Γνωμικά - Παροιμίες - Μυθεύματα-Ιστορικά στοιχεία-Ρήσεις που διδάσκουν !

Σελίδα 1 από 16 1, 2, 3 ... 8 ... 16  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

Γνωμικά - Παροιμίες - Μυθεύματα-Ιστορικά στοιχεία-Ρήσεις που διδάσκουν !

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Τρι Αυγ 21, 2012 9:36 am

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

"Η Ελλάδα πεινάει κι εμένα θα μου βάλετε ...τηλέφωνο;(!)"
Νικόλαος Πλαστήρας, πρωθυπουργός της Ελλάδας με άνεργο αδερφό....

Η φτώχεια του πρώην πρωθυπουργού Ν. Πλαστήρα, δεν αποτελεί παράδειγμα για τους σημερινούς κηφήνες της πολιτικής! "Η Ελλάδα πεινάει κι εμένα θα μου βάλετε τηλέφωνο", είχε πει, ενώ ο αδελφός του ήταν άνεργος. Μεταφέρουμε μερικά από τα πολλά αξιόλογα συμβάντα της ζωής του, τα οποία χαρακτηρίζουν τον άνδρα και τον καθιστούν πρότυπο, παράδειγμα προς μίμηση για παλιότερους αλλά και σημερινούς, δεδομένου ότι, τόσο ο ίδιος όσο και άλλοι, έμπαιναν πλούσιοι στην πολιτική και έβγαιναν πάμφτωχοι.

Ο αείμνηστος Ανδρέας Ιωσήφ – πιστός φίλος του – αναφέρει:
Ο στρατηγός είχε απαγορεύσει στους δικούς του να χρησιμοποιούν το όνομα “Πλαστήρας” όπου κι αν πήγαιναν. Ο αδελφός του ήταν άνεργος. Το εργοστάσιο ζυθοποιίας «ΦΙΞ» ζητούσε οδηγό κι εκείνος έκανε αίτηση. Ο αρμόδιος υπάλληλος τον ρώτησε πώς λέγεται: Κι επειδή αυτός δίσταζε να πει το όνομά του, ενθυμούμενος την εντολή του στρατηγού, τον ξαναρώτησε και δυο και τρεις φορές, ώσπου αναγκάστηκε να ομολογήσει ότι τον λένε Πλαστήρα. Παραξενεμένος ο υπεύθυνος ζητάει να μάθει αν συγγενεύει με το στρατηγό και πρωθυπουργό. Μετά από πολύ δισταγμό του αποκαλύπτει ότι είναι αδελφός του. Αφού η αίτηση, ικανοποιήθηκε, παρακάλεσε να μη το μάθει ο αδελφός του. Ο στρατηγός το έμαθε κι αφού τον κάλεσε αμέσως στο σπίτι του τον επέπληξε και του απαγόρευσε να αναλάβει αυτή την εργασία λέγοντάς του: «Αν έχεις ανάγκη, κάτσε εδώ να μοιραζόμαστε το φαγητό μου». Και δεν πήγε.

Ο Πλαστήρας ήταν άρρωστος –έπασχε από φυματίωση – κι έμενε σ’ ένα μικρό σπιτάκι στο Μετς, κοντά στο Παναθηναϊκό Στάδιο. Του πρότειναν να του βάλουν ένα τηλέφωνο δίπλα στο κρεβάτι αλλ’ αυτός αρνήθηκε λέγοντας: «Μα τι λέτε; Η Ελλάδα πένεται κι εμένα θα μου βάλετε τηλέφωνο;».

Πολλές φορές με τρόπο έστελνε και αγόραζαν ψωμί, ελιές και λίγη φέτα… Τότε οι γύρω του, του υπενθύμιζαν ότι είχε ανάγκη καλύτερου φαγητού λόγω της αρρώστιας κι εκείνος με απλότητα τους απαντούσε: «Τι κάνω… σκάβω για να καλοτρώγω;».

Ο Βάσος Τσιμπιδάρος, δημοσιογράφος στην εφημερίδα «Ακρόπολη», περιγράφει το εξής περιστατικό:
Κάποτε, ο στενός του φίλος Γιάννης Μοάτσος, είχε πάρει την πρωτοβουλία να του εξασφαλίσει μόνιμη στέγη, για να μην περιφέρεται εδώ και εκεί σε ενοικιαζόμενα δωμάτια. Πήγε λοιπόν σε μια Τράπεζα και μίλησε με τον διοικητή. «Τι;», απόρησε εκείνος. «Δεν έχει σπίτι ο κύριος πρωθυπουργός Πλαστήρας; Βεβαίως και θα του δώσουμε ό,τι δάνειο θέλει και μάλιστα με τους καλύτερους όρους!»
Ο Μοάτσος έτρεξε περιχαρής στον Πλαστήρα, του το ανήγγειλε και εισέπραξε την αντίδραση: «Άντε ρε Γιάννη, με τι μούτρα ρε θα βγω στο δρόμο, αν μαθευτεί πως εγώ πήρα δάνειο για σπίτι;». Έσχισε το έντυπο στα τέσσερα και το πέταξε.

Ο Δημήτρης Λαμπράκης «δώρισε» κάποια στιγμή στον Πλαστήρα ένα ωραίο χρυσό στυλό κι αφού ο στρατηγός κάλεσε τον φίλο του Ανδρέα του λέει:
- Εγώ δεν βάζω χρυσές υπογραφές. Μου φτάνει το στυλουδάκι μου. Να το στείλεις πίσω.
- Μα θα προσβληθεί…
- Δεν πειράζει… Ας μου κόψει το νερό από το κτήμα. Δεν θέλω δώρα Ανδρέα. Γιατί τα δώρα φέρνουν και αντίδωρα!

Το 1952, πρωθυπουργός ακόμη ο Πλαστήρας, ήταν κατάκοιτος από την αρρώστια που τον βασάνιζε, όταν μία μέρα δέχθηκε την επίσκεψη της Βασίλισσας Φρειδερίκης. Μπαίνοντας εκείνη στο λιτό ενοικιαζόμενο διαμέρισμά του, εξεπλάγη όταν είδε τον πρωθυπουργό να χρησιμοποιεί ράντζο για τον ύπνο του, και τον ρώτησε με οικειότητα: «Νίκο, γιατί το κάνεις αυτό;» και η απάντηση ήρθε αφοπλιστική. «Συνήθισα, Μεγαλειοτάτη, το ράντζο από το στρατό και δεν μπορώ να το αποχωριστώ…».

Ο στρατηγός Νικόλαος Σαμψών, φίλος του Πλαστήρα, σε επιστολή του περιγράφει, το παρακάτω:
Όταν πέθανε ο Πλαστήρας, δεν άφησε πίσω του σπίτι, ακίνητα ή καταθέσεις σε τράπεζες. Η κληρονομιά που άφησε στην ορφανή προσφυγοπούλα ψυχοκόρη του, ήταν 216 δρχ., ένα δεκαδόλλαρο και μια λακωνική προφορική διαθήκη: «Όλα για την Ελλάδα!». Βρέθηκε επίσης στα ατομικά του είδη ένα χρεωστικό του Στρατού (ΣΥΠ 108) για ένα κρεβάτι που είχε χάσει κατά την διάρκεια των επιχειρήσεων στη Μικρά Ασία και 8 δρχ. με σημείωση να δοθούν στο Δημόσιο για την αξία του κρεβατιού, ώστε να μην χρωστά στην Πατρίδα».

Όταν πέθανε ο Πλαστήρας στις 26/7/1953 τον έντυσαν το νεκρικό κοστούμι, που το αγόρασε ο φίλος του Διονύσιος Καρρέρ – γιατί ο ίδιος τον μισθό του τον πρόσφερε διακριτικά σε άπορους και ορφανά παιδιά – ο δε γιατρός, που ήταν παρών και υπέγραψε το σχετικό πιστοποιητικό θανάτου, μέτρησε στο ταλαιπωρημένο κορμί του: 27 σπαθιές και 9 σημάδια από βλήματα
Πηγή: [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Έχει επεξεργασθεί από τον/την Savvas στις Κυρ Σεπ 23, 2012 3:10 pm, 2 φορές συνολικά

Savvas
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 27739
Ημερομηνία εγγραφής : 13/05/2012
Τόπος : Ελλαδάρα αγάπη μου

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Απ: Γνωμικά - Παροιμίες - Μυθεύματα-Ιστορικά στοιχεία-Ρήσεις που διδάσκουν !

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Τρι Αυγ 21, 2012 9:42 am

Αυτοί πρέπει νάναι τα υποδείγματα του αληθινού Έλληνα !

Σε καμμιά περίπτωση αυτά τα υποκείμενα που βλέπετε !

Προβληματιστείτε απλά, θα το κάντε αυτό αν είσασταν στη θέση του?
Αυτός είναι ο ορισμός του ενάρετου : <<.....και μια λακωνική προφορική διαθήκη: «Όλα για την Ελλάδα!». >>

Δεν χρειάζονται απαντήσεις .......απλά αναλογιστείτε.........

Savvas
Admin

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Τρι Σεπ 11, 2012 10:44 am

Γέροντας Παϊσιος: «Ο Θεός θα δώσει τη λύση»

Δύναμη και κουράγιο ...μας δίνει το κείμενο διδαχής του Γέροντα Παϊσιου σε αυτές τις δύσκολες στιγμές που ζεί η ανθρωπότητα.
Διαβάστε ολόκληρο το κείμενο στην αυθεντική μορφή γραφής του.
"Ό Καλός Θεός όλα θα τα οικονομήσει με τον καλύ¬τερο τρόπο, αλλά χρειάζεται πολλή υπομονή και προ¬σοχή, γιατί πολλές φορές, με το να βιάζονται οι άνθρω¬ποι να ξεμπλέξουν τα κουβάρια, τα μπλέκουν περισσό¬τερο.
Ό Θεός με υπομονή τα ξεμπλέκει. Δεν θα πάει πολύ αυτή ή κατάσταση. Θα πάρει σκούπα ό Θεός! Κατά το 1830, επειδή υπήρχε στο Άγιο Όρος πολύς τουρκικός στρατός, για ένα διάστημα δεν είχε μείνει στην Μονή Ιβή¬ρων κανένας μοναχός. Είχαν φύγει οι Πατέρες, άλλοι με τα άγια Λείψανα, άλλοι για να βοηθήσουν στην Επανά¬σταση. Ερχόταν στο μοναστήρι μόνον ένας μοναχός από μακριά πού άναβε τα κανδήλια και σκούπιζε.
Μέσα και έξω από το μοναστήρι ήταν τουρκικός στρατός, και αυτός ό καημένος σκούπιζε και έλεγε: «Παναγία μου, τι θα γίνει μ’ αυτήν την κατάσταση;». Μία φορά πού προσευχόταν με πόνο στην Παναγία, βλέπει να τον πλησιάζει μία γυ¬ναίκα – ήταν ή Παναγία – πού έλαμπε και το πρόσωπο της ακτινοβολούσε. Τού παίρνει την σκούπα από το χέρι και τού λέει: «Εσύ δεν ξέρεις να σκουπίζεις καλά• εγώ θα σκουπίσω». Και άρχισε να σκουπίζει. Υστέρα εξαφανί¬σθηκε μέσα στο Ιερό. Σε τρεις μέρες έφυγαν όλοι οι Τούρκοι! Τους έδιωξε ή Παναγία.
Ό Θεός αν κάτι δεν είναι σωστό θα το πετάξει πέρα, όπως το μάτι πετάει το σκουπιδάκι. Δουλεύει ό διάβολος, άλλα δουλεύει και ό Θεός και αξιοποιεί το κακό, ώστε να πρό¬κυψη από αυτό καλό. Σπάζουν λ.χ. τα πλακάκια και ό Θεός τα παίρνει και φτιάχνει ωραίο μωσαϊκό. Γι’ αυτό μη στενοχωρείστε καθόλου, διότι πάνω από όλα και από όλους είναι ό Θεός, πού κυβερνά τα πάντα και θα καθίσει τον καθέναν στο σκαμνί, για να απολογηθεί για το τι έπραξε, οπότε και θα τον ανταμείψει ανάλογα. Θα αμει¬φθούν αυτοί πού θα βοηθήσουν μία κατάσταση και θα τιμωρηθεί αυτός πού κάνει το κακό. Τελικά ό Θεός θα βάλει τα πράγματα στην θέση τους, αλλά ό καθένας μας θα δώσει λόγο για το τι έκανε σ’ αυτά τα δύσκολα χρόνια με την προσευχή, με την καλοσύνη.
Σήμερα προσπαθούν να γκρεμίσουν την πίστη, γι’ αυτό αφαιρούν σιγά-σιγά από καμία πέτρα, για να σωριασθεί το οικοδόμημα της πίστεως. Όλοι όμως ευθυνό¬μαστε για το γκρέμισμα αυτό• όχι μόνον αυτοί πού αφαι¬ρούν τις πέτρες και το γκρεμίζουν, άλλα και όσοι βλέ¬πουμε να γκρεμίζεται και δεν προσπαθούμε να το υπο¬στυλώσουμε. Οποίος σπρώχνει στο κακό τον άλλον θα δώσει λόγο στον Θεό γι’ αυτό. Και ό διπλανός όμως θα δώσει λόγο, γιατί έβλεπε εκείνον να κάνη κακό στον συ¬νάνθρωπο του και δεν αντιδρούσε. Ό κόσμος εύκολα πιστεύει έναν άνθρωπο πού έχει τον τρόπο να πείθει.
- Ό λαός, Γέροντα, είναι σαν θηρίο.
- Εγώ από τα θηρία δεν έχω παράπονο. Βλέπεις, τα ζώα δεν μπορούν να κάνουν μεγάλο κακό, γιατί δεν έχουν μυα¬λό, ενώ ό άνθρωπος πού φεύγει μακριά από τον Θεό γί¬νεται χειρότερος από το μεγαλύτερο θηρίο! Κάνει μεγά¬λο κακό. Το δυνατό ξίδι γίνεται από το χαλασμένο κρα¬σί. Τα άλλα Τα τεχνητά ξίδια δεν είναι τόσο δυνατά… Πιο φοβερό είναι, όταν ό διάβολος συμμαχήσει με έναν άνθρω¬πο διεστραμμένο• τότε κάνει διπλό κακό στους άλλους, όπως ό σαρκικός λογισμός, όταν συμμαχήσει με την σάρ¬κα, τότε κάνει μεγαλύτερο κακό στην σάρκα. Για να συνεργασθεί ό διάβολος με έναν τέτοιο άνθρωπο, πρέπει αυτός να είναι υπολογίσιμος, να έχει κακή προαίρεση, κακία.
Στην συνέχεια, Θεός φυλάξοι, αυτοί θα φέρουν δυ¬σκολίες, θα στριμώξουν ανθρώπους, μοναστήρια. Ή Εκκλησία, ό Μοναχισμός, θα τους κάνη κακό, γιατί θα τους εμπόδιση στα σχέδια τους. Μόνον πνευματικά μπο¬ρεί να αντιμετωπισθεί ή σημερινή κατάσταση, όχι κοσμι¬κά. Θα σηκωθεί ακόμη λίγη φουρτούνα, θα πετάξει έξω κονσερβοκούτια, σκουπίδια, όλα Τα άχρηστα, και μετά θα ξεκαθαρίσουν Τα πράγματα. Σ’ αυτήν την κατάσταση θα δείτε, άλλοι θα έχουν καθαρό μισθό και άλλοι θα ξο¬φλούν χρέη. Θα γίνουν έτσι Τα πράγματα, πού δεν θα στε¬νοχωριέται κανείς για την ταλαιπωρία πού θα περνάνε – δεν θα λέει φυσικά «δόξα σοι ό Θεός».
Πόσο ό Θεός μας αγαπά! Αυτά πού γίνονται σήμε¬ρα και αυτά πού σκέφτονται να κάνουν, αν γίνονταν πριν από είκοσι χρόνια πού είχε περισσότερη πνευμα¬τική άγνοια ό κόσμος, θα ήταν πολύ δύσκολα. Τώρα ξέ¬ρει ό κόσμος• ή Εκκλησία δυνάμωσε. Ό Θεός αγαπάει τον άνθρωπο, το πλάσμα Του, και θα φροντίσει γι’ αυτά πού τού χρειάζονται, φθάνει ό άνθρωπος να πιστεύει και να τηρεί τις εντολές Του.

Από: Βιβλίο ΓΕΡΟΝΤΟΣ ΠΑΪΣΙΟΥ ΑΓΙΟΡΕΙΤΟΥ – ΛΟΓΟΙ B΄ – ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗ ΑΦΥΠΝΙΣΗ

Savvas
Admin

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Τετ Σεπ 12, 2012 1:39 pm

Ένας ανθρωπολόγος πρότεινε το ακόλουθο παιχνίδι στα παιδιά μιας Αφρικάνικης
φυλής: Τοποθέτησε ένα καλάθι γεμάτο ζουμερά φρούτα δίπλα σ’ ένα δέντρο και
είπε στα παιδιά ότι όποιο από αυτά φτάσει πρώτο στο καλάθι θα πάρει όλα τα
φρούτα. Όταν τους έδωσε το σινιάλο για να τρέξουν, πιάστηκαν χέρι χέρι και
ξεκίνησαν να τρέχουν όλα μαζί. Ύστερα κάθισαν σ’ έναν κύκλο για να φάνε τα
φρούτα. Όταν ρώτησε τα παιδιά γιατί το έκαναν αυτό αφού κάποιο από αυτά θα
μπορούσε να είχε καρπωθεί όλα τα φρούτα, τα παιδιά απάντησαν “UBUNTU” που
σημαίνει «δεν μπορούμε να είμαστε χαρούμενοι αν έστω ένας από εμάς είναι
στενοχωρημένος!» Η λέξη “UBUNTU”στην γλώσσα τους σημαίνει «Υπάρχω γιατί
υπάρχουμε»

Έγινε λοιπόν το αντίστοιχο παίγνιο και σε ένα Γυμνάσιο χώρας-μέλους της Ευρωζώνης με την διαφορά ότι το καλάθι δίπλα στο δένδρο περιείχε ένα γυαλιστερό iPod, ένα iPad και ένα iPhone, πάλι με την εξήγηση ότι ο πρώτος τα παίρνει όλα.

Όταν λοιπόν δόθηκε το σινιάλο για να τρέξουν, έπεσαν αγκωνιές, τρικλοποδιές, μπουνιές και τελικά το πιο μεγαλόσωμο παιδάκι έφτασε πρώτο και πήρε και τα τρία gadgets. Ύστερα, μερικά παιδάκια κάθισαν γύρω από τον μεγαλόσωμο συμμαθητή τους και τον παρακολουθούσαν να χειρίζεται τα ηλεκτρονικά καλούδια με θαυμασμό, κάποια άλλα είχαν περικυκλώσει τον ανθρωπολόγο και διαμαρτύρονταν για τους άδικους κανόνες του παιγνίου απειλώντας τον ότι θα τον καταγγείλουν στον Διευθυντή του Σχολείου και στον τοπικό τηλεοπτικό σταθμό, ενώ κάποια άλλα δέχθηκαν μοιρολατρικά την τύχη τους, ψελλίζοντας ότι το όλο παίγνιο ήταν στημένο από ξένα κέντρα εξουσίας.

Όταν ο ανθρωπολόγος συνήλθε και επέβαλε την δέουσα τάξη, πλησίασε το παιδάκι που νίκησε και το ρώτησε γιατί κράτησε και τα τρία gadgets αντί να σκεφτεί να κρατήσει το ένα και να μοιράσει τα υπόλοιπα σε δυο φίλους του. Εκείνο, του απάντησε μονολεκτικά ‘ZBOUTSAM’, που σημαίνει ‘Στην Πούτσα μου’.

Η λέξη ‘ZBUTSAM’ στην γλώσσα της εν λόγω χώρας/φυλής σημαίνει ‘υπάρχω για να ζω σε βάρος των υπολοίπων, συγγενών, συμμαθητών, ντόπιων ή ξένων και το βρίσκω απολύτως φυσικό’.

Το σχολείο του πειράματος ήταν το 2ο Γυμνάσιο/Λύκειο Ελασσόνας και η χώρα του σχολείου, η Ελλάδα, έχει ήδη επίσημα χρεοκοπήσει από τις 19.05.2010. Ανεπίσημα δε, πολλά χρόνια πριν.

Savvas
Admin

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Παρ Σεπ 14, 2012 11:01 am

Ήρθε και αυτός ο Σεπτέμβριος του σωτηρίου έτους 2012.

90 χρόνια πέρασαν από την καταστροφή της Σμύρνης. Ο θείος μου έχει πεθάνει χρόνια τώρα.Επέζησε μιας και οι σφαγιασθέντες γονείς του τον έβαλαν σε μια βάρκα και σώθηκε.

Κανείς δεν θυμάται τίποτα όμως...............
Η Κα Ρεπούση επιμένει πως ο συνωστισμός επέφερε τον θάνατο των συμπατριωτών μας............
Ως Πόντιος λοιπόν και κατατρεγμένος ως φυλή και απόγονος σφαγιασθέντων παππούδων μου θα ηταν ντροπή για μένα να ξεχάσω αλλά και να μην υπενθυμίσω.

Υπενθυμίζω λοιπόν :

Γενοκτονία: Η Καταστροφή της Σμύρνης, Σεπτέμβριος 1922

Τον Σεπτέμβριο του 1922, ο Μουσταφά Κεμάλ, μπροστά στα Ελληνικά στρατεύματα που οπισθοχωρούσαν διαρκώς και τελικά αποχώρησαν απο την Μικρά Ασία, εισήλθε στην πόλη της Σμύρνης.
Η Σμύρνη εκείνη την εποχή ήταν πολυπληθής και πλούσια πόλη, στην συντριπτική πλειοψηφία χριστιανική, ο πληθυσμός της αποτελείτο κυρίως από Έλληνες, λιγότερους Αρμένιους και με μειοψηφία τους Τούρκους.

Τις ημέρες που ακολούθησαν, και με την παρουσία στον λιμένα της πόλης 27 συμμαχικών πολεμικών πλοίων, μεταξύ των οποίων και 3 Αμερικανικά αντιτορπιλικά, οι Τούρκοι επιδόθηκαν σε ένα όργιο φρίκης απο λεηλασίες, σφαγές και βιασμούς φτάνοντας τελικά στο σημείο να κάψουν όλη την πόλη, εξαιρουμένης της Τούρκικης συνοικίας που έμεινε σχεδόν ανέπαφη.

Οι μεγάλες δυνάμεις αν και παρούσες, παρέβλεψαν επιμελημένα να επέμβουν ώστε να αποτρέψουν την γενοκτονία η οποία ολοκληρώθηκε σε τοσο συμπηκνώμενο χρόνο όσο ποτέ άλλοτε δεν παρουσιάσθηκε ξανά στην ιστορία.

Απο τις ξένες δυνάμεις, όσες αντέδρασαν, το έκαναν από την προσωπική ευσυνειδησία των αξιωματικών και των πληρωμάτων τους. Οι μνήμες ωστόσο έπρεπε να σβυστούν και ο εφιάλτης έπρεπε να λησμονηθεί.

Ο ΣΥΝΩΣΤΙΣΜΟΣ ρεπούσ(...)η!

"Την Τετάρτη, οι πυροβολισμοί ηκούοντο διαρκώς, και οι θρήνοι και οι κοπετοί των σφαζομένων έφθανον μέχρι τρίτου ουρανού. Την πρωϊαν της Πέμπτης, η πυρκαϊά έκαιγε όλα τα καταστήματα της προκυμαίας, αι δε φλόγες έκαιον και το εκεί συγκεντρωμένο πλήθος. Άνθρωποι εβύθιζον κουβέρτας εις την θάλασσαν και ετύλιγον τους φλεγομένους αλλά αι κουβέρται ανεφλέγοντο και οι άνθρωποι εγίνοντο παρανάλωμα της πυράς."

"Εις τα προάστεια όλα της Σμύρνης, αποπεράτωνον το έργον των. Το Κορδελιό είχε σφαγιασθεί όλο, ο Μπουτζάς, ο Κουκλουτζάς, η Καραντίνα, το Καρατάσι, το Κοκάργιαλι, όλοι εσφαγιάσθησαν μηδεν εναπομείναντος κατοίκου."

ΠΕΡΙΦΕΡΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΣΦΑΖΟΥΝ

Οι Τσέται με τακτικούς Τούρκους στρατιώτας, έχοντας μάλιστα επικεφαλής και τους αξιωματικούς των, περιφέρονται εντος της πόλεως και τυφεκίζουν ή σφάζουν κάθε ξένον διαβάτην, αδιαφόρως εθνικότητος. Εις την παραλίαν έχουν συγκεντρωθεί, φεύγοντες την τρομεράν πυρκαϊάν, περι τας 200 χιλιάδας προσφύγων, αγωνιώντων να επιβιβασθούν και απομακρυνθούν απο την κατηραμένην και τόσον ευτυχισμένην άλλοτε πόλιν."

ΚΟΙΜΑΤΑΙ ! ΔΕ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟ ΞΥΠΝΗΣΩ..

"Μόλις επεβιβάσθημεν του Αμερικανικού ατμοπλοίου εις την ακτην του τελωνείου βλέπομεν ατυχήν Αρμένιον, κρατούντα εις τας δύο του χείρας ένα παιδάκι.
- Που θα το ακουμπήσω το καϋμένο ; ηρώτησε. Κοιμάται τόσον ήσυχα, ώστε δεν θέλω να το ξυπνήσω.
Ο δυστυχισμένος ! το νεκρό παιδί του ενόμιζεν κοιμάται."

ΑΙ ΟΔΟΙ ΓΕΜΟΥΣΙ ΠΤΩΜΑΤΩΝ

ΛΟΝΔΙΝΟΝ, Τηλεγράφημα, 3 Σεπτεμβρίου 1922
"Νεώτεραι πληροφορίαι εκ Σμύρνης αγγέλουν ότι όλαι αι οδοί, γέμουσι πτωμάτων. Ο ακριβής αριθμός των δολοφονηθέντων, των σφαγέντων και των εις τας φλόγας απωλεσθέντων δεν κατέστη εισέτι δυνατόν να υπολογισθεί, αλλα προχείρως εκτιμάται ως εκ των μεγίστων σφαγών της ιστορίας."

ΠΑΛΙΡΡΟΙΑ ΣΦΑΓΗΣ.

"Αλλά το φρικιαστικώτερον εφ΄όσων δύναται να φαντασθή άνθρώπινος νούς, είναι η παλίρροια της σφαγής, η οποία ήρχισεν εχθές καθ΄ όλην την προκύμαιαν. Πεντακόσιαι χιλιάδες ανθρώπων πυροβολούνται δια μυδραλλιοβόλων από την μίαν άκραν της προκυμαίας, τρέχοντες ούτως προς την αντίθετον άκραν δια να συρθούν προς την άλλην."

ΟΙ ΞΕΝΟΙ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ ΝΑ ΣΩΣΟΥΝ

"Σε αυτή τη φρικιαστική διαδικασία γενοκτονίας που ουδέποτε έχει συμβεί ξανά στην ανθρώπινη ιστορία, δεκάδες χιλιάδες Ελλήνων και Αρμενίων από όσους απέμειναν, διασώθηκαν την τελευταία στιγμή απο τους αιμοσταγείς φονιάδες του Κεμάλ, λόγω της επέμβασης του Αμερικανικού πολεμικού ναυτικού, όταν μέσα σε αυτήν τη φρίκη ο Αμερικάνος κυβερνήτης αποβίβασε πυκνά ναυτικά αγήματα εις την πόλιν δια των οποίων εσχημάτισαν ευρείαν ζώνην γύρω των καταφυγόντων, απαγορεύσαντες εις τους Τούρκους να πλησιάσουν με την απειλήν οτι θα ετουφέκιζον οιονδήποτε Τούρκον ετόλμα να πλησιάσει την ζώνην.

Οι Τούρκοι στην αρχήν δεν υπήκουσον, με αποτέλεσμα οι Αμερικανοί ναύται κατόπιν διαταγής να βάλουν με τα μυδραλλιόβολα του πλοίου προς τις τουρκικές θέσεις. Τοιουτοτρόπως οι Τουρκοι σφαγείς απομακρύνθηκαν εκ φόβου, συνεχίζοντας ωστόσο να πυροβολούν με μυδραλλιοβόλα απο μακριά και αδιακρίτως στο συγκεντρωμενο πλήθος. Ο Αμερικανός κυβερνήτης απέστειλε αντιπροσωπεία αξιωματικών η οποία και μετεφερε το μήνυμα οτι εφόσον δεν σταματούσαν αμέσως την σφαγή τότε προς αντίποινα θα βομβαρδιστεί και θα καεί η τούρκικη συνοικία."

ΑΔΥΝΑΤΟΣ Η ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΗ

"Ραδιοτηλεγράφημα αποστελλόμενο εις το Ιταλικόν ατμόπλοιον "Αμπάγια", έλεγε να μη πλεύσει το πλοίον εις Σμύρνην διότι λόγω της δυσωδίας των πτώματων ήτο αδύνατος ο είσπλους εις τον λιμένα."

Και ενώ οι προσωπικές μαρτυρίες από πηγές Ελληνικές, Άρμενικες ή ξένες περιγράφουν σκηνές σφαγών, βιασμών και φρίκης η κ. Ρεπούση και οι ομοϊδεάτες της έγραψαν περί συνωστισμού!.

Συνωστισμός η εξόντωση του Ελληνισμού στη Μικρά Ασία. Συνωστισμός και η καταστροφή της Σμύρνης από τους Τσέτες και τις ορδές του Κεμάλ. Συνωστισμός οι 200.000 Έλληνες που στριμώχθηκαν στην παραλία στην προσπάθεια τους να σωθούν από τη φωτιά που κατάκαιγε τη Σμύρνη για μέρες, κάνοντας την στάχτη. Συνωστισμός η αγωνία τους να μπουν στα πλοία που θα έστελναν οι σπλαχνικές μεγάλες Δυνάμεις, σώζωντας τους έτσι από τη λύσσα των Τούρκων - μάταια όμως.. Συνωστισμός και τα νεκρά παιδιά στα χέρια των γονιών τους..

Συνωστισμός, η αδράνεια των Τουρκικών αρχών που άφησαν την Σμύρνη να καεί.. Συνωστισμός και οι χριστιανοί που κάηκαν ζωντανοί μέσα σε σπίτια και εκκλησιές, από εμπρησμούς των Τουρκων. Συνωστισμός η σφαγή όλων των Ελλήνων υπό τις διαταγές του Κεμάλ, στο Κορδελλιό, στον Μπουτζά, στον Κουκλουτζά, στην Καραντίνα, στο Καρατάσι, στο Κοκάργιαλι, ενώ ο ίδιος, ως νέος Νέρωνας, παρακολουθούσε τη σφαγή από το ανάκτορο του.

Συνωστισμός, οι 500.000 άνθρωποι που έγιναν στόχος μυδραλλιοβόλων στην προκυμαία της Σμύρνης, που κάτω απο τον φόβο του θανάτου κατά εκατοντάδες έπεφταν στη θάλασσα και πνίγονταν. Συνωστισμός τα χιλιάδες τυμπανιασμένα πτώματα που σάπιζαν μέσα στο νερό, εμποδίζοντας τα πλοία να πλησιάσουν τη Σμύρνη.

Συνωστισμός, ο τρόμος και η φρίκη που είχαν αποτυπωθεί στα πρόσωπα των Ελλήνων, καθώς αποβιβάζονταν στα καράβια για να γλυτώσουν από τη μανία των Τούρκων.

Συνωστισμός, η Σμύρνη που κάηκε από άκρη σε άκρη, πλην του Τουρκομαχαλά. Συνωστισμός, οι μισόγυμνοι πρόσφυγες που κατέβηκαν στον Πειραιά., Συνωστισμός οι Γάλλοι και οι Έλληνες που βρήκαν καταφύγιο στη Μασσαλία.
΄
Συνωστισμός!!! τα γεγονότα, που όλες οι ελληνικές και ξένες εφημερίδες περιέγραφαν ως ΣΦΑΓΗ, ΜΑΚΕΛΕΙΟ ΚΑΙ ΛΕΗΛΑΣΙΑ..

ΦΟΡΟΣ ΤΙΜΗΣ, Η ΜΝΗΜΗ ΜΑΣ

Η συμφιλίωση των λαών δεν επιτυγχάνεται με την αλλοίωση των ιστορικών γεγονότων, αλλά με την παραδοχή τους. Εάν ενδιαφερόμαστε να μην προσβάλονται οι γείτονες μας, από τις φρικαλεότητες που διέπραξε ο λαός τους στο παρελθόν, εμάς μας ενδιαφέρει να μην προσβάλουμε τη μνήμη των Ελλήνων, των Αρμενίων αλλά και όλων όσων σφαγιάστηκαν σε αυτό που ανήθικα αποκαλείται "Συνωστισμός".

Οι γείτονες μας θα πρέπει να διδαχθούν τι έκαναν στο παρελθόν ώστε να μην το επαναλάβουν, κι εμείς οφείλουμε να διατηρούμε στη μνήμη μας την αλήθεια, ώστε να μην ξαναπεράσουμε τα ίδια. Η διατήρηση στην μνήμη της γενοκτονίας Ελλήνων και Αρμενίων, είναι ο ελάχιστος φόρος τιμής που μπορούμε να αποτείνουμε σε αυτούς.

HellasOnTheWeb
Πηγές:
Εμπρος,
Μουσείο Μπενάκη - Αρχείο Ελ. Βενιζέλου,
Πολεμικό Ναυτικό των ΗΠΑ,

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Αν προχωρήσω ακολουθείστε με.

Άν κιοτέψω σκοτώστε με.

Άν πεθάνω εκδικηθείτε με.

Savvas
Admin

Δημοσίευση από ΚωσταςΤ Την / Το Παρ Σεπ 14, 2012 3:04 pm

Savvas έγραψε:

Αν προχωρήσω ακολουθείστε με.

Άν κιοτέψω σκοτώστε με.

Άν πεθάνω εκδικηθείτε με.

Γι αυτο και τιμαται απο την εκκλησια μας ως αγιος!
ΚωσταςΤ

Αριθμός μηνυμάτων : 990
Ημερομηνία εγγραφής : 19/05/2012
Τόπος : Αθηνα

Δημοσίευση από ioannis1975 Την / Το Παρ Σεπ 14, 2012 10:26 pm

Savvas έγραψε:Νικόλαος Πλαστήρας, πρωθυπουργός της Ελλάδας με άνεργο αδερφό....
απλα,
ΥΠΟΚΛΙΝΟΜΑΙ
ioannis1975

Αριθμός μηνυμάτων : 457

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Παρ Σεπ 14, 2012 11:30 pm

ioannis1975 έγραψε:
Savvas έγραψε:Νικόλαος Πλαστήρας, πρωθυπουργός της Ελλάδας με άνεργο αδερφό....
απλα,
ΥΠΟΚΛΙΝΟΜΑΙ

Γιάννη φίλε μου όσο γνωρίζουμε ανθρώπους σαν τον αείμνηστο Στρατηγό Νικόλαο Πλαστήρα και Πρωθυπουργό της Ελλάδος πιστεύω ότι ακόμα υπάρχει ελπίδα να βρεθεί ένας τέτοιος Ηγέτης ξανά και να οδηγήσει την Πατρίδα μας την πολυαγαπημένη εκεί που της αξίζει.

Που να διδάξει τους αδερφούς συνέλληνες ότι ο ραγιαδισμός, το μέσον, το γλύψιμο και η οσφυοκαμψία δεν ανήκουν στα ιδανικά του περήφανου Έλληνα αλλά είναι κατάλοιπα των 400 ετών σκλαβιάς από τον Οθωμανό και να παραδειγματίσει.

Φίλε μου, αν δεν φτάσουμε στο σημείο να κάνουμε σκληρή αυτοκριτική οι ίδιοι και δεν ακολουθήσουμε τον δρόμο του αείμνηστου, τότε δεν υπάρχει μέλλον λαμπρό αλλά κατηφές και ζοφερό.

Κλείνω λέγοντας ότι και σήμερα υπάρχουν άνθρωποι που ενώ ήταν Στρατιωτικοί σε μεγάλες θέσεις, ο μοναδικός αδερφός τους και μάλιστα μικρότερος κατά πολύ υπηρέτησε την Πατρίδα στα σύνορα του Έβρου και όταν ερωτήθηκε από τον Διοικητή του ποιά η σχέση του με τον υψηλόβαθμο αδερφό του απάντησε <<Απλή συνεπωνυμία>>.

Υπάρχουν λοιπόν και στην εποχή μας τέτοιοι άνθρωποι.
Άς τους αναζητήσουμε.

Savvas
Admin

Δημοσίευση από ioannis1975 Την / Το Σαβ Σεπ 15, 2012 12:46 am

οσο για την Μικρασιατικη καταστροφή,οι λατρεις των βιβλιων μπορουν και να διαβασουν την "ΜΑΥΡΗ ΒΙΒΛΟ"
του Καψή.ειναι ενα βιβλιο γραμμένο με στοιχεία και ονοματεπωνυμα,και ειναι γεματο αληθινες αφηγησεις,
ανθρωπων που βρεθηκαν μεσα στα γεγονότα...
ΥΓ το διαβασα μέσα σ'ενα βραδυ...
ioannis1975

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Σαβ Σεπ 15, 2012 8:01 am

ioannis1975 έγραψε:οσο για την Μικρασιατικη καταστροφή,οι λατρεις των βιβλιων μπορουν και να διαβασουν την "ΜΑΥΡΗ ΒΙΒΛΟ"
του Καψή.ειναι ενα βιβλιο γραμμένο με στοιχεία και ονοματεπωνυμα,και ειναι γεματο αληθινες αφηγησεις,
ανθρωπων που βρεθηκαν μεσα στα γεγονότα...
ΥΓ το διαβασα μέσα σ'ενα βραδυ...

Τα καλύτερα ιστορικά βιβλία είναι της Διεύθυνσης Ιστορίας Στρατού και τα μοναδικά που αναφέρουν όλες τις πηγές - απόψεις. Άν διαβάσεις ένα μόνο θα πάθεις την πλάκα σου αλλά είναι τόμοι ολόκληροι. Wink

Savvas
Admin

Δημοσίευση από ioannis1975 Την / Το Σαβ Σεπ 15, 2012 11:20 am

και που τα βρισκουμε αυτα Σάββα???...
ioannis1975

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Σαβ Σεπ 15, 2012 11:28 am

ioannis1975 έγραψε:και που τα βρισκουμε αυτα Σάββα???...

Από την Δνση Ιστορίας Στρατού [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Savvas
Admin

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Σαβ Σεπ 15, 2012 11:31 am

Μισό λεπτό γιατί είδα ότι <<Η τιμή διάθεσης των βιβλίων σε τρίτους, πλην του προσωπικού του ΥΠΕΘΑ, προσαυξάνεται κατά 40%.>> το λέει [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] μαζί με τα σημεία που μπορούμε να τα προμηθευτούμε οπότε άμα θέλεις κάποιο θα πείς σε μένα (αν μου δίνουν πλέον αλλιώς θα βρούμε κάποιον εν ενεργεία).

Savvas
Admin

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Δευ Σεπ 17, 2012 6:52 pm

Ίτε, παίδες Ελλήνων ελευθερούτε πατρίδα!

Λες και η Ιστορία το κάνει επίτηδες. Τις ημέρες που η Ελλάδα ζει μέρες οικονομικής υποδούλωσης και εξαθλίωσης του λαού τους πέσανε μαζεμένες και μερικές μεγάλες επέτειοι. Μάχη της Τριπολιτσάς, Θάνατος Καποδίστρια, Ναυμαχία Σαλαμίνας. Δεν μπορεί, που θα πάει, θα θυμηθούμε ποιοι είμαστε κάποτε

28 Σεπτεμβρίου 480 π.Χ – – Οι Έλληνες συντρίβουν τον περσικό στόλο

…Είχε ήδη ανατείλλει ο ήλιος της μεγάλης εκείνης ημέρας, κατά την οποία έμελλε να αποφασιστεί η τύχη της Ελλάδας. Οι δυο στόλοι, όντας αντιπαραταγμένοι, έμειναν για κάποιο διάστημα ακίνητοι, γιατί ο καθένας είχε συμφέρον ν’ αρχίσει ο άλλος τον αγώνα: οι Έλληνες για να εισέλθουν οι Πέρσες εντός του στενότερου λιμανιού της Σαλαμίνας, οι Πέρσες για να προελάσουν οι Έλληνες στον κάπως ευρύτερο χώρο μεταξύ των δύο στομίων του πορθμού. Ξαφνικά όμως αντήχησε πρώτος ο παιάνας των Ελλήνων, και η σάλπιγγα του Ευρυβιάδη σήμανε την έφοδο, κι επανέλαβαν το σινιάλο οι σάλπιγγες των στρατηγών, και αναβοήσαν τα πληρώματα:

«Ω, παίδες Ελλήνων, ίτε, ελευθερούτε πατρίδ’, ελευθερούτε δε παίδας, γυναίκας, θεών τε πατρώων έδη, θήκας τε προγόνων` νυν υπέρ πάντων αγών».

Και όρμησε προς τα εμπρός όλη η ελληνική παράταξη. Αλλά αφού προχώρησε λίγο, και αντήχησε ο αλαλαγμός των βαρβάρων, και βγήκαν με θάρρος τα περσικά πλοία, οι Έλληνες, για να επιτύχουν τον αρχικό τους σκοπό, να παρασύρουν δηλαδή τους εχθρούς εντός του λιμανιού της Σαλαμίνας, άρχισαν να υποχωρούν, όχι τρέποντας τα νώτα, αλλά όπως έλεγαν παλιά, ανακρουόμενοι τις πρύμνες, δηλαδή κωπηλατώντας προς τα πίσω, μέχρι που ακούστηκε ισχυρή φωνή σε όλο το ελληνικό στρατόπεδο:

«Ω δαιμόνιοι, μέχρι τίνος πρύμνην ανακρούεσθε;»

Και τότε, στην αριστερή πτέρυγα ο Αθηναός Αμεινίας του Παλληνέα, αδελφός του Κυνέγειρου του αδελφού του Αισχύλου, διέταξε πρώτος την τριήρη του να κωληλατήσει προς τα εμπρός, και με πολύ ορμή έμπηξε το έμβολο στα πλευρά της επερχόμενης φοινικικής τριήρους, με αποτέλεσμα τα δύο πλοία να μην μπορούν πλέον να χωριστούν Συγχρόνως, στη δεξιά πτέρυγα, ενέβαλε κατά των εχθρών η τριήρης από την Αίγινα που έφερε τους Αιακίδες, ενώ τρίτος ενεπλέκη ο Νάξιος Δημόκριτος, τον οποίο ύμνησε ο Σιμωνίδης λέγοντα:

Δημόκριτος τρίτος ήρξε μάχης, ότε παρ Σαλαμίνα

Έλληνες Μήδοις σύμβαλον εν πελάγει·

πέντε δε νήας έλεν δηίων, έκτην δ´ υπό χείρα

ρύσατο βαρβαρικήν Δωρίδ´ αλισκομένην.

Και έτσι η ναυμαχία γενικεύτηκε. Για πολύ χρόνο υπήρξε αμφίρροπη γιατί οι άνδρες του περσικού στόλου αγωνίστηκαν γενναιότατα. Οι Ίωνες λίγο φαίνεται πρόσεξαν τις προτροπές που τους απηύθυνε ο Θεμιστοκλής όταν αναχωρούσε από το Αρτεμίσιο, και κατάφεραν δεινές πληγές στο δεξί κέρας των Ελλήνων. Ιδίως οι Σάμιοι Θεομήστορας και Φύλακος κυρίεψαν πολλές πελοποννησιακές τριήρεις, ενώ οι Αιγηνίτες με κόπο μπόρεσαν αρχικά να τους αντισταθούν. Πρώτα άρχισαν να υπερισχύουν οι Αθηναίοι στο αριστερό κέρας. Εκεί ο Θεμιστοκλής, αφού πύκνωσε καλύτερα τα καράβια του, έσπασε τελικά, έκοψε δηλαδή στα δύο, το ημικύκλιο που είχαν σχηματίσει οι Φοίνικες, εκμεταλλευόμενοι τον πλατύ χώρο του βορείου στομίου, αυτού που βρίσκονταν προς την πλευρά της Ελευσίνας, και από τα εχθρικά πλοία άλλα ανάγκασε να προσαράξουν στη στεριά και άλλα να ζητήσουν προστασία πίσω από τα κέντρο. Οι περσικές μοίρες που είχαν ταχτεί εκεί ταράχτηκαν μόλις είδαν τις φοινικικές τριήρεις να παρασύρονται πίσω τους. Έπειτα από λίγο ο Θεμιστοκλής, ο οποίος δεν μπορούσε να καταδιώξει τα πλοία που είχαν προσαράξει εξαιτίας των περσικών ταγμάτων που είχαν πάρει θέση στην παραλία, στράφηκε δεξιά και εφόρμησε εναντίον του κέντρου. Για ένα χρονικό διάστημα οι Κύπριοι και οι Κίλικες που πολεμούσαν εναντίον των Ελλήνων που ήταν στο μέσο, άντεχαν υπομονετικά αυτή τη νέα έφοδο που έγινε από τα πλάγια. Αλλά σε αυτή τη μάχη έπεσε ο αρχηγός των Κιλίκων Συέννεσης και τότε άρχισε να υποχωρεί και το εχθρικό κέντρο, το οποίο στριμωχνόταν πότε προς την παραλία και πότε προς την αριστερή πτέρυγα. Έτσι, το μεγαλύτερο τμήμα του περσικού στόλου μαζεύτηκε στη γωνία που σχηματίζει το νότιο προς τον Πειραιά στόμιο του πορθμού με την παραλία της Αττικής. Εκεί οι Ίωνες και οι Κάρες, που ήταν παραταγμένοι μπροστά, στην αρχή δεν παρασύρθηκαν από από εκείνο το ρεύμα αυτών που υποχωρούσαν, και άντεχαν πολεμώντας με όλες τους τις δυνάμεις τους Αιγηνίτες και τους άλλους Δωριείς. Ωστόσο, πίσω από αυτούς γινόταν θόρυβος και καταστροφικές προσκρούσεις. Τα περσικά πλοία της δεξιάς πτέρυγας και του κέντρου, όσα δεν προσάραξαν, καθώς τα καταδίωκαν οι Αθηναίοι, προσπαθούσαν να ξεφύγουν προς τον Πειραιά και το Φάληρο από την αριστερή πτέρυγα. Αλλά πέφτοντας πάνω σε αυτή την πτέρυγα και προσπαθώντας με κάθε τρόπο να περάσουν ανάμεσα, χαλούσε όλο και περισσότερο τη διάταξη των ιωνικών και καρικών πλοίων που ήταν παρατεταγμένα. Μη μπορώντας λοιπόν να κινηθούν άνετα, έσπαγαν τα κουπιά του άλλου και προξενούσαν ζημιές το ένα στο άλλο με τα έμβολά τους. Έχοντας πια πλησιάσει οι Αθηναίοι ενωμένοι και ενωμένοι πλέον με τους Αιγηνίτες, επιχείρησαν την τελευταία επίθεση στην αριστερή πτέρυγα. Ο Θεμιστοκλής έδωσε εντολή η τριήρης του να πλεύσει κατά της περσικής ναυαρχίδας. Σε αυτό το πλοίο αρχηγός ήταν ο Αριαβίγνης ο αδελφός του Ξέρξη και στρατηγός των Ιώνων και των Καρών. Η τριήρης του Θεμιστοκλή πλημμύρισε από βέλη και ακόντια, αλλά ο Αμεινίας ο Παληνέας έμπηξε το έμβολό του στα αριστερά της περσικής ναυαρχίδας. Τότε ο ατρόμητος Αριαβίγνης διέταξε επίθεση πάνω στην πλώρη του Αμεινία και πρώτος όρμησε για να πηδήξει πάνω σε αυτή, αλλά τον έριξαν στο πέλαγος οι Αθηναίοι οπλίτες και η τριήρης του βυθίστηκε. Τη σωρό του γιού του Δαρείου έσωσε η Αρτεμισία που το πλοίο της έπλεε εκεί δίπλα.

Ο Θεμιστοκλής στράφηκε εναντίον άλλου εχθρού, κατά μιας σιδώνιας τριήρους την οποία ήταν έτοιμος να κυριεύσει την ώρα που έφευγε, όταν μια τριήρης των Αιγηνιτών πρόλαβε και άρπαξε τον άθλο. Η τριήρης αυτή ήταν του Πολύκριτου, γιου του Κρίου ο οποίος για πολλά χρόνια είχε φυλακιστεί στην Αττική με την κατηγορία του μηδισμού. Τώρα λοιπόν, ο νέος Αιγηνίτης που δεν είχε ξεχάσει την εξευτελιστική συμπεριφορά προς τον πατέρα του, αφού φώναξε από το κατάστρωμά του στο Θεμιστοκλή τον οποίο αναγνώρισε από τη ναυαρχική σημαία: «Τώρα βλέπεις πως μηδίζουν οι Αιγηνίτες», κυρίευσε το πλοίο από τη Σιδώνα μπροστά στα μάτια του ναυάρχου.

Η γενναία Αρτεμισία ακολουθούσε κάπως αργά εκείνο το πλήθος από ναυάγια και φυγάδες όταν ξαφνικά είδε τον Αμεινία να πλέει. Οι Αθηναίοι έτρεφαν μεγάλη οργή γι’ αυτή τη βασίλισσα γιατί είχε διαπράξει μια ξεχωριστή ύβρη: εκστράτευσε μια γυναίκα εναντίον της Αθήνας. Γι’ αυτό είχαν δοθεί σαφείς διαταγές σε όλους τους τριήραρχους να την πιάσουν ζωντανή και είχε οριστεί γι’ αυτό χρηματική αμοιβή 10000 αττικών δραχμών. Η Αρτεμισία λοιπόν διέτρεχε το χειρότερο κίνδυνο. Ευτυχώς γι’ αυτή ο Αμεινίας δε γνώρισε το πλοίο της κι εκείνη για να επιβεβαιώσει την πλάνη του όρμησε εναντίον περσικού πλοίου που έφευγε μπροστά της και που αρχηγός του ήταν ο βασιλιάς των Καλυνδέων Δαμασίθυμος, και το καταπόντισε αύτανδρο. Έτσι, ο Αμεινίας υποθέτοντας από αυτό το γεγονός ότι το πλοίο της Αρτεμισίας ήταν ελληνικό στράφηκε εναντίον άλλων και η Αρτεμισία κατάφερε να σωθεί. Και το παράδοξο; Ο Ξέρξης που από το θρόνο του παρακολουθούσε με αγωνία όλα όσα συνέβαιναν, βλέποντας αυτή την ενέργεια και αφού αναγνώρισε την Αρτεμισία, θεωρώντας την καλινδική τριήρη ως εχθρική, σύμφωνα με όσα λέγονται φώναξε: «Οι άνδρες μου έγιναν γυναίκες και οι γυναίκες άνδρες!»

Τόσο βιαστικά έφευγαν πλέον όλοι για το Φάληρο που ξέχασαν να πάρουν το περσικό απόσπασμα που είχαν αποβιβάσει μια μέρα πριν στην Ψυττάλεια αφήνοντάς το στις διαθέσεις των Ελλήνων. Έτσι, κατά το απόγευμα, ο Αριστείδης πέρασε στη νησίδα μαζί με Αθηναίους οπλίτες. Από την άλλη και οι Πέρσες αντιστάθηκαν γενναία. Τελικά όμως σκοτώθηκαν όλοι.

(Κ. Παπαρρηγόπουλου, Ιστορία του Ελληνικού Έθνους)

Savvas
Admin

Δημοσίευση από ΚωσταςΤ Την / Το Δευ Σεπ 17, 2012 7:32 pm

Ευγε Σαββα πολυ καλο ποστ
ΚωσταςΤ

Αριθμός μηνυμάτων : 990
Τόπος : Αθηνα

Δημοσίευση από ioannis1975 Την / Το Δευ Σεπ 17, 2012 7:34 pm

θελω κι άλλα...
ioannis1975

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Δευ Σεπ 17, 2012 9:13 pm

Ευχαριστώ Κώστα και για όσους θέλουν να μελετήσουν περαιτέρω δυό λόγια για την αρχαιότερη διασωθείσα τραγωδία του Αισχύλου <<ΠΕΡΣΕΣ>> που διδάχθηκε το 472π.Χ. :

ΠEPΣEΣ

Oι «Πέρσες», το αρχαιότερο σωζόμενο δράμα του Aισχύλου, και βέβαια όλης της ελληνικής δραματουργίας, είναι το δεύτερο έργο της χαμένης κατά τα άλλα τετραλογίας «Φινεύς», «ΠEPΣAI», «Γλαύκος Ποτνιεύς» και «Προμηθεύς Πυρκαεύς» (σατυρικό). Eίναι η μοναδική τετραλογία με θέματα των δραμάτων της ανεξάρτητα, πράγμα που προβλημάτισε πολλούς μελετητές, οι οποίοι, στηριγμένοι στη βεβαιότητα ότι όλη η υπόλοιπη δραματουργία του Aισχύλου περιέχει τετραλογίες με μύθο ενιαίο, προσπάθησαν να ανακαλύψουν και εδώ κάποιες μακρινές μυθικές συγγένειες, πατώντας βέβαια σε έδαφος αρκετά επισφαλές. Tο πιθανότερο συμπέρασμα που συνάγεται είναι ότι η συνεχόμενη τριλογία, ίσως η πιο προσωπική και μεγαλειώδης σύλληψη του Aισχύλου, την πρώιμη περίοδο των «Περσών» δεν είχε γίνει ακόμα κανόνας για τον ποιητή.

H τετραλογία αυτή διδάχτηκε την άνοιξη του 472 π.X., επτά μόλις χρόνια μετά τη μάχη των Πλαταιών, που ουσιαστικά έθεσε τέρμα στην περσική απειλή, και χορηγός ήταν ο ίδιος ο Περικλής, που σημαίνει ότι ο ποιητής γνώριζε τον μεγάλο πολιτικό τουλάχιστον δέκα χρόνια πριν από τις μεγάλες πολιτειακές μεταρρυθμίσεις του.

Mετά τη θριαμβευτική παράσταση στην Aθήνα, που απέσπασε την πρώτη νίκη, είναι βέβαιο πως προσκάλεσε τον Aισχύλο στις Συρακούσες ο τύραννος Iέρωνας, όπου και επανέλαβε τη διδασκαλία των «Περσών», χωρίς να μπορούμε να βεβαιώσουμε ούτε τον ακριβή χρόνο ούτε και αν στην περίπτωση αυτή έγινε κάποια νέα επεξεργασία του δράματος. Tο ίδιο διάστημα που παρέμεινε στη Σικελία ανέβασε στην πόλη του Iέρωνα και τις «Aιτναίες», ένα δράμα που έγραψε ο Aισχύλος για τον εορτασμό των εγκαινίων της νέας πόλης που ίδρυσε τότε ο Iέρωνας στους ηφαιστειογενείς πρόποδες της Aίτνας.

Oπωσδήποτε επέστρεψε στην Aθήνα το 468 π.X., όπου έλαβε μέρος στους δραματικούς αγώνες των Mεγάλων Διονυσίων την άνοιξη, και γνωρίζουμε ότι ηττήθηκε από τον πρωτοεμφανιζόμενο νέο Σοφοκλή με τον «Tριπτόλεμό» του.

Oι «Πέρσες» δεν είναι μόνο το αρχαιότερο σωζόμενο δράμα, αλλά και το μοναδικό που επικεντρώνεται σε ένα γεγονός που θα αποκαλούσαμε ιστορικό, εφόσον πραγματεύεται ουσιαστικά τον αντίκτυπο που είχε στην περσική αυλή η τρομακτική ήττα των Περσών στη Σαλαμίνα το 480 π.X., και, έμμεσα, τη θριαμβευτική νίκη των Aθηναίων.

Ωστόσο, η επιλογή του θέματος αυτού από τον Aισχύλο, όπως άλλωστε και από τον ομότεχνό του Φρύνιχο στις «Φοίνισσές» του, που διδάχτηκαν τέσσερα χρόνια νωρίτερα, με χορηγό το Θεμιστοκλή, δε συνιστά τόσο μεγάλη απομάκρυνση από τη σφαίρα του μύθου, εφόσον είναι ακόμα η εποχή που η ιστορική συνείδηση, όπως την εννοούμε σήμερα, δεν έχει ακόμα αναπτυχθεί και οι Έλληνες πιστεύουν και στων μύθων την ιστορική αξία? προκειμένου να προβάλουν ή να ερμηνεύσουν γεγονότα του καιρού τους, καταφεύγουν άνετα στη μυθική τους παράδοση πιστεύοντάς την για ιστορία.

Aπό την άλλη μεριά, είναι γεγονός ότι η μεγάλη περσική επιδρομή του 480-479 π.X. έκανε μοναδική εντύπωση στη φαντασία των Eλλήνων: Λυρικοί ποιητές, τοιχογράφοι, αγγειογράφοι και γλύπτες του 5ου αιώνα, όπως και οι τραγικοί, που χρησιμοποιούσαν κατά παράδοση αποκλειστικά τη μυθολογία, για να εκφράσουν τα οράματά τους για τη ζωή, έκαναν παρόμοια εξαίρεση για τους περσικούς πολέμους, επειδή έγινε αμέσως κατανοητό ότι έχουν τα ίδια υποδειγματικά και παγκόσμια χαρακτηριστικά με τους μύθους που είχαν κληρονομηθεί από το απώτατο παρελθόν.

Tο τι χρωστάει ο Aισχύλος στις «Φοίνισσες» του Φρυνίχου, που προηγήθηκαν, όπως είπαμε, το 476 π.X., απασχόλησε βέβαια την έρευνα, διαπιστώσεις όμως βέβαιες είναι δύσκολο να διατυπωθούν. Tα αποσπάσματα που σώθηκαν από το έργο του Φρύνιχου δε βοηθούν αποτελεσματικά στον τομέα αυτόν, ωστόσο υπάρχουν ενδείξεις ότι η διαφορά ανάμεσα στα δυο έργα πρέπει να ήταν αισθητά μεγάλη. H σκηνή λ.χ. του Δαρείου, η οποία περιέχει την ερμηνεία της καταστροφής των Περσών, είναι πολύ πιθανόν να ανήκει αποκλειστικά στον Aισχύλο, και, γενικότερα, ο μεγάλος ποιητής θα είχε εμφανή τη σφραγίδα της προσωπικής του δημιουργίας σε όλη την έκταση του έργου.

Συνοπτικά η υπόθεση των «Περσών» είναι η εξής:

Mε την έναρξη του δράματος ο Xορός των γερόντων Περσών εκφράζει σε λυρικούς στίχους εκτεταμένα τη μεγάλη ανησυχία του για την τύχη της εκστρατείας του Ξέρξη του 480 εναντίον της Eλλάδας. Σε λίγο εμφανίζεται η βασίλισσα Άτοσσα, η μητέρα του Ξέρξη, που μιλάει, παραπάνω από ανήσυχη, για τα σημαδιακά της όνειρα και τους κακούς οιωνούς, ανεβάζοντας τον πυρετό της αγωνίας. Kάποτε φτάνει στη σκηνή ένας αγγελιοφόρος και αναγγέλλει τη συμφορά στη Σαλαμίνα, δίνοντας συνταρακτική περιγραφή της μάχης και της καταστροφής του περσικού στόλου. Πανικόβλητος ο Xορός καλεί σε βοήθεια το πνεύμα του πεθαμένου βασιλιά Δαρείου, πατέρα του Ξέρξη, ο οποίος βλέπει πως εκπληρώνονται παλιοί χρησμοί με την καταστροφή αυτή και τιμωρείται από τους θεούς η υπέρμετρη αλαζονεία. Προλέγει ακόμα με τρόπο ανατριχιαστικό και την ήττα στις Πλαταιές, με τις οδυνηρότατες για τους Πέρσες επιπτώσεις της, και καταλήγει συμβουλεύοντας φρόνηση και μέτρο, γιατί

«O Δίας στέκεται κριτής σε κάθε υπεροψία
υπέρμετρη και τιμωρεί αμείλικτα το θράσος».

Στην Έξοδο της τραγωδίας εμφανίζεται και ο ίδιος ο Ξέρξης, ο αίτιος της συμφοράς, πλήρως εξουθενωμένος και ευτελισμένος, και το έργο τελειώνει μέσα σε γενικό θρήνο. Σ' όλη την έκταση του δράματος ο ποιητής δείχνει σεβασμό και κάποια συμπάθεια για τους ηττημένους Πέρσες ανάμεικτη με περηφάνια για τη μεγάλη νίκη των Eλλήνων.

Φαίνεται βέβαια κάπως αρχαϊκή η αρχιτεκτονική των «Περσών», σε σύγκριση με τα δράματα της καθαυτό κλασικής περιόδου, αυτό όμως δε σημαίνει ότι λείπει ένα εμφανές σχέδιο, όσο και να διατυπώθηκαν αντιρρήσεις σχετικές μ' αυτό από ορισμένους μελετητές: H λυρική προοικονομία του Xορού στην Πάροδο και ο τελικός γενικευμένος θρήνος στην Έξοδο πλαισιώνουν δυο μεγάλα κεντρικά μέρη, που χωρίζονται από το χορικό των στίχων 532-597. Aυτά τα μέρη εμφανίζουν, από άποψη έκτασης και δομής, αξιοσημείωτη ισορροπία: Eίναι το μέρος του Aγγελιοφόρου στους στίχους 249-531 και εκείνο του Δαρείου στους στίχους 598-851 ανάμεσα στα δύο διαπιστώνεται μια μορφική αντιστοιχία, αφού το καθένα περιέχει τρεις ρήσεις, και η τρίτη αναφέρεται, και στις δύο περιπτώσεις, σε θέματα μετά τη Σαλαμίνα.

Eξάλλου, όλη την πορεία του δράματος τη διακρίνει μια ανοδική φορά δραματικής έντασης: Aπό τα ανησυχητικά προαισθήματα του Xορού σε μια βαθμίδα αυξημένου φόβου με το όνειρο της Άτοσσας από την αποκάλυψη της καταστροφής που φέρνει ο Aγγελιοφόρος στην ανατριχιαστική ένταση που προκαλεί το φάντασμα του Δαρείου, ο ερμηνευτής από το βασίλειο των νεκρών. Tέλος φτάνουμε στην τελική έξαρση της οδύνης με τη θλιβερότατη εμφάνιση επί σκηνής του κατεξευτελισμένου και κατακουρελιασμένου βασιλιά Ξέρξη, που προκάλεσε τη συμφορά με την αφροσύνη και την άμετρη αλαζονεία του, προσκρούοντας μοιραία στο σκληρότατο βάθρο της Δίκης.

Γεννάται βέβαια το θέμα γιατί ο Aισχύλος, και νωρίτερα ο Φρύνιχος, προτίμησαν να τοποθετήσουν τα δρώμενα στην αυλή των ηττημένων Περσών, προκειμένου να εξάρουν τη θριαμβευτική νίκη των Eλλήνων στη Σαλαμίνα.

H απάντηση δε φαίνεται να είναι και τόσο δύσκολη.
Πρώτα πρώτα ήταν πιο ευχερής ο χειρισμός ενός τέτοιου θέματος «εξ αντιστρόφου», εφόσον πρόκειται για τραγωδία, για την οποία δεν προσφέρονται βέβαια οι πανηγυρισμοί και οι αλαλαγμοί του θριάμβου, ενώ οι θρήνοι απ' τη μεριά των ηττημένων για την πρωτοφανή καταστροφή είναι ό,τι χρειάζεται για να αναδείξουν το δραματικό περιεχόμενο του έργου.

Ύστερα πρόκειται πράγματι για πολύ έξυπνο χειρισμό: Tι άλλο θα έπειθε περισσότερο για το θρίαμβο των Eλλήνων από το πένθος και την άκρατη απελπισία των αντιπάλων τους για τον αφανισμό που τους προκάλεσαν;

Tέλος, ο σεβασμός με τον οποίο αντιμετωπίζει την τραγωδία των εχθρών ο Aισχύλος, ακόμα και την ανδρεία τους σε ορισμένα σημεία, και που παραπέμπει στον ανάλογο σεβασμό του Oμήρου προς τους Tρώες, ιδιαίτερα προς το γέροντα βασιλιά Πρίαμο και τον άμεμπτο γιο του Έκτορα, τι άλλο δείχνει, αν όχι το ιδιαίτερο ήθος των μεγάλων ποιητών, μαζί με τη θαυμαστή τους οξυδέρκεια να αντιλαμβάνονται πως έτσι εξαίρουν πιο πειστικά τους Έλληνες, αφού, όσο πιο άξιος ο αντίπαλος, τόσο πιο αξιοθαύμαστη η υπεροχή και η νίκη των ομοεθνών, που ο ποιητής αποφάσισε να τιμήσει με τη μούσα του...

Για όποιον θέλει να την διαβάσει όλη (το συνιστώ) τον παραπέμπω [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Savvas
Admin

Δημοσίευση από ioannis1975 Την / Το Δευ Σεπ 17, 2012 10:06 pm

δώσε απο μάχες....
οχι μονο απο π.Χ. αλλα και απο την νεότερη ιστορία...
1821,1940,κλπ
ioannis1975

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Δευ Σεπ 17, 2012 10:13 pm

ioannis1975 έγραψε:δώσε απο μάχες....
οχι μονο απο π.Χ. αλλα και απο την νεότερη ιστορία...
1821,1940,κλπ

Σε κάθε επέτειο Γιάννη θα βάζω κάτι για να θυμόμαστε φίλε μου αλλά και να μαθαίνουμε. Wink

Savvas
Admin

Δημοσίευση από ioannis1975 Την / Το Τρι Σεπ 18, 2012 8:41 pm

τι επετειο ρε στρατηγε μου...
πλάκα μου κανεις?
βάλε πραμα να διαβασουμε....ο τιτλος το λεει ξεκαθαρα:"ιστορικα στοιχεία,που διδασκουν..."
ioannis1975

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Τρι Σεπ 18, 2012 9:16 pm

ioannis1975 έγραψε:τι επετειο ρε στρατηγε μου...
πλάκα μου κανεις?
βάλε πραμα να διαβασουμε....ο τιτλος το λεει ξεκαθαρα:"ιστορικα στοιχεία,που διδασκουν..."

Laughing Laughing Laughing Laughing εντάξει Γιαννάκο μου θα βάζω, λίγο χρόνο ψάχνω γιατί τρέχω σαν τον Βέγγο !

Savvas
Admin

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Παρ Σεπ 21, 2012 9:22 pm

"... Επιδίωξη της τυραννίας είναι να πτωχεύσουν οι πολίτες, αφ' ενός για να συντηρείται με τα χρήματά τους η φρουρά του καθεστώτος κι αφ' ετέρου να είναι απασχολημένοι οι πολίτες και να μην τους μένει
χρόνος για επιβουλές.
Σε αυτό αποβλέπει τόσο η επιβολή μεγάλων φόρων, η απορρόφηση των περιουσιών των πολιτών,
όσο και η κατασκευή μεγάλων έργων που εξαντλούν τα δημόσια οικονομικά".

Αριστοτέλους, Πολιτικά

Savvas
Admin

Δημοσίευση από ioannis1975 Την / Το Παρ Σεπ 21, 2012 10:28 pm

πωωωωω.....
ρε πουστη μου!
ο ΑΝΘΡΩΠΟς ΗΤΑΝ 2500 ΧΡΟΝΙΑ ΜΠΡΟΣΤΑ!!!!...
ioannis1975

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Παρ Σεπ 21, 2012 10:43 pm

Φίλε μου Γιάννη πιστεύω ολόψυχα οτι τα Αρχαία Ελληνικά βγήκαν από την εκπαίδευση για αυτόν ακριβώς τον λόγο.

Να μαθαίνουν οι ξένοι την σοφία των προγόνων μας ενώ εμείς οι ανάξιοι πλέον απόγονοι να μην ξέρουμε να μιλήσουμε ούτε την ίδια μας την γλώσσα πόσο μάλλον την σοφία τους που έχει αναλύσει κάθε πτυχή της ζωής του ανθρώπου και όχι μόνο αλλά και των αριθμών, του διαστήματος των φυσικών επιστημών ακόμη και της Θεότητος δεδομένου ότι εκτός από το δωδεκάθεο είχαν και τον <<άγνωστο Θεό>> στον οποίο απέδιδαν τιμές !

Όσο τους διαβάσει κάποιος και όσο περισσότερο εντριβίσει θα διαπιστώσει πως δεν μπορεί πλέον κανείς να τον κοροιδέψει.

Οι πολιτικοί μας νάνοι όμως δεν το θέλουν αυτό.
Επιθυμούν ένα Λαό αμόρφωτο, να γράφει με greeklish ανορθόγραφα, να μην γνωρίζει την Ιστορία του και τους προγόνους του και να πλαθεται σαν πλαστελίνη από ηθικής πλευράς !

Για αυτό το λόγο και μόνο αυτή η ενότητα θα ζεί συνεχώς και θα εμπλουτίζεται αποσπασματικά για να μην σας κουράζω με όσο το δυνατόν ουσιώδη και μεταφρασμένα κομάτια της Ιστορικής μας σοφίας, πολύτιμης παρακαταθήκης των προγόνων μας. Wink

Τέλος θα πώ και σε σένα και σε όποιον τυχόν διαβάζει με ενδιαφέρον αυτή την ενότητα ένα περιστατικό.

Πρίν πολλά χρόνια όταν ακόμα ήμουν μαθητής ήλθε μια Γαλλίδα επισκέπτης σε ένα θείο μου δάσκαλο.
Εγώ δεν μιλούσα καθόλου Γαλλικά ούτε και τώρα.
Ο θείος μου κάτι λίγα.

Ξέρεις πώς συνεννοούντο?
Στα αρχαία Ελληνικά που μιλούσαν άπταιστα τόσο ο θείος μου όσο και η Γαλλίδα.

Εμείς σήμερα θεωρούμαστε λοιπόν μορφωμένοι αφού είμαστε γεμάτοι με σαβούρα πνευματική?
Δεν νομίζω ! No

Savvas
Admin

Δημοσίευση από ioannis1975 Την / Το Παρ Σεπ 21, 2012 10:49 pm

Savvas έγραψε:Εμείς σήμερα θεωρούμαστε λοιπόν μορφωμένοι αφού είμαστε γεμάτοι με σαβούρα πνευματική?
+10000000000000000000000000000000000000000000!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!.........................
Mad Mad Mad Mad Mad Mad
ioannis1975

Σελίδα 1 από 16 1, 2, 3 ... 8 ... 16  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης