Πως να ΜΗΝ βαλετε το τουτορο σε CB500x

Πήγαινε κάτω

Πως να ΜΗΝ βαλετε το τουτορο σε CB500x

Δημοσίευση από Cube capacity Την / Το Σαβ Ιαν 27, 2018 7:30 pm

Εχοντας το τουτορο στα χερια μου και εχοντας παρακολουθησει αρκετες τοποθετησεις τουτορο σε διαφορα μηχανακια ειπα και εγω να βαλω το δικο μου.

Παιρνω παραμασχαλα εργαλεια και τουτορο και παω γκαραζ να το βαλω.

ΑΜ ΔΕ.......

Δεν μπορουσα να το βαλω οπως ηθελα γιατι θελω και το αισθητικο κομματι που με ενδιαφερει πολυ..........

Βρε απο εδω βρε απο εκει τιποτα......

Ετσι μου ηρθε η ιδεα να το βαλω απο την μερια της εξατμισης και για να σας προλαβω ξερω οτι η τουτορο λεει να μην το βαλεις γιατι μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα........

Και βεβαιως απο την δεξια μερια ταριαζει καλυτερα και κρυβεται καλυτερα και μου αρεσε καλυτερα.......

Ετσι λοιπον και εγινε η τοποθετηση του με προσοχη ωστε το σωληνακι να μην βρισκει και ακουμπαει η τσακιζει πουθενα.

Προσεξα δε στο πατακι που κραταει το τουτορο να μπει λευκο tie wrap οπως και το σωληνακι να τρεξει μεσα σε θερμοσυστελομμενο σωληνακι και για να μην φαινεται αλλα για για την οποια προστασια του.

Χρησιμοποιηθηκαν  πλαστικα δαχτυλιδια  με διπλης οψης αυτοκολλητο ,μαυρα εννοειται για ευνοητους λογους αλλα και ενα μεγαλο tie wrap μεσα σε θερμοσυστελομμενο για εξτρα ασφαλεια αλλα και για να μην γινει ζημια στο ψαλιδι.

Τωρα οσο αφορα την τοποθετηση του τουτορο απο την μερια της εξατμισης (που ειναι λαθος) θεωρω οτι η θερμοκρασια που αναπτυσει η εξατμιση αλλα και η αποσταση απο το τουτορο αλλα και οτι βρισκετε αρκετα πιο αριστερα απο την εξατμιση δεν θα προκαλεσει ζημια. Επιφυλλασομαι να μετρησω την θερμοκρασια στην εξατμιση και στο δοχειακι  απο περιεργια και μονο......

Και οταν εννοω ζημια,οπως λεει και η τουτορο, μπορει να χαλασει το δοχειακι η την ροη του λαδιου.

]b]Ετσι λοιπον αφου αφαιρεθηκε ο πισω λασπωτηρας ετρεξε το σωληνακι επανω στο ψαλιδι καπω ετσι.....
[/b]

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Τοποθετηθηκε παλι ο πισω λασποτηρας  προστατευοντας και τα πλαστικα κλιπ στο να μην ξεκολλησουν αλλα και το σωληνακι και μπηκε ενα tie wrap μεσα σε θερμοσυστελομμενο σωληνακι για προστασια ψαλιδιου

Cube capacity

Αριθμός μηνυμάτων : 314
Ημερομηνία εγγραφής : 10/08/2017
Τόπος : Αθηνα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Απ: Πως να ΜΗΝ βαλετε το τουτορο σε CB500x

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Σαβ Ιαν 27, 2018 9:10 pm

Είναι μακρυά από την εξάτμιση Γιώργο και δεν νομίζω νάχει πρόβλημα.

Πολύ ωραία αυτά τα αυτοκόλλητα που έβαλες ! 
Απλά ρίξε μια ματιά στον τζόγο του σωλήνα αν είναι οκ με την κίνηση του ψαλιδιού.

Μεγειές και καλά λαδώματα.

Savvas
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 26259
Ημερομηνία εγγραφής : 13/05/2012
Τόπος : Ελλαδάρα αγάπη μου

Δημοσίευση από Cube capacity Την / Το Σαβ Ιαν 27, 2018 9:47 pm

Σαββα στην 3η φωτογραφια απο το τελος αν δεις εχει πολυ τζογο και φαντασου οτι το ψαλιδι ειναι στο διπλο σταντ σε πληρη εκταση οποτε ολα καλα

Και εγω για θερμοκρασια της εξατμισης δεν νομιζω να εχω προβλημα

Ευχαριστω για τα λαδωματα χαχαχαχχαα....
Cube capacity

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Σαβ Ιαν 27, 2018 11:38 pm

Cube capacity έγραψε:Σαββα στην 3η φωτογραφια απο το τελος αν δεις εχει πολυ τζογο και φαντασου οτι το ψαλιδι ειναι στο διπλο σταντ σε πληρη εκταση οποτε ολα καλα

Και εγω για θερμοκρασια της εξατμισης δεν νομιζω να εχω προβλημα

Ευχαριστω για τα λαδωματα χαχαχαχχαα....
Ε εντάξει τότε, είσαι επίσημα μια χαρά λαδωμένος !

Savvas
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 26259
Ημερομηνία εγγραφής : 13/05/2012
Τόπος : Ελλαδάρα αγάπη μου

Δημοσίευση από Ταξιδευτης Την / Το Κυρ Ιαν 28, 2018 10:36 am

Πολυ τακτοποιημενη και "κρυφη" τοποθετηση. Προσωπικα μου αρεσει παρα πολυ!
Αψογος!
Ταξιδευτης

Αριθμός μηνυμάτων : 55
Ημερομηνία εγγραφής : 11/06/2015
Τόπος : 71° 10′ 11.32″ N 25° 46′ 58.27″ E

Δημοσίευση από Cube capacity Την / Το Κυρ Ιαν 28, 2018 12:16 pm

Ταξιδευτης έγραψε:Πολυ τακτοποιημενη και "κρυφη" τοποθετηση. Προσωπικα μου αρεσει παρα πολυ!
Αψογος!

Ευχαριστώ Νίκο.
Cube capacity

Επιστροφή στην κορυφή

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης