Λάστιχα αυτοκινήτων.

Πήγαινε κάτω

Λάστιχα αυτοκινήτων.

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Πεμ Νοε 30, 2017 8:51 pm

Τι λάστιχα έχουμε βάλει και μείναμε ευχαριστημένοι ή δυσαρεστημένοι και γιατί  ?
Πόσα χρόνια τα είχαμε ?
Πόσα χλμ ?
Πόσο κόστισαν και πού τα βάλαμε ?

Savvas
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 27165
Ημερομηνία εγγραφής : 13/05/2012
Τόπος : Ελλαδάρα αγάπη μου

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Απ: Λάστιχα αυτοκινήτων.

Δημοσίευση από Στησίλαος Την / Το Πεμ Νοε 30, 2017 9:30 pm

Στο ALMERA, που είχα τα τελευταία που είχα βάελι ήταν κάτι TOYO, τα οποία είχαν αλλάξει την όλη συμπεριφορά του αυτοκινήτου, σε σταθερότητα (195/50-15).  Τιμή αν θυμάμαι γύρω στα 250€. Τα κράτησα 1 χρόνο, και αυτό γιατί πουλήθηκε το αυτοκίνητο. Τα προηγούμενα από αυτά δεν τα θυμάμαι...  Πάντως είχα βάλει κάποια στιγμή και τα YOKOHAMA, αυτά που είχαν χιαστή χάραξη και κάτι τρύπες, τα οποία είχα μείνει ευχαριστημένος... Στο QQ φορούσα CONTNENTAL Eco Contact5, το οποίο είναι ασφάλτινο ελαστικό, και ήμουν ευχαριστημένος, καθώς είχανε καλό πάτημα και στην βροχή. Τώρα έχω βάλει τα MICHELIN LATUTUBE CROSS, (65/35), καθώς αρκετές φορές θα πάω και εκτός δρόμου, όπου τύχει. Τιμή αυτά ~550 (215/60-17). Στην βροχή πάντως για χωμάτινο ελαστικό είναι πολύ καλό. Έχει λίγο θόρυβο, όπως όλα τα χωμάτινα.
Στησίλαος

Αριθμός μηνυμάτων : 1043
Ημερομηνία εγγραφής : 13/09/2012
Τόπος : Ἐν Κανθάρου λιμήν

Δημοσίευση από enterprise-psi Την / Το Πεμ Νοε 30, 2017 10:12 pm

Λοιπόν , όταν πήρα το fiesta , είχε dunlop από την μαμά,  τα οποία είχαν λιώσει, από τον προηγούμενο, οπότε δεν μπορώ να βγάλω συμπέρασμα. Απλά το αμάξι δεν έστριβε.

Έβαλα MICHELIN Pilot Sport 3 ή 4 , δεν είμαι σίγουρος, και το αμάξι μεταμορφώθηκε, για περίπου 40.000 έστριβε τρένο. Λόγω χαμηλού προφίλ 195/50 r15 32v  , και Ελ δρόμων,  έπεσα σε κρατήρα και έκαναν βυζί, από την μέσα μεριά κιόλας, για να μην φαίνεται.  

Μπήκαν Pirelli , δεν θυμάμαι ποια, δεν έχω βγάλει ασφαλές συμπέρασμα,  γιατί καβάλησα μηχανάκι πρώτη φορά, και τελείωσε η υπόθεση Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing

εδιτ νομίζω τα πιρέλι είναι τα Pirelli Cinturato P1.

enterprise-psi
Moderator

Αριθμός μηνυμάτων : 2641
Ημερομηνία εγγραφής : 18/11/2014
Τόπος : Sector 001

https://www.instagram.com/enterprise_psi/

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Παρ Δεκ 01, 2017 9:02 am

<<γιατί καβάλησα μηχανάκι πρώτη φορά, και τελείωσε η υπόθεση...>> cheers cheers cheers

Λοιπόν εγώ φοράω 195/65/15 91V.

Από τη μάνα του φόραγε PIRELLI P7000 τα οποία φτάσανε στα  Shocked 6 χρόνια και 63.000 χλμ  Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked χωρίς να κάνουν κιχ με ότι καγκουριά - φόρτωμα - ταχύτητες (μοτοσακού) μπορεί να φανταστεί κανείς. Τα άλλαξα όχι γιατί γλυστρήσανε ή μου δώσανε δικαίωμα αλλά γιατί πάντα εκτός από αυτή την περίπτωση άλλαζα στα 4 χρόνια ή 40.000 χλμ (λεφτά υπήρχαν...). Μου φαινόταν αδιανόητο να κρατάνε έτσι και τόσο και ψυχολογικά δεν μπορούσα να το ανεχθώ.

Οι αντικαταστάτες τους ήταν τα απαράδεκτα μόνο κατ' όνομα EXCELLENCE της GOOD YEAR τα οποία κατά τις 18.000 χλμ στράβωσαν και ήταν για πέταμα αφού έπιασε το αμάξι πάρκινσον εκτός από τα 170 όπου σταμάταγαν.... ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΑ...

Οι αντικαταστάτες τους που έχω μέχρι σήμερα ήταν τα  [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] τα οποία μέχρι σήμερα είναι βεντούζα παντού και είμαι κατευχαριστημένος. Τιμή για τη διάσταση που προανέφερα 280 ευρώ τοποθετημένα στον Φωκά.

Savvas
Admin

Δημοσίευση από nks1967 Την / Το Παρ Δεκ 01, 2017 9:23 am

Τις περισσότερες φορές έβαζα μόνο MICHELIN, για τους γλιστερούς δρόμους μας είναι πολύ καλό καθότι μαλακό λάστιχο που κρατάει λιγότερα χιλιόμετρα από αντίστοιχα.
Έχω βάλει YOKOHAMA μέχρι να ζεσταθεί ήταν πατινάζ, μετά φοβερό, UNIROYAL στην πρώτη βδομάδα στην πρώτη λακκούβα έβγαλαν "βυζί",  BRIDGESTONE πολύ καλό με σκληρά πλαϊνά, είναι το καλύτερο για τους δρόμους μας και αυτό ήθελε ζέσταμα.
Τελευταία είχα βάλει 2 φορές τα MICHELIN Pilot Sport 3, πολύ καλό λάστιχο σχετικά λίγα χιλιόμετρα, αλλά από το 1ο χιλιόμετρο μέχρι το τελευταίο φοβερά κρατήματα.
Λόγω κρίσης και περιορισμένων οικονομικών, μετά από προτροπή γνωστού που τα έχει χρησιμοποιήσει, τοποθέτησα τα PETLAS, Τούρκικο λάστιχο, θα έλεγα αντιγραφή των  BRIDGESTONE, τόσο στο σχήμα και στα σκληρά πλαϊνά, αλλά και στο κράτημα, αλλά μην ξεχνάμε την τιμή, καθώς αυτή είναι στο 50% χαμηλότερη.
Τα προτείνω σαν τη καλύτερη σχέση ποιότητας - τιμής.
Στην Αθήνα ο καλύτερος σε τιμές λαστιχάς, είναι ο Φωκάς.
nks1967

Αριθμός μηνυμάτων : 435
Ημερομηνία εγγραφής : 12/11/2015
Τόπος : ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Παρ Δεκ 01, 2017 9:34 am

Αυτά τα PETLAS πολύ ακούγονται όντως αν και προσωπικά λόγο ιδιαιτεροτήτων προσωπικών Τούρκικο λάστιχο δεν βάζω και τζάμπα νάναι.

Savvas
Admin

Δημοσίευση από nks1967 Την / Το Παρ Δεκ 01, 2017 11:29 am

Savvas έγραψε:Αυτά τα PETLAS πολύ ακούγονται όντως αν και προσωπικά λόγο ιδιαιτεροτήτων προσωπικών Τούρκικο λάστιχο δεν βάζω και τζάμπα νάναι.
Προφανώς όμως, είναι κατά πολύ εξυπνότεροι από εμάς σε τέτοια θέματα,  Ελληνικές εταιρείες που υπάρχουν εκεί, καθώς και για τα κίνητρα που δίνει η Τουρκία για επιχειρήσεις, χώρια για τις μεγάλες παγκοσμίου εμβέλειας  (ΤΟΥΟΤΑ, HONDA, Coca-Cola, της Hyundai, της Nestlé, της BNP Paribas, της Microsoft και της Motorola, αλλά και των Ford, General Electric και Unilever), φυσικά μετά το πραξικόπημα υπάρχει πρόβλημα, αλλά προβλέπω να το λύνουν γρήγορα: [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Θα ήταν ευκαιρία για μας να φέρουμε εδώ μεγάλες εταιρείες μετά το πραξικόπημα, αλλά με τη φορολογία που έχουμε δεν υπάρχει μέλλον δυστυχώς. Βοήθειά μας

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

nks1967

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Παρ Δεκ 01, 2017 11:46 am

nks1967 έγραψε:
Savvas έγραψε:Αυτά τα PETLAS πολύ ακούγονται όντως αν και προσωπικά λόγο ιδιαιτεροτήτων προσωπικών Τούρκικο λάστιχο δεν βάζω και τζάμπα νάναι.
Προφανώς όμως, είναι κατά πολύ εξυπνότεροι από εμάς σε τέτοια θέματα,  Ελληνικές εταιρείες που υπάρχουν εκεί, καθώς και για τα κίνητρα που δίνει η Τουρκία για επιχειρήσεις, χώρια για τις μεγάλες παγκοσμίου εμβέλειας  (ΤΟΥΟΤΑ, HONDA, Coca-Cola, της Hyundai, της Nestlé, της BNP Paribas, της Microsoft και της Motorola, αλλά και των Ford, General Electric και Unilever), φυσικά μετά το πραξικόπημα υπάρχει πρόβλημα, αλλά προβλέπω να το λύνουν γρήγορα: [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Θα ήταν ευκαιρία για μας να φέρουμε εδώ μεγάλες εταιρείες μετά το πραξικόπημα, αλλά με τη φορολογία που έχουμε δεν υπάρχει μέλλον δυστυχώς. Βοήθειά μας

Δεν με ενδιαφέρει Νίκο.
Επί του θέματος εγώ Τούρκικα ελαστικά ή οτιδήποτε ξαναλέω ότι ΔΕΝ βάζω. Ούτε Ελληνικών συμφερόντων που προέρχονται από κει ούτε τίποτα.
Τα λοιπά είναι άλλο θέμα άσχετο με το παρόν και άλλων δουλειά για την οποία πληρώνονται αδρά, οπότε δεν αναλύεται περαιτέρω.

Savvas
Admin

Δημοσίευση από nks1967 Την / Το Παρ Δεκ 01, 2017 2:08 pm

Με αφορμή το made in Τουρκία, βρήκα αυτό: [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Πληροφορίες σημαντικές για τα ελαστικά, πχ. 942 εργοστάσια κατασκευής ελαστικών κλπ.
nks1967

Δημοσίευση από Moto Hellas Forum Την / Το Σαβ Δεκ 02, 2017 4:28 pm

Λοιπον στο παλιο μου opel ειχα τα Gislaved,και ειμουνα παρα μα παρα πολυ ευχαριστιμενος και στις ζεστε μερες με πολυ καλη προσφυση αλλα και στα κρυα και στα βροχερα!,τρομερα λαστιχα,το στο νεο πλεον opel που εχω ,φοραει απο την "μανα" του τα Conti,δεν μπορω να πω οτι ξετρελαθηκα! μετρια πραγματα!. Αυτα!

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
Moto Hellas Forum
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 3158
Τόπος : Θεσσαλονίκη-Κερκυρα

http://moto-hellas-forum.forumgreek.com

Δημοσίευση από Ste7ios Την / Το Σαβ Δεκ 02, 2017 5:10 pm

Βγαίνουμε εκτός θέματος, αλλά το “made in...” δεν σημαίνει ο,τι σήμαινε κάποτε. Σήμερα σημαίνει «σχεδιάστηκε στην...» ή «συναρμολογήθηκε στην...» σε έναν κόσμο που το μόνο μετράει είναι το χρήμα, η μείωση κόστους, τα εξαρτήματα μέσα είναι απο οπουδήποτε, ακόμα και μέρη των εξαρτημάτων...

Τουρκικά εξαρτήματα και εργοστάσια χρησιμοποιούν και οι Ιάπωνες και όλοι ουσιαστικά, Toyota, Hyundai, Honda, Opel, Mercedes, Ford για να πω μερικούς. Αυτή τη στιγμή η Τουρκία κάνει εξαγωγές οχημάτων & εξαρτημάτων αξίας 20 δις δολαρίων...

Ακόμη και η Bridgestone έχει εργοστάσιο στην Τουρκία...

Έχουμε μπλέξει τα μπούτια μας! Very Happy
Ste7ios

Αριθμός μηνυμάτων : 1054
Ημερομηνία εγγραφής : 17/05/2016
Τόπος : Athens

Δημοσίευση από vagma Την / Το Σαβ Δεκ 02, 2017 5:15 pm

λοιπον στο fiesta st (2000 k.ek 160 hp ατμοσφαιρα) τα πρωτα ελαστικα τοποθετησης ηταν τα pirelli pzero nero στην διασταση 205/40/17...........καταπληκτικο λαστιχο σε στεγνο και βρεγμενο,τελεια πληροφορηση στο τιμονι(βοηθουσε και το αμαξι) κρατησαν 25000χλμ  λογω απαιτητικης αναρτησης αρα και το αμαξι μου ειναι λαστιχοβορο........τα επομενα ηταν τα toyo t1r γιατι ηταν αρκετα φθηνοτερα και ειναι μακραν το χειροτερο λαστιχο που εχω φορεσει στο αυτοκινητο.......αλλαχθηκαν στα 15000χλμ λογω κλαταρισματος ενος ελαστικου σε επαφη με μια κοτρωνα ενω κοντραριζομουνα με ενα αλλο φιεστα το οποιο του πηρα τα σωβρακα..........

στη συνεχεια του φορεσα τα federal 595 ss τα οποια αν και στην μιση τιμη απο τα πιρελλι αποδειχθηκαν βραχος αξιοπιστιας και χιλιομετρικης αποδοσης για τα επιπεδα του αυτοκινητου μου(ειπαμε σφιχτη αναρτηση οποτε φορτιζει τρομερα τα ελαστιχα οποτε μικρη χιλιομετρικη αποδοση).........και μετα απο 30000χλμ εβαλα τα sonar evo κατι σλοβακικα παρταλια τα οποια δεν τα εμπιστευομαι καθολου(καλυτερα απο τα τογιο παντως....).........αλλα τωρα εχω την σουτζουκα                 και δεν με νοιαζει καθολου.............

τα λαστιχα τα εχω βαλει στον παυλιδη στο περιστερι καπου πανω στην θηβων..........παλιος φανταρος οικογενειακη επιχειρηση αλλα πολυ καλος στη δουλεια του....... Very Happy
vagma

Αριθμός μηνυμάτων : 1535
Ημερομηνία εγγραφής : 26/03/2016
Τόπος : ΠΕΙΡΑΙΑΣ

Δημοσίευση από enterprise-psi Την / Το Δευ Δεκ 04, 2017 9:53 am

Μετα το πήγαινε έλα αυθημερόν Άμφισσα, μόνο καλά λόγια έχω να πω για τα πιρελι.

Στον γυρισμό ,μέχρι Ιτέα έριχνε κατακλυσμό, αλλά μια χαρά, τρένο. Σκέψου να είχα και αναρτήσεις Laughing

enterprise-psi
Moderator

Αριθμός μηνυμάτων : 2641
Ημερομηνία εγγραφής : 18/11/2014
Τόπος : Sector 001

https://www.instagram.com/enterprise_psi/

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Δευ Δεκ 04, 2017 10:11 am

enterprise-psi έγραψε:Μετα το πήγαινε έλα αυθημερόν Άμφισσα,  μόνο καλά λόγια έχω να πω για τα πιρελι.

Στον γυρισμό ,μέχρι Ιτέα έριχνε κατακλυσμό,  αλλά μια χαρά,  τρένο. Σκέψου να είχα και αναρτήσεις Laughing
Αργότερα και αναρτησούλες.

Savvas
Admin

Δημοσίευση από Θανάσης Την / Το Παρ Δεκ 08, 2017 5:21 pm

Ας πω κι εγώ την εμπειρία μου. Τα πρώτα λάστιχα που έβαλα ήταν τα michelin pilot exalto. Καλά λάστιχα αλλά πολύ μαλακά με αρκετό θόρυβο και καλή πρόσφυση για τα πρώτα 30-40 χιλιάδες χιλιόμετρα. Ακολούθησαν τα yokohama από τα οποία δεν έμεινα πολύ ευχαριστημένος. Στη συνέχεια έβαλα τα kumho από τα οποία έμεινα ικανοποιημένος και στην πρόσφυση και στο φρενάρισμα. Μετά για αλλαγή πήγα στα matador. Τίμιο λάστιχο για τα χρήματά του, αλλά στις 40000 χιλιόμετρα σκλήρυναν αρκετά και έκαναν και θόρυβο. Τα τελευταία μου ελαστικά  είναι και πάλι τα  Kumho Ecowing ES01 KH27. Από ενεργειακή απόδοση είναι στο B και κράτημα στο βρεγμένο B. Ο δε θόρυβος κύλισης είναι στα 68dB. Ελπίζω να βοήθησα.

Έχει επεξεργασθεί από τον/την Θανάσης στις Πεμ Δεκ 14, 2017 12:23 am, 1 φορά
Θανάσης

Αριθμός μηνυμάτων : 920
Ημερομηνία εγγραφής : 23/01/2014
Τόπος : Νίκαια

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Παρ Δεκ 08, 2017 6:30 pm

Ευχαριστούμε Θανάση ! 

Savvas
Admin

Δημοσίευση από tc-drift Την / Το Δευ Μαρ 05, 2018 3:44 pm

Ας βάλω κι εγώ το λιθαράκι μου εδώ..

δεν έχει νόημα να αναφέρω για παλαιότερα αυτοκίνητα και λάστιχα καθώς οι τεχνολογίες αλλάζουν και μαζί και τα λάστιχα χρόνο με το χρόνο..

Μια αναφορά απο το παρελθόν να κάνω μόνο σε ένα Mitsubishi Colt Που είχα παλαιότερα χαμηλωμένο, στημμένο και είχα βάλει ένα σετ εκπληκτικά yokohama A539.. Βεντούζα το λαστιχάκι, για σπορ αμαξάκι ελαφρύ ήταν ταμάμ...

Στο σήμερα.. Έχω ένα hyundai i20 1.4 Που του φοράω 185/60 R15. Απο μαμά φορούσε ένα σετ μέτρια Pirelli P4. Στην εργοστασιακή διάσταση 175-65 R14 πριν βάλω ζάντες 15άρες. κακά λάστιχα μην τα βάλει κανείς.

Πλέον του φόρεσα πριν 2 χρόνια ένα σετ goodyear Efficient Grip 185-60 R15 με δείκτη 88Η αν θυμάμαι καλά. Πάρα πολύ ευχαριστημένος σε όλα. Πολύ υψηλή πρόσφυση, ομαλές αντιδράσεις στο όριο, εξαιρετικό στο βρεγμένο, ήσυχο αρκετά. Στα μείον φθείρεται πιο γρήγορα απο άλλα πιο τουριστικά. Εμένα βλέπω να βγάζει κάπου 40.000km μικτή χρήση. Επίσης έχω δει απο άλλους ιδιοκτήτες πως ίσως είναι πιο ευαίσθητο σε κακοποίηση (πεζοδρόμια κλπ) σε σχέση με άλλα σκληρότερα αλλά εγώ γενικά δεν κάνω καφρίλες να έρθω με φόρα να καβαλήσω πεζοδρόμιο π.χ. Και τέλος έχει μεγάλα λούκια και στην επαρχία πιάνει εύκολα πετραδάκια και σου πρήζει λίγο τα μπαλάκια το τσίκι τσίκι, χαχαχαχα

Στο άλλο μου αμάξι ένα παλιό Corolla 95' φορούσα χρόνια κάτι Bridgestine Turanza ER300. Καλό λάστιχο για όσους γράφουν πολλά χλμ ειδικά σε ταξίδια. Μέτριο όμως σε ζέσταμα και απόδοση εντός. Δεν ξέρω η νέα γενιά turanza T-001 τί λέει όμως.

Πριν λίγους μήνες έβαλα Pirelli P1. Τα βρήκα βασικά ευκαιρία ελαφρώς μεταχειρισμένα. Καλό λάστιχο, πιο σκληρό απο το GY Efficient Grip. Παίζει πιο κοντά στην κατηγορία Turanza. Ανθεκτικό, πιο σκληρό αλλά σύγχρονο λάστιχο με καλά περιθώρια πρόσφυσης.

Να πω επίσης πως ο κουμπαρος μου φορεσε για ΄΄φτηνό΄΄ κάτι Barum σε ένα παλιό Lancer και το έχω οδηγήσει και είναι μέτριο προς κακό.. Δεν τα προτείνω. Δεν ξέρω οι πιο ακριβές-μεγαλύτερες διαστάσεις τι λένε όμως..

tc-drift

Αριθμός μηνυμάτων : 396
Ημερομηνία εγγραφής : 30/01/2013

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Δευ Μαρ 05, 2018 6:50 pm

Ευχαριστούμε Βάγγο, υπόψη.

Savvas
Admin

Δημοσίευση από gprhellas Την / Το Τετ Μαρ 21, 2018 11:42 am

Καλημέρα.

Εχθές αλλάχθηκαν τα ελαστικά του VW TOURAN 1.4 TSI DSG που διαθέτει η οικογένεια GPR και τοποθετήθηκαν 4 ολοκαίνουρια

Hankook Ventus Prime 3 K125 205/55R16 91V

Τα παλαιά μου ήταν MICHELIN ENERGY 3 με 45000 Km και δεν ήμουν καθόλου ευχαριστημένος μιας και είναι πολύ μαλακά λάστιχα και δεν κάνουν για το αμάξωμα του TOURAN
(είχα ήδη αλλάξει δυο λάστιχα μετά από μη επισκευαζόμενο σκίσιμο σε λακκούβες το δε τελευταίο το είχα αλλάξει με μεταχειρισμένο)

να τονίσω ότι τα Hankook είναι (ήταν για το μοντέλο μου το 2008) και η εργοστασιακή πρόταση.
gprhellas

Αριθμός μηνυμάτων : 2451
Ημερομηνία εγγραφής : 19/05/2014
Τόπος : ΡΑΦΗΝΑ/ΑΤΑΛΑΝΤΗ/ΑΙΓΙΟ

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Τετ Μαρ 21, 2018 12:01 pm

Καλορίζικα και καλοφάγωτα Ζώρζ.
Αναμένονται εντυπώσεις εν καιρώ.

Savvas
Admin

Δημοσίευση από tc-drift Την / Το Τετ Μαρ 21, 2018 12:55 pm

Μεχρι 16αρες ζαντες ειναι φτηνα. Απο 17αρες και πανωνα θες ενα νεφρο!

Καλοταξιδσ,hankook δεν εχω περπατησει ποτε η αληυεια ειναι
tc-drift

Αριθμός μηνυμάτων : 396
Ημερομηνία εγγραφής : 30/01/2013

Επιστροφή στην κορυφή

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης