Φωτογραφίες από την Έκθεση Μοτοσυκλέτας 2018

Σελίδα 1 από 2 1, 2  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

Φωτογραφίες από την Έκθεση Μοτοσυκλέτας 2018

Δημοσίευση από enterprise-psi Την / Το Παρ Απρ 20, 2018 2:24 pm

Όλες οι υπόλοιπες εδώ! https://imgur.com/a/svyUebT

Moderator

Αριθμός μηνυμάτων : 2918
Ημερομηνία εγγραφής : 18/11/2014
Τόπος : Sector 001

https://www.instagram.com/enterprise_psi/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Απ: Φωτογραφίες από την Έκθεση Μοτοσυκλέτας 2018

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Παρ Απρ 20, 2018 3:03 pm

HONDA NC 750 X - YAMAHA CYGNUS X 125  -  HONDA LEAD 90 -  HONDA PCX 125 - HONDA PCX 150
Savvas
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 28167
Ημερομηνία εγγραφής : 13/05/2012
Τόπος : Ελλαδάρα αγάπη μου

Δημοσίευση από gprhellas Την / Το Παρ Απρ 20, 2018 5:51 pm

gprhellas

Αριθμός μηνυμάτων : 2590
Ημερομηνία εγγραφής : 19/05/2014
Τόπος : ΡΑΦΗΝΑ/ΑΤΑΛΑΝΤΗ/ΑΙΓΙΟ

Δημοσίευση από vagma Την / Το Κυρ Απρ 22, 2018 2:06 pm

Χλαπάτσας Χλαπάτσας Χλαπάτσας
vagma

Αριθμός μηνυμάτων : 1552
Ημερομηνία εγγραφής : 26/03/2016
Τόπος : ΠΕΙΡΑΙΑΣ

Δημοσίευση από vagma Την / Το Κυρ Απρ 22, 2018 3:19 pm

και επειδη ειμαι κατα των σκουτερς................ουτε καν μοτο ειναι για μενα.................
vagma

Δημοσίευση από vagma Την / Το Κυρ Απρ 22, 2018 3:30 pm

οπως παντα τα αγαπημενα μου γυμνα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

χονδα μπλιαχχχχ.............14900     honda cb 1100EX....

σουτζουκαρα.................                  

και κατι μπεμπες..........γρηγορες και ταξιδιαρες.............. What a Face  What a Face  What a Face  What a Face      

vagma

Δημοσίευση από vagma Την / Το Κυρ Απρ 22, 2018 3:33 pm

τα καφασια μου μεσα..............κατι γρηγορακια και καποιο υβριδιο..........

vagma

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Κυρ Απρ 22, 2018 8:33 pm

HONDA NC 750 X - YAMAHA CYGNUS X 125  -  HONDA LEAD 90 -  HONDA PCX 125 - HONDA PCX 150
Savvas
Admin

Δημοσίευση από enterprise-psi Την / Το Κυρ Απρ 22, 2018 10:22 pm

Ε μα πάρε ένα τέτοιο να κάνεις την δουλειά σου Laughing Laughing Laughing

Moderator

Δημοσίευση από captnemo Την / Το Κυρ Απρ 22, 2018 10:56 pm

Πολύ καλή και οικονομική λύση Stabilizer είναι και ΑΥΤΟ Wink
captnemo

Αριθμός μηνυμάτων : 1189
Ημερομηνία εγγραφής : 06/03/2013

Δημοσίευση από Moto Hellas Forum Την / Το Κυρ Απρ 22, 2018 11:31 pm

Savvas έγραψε:

Eυγε και απο εδω Σαββουλακο μου πολυ καλη καλυψη!

Moto Hellas Forum
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 3236
Τόπος : Θεσσαλονίκη-Κερκυρα

http://moto-hellas-forum.forumgreek.com

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Δευ Απρ 23, 2018 6:15 am

Νάσαι καλά Σπυρακο.
Δεν παίζει να πάρω από κείνα κει παίδες με τίποτα όμως, και η καμερούλα που κουβαλάω πολύ είναι.

Savvas
Admin

Δημοσίευση από tc-drift Την / Το Δευ Απρ 23, 2018 10:13 am

Χτες ξέκλεψα 2-3 ωρίτσες το μεσημέρι και πετάχτηκα κι εγώ στην έκθεση πριν κλείσει..

Δεν θα βάλω φωτογραφίες και βίντεο γιατί το κάλυψαν τα παιδιά και ο Σάββας με την πολύ ωραία κάλυψη του. θα πω μόνο 2-3 πράγματα για τις μοτοσυκλέτες που είδα, τις εντυπωσεις που μου έμειναν και αν είμαι ερωτευμένος με κάποια και τί εντυπωσεις είχα απο τις 6-7 μοτοσυκλέτες που οδήγησα στα test ride του MOTO.

Αυτό που θέλω να πω αρχικά είναι πως είναι απογοήτευση να βλέπεις τον ποιότητα σε πλαστικά, διακόπτες, βαφές κλπ που έχουν τα καινούργια μηχανάκια και ειδικά αυτά με κόστος ως 8-9 χιλιάρικα. Έχει ξεπέσει πολύ το πράγμα. Κοιτάζω τα μέταλλα και τις βαφές στο Bandit το δικό μου ένα ταπεινό 650 που έκανε καινούργιο καπου 6,5 χιλιάρικα το 2008 και είναι σαν τα σημερινά χιλιάρια σε ποιότητα και βάλε (είναι βέβαια και made in Japan).

Για πιο να πω, το Tracer το 900, που είχε φύγει το χρώμα απο τη χειρολαβή επειδή κάποιος που ανέβηκε το ακούμπησε με το παπούτσι του? να πω για το Tracer 700 με 8700 που έχει κάτι διακοπτάκια που θα ξασπρίσουν σε 1 χρόνο? Να πω για το V-strom το 1000, το versys 1000, το Ducati το multistrada το 950??

Δίνεις ρε φίλε 15 χιλιάρικα, βάλτε μια τιμονόπλακα κόσμημα επάνω, βάλτε διακόπτες να χαίρεσαι να τους δουλεύεις και όχι σαν κινέζικα παιχνιδάκια, βάλτε ένα ωραίο μεταλλικό χρώμα, εδώ πέρλα είχε το Bandit μου και βλεπεις κάτι ματ ψευτοχρώματα μπλιαχ...

Γενικά ο Ιάπωνας με απογοητεύει με πολλά μηχανάκια, ο Ευρωπαίος απο την αλλη ανα περίπτωση πολύ καλύτερα. Το αγαπημένο μου όλης της έκθεσης το κιτρινάκι Ducati MΟnster, κοσμηματάκι πραγματικά..

Με λίγα λόγια στην κατηγορία του bandit (άσε που εξαφανίστηκαν τα χρηστικά 4κύλινδρα και πρέπει να διαλέγεις μόνο απο ονοφοειδή tracer, vstrom, versys) τίποτα δεν έκανε την καρδιά μου να χτυπάει δυνατά, βαρεμάρα και μετριότητα. Μόνο ενδεχομένως το βερσάκι πάει ένα βήμα παραπάνω και εντάξει το v-strom είναι τίμιο και αρκετά χορταστικό.

Ίσως φταίει βέβαια και οτι έχω φορτώσει το bandit με όλα τα καλούδια και μου φαίνονται τελείως άδεια τα καινούργια.

Ακόμα και το καινούργιο BMW G850GS που κάνει ένα σκασμό λεφτά μου φάνηκε όλο εκπτώσεις.

Ενδιαφέρον αρχίζει να έχει το πράγμα στις μεγάλες κατηγορίες και εκεί όμως τα χρήματα ξεφεύγουν. Με αγαπη είδα μοτοσυκλετες όπως το KTM 1090R, το Crossrunner 800, το Z1000sx, το GSX1000F, εντάξει και το Multistrada 950 δε λέω και φυσικά το R1200RS. Μόνο για μια τέτοια μηχανή θα άλλαζα ποτέ το bandit για να ένιωθα πως κάνω πραγματικά αναβάθμιση.. Δηλαδή θες 15 χιλιάρικα.. Με βλέπω άλλη μια 10ετία έυκολα με το σουζουκάκι μου!!

Με τα υπάρχοντα πάντως στη μεσαία κατηγορία αν δεν είχα το Bandit θα διάλεγα το V-strom 650 και αν δεν μπορούσα να πάω στα 9 χιλιάρικα το Benelli TRK 502. Στα λεφτά τους είναι αυτά που για μένα ξεχωρίζουν στο πόσο ολοκληρωμένα είναι, απο εμφάνιση και ποιότητα υλικών αλλά και οδηγικά πάνω απ όλα.

Στη συνέχεια ακολουθεί και η άποψη μου για αυτά που οδήγησα.
tc-drift

Αριθμός μηνυμάτων : 396
Ημερομηνία εγγραφής : 30/01/2013

Δημοσίευση από tc-drift Την / Το Δευ Απρ 23, 2018 10:38 am

Οδήγησα τα εξής:

-Suzuki V-Strom 1000
-Honda NC750X
-Benelli Leoncino 500
-Moto Guzzi V7
-Honda X-Adv 750
-Bajaj dominar 400
-Aprilia Shiver 900
-Aprilia Tuono V4!!!

και βέβαια έχω άποψη και απο παλιά μου test ride σε v-strom 650, MT-09, το versys το είχα το προηγούμενο βέβαια και πολλά πολλά άλλα που είχα ή έχω οδηγήσει.

Καταρχήν θέλω να σχολιάσω το δυπλοσύμπλεκτο σύστημα στα Honda NC (Που έχω οδηγήσει και παλιότερα σε εκτεταμμένο test ride) και στο X-adv. Είναι εξαιρετικό, είναι διαισθητικό, είναι άνετο, είναι ομαλό, είναι αρχοντικό.. Εμένα δεν μου κάνει.. Δεν μπορώ να μην σκάω κατεβάσματα πριν τα στροφιλίκια, να σκάω τις ξερογκαζιές μου, να νιώθω τον πίσω να δαγκώνει στο κατέβασμα, να έχω τον έλεγχο στο πόδι μέσα στο στροφή να αλλάξω στο σωστό σημείο και να φτιάξω το ζύγισμα, να κρατήσω την σχέση μέσα έστω και σπασμένη στον κόφτη, να παίξω με τον συμπλέκτη να σηκώσω και λίγο τον μπροστά ή να ντριφτάρω τον πίσω. γενικά χάνω την μισή χαρά. Είναι εκπληκτικό σύστημα για αυτό που είναι, το προτείνω σε όλους αρκεί να το οδηγήσουν να δουν οτι τους κάνει.

Το NC750 το είχα οδηγήσει και παλαιότερα, είναι ένα πολύ ισσοροπημένο και εύκολο μηχανακι, χωρίς όμως το μπαμ που θέλω εγώ στο μοτέρ. θα μπορούσα να το πάρω για την ωραία θέση οδήγησης, την ευκολία, την ελαφριά αίσθηση, την πρακτικότητα, την απίστευτη οικονομια, τα πολύ καλά φρένα και να επενδύσω και ένα ποσό στις αναρτήσεις να τις πάω εκεί που πρέπει. Δεν θα το παιρνα όμως τελικά γιατί δεν μου ταιριάζει με τίποτα το μοτέρ, είναι πολύ ράθυμο για τα δικά μου προσωπικά γούστα.

Το X-adv είναι ένα εξαιρετικό ονοφοειδές σκούτερ, το παραδέχομαι, είναι ενδιαφέρον οπτικά και σε ποιότητα και περιφερειακά, φρένα και με μια άνετη θέση σκουτεροειδής οδήγησης. Και μου θύμισε γιατί δεν θα έπαιρνα ποτε Mega scooter. Πολύ αργή γεωμετρία και αδυναμία να φορτίσεις όπως πρέπει το εμπρός και να ευχαριστηθείς οδήγηση. Θα πας γρήγορα αλλα΄μηχανικά και διαισθητικά και εμπειρικά, ΟΧΙ βιωματικα.. ¨Οποιος όμως θέλει Mega scooter κορυφαία επιλογη.

V-strom 1000.. Δυνατό ροπάτο μοτέρ αλλά λιγότερο ευχάριστο στην οδήγηση απο το 650. Πιο βαρια αίσθηση, θα το πρότεινα μόνο σε όσους κάνουν πολλά μακρυνά ταξίδια να το προτιμήσουν απο το 650.

Moto Guzzi V7.. Πολύ ΄΄χαρακτήρας΄΄ Στο μοτέρ που τραβάει, στους χαρακτηριστικούς κραδασμούς, αλλά ράθυμο σχετικά μοτέρ χωρίς δύναμη και μέτρια οδηγική συμπεριφορά. Ειναι πιο πολύ μηχανακι καφετέριας και λιγότερο ουσίας.

Συνεχίζεται..
tc-drift

Δημοσίευση από tc-drift Την / Το Δευ Απρ 23, 2018 11:10 am

Benelli Leoncino 500. Δεν θα το προτιμούσα σε καμία περίπτωση έναντι του TRK εκτός αν έπαιρνα το μοντέλο με τις ακτινωτές ζάντες που είναι πανέμορφο και το ήθελα μόνο για κοντινές αποστάσεις. Λίγο πιο απότομος ψεκασμός απο το TRK στο μοτέρ (ίσως έφταιγε το συγκεκριμένο μηχανάκι βέβαια) και πιο τσοπεροειδής γεωμετρία, λιγότερη φόρτιση στο μπροστινό, πιο χαλαρή οδήγηση. Ωραία θέση βόλτας και καλή σέλα και γωνίες στα πόδια. ¨Ειναι και για κοντούς!

Το TRK το είχα οδηγήσει κάποιες μέρες πιο πριν. Πολύ καλό μηχανάκι σε όλα του. Αυτά που υπόσχεται τα κάνει και με το παραπάνω.

Aprilia Shiver. Δυνατό, ροπάτο (όχι απο πολύ χαμηλά) αλλά θελει να πέφτεις μπροστά για να φορτίζεις το μπροστινό και να ακούει καλά. Επιθετικό μηχανάκι για επιθετική οδήγηση. Όμορφο και ελαφρύ.

Aprilia Tuono V4R. Εδώ τί να πω κι εγώ ο θνητός.. Ένα μηχανάκι πίστας με έναν εξωπραγματικό ήχο απο το μοτέρ, εξωπραγματική δύναμη, εκπληκτικό στήσιμο, ατελείωτα περιθώρια, ατελείωτες ρυθμίσεις σε Traction Control, χαρτογράφηση κι εγώ δεν ξέρω τι... Απλά απολαυστικό... Να έχεις λεφτά να το έχεις Play bike και για πίστα να να να να να.. όνειρα θερινής νυκτός!!

bajaj dominator 400.. Ήθελα να οδηγήσω αυτό το μηχανάκι της Ινδικής bajaj να πάρω γεύση απο αυτή την εταιρεία. Ευχάριστη έκπληξη θα έλεγα! Ωραίο,ήσυχο ροπάτο μοτεράκι,χωρίς μηχανικούς ήχους,ωραίο σασμάν, ωραία θέση οδήγησης, ελαφριά αίσθηση, καλή οπτικά ποιότητα. Οδηγικά καλύτερο απ ότι το περίμενα! Έπεφτε ωραία στις στροφές, καλά φρένα. Ένα ωραιότητο μηχανακι πόλης και διασκέδασης. Έχουμε να δούμε πολλά και απο την Bajaj νομίζω..
tc-drift

Δημοσίευση από tc-drift Την / Το Δευ Απρ 23, 2018 11:20 am

και μια δοκιμή απο το Bajaj για όσους δεν το ξέρουν το μοντέλο

http://www.bikeit.gr/test-bikes/naked-sm-test-bikes/bajaj-test-naked-bikes/14548-test-naked-2018-bajaj-dominar-400.html
tc-drift

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Δευ Απρ 23, 2018 2:09 pm

Ωραία ανταπόκριση Βαγγέλη !
Χαρά στην υπομονή σου ! 
Εμείς εννοείται πως δεν κάναμε σε κανένα απολύτως test ride οπότε δεν έχουμε άποψη αλλά δεν μας ενδιέφερε και κάτι να πούμε την αμαρτία μας μιας και οι επιλογές όλων που πήγαμε παρέα έγιναν και δεν πρόκειται να πάρουμε κάτι τουλάχιστον σύντομα και εγώ δεν το βλέπω μέχρι να κλείσω την δίκυκλη πορεία μου στις μοτό τουλάχιστον.

Savvas
Admin

Δημοσίευση από enterprise-psi Την / Το Δευ Απρ 23, 2018 2:25 pm

Για μένα το κορυφαίο είναι το crosstourer dct. Δίνεις 18.000 ευρώ, και το παίρνεις όπως το CB, ουτε διπλό σταντ, κανένα φτερακι , τίποτα. Ήμαρτον.

Moderator

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Δευ Απρ 23, 2018 2:32 pm

Δεν έχεις καθόλου άδικο.

Savvas
Admin

Δημοσίευση από tc-drift Την / Το Δευ Απρ 23, 2018 2:44 pm

καλά Σάββα μου κι εγώ ούτε έχω σκοπό να πάρω ούτε στο άμεσο ειδικά μέλλον . Μετά απο 5 χρόνια και βλέπουμε. Αλλα ποτε δεν χάνω την ευκαιρία να δοκιμάσω νέα μοντέλα, να έχω άποψη έστω και μικρή εικόνα, να δω πώς προχωράει η τεχνολογία και να διασκεδάζω κιόλας γιατί απλά να τα δω στατικά είναι μικρό μέρος απόλαυσης. Λίγο καβάλημα χρειάζεται! Ειδικά σε μοντέλα που μάλλον δεν θα καβαλήσουμε ποτέ όπως το Tuono V4! Αλλά να τώρα κοίτα τα benelli, είχα περιέργεια έχω καβαλήσει και κάνει βόλτα και το TRK και το Leoncino. Έχω μια εικόνα, μια άποψη.

tc-drift

Δημοσίευση από tc-drift Την / Το Δευ Απρ 23, 2018 2:46 pm

Έχω πάει και σε περιπτώσεις και σε μαγαζιά για test ride. Και το Africa το καινούργιο και το BMW S1000XR, το R1200R, το NC750X και άλλα. Γιατί όχι..! Διασκέδαση και γνώση! Και μια καλή άποψη διαμορφωμένη στην πράξη και για μελλοντικές αγορές αλλά και γι αμια καλή συμβουλή σε κάποιον σύντροχο.
tc-drift

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Δευ Απρ 23, 2018 3:06 pm

Σωστά και να συμπληρώσω κάτι άσχετο με την έκθεση αλλά σχετικό με το Μπενέλι που μας αρέσει μιας και στη βόλτα της Κυριακής ήταν παρών με το εργαλείο του και νέος ιδιοκτήτης.

Άλλαξαν τα προβλεπόμενα κουφά των σέρβις και ούτε πρόκειται να γίνονται αν δεν απαιτείται φυσικά.
Έτσι δεν υπάρχει φόβος για μεγάλη χρέωση των σέρβις.
Θα μάθουμε και περισσότερα στο μέλλον βέβαια και όσο περνάει ο καιρός.

Παραμένει το κάθε 6.000.

Savvas
Admin

Δημοσίευση από tc-drift Την / Το Δευ Απρ 23, 2018 3:25 pm

Πάντως το TRK το πήρα βόλτα παραλιακή απο παλλικάρι στον καφέ των TRK που γνωριστήκαμε και γούσταρε και είναι καλό το εργαλείο. Εϊναι αρχοντικό στο δρόμο, έχει καλά φρένα, δουλεύουν πολύ όμορφα οι αποσβέσεις των αναρτήσεων, έχει άριστη καλυψη απο τον αέρα και με τη μαμά ζελατίνα και είναι και χορταστικό στο μάτι είτε κάθεσαι πάνω του είτε το βλέπεις!! Απο μοτέρ έχει τσαγανό, τηρουμένων των αναλογιών!Είναι πάντα 500cc ομως υπόψιν.Και ωραία λειτουργία το μοτέρ χωρίς χαζούς κραδασμούς και μηχανικούς θορύβους. Και το κιβώτιο θετικό και ακριβές.

Εγώ προσωπικά το έπαιρνα, απλά θα έφτιαχνα απευθείας την σέλα του οδηγού 3-4 πόντους πάνω.
tc-drift

Δημοσίευση από Στησίλαος Την / Το Δευ Απρ 23, 2018 4:26 pm

Τώρα αν σας πω ότι η μοτοσυκλέτα με το περισσότερο κλικ που μου έκανε ήτανε αυτή:

Εντάξει, 1700cc, 30000 €. Ας προσγειωθούμε με το Triumph προς το παρών και βλέπουμε.... Αυτό, απλά όνειρο....
Στησίλαος

Αριθμός μηνυμάτων : 1135
Ημερομηνία εγγραφής : 13/09/2012
Τόπος : Ἐν Κανθάρου λιμήν

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Δευ Απρ 23, 2018 8:17 pm

Γούστα είναι αυτά Μάνο.
Ότι αρέσει στον καθένα και του αρέσει, του κάνει κλικ να το βλέπει και να το καβαλάει, να κάνει την καρδιά να χτυπάει πως να το πω.

Savvas
Admin

Σελίδα 1 από 2 1, 2  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης