Γάντια και όλα τα σχετικά.

Σελίδα 9 από 9 Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9

Πήγαινε κάτω

Απ: Γάντια και όλα τα σχετικά.

Δημοσίευση από enterprise-psi Την / Το Πεμ Αυγ 24, 2017 7:17 pm

Νομίζω έχω τα Tucano Urbano Ginko Touch 906DU

100% αδιάβροχα δεν είναι, σε πολύ βροχή έγιναν μούσκεμα.

Επίσης όταν είχε την παγωνιά πέρυσι, σε 10 λεπτά , από το σπίτι στην δουλειά, πάγωσαν αρκετά τα χέρια, αλλά βέβαια τότε δεν είχα τις χούφτες.

Εδιτ όντως αυτά έχω Laughing

enterprise-psi
Moderator

Αριθμός μηνυμάτων : 2816
Ημερομηνία εγγραφής : 18/11/2014
Τόπος : Sector 001

https://www.instagram.com/enterprise_psi/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Πεμ Αυγ 24, 2017 7:35 pm

Προσωπικά θάπαιρνα τα NORDCUP και θα εξοικονομούσα λεφτά για να βάλω θερμαινόμενα γκριπς γιατί κακά τα ψέμματα, όλα μετά από κάποια ώρα θα παγώσουν και θα μπάσουν δε πα να λένε ότι θέλουν εκτός και αν πάμε σε λύσεις σχετικά με την αδιαβροχοποίηση GORETEX που πάνε πολύ μακρυά από τιμή. Από κρύο πάντως όλα θα παγώσουν είναι θέμα χρόνου.

Δουλειά τέλεια γίνεται με συνδυασμό καλής χούφτας και θερμαινόμενων γκριπς.

Λέω κράτα τα λεφτά γιατί τα OXFORD τα γκριπς για παράδειγμα έχουν όσο ένα ζευγάρι  γάντια <<μάρκας>> ήτοι κανά 65-70άρι βαριά.
Άλλο τόσο ένα ζευγάρι επώνυμες χούφτες. Αντιστοιχία με δύο ζευγάρια γάντια ΑΛΛΑ με οριστική επίλυση του προβλήματος.

Savvas
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 27808
Ημερομηνία εγγραφής : 13/05/2012
Τόπος : Ελλαδάρα αγάπη μου

Δημοσίευση από Cube capacity Την / Το Πεμ Αυγ 24, 2017 7:47 pm

Σιγουρα με τις χουφτες κατι θα κανουν.

Θελω να βαλω θερμαινομενα γκριπ αλλα για 2 χρονια που θα ειμαι εντος εγγυησης δεν πειραζω τιποτα.

Εκτος αν συννενοηθω με το συνεργειο που το παω για σερβις να μου τα βαλουν αυτοι (με χρεωση εννοειται) ωστε αν γινει κατι να μην εχω προβληματα εγγυησης.
Cube capacity

Αριθμός μηνυμάτων : 403
Ημερομηνία εγγραφής : 10/08/2017
Τόπος : Αθηνα

Δημοσίευση από enterprise-psi Την / Το Πεμ Αυγ 24, 2017 7:50 pm

Γιατι να έχεις πρόβλημα, έχει δυο αναμονές το μηχανάκι, μια κάτω απο την σέλα και μια κάτω απο το κοντέρ, για τέτοια αξεσουάρ, δεν κόβεις κανένα καλώδιο.

enterprise-psi
Moderator

Αριθμός μηνυμάτων : 2816
Ημερομηνία εγγραφής : 18/11/2014
Τόπος : Sector 001

https://www.instagram.com/enterprise_psi/

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Πεμ Αυγ 24, 2017 8:08 pm

Ακριβώς αυτό που λέει ο Θοδωρής αλλά μίλα και με το συνεργείο μην έχεις καμιά στραβή, έχεις απόλυτο δίκιο, ευκαιρία ψάχνουν. 
Αντικείμενο πολλάκις διδαχθέν αυτό.

Υ.Γ. Εύχομαι μόνο και να το κοιτάξεις αυτό επιμένοντας, να μην κόψουν τίποτα καλώδια (το κάνουν λόγο ευκολίας) ή να μη τα συνδέσουν κατευθείαν στην μπαταρία αλλά στην αναμονή αξεσουάρ της μάνας του όμορφα και ωραία για να σβήνουν με τον διακόπτη .

Savvas
Admin

Δημοσίευση από Cube capacity Την / Το Πεμ Αυγ 24, 2017 8:37 pm

Θα μπορούσα να τις βάλω και μόνος μου αλλά έχω ακόμα 22 μήνες εγγύηση και ως γνωστό υπάρχει και αυτός ο Μερφυς.

Έχω δει και διαβάσει και για τις αναμονές που έχει το μηχανακι. Η μια είναι και φατσα καρτα.

Βέβαια αν προβώ σε αγορά θερμαινομενων γκριπ θα έχω εξασφαλίσει την αγορά μιας sumitomo φυσσας αδιάβροχης κιολας και μετά θα πάω κατόπιν συνεννόησης.
Cube capacity

Αριθμός μηνυμάτων : 403
Ημερομηνία εγγραφής : 10/08/2017

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Πεμ Αυγ 24, 2017 8:41 pm

Cube capacity έγραψε:Θα μπορούσα να τις βάλω και μόνος μου αλλά έχω ακόμα 22 μήνες εγγύηση και ως γνωστό υπάρχει και αυτός ο Μερφυς.

Έχω δει και διαβάσει και για τις αναμονές που έχει το μηχανακι. Η μια είναι και φατσα καρτα.

Βέβαια αν προβώ σε αγορά θερμαινομενων γκριπ θα έχω εξασφαλίσει την αγορά μιας sumitomo φυσσας αδιάβροχης κιολας και μετά θα πάω κατόπιν συνεννόησης.
Σωστός, συμφωνώ απολύτως.

Πάρε τα γαντάκια σε πρώτη φάση, βλέπεις τι γίνεται και προχωράς αναλόγως.

Savvas
Admin

Δημοσίευση από Θανος.Κ Την / Το Κυρ Οκτ 22, 2017 10:22 am

Το λοιπόν τα γάντια Coloti μετα από μια 5ετια λογικά το χειμώνα δε θα το βγάλουν.

Και αφού έκανα τη πατάτα στην αγορα κ δεν το ποθετησα θερμαινόμενα κάπως πρεπει να προφυλαξω χέρια από κρύο κλπ.

Λεφτά θα δαπανησω μαξ 100€. Κάποια πρόταση σε αυτά τα χρήματα;;,Τ ο ξέρω πως ειναι πολύ γενικό κ αόριστο το ερώτημα βέβαια αλλα μήπως κάποιο είδε δοκιμασε κατι ώστε να το χω υποψιν.

ΚΑΙ ΚΥΡΙΩΣ για τους Αθηναίους : Κανα μαγαζί ρε σύντροχοι εχετ υπόψιν;;

Πήγα μια γρήγορη εχθές στη Καλλιρόης αλλα κ δε βρήκα μεγάλη ποικιλία (κ πήρα απαντήσεις τύπου θα φέρουμε που δε με πείθουν) όπως κάποτε.

Ενημερωτικά: Η Colori δεν είχε πλέον γάντια με τη φίρμα της. Ήταν κ ο υπάλληλος εκεί που δε μπορώ να συννενοηθω κ μου είπε ότι μόνο οτι έχει μείνει στοκ είχε κ όχι σε Medium που θελω. Κ με προέτρεπε στη Shima μια εταιρεία που είχε με 2 μοντέλα επί της ουσιας ενα με 35€ κ ενα με 70€.( διαθέσιμα)
Θανος.Κ

Αριθμός μηνυμάτων : 1458
Ημερομηνία εγγραφής : 12/03/2013
Τόπος : Προτεκτοράτο Ε.Ε.

Δημοσίευση από Akis1212 Την / Το Κυρ Οκτ 22, 2017 2:15 pm

Δεν ξεκαθαρίζεις τι ακριβώς ψάχνεις
Αν θέλεις γάντι για χοντρό κρύο και με όσο δυνατόν καλύτερη αίσθηση δες το Polar της Nordcap(Motomarket)
Απόλυτη προστασία από το κρύο και ότι καλύτερο έχω δοκιμάσει σε αίσθηση για το πάχος τους
Δεν είναι και Spidi αλλά για την κατηγορία τιμής τους, αλλά και για πολύ ακριβότερα είναι καταπληκτικά
Αξίζει να τα δοκιμάσεις

ΥΓ. κρίμα γιατί τα είχα και τα πούλησα μισή τιμή πέρσι, ελάχιστες φορές φορεμένα, λόγω τοποθέτησης θερμαινόμενων
Akis1212

Αριθμός μηνυμάτων : 621
Ημερομηνία εγγραφής : 05/05/2016
Τόπος : Αθήνα

Δημοσίευση από Θανος.Κ Την / Το Κυρ Οκτ 22, 2017 2:59 pm

Καταγράφεται σαν πρόταση Akis1212. Σ ευχαριστω.

Θανος.Κ

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Κυρ Οκτ 22, 2017 3:40 pm

100 ευρώ Θάνο είναι πολλά λεφτά για γάντι και θα βρείς σίγουρα καλό.
Προτάσεις μαγαζιών πολλές.
Ιερά Οδός 40 η πρώην αποθήκη της Ηλιούπολης, το BAZAAR της DAINESE στο Ρούφ κλπ.
Καλό θάναι ότι βρεις να το τσεκάρεις στο Σκρούτζ και σίγουρα θα το βρείς που είναι φθηνότερο.
Αν θες το απόλυτο σε αδιάβροχο προτίμησε μεμβράνης GORETEX. 

Όταν το βρεις το καλό που αντέχει κρύο και βροχή σίγουρα θα το καταλάβεις, φαίνεται φίλε μου.

Savvas
Admin

Δημοσίευση από Θανος.Κ Την / Το Κυρ Οκτ 22, 2017 4:21 pm

Ευχαριστώ Σάββα. Όντως την Ιερά Οδο δε τη σκέφτηκα κ φαντάσου εκεί πήρα το RPHA.

100 είναι το έσχατο...Σαφώς κ προτιμώ να δώσω πχ 50€ κ να πάρω κάτι value for money να κάνω τη δουλειά μου. Τις οικονομικές πρότασεις 25-35 ευρώ απορρίπτω μιας που φοβάμαι οτι δεν θα με καλυψουν, θα παγωσω κ θα έχω δωσει € αδικα
Θανος.Κ

Δημοσίευση από Ste7ios Την / Το Κυρ Οκτ 22, 2017 5:17 pm

Το πιο ζεστό της Dainese είναι το Jericho από όσο ξέρω εκτός και αν έχει βγάλει και άλλο μοντέλο από το ‘12... Δες το site τους για μοντέλα και τιμές. (Η αποθήκη ούτε λέει ο Σάββας κάνει καλύτερες τιμές).

Εννοείται κάποια στιγμή η μεμβράνη θα χαλάσει σε κάποια σημεία και θα μπάζει νερό. (Μέχρι τότε είναι απόλαυση).

Το πόσο ζεστός θα είσαι εξαρτάται όχι μόνο από τον εξοπλισμό αλλά και το κυκλοφορικό σου σύστημα, οπότε αν κάποιος σου συστήσει ένα ζεστό γάντι δεν θα είναι το ίδιο και για σένα. Μπορεί να σου είναι υπερβολικό, μπορεί και λίγο...

Προσωπικά χρειάζομαι και γάντια (είναι οκ για μισή - μια ώρα), και χούφτες για να κόβουν τον αέρα (η κυριότερη αιτία απώλειας θερμοκρασίας), και θερμαινόμενα για να ζεσταθούν κάπως τα χέρια μου... Διόρθωση: να μην ξυλιάσουν (μια φορά βρέθηκα στη θέση να μην μπορώ να πιάσω τη μανέτα του φρένου...)
Ste7ios

Αριθμός μηνυμάτων : 1107
Ημερομηνία εγγραφής : 17/05/2016
Τόπος : Athens

Δημοσίευση από Akis1212 Την / Το Κυρ Οκτ 22, 2017 7:00 pm

Θάνο τα γάντια της Nordcap που σου πρότεινα θα σου στοιχίσουν περίπου 45e
Τώρα αν θες να φτάσεις σε τέτοια νούμερα θα σου προτείνω και της Spidi Alu-pro με επένδυση αλουμινίου που τα θεωρώ κορυφαία και θα είναι το επόμενο γάντι μου
Κόστος περίπου στα 85e
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Akis1212

Αριθμός μηνυμάτων : 621
Ημερομηνία εγγραφής : 05/05/2016
Τόπος : Αθήνα

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Κυρ Οκτ 22, 2017 7:17 pm

Θανος.Κ έγραψε:Ευχαριστώ Σάββα. Όντως την Ιερά Οδο δε τη σκέφτηκα κ φαντάσου εκεί πήρα το RPHA.

100 είναι το έσχατο...Σαφώς κ προτιμώ να δώσω πχ 50€ κ να πάρω κάτι value for money να κάνω τη δουλειά μου. Τις οικονομικές πρότασεις 25-35 ευρώ απορρίπτω μιας που φοβάμαι οτι δεν θα με καλυψουν, θα παγωσω κ θα έχω δωσει € αδικα
Νάσαι καλά Θάνο
Κοίτα να δεις...δεν χρειάζεται να πας οπωσδήποτε στα 100 αλλά με τόσα ταβάνι θα βρεις σίγουρα. 100άρικο θα χρειαστείς για τα απόλυτα με GORETEX.
Δες αυτά που λένε τα παιδιά από πάνω γιατί εγώ έχω χρόνια και ζαμάνια χειμωνιάτικα που αντέχουν ακόμα καλά.

Αυτό που μπορώ να πω για να βοηθήσω είναι ότι έχω πολλά γάντια και για κυρίως χειμώνα δύο. Ένα για λιγότερο κρύο και περισσότερο εύκολα στον χειρισμό και ένα για το πολύ κρύο πούναι περισσότερο χονδροειδή. Τα πρώτα RICHA (από την YAMAHA ) τα δεύτερα DAINESE.

Άλλο ένα μαγαζί που έχει τα πάντα φθηνά είναι στο Χαλάνδρι είναι η motoκινηση για δες το και αυτό [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Savvas
Admin

Δημοσίευση από Θανος.Κ Την / Το Κυρ Νοε 19, 2017 12:51 pm

Τελικα εγινε αγορα ενος ζευγαριου γαντια χειμερινα Dainesse . Περισσοτερα στο θεμα που ανοιξα [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Θανος.Κ

Δημοσίευση από Nikos sh300 Την / Το Τετ Οκτ 10, 2018 10:49 am

Αγιραδτηκαν αυτα σε μαυρα [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] στα 24
Nikos sh300

Αριθμός μηνυμάτων : 696
Ημερομηνία εγγραφής : 23/06/2014

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Τετ Οκτ 10, 2018 11:02 am

Μεγιές και αυτά. Λίγο θα κρυώνει όταν αγριέψει ο καιρός αλλά γενικά είναι καλά.

Savvas
Admin

Σελίδα 9 από 9 Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9

Επιστροφή στην κορυφή

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης