SUZUKI SV 650a TUTORO OILER

Πήγαινε κάτω

SUZUKI SV 650a TUTORO OILER

Δημοσίευση από vagma Την / Το Δευ Δεκ 18, 2017 4:50 pm

μεσημερακι σημερα παρελαβα και γω ιδιοχειρως το λαδιερακι.............και κει που ειμαι σπιτι και επεξεργαζομαι το θαυμα της τεχνολογιας λεω δεν παω εξω στη σουτζουκα εχοντας ηδη προχειρα βαλει τις βασεις της λαδιερας στο δοχειακι να κανω καμια δοκιμη που θα τοποθετηθει αυτο το μαραφετι????.............ξεκουκουλωνω τη σουτζουκα και καθομαι με τον κωλο στην ασφαλτο (βλεπεις τι τραβαμε εμεις οι μη εχοντες γκαραζ η πυλωτη σαββα?).......και ειμαι ετοιμος για μια προχειρη δοκιμη της λαδιερας νιωθω καποιες σταγονες υγρου να με αγγιζουν..........ρε λες να με φτυνει κανεις????? ...........οχι γαμω την τυχη μου ψιχαλιζει.............τα μαζευω και παλι μεσα...........

υγ...........θα στο βαλω μωρη............
vagma

Αριθμός μηνυμάτων : 1540
Ημερομηνία εγγραφής : 26/03/2016
Τόπος : ΠΕΙΡΑΙΑΣ

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Απ: SUZUKI SV 650a TUTORO OILER

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Δευ Δεκ 18, 2017 5:18 pm

Τι ψιχαλίζει που ρίχνει καρεκλοπόδαρα Βάγγο ?
Έχεις δίκιο άστα να πάνε, υπομονή και θα μπει πού θα πάει?
Απλά παίδεψέ το στο μυαλό σου που θα μπει με ασφάλεια και τηρώντας ότι λέει ο κατασκευαστής του. Wink

Savvas
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 27440
Ημερομηνία εγγραφής : 13/05/2012
Τόπος : Ελλαδάρα αγάπη μου

Δημοσίευση από vagma Την / Το Δευ Ιαν 01, 2018 4:05 pm

τελικα στην εβαλα μωρη..............την λαδιερα...

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.][Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.][Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.][Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.][Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.][Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.][Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.][Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.][Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.][Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.][Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.][Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
vagma

Δημοσίευση από vagma Την / Το Δευ Ιαν 01, 2018 4:30 pm

το λοιπον ο τροπος  τοποθετησης του tutoro στη σουτζουκα μου εγινε με την λογικη την εξης.....να μην φαινεται η σωληνα λαδιου αλλα και να προστατευτει οσον ειναι δυνατον απο τα στοιχεια της φυσης οπως πετρε λασπες βροχη κλπ..........οποτε μπηκε σαν δρομολογηση ενα σπιραλ ηλεκτρικων καλωδιων.....οποτε ενα 90% καλυφθηκε απο το σπιραλ...........εχοντας υποψην οδηγιες του κατασκευαστη η δρομολογηση του σωληνα λαδιου εγινε κατα μηκος του ψαλιδιου και σε ολο το μηκος του μεχρι και στην αρχη του ψαλιδιου διπλα στο αμορτισερ-ελατηριο......ετσι ωστε να δωθουν οι απαραιτητες κουρμπες στο σωληνακι για την απροσκοπτη ροη λαδιου στο γραναζι και τα απαραιτητα κενα που χρειαζεται το συστημα λογω της μοχλικης κινησης του ψαλιδιου..............επιπροσθετως τοποθετησα στο τελος του σωληνα με το ακροφυσιου ταινια και τα περιτυλιξα μεταξυ τους για να μην υπαρχει ποτε θεμα να φυγει το ακροφυσιο απο την σωληνα.........

αισθητικα δεν με τρελαινει οσον αφορα την στηριξη του δοχειου αλλα ειναι η καλυτερη τοποθετηση τυπου τανκς.............αντε να χρησιμοποιησω μελλοντικα κολιεδακια για την στηριξη του δοχειου αντι  των πλαστικων δεματων...........ακουω αποριες...........

συγχωρεστε με για την βρωμικη αλυσιδα θα καθαριστει αυριο............και μετα θα γινει δοκιμη..........αρχικα το χω στην 1,5 στροφη........και βλεπουμε........

υγ. σαββα να οργανωθουμε οσον αφορα τι λαδι να παρουμε,αν θελετε να κανουμε ομαδικη........... Very Happy
vagma

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Δευ Ιαν 01, 2018 8:20 pm

Μεγειές κατ' αρχάς Βαγγέλη!

Από ότι βλέπω από τις φωτό και μπορώ να καταλάβω θάθελα να προσέξεις στα πρώτα χιλιόμετρα εκεί πούχει δρομολογήσει το σωληνάκι μέσα από τον προφυλακτήρα της αλυσίδας και να σιγουρευτείς ότι όλα πάνε καλά και δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα να χτυπήσει η αλυσίδα το σωληνάκι. Ίσως και νάναι μια χαρά, δεν μπορώ να το δω καλά γιαυτό το λέω.

Κατά τα άλλα μου φαίνεται μια χαρά, αμβλείες γωνίες, στο γρανάζι σωστά κλπ !

Για το λάδι δεν νομίζω ότι χρειάζεται ομαδική παρά να βρούμε αυτόν που τα πουλάει (έχουμε δνση αλλά είναι περίεργο το μέρος). 
Έχει κανά 3άρι ευρώ και κάτι ψιλά το λίτρο οπότε δεν συντρέχει λόγος.
Τόχουμε βάλει που και πόσο [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] σε δικό μου ποστ.

Savvas
Admin

Δημοσίευση από vagma Την / Το Δευ Ιαν 01, 2018 9:07 pm

δεν θα χει θεμα σαββα απλα δεν φαινεται καλα απο την φωτο.....βεβαια ολα ειναι under inspection.......ηταν η μονη εννοια μου για αυτο και εβαλα 3 δεματικα στο ψαλιδι για να μην κανει πουθενα κοιλια το συστημα σπιραλ-σωληνακι..............και εκει στον προφυλακτηρα απο μεσα εχει αποσταση απο την αλυσιδα 1 ποντο...απλα δεν μπορει να φανει απο την φωτο καλα μονο με το ματι.........οταν το δεις απο κοντα θα δεις ποσο καλη δουλεια εκανα..........

ευχαριστωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωω

μπραβο ρε σαββα καταπληκτικη λυση......χωρις εσενανε δεν θα γινοταν τιποτα.......μακαρι και στην πορεια να πανε ολα καλα!!!!!!!!!!!
vagma

Δημοσίευση από Ste7ios Την / Το Δευ Ιαν 01, 2018 9:41 pm

Υπόψη, καλό είναι κάποια τμήματα της σωλήνας να είναι ορατά ώστε να μπορείς να δεις τον αέρα που θα περάσει κάποια στιγμή και να τον βγάλεις.
Ste7ios

Αριθμός μηνυμάτων : 1070
Ημερομηνία εγγραφής : 17/05/2016
Τόπος : Athens

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Δευ Ιαν 01, 2018 10:22 pm

Είναι ορατά Στέλιο όπως βλέπω στην αρχή και στο τέλος.

Βαγγέλη έγινε, απλά παρακολούθα το κατά τη χρήση στα αρχικά χλμ να σιγουρευτείς ότι όλα πάνε καλά.
Την άκρη με τη δνση του λαδιού κάποια στιγμή θα τη βρούμε όποιος μπορέσει να ανιχνεύσει την εκεί περιοχή.

Savvas
Admin

Δημοσίευση από vagma Την / Το Σαβ Ιαν 06, 2018 10:26 pm

Το λοιπόν χτες έκανα μια διαδρομή 10 χλμ πηγαίνοντας Αιγάλεω για καφέ με τους συντροχους.....με μιάμιση στροφή συν το υπολειπόμενο παραφινέλαιο και wd40 από το καθαρισμό της αλυσίδας μου φάνηκε πολύ πλούσιο......το γύρισα στην μία στροφή και το χρησιμοποίησα στο μισό ταξίδι όπου το χαμήλωσα στα τρία τέταρτα......θα το παρακολουθώ και θα αποφασίσω που βρίσκεται το ιδανικό για την χρήση που κανω
vagma

Δημοσίευση από Cube capacity Την / Το Πεμ Ιαν 11, 2018 1:37 pm

Το μαύρο σπιράλ από πού το πηρες; Πήγα σε ένα ηλεκτρολόγειο το πρωί και δεν εχει λέει τέτοια.
Cube capacity

Αριθμός μηνυμάτων : 393
Ημερομηνία εγγραφής : 10/08/2017
Τόπος : Αθηνα

Δημοσίευση από vagma Την / Το Πεμ Ιαν 11, 2018 3:39 pm

Πηγα σε μαγαζι που πουλαει ειδη φωτισμου-διακοπτες σπιτιου κλπ...........τυπου ΚΑΥΚΑ.........
vagma

Δημοσίευση από Cube capacity Την / Το Πεμ Ιαν 11, 2018 5:14 pm

Ευχαριστω.

και εγω σε τετοιο πηγα Sad

εχω καυκα κοντα μου,θα παω αυριο
Cube capacity

Αριθμός μηνυμάτων : 393
Ημερομηνία εγγραφής : 10/08/2017
Τόπος : Αθηνα

Δημοσίευση από vagma Την / Το Πεμ Ιαν 11, 2018 5:34 pm

Cube capacity έγραψε:Ευχαριστω.

και εγω σε τετοιο πηγα  Sad

εχω καυκα κοντα μου,θα παω αυριο

θα ζητησεις σπιραλ καλωδιων.............με το μετρο παει..........
vagma

Δημοσίευση από vagma Την / Το Τρι Μαρ 13, 2018 4:01 pm

αισιως εγραψα 1500 χλμ με ενα δοχειακι της TUTORO...........τα πρωτα 500 με 2- 2.5 στροφες λογω λαθους οπου γιναν ολα τατιανα........και μετα απο καμποσες δοκιμες κατεληξα στην μιση στροφη οπου εγιναν και τα υπολοιπα χλμ................το ξαναγεμισα και ευελπιστω να βρουμε στην καταλληλη ποσοτητα δοχειου με τους υπολοιπους συντροχους για αγορα..............
vagma

Επιστροφή στην κορυφή

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης