Μείωση αποδοσης

Σελίδα 1 από 5 1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

Μείωση αποδοσης

Δημοσίευση από MalagutiPhantom Την / Το Κυρ Σεπ 16, 2018 11:54 am

Καλησπέρα στην ομάδα έχω ένα σκούτερ malaguti phantom f12 100cc 2t και έχω το εξής πρόβλημα άλλαξα βαριατορ ιμάντα και κόμπλερ μίζας και τις πρώτες 5 μέρες το μηχανάκι πετούσε τρελή διαφορά...την 6η μέρα λοιπόν το μηχανάκι έγινε όπως ήταν πριν πολύ αργο...τότε αποφάσισα να αλλάξω και το ελατήριο συμπλέκτη (το είχα 10 χρόνια το μαμά) με το που άνοιξα την καμπάνα διαπίστωσα ότι το ελατήριο ήταν πολύ χαλαρό και πολύ σκουριασμένο επίσης η καμπάνα δεν είχε καν γράσο είχε στεγνώσει...αφού άλλαξα και το ελατήριο συμπλέκτη και έβαλα και γράσο ξανά το ίδιο πρώτες 5 μέρες πολύ γκάζι μετά πάλι έπεσε τότε είπα να αλλάξω βαριατορ...μήπως και φταίει αυτό με το που βάζω ένα άλλο καινούργιο πάλι το ίδιο πρώτες μέρες σφαίρα μετά πάλι επεσε...και απορώ τι είναι αυτό που φταίει και δεν κρατάει η απόδοση...το μηχανάκι το έχω από το 2006 και έχει 12.000χλμ τον τελευταίο 3μηνο έχω αλλάξει ιμάντα βαριατορ ελατήριο συμπλέκτη κόμπλερ μίζας και φτερωτή τροχαλίας τι μπορεί να φταίει;;;; Ευχαριστώ!
MalagutiPhantom

Αριθμός μηνυμάτων : 57
Ημερομηνία εγγραφής : 16/09/2018

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Απ: Μείωση αποδοσης

Δημοσίευση από Στησίλαος Την / Το Κυρ Σεπ 16, 2018 1:38 pm

Θεωρητικά, δες πρώτα την καμπάνα, αν έχει παρει ένα μπρονζέ χρώμα, τότε αναπτήσει μεγάλες θερμοκρασίες. Οπότε λογικά το καίει το γράσο. Δες τον εξαερισμό του όλου συστήματος, κάπου από κάτω πρέπει να είναι, μήπως έχει φράξει τίποτα από σκουπίδια και δεν παίρνει αέρα. Μετά αυτό που μου έρχεται στο μυαλό, ρουλεμάν. Στις πρώτες μέρες όλα καλά, αλλά επειδή ζορίζονται από τα ρουλεμάν, αν τα έχουν φάει τα ψωμιά τους, ζορίζουν το όλο συστημα. Τώρα αν ξέρει κάποιος κάτι άλλο, θα σου πει. Κάνε έναν έλεγχο σε αυτά που προαναφέραμε, και το ξανακοιτάμε...
Στησίλαος

Αριθμός μηνυμάτων : 1113
Ημερομηνία εγγραφής : 13/09/2012
Τόπος : Ἐν Κανθάρου λιμήν

Δημοσίευση από MalagutiPhantom Την / Το Κυρ Σεπ 16, 2018 1:44 pm

Η καμπάνα επίσης κάνει και έναν ήχο και πολύ μου έχουν πει για το ρουλεμάν...
MalagutiPhantom

Δημοσίευση από Στησίλαος Την / Το Κυρ Σεπ 16, 2018 1:59 pm

Δες την καμπάνα, μήπως έχει χάσει την στρογγυλότητά της, και είναι κάπως οβάλ ή έχει κανένα ράγισμα. Αν υπάρχει κάτι από τα δύο, μάλλον θες καμπάνα....
Στησίλαος

Δημοσίευση από MalagutiPhantom Την / Το Κυρ Σεπ 16, 2018 2:01 pm

Οκ φιλε όταν το ανοίξω θα σου στείλω και μια φωτογραφία
MalagutiPhantom

Δημοσίευση από MalagutiPhantom Την / Το Κυρ Σεπ 16, 2018 3:00 pm

Φίλε πως μπορώ να σου στείλω ένα βίντεο να ακούσεις τον συμπλέκτη;;εδώ δεν μου επιτρέπει ούτε να βάλω λινκ
MalagutiPhantom

Δημοσίευση από Στησίλαος Την / Το Κυρ Σεπ 16, 2018 3:35 pm

Εντάξει και να το ακούσω, δεν μπορώ να σου πω τι μπορεί να είναι. Είχα σκούτερ και ξέρω κάποια πράγματα, αλλά από εκεί και πέρα μάλλον θα σου πουν στο συνεργείο πιο σίγουρα....
Στησίλαος

Δημοσίευση από MalagutiPhantom Την / Το Κυρ Σεπ 16, 2018 3:36 pm

Απλά ήθελα να ρωτήσω ρουλεμάν 2 δεν έχει;;;άρα 2 θα πάρω επίσης είναι και τα δύο ίδια;
MalagutiPhantom

Δημοσίευση από Στησίλαος Την / Το Κυρ Σεπ 16, 2018 6:08 pm

Αν θυμάμαι, ναι 2 είναι, αλλά πρέπει να βρει ο άξονας, νομίζω...
Στησίλαος

Δημοσίευση από MalagutiPhantom Την / Το Κυρ Σεπ 16, 2018 6:09 pm

Να βγει;
MalagutiPhantom

Δημοσίευση από Στησίλαος Την / Το Κυρ Σεπ 16, 2018 8:19 pm

Ναι, "να βγει", το σωστό...
Στησίλαος

Δημοσίευση από MalagutiPhantom Την / Το Κυρ Σεπ 16, 2018 8:33 pm

Οκ φιλε Ευχαριστω πολύ για την βοήθεια
MalagutiPhantom

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Τρι Σεπ 18, 2018 8:24 am

MalagutiPhantom έγραψε:Καλησπέρα στην ομάδα έχω ένα σκούτερ malaguti phantom f12 100cc 2t και έχω το εξής πρόβλημα άλλαξα βαριατορ ιμάντα και κόμπλερ μίζας και τις πρώτες 5 μέρες το μηχανάκι πετούσε τρελή διαφορά...την 6η μέρα λοιπόν το μηχανάκι έγινε όπως ήταν πριν πολύ αργο...τότε αποφάσισα να αλλάξω και το ελατήριο συμπλέκτη (το είχα 10 χρόνια το μαμά) με το που άνοιξα την καμπάνα διαπίστωσα ότι το ελατήριο ήταν πολύ χαλαρό και πολύ σκουριασμένο επίσης η καμπάνα δεν είχε καν γράσο είχε στεγνώσει...αφού άλλαξα και το ελατήριο συμπλέκτη και έβαλα και γράσο ξανά το ίδιο πρώτες 5 μέρες πολύ γκάζι μετά πάλι έπεσε τότε είπα να αλλάξω βαριατορ...μήπως και φταίει αυτό με το που βάζω ένα άλλο καινούργιο πάλι το ίδιο πρώτες μέρες σφαίρα μετά πάλι επεσε...και απορώ τι είναι αυτό που φταίει και δεν κρατάει η απόδοση...το μηχανάκι το έχω από το 2006 και έχει 12.000χλμ τον τελευταίο 3μηνο έχω αλλάξει ιμάντα βαριατορ ελατήριο συμπλέκτη κόμπλερ μίζας και φτερωτή τροχαλίας τι μπορεί να φταίει;;;; Ευχαριστώ!
Κατ' αρχάς καλώς ήλθες στην παρέα μας. Δεν ξέρουμε το όνομά σου, που μένεις (γιατί εμφανίστηκε σκουριά σε ελατήριο πούχει μόνο 12.000 χλμ?)  μιας και δεν μας είπες κάτι για σένα οπότε δεν μπορούμε να σε αποκαλέσουμε με το όνομά σου.
Σύντροχε με όλη την καλή πρόθεση όταν πάμε σε ένα ξένο σπίτι,  οι στοιχειώδεις κανόνες ευγενείας λένε να συστηνόμαστε .

Επί του θέματος τώρα.

Γνωρίζεις τα περί μεταδόσεως καλά? Τα φτιάχνεις εσύ ή στα φτιάχνει συνεργείο αυτά που λες ότι άλλαξες και στη συντήρηση πούγινε?
Γράσο πού βάζεις? Η μετάδοση δεν θέλει γράσο όπου νάναι. Αν για παράδειγμα βάλεις υπερβολικό γράσο στον άξονα του συμπλέκτη, όπου πάει και στηρίζεται ο συμπλέκτης, με την θερμοκρασία που αναπτύσσεται φεύγει και πάει στην καμπάνα με αποτέλεσμα να πατινάρει (ολισθαίνει) και να μην υπάρχει απόδοση.
Τα ίδια και με το βαριατόρ.

Εγχειρίδιο συντηρήσεως έχεις για το συγκεκριμένο μοτό ?

Πιάσε και ρίξε μια ματιά στα <<φτιάξτο μόνος σου>> όπου υπάρχει πληθώρα συντηρήσεως μεταδόσεως σε άλλα σκούτερ μεγαλύτερα αλλά δεν έχει σημασία, όλες οι μεταδόσεις CVT είναι σχεδόν οι ίδιες.
Θα βρεις τα θέματα αυτά [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] Επίσης αν δεις στα τεχνικά θέματα θα δεις πως δουλεύει η μετάδοση CVT.

Ένα παράδειγμα συντηρήσεως - αλλαγής συμπλέκτη και καμπάνας λόγο του ότι τα σαγονάκια είχαν μολυνθεί από λάδι λόγο διαρροής από χαλασμένα O RING (σκούτερ με πλέον των 100.000 χλμ) θα δεις [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] Δες προσεκτικά τα βίντεο και εστίασε στο πόσο καλά έχουν καθαριστεί τα πάντα στην μετάδοση καθώς επίσης πως μπαίνει το γράσο με φειδώ, λύσιμο συμπλέκτη, λίπανση οδηγών ροπής και πολλά άλλα . Το γράσο είναι ειδικό υψηλών θερμοκρασιών και προβλέπεται από το εγχειρίδιο συντηρήσεως του HONDA SH 300. Δεν είναι όποιο γράσο μας τύχει γιατί αν βάλουμε ότι νάναι δυστυχώς δεν κρατάει και έχουμε αποτελέσματα πατιναρίσματος όπως προαναφέρθηκε.

Savvas
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 27808
Ημερομηνία εγγραφής : 13/05/2012
Τόπος : Ελλαδάρα αγάπη μου

Δημοσίευση από MalagutiPhantom Την / Το Τρι Σεπ 18, 2018 2:46 pm

Καλησπέρα Σάββα...το όνομα μου είναι Γιάννης τώρα όσο αφορά το θέμα με την μετάδοση ναι μόνος μου τα έκανα ολα...επίσης γράσο έβαλα στον συμπλέκτη αρκετό ενώ στο βαριατορ δεν έβαλα καθόλου
MalagutiPhantom

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Τρι Σεπ 18, 2018 7:28 pm

MalagutiPhantom έγραψε:Καλησπέρα Σάββα...το όνομα μου είναι Γιάννης τώρα όσο αφορά το θέμα με την μετάδοση ναι μόνος μου τα έκανα ολα...επίσης γράσο έβαλα στον συμπλέκτη αρκετό ενώ στο βαριατορ δεν έβαλα καθόλου
Καλώς τον Γιάννη λοιπόν στην παρέα του MOTO HELLAS FORUM .

Γιάννη δες τα βίντεο που σούβαλα προσεκτικά. Αν έχεις κάνει τα ίδια όπως φαίνονται στα βίντεο και με τις ποσότητες που φαίνονται καθώς επίσης τους καθαρισμούς που φαίνονται μάλλον αλλού είναι το πρόβλημά σου. Ρουλεμάν πάντως αν δεν τα ακούς δεν είναι. Τα ρουλεμάν ακούγονται χαρακτηριστικά και ενοχλητικά.

Αν αποκλειστεί η μετάδοση για την μειωμένη απόδοση πρέπει να ψαχτείς αλλού ήτοι στην τροφοδοσία του κινητήρα και στα ηλεκτρικά. Σε άλλη συζήτηση σε SH 300 υπάρχει κομμένο καλώδιο αισθητήρα λ με αποτέλεσμα το μίγμα νάναι <<ότι νάναι>>. 
Εκεί όμως θέλει ψάξιμο περαιτέρω από σένα.

Δεν μου είπες αν έχεις το εγχειρίδιο συντηρήσεως του μοτό γιατί χωρίς αυτό μάλλον είναι δύσκολο να το πας εντελώς εμπειρικά. Σήμερα τα σύγχρονα μοτό θέλουν και εγχειρίδιο αλλά όχι μόνο γιαυτό αλλά και για ροπές συσφίξεως και λοιπές λεπτομέρειες.
Αν δεν τόχεις προτείνω να το βρεις και να δουλέψεις βάση αυτού.

Savvas
Admin

Δημοσίευση από MalagutiPhantom Την / Το Τρι Σεπ 18, 2018 9:00 pm

Δεν νομίζω να το έχω το εγχειρίδιο συντήρησης...και δεν το βρίσκω και στο ιντερνέτ
MalagutiPhantom

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Τρι Σεπ 18, 2018 9:05 pm

MalagutiPhantom έγραψε:Δεν νομίζω να το έχω το εγχειρίδιο συντήρησης...και δεν το βρίσκω και στο ιντερνέτ
Όχι ότι καλύτερο αυτό αλλά δες τα βίντεο όπως σούπα παραπάνω, κάνε σύγκριση με τις δικές σου ενέργειες κατά τις εργασίες στην μετάδοση και δες αν όλα έγιναν σωστά. Πώς σφίγγεις βαριατόρ και συμπλέκτη ? Με ότι δύναμη νάναι ? Μέχρι τέρμα ?

Το γράσο υψηλών θερμοκρασιών που σούγραψα παραπάνω εκτιμώ πως δεν διέφυγε της προσοχής σου ούτε η ποσότητα που βάζουμε ούτε η πλήρης καθαριότητα των πάντων όπως φαίνεται στο βίντεο να γίνεται ξανά και ξανά.

Savvas
Admin

Δημοσίευση από MalagutiPhantom Την / Το Τρι Σεπ 18, 2018 9:08 pm

Εμένα μέσα στο μοτέρ μου υπάρχει πολύ μαυρίλα με τι υλικό μπορώ να την καθαρίσω ώστε να μην κάνω ζημιά;
MalagutiPhantom

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Τρι Σεπ 18, 2018 9:44 pm

MalagutiPhantom έγραψε:Εμένα μέσα στο μοτέρ μου υπάρχει πολύ μαυρίλα με τι υλικό μπορώ να την καθαρίσω ώστε να μην κάνω ζημιά;
Εσωτερικά της μετάδοσης εννοείς προφανώς.
Με καθαρή βενζίνη και πινέλο.
Την βρίσκεις στο σούπερ μάρκετ.
Μόνο στα μέταλλα όχι στις τσιμούχες.

Savvas
Admin

Δημοσίευση από MalagutiPhantom Την / Το Τρι Σεπ 18, 2018 10:09 pm

Οι τσιμουχες είναι βασικές για την μετάδοση;
MalagutiPhantom

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Τετ Σεπ 19, 2018 7:26 am

MalagutiPhantom έγραψε:Οι τσιμουχες είναι βασικές για την μετάδοση;
Βέβαια είναι.
Αν ο χώρος της μετάδοσής σου δεν έχει μόνο μαυρίλα (φυσιολογικό από τα κατάλοιπα των υλικών τριβής) αλλά έχει και λάδια ανακατεμένα με μαυρίλα, αυτό είναι σημάδι πως κάποια χάνει.Το <<χάνει>> συνεπάγεται λιπαντικό στην μετάδοση το οποίο συνεπάγεται ολίσθηση ιμάντα, συμπλέκτη με μείωση απόδοσης.

Τα πάντα είναι βασικά και πρέπει νάναι εντάξει σε μία μοτό. Όλα έχουν τον ρόλο - σημασία τους και όλα εργάζονται μεταξύ τους αρμονικά.

Savvas
Admin

Δημοσίευση από MalagutiPhantom Την / Το Τετ Σεπ 19, 2018 7:46 am

Τον ιμάντα κάνει να τον καθαρίσω και αυτόν με λίγη βενζίνη;
MalagutiPhantom

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Τετ Σεπ 19, 2018 8:12 am

MalagutiPhantom έγραψε:Τον ιμάντα κάνει να τον καθαρίσω και αυτόν με λίγη βενζίνη;
ΟΧΙ.
Τίποτα απολύτως πάνω στον ιμάντα, ποτέ.

Savvas
Admin

Δημοσίευση από MalagutiPhantom Την / Το Τετ Σεπ 19, 2018 10:56 am

Οκ φιλε ευχαριστώ
MalagutiPhantom

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Τετ Σεπ 19, 2018 11:54 am

MalagutiPhantom έγραψε:Οκ φιλε ευχαριστώ
Καλά αποτελέσματα, θα χαρώ να διαβάσω ότι το εργαλείο πετάει πάλι.

Savvas
Admin

Σελίδα 1 από 5 1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης