Αλυσίδα με ταχυσύνδεσμο - κλιπ ή με πριτσίνι ?

Σελίδα 2 από 2 Επιστροφή  1, 2

Πήγαινε κάτω

Απ: Αλυσίδα με ταχυσύνδεσμο - κλιπ ή με πριτσίνι ?

Δημοσίευση από Ste7ios Την / Το Τρι Νοε 21, 2017 2:36 pm

Savvas έγραψε:Συγγνώμη...είναι δυνατόν η 520/112links η δικιά μου νάχει μόνο 18,36 ευρώ [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]  Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked

Μήπως να πα να πάρω 5-6 και να μη ξαναλιπάνω καθαρίσω  ποτέ ? Laughing Laughing Laughing
Άμα είναι απλή, χωρίς O-Rings, ναι.

Η σωστή είναι αυτή μάλλον (με O-Rings) [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Ste7ios

Αριθμός μηνυμάτων : 1154
Ημερομηνία εγγραφής : 17/05/2016
Τόπος : Athens

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δημοσίευση από Ste7ios Την / Το Τρι Νοε 21, 2017 2:58 pm

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Αν κατάλαβα καλά το master link με παξιμάδια (SLJ) είναι προεραιτικό σε κάποιες.

Πρέπει να πω, προσοχή παιδιά. Δεν επιλέγουμε μια αλυσίδα μόνο επειδή ταιριάζει σαν μέγεθος (π.χ. 520). Επίσης σημαντικό είναι και η αντοχή εφελκισμού (tensile strength) που πρέπει να ταιριάζει με τον κινητήρα μας. Μην το αγνοείται. Αν δεν είναι σωστή είτε θα ξεχυλώσει στο τσακ μπαμ ή στη χειρότερη θα κάνει ένα καλό κρακ την ώρα που ανοίγουμε το γκάζι.

Εγώ πρώτα θα έκανα πρώτα μια σύγκριση χαρακτηριστικών, θα έψαχνα για reviews σε σχέση με μηχανές με παρόμοιο κυβισμό και τέλος θα κοιτάζα τιμές...
Ste7ios

Αριθμός μηνυμάτων : 1154
Ημερομηνία εγγραφής : 17/05/2016
Τόπος : Athens

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Τετ Νοε 22, 2017 7:59 am

Ste7ios έγραψε:
Savvas έγραψε:Συγγνώμη...είναι δυνατόν η 520/112links η δικιά μου νάχει μόνο 18,36 ευρώ [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]  Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked

Μήπως να πα να πάρω 5-6 και να μη ξαναλιπάνω καθαρίσω  ποτέ ? Laughing Laughing Laughing
Άμα είναι απλή, χωρίς O-Rings, ναι.

Η σωστή είναι αυτή μάλλον (με O-Rings) [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Ε ναι αυτή είναι, ήταν αδύνατον νάναι η άλλη.
Ste7ios έγραψε:[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Αν κατάλαβα καλά το master link με παξιμάδια (SLJ) είναι προεραιτικό σε κάποιες.

Πρέπει να πω, προσοχή παιδιά. Δεν επιλέγουμε μια αλυσίδα μόνο επειδή ταιριάζει σαν μέγεθος (π.χ. 520). Επίσης σημαντικό είναι και η αντοχή εφελκισμού (tensile strength) που πρέπει να ταιριάζει με τον κινητήρα μας. Μην το αγνοείται. Αν δεν είναι σωστή είτε θα ξεχυλώσει στο τσακ μπαμ ή στη χειρότερη θα κάνει ένα καλό κρακ την ώρα που ανοίγουμε το γκάζι.

Εγώ πρώτα θα έκανα πρώτα μια σύγκριση χαρακτηριστικών, θα έψαχνα για reviews σε σχέση με μηχανές με παρόμοιο κυβισμό και τέλος θα κοιτάζα τιμές...
Το PDF αν μελετηθεί καλά νομίζω δίνει απαντήσεις στα πάντα όλα.

Γράφει σχετικά με το ερώτημα του θέματος ότι οι τύποι συνδέσμου clip type (slip fit) είναι standard με κάποιες μη σφραγισμένες ελαφρού τύπου αλυσίδες (σε ελεύθερη μετάφραση) .

Επίσης δίνει σαφέστατα τις σειρές που ταιριάζουν ανάλογα με τη χρήση (δρόμου, εκτός δρόμου κλπ) καθώς επίσης ΚΑΙ τον κυβισμό.

Δεν βλέπω όμως που γράφει στη συσκευασία αν είναι SLJ = SCREW TYPE.
Αυτή είναι η επιθυμητή - άριστη τόσο για πανεύκολη εγκατάσταση όσο και για να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο μιας και όπως είδαμε παραπάνω η ασφάλεια πάει με ελαφρού τύπου αλυσίδες τουλάχιστον αυτής της εταιρείας. 

Ελπίζω όσοι παρακολουθείτε το θέμα να είδατε πόσο μαγκιά και εύκολη - αξιόπιστη λύση είναι αυτού του τύπου η πατέντα και η εφαρμογή με ένα γερμανικό κλειδί και πένσα, ούτε ειδικά εργαλεία ούτε κεντραρίσματα με γερακίσια μάτια ούτε τίποτα.

Το επιθυμητό τώρα είναι να βρούμε και αλυσίδα σαν την παραπάνω (πρώτο μήνυμα παραθέσεως) αλλά SLJ = SCREW TYPE.

Savvas
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 28158
Ημερομηνία εγγραφής : 13/05/2012
Τόπος : Ελλαδάρα αγάπη μου

Σελίδα 2 από 2 Επιστροφή  1, 2

Επιστροφή στην κορυφή

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης