Η Μεγάλη Απόδραση: Σκανδιναβία reloaded...

Σελίδα 1 από 2 1, 2  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

Η Μεγάλη Απόδραση: Σκανδιναβία reloaded...

Δημοσίευση από Ταξιδευτης Την / Το Κυρ Απρ 15, 2018 10:38 pm

Περασμένα μεσάνυχτα. Nύχτα σκοτεινή, μίζερη και κρύα στη καρδιά του χειμώνα.
Η πόλη κοιμάται, όχι όμως κι εγώ.

Στο σκοτεινό δωμάτιο, το φως από τη φλόγα του μοναχικού κεριού πέφτει στο ποτήρι με το παλιό, single -εννοείται- malt και οι κεχριμπαρένιες ανταύγειες χορεύουν πάνω στον μισοδιελυμμένο χάρτη που έχω απλωμένο γύρω μου. Ναι, εκείνο τον γνωστό ρεταλιασμένο απο τα χιλιόμετρα και τους καιρούς χάρτη που ανοίγει μόνο όταν έρχεται εκείνη η ώρα.

Θρυλικά και λατρεμένα ονόματα φωτίζονται για μια στιγμή μόνο στα παιχνίδια της φλόγας και χάνονται ξανά: Strada della Fora, Lago di Garda, Ventimiglia, Monaco, Col de la Bonette, Γενεύη, Interlaken, Furkapass, Λουκέρνη, Βασιλεία, Freiburg, Tübingen, Αμβούργο, Κοπενχάγη, Øresundsbron, Στοκχόλμη, νήσοι Åland, Helsinki...  

"When my waiting is done, I'm gonna give it a whirl..." ψιθύρισα και έκλεισα τα μάτια χαμογελόντας πλατιά.
Η απόφαση είχε πλέον παρθεί και ο Δρόμος με περίμενε ανοιχτός όπως παλιά, όπως πάντα.

Οι χάρτες άνοιξαν ξανά με μια μικρή διαφορά όμως: Αυτή τη φορά θα αργήσουν πολύ να κλείσουν δικέ μου...

My waiting has been done...

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
Ταξιδευτης

Αριθμός μηνυμάτων : 84
Ημερομηνία εγγραφής : 11/06/2015
Τόπος : 71° 10′ 11.32″ N 25° 46′ 58.27″ E

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Απ: Η Μεγάλη Απόδραση: Σκανδιναβία reloaded...

Δημοσίευση από tc-drift Την / Το Κυρ Απρ 15, 2018 10:57 pm

Νικολάκη, εύχομαι ότι κάνεις να είναι για καλό, η ζωή όπως και να χει είναι μια περιπέτεια, έτσι πρέπει να είναι τουλάχιστον!

Όπως και να χει όταν ανοίγουν οι χάρτες δεν υπάρχει ρουτίνα!
tc-drift

Αριθμός μηνυμάτων : 396
Ημερομηνία εγγραφής : 30/01/2013

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Δευ Απρ 16, 2018 6:48 am

Με το καλό αδερφέ να πας και που ξέρεις?
Μπορεί να αξιωθούμε και μεις να μαζέψουμε κανά φράγκο και να μας δεις φάντηδες μπαστούνηδες μπροστά σου και εσύ θάρχεσαι βεβαίως και η ζωή θα συνεχισθεί αφού και αυτή είναι ΔΡΟΜΟΣ με ανήφορους - κατήφορους, ευθείες αλλά και στροφιλίκι κάργα, σφιχτό ή ανοιχτό.

Οπότε προχώρα και ..

Savvas
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 27474
Ημερομηνία εγγραφής : 13/05/2012
Τόπος : Ελλαδάρα αγάπη μου

Δημοσίευση από Θανος.Κ Την / Το Δευ Απρ 16, 2018 2:25 pm

Καλο δρόμο ταξιδευτή.

Αφου μπορείς να το χαρεις οσο τα προηγουμενα (τα οποια σε "γνώρισα" διαβαζωντας τα) και περισσοτερο
.
Θανος.Κ

Αριθμός μηνυμάτων : 1447
Ημερομηνία εγγραφής : 12/03/2013
Τόπος : Προτεκτοράτο Ε.Ε.

Δημοσίευση από Ταξιδευτης Την / Το Δευ Απρ 16, 2018 4:06 pm

Θέλω να μην ξαναμυρίσω την εξάτμιση του μαλάκα ταρίφα που φτύνει πετρέλαιο και καμμένο λάδι προς όλες τις κατευθύνσεις.

Θέλω να μην ξαναλουστώ στα μαύρα ντουμάνια του λεωφορείου καθώς πασχίζω να βρω τρόπο να περάσω με ασφάλεια δίπλα του στη πηγμένη Αμφιθέας.

Θέλω να μην ξαναχρειαστεί να αποφύγω με μανούβρες απελπισίας το κάθε τσουτσέκι/ραλίστα/κίνγκ οφ δε ρόαντ με τα καψουροτράγουδα στη διαπασών, που επειδή θέλει να ξεμπουκώσει το εργαλείο όλοι οι υπόλοιποι οδηγοί πρέπει να εξαφανιστούν απο προσώπου γης.

Θέλω να μην ξαναχρειαστεί να καταστρώνω σχέδιο δράσης για να περάσω τη κάθε στολισμένη ωσάν επιτάφιο κιουρία που πηγαίνει απο τη μία άκρη της λεωφόρου στην άλλη κατά το τι τη βολεύει, ενώ μιλά στο τηλέφωνο στη κομμώτρια/κολλητή, πίνει το φρεντοεσπρεσοτσινο της και φτιάχνει το μακιγιάζ στο καθρεύτη και αν τολμήσεις να αυθαδιάσεις να πιάσει ΜΙΑ λωρίδα σε βρίζει και απο πάνω.

Θέλω όταν πηγαίνω μια βόλτα περπατώντας στη πόλη να έχω ένα πεζοδρόμιο ανθρώπινο να περπατήσω μαζί με την οικογένεια μου, και όχι 3 πόντους κάνοντας ζιγκ ζαγκ ανάμεσα σε νάρκες σκύλων, σπασμένες πλάκες και σκάμματα με λεμονιές, παρκαρισμένα αυτοκίνητα και μηχανάκια, τραπεζοκαθίσματα και βλαχογκλαμουρέ κατασκευές της κάθε καφετέριας.

Θέλω να έχω ένα όμορφο πάρκο με δυο δέντρα σε ανθρώπινη απόσταση από το σπίτι και όχι να πρέπει να ξενιτευτώ για να βρω λίγη φύση χωρίς σύριγγες στα δέντρα, σκουπίδια και αποφάγια στρατηγικά τοποθετημένα σε περίοπτες θέσεις, σπασμένα παγκάκια, ξεχαρβαλωμένες κοινοτικές εγκαταστάσεις/γυμναστήρια/κούνιες και επτά λόχους οικογενειών να στριμώχνονται με τα τρέντυ καροτσάκια τους για μια θέση στην ήλιο της παρακείμενης καντίνας.

Θέλω οικογένειες με τα ποδήλατα τους να βολτάρουν για πικνικ στο δάσος, όμορφα και χαλαρά, με σεβασμό στο περιβάλλον και τους γύρω τους.

Θέλω τη μελαγχολία του φθινοπώρου, το κρύο του χειμώνα, την ήπια ζέστη του καλοκαιριού και όχι "σκόνη απ' την Αφρική" και "μίνι-καύσωνες" τον Απρίλιο.

Θέλω να μπορώ να ανασάνω ΚΑΘΑΡΟ ΑΕΡΑ και όχι να ψάχνω μάσκα χημικού πολέμου για να παλέψω άλλη μια νύχτα με αιθαλομίχλη γιατί όλοι καίνε στα τζάκια τους ότι τους ήταν πρόχειρο.

Θέλω να μπορώ να πηγαίνω στο σπίτι μου μια ανθρώπινη ώρα και να κάθομαι με τους δικούς μου χαμογελαστός και να έχω διαθέσιμο χρόνο να παίξουμε, να μιλήσουμε, να ονειρευτούμε και όχι να γυρίζω ρετάλι μέσα στη νύχτα και να σέρνω παιδιά, σκυλιά, γατιά, σε φροντιστήρια, γυμναστήρια, ωδεία και κάθε τι άλλο η δημόσια εκπαίδευση δεν μπήκε στο κόπο να διδάξει.  

Θέλω οι φόροι που πληρώνω κάθε μήνα να πηγαίνουν σε ουσιαστικές υποδομές που οφελούν το κοινωνικό σύνολο και βελτιώνουν τη ποιότητα ζωής μας και όχι στις παραθαλάσσιες βίλες του κάθε διευθαρμένου πολιτικού κοπρόσκυλου και τις βαριές βελούδινες κουρτίνες και τους συβαριτικούς τραπεζοκαναπέδες Λουι του 15ου της κάθε κυρίας που επαγγέλεται "συζύγος στελέχους".   

Θέλω να μη ξαναδω τους κλαρινογαμπρούς της παραλιακής με το γυαλί-μάσκα και το ζελεδιασμένο μαλλί να ανεμίζει ανέμελo καβάλα στα ξετάπωτα TDM, και τις γκλαμουρέ ψωνάρες με το τουπέ καρδιναλίου του Μονακό και το μόνιμα ξυνισμένο/στραβωμένο υφάκι στο πρόσωπο γιατί η ρημάδα η μοίρα έριξε μια ΤΕΤΟΙΑ θεά να πρέπει να ζει ανάμεσα σε εμάς τους ταπεινούς πληβείους.

Θέλω να μην ξαναδω τον "μάγκα", το "αλάνι", το "γατόνι", τον κουτοπόνηρο σταρχιδιστή ανεξαρτήτως φύλου που το μόνο που τον νοιάζει είναι η παρτάρα του να περνά καλά κι ας γκρεμιστεί ο κόσμος.

Θέλω να μην ξανακούσω ποτέ "ξέρεις ποιός είμαι εγώ ρε;"

Θέλω να μην ξανακούσω την εκνευριστική φωνή της μ@λ@κισμένης κακομαθημένης του γραφείου που νομίζει οτι όλοι ζουν για να την υπηρετούν 24/7 και αν δεν της κάνουν τη χάρη πηγαίνει αμέσως για παράπονα στο προϊστάμενο.

Θέλω να μην ξαναχρειαστεί να αποδεικνύω οτι δεν είμαι ελέφαντας κάθε τρεις και λίγο για λάθη και παραλείψεις άλλων που πάντα χρεώνονται σε όλους εκτός από τους υπαίτιους.

Θέλω να μην ξαναχρειαστεί να γράφω καθημερινά -εννοείται απλήρωτα- εντεκάωρα μέχρι τις 7+ το βράδυ στη δουλειά και κάθε έξι μήνες να μας φωνάζουν για να πουν οτι θα χρειαστεί να αυξήσουμε τη παραγωγικότητα μας διότι διαφορετικά θα χρειαστεί να απολύσουν κόσμο.

Θέλω να μπορώ να δουλέψω σκληρά αλλά να ξέρω οτι αυτό έχει αντίκρυσμα, να μπορώ να κάνω μια δουλειά χωρίς να έχω τσάμπα νταβατζή το κράτος χωρίς να μου προσφέρει τίποτα παρα μόνο αφαίμαξη.

Θέλω να μπαίνω σε ένα λεωφορείο και τα νεαρά παιδιά να μην κάθονται αποβλακωμένα με ένα κινητό στη μούρη σκρολάροντας βιντεάκια στο instagram ενώ ο ταλαίπωρος παππούς/γιαγιά/μαμά με καροτσάκι ξεροσταλιάζει όρθιος ακριβώς δίπλα τους. 

Θέλω να φτάνει το τέλος του μήνα και να μην χρειάζεται να μετράω τα κέρματα για μια σπανακόπιτα ή για ένα μπουκάλι γάλα στο σουπερμάρκετ και να λέω "πάλι καλά κιόλας".

Θέλω Υγεία, Παιδεία (και ΔΕΝ εννοώ το σχολείο), Πολιτισμό, Ευγένεια, Φύση, Καθαριότητα, Αξιοπρέπεια, Σεβασμό, Καλλιέργεια ψυχής και σώματος, Ανθρώπινες σχέσεις. 

Θέλω να είναι νωρίς το πρωί, να κουμπώνω τις βαλίτσες στη μηχανή και να μυρίζω το νωτισμένο από την βροχή χώμα και να με αγκαλιάζει εκείνη η υπέροχη πρωινή δροσιά τς φύσης.

Θέλω να ρίχνω το πόδι πάνω απ' τη σέλα, να σφίγγω με τα πόδια το ντεπόζιτο και να σκύβω μπροστά για να πιάσω άλλη μια φορά τα γκριπς, ενω ο αντίχειρας να χαιδεύει ασυναίσθητα, αυτόματα πλεον το κουμπί της μίζας.

Θέλω να βάζω μπροστά και να ακούω το ράθυμο και βαρύ, βραχνιασμένο και άρυθμο γουργουρητό του V4 να σπάει την ησυχία της φύσης.

Θέλω να σηκώνω το στάντ, η μπότα να κουμπώνει τη 1η και οι ρόδες να κυλούν ξανά προς νέους προορισμούς και άγνωστα μέρη.

Θέλω να περνώ απο μικρά και φροντισμένα χωριουδάκια, κάτω απο στολισμένα με λουλούδια παράθυρα, δίπλα απο κουκλίστικα σπιτάκια με τις καταπράσινες αυλές και τα πιτσιρίκια να χοροπηδάνε στα τραμπολίνα τους.

Θέλω επικά πάσα σε απόκρημνα βουνά. 

Θέλω συγκλονιστικά fjords και θηριώδεις παγετώνες. 

Θέλω ήλιους του μεσονυχτίου και να χορεύω κάτω απο το Βόρειο Σέλας.

Θέλω Ανοιχτούς Ορίζοντες και πίσω δεν γυρνάω.
Ταξιδευτης

Δημοσίευση από aldel Την / Το Δευ Απρ 16, 2018 9:35 pm

Ρε αυτός την κάνει για μόνιμα...
aldel

Αριθμός μηνυμάτων : 401
Ημερομηνία εγγραφής : 29/11/2012
Τόπος : Αθήνα, Καβάλα, Βρυξέλλες...

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Δευ Απρ 16, 2018 9:36 pm

aldel έγραψε:Ρε αυτός την κάνει για μόνιμα...
Σωστά, δυστυχώς. Sad
Είχαμε εσένα τώρα έχουμε δεύτερο και να δούμε και πόσους ακόμα....

Savvas
Admin

Δημοσίευση από Ταξιδευτης Την / Το Δευ Απρ 16, 2018 10:07 pm

Savvas έγραψε:
Σωστά, δυστυχώς. Sad
Είχαμε εσένα τώρα έχουμε δεύτερο και να δούμε και πόσους ακόμα....

Όλα για καλό γίνονται Σάββα μου και τίποτα δεν χάνεται. Όλα εδώ είναι και θα είναι και θα μας περιμένουν υπο καλύτερες συνθήκες.

Και εγώ που νόμιζα οτι ο χάρτης με τη λειψή διαδρομή θα αρκούσε ως υπονοούμενο... Wink

Ταξιδευτης

Δημοσίευση από Left&Woody Την / Το Δευ Απρ 16, 2018 10:13 pm

Φιλε μου η ζωή είναι ενα ταξίδι. Ολόψυχα σου ευχομαι καλή τύχη και μην μετανιώσεις για τις αποφάσεις σου ,απλά αν πάει κάτι στραβά στρίψε το τιμόνι
Left&Woody

Αριθμός μηνυμάτων : 218
Ημερομηνία εγγραφής : 18/05/2013

Δημοσίευση από aldel Την / Το Δευ Απρ 16, 2018 10:34 pm

Savvas έγραψε:
Σωστά, δυστυχώς. Sad
Είχαμε εσένα τώρα έχουμε δεύτερο κανά μισό εκατομύριο και να δούμε και πόσους ακόμα....

Fixed that for you, για να έχουμε τη σωστή εικόνα...
aldel

Δημοσίευση από aldel Την / Το Δευ Απρ 16, 2018 10:37 pm

Ταξιδευτης έγραψε:

Και εγώ που νόμιζα οτι ο χάρτης με τη λειψή διαδρομή θα αρκούσε ως υπονοούμενο...  Wink  

Ναι, που υποδηλώνει πως δεν ξέρεις από που να γυρίσεις...

Μάλλον την πάτησα επειδή είμαι κι εγώ παθών, έχω το μισό χάρτη έτοιμο κι ο άλλος μισός δεν μου κάθεται, δεν μου κάθεται... scratch

Νικόλα, καλό δρόμο να έχεις, όλα είναι μια γύρα...
aldel

Δημοσίευση από FZMAN Την / Το Δευ Απρ 16, 2018 11:04 pm

Νικόλα εύχομαι καλή επιτυχία σε αυτό που ετοιμάζεσαι να κάνεις.
Έτσι είναι τα πράγματα όπως ακριβώς τα λες και δυστυχώς τυχερός είναι όποιος μπορεί να βελτιώσει κάπως την ποιότητα της ζωής του έστω με αυτό τον τρόπο αφήνοντας την πατρίδα του.
FZMAN

Αριθμός μηνυμάτων : 2191
Ημερομηνία εγγραφής : 19/05/2012
Τόπος : Ελλαδιστάν

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Τρι Απρ 17, 2018 7:04 am

aldel έγραψε:
Savvas έγραψε:
Σωστά, δυστυχώς. Sad
Είχαμε εσένα τώρα έχουμε δεύτερο κανά μισό εκατομύριο και να δούμε και πόσους ακόμα....

Εννοώ από την εδώ μοτοπαρέα βρε Αλέξανδρε, δυστυχώς ξέρω για τους υπόλοιπους μεταξύ των οποίων και ο βαφτιστήρης μου και και και δεν έχει τέλος η λίστα....και φυσικά όπως λες συνεχίζεται...

Savvas
Admin

Δημοσίευση από nks1967 Την / Το Τρι Απρ 17, 2018 9:06 am

Τα ίδια "θέλω" θέλουμε. Καλή προσαρμογή. Εύχομαι να έρχεσαι μόνο για διακοπές εδώ, γιατί μόνο γιαυτό αξίζει η ελλαδίτσα μας (με μικρό το Ε).
nks1967

Αριθμός μηνυμάτων : 439
Ημερομηνία εγγραφής : 12/11/2015
Τόπος : ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από Θανος.Κ Την / Το Τρι Απρ 17, 2018 12:06 pm

Το σκεφτηκα απο πριν που ποσταρα αλλα με σιγουρεψες με το μακορσκελες ποστ. Καλη τύχη σύντροχε.
Θανος.Κ

Αριθμός μηνυμάτων : 1447
Ημερομηνία εγγραφής : 12/03/2013
Τόπος : Προτεκτοράτο Ε.Ε.

Δημοσίευση από tc-drift Την / Το Τρι Απρ 17, 2018 12:15 pm

Νικολάκη μου ευχομαι να βρεις αυτά που ονειρεύεσαι. Απλά για να σε προσγειώσω λίγο στην πραγματικότητα, ο υπόλοιπος κόσμος δεν είναι ονειρικός!

Ούτε σου εγγυάται κανείς πως θα έχεις ένα όμορφο εργασιακό περιβάλλον, μαλάκες υπάρχουν παντού, συμφέροντα υπάρχουν παντού, κομπλεξιλίκια υπάρχουν παντού.

Επίσης ο κάθε λαός έχει τις ιδιαιτερότητες του, γελάει με άλλα πράγματα, στεναχωριέται με άλλα πράγματα, έχει άλλα ήθη και συνήθειες. Ακόμα και αυτά που νιώθεις οτι σε βαραίνουν τώρα μπορεί κάποια να τα πεθυμήσεις. Ένα φίλο που μπορείς στη γλώσσα σου να πεις έλα ρε μαλάκα να σου πω τί έγινε μπορεί να το πεθυμήσεις.

Δεν είναι απλή η ξενιτιά!

Και τον καιρό θα τον μνημονεύσεις! Άσε την Αφρικανική σκόνη τώρα λίγες μέρες τον χρόνο.. Μόλις απο την έλλειψη ήλιου θα πρέπει να παίρνεις συμπληρώματα βιταμινών για να μην νιώθεις κατάπτωση θα θυμηθείς τον ηλιαράκο.

Αν θες την φιλική μου προτροπή επειδή ξέρεις πόσο σε εκτιμώ, μην το κάνεις αυτό που κάνεις στο μυαλό σου και χτίζεις ένα ιδανικό μέλλον και δαιμονοποιείς την πραγματικότητα στην Ελλάδα. Κράτα απο την Ελλάδα μόνο τα όμορφα, πάρτα παρακαταθήκη και πήγαινε να ζήσεις την περιπέτεια του καινούργιου χωρίς πικρίες για το παρελθόν. Και σου εύχομαι απο καρδιάς να πάνε όλα καλά!

tc-drift

Αριθμός μηνυμάτων : 396
Ημερομηνία εγγραφής : 30/01/2013

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Τρι Απρ 17, 2018 2:14 pm

Savvas
Admin

Δημοσίευση από Ταξιδευτης Την / Το Τρι Απρ 17, 2018 3:20 pm

tc-drift έγραψε:Νικολάκη μου ευχομαι να βρεις αυτά που ονειρεύεσαι. Απλά για να σε προσγειώσω λίγο στην πραγματικότητα, ο υπόλοιπος κόσμος δεν είναι ονειρικός!

Ούτε σου εγγυάται κανείς πως θα έχεις ένα όμορφο εργασιακό περιβάλλον, μαλάκες υπάρχουν παντού, συμφέροντα υπάρχουν παντού, κομπλεξιλίκια υπάρχουν παντού.

Επίσης ο κάθε λαός έχει τις ιδιαιτερότητες του, γελάει με άλλα πράγματα, στεναχωριέται με άλλα πράγματα, έχει άλλα ήθη και συνήθειες. Ακόμα και αυτά που νιώθεις οτι σε βαραίνουν τώρα μπορεί κάποια να τα πεθυμήσεις. Ένα φίλο που μπορείς στη γλώσσα σου να πεις έλα ρε μαλάκα να σου πω τί έγινε μπορεί να το πεθυμήσεις.

Δεν είναι απλή η ξενιτιά!

Και τον καιρό θα τον μνημονεύσεις! Άσε την Αφρικανική σκόνη τώρα λίγες μέρες τον χρόνο.. Μόλις απο την έλλειψη ήλιου θα πρέπει να παίρνεις συμπληρώματα βιταμινών για να μην νιώθεις κατάπτωση θα θυμηθείς τον ηλιαράκο.

Αν θες την φιλική μου προτροπή επειδή ξέρεις πόσο σε εκτιμώ, μην το κάνεις αυτό που κάνεις στο μυαλό σου και χτίζεις ένα ιδανικό μέλλον και δαιμονοποιείς την πραγματικότητα στην Ελλάδα. Κράτα απο την Ελλάδα μόνο τα όμορφα, πάρτα παρακαταθήκη και πήγαινε να ζήσεις την περιπέτεια του καινούργιου χωρίς πικρίες για το παρελθόν. Και σου εύχομαι απο καρδιάς να πάνε όλα καλά!

Πολύ σωστός φίλε Βαγγέλη, αλλά δεν ωραιοποιώ κάτι.
Ίσως το ξέρεις, ίσως όχι, αλλά έζησα σχεδόν μια δεκαετία στη Μ. Βρετανία όπου σπούδασα και δούλευα.
Πιο γκρίζος καιρός, πιο βροχερός, πιο μουντός απο του βροχόνησου δεν υπάρχει. Αν μου έλλειψε ο ήλιος; Σαφέστατα!
Όμως για αυτό ήταν οι διακοπές, για να τον απολαμβάνουμε στα καλύτερα του και μετά πάλι επάνω.

Εξάλλου να σου πω και κάτι ακόμα; Αντε και έχουμε εδω μια υπέροχη μέρα με ήλιο και καθαρό ουρανό στο χειμώνα. Τι το κάνουμε; Δεν ξέρω για εσένα, αλλά εγώ ή που θα δούλευα κλεισμένος σε 4 τοίχους ή που θα ήταν Σάββατο ή Κυριακή και θα έπρεπε να προλάβω ολες τις εκκρεμότητες της οικογένειας. Τι να το κάνω λοιπόν που στο Κυριάκι ή στον Αθ. Διάκο είχε γαμάτο καιρό την περασμένη Τετάρτη πχ;
Στο γραφείο ήμανε και έλειωνα.

Και στο τέλος τέλος θα πω και το εξής: ακόμα και αν για εμένα η προσαρμογή θα είναι μαρτύριο (που θα είναι), ακόμα και αν σαν μηχανόβιος θα μαραζώνω 8 μήνες που δεν θα βγαίνει η μηχανή καν απο το γκαράζ λόγω καιρού, αξίζουν αυτά για να κρατήσω εδώ στο μπαχαλιστάν την οικογένεια μου με μια σάπια παιδεία, σάπια κοινωνία, σάπια διακυβέρνηση (και τους βάζω ΟΛΟΥΣ μεσα);
Θες να συγκρίνουμε κριτήρια; Δεν έχω καμία αυταπάτη οτι οι άλλες χώρες είναι γη της επαγγελίας, αλλα ρε αδερφέ μεταξύ μας όταν ο πήχης είναι τόσο χαμηλά όσο στην Ελλάδα, ε δεν θες και τίποτα το ιδιαίτερο για να είσαι καλύτερος εδω που τα λέμε...

ΥΓ. Όσο για το θέμα μηχανή το χειμώνα έχω ήδη αρχίσει τα πονηρά σχέδια...
Κιτ καρφιών, ενα 250αρι καθαρό, μια παγωμένη λίμνη κααααιιιιιιιι.....
Ταξιδευτης

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Τρι Απρ 17, 2018 5:43 pm

Κιτ καρφιών, ενα 250αρι καθαρό, μια παγωμένη λίμνη κααααιιιιιιιι.....
Α μάλιστα, τώρα αρχίζουμε και μιλάμε σωστά.

Savvas
Admin

Δημοσίευση από aldel Την / Το Τρι Απρ 17, 2018 8:35 pm

Savvas έγραψε:
aldel έγραψε:
Savvas έγραψε:
Σωστά, δυστυχώς. Sad

Εννοώ από την εδώ μοτοπαρέα βρε Αλέξανδρε, δυστυχώς ξέρω για τους υπόλοιπους μεταξύ των οποίων και ο βαφτιστήρης μου και και και δεν έχει τέλος η λίστα....και φυσικά όπως λες συνεχίζεται...

Ξέρω πως το εννοείς Σαββούκο, απλά είπα να το ελαφρύνω λίγο...
aldel

Δημοσίευση από Στησίλαος Την / Το Τρι Απρ 17, 2018 10:07 pm

Νικολιό, δεν ξέρω να σου πω πολλά λόγια. Ότι αποφασίσεις φίλε μου, αρκεί εσύ να περνάς και να αισθάνεσαι όμορφα. Τώρα σε όλα τα άλλα, ίσως χρειαστεί να κάνεις υποχωρήσεις, όμως μέχρι ένα σημείο.... Σου εύχομαι ότι καλύτερο, και αν χρειαστείς βοήθεια όπου μπορούμε, εδώ είμαστε... Πάντως να ξέρεις, όπως είπε και ο Βαγγέλας, σε πολλά θέματα, σαν την Ελλάδα, δεν....
Στησίλαος

Αριθμός μηνυμάτων : 1082
Ημερομηνία εγγραφής : 13/09/2012
Τόπος : Ἐν Κανθάρου λιμήν

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Τρι Απρ 17, 2018 10:35 pm

aldel έγραψε:
Savvas έγραψε:
aldel έγραψε:
Savvas έγραψε:
Σωστά, δυστυχώς. Sad

Ξέρω πως το εννοείς Σαββούκο, απλά είπα να το ελαφρύνω λίγο...
Μπα δεν γίνεται ελαφρύτερο αδερφέ μου ούτε χωνεύεται εύκολα αλλά άμα είναι για το καλό θα το καταπιούμε τι να κάνουμε ?
Απλά σε όλους σας θα ευχόμαστε νάσαστε καλά και να πηγαίνουν όλα πρίμα.

Πάντα έτσι ήταν τα πράγματα στη φτωχομάνα, δεν είναι ούτε η πρώτη ούτε η τελευταία φορά [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Savvas
Admin

Δημοσίευση από Ταξιδευτης Την / Το Παρ Μάης 04, 2018 7:43 pm

Ημερολόγιο καταστρώματος

"Σε φορτηγό τα όνειρα μου φορτωμένα, για το καλό μου..."
- Φορτηγό δεν ήταν αλλά ένα καημένο μικρομεσαίο οικογενειακό που χθες φορτώθηκε μέχρι τις μπουκαπόρτες με κούτες, βιβλία, ρούχα και κάθε λογής τζάτζαλα και μάντζαλα και σήμερα το πρωί έβαλε ρότα νότια προς τα πέριξ της Κορίνθου όπου βρίσκεται το εξοχικό που θα μας φιλοξενήσει για να οργανωθούμε για τη μεγάλη απόδραση. Καθώς κατηφόριζα την Αττική οδό και χάζευα τις πρασινάδες στις εξόδους των τούνελ έπιασα τον εαυτό μου να έχει ένα χαζό πλατύ χαμόγελο μέχρι τ' αυτιά. Σε λίγο καιρό καλώς εχόντων των πραγμάτων θα βλέπω τέτοιες εικόνες συχνά πίσω απο τη ζελατίνα του Arai...

- Πριν λίγο γύρισα απο το σπίτι που τα τελευταία 7 ολόκληρα χρόνια με φιλοξένησε με το καλύτερο τρόπο και μου χάρισε τις πιο γλυκές αναμνήσεις.
Άδειο πάλι, όπως τότε που το είχα πρωτοδεί πίσω στο μακρινό 2011, χωρίς τα έπιπλα, χωρίς τις διακοσμήσεις και τις γνώριμες γωνιές μου, έστεκε γυμνό τώρα πια αφήνοντας μια γλυκόπικρη γεύση στο στόμα... Για όλα αυτά που αφήνω πίσω και για όλα όσα ψάχνω να βρω...
Πήγα στο κεντρικό πίνακα, κοντοστάθηκα, κοίταξα μια ακόμα φορά τριγύρω και κατέβασα το γενικό διακόπτη. Signing off.

Το 1ο μέρος της περιπέτειας έχει ολοκληρωθεί.

Η συνέχεια προσεχώς...

Έχει επεξεργασθεί από τον/την Ταξιδευτης στις Κυρ Μάης 06, 2018 7:12 am, 1 φορά
Ταξιδευτης

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Παρ Μάης 04, 2018 9:27 pm

Καλή εγκατάσταση στον ενδιάμεσο προορισμό φίλε μου.
Όλα να πάνε κατ' ευχήν ! 

Savvas
Admin

Δημοσίευση από Στησίλαος Την / Το Σαβ Μάης 05, 2018 7:29 am

Μπρε Νικολιό, κανόνισε να σε δούμε πριν μεταναστεύσεις.....
Στησίλαος

Αριθμός μηνυμάτων : 1082
Ημερομηνία εγγραφής : 13/09/2012
Τόπος : Ἐν Κανθάρου λιμήν

Σελίδα 1 από 2 1, 2  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης