευσαν τους Βιετμίνχ σε τακτικές πολιορκίας. Όταν οι δυνάμεις του Γκιαπ πέρασαν ξανά στην επίθεση, οι τακτικές τους ήταν πιο προσεκτικές, χωρίς επιθέσεις «ανθρωπίνων κυμάτων». Στην ουσία ακολούθησε ένας πόλεμος χαρακωμάτων. Οι γαλλικές δυνάμεις έχαναν σταδιακά έδαφος, μέχρι τις μεγάλες επιθέσεις οι οποίες ξεκίνησαν τη νύχτα της 1ης Μαΐου. Στις 7 Μαΐου ο Γκιαπ διέταξε γενική επίθεση εναντίον των γαλλικών δυνάμεων που είχαν απομείνει, από 25.000 Βιετμίνχ εναντίον λιγότερων από 3.000 αμυνομένων. Μέχρι το βράδυ κάθε αντίσταση είχε λήξει. Λίγοι (από τη θέση Isabelle) κατάφεραν να διαφύγουν στο Λάος. Σε καταμέτρηση της 8η Μαΐου, οι Βιετμίνχ κατέγραψαν συνολικά 11.721 αιχμαλώτους.
Οι αντιδράσεις στη Γαλλία ήταν τρομερές, λόγω των μεγάλων απωλειών, ενώ η διαπραγματευτική ισχύς της Γαλλίας για το μέλλον της Ινδοκίνας είχε μειωθεί δραστικά. Η συνδιάσκεψη της Γενεύης άρχισε στις 8 Μαΐου, μια ημέρα μετά την παράδοση των τελευταίων υπερασπιστών. Ο πρωθυπουργός Πιερ Μεντές υπέγραψε τη συμφωνία τον Ιούλιο, δίνοντας επί της ουσίας τέλος στη γαλλική παρουσία στην Ινδοκίνα. Το κενό που προέκυψε έσπευσαν να καλύψουν οι ΗΠΑ, αυξάνοντας τη στήριξη προς το Νότιο Βιετνάμ και μπαίνοντας σε μια πορεία που οδήγησε στην εμπλοκή τους στον πόλεμο του Βιετνάμ.

Savvas
Admin

Δημοσίευση από Θανος.Κ Την / Το Δευ Μαρ 28, 2016 8:36 am

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Θανος.Κ

Αριθμός μηνυμάτων : 1395
Ημερομηνία εγγραφής : 12/03/2013
Τόπος : Προτεκτοράτο Ε.Ε.

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Δευ Μαρ 28, 2016 8:43 am

Ακριβώς έτσι !

Savvas
Admin

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Δευ Μαρ 28, 2016 11:02 pm

Τον Ιούλιο του 1823 ο Μαχμούτ πασάς ζήτησε από τον Καραϊσκάκη να συνθηκολογήσει στέλνοντάς του την ακόλουθη επιστολή:

«Με λέγουν Μαχμούτ πασιά Σκόδρα. Είμαι πιστός, είμαι τίμιος. Το στράτευμά μου το περισσότερον σύγκειται από χριστιανούς. Εδιορίσθην από τον Σουλτάνον να ησυχάσω τους λαούς. Δεν θέλω να χύσω αίμα. Μη γένοιτο. Οποιος θέλει να είναι με εμένα, πρέπει να είναι πλησίον μου. Οποιος δεν θέλει ας καρτερεί τον πόλεμό μου. Δέκα πέντε ημέραις σας δίδω καιρόν να σκεφτείτε».

Ακολουθεί η επική απάντηση του Γεωργίου Καραϊσκάκη:

«Μου γράφεις ένα μπουγιουρντί, λέγεις να προσκυνήσω. Κι εγώ, πασά μου, ρώτησα τον π@#τζον μου τον ίδιον κι αυτός μου αποκρίθηκε να μην σε προσκυνήσω κι αν έρθεις κατ' επάνω μου, ευθύς να πολεμήσω».

Savvas
Admin

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Κυρ Απρ 10, 2016 8:46 am

Πού πας ρε Καραμήτρο;* Άρθρο του Κωνσταντίνου Φράγκου

Το έθνος ημών υφίσταται πολιτικήν τινά ζύμωσιν,

καθ´ ην τ’ ακαθαρτώτερα στοιχεία ανέρχονται και

επιπλέουσιν, εν είδει εξαφρίσματος, επί της επιφανείας.

Ο τοιούτος αφρός, κατέχων κατά τους Νόμους της Φυσικής,

τα ανώτατα στρώματα, θέλει κυβερνά, φλυαρεί και κλέπτει

ασυστόλως την Ελλάδα….

Εμμ. Ροΐδης

Σάλος προκλήθηκε από τα ευγενή και άδολα “καλά παιδιά” της Αντιπολίτευσης, και όχι μόνο, γιατί κάποιος αδαής, επαγγέλματος σερβιτόρου, καταδικασμένος για ανυποταξία, οκ.Νικ. Καρανίκας, διορίσθηκε Ειδικός Σύμβουλος στο Γραφείο Στρατηγικού Σχεδιασμού της Κυβέρνησης (ΦΕΚ Τ102/26.2.16) όπερ εδρεύει στο Μέγαρο Μαξίμου, τέμενος της Δημοκρατίας, Διαφάνειας και Αξιοκρατίας! Αναδρομικά, μάλιστα, από 01-01-16.

Αυτά, λοιπόν, τα “ευγενείς παιδιά” (κατά Ν. Τσιφόρο) εξέφρασαν της έκπληξη και αγανάκτηση γιατί στο Ελληνικό Δημόσιο, στην Ελληνική Πολιτική, υπάρχουν τέτοια κρούσματα αναξιοκρατίας. Δεν γνωρίζουν ή δεν έχουν ακούσει ότι η διαφθορά, η αναξιοκρατία, η πελατειακή στρατηγική είναι το σήμα κατατεθέν των αναξιόπιστων και ήδη καταρρεόντων κομμάτων επί 10ετίες. Μάλλον υποκρίνονται.. Δεν έχουν πληροφορηθεί ότι η ποιότητα του πολιτικού κόσμου όλων των αποχρώσεων έχει πιάσει πάτο, είναι για τα πανηγύρια. Όταν Υπουργοί είναι αχρείοι και “τενεκέδες ξεγάνωτοι”, κατά αείμνηστο Βαγγέλη Γιαννόπουλο και ταυτόχρονα είναι αντικείμενα “προσεκτικής” επιλογής από ένα Πρωθυπουργό, που κι αυτός, σπανίως, ανταποκρίνεται στα ελάχιστα κριτήρια που απαιτεί ο θώκος, τι περιμένουν να είναι οι διάφοροι Καρανίκες;

Ελέγχουν, επικρίνουν και καταδικάζουν τον κ. Καρανίκα γιατί, εντελώς ανενδοίαστα δέχθηκε μια σημαντική θέση στην οποία δεν μπορεί ν’ ανταποκριθεί. Κατ’ αρχήν ο περί ου ο λόγος περίμενε κάποιον να τον “βολέψει”. Θέση αργόμισθου γύρευε και τίποτε άλλο.

Όταν κορυφαία στελέχη των κομμάτων παντελώς απαίδευτα και, κραυγαλέα ακατάλληλα, χωρίς το γνώθι σ’ αυτόν και συνείδηση της ευθύνης αποδέχονται προσφερόμενους Υπουργικούς θώκους ή θερμοπαρακαλούν, έρποντας γι’ αυτούς, περιμένουμε από τον κάθε Καρανίκα να επιδείξει ευαισθησία και να πει “τι λέτε ρε παιδιά. Εγώ δεν κάνω για Στρατηγικές, βάλτε με αλλού”;

Μήπως ο νεαρός Γραμματέας του ΣΥΡΙΖΑ ελπίδα της Δημοκρατίας, του Σοσιαλισμού και του Κράτους, κ. Ιάσων Σχινάς-Παπαδόπουλος είχε την παραμικρή αναστολή να διορίσει την οικογένειά του σύμπασα εν ονόματι των αγώνων στο αντάρτικο του παππού του αφού του επέτρεπε το σύστημα;

Δεν φθάνει αυτό. Τα σατανικά κομματικά μυαλά εφευρίσκουν τίτλους μερικών, δήθεν αναγκαίων υπηρεσιών, για να τις στελεχώσουν με κομματική σαβούρα. Είδα πχ. ότι υπάρχει Γραφείο Ειδικών Πολιτικών. Ποιες είναι αυτές; Μήπως ο περιβόητος κ. Φ. Πετσάλνικος δεν διόρισε, εν μια νυκτί, 238 Καρανίκες στη Βουλή;

Ορθώς ο έγκυρος σχολιαστής, καθηγητής κ. Χρ. Γιανναράς διαπιστώνει η Ελλάδα είναι Χώρα με Αρχηγούς Κομμάτων που κανένας ευφυής πολίτης δεν θα τους εμπιστευόταν τη διαχείριση ενός περιπτέρου (Καθημερινή 17-01-16).

Είμαι επιφυλακτικός ν’ αποδεχθώ τον αφορισμό του κ. Σαρ. Καργάκου που αποφαίνεται ότι τη Χώρα Κυβερνούν άνθρωποι που κανονικά θα έπρεπε να είναι φυλακή, ισοβίτες.

Μια μικρή, πειστική, αναδρομή

Οι εκάστοτε Ηγέτες που εξελίσσονται σε Πρωθυπουργούς έχουν κρεμάσει στον τοίχο ένα ή δύο πτυχία για ν’ απαντούν στις ερωτήσεις και προδιαγραφές περί σπουδών αλλά οι περισσότεροι στερούνται παιδείας πολιτιστικής και πολιτικής κουλτούρας. Δεν έχουν μελετήσει βασικά βιβλία παλαιά και νεότερα που δίδουν στοιχειώδη μαθήματα διακυβέρνησης και επιτυχούς χειρισμού των κυβερνητικών προβλημάτων.

Οι περισσότεροι δεν έχουν, καν, αντίληψη του έργου που πρόκειται ν’ αναλάβουν, δεν έχουν συνείδηση της ευθύνης έναντι αυτού του Λαού του “πάντοτε ευκολόπιστου και πάντα προδομένου” κατά Σολωμό. Αν διέθετε στοιχειώδη αντίληψη της ευθύνης θα διεκδικούσε την Πρωθυπουργία ο κ. Γεώργιος Β΄ Παπανδρέου ο Γ΄, παντελώς ανεπαρκής και επικίνδυνος, όπως αποδείχθηκε; Θα ισχυρισθείτε ότι τον ψήφισε ο Ελληνικός Λαός. Μα του τον έστησε το “σύστημα” για να τον ψηφίσει.

Όταν η Χώρα άρχισε να καταρρέει ο ως άνω “ολίγος” πανικοβλήθηκε, το αρρωστημένο μυαλό του εφεύρε κάποιο πραξικόπημα του Στρατού υπό τον Στρατηγό Φ. Φράγκο που επιχείρησε να τον ανατρέψει για να μην επιτύχει στο μεγαλοφυές πρόγραμμά του και κατόπιν έκανε κάτι το χειρότερο: Αντί να κοιτάξει γύρω του να βρει ένα έντιμο και ικανό οικονομολόγο, που διέθετε το ΠΑΣΟΚ όπως ο κ. Αλέκος Παπαδόπουλος, ν’ αντικαταστήσει τον πανανίκανο κ. Γ. Παπακωνσταντίνου ανέθεσε το ΥΠΟΙΚ σε ένα Συνταγματολόγο μη έχοντα ιδέα οικονομίας τον κ. Ε. Βενιζέλο. Μερικοί ισχυρίζονται ότι το έκανε για να τον εκδικηθεί. Στις πλάτες του δύστυχου Λαού; Και ο κ. Ε.Β. τυφλωμένος από τον καλπάζοντα εγωισμό, αλαζονεία και οίησή του δέχθηκε τον θώκο αντί ν’ αρνηθεί ευγενώς. Έπρεπε κάποιος να του φωνάξει “Πού πας ρε Kαραμήτρο;” Προχώρησε και βούλιαξε περαιτέρω τη Χώρα στο χάος. Οι FINANCIAL TIMES (23.11.11) ανακήρυξαν αυτόν ως τον πλέον αποτυχόντα ΥΠΟΙΚ της ΟΝΕ! Και δεν φθάνει αυτό. Πρώτη του μέριμνα ήταν να “τακτοποιήσει” όλη την παρέα του σε κορυφαίες θέσεις στο ΥΠΟΙΚ. Πχ. ένα άλλο συνταγματολόγο τον κ. Κ. Μποτόπουλο διόρισε ως Πρόεδρο της Επιτροπής Κεφαλαιαγοράς, εκεί που χρειαζόταν ένας οικονομολόγος- τσακάλι. Κι αυτός το αποδέχθηκε. Κι εκεί έπρεπε κάποιος να φωνάξει “Πού πας ρε Καραμήτρο;” Αλλά αμφότερους τους πατριώτες αυτούς ποσώς ενδιέφερε η σωτηρία της Πατρίδας αλλά η κατάληψη θώκου. Τι διαφέρει ο φτωχός Καρανίκας; Για σκεφτείτε, εξάλλου, ποιους με ποιες ικανότητες και περγαμηνές προώθησαν τα κόμματα στη θέση του Ανώτατου Άρχοντα με αμοιβή 373.000 ετησίως όταν ο Πρόεδρος Ομπάμα εισπράττει 320.000$. Με ποια κριτήρια, εξάλλου, ο κ. Α. Τσίπρας διόρισε ως Υπουργό Άμυνας τον κ. Π. Καμμένο; Είναι ευχαριστημένος σήμερα που εν λόγω εθνικός ανήρ τα έχει κάνει όλα κεραμιδαριό στο Υπουργείο;

Η επιλογή συνεργατών

Δεν έχει μικρή σημασία η εκλογή Υπουργών από τον Ηγεμόνα (Πρωθυπουργό ή Υπουργό στην περίπτωσή μας). Οι Υπουργοί είναι καλοί ή κακοί ανάλογα με την σύνεση του Ηγεμόνα. Κρίνεις ένα Αρχηγό Κράτους ή ένα Υπουργό και το μυαλό του βλέποντας τους ανθρώπους που τον περιστοιχίζουν.

Νικολό Μακιαβέλι (Ηγεμόνας)

Αν κάθε Πρωθυπουργός, Υπουργός ή Υφυπουργός γνώριζε τον αφορισμό αυτόν θα είχαμε μια προηγμένη διακυβέρνηση. Αν δούμε ένα ένα τους ανθρώπους που περιστοίχιζαν, εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων, τους Κ. Σημίτη, Κ. Καραμανλή, Γ. Παπανδρέου, Α. Σαμαρά και Α. Τσίπρα θα πάθουμε… σκορβούτο.

Λέει και άλλα σπουδαία  ο Νικολό Μακιαβέλι για τους τρόπους διακυβέρνησης αλλά, είπαμε, το πλήθος των πολιτικών μας είναι απαίδευτοι και ακαλλιέργητοι. Μας φταίει ο Καρανίκας ή η παντελής έλλειψη θεσμών, κανόνων αξιοκρατίας ή διαφάνειας;

Ας έλθω ακόμη πιο πίσω, για να κλείσω, γιατί ήδη το κείμενο μου τράβηξε σε μήκος και θα μου φωνάζει ο Πάρις. Το 1996 ο καλός μας ΥΕΘΑ κ. Άκης Τσοχατζόπουλος είχε την ατυχία να μην εκλεγούν ως βουλευτές τρεις κορυφαίοι συνεργάτες του. Διορίζει πάραυτα τον κ. Ι. Σμπώκο ο οποίος δυσχεραίνεται να διακρίνει τη διαφορά ιστιοφόρων και υποβρυχίων, ως Γεν. Δ. Εξοπλισμών, τον κ. Γ. Δασκαλάκη, συνδικαλιστή, ως Πρόεδρο της Γεν Τράπεζας (την τύχη της γνωρίζετε…) και τον κ. Αντώνη Κοτσακά, υπεργολάβο Οικοδομών, ως Πρόεδρο του Ινστιτούτου Αμυντικών Ερευνών ΥΕΘΑ για να το αναδιοργανώσει μετά το φιάσκο της Ύμιας. Ο κ. Σημίτης που έπρεπε να φωνάξει “Τι κάνεις εκεί ρε Καραμήτρο”, λούφαξε. Διαφέρει σε κάτι ο Καρανίκας; Παράλληλα το ευγενές δίδυμο Σημίτη- Πάγκαλου διορίζει τον κ. Στ. Ψυχάρη Διοικητή του Αγ. Όρους. (Αμφότεροι αρθρογραφούν μανιωδώς σήμερα κατά της Κυβέρνησης και επιδιώκουν επάνοδο στην Εξουσία)

Πέραν των προαναφερθέντων “προσωπικοτήτων” που διορίσθηκαν σε κρίσιμες θέσεις της Οικονομίας και Άμυνας, ο κ. Α. Τσοχατζόπουλος όρισε, υπό τα βλέμματα του περιδεούς Σημίτη και προς γενική θυμηδία, ένα εντελώς άσχετο αμφιλεγόμενο και επικίνδυνο Κομματικό προϊόν ως Γενικό Κουμανταδόρο του Υπουργείου, δηλ. Γεν. Δντή Επιτελείου του Γραφείου Υπουργού (ΕΠΥΕΘΑ) ο οποίος ενδυθείς την λεοντήν, πήραν τα μυαλά του εντελώς αέρα. Τον Δεκέμβριο 98 δηλώνει στο Περιοδικό Πτήση “Διαμορφώνουμε τον Εθνικό Αμυντικό σχεδιασμό στον καινούργιο Αιώνα. Συστηματοποιούμε την διαμόρφωση νέων Εξοπλιστικών Προγραμμάτων!!” Αυτοχρίσθηκε φον Κλαούζεβιτς. Σήμερα αν δεν απατώμαι, προσφέρει υπηρεσίες στον ΣΥΡΙΖΑ.

Η ΝΔ δεν παίρνει μάθημα από το όργιο Σμπώκου στους εξοπλισμούς. Διορίζει ως διάδοχό του και συνεχιστή του έργου του ως πλέον κατάλληλο τον κ. Ε. Βασιλάκο, κομματικό νομενκλατούριο της ΝΔ, όστις πάλι δεν γνώριζε να διακρίνει ένα κανόνι από ένα ποδήλατο! Οικτρή αποτυχία με ζημιές του Κράτους και των ΕΔ. Ποιος ενδιαφερόταν;

Το ΠΑΣΟΚ (κ. Γ. Παπαντωνίου) διορίζει στην πλέον νευραλγική θέση της Αμυντικής Βιομηχανίας (Πρόεδρος-Δ. Σύμβουλος ΕΑΣ) ένα πρώην διευθυντή της Λαχαναγοράς!

Η ΝΔ που το διαδέχεται (κ. Ε. Μεϊμαράκης) τον αντικαθιστά με ένα οδοντίατρο! Πού πάτε ρε Καραμήτροι; Λίγο φιλότιμο δεν υπήρξε;

Να θυμηθώ τους προεκλογικούς αφορισμούς και κατάρες του κ. Αλέξη Τσίπρα κατά του αίσχους των διορισμών; Πόσο μας απογοήτευσε. Οι πολίτες ψήφισαν Αριστερά ελπίζοντας. Τώρα σε τι να ελπίσουν; Στο ότι ο ΥΠΕΣ κ. Βερναρδάκης διορίζει 33 νέους αναπληρωτές Γεν. Γραμματείς, άπαντες αποτυχόντες βουλευτές, αποτυχόντες επαγγελματίες κλπ, κλπ για να τους βολέψει, και στο ότι οι Υπουργοί διορίζουν δεκάδες μετακλητών εξ ων 32 στο ΥΕΘΑ;

Συμπέρασμα: Αν σ’ αυτό το δύσμοιρο Κράτος δεν καθιερωθούν και εμπεδωθούν θεσμοί, αν δεν εφαρμοσθεί, στο ελάχιστο έστω, μια αξιοκρατία, την τελευταία στιγμή, το τέλος επέρχεται με μεγάλη ταχύτητα και λόγω των συγκυριών. Τίποτα, πια, δεν μας σώζει.

*Ο τίτλος από το γνωστό διαφημιστικό σποτ.

ΥΓ1.  Υπάρχουν όμως και φαιδρότερα του Καρανίκα. Όσοι βλέπετε τηλεόραση θα ξέρετε, ασφαλώς, κάποιον γραφικό τύπο με φαιδρά Ελληνικά, στελεχάρα του ΣΥΡΙΖΑ της Αριστερής πλατφόρμας, βουλευτή κ. Στάθη Λεουτσάκο. Εξελέγη τον Ιανουάριο, απεχώρησε στους Λαφαζαναίους και απέτυχε τον Σεπτέμβριο. Δραχμολάγνος και Ευρωφάγος. Στην Ευρωβουλή ο κ.Ν. Χουντής, αποσκιρτήσας κι αυτός, εκπροσωπεί την ΕΛΕ. Ο κ. Σ. Λεουτσάκος, λοιπόν, μετά της θυγατρός του κ. Σταυρούλας Λεουτσάκου διορίστηκαν από το Λαφαζανέϊκο στο Γραφείο του κ. Χουντή για να υπηρετούν την καταραμένη Ευρωπαϊκή Ένωση.

ΥΓ2. Συνειρμικά η σκέψη μου καταλήγει σε ένα στίχο ποιήματος του συμπατριώτη μου, αξέχαστου, Νίκου Γκάτσου

Έλα της θάλασσας θεριό και του πελάγου μπόρα

το βρωμερό σκουπιδαριό να διώξεις απ’ τη Χώρα.

ΥΓ3. Ο τ. Πρωθυπουργός κ. Κ. Σημίτης, βλάψας τα μάλα τη Χώρα (Χρηματιστήριο, Εξοπλισμοί, Ύμια, συμφωνία Μαδρίτης, δανεισμοί κα), μηδέποτε αναλαβών τις ευθύνες του, έπρεπε να έχει, ήδη, αποσυρθεί και την κεφαλή σκυμμένη. Εντούτοις επιχειρεί και πάλι να παίξει πολιτικό ρόλο. Προχθές προέβη σε δήλωση που κατέληγε “…για να μην μας κυβερνούν άνθρωποι ανόητοι…” Όταν έδινε τα κλειδιά του ΠΑΣΟΚ στον κ. Γ. Παπανδρέου που τον ήξερε καλά, δεν το είχε σκεφτεί αυτό; Όταν έδινε, επίσης, Υπουργεία σε διάφορους λωποδύτες τίνος ανοησία ήταν;

Savvas
Admin

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Παρ Απρ 15, 2016 8:05 am

Η Μάχη του Λεβιδίου ( 14 Απριλίου 1821 )

Αποφασιστική μάχη για την ανύψωση του ηθικού των επαναστατημένων Ελλήνων, που δόθηκε στις [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] 1821στο Λεβίδι, ένα χωριό που είναι χτισμένο στις ανατολικές πλαγιές του Μαινάλου, 25 χιλιόμετρα βόρεια της Τρίπολης.
    Στις αρχές Απριλίου του 1821 είχε σχεδόν επικρατήσει το στρατηγικό σχέδιο του [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.], που στόχευε στην [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.], του διοικητικού κέντρου του Οθωμανικού Μωριά. Γι’ αυτό, γύρω από την Τριπολιτσά είχαν αρχίσει να δημιουργούνται ελληνικά στρατόπεδα, για να την αποκόψουν από την υπόλοιπη Πελοπόννησο και να καταστήσουν ευκολότερη την άλωσή της. Όμως, με τη θέα των Τούρκων οι στρατολογημένοι Έλληνες το έβαζαν στα πόδια, χωρίς να ρίξουν ούτε μία τουφεκιά, με αποτέλεσμα ένα μετά το άλλο τα στρατόπεδα να διαλύονται. Τετρακόσια χρόνια σκλαβιάς και ραγιαδισμού είχαν κάνει πολλούς Έλληνες να σκύβουν το κεφάλι, όταν έβλεπαν Τούρκο και να υπομένουν μοιρολατρικά τον αυταρχισμό του. Άλλωστε, όσοι είχαν σηκώσει ανάστημα κατά του δυνάστη συχνά το πλήρωναν με το κεφάλι τους.
    Στο Λεβίδι, όμως, όταν ακούσθηκε ότι φθάνει τουρκικός στρατός από την Τριπολιτσά κανείς δεν έφυγε. Ήταν το πρώτο στρατόπεδο που δεν διαλύθηκε στο άκουσμα της είδησης ότι 3.000 πεζοί και ιππείς έχουν εκστρατεύσει εναντίον τους. Το στρατόπεδο του Λεβιδίου είχε συσταθεί από τους Καλαβρυτινούς και τους ντόπιους οπλαρχηγούς Παναγιώτη Αρβάληκαι Γεώργιο Μπηλίδα. Ήδη από τις [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] το στρατόπεδο είχε ενισχυθεί με τους οπλαρχηγούς Σωτήριο Χαραλάμπη, Σωτήριο Θεοχαρόπουλο, Νικόλαο Σολιώτη και [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]. Οι Τούρκοι ξεκίνησαν από την Τριπολιτσά με κατεύθυνση το Λεβίδι το βράδυ της [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.].
    Μόλις πληροφορήθηκαν την επικείμενη άφιξη του τουρκικού στρατού συγκεντρώθηκαν στο σπίτι, όπου διέμενε ο καλαβρυτινός Σωτήρης Χαραλάμπης και αποφάσισαν κατά πρώτο να ζητήσουν βοήθεια από τα γειτονικά στρατόπεδα τηςΑλωνίσταινας και του Κακουρίου και κατά δεύτερο να πιάσουν τις εισόδους του Λεβιδίου, ώστε να εμποδίσουν τους Τούρκους να εισέλθουν στο χωριό. Ο Σωτήρης Χαραλάμπης ταμπουρώθηκε σε μια ράχη κοντά στο Λεβίδι, ενώ πιο κάτω βρέθηκε ο Αναγνώστης Στριφτόμπολας.
    Τις πρωινές ώρες της [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.], όταν κυκλοφόρησε η φήμη ότι το τουρκικό ιππικό πλησιάζει το Λεβίδι, πολλοί άνδρες πανικοβλήθηκαν. Εγκατέλειψαν τις θέσεις τους, παρά τις προσπάθειες των οπλαρχηγών να τους συγκρατήσουν και κατέφυγαν στο βουνό. Τότε ο Στριφτόμπολας με 70 άνδρες αποφάσισε να δώσει τη μάχη μέσα στο χωριό. Οι Τούρκοι όρμησαν με άγριες διαθέσεις κατά των οχυρωμένων Ελλήνων, αλλά αντιμετώπισαν τη σθεναρή αντίστασή τους. Χαρακτηριστικοί είναι οι στίχοι του λαϊκού ποιητή Παναγιώτη Κάλα ή Τσοπανάκου (1789-1825)  «… στο Βαλτέτσι στο Λεβίδι / πέφτει αλύπητο λεπίδι…»
    Πραγματική μάχη δόθηκε έξω από το σπίτι που βρισκόταν ο Στριφτόμπολας. Εκεί έπεσαν οι περισσότεροι Τούρκοι, αλλά και ο ηρωικός οπλαρχηγός από τα Καλάβρυτα. Εν τω μεταξύ, είχαν αρχίσει να καταφθάνουν οι ενισχύσεις από τα διπλανά στρατόπεδα υπό τους [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.], Ηλία Τσαλαφατίνο, Νικόλαο Πετμεζά, Σταύρο Δημητρακόπουλο καιΑσημάκη Σκαλτσά. Τότε, οι αμυνόμενοι βγήκαν από τα σπίτια και όρμησαν κατά των Τούρκων, που πανικόβλητοι εγκατέλειψαν το πεδίο της μάχης, αφήνοντας πίσω τους πολλούς νεκρούς.
    Η νίκη των Ελλήνων στο Λεβίδι αποτέλεσε το σημαντικότερο ως τότε γεγονός του Αγώνα. Οι ραγιάδες έβλεπαν πλέον ότι οι Τούρκοι δεν ήταν ανίκητοι!

Savvas
Admin

Δημοσίευση από Θανος.Κ Την / Το Πεμ Απρ 21, 2016 8:28 am

The Press Project - Αφιερωσε λιγο χρόνο αν θες:
Απο τα λίγα site που δεν εχουν ξεπουληθεί κ δεν ανήκουν σε ολιγαχρχικά συμφέροντα. Ακομα να εξηγηθώ, αυριο μπορεί να γινει το χειρότερο
Θανος.Κ

Αριθμός μηνυμάτων : 1395
Ημερομηνία εγγραφής : 12/03/2013
Τόπος : Προτεκτοράτο Ε.Ε.

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Τρι Απρ 26, 2016 7:43 am

Ο Γεώργιος Καραϊσκάκης {1782 - 1827}

«γώ πεθαίνω, μως σες ν εστε μονιασμένοι κα ν βαστήξετε τν πατρίδα». τελευταία παραίνεση τοῦ Γεωργίου Καραϊσκάκη πρὸς τοὺς ἄνδρες του.

Την 08:30 της 23 Απριλίου 1827, ο αρχιστράτηγος της Στερεάς Ελλάδος Γεώργιος Καραϊσκάκης άφησε την τελευταία του πνοή στο Φάληρο, μετά από θανάσιμο τραυματισμό στο υπογάστριο την προηγουμένη, κατά την διάρκεια συμπλοκής με Τούρκους στρατιώτες. Ο Καραϊσκάκης ενταφιάσθηκε στον Ιερόν Ναό του Αγίου Δημητρίου στην Σαλαμίνα μέσα σε πάνδημο πένθος. Την 22 Απριλίου του 1835 τα λείψανα του μεταφέρθηκαν σε μνημείο στο Φάληρο [1] στον τόπο όπου τραυματίσθηκε μαχόμενος. Ο ΌΘων ανέλαβε υπό την προστασία του τα παιδιά του. Ο Καραϊσκάκης γεννήθηκε το 1782 στο Μαυρομάτη Καρδίτσας και κατ’ άλλους στην Σκουληκαριά της Άρτας [2]. Ο Καραϊσκάκης υπήρξε ο καρπός της σχέσεως της μητέρας του Ζωής Ντιμισκή, η οποία έμεινε νωρίς χήρα και αποσύρθηκε στο μοναστήρι του Αγίου Γεωργίου κοντά στο Μαυρομάτη, και του αρματολού Δημήτριου Καραΐσκου. Νυμφεύθηκε την Εγκολπία (Γκόλφω) Σκυλοδήμου με την οποία απέκτησε ένα υιό, τον Σπύρο και δύο θυγατέρες (Ελένη και Πηνελόπη). Η γυναίκα του απεβίωσε μετά την γέννηση του τρίτου παιδιού τους. 
Ο Γιός της Καλόγριας
Η ζωή του Καραϊσκάκη έχει όλα τα χαρακτηριστικά αρχαίας ελληνικής τραγωδίας και σεξπηρικού δράματος μαζί. Αποτελεί έναν από τους πλέον ξεχωριστούς πρωταγωνιστές του 1821, συγκεντρώνοντας στο πρόσωπο του τα κυριότερα χαρακτηριστικά του Έλληνος στον υπέρτατο βαθμό. Η διαδρομή του από την γέννηση του έως τον επώδυνο θάνατο του υπήρξε μία εναλλαγή δραματικών περιστατικών και καταστάσεων. Η ζωή έδειξε στον Καραϊσκάκη το πιο σκληρό της πρόσωπο, η επιβίωση του σε μία ιδιαίτερα δύσκολη εποχή και η απουσία οικογενειακής προστασίας και θαλπωρής ενίσχυσαν την αγωνιστικότητα του και το ένστικτο της αυτοσυντηρήσεως. Σε ηλικία 15 χρονών είχε την δική του ομάδα παρανόμων. Συνελήφθη και φυλακίσθηκε από τον Αλή Πασά, αλλά στην συνέχεια εντάχθηκε στα ένοπλα τμήματα του. Το 1804 εγκατέλειψε τον Αλή πασά και ακολούθησε τον περίφημο κλέφτη Κατσαντώνη. Μέχρι την έκρηξη της επαναστάσεως η φιλοδοξία του Καραϊσκάκη ήταν να διαφεντεύει τα Άγραφα. Εξέλαβε το ρευστό περιβάλλον της επαναστάσεως σαν την ευκαιρία για την πραγμάτωση των ονείρων του. Συγκρούσθηκε με τον Α. Μαυροκορδάτο ο οποίος τον παρέπεμψε σε δίκη με την κατηγορία ότι, προετοίμαζε την παράδοση του Μεσολογγίου στους Τούρκους.
Αρχιστράτηγος  
Τον Ιούλιο του 1826 έφθασε η ώρα του Καραϊσκάκη. Ο Αν. Ζαΐμης ως πρόεδρος του Εκτελεστικού (Πρωθυπουργός) διόρισε τον Καραϊσκάκη Αρχιστράτηγο της Ρούμελης και του ανέθεσε την απελευθέρωση της σε μία περίοδο που όλα φαινόντουσαν χαμένα. Ο Ζαΐμης με την πράξη του αυτή έδειξε ανωτερότητα, παραβλέποντας την λεηλασία της οικίας του από τον Καραϊσκάκη το 1824, κατά επονείδιστη εποχή του εμφυλίου πολέμου. Ο φίλερις, βωμολόχος, βλάσφημος, πανούργος, μηχανορράφος και ευέξαπτος εαυτός του Καραϊσκάκη παραμέρισε για να ξεδιπλωθεί μια άλλη πτυχή του χαρακτήρος του, με την οποία κέρδισε την αθανασία και την ευγνωμοσύνη του έθνους. Στα 44 χρόνια του ανέδειξε το στρατηγικό του ταλέντο, το πολυμήχανο του μυαλού του και τον ειλικρινή πατριωτισμό του. Εγκαινίασε μια νικηφόρα πορεία κατά των τουρκικών δυνάμεων του Κιουταχή, με αποκορύφωμα την νίκη της Αράχωβας (18-24 Νοε 1826), η οποία υπήρξε η δεύτερη σε μέγεθος ήττα των Τούρκων μετά τα Δερβενάκια καταμετρήσαντες 1.700 νεκρούς. Από νεαρή ηλικία υπέφερε από φυματίωση την οποία αντιμετώπιζε με αξιοθαύμαστη καρτερικότητα και θέληση.
Το Τέλος
Ο Καραϊσκάκης εκστράτευσε στην Αττική με σκοπό να λύσει την πολιορκία των Αθηνών. Στις 2 Απρ του 1827 η Εθνοσυνέλευση ανέθεσε στον, Στρατηγό Ριχάρδο Τσώρτς (Sir Richard Church) την διοίκηση του στρατού. Ο Βρετανός στρατιωτικός αποφάσισε την διενέργεια επιθέσεως κατά των τουρκικών δυνάμεων που πολιορκούσαν την Αθήνα την νύκτα 22 προς 23 Απριλίου, ενέργεια με την οποία διαφώνησε ο Καραϊσκάκης και κατέληξε τελικά σε ήττα των Ελλήνων. Το απόγευμα της 22ας Απριλίου κρητικοί εθελοντές μετά από λεκτικές προκλήσεις, άρχισαν να πυροβολούν προς τις τουρκικές θέσεις. Η συμπλοκή γενικεύθηκε με αποτέλεσμα ο Καραϊσκάκης να μεταβεί επιτόπου προκειμένου να προλάβει τα χειρότερα. Μια σφαίρα στην βουβωνική χώρα αποδείχθηκε μοιραία. Ο Καραϊσκάκης πέρασε την πύλη των Ηλυσίων Πεδίων [3] με το σπαθί του, δεν του χαρίσθηκε τίποτα και την κρίσιμη στιγμή επέλεξε να κάνει το σωστό. Το μεγαλείο της ψυχής του υπήρχε πάντα εκεί, σαν ένα διαμάντι το οποίο είχε κρυφτεί κάτω από τις «λάσπες» της συμπεριφοράς του. 
Παπάγου 14 Απρ 2016 / Αντγος εα Ιωάννης Κρασσάς
Βιβλιογραφία
α. Διονυσίου Α. Κόκκινου, Η ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΙΣ , Αθήνα 1974, Εκδοτικός Οίκος ΜΕΛΙΣΣΑ
β. ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΕΘΝΟΥΣ, Εκδοτική Αθηνών Α.Ε. Αθήνα 1977

[1] Το μνημείο βρίσκεται πλησίον του γηπέδου του Ολυμπιακού στον Πειραιά.
[2] Τόπος καταγωγής της μητέρας του
[3] Σύμφωνα με την ελληνική μυθολογία τα Ηλύσια Πεδία ήταν ο προορισμός των ενάρετων ψυχών και των ηρώων στον Άδη.

Savvas
Admin

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Τετ Ιουν 01, 2016 9:36 am

Οι τοξότες από την Κρήτη που δεν παραδόθηκαν… ΟΤΑΝ «ΕΑΛΩ Η ΠΟΛΙΣ»

…Αν θες ειρηνικά να πορευτείς μαζί μας, των Μουσουλμάνων βασιλιά, χαρά μεγάλη σε μένα, στους αρχόντους, στο λαό μου. Κι άκου: τα κάστρα και τη γης που μ' άρπαξες, το πλήθιο το ψυχομέτρι που μου...
σκλάβωσες, τα σβήνουμε απ' την παλιά κληρονομιά μας, χάρισμά σου. Κι ακόμα φόρο εγώ θα σου πλερώνω κι όλες σου τις ανομιές και τις ντροπές θα τις ξεχάσω, να τραβηχτείς μονάχα ειρηνικά απ' την Πόλη. Και μη γυρεύεις ό,τι μια ψυχή γενναία και περήφανη ποτέ δε θα δεχτεί να δώσει. Πιο πάνω απ΄ τη ζωή η τιμή θρονιάει του ανθρώπου κι ομόγνωμα όλοι μας και λεύτερα κρατώντας στα χέρια το σταυρό και τ΄ άρματα, απαντούμε: Δεν παραδίνουμε την Πόλη, τη ζωή μας πήραμε απόφαση να δώσουμε, απροσκύνητα για λευτεριά στο χώμα ετούτο πολεμώντας. Καλός για τ΄ ακριβό χατήρι της κι ο Χάρος…
Είναι η πένα του Νίκου Καζαντζάκη, που δεν κρατιέται και η απάντηση του τελευταίου των Ελλήνων Αυτοκράτορα του Κωνσταντίνου ΙΑ΄ του Παλαιολόγου στον Μωάμεθ τον Β΄ τον Πορθητή, ήταν αυτή που έγινε θρηνητικό ποίημα: «Έχε τά αφ'ημών αρπαγέντα αδίκως φρούρια καί γήν, ως δίκαια, όρισε τόν πληρωτέον σοι ετήσιον φόρον ανάλογον πρός τούς πόρους ημών καί άπελθε εν ειρήνη. Τό δέ τήν πόλιν σοι δούναι ουκ εμόν εστίν ούτ'άλλου των κατοικούντων ενταύθα, κοινή γάρ γνώμη πάντες αυτοπροαιρέτως αποθανούμεν μή φειδόμενοι της ζωής ημών." 

Εκείνη την αποφράδα Τρίτη 29 Μαΐου του 1453 στην πύλη του Ρωμανού ο αυτοκράτορας περικυκλωμένος και σχεδόν μόνος του καταβαίνει από το άλογο του γυμνώνει το σπαθί και φωνάζοντας στους τελευταίους πιστούς να τον ακολουθήσουν ορμά στους αλλοφύλους και με το αίμα του γράφει το τέλος: «Κραυγάσας εις τους πιστούς ν΄ακολουθήσωσιν αυτόν, αφίππευσε και απεδύθη την αυτοκρατορικήν στολήν, διατηρήσας μόνον τα ερυθρά πέδιλα , τα καμπάγια, φέροντα χρυσούς δικεφάλους αετούς. Έπειτα εγύμνωσε το ξίφος και καλυπτόμενος υπό της ασπίδος, ώρμησεν εις το κρατερώτατον σημειον της μάχης προσπαθών ακόμη μετά ρώμης λαμπροτάτης ν΄ αποκρούσει διά τελευταίαν φοράν τους απειροπληθείς επιδρομείς…»

Εάλω η πόλις, εκείνη την Τρίτη και μαζί της ο θρύλος θέλει τον Παλαιολόγο να χάνεται στους ουρανούς. Η πόλη όμως ακόμα δεν είχε εντελώς κατακτηθεί και θα μιλήσουμε σήμερα για τους τελευταίους υπερασπιστές της που δεν παραδόθηκαν και έφυγαν από την Κωνσταντινούπολη με τα όπλα και τις σημαίες τους κερδίζοντας τον θαυμασμό του Μωάμεθ για την ανδρειoσύνη τους. Κάτι που επαναλήφθηκε πολύ αργότερα με τους τελευταίους μαχητές των Οχυρών της Γραμμής Μεταξά.
Ήταν λοιπόν οι Κρήτες τοξότες που ακόμα-λέει- περιπλανούνται στα πέλαγα: Ήταν οι καλύτεροι όλων των εποχών. Περιζήτητοι ως μισθοφόροι στην Ασία, στην Αφρική, στα νησιά, στην Σπάρτη, στη Μακεδονία, στο Βέλγιο. Tα τόξα εχρησιμοποιούντο από τους ναύτες για την αντιμετώπιση των πειρατών καθώς πριν γίνει η έφοδος για κατάληψή τους, εκτός από τα δόρατα οι Κρητικοί ναύτες χρησιμοποιούσαν κυρίως τα τόξα εναντίον των πληρωμάτων που βρισκόταν στο κατάστρωμα. Όμως κατά παράδοση οι Κρητικοί χρησιμοποιούσαν και το τόξο με μεγάλη επιδεξιότητα και στο κυνήγι.
Ο ιστορικός της ‘Άλωσης Φραντζής διηγείται: «Όταν μπήκαν οι εχθροί στην Πόλη, έδιωξαν τους Χριστιανούς που είχαν απομείνει στα τείχη με τηλεβόλα, βέλη, ακόντια και πέτρες. Έτσι έγιναν κύριοι ολόκληρης της Κωνσταντινούπολης, εκτός των πύργων του Βασιλείου του Λέοντος και του Αλεξίου, τους οποίους κρατούσαν οι ναύτες από την Κρήτη που πολέμησαν από τις 6 μέχρι τις 8 το απόγευμα και σκότωσαν πολλούς Τούρκους. Βλέποντας το πλήθος των εχθρών που είχαν κυριεύσει την πόλη, δεν ήθελαν να παραδοθούν, αλλά έλεγαν ότι προτιμούσαν να πεθάνουν παρά να ζήσουν. Κάποιος Τούρκος ειδοποίησε τότε το Σουλτάνο για την ηρωική άμυνά τους κι εκείνος συμφώνησε να τους επιτρέψει να φύγουν με το πλοίο και όλα τα πράγματα που είχαν μαζί τους».

Περισσότερες πληροφορίες, μας δίνει ένα χειρόγραφο του 1460, που βρίσκεται στη βιβλιοθήκη της Ιεράς Μονής Βατοπεδίου Αγίου Όρους και συντάχθηκε με βάση τις διηγήσεις ενός εκ των διασωθέντων Κρητικών, του Πέτρου Κάρχα ή Γραμματικού.
Σύμφωνα, λοιπόν, με το χειρόγραφο αυτό, το τελευταίο δεκαήμερο του Μάρτη του 1453 χίλιοι πεντακόσιοι Κρήτες εθελοντές ξεκίνησαν με πέντε καράβια και με σκοπό την ενίσχυση της άμυνας της Κωνσταντινούπολης. Αρχηγός τους ήταν ο Μανούσος Καλλικράτης από τα Σφακιά, ιδιοκτήτης των τριών καραβιών και καπετάνιος του ενός. Στα άλλα δύο καράβια του καπετάνιοι ήταν ο Γρηγόρης Βατσιανός Μανάκης από τ' Ασκύφου Σφακίων και ο Πέτρος Κάρχας από την Κυδωνία, γνωστός και με το παρανόμι Γραμματικός. Το τέταρτο καράβι ανήκε στον Ανδρέα Μακρή από το Ρέθυμνο και είχε κυβερνήτη τον ίδιο και στο πέμπτο, ιδιοκτησίας του καπετάν Νικόλα του Στειακού, τη διοίκηση ανέλαβε ο Παυλής Καματερός από την Κίσσαμο. Όταν έφτασαν οι Κρήτες στην Βασιλεύουσα, επάνδρωσαν 3 πύργους , από τους 112 που υπήρχαν συνολικά στα προστατευτικά τείχη της.

Οι Κρήτες αυτοί αντιστάθηκαν μέχρι τέλους στους τρεις πύργους που βρίσκονταν την είσοδο του Κερατίου και παρά τις αλλεπάλληλες προσπάθειές τους, οι Οθωμανοί δεν κατόρθωσαν να εκπορθήσουν τους πύργους ή να κάμψουν την αποφασισμένη αντίσταση των υπερασπιστών. Οι ανώτεροι αξιωματικοί του σουλτάνου, εντυπωσιασμένοι από την παλικαριά των τελευταίων ζωντανών υπερασπιστών της Πόλης, τους πρότειναν παράδοση υπό τους δικούς τους όρους. Εκείνοι δέχτηκαν να παραδοθούν υπό τον όρο να τους επιτραπεί να φύγουν χωρίς να πειραχτούν, με όλα τους τα υπάρχοντα και άρματα και με τιμή. Οι ηγέτες των Οθωμανών, που εκτίμησαν τη γενναιότητα και που, βεβαίως, δεν ήθελαν να υποστούν δυσανάλογα μεγάλες απώλειες για να ολοκληρώσουν την κατάκτηση της πόλης που ήταν ήδη δική τους, ενώ πιθανόν έκριναν ότι αν χρονοτριβούσαν ακόμη περισσότερο στο σημείο αυτό, δεν θα είχαν το ανάλογο μερίδιο από τη λεηλασία, δέχτηκαν. Οι Κρήτες, συντεταγμένοι και με την υπερηφάνεια εκείνου που δεν ηττήθηκε από υπέρτερους εχθρούς, μπήκαν στα δύο πλοία τους που ήταν αγκυροβολημένα κοντά στα κάστρα και αναχώρησαν για τη Μεγαλόνησο …

Ο μύθος, όμως και ο θρύλος θέλει τα πλοία με τους γενναίους κρητικούς τοξότες να πλέουν ακόμα χαμένα ίσως μέσα από κάποια μηχανή του χρόνου στα πέλαγα, να συνεχίζουν τα ατέλειωτο ταξίδι τους και να περιμένουν πάλι τους Ρωμιούς να πάρουν την Πόλη για ν’ ανταμώσουν ξανά στους ματωμένους πύργους με τον Μαρμαρωμένο Βασιλιά…

Savvas
Admin

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Τετ Ιουν 08, 2016 7:07 am

ΗΠΑ: Δέκα συμβουλές του Αρχηγού των Υπαξιωματικών προς τους Υπαξιωματικούς

Ως γνωστόν στις ΗΠΑ οι Υπαξιωματικοί έχουν ξεχωριστή ιεραρχία και δεν γίνονται Αξιωματικοί μετά από παρέλευση κάποιων χρόνων, όπως στην Ελλάδα. Για τον λόγο αυτό δεν μπορούν όλα όσα αναφέρονται παρακάτω να θεωρηθούν ότι ανταποκρίνονται στα Ελληνικά δεδομένα πλην όμως εκτός του ότι μαθαίνουμε τι συμβαίνει σε άλλες χώρες, τίποτε δεν μας εμποδίζει να βγάζουμε τα δικά μας συμπεράσματα. Προσωπικά πιστεύω ότι είναι συμβουλές  προς όλους οπουδήποτε.....

Νο 1: Ουρλιάζοντας δεν αδυνατίζεις, αυτό επιτυγχάνεται μόνο με την σωματική αγωγή.

Εάν κάθε πρωί δεν είσαι έξω στις 06:30 να χαιρετάς την σημαία, αυτομάτως μπορείς να υποθέσεις ότι δεν θα βρίσκονται εκεί και οι στρατιώτες σου. Οι στρατιώτες δεν ενδιαφέρονται αν είσαι ο επικεφαλής. Θέλουν, απλώς, να σε δουν εκεί έξω. Πρόκειται για ένα ομαδικό άθλημα. Η σωματική αγωγή ίσως να μην είναι το πιο σημαντικό πράγμα που θα κάνεις εκείνη την ημέρα, αλλά είναι το πιο σημαντικό πράγμα που κάνεις κάθε μέρα στον Στρατό των ΗΠΑ. Με άλλα λόγια, οι πόλεμοι κερδίζονται μεταξύ 06:30 με 09:00.

Νο 2: Σκέψου τι θα πεις πριν το πεις.

Ποτέ δεν μετάνιωσα που είχα τη διάκριση να κρατήσω το στόμα μου κλειστό. Είσαι Αρχιλοχίας. Ο κόσμος θα σε ακούσει. Θα πρέπει ασφαλώς, αν έχεις κάτι σημαντικό ή κάτι ενημερωτικό να προσθέσεις στην συζήτηση, τότε πες το. Όμως μην μιλάς μόνο για να σε ακούει ο κόσμος. Για όνομα του Θεού ρεζιλεύεις όλους τους υπόλοιπους Αρχιλοχίες. Κάθισε και άκου και μην μιλάς. Κάποιες φορές ίσως να μάθεις κάτι παραπάνω.

Νο 3: Αν διαπιστώσεις ότι πρέπει να υπενθυμίζεις σε όλους, όλη την ώρα, ότι είσαι ο Αρχιλοχίας και ο ανώτερος, τότε πιθανόν να μην είσαι.

Αυτό είναι αρκετά επεξηγηματικό από μόνο του.

Νο 4: Πρέπει να εργαστείς πολύ σκληρά για να είσαι πιο ενημερωμένος και λιγότερο συγκινησιακός.

Αρχιλοχίες, θα το θέσω με απλά λόγια: Κανείς δεν θέλει έναν ανόητο φωνακλά. Βρείτε τον χρόνο για να κάνετε έρευνα. Μάθετε πως να είστε ενημερωμένοι. Ακούστε τους ανθρώπους και δώστε σε όλους την δική τους στιγμή στη διάρκεια της ημέρας. Όλοι κάνουν λάθη, ακόμη και οι Αρχιλοχίες και εσύ θα κάνεις λιγότερα αν έχεις το χρόνο να είσαι περισσότερο ενημερωμένος.

Νο 5: Αν δεν μπορείς να περνάς ευχάριστα κάθε ημέρα, τότε θα πρέπει να πας στο σπίτι σου.

Είσαι ο ηγέτης φρονήματος. Δεν είσαι υποχρεωμένος να είσαι φίλος του καθενός, αλλά πρέπει να είσαι θετικός όλη την ώρα. Ο Αρχιλοχίας είναι αυτός που όλοι απευθύνονται όταν κάνει κρύο, ζέστη, βρέχει ή όταν τα πράγματα πάνε κατά διαόλου. Η δουλεία σας είναι να κρατήσετε την ομάδα ενωμένη. Για αυτό τον λόγο είστε εκεί. Όταν τα πράγματα πάνε στραβά, τον πρώτο που θα γυρίσουν όλοι να κοιτάξουν είστε εσείς και θα παρακολουθούν την αντίδραση σας.

Νο 6: Μην είσαι ο εκφοβιστικός ηγέτης. Δεν θα έχει αποτέλεσμα.

Αν οι στρατιώτες ενεργήσουν με διαφορετικό τρόπο τότε εμφανίζεσαι εσύ, αυτό δεν είναι ωραίο. Οι περισσότεροι ηγέτες που ουρλιάζουν συνεχώς, στην πραγματικότητα κρύβονται πίσω από την ανημποριά τους να ηγηθούν αποτελεσματικά. Οι στρατιώτες και οι επικεφαλής πρέπει να σας αναζητούν, να ψάχνουν την καθοδήγηση σας, να θέλουν να είστε οι μέντορες για την πορεία της στρατιωτικής καριέρα τους, και όχι να δημοσιεύουν αστεία για εσάς στο “Duffel bag blog”. Αυτό δεν είναι ωραίο. Αστείο, αλλά όχι κυριλέ.

Νο 7: Μην κάνετε οτιδήποτε -και εννοώ οτιδήποτε- δυσάρεστο μέσω ηλεκτρονικού μηνύματος (email).

Θα πρέπει να τους καλείτε. Να τους δείτε αυτοπροσώπως. Τα email είναι απλά ένα εργαλείο. Δεν υποκαθιστούν την ηγεσία. Είναι επίσης μόνιμα. Το έχετε ακούσει όλοι. Μόλις πατήσετε το “αποστολή”, είναι επίσημο και δεν μπορεί να ανακληθεί. Αυτομάτως υποθέτουμε ότι οτιδήποτε γράψατε στο email έως το τέλος της εβδομάδας θα είναι στην πρώτη σελίδα του Army Times και σε όλο το Facebook. Πιστέψτε με, αυτό το γνωρίζω προσωπικά.

Νο 8: Είναι καλό να είσαι νευρώδης. Όλοι μας είμαστε.

Αυτό τυγχάνει να είναι το αγαπημένο μου. Προήλθε από την μητέρα μου. Η μητέρα μου συνήθιζε να μου λέει ότι αν δεν είσαι νευρώδης κατά την πρώτη ημέρα στο σχολείο, τότε είτε δεν λες την αλήθεια, είτε δεν σε ενδιαφέρει, ή τότε είσαι ηλίθιος. (Το να είσαι νευρώδης) σε κάνει να προσπαθείς περισσότερο. Αυτό σε κάνει να ενδιαφέρεσαι και περισσότερο. Από τη στιγμή που χαθεί αυτή η αίσθηση, από την στιγμή που νιώσεις ότι έχεις ανακαλύψει τα πάντα, τότε ήρθε η στιγμή να πας στο σπίτι σου, επειδή σταματάς να ενδιαφέρεσαι. Μην το κάνεις μόνο σου, πρέπει να έχεις συντροφιά στην μάχη. Χρειάζεσαι κάποιον που να μπορείς να απευθυνθείς, έναν μέντορα που θα μπορείς να εμπιστευθείς. Μην κάνεις τα ίδια λάθη που έκανε κάποιος άλλος. Αυτά είναι ηλίθια λάθη. Μην το πράττεις μοναχός.

Νο 9: Αν η μοναδική δικαιολογία για την εμπειρία σου σε οτιδήποτε πράττεις είναι τα 28 χρόνια στρατιωτικής πείρας, τότε έφτασε η ώρα να συμπληρώσεις την αναφορά υπ’αριθμον 4187 (προσωπική αναφορά αποστρατείας) για να τερματίσεις την στρατιωτική υπηρεσία σου.
Κανένας δεν γίνεται καλύτερος με τα χρόνια, Αρχιλοχία. Πρέπει να εργάζεσαι σε καθημερινή βάση. Θυμήσου, είσαι ένα βιβλίο με πόδια. Είσαι η πύλη πληροφοριών. Βρες το χρόνο να παραμείνεις επίκαιρος.

Νο 10: Μην ξεχνάς πότε ότι είσαι ένας στρατιώτης.

Αυτός είσαι. Όχι καλύτερος από οποιοδήποτε άλλον, αλλά ένας από αυτούς. Μπορεί να πληρώνεσαι λίγο παραπάνω, αλλά όταν έρθει η ώρα, η δουλεία σου είναι να τους αντιμετωπίσεις με δικαιοσύνη, να τους προσέξεις σαν να ήταν τα παιδιά σου, και να μη περιμένεις από αυτούς κάτι παραπάνω από αυτό που περιμένεις από τον εαυτό σου.

Savvas
Admin

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Τετ Ιουν 08, 2016 7:20 am

Η ανατίναξη της τουρκικής Ναυαρχίδας στη Χίο

Δεν πέρασε πολύς καιρός (30 Μαρτίου 1822) που οι απάνθρωπες και εγκληματικές σφαγές στη Χίο αφάνισαν τον πληθυσμό της. 40.000 περίπου κάτοικοι σφάχθηκαν ανελέητα. Το αίμα ακόμη νωπό ρέει στους  πλακόστρωτους δρόμους του νησιού και στις λιλαδωτές (στρωμένες με πέτρες θαλάσσης τις λεγόμενες....
«λιλάδες») αυλές των Μοναστηριών της Νέας Μονής και του Αγίου Μηνά. Η μυρωδιά πλανάται στην ατμόσφαιρα σκεπάζοντας τις ευωδιές από τις πορτοκαλιές και μανταρινιές του Κάμπου.
Κανείς από τους παράγοντες της εποχής δεν μπόρεσε να αποτρέψει την καταστροφή ούτε να βοηθήσει τους σφαγιασθέντες κατοίκους του νησιού. Ο Ελληνικός στόλος ήταν πολύ μικρότερος από τον οθωμανικό και δεν μπορούσε να τον αντιμετωπίσει σε μάχη.

Αφού ο ελληνικός στόλος δεν κατάφερε να σώσει τη Χίο από την τουρκική σφαγή, Ο Κωνσταντίνος Κανάρης, αποφασίζει να εκδικηθεί την καταστροφή της Χίου με πυρπολικά.
Όλη η βουλή των προεστών στο μόλο συναγμένη
είπε πως όξω στη στεριά τους Τούρκους θα προσμένει.
Τότε έβγαλα το φέσι
και να μιλήσω θάρρεψα προβάλλοντας στη μέση:

«Τίποτα, αρχόντοι, δε φελά, μονάχα το καράβι!»
Σα μ' άκουσε ένα απ' τα τρανά καλπάκια μας, ανάβει
και το φαρμάκι χύνει:
«Ποιος είναι αυτός, και πώς τον λέν, που συμβουλές μας δίνει;»
Να τα Ψαρά πως χάθηκαν. Κ' εγώ φωτιά στο χέρι
πήρα, και πέρα τράβηξα κατά της Χιός τα μέρη,
κ΄ είπα από κεί -δε βάσταξα- με χείλια πικραμένα:
«Να πώς με λέν έμενα».
ΠΑΛΛΗΣ Α

Νύχτα 6 / 7 Ιουνίου.

Ο τουρκικός στόλος είναι αραγμένος έξω από το λιμάνι της Χίου με την ναυαρχίδα του Καρά Αλή, μέσα στο λιμάνι, φωταγωγημένη και πάνω στο κατάστρωμα της όλοι οι αξιωματικοί του στόλου με επικεφαλής τον ίδιο τον Καρά Αλή, να γιορτάζουν μαζί με τα επινίκια και το Ραμαζάνι τους. Ο ναύαρχος είχε καλέσει στη ναυαρχίδα τους αξιωματικούς για ολονύχτιο γλέντι. Οι υπόλοιποι ναύτες γιόρταζαν και συμποσίαζαν στα πλοία τους.

Ο Κωνσταντίνος Κανάρης από τα Ψαρά, μαζί με τον Γιώργη Πιπίνο  από την Ύδρα, σαλπάροντας με τα πλοία τους, πριν 6 ημέρες, από τα Ψαρά, κατόρθωσαν με τα πυρπολικά τους να μπουν μέσα στο λιμάνι της Χίου. Στο εγχείρημα βοήθησαν δύο παράγοντες:
1.Αφενός ότι η νύχτα ήταν πολύ σκοτεινή καθώς δεν είχε φεγγάρι και
2.Αφετέρου ότι στο κατάφωτο κατάστρωμα της ναυαρχίδας οι περίπου 2.000 Τούρκοι γιόρταζαν το Μπαϊράμι κι έτσι τα μέτρα φρούρησης ήταν ελλιπή.

Ο Κανάρης ανέλαβε να βάλει μπουρλότο στη ναυαρχίδα του Καρά Αλή, του επικεφαλής του στρατού που έσφαξε τους κατοίκους και έκαψε το νησί. Κατόρθωσε να γαντζώσει το πυρπολικό του στη ναυαρχίδα και να του βάλει φωτιά. Το πυρπολικό του Κανάρη μετέδωσε τη φωτιά στη ναυαρχίδα και γρήγορα. Πριν προλάβουν να απομακρυνθούν απ' αυτό οι πρώτες σωστικές λέμβοι, η φωτιά έφτασε στην πυριτιδαποθήκη, η οποία ανατινάχθηκε τινάζοντας τη ναυαρχίδα στον αέρα. Ο Πιπίνος το κόλλησε στην υποναυαρχίδα, αλλά δεν το γάντζωσε καλά, αυτό ξεκόλλησε και παρασυρμένο από τον αέρα κάηκε. Της προκάλεσε όμως αρκετές ζημιές.  Όμως ακυβέρνητο καθώς ήταν σκόρπισε τον τρόμο και τον φόβο στις φρεγάτες, στα ντελίνια και στις κορβέτες του οθωμανικού στόλου.

2.000 Τούρκοι βρήκαν το θάνατο μεταξύ των οποίων και ο ίδιος ο αρχηγός του στόλου, ο Καρά Αλή, ο οποίος χτυπημένος από ένα καιόμενο κομμάτι κατάρτι μπήκε σε μία βάρκα και ξεψύχησε μόλις έφτασε στην ακτή.

Το κατόρθωμα αυτό ενθουσίασε την Ελλάδα και όλο τον κόσμο και ενέπνευσε πολλούς σημαντικούς ξένους λογοτέχνες.
Η ανατίναξη της τουρκικής ναυαρχίδας υπήρξε ένα από τα χαρακτηριστικότερα γεγονότα του κατά θάλασσαν αγώνα, έκανε δε πολύ μεγάλη εντύπωση στην Ευρώπη. Χρησιμοποιώντας σημερινή ορολογία, θα λέγαμε ότι βοήθησε επικοινωνιακά πολύ την Επανάσταση. Τόσο μεταξύ των επαναστατημένων Ελλήνων όσο και μεταξύ των Ευρωπαίων. Ο  μπουρλοτιέρης από τα Ψαρά πραγματοποίησε πολλές παράτολμες αποστολές, όμως η πυρπόληση της ναυαρχίδας του τουρκικού στόλου, η οποία μάλιστα ονομαζόταν «Μπουρλότα σαϊμάζι» (καταφρονήτρα των πυρπολικών), ήταν η κορυφαία.

Ο Κανάρης πλέον ήταν ήρωας. Μια από τις μεγαλύτερης μορφές της Ελληνικής ιστορίας και κορυφαία μορφή της ιστορίας της Χίου. Όταν ο Κανάρης ξεκίνησε από τα Ψαρά για να πάει να κάψει την τουρκική ναυαρχίδα στο λιμάνι της Χίου, είπε μια φράση: «Απόψε, Κωνσταντή, θα πεθάνεις», και από εκεί και πέρα ο Κανάρης βγήκε νικητής.

Νίκησε.

Savvas
Admin

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Κυρ Ιουλ 03, 2016 8:04 am

Επιχειρήσεις Απελευθέρωσης της Θεσπρωτίας - Μάχη των Αγίων Θεοδώρων {Ιούνιος 1944}

Από την άνοιξη του 1944 η κατάσταση στη περιοχή της Θεσπρωτίας μεταβάλλεται, από την ανάγκη να εξασφαλιστεί ελεύθερος διάδρομος μεταξύ θαλάσσης και ορεινών συγκροτημάτων Σουλίου για την απόβαση συμμαχικών αποσπασμάτων και υλικού στις ακτές. Η παρουσία των ενόπλων Μουσουλμάνων της Θεσπρωτίας,
που ενισχύουν τις Γερμανικές δυνάμεις με 2.500 καλώς εξοπλισμένους και εκπαιδευμένους άνδρες, θεωρήθηκε σαν σοβαρό πρόσκομμα για τη συνέχιση των επιχειρήσεων. Ολόκληρη η παραλιακή ζώνη, από των εκβολών του Αχέροντα μέχρι των ελληνοαλβανικών συνόρων, επιτηρείτο και εφυλάσσετο από τις ομάδες αυτές.

Για την εξασφάλιση της παραλιακής ζώνης κρίθηκε αναγκαία η κατάληψη των κέντρων αντιστάσεων που θα εξασφάλιζαν τους χώρους αποβάσεως (εκβολές Αχέροντα), όπως η Παραμυθιά, η Πάργα και η στενωπός Ποντάρι. Η κατάληψη της Πάργας πραγματοποιήθηκε την 3η Απριλίου, αλλά την 4η Απριλίου ανακαταλήφθηκε από 1.500 ενόπλους Μουσουλμάνους και 300 Γερμανούς.

Την επιχείρηση αυτή διαδέχονται πολλές άλλες μεταξύ ενόπλων Μουσουλμάνων της περιοχής και των Ε.Ο.Ε.Α. Την 27η Ιουνίου καταλαμβάνεται η Παραμυθιά και τα Βορείως αυτής υψώματα των Αγίων Θεοδώρων από το ΙΙ/16 Τάγμα Ανταρτών, με διοικητή τον Λοχαγό Κ. Ζιώγα. Την 28η Ιουνίου εισέρχεται στην Παραμυθιά ο Διοικητής του 16 Συντάγματος Ταγματάρχης Κρανιάς Αριστείδης και την πρωία της 30ης Ιουνίου ο Διοικητής της Χης Μεραρχίας Συνταγματάρχης Β. Καμάρας.
Την 29η Ιουνίου ανακαταλήφθηκε η Πάργα. Τόσο στην Παραμυθιά όσο και στην Πάργα ελήφθησαν μέτρα τιμωρίας των Μουσουλμάνων, που είχαν διαπράξει φόνους και εμπρησμούς -43 καταδικάστηκαν από το στρατοδικείο σε θάνατο και εκτελέστηκαν- και προστασίας των γυναικοπαίδων από την οργή του ελληνικού πληθυσμού -600 περίπου γυναικόπαιδα βρήκαν προστασία, διατροφή και περίθαλψη σε χώρο συγκέντρωσης στην Παραμυθιά.

Οι δυνάμεις των ενόπλων Μουσουλμάνων, εκτελώντας διαταγές της Γερμανικής Διοίκησης, εγκατέστησαν γραμμή μάχης σε υψώματα Δυτικά και Βορειοδυτικά της Παραμυθιάς και Βορείως της Πάργας, επιδιδόμενοι σε επιδρομές, ληστείες και φόνους εντός της καταληφθείσης υπό των Ε.Ο.Ε.Α. περιοχής. Προς τούτους απεστάλη προκήρυξη που τους εκάλει να παύσουν να συνεργάζονται με τους Γερμανούς και να καταθέσουν τα όπλα, αλλά αυτοί καμία απάντηση δεν έδωκαν.

Πληροφορίες έφεραν τους συνεργαζόμενους με τους Γερμανούς ενόπλους Μουσουλμάνους να ετοιμάζουν επίθεση για την ανακατάληψη της Παραμυθιάς. Για την εξασφάλιση της Πόλης το ΙΙ Τάγμα του 16ου Συντάγματος προωθήθηκε από την 27η Ιουνίου στο Στενό Αγίων Θεοδώρων Σέλιανης, τοποθεσία απέχουσα περί τα 4 χιλιόμετρα από την Παραμυθιά, για να απαγορεύσει την αμαξιτή οδό Μενίνα – Παραμυθιά. Το Τάγμα έλαβε διάταξη με τον 5ο Λόχο υπό τον Εύελπι Χριστόπουλο Χρίστο στα δεξιά, τον 6ο Λόχο υπό τον υπολοχαγό Γριβάκο Πέτρο στα αριστερά (τοποθεσία ΚΟΚΚΙΝΑ ΧΩΜΑΤΑ), και τον 2ο Λόχο Μηχανημάτων υπό τον τότε Εύελπι Παναγιωτακόπουλο Γεράσιμο στην Παραμυθιά.

Όλοι οι αντάρτες του Τάγματος κατήγοντο από την περιοχή, και έπνεαν μένεα κατά των Μουσουλμάνων, που θεωρούσαν σφαγείς του ελληνισμού της Θεσπρωτίας. Οι άνδρες του 5ου Λόχου προήρχοντο κυρίως από τα χωριά Προδρόμι, Βέλιανη και Καρυώτι, και οι πλείστοι ήταν παλαίμαχοι αντάρτες του εκ Προδρομίου οπλαρχηγού (Υπολοχαγού των Ε.Ο.Ε.Α.) Γεωργίου Κωνσταντίνου (Κώτσιο-Νικόλα ), γενναίου και ατρόμητου πολεμιστή. Ο 6ος Λόχος περιελάμβανε αντάρτες από τα χωριά Ζερβοχώρι (οπλαρχηγός Κωνσταντίνου), Αγορά-Χόικα οπλαρχηγός Φωτο-Λιόλιος), περιοχή Φαναρίου (οπλαρχηγός Ντούσκος), Προδρόμι (οπλαρχηγός Τσίτσος Χρήστος).

Η επίθεση των ενόπλων Μουσουλμάνων εκδηλώθηκε την 05:30 ώρα της 30ης Ιουνίου επί της κατευθύνσεως από Μενίνα προς Αγίους Θεοδώρους. Προηγούντο δύο Γερμανικά αυτοκίνητα έλκοντα ένα πυροβόλο των 47 και ένα βλητοφόρο πλήρες βλημάτων. Δέκα περίπου αυτοκίνητα πλήρη Γερμανών (δύναμη 250 περίπου άνδρες) και 100 περίπου Μουσουλμάνοι, πολλοί έφιπποι, εντοπίστηκαν να αναμένουν στη θέση «Κεφαλόβρυσο», εκεί ακριβώς όπου ο πλάτανος και η πηγή.
Οι αντάρτες άρχισαν τα πυρά εναντίον του εχθρού από την απόσταση των 300 μέτρων, και οι επί των οχημάτων Γερμανοί κατήλθαν αυτών και άρχισε η μάχη. Οι θέσεις των ανδρών του 6ου Λόχου ήσαν πολύ επισφαλείς, διότι η τοποθεσία ήταν πεδινή και εκτεθειμένη στα πυρά του εχθρού. Παρά ταύτα οι αντάρτες επέδειξαν ευψυχία και εκράτουν τις θέσεις τους. Ενώ οι θέσεις του 5ου Λόχου ήταν πλεονεκτικότερες κατά το δεξιό τους μόνο, όπου και τα βραχώδη προπετάσματα που κάλυπταν τους αντάρτες.

Πλέον της ημίσειας ώρας οι Γερμανοί και Μουσουλμάνοι καθηλώνονται εντός των χανδάκων από τα δραστικά πυρά των ανταρτών, παρά την υπεροχή των πυρών τους, που ενισχύονταν και από πυρά βαρέων όλμων. Βαρύ πολυβόλο του 5ου Λόχου, που είχε ταχθεί στα δεξιά του και εντός σχισμής βράχου, θέριζε ολόκληρη την μεταξύ του έλους και των αντερεισμάτων του υψώματος Ζουμπάνι έκταση στην οποία διεξήγετο η μάχη, και καθιστούσε την προχώρηση του εχθρού αδύνατη. Το πολυβόλο τούτο, λάφυρο των Προδρομιτών ανταρτών από προηγούμενους αγώνες τους με τους Γερμανοιταλούς, χειρίζετο ο αντάρτης Χρίστος Τσίτσος. Προήχθη σε επιλοχία για τον ηρωισμό του κατά τη μάχη αυτή.
Οι Γερμανοί έταξαν τότε εις αγρόν του Νεοχωρίου Πυροβολαρχία από τέσσερα πυροβόλα και άρχισαν δραστικά πυρά. Επεσήμαναν το πολυβόλο και έβαλαν συνεχώς κατ’ αυτού.

Τα πυρά των ανταρτών ήλθαν να ενισχύσουν δύο όλμοι Ιταλικής προελεύσεως από τον Λόχο μηχανημάτων του Τάγματος, εκ των οποίων μόνο ο ένας κατέστη δυνατό να μεταφερθεί δια των χειρών σε κατάλληλο θέση, στα δεξιά του 5ου Λόχου, ώστε να προσβληθεί η εχθρική πυροβολαρχία. Την στιγμή όμως εκείνη ο διοικητής του Τάγματος εντόπισε από το παρατηρητήριο του φάλαγγα δέκα περίπου Γερμανικών αυτοκινήτων να κινούνται από τη Μενίνα προς Αγίους Θεοδώρους, προς ενίσχυση της μάχης. Τα αυτοκίνητα στάθμευσαν στο πλάτανο στο Κεφαλόβρυσο (πλάτανος του αράπη), και οι Γερμανοί άρχισαν να καταλαμβάνουν θέσεις μάχης. Ο διοικητής του Λόχου μηχανημάτων διετάχθη να μεταφέρει τα πυρά του όλμου στον πλάτανο, πράγμα που έγινε με απόλυτη ευστοχία. Μετά από λίγο οι Γερμανοί υποχωρούν ατάκτως και δρομέως επί της αμαξιτής προς Μενίνα.

Ευθύς αμέσως οι 5ος και 6ος Λόχοι εκδηλώνουν επίθεση κατά των υποχωρούντων Γερμανών. Σκηνές άφθαστου ηρωισμού των ανταρτών λαμβάνουν χώρα. Ο 5ος Λόχος συλλαμβάνει αιχμαλώτους και άγεται πολύ πέραν του Κεφαλοβρύσου. Ο 6ος Λόχος προελαύνει παράλληλα του λιμνώδους έλους και επιτίθεται κατά των παρά την Σκουπίτσα Γερμανών, που τρέπονται σε φυγή.
Η μάχη των Αγίων Θεοδώρων ήταν η πρώτη μάχη εκ παρατάξεως σε πεδινή περιοχή που έδωκαν οι ανταρτικές ομάδες. Ο άφθαστος ηρωισμός των εμπειροπολέμων ανδρών του ΙΙ/16 Τάγματος έγραψε σελίδες δόξας και ηρωισμού που έλαμψαν σ’ ολόκληρη την Ελλάδα. Τεράστια η σημασία της, γιατί απέτρεψε τη ανακατάληψη της Παραμυθιάς και ολοκλήρου της περιοχής από τους Γερμανούς και τους συνεργαζόμενους μ’ αυτούς ένοπλους Μουσουλμάνους.

Το Τάγμα είχε ένα νεκρό, τον αντάρτη του 5ου Λόχου Κοντό Σωτήριο, και 5 τραυματίες, τους αντάρτες Σιώχο Παναγιώτη, Παπαδόπουλο Νικόλαο, Δημητρίου Φώτιο, Τάχια Βασίλειο και Σακαντέμη Ιωάννη. Στο Κεφαλόβρυσο, κάτωθεν του πλατάνου, ανευρέθηκαν μετά την λήξη της μάχης 30 Γερμανοί νεκροί. Άλλοι 6 νεκροί Γερμανοί περισυνελέγησαν εκ του λοιπού πεδίου της μάχης. Οι Γερμανοί είχαν και 42 τραυματίες.

Επί του πεδίου της μάχης περισυνελέγησαν υπό των ανταρτών σαν λάφυρα 2 αυτοκίνητα, 1 αντιαρματικό πυροβόλο, 1 βλητοφόρο, 2 ασύρματοι, 5 οπλοπολυβόλα, 10 κτήνη, 35 τυφέκια μάουζερ.

*Βοηθήματα
- «Αρχεία Εθνικής Αντίστασης», Εκδόσεις ΓΕΣ 1998, με την επιμέλεια επιτροπής ανωτάτων αξιωματικών υπό την προεδρία του υποστρατήγου Γ. Γκορέζη.
- «Εθνική Αντίσταση 1941-45», Υποστρατήγου Γ. Γκορέζη, 1999, Εκδόσεις Δωδώνη.
- «Πολεμική Έκθεση Δράσης ΙΙ/16 Τάγματος Ανταρτών», Αντισυνταγματάρχης Κ. Ζιώγας, τότε Διοικητής Τάγματος.
- «Πολεμική Έκθεση Δράσης Γενικού Αρχηγείου ΕΟΕΑ», Π. Νικολόπουλος, Διευθυντής Γραφείου Επιχειρήσεων.

Savvas
Admin

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Τρι Ιουλ 05, 2016 6:58 am

Επιχειρήσεις Απελευθέρωσης Θεσπρωτίας - Προσπάθειες να πεισθούν οι Μουσουλμάνοι Τσάμηδες να καταθέσουν τα όπλα

Στη διάρκεια της κατοχής ο λαός της Θεσπρωτίας αντέδρασε δυναμικά κατά του κατακτητή και των Μουσουλμάνων Τσάμηδων. Από την Πάργα μέχρι τα Γιάννενα, και από το Καλαμά μέχρι τη Πρέβεζα σκληροτράχηλοι πολεμιστές, όπως ο Νίκου, ο Γεωργίου, ο Μπαλούμης, ο Τσίτσος, έστησαν τα λημέρια τους και έγιναν ο τιμωρός κάθε προδότη, δολοφόνου, ή εκβιαστή. Θρυλικές έμειναν οι μάχες των ομάδων Νίκου και Μπαλούμη στα υψώματα Σπαθαράτι με Ιταλούς και Μουσουλμάνους Τσάμηδες, στις οποίες οι τελευταίοι κατατροπώθηκαν. Ακολούθησαν σφοδρές συγκρούσεις, όπως στις 24 Μαρ 1943 η Μάχη στο Μαντζάρι, στις 21 Μαι 1943 οι μάχες Σκάλας Παραμυθιάς και Σταυρού Σουλίου, τον Αύγουστο 1943 οι μάχες του Φαναρίου.

Οι δυνάμεις των Ελλήνων ανταρτών (Εθνικές Ομάδες Ελλήνων Ανταρτών - Ε.Ο.Ε.Α.) του Εθνικού Δημοκρατικού Ελληνικού Συνδέσμου ( ΕΔΕΣ) από την άνοιξη του 1944 άρχισαν τις προκαταρκτικές ενέργειες για την απελευθέρωση της Θεσπρωτίας. Την 27η Ιουνίου καταλαμβάνουν την Παραμυθιά και τα Βορείως αυτής υψώματα Αγίων Θεοδώρων, μετά από σκληρή μάχη με Γερμανική φρουρά ενισχυμένη με Μουσουλμάνους, και την 29η Ιουνίου ανακαταλαμβάνουν την Πάργα. Μεταξύ των συλληφθέντων αιχμαλώτων πολλοί είχαν διαπράξει φόνους, εμπρησμούς και ληστείες σε βάρος των Ελλήνων και παραπέμφθηκαν σε τακτικό στρατοδικείο. Επειδή η οργή του Ελληνικού λαού για τα εγκλήματα των Μουσουλμάνων της Θεσπρωτίας ήταν μεγάλη, πολλά από τα γυναικόπαιδα συγκεντρώθηκαν στη Παραμυθιά, 600 περίπου, όπου βρήκαν προστασία, διατροφή και περίθαλψη.

Οι δυνάμεις των Μουσουλμάνων εγκατέστησαν γραμμή μάχης στα υψώματα Δυτικά και Νοτιοδυτικά της Παραμυθιάς και Βορείως της Πάργας, και, συνεργαζόμενοι με τους Γερμανούς, επιδίδονται σε επιδρομές, ληστείες και φόνους. Τους εστάλη από τις Ε.Ο.Ε.Α. προκήρυξη να καταθέσουν τα όπλα, αλλά απάντηση δεν ελήφθη.

Την 30η Ιουνίου Γερμανικές Μηχανοκίνητες δυνάμεις από Ιωάννινα προσβάλλουν τη Παραμυθιά από Βορρά, και ισχυρές δυνάμεις Μουσουλμάνων της Θεσπρωτίας προσβάλλουν τη Παραμυθιά από Δυσμάς. Ακολούθησε σκληρή μάχη με τις δυνάμεις των Ε.Ο.Ε.Α., που απέκρουσαν με επιτυχία την επίθεση (Μάχη των Αγίων Θεοδώρων).

Μετά την αποτυχία αυτή οι Γερμανοί διέταξαν γενική επιστράτευση των Μουσουλμάνων, με σκοπό να τους οργανώσουν στρατιωτικά με σύγχρονο οπλισμό και άλλα εφόδια που τους παρεχώρησαν. Σαν κέντρα επιστράτευσης χρησιμοποιήθηκαν οι Φιλιάτες, το Μαργαρίτι, και η Μενίνα. Οι Μουσουλμάνοι της Θεσπρωτίας προσέρχονται με χαρά προς κατάταξη, και συγκρότησαν αμιγείς Μουσουλμανικές μονάδες διοικούμενες από Γερμανούς αξιωματικούς και υπαξιωματικούς, που είχαν σκοπό την εκκαθάριση της περιοχής Ηπείρου από τα ένοπλα Ελληνικά τμήματα. Σοβαρός επίσης αριθμός των Μουσουλμάνων διατέθηκε για την ενίσχυση Γερμανικών φυλακίων ή κέντρων αντιστάσεως.

Από τότε οι Μουσουλμάνοι της Θεσπρωτίας ενέτειναν τη τρομοκράτηση του Ελληνικού πληθυσμού, του οποίου περιόρισαν τις μετακινήσεις. Πολλοί Έλληνες φυλακίστηκαν με υπόδειξη τους, και άλλοι απειλήθηκαν με σφαγή.
Η κατάσταση ήταν πολύ σοβαρή. Η διατήρηση ελεύθερης της ακτής της Ηπείρου και του προγεφυρώματος ήταν επισφαλής, δεδομένης της ενίσχυσης του εχθρού με 2.000 έως 5.000 ικανούς πολεμιστές. Δύο λύσεις υπήρχαν. Ή να πεισθούν οι Μουσουλμάνοι να εγκαταλείψουν τη συνεργασία με τους Γερμανούς και να αφοσιωθούν στα ειρηνικά τους έργα, ή να επιχειρηθεί πλήρης εκκαθάριση της περιοχής από τις ληστρικές αυτές ομάδες, πριν προλάβουν να οργανωθούν σε τακτικό στρατό. Για λόγους ανθρωπιστικούς και πολιτικής σκοπιμότητας προτιμήθηκε η πρώτη λύση.

Την 3η Ιουλίου και μετά την επίθεση των Γερμανοτσάμηδων κατά της Παραμυθιάς, απεστάλη προκήρυξη των Ε.Ο.Ε.Α. προς όλους τους Μουσουλμάνους της Θεσπρωτίας να καταθέσουν τα όπλα. Παραταύτα η εμπόλεμη κατάσταση και η διατήρηση από μέρους τους πολεμικού μετώπου Δυτικά και Βορείως της Παραμυθιάς συνεχίζεται.

Την 11η Ιουλίου υπογράφεται στο Νικολίτσι συμφωνητικό μεταξύ των Ε.Ο.Ε.Α. και των Μουσουλμάνων για κατάπαυση των εχθροπραξιών. Οι εχθροπραξίες συνεχίζονται και μετά απ αυτό, και την 21η Ιουλίου με επιστολή τους οι Μουσουλμάνοι ζητούν συνάντηση για την 24η Ιουλίου και ώρα 17:00.
Στην ορισθείσα θέση προσήλθαν για συνάντηση επιτροπή αντιπροσώπων των Ε.Ο.Ε.Α., στην οποία συμμετέσχον και οι Αμερικανός λοχαγός Άντερσον, Βρετανός υπολοχαγός Ντειβ, βρετανός υπαξιωματικός Ντόν και τρεις Μουσουλμάνοι μόνο από τη Παραμυθιά. Οι Μουσουλμάνοι τήρησαν παρελκυστική τακτική και δεν ήθελαν συζήτηση, παρά μόνο απέστειλαν την 18η ώρα συνδέσμους τινές χωρίς καμία εξουσιοδότηση. Προσκλήθηκαν και πάλι με τους συνδέσμους για συνάντηση στη Παραμυθιά, αλλά και πάλι ούτε προσήλθαν ούτε απάντηση στην έγγραφη πρόσκληση έδωκαν. Ο Μητροπολίτης Παραμυθιάς τους έστειλε σχετική επιστολή, αλλά και σ αυτόν η απάντηση ήταν αόριστη και παρελκυστική.

Καταδεικνύεται ότι οι Μουσουλμάνοι της Θεσπρωτίας είχαν μοναδικό σκοπό τη παρέλκυση του ζητήματος μέχρι τη πλήρη οργάνωση τους από τους Γερμανούς. Μετά από αυτό το Γενικό Αρχηγείο των Ε.Ο.Ε.Α. αποφάσισε, με τη συγκατάθεση και της συμμαχικής αποστολής, τη πλήρη εκκαθάριση της περιοχής Νοτίως του Καλαμά.

Η επιχείρηση διαρκεί από 4 μέχρι 11 Αυγούστου, και την παρακολουθούν εκ του σύνεγγυς οι αξιωματικοί της συμμαχικής αποστολής. Οι Μουσουλμάνοι πήραν το χρόνο να αποσύρουν όλο τον άμαχο πληθυσμό, και συνεπτύχθησαν βορείως Καλαμά, όπου επιδόθηκαν σε νέες σφαγές και λεηλασίες του ελληνικού πληθυσμού. Κατέστρεψαν δε ολοσχερώς τα χωρία Καστρί, Παραπόταμο, Μαυρούδι, Άγιο Βλάσιο.

Την 17η Αυγούστου έγινε η μάχη της Μενίνας, όπου ολόκληρη η Γερμανική φρουρά και μεγάλος αριθμός Μουσουλμάνων εξοντώθηκαν. Μεταξύ των συλληφθέντων 180 αιχμαλώτων περιλαμβάνονται και 43 Μουσουλμάνοι της Θεσπρωτίας, εντεταγμένοι στο Γερμανικό στρατό.

Ο εκπρόσωπος του Διεθνούς Ερυθρού Σταυρού Ηπείρου Λαμπέρ, σε συνεννόηση με το Μουφτή Ιωαννίνων, ανέλαβε να πείσει τους Μουσουλμάνους να καταθέσουν τα όπλα, και μετέβη για το σκοπό αυτό στις Φιλιάτες και την Κονίσπολη, συνοδευόμενος από εκπροσώπους του Γεν. Αρχηγείου των Ε.Ο.Ε.Α. Η μεσολάβηση του δεν είχε κανένα αποτέλεσμα. Οι Μουσουλμάνοι συνέχισαν να διαρπάζουν και να καταστρέφουν τις ελληνικές περιουσίες.

Από το τέλος Αυγούστου αρχίζουν οι επιχειρήσεις απελευθέρωσης της Ηπείρου από τους κατακτητές. Η απελευθέρωση του Βορείως του Καλαμά ΒΔ τμήματος της Ηπείρου πραγματοποιήθηκε το 2ο δεκαπενθήμερο του Σεπτεμβρίου, μετά από συνεχείς μάχες με τους Γερμανούς και τους Μουσουλμάνους της Θεσπρωτίας (3η μάχη Μενίνας, μάχες Ηγουμενίτσας, Παραποτάμου, Φιλιατών ).

Κατά την απελευθέρωση των Φιλιατών συνελήφθησαν, εκτός της μικρής Γερμανικής οπισθοφυλακής, και περί τους 120 Μουσουλμάνοι Θεσπρωτοί, που βαρύνονταν για πλείστα εγκλήματα κατά του Ελληνικού πληθυσμού. Περί τους 55 καταδικάστηκαν σε θάνατο και εκτελέστηκαν.

Από το μήνα Οκτώβριο η τάξη και η ηρεμία αποκατεστάθη στη περιοχή της Θεσπρωτίας. Το μήνα Νοέμβριο το Γεν. Αρχηγείο των Ε.Ο.Ε.Α. προώθησε προς Αλβανία τα συντηρούμενα με μέριμνα του στη Πάργα, Παραμυθιά και Φιλιάτες γυναικόπαιδα, που ανήρχοντο σε χίλια (1.000) περίπου.-

Βοηθήματα
-«Πολεμική Έκθεση» Γενικού Αρχηγείου ΕΟΕΑ, Νικολόπουλου Π., Διευθυντή Επιχειρήσεων.
-«Αρχεία Εθνικής Αντίστασης», Εκδόσεις ΓΕΣ, 1998, με την επιμέλεια επιτροπής ανωτάτων αξιωματικών υπό την προεδρία του υποφαινομένου.
-« Εθνική Αντίσταση 1941-45», Υποστρατήγου Γεωργίου Γκορέζη, 1999, Εκδόσεις Δωδώνη.
*Ο Γιώργος Γκορέζης είναι Υποστράτηγος ε.α., συγγραφέας.

Savvas
Admin

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Σαβ Ιουλ 09, 2016 8:50 am

Μιχαήλ Μπακνανάς ή Πακνανάς 1753 – 1771

Κηπουρός από την Αθήνα, που έπεσε θύμα των Τούρκων κατακτητών και αναγορεύτηκε σε νεομάρτυρα από την Εκκλησία. Η μνήμη του εορτάζεται στις [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.].

Γεννήθηκε στην Αθήνα (περιοχή Θησείου) το 1753 από φτωχούς γονείς. Έμεινε αγράμματος κι έγινε κηπουρός, πουλώντας τα προϊόντα του στα χωριά της Αττικής. Κάποια ημέρα, ενώ επέστρεφε στην Αθήνα, συνελήφθη από τους Τούρκους με την κατηγορία ότι προμήθευε με μπαρούτι του Κλέφτες των ορεινών της Αττικής, σε μια περίοδο που υπήρχε επαναστατικός αναβρασμός λόγω των [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]. Οδηγήθηκε ενώπιον του καδή και διαμαρτυρήθηκε ότι είχε πέσει θύμα συκοφαντίας. Ο δικαστής δεν τον πίστεψε και τον καταδίκασε σε θάνατο, εκτός και αν δεχόταν να αρνηθεί την πίστη του και να ασπασθεί το Ισλάμ.

Ο νεαρός Αθηναίος απάντησε με ύφος αγέρωχο: «Δεν τουρκεύω». Περιφερόμενος και εξευτελιζόμενος στους δρόμους της Αθήνας, οδηγήθηκε στον τόπο του μαρτυρίου του. Στην αρχή ο δήμιος του έδωσε μια ευκαιρία. Τον χτύπησε με αντεστραμμένο το ξίφος στο λαιμό για να τον εκφοβίσει, προσδοκώντας τη μεταστροφή του. Όμως, ο γενναίος Μιχαήλ τον παρότρυνε με θάρρος, λέγοντάς του: «Χτύπα για την πίστη».   Τελικά, ο δήμιος τον αποκεφάλισε στις [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] 1771, ημέρα που η Εκκλησία εορτάζει τη μνήμη του. Στον πρώτο νοτιοανατολικό στύλο του Ολυμπιείου (Στύλοι του Ολυμπίου Διός) υπάρχει χαραγμένη η φράση: «1771 Ιουλίου 9 Αποκεφαλίσθη ο Πακνανάς Μιχάλης».

Το 2003 ο νεομάρτυρας Μιχαήλ ο Αθηναίος (Μπακνανάς ή Πακνανάς) ανακηρύχθηκε προστάτης των διαιτολόγων και διατροφολόγων. Προς τιμήν του, ένας από τους κεντρικότερους δρόμος στη συνοικία της Αθήνας «Νέος Κόσμος» φέρει το όνομά του (Οδός Μπακνανά), καθώς και η παρακείμενη στάση του [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.].

Savvas
Admin

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Δευ Ιουλ 25, 2016 7:41 am

Έλυσε τη σιωπή του ο τελευταίος στρατοπεδάρχης της ΕΛ.ΔΥ.Κ., 42 χρόνια μετά τον Αττίλα

Ο 90χρονος σήμερα Παναγιώτης Σταυρουλόπουλος, ήταν ο τελευταίος στρατοπεδάρχης της ΕΛ.ΔΥ.Κ και ο άνθρωπος που έζησε λεπτό προς λεπτό μαζί με τους άνδρες του την προσπάθεια των Τούρκων να καταλάβουν το ελληνικό στρατόπεδο-έδρα της ΕΛ.ΔΥ.Κ.

Ελάχιστοι γνωρίζουν πως το καλοκαίρι του 1974 στην Κύπρο -και κατά την δεύτερη φάση της τουρκικής εισβολή- δόθηκε μια άνιση μάχη μεταξύ των λιγοστών υπερασπιστών του στρατοπέδου- έδρας της Ελληνικής Δύναμης Κύπρου (ΕΛ.ΔΥ.Κ) και των υπεράριθμων δυνάμεων του Άτιτλα που μάλιστα σήμερα διδάσκεται στην Στρατιωτική Ακαδημία της Μεγάλης Βρετανίας.

Το τριήμερο 14-16 Αυγούστου 1974 ξεχασμένοι και εγκαταλελειμμένοι 318 υπερασπιστές της έδρας της ΕΛ.ΔΥ.Κ, αξιωματικοί, υπαξιωματικοί και οπλίτες, είχαν το δικό τους ραντεβού με την ιστορία.
Ο 90χρονος σήμερα Παναγιώτης Σταυρουλόπουλος, ταξιάρχος ε.α, ήταν ο τελευταίος στρατοπεδάρχης της ΕΛ.ΔΥ.Κ και ο άνθρωπος που έζησε λεπτό προς λεπτό μαζί με τους άνδρες του την προσπάθεια των Τούρκων να καταλάβουν το ελληνικό στρατόπεδο -όπως τελικά το πέτυχαν μετά από πολύ προσπάθεια και εκατόμβη νεκρών- επειδή στα μετόπισθεν τους είχαν ξεγραμμένους. Άλλο ένα κομμάτι στο πάζλ της μεγάλης προδοσίας του 1974 στην Κύπρο.

Σχεδόν 42 χρόνια μετά το δραματικό εκείνο καλοκαίρι, ο τελευταίος στρατοπεδάρχης της ΕΛ.ΔΥ.Κ. έλυσε τη σιωπή του μέσα από το βιβλίο: «Το Χρονικό της Μάχης της ΕΛΔΥΚ 14-16/8/1974» που κυκλοφορεί από τις εκδόσεις ΠΕΛΑΣΓΟΣ. Πρόκειται ουσιαστικά για μία πολύωρη συνέντευξη που έδωσε ο κ. Σταυρουλόπουλος στον συγγραφέα και ερευνητή κ. Κωστα Δημητριάδη, με την οποία αποκαλύπτει όλο το δραματικό παρασκήνιο. Πως τον Αύγουστο του 1974 έμεινε μόνος και αβοήθητος με τους 318 άνδρες του, να υπερασπίζονται την τιμή της Ελλάδας.
Από Επιτελικός αξιωματικός της Α΄ Γραμμής

Το καλοκαίρι του 1974 ο κ. Σταυρουλόπουλος ήταν οργανικός επιτελικός στο Γ.Ε.Σ. και επιλέχθηκε να συνοδεύσει στην Κύπρο ως αξιωματικός συνοδός της σειρά αντικατάστασης της ΕΛ.ΔΥ.Κ και να παραλάβει τους απολυόμενους που θα επαναπατριζόντουσαν. Το ταξίδι του Α/Γ ΛΕΣΒΟΣ, με κυβερνήτη τον αείμνηστο πλωτάρχη Ελευθέριο Χανδρινό, ξεκίνησε στις 13 Ιουλίου. Καθοδόν για το νησί, έφτασε η είδηση για το πραξικόπημα κατά του Μακαρίου. Τα ξημερώματα της 19ης Ιουλίου το ΛΕΣΒΟΣ έφτασε στην Αμμόχωστο. Αποβίβασε τη νέα σειρά οπλιτών, φόρτωσε τους απολυόμενους με τις αποσκευές τους και απέπλευσε για το ταξίδι της επιστροφής. Ωστόσο τους πρόλαβε η εισβολή των Τούρκων. Με διαταγή το Α/Γ κατευθύνθηκε στην Λεμεσό και στη συνέχεια η παλαιά σειρά των οπλιτών οδηγήθηκε και πάλι στο στρατόπεδο της ΕΛ.ΔΥ.Κ στην Λευκωσία.

Στην πρώτη φάση της εισβολής (20/7/1974) το στρατόπεδο της ΕΛ.ΔΥ.Κ βομβαρδίστηκε από την τουρκική αεροπορία, ενώ στη συνέχεια ελληνικά τμήματα επιτέθηκαν κατά του τουρκοκυπριακού χωριού Κιόνελι, για να οπισθοχωρήσουν και πάλι αφήνοντας την περιοχή στα χέρια των Τούρκων «Στάλθηκαν να πολεμήσουν σε μια αναλογία ένας επιτιθέμενος κατά τεσσεράμισι αμυνόμενων… Σε αντίθεση με κάθε λογικής Στρατηγικής όπου θέλει τον επιτιθέμενο πολλαπλάσιο σε δύναμη του αμυνόμενου, κυρίως δε όταν ο επιτιθέμενος επιτίθεται σε ακάλυπτο έδαφος ενώ ο αμυνόμενος αμύνεται σε οχυρωματικά έργα. Σε αυτή την κατά μέτωπον επίθεση χάθηκαν άδικα πολλά παλικάρια, όπως ο υπολοχαγός Τσώνος, ο αρχιλοχίας Κόκας και αρκετοί άλλοι» λέει ο κ. Σταυρουλόπουλος που αν και βρέθηκε ως συνοδός σειράς αντικατάστασης στην Κύπρο, κλήθηκε να αναλάβει στις 10 Αυγούστου 1974 χρέη υποδιοικητή της ΕΛ.ΔΥ.Κ. «Ανέλαβα εν μέσω μιας κατάστασης που ήταν γεμάτο φήμες ότι οι Τούρκοι θα προχωρούσαν και θα επιχειρούσαν να καταλάβουν και άλλα εδάφη εάν η διπλωματία στη Γενεύη αποτύγχανε. Και η ΕΛ.ΔΥ.Κ σε αυτήν την περίπτωση θα έπρεπε να τους φράξει το δρόμο, όπως και τελικά έγινε» λέει, που τελικά έμεινε στο στρατόπεδο με δύο λόχους τυφεκιοφόρων, μέρος ΛΒΟ και το Λόχο Διοικήσεως. Τα υπόλοιπα μάχιμα τμήματα της ΕΛ.ΔΥ.Κ. δεν έλαβαν μέρος στις επιχειρήσεις του τριημέρου κατά του στρατοπέδου, άγνωστο γιατί έως σήμερα, ενώ ο διοικητής Νικολαίδης αναζήτησε την ασφάλεια στα μετόπισθεν.

Έβλεπες να αναμιγνύονται η απόγνωση, ο θυμός και ο ηρωισμός…
Οι ώρες ήταν πλέον δύσκολες … «Κάλεσα τους διοικητές τον λόχων και τους εδήλωσα επί λέξει : «Σε περίπτωση τουρκικής επίθεσης, θα πολεμήσετε μέχρι ενός χωρίς να κάνετε σπιθαμή πίσω. Μόνο με διαταγή μου –και κανενός άλλου- θα απαγκιστρωθεί η μονάδα» Στις 05:00 το πρωί της 14ης Αυγούστου 1974, παραμονή της Παναγίας, ξεκίνησε η επίθεση των Τούρκων κατά του στρατοπέδου της ΕΛ.ΔΥ.Κ. με την αεροπορία και το πυροβολικό τους να βομβαρδίζει ανελέητα τις θέσεις των υπερασπιστών. Μετά από συνεχές σφυροκόπημα εμφανίστηκαν τα πρώτα πεζοπόρα τμήματα, που «θερίστηκαν» όμως τους υπερασπιστές του στρατοπέδου. Ακόμη και οι μάγειρες του Λόχου Διοικήσεων ήταν εκεί με το τυφέκιο στο χέρι, πολεμώντας μέσα στο όρυγμα. Οι Τούρκοι οπισθοχώρησαν προς το χωριό Γερόλλακος, ανασυντάχθηκαν και επιχείρησαν νέα επίθεση από την πλευρά του αεροδρομίου. Για άλλη μια φορά όμως η προσπάθεια τους απέτυχε με μεγάλες απώλειες. «Οι άνδρες μας άκουγαν το περίεργο σφύριγμα των όλμων που πλησίαζαν τόσο συχνά, που πολλές φορές πυροβολούσαν μέσα από τα ορύγματα τους χωρίς να βλέπουν. Απλά έβγαζαν το όπλο τους πάνω από το κεφάλι τους έξω από το όρυγμα, αλλά με το κεφάλι μέσα σε αυτό, και πυροβολούσαν στα τυφλά προς τα εκεί όπου υπολόγιζαν ότι επιτίθεντο οι Τούρκοι» λέει ο κ.Σταυρουλόπουλος, σημειώνοντας πως και η πρώτη μέρα της επίθεσης των Τούρκων κατά του στρατοπέδου της ΕΛ.ΔΥ.Κ. έληξε χωρίς επιτυχία. Όσο για τον διοικητή Νικολαίδη που απολάμβανε την ασφάλεια στα μετόπισθεν: «Ούτε που προσπάθησε να επικοινωνήσει μαζί μου. Έστω να μάθει τι έγινε το στρατόπεδο της μονάδας που ήταν διοικητής … Τίποτα»

Από το πρωί της επόμενης ημέρας, 15 Αυγούστου 1974, το στρατόπεδο εβάλλετο από την τουρκική αεροπορία, πυρά πυροβολικού και από βολές όλμων. Ήταν σημάδι της γενικής επίθεσης που ετοίμαζαν οι τούρκοι κατά του στρατοπέδου που θεωρούνταν εμπόδιο για την κατάληψη της Λευκωσίας. Οι βολές πυροβολικού της 187 ΜΠΠ κατά των Τούρκων, καθήλωσε τις εχθρικές δυνάμεις για αρκετές ώρες στις θέσεις τους. Την ίδια ώρα το αίτημα του κ.Σταυρουλόπουλου για ενίσχυση του στρατοπέδου της ΕΛ.ΔΥ.Κ με δυνάμεις πεζικού και τεθωρακισμένων έμεινε μόνο στις υποσχέσεις. «Ένιωσα απαίσια που φάνηκα ψεύτης στα μάτια των αξιωματικών και οπλιτών μου. Κάποιοι που κατάλαβαν ότι και εγώ έπεσα θύμα της αναξιοπιστίας των πληροφοριών που μου έδωσαν τα ανωτέρα κλιμάκια μου είπαν για πρώτη φορά την φράση που ακόμη τριγυρνάει στα αυτιά μου. "Μας γέλασαν κ. Διοικητά. Μείναμε μόνοι, Μας εγκατέλειψαν". Μας θυσίαζαν με ελαφριά την καρδία, στο βωμό ποιας σκοπιμότητας» λέει με την πίκρα ζωγραφισμένη στο προσωπό του.

Στις 16 Αυγούστου 1975 η επίθεση των Τούρκων ξεκίνησε με ρίψη βομβών ναπάλμ, που μετέτρεψε το στρατόπεδο της ΕΛ.ΔΥ.Κ. σε κόλαση. Ακολούθησε σφοδρός βομβαρδισμός από πυροβολικό, όλμους και όπλα ευθυτενούς τροχιάς. Τα πυρά έβαλαν κατά της γραμμής άμυνας των υπερασπιστών του στρατοπέδου. Μετά τις 7 το πρωί η πρώτη επίθεση από πεζοπόρα τουρκικά τμήματα αποκρούστηκε με επιτυχία με αποτέλεσμα να οπισθοχωρήσουν προς ανασύνταξη. Και η δεύτερη επίθεση –μετά τις 10 το πρωί- δεν στέφθηκε με επιτυχία. «Κανείς μας δεν δείλιασε. Κανείς δεν κιότεψε. Όλοι μάχονταν με πείσμα, αποφασισμένοι να υπερασπιστούν το στρατόπεδο τους. Το «σπίτι» τους» … Οι Τούρκοι είδαν ότι δεν τα κατάφερναν παρά το σφοδρότατο πυρ. Οι σφυρίχτρες τους ξανασφύριξαν σημαίνοντας την αναδίπλωση τους, προτού χάσουν περισσότερους άνδρες» λέει συγκινημένος.
Η τελική επίθεση των Τούρκων ξεκίνησε στις 11.30. Μαζί με τα πεζοπόρο τμήματα εμφανίστηκαν και άρματα που κινούνταν σε σχηματισμό λαβίδας, με σκοπό να αποκλείσουν εντός της τους Έλληνες υπερασπιστές και να τους αποδεκατίσουν. Αντιαρματικά δεν υπήρχαν και οι Ελδυκάριοι προσπαθούσαν να ανακόψουν την πορεία τους με τα Μ1. «Τότε έχασα των ΉΡΩΑ –και γράψτε με κεφαλαία γράμματα αυτή την λέξη- λοχαγό μου, επικεφαλής της διμοιρίας μηχανικού. Σωτήρη Σταυριανάκο. Ο Σταυριανάκος βλέποντας τα άρματα να έχουν φτάσει μπροστά τους, βγαίνει από το όρυγμα του και επιτίθεται τρέχοντας στο πιο κοντινό άρμα με σκοπό να σκοτώσει με πιστόλι τον οδηγό του, πυροβολώντας από τη θυρίδα. Βλέποντας τον έτσι ακάλυπτο να τρέχει, το πλήρωνα από ένα άλλο τουρκικό άρμα κάνει βολή και τον πετυχαίνει πριν ολοκληρώσει τον σκοπό του και τον στέλνει στο Πάνθεον των Αθανάτων» αναφέρει συγκινημένος για τον ήρωα λοχαγό του.

Ώρα μηδέν
Ο χρόνος πλέον μέτραγε αντίστροφα. Οι Τούρκοι είχαν καταφέρει να σπάσουν τις γραμμές άμυνας και πλέον τα άρματα περνούσαν πάνω από τα ορύγματα μέσα στα οποία υπήρχαν Έλληνες υπερασπιστές. «Εκεί υπήρξαν μάχες σώμα με σώμα, απερίγραπτου ηρωισμού, όπου γραφείς, ταχυδρομικοί, οδηγοί, μάγειροι έδειξαν ότι ανεξαρτήτως ειδικότητας ο ‘Ελλην στρατιώτης υπερέχει παρασάγγας σε ηρωισμό. Όμως όλα έχουν τα όριά τους και αυτά τα όρια ξεπεράστηκαν προ πολλού» λέει ο γενναίος αξιωματικός που τίμησε τον όρκο και την στολή του. Κάπου εκεί σταμάτησαν και οι βολές της 187 ΜΠΠ η χαριστική βολή στην προσπάθεια των λιγοστών υπερασπιστών του στρατοπέδου της ΕΛ.ΔΥ.Κ να το σώσουν. «Απλά επιβεβαιώνει την πεποίθηση μου ότι μα είχαν προ πολλού εγκαταλείψει και ότι μας θεωρούσαν τελειωμένους».

Λίγο πριν την ολοκληρωτική κατάληψη του στρατοπέδου ο κ. Σταυρουλόπουλος πήρε την απόφαση απαγκίστρωσης, ώστε να σώσει τους στρατιώτες του που συνέχιζαν να μάχονται μέσα στα ορύγματα και όχι μόνο «Ήξερα ότι αυτή η απόφαση μου μπορούσε να μου στοιχίσει στρατοδικείο, αλλά προτίμησα να σώσω τα φαντάρια μου, που πολεμούσαν επί τριήμερο σαν λιοντάρια». Με τη διαταγή της απαγκίστρωσης προς τα μετόπισθεν, άρχισε μια μάχη που έβλεπες την απόγνωση, τον θυμό και τον ηρωισμό να αναμιγνύονται. «Στρατιώτες που έβγαιναν άοπλοι από τα ορύγματα, έβλεπαν μπροστά τους τα τουρκικά άρματα … μου είπαν για έναν στρατιώτη μας, πάνω στην απόγνωση του και τον θυμό του και επειδή δεν του είχε μείνει ούτε μία χειροβομβίδα πάνω του, να εκτοξεύει κατά του τουρκικού άρματος με όλη τη δύναμη του, το ατομικό κράνος, πριν αυτό περάσει από πάνω του. Δεν θα ξεχάσω ποτέ στην ζωή μου αυτές τις στιγμές. Όλους αυτούς τους ΗΡΩΕΣ που απέδειξαν ότι το DNA τους ήταν το ίδιο και απαράλλακτο με αυτό των 300 του Λεωνίδα στις Θερμοπύλες» καταλήγει βουρκωμένος.

Στην τριήμερη μάχη του στρατοπέδου της ΕΛ.ΔΥ.Κ, οι απώλειες ήταν: Νεκροί. 2 αξιωματικοί και 38 υπαξιωματικοί και οπλίτες. Αγνοούμενοι 86. Ο αριθμός των αγνοουμένων συνεχώς μειώνεται με την ανεύρεση οστών που ταυτοποιούνται με τη μέθοδο του DNA . Από τους 314 επέστρεψαν στην Ελλάδα 192 υπερασπιστές.

«Το Χρονικό της Μάχης της ΕΛΔΥΚ»
Το βιβλίο «Το Χρονικό της Μάχης της ΕΛΔΥΚ 14-16/8/1974» είναι μια κατάθεση ψυχής του ταξιάρχου ε.α. Παναγιώτη Σταυρουλόπουλου. Μια καταγραφή της ιστορίας που διαδραματίστηκε τον Αύγουστο του 1974, μιας ιστορίας που ακόμα απουσιάζει από τα επίσημα σχολικά βιβλία, μιας ιστορίας που ουσιαστικά η επίσημη πολιτεία δεν τολμάει να καταθέσει επίσημα, αφού ουσιαστικά εκτός από τον ηρωισμό και την επική προσπάθεια των 318 του Σταυρουλόπουλου, θα αναδειχθεί και το μέγεθος της προδοσίας, για την οποία οι ένοχοι όχι μόνο δεν τιμωρήθηκαν αλλά κάποιοι τιμήθηκαν με θέσεις και αξιώματα στην μεταπολιτευτική Ελλάδα. Αξίζει να σημειωθεί πως ο κ. Σταυρουλόπουλος δεν κλήθηκε να καταθέσει στη διάρκεια των ανακρίσεων της Εξεταστικής Επιτροπής που είχε συσταθεί στην βουλή για τον «Φάκελο της Κύπρου». Πως τον τίμησε η πολιτεία για την προσφορά του : Με την επιστροφή του από την Κύπρο προήχθη σε Συνταγματάρχη και μετατέθηκε σε ένα Τάγμα …α ανεπιθύμητων στην Κρήτη, που αποτελούνταν από 20 απείθαρχους στρατιώτες. Αργότερα τον αποστράτευσαν με τον βαθμό του ταξίαρχου. «Τα παράσημα μου είναι η προσφώνηση "πάτερα μας" που ακούω όποτε συναντώ βετεράνο μαχητή του στρατοπέδου της ΕΛ.ΔΥ.Κ.. Δεν χρειάζομαι τίποτε άλλο» λέει με νόημα ο κ. Σταυρουλόπουλος.

Μια Κυριακή τέλος Φεβρουαρίου 2016 στο Δημαρχείο Καλλιθέας, παρουσιάστηκε το βιβλίο – μαρτυρία του κ.Σταυρουλόπουλου, παρουσία του ιδίου και πολλών «παιδιών» του. Πολεμιστών της ΕΛ.ΔΥΚ.Κ, εκείνο το γενναίο αλλά προδομένο τριήμερο του Αυγούστου του 1974/
Ο επιμελητής του βιβλίου και ιστορικός ερευνητής κ.Κωνσταντίνος Δημητριάδης, ανέφερε μεταξύ άλλων στον χαιρετισμό του: «Υπάρχουν άνθρωποι οι οποίοι είναι σεμνοί, άνθρωποι καθημερινοί της διπλανής πόρτας και έχουν πολεμήσει σαν ήρωες αλλά δεν το ξέρει κανείς, μόνο η καρδούλα τους. Έχουν υπάρχει και άνθρωποι που με τον α ή τον β τρόπο δεν ήταν στο στρατόπεδο και οι οποίοι είναι λαλίστατοι. Εγώ, όσο μπορώ και με όση φωνή έχω θα εκθειάζω τους πρώτους και θα ρίχνω το ανάθεμα στους δεύτερους. Όχι για κανέναν άλλο λόγο αλλά γιατί δεν θέλω να αποπατούν στα κόκαλα των ηρώων μας».
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] / Παναγιώτης Σαββίδης03/03/2016

Savvas
Admin

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Τρι Αυγ 09, 2016 9:53 am

Savvas
Admin

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Τρι Αυγ 09, 2016 9:54 am

Savvas
Admin

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Τρι Αυγ 09, 2016 9:55 am

Savvas
Admin

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Τρι Αυγ 09, 2016 9:55 am

Savvas
Admin

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Τρι Αυγ 09, 2016 9:57 am

Savvas
Admin

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Τρι Αυγ 09, 2016 9:58 am

Savvas
Admin

Σελίδα 12 από 15 Επιστροφή  1 ... 7 ... 11, 12, 13, 14, 15  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης