Απορία περί καταλληλότητας ελαστικών

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω

Απορία περί καταλληλότητας ελαστικών

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Παρ Οκτ 13, 2017 8:35 am

Ψάχνοντας το θέμα το κλασσικό που μας απασχολεί συνήθως ήτοι το <<τι λάστιχα να βάλω?>> και αφού κατέληξα προσωπικά σε εταιρεία και σε τύπους ελαστικών μπαίνω να δω χαρακτηριστικά κλπ στο επίσημο site της BRIDGESTONE.

Έχει στο συγκεκριμένο site και ένα ερώτημα αν κάνουν τα επιλεγμένα ελαστικά που κοιτάει αυτός που ενδιαφέρεται για την μοτοσυκλέτα του.

Βάζω λοιπόν την μάρκα, κυβισμό και το μοντέλο και ..... Shocked Shocked Shocked τρώω κόκκινο ΑΚΑΤΑΛΛΗΛΟΤΗΤΑΣ παρόλο ότι οι δείκτες ταχύτητας φορτίου - ταχύτητας είναι διαθέσιμα στα ελαστικά - διάσταση που ψάχνω και μου λέει ότι τα BT-016, S21 είναι ΑΚΑΤΑΛΛΗΛΑ και ΔΕΝ ΣΥΝΙΣΤΩΝΤΑΙ για το μοτό μου αλλά και για το CB 500.

Κατάλληλα μου δίνει μόνο τα 80%άσφαλτο - 20% χώμα BW 501-502 και τα τουριστικά από τα οποία ενδιαφέρον είναι το T30 EVO.

H απορία - ερώτημα είναι γιατί ακατάλληλα όλα τα σπορ λάστιχα ?
Μήπως ξέρει η BRIDGESTONE κάτι που δεν ξέρουμε εμείς ?

Ξέρω ότι ρωτάω πολύ λεπτομέρεια και ψιλά γράμματα.
Ξέρω επίσης ότι τάχουν βάλει σύντροχοι και εκτός από ένα τρέμουλο στις μικρές ταχύτητες (S20) που παρεπιπτόντως ο Δημήτρης του WHEEL CITY που ξεκαθάρισε ότι θα τόχω αν τα βάλω ( Question Question Question) , δεν έχουν κάποιο άλλο θέμα αλλά η απορία παραμένει στο λόγο που η κατασκευάστρια εταιρεία ελαστικών ΔΕΝ ΤΑ ΣΥΝΙΣΤΑ για το συγκεκριμένο μοτό αλλά και για το INTEGRA ούτε το S21 ούτε το BT 016 PRO και επαναλαμβάνω ούτε για το CB.

Savvas
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 27338
Ημερομηνία εγγραφής : 13/05/2012
Τόπος : Ελλαδάρα αγάπη μου

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Απ: Απορία περί καταλληλότητας ελαστικών

Δημοσίευση από enterprise-psi Την / Το Παρ Οκτ 13, 2017 8:49 am

Μπορεί οταν βγήκαν , να τα έβαλαν κάτοχοι CB/NC να παρουσιάστηκε τρέμουλο, και αφού λύση δεν υπάρχει, και για να έχει το κεφάλι της ήσυχο, να ρίχνει άκυρο.
enterprise-psi

Αριθμός μηνυμάτων : 2295
Ημερομηνία εγγραφής : 18/11/2014
Τόπος : Sector 001

https://www.instagram.com/enterprise_psi/

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Παρ Οκτ 13, 2017 8:53 am

enterprise-psi έγραψε:Μπορεί οταν βγήκαν , να τα  έβαλαν κάτοχοι CB/NC να παρουσιάστηκε τρέμουλο, και αφού λύση δεν υπάρχει, και για να έχει το κεφάλι της ήσυχο, να ρίχνει άκυρο.
Τρέμουλο παρουσιάστηκε από τους δύο σύντροχους που μου έχουν πει για NC τουλάχιστον σε έναν και σε αυτόν τα άλλαξαν.

Αλλά παίζει και αυτό Θοδωρή για νάναι καλυμμένοι δεν λέω.

Αλλά σε όλα εκτός από τα <<περιπέτειας>> και τα <<TOURING>>? Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί όχι σπορ σε αυτά. Rolling Eyes

Savvas
Admin

Δημοσίευση από gprhellas Την / Το Παρ Οκτ 13, 2017 9:20 am

Μήπως παίζει ρόλο και η ζάντα (βάρος) και γωνίες των μοτο (πχ. caster) για τα spor ελαστικά που δημιουργούν προβλήματα ? (λέω τωρα...)
Δεν μπορώ να σκεφτώ κατι άλλο
Πάντως η τεχνολογία των ελαστικών (με τα άπειρα στρώματα από ατσάλινα πλέγματα - ποιότητα γομών κτλπ) ειναι χάος και δεν μπορούν όντως να κουμπώνουν σε κάθε ζαντα μοτοσυκλετας που απλά εχουν το ιδιο νουμερο (inc)
gprhellas

Αριθμός μηνυμάτων : 2299
Ημερομηνία εγγραφής : 19/05/2014
Τόπος : ΡΑΦΗΝΑ/ΑΤΑΛΑΝΤΗ/ΑΙΓΙΟ

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Παρ Οκτ 13, 2017 9:28 am

gprhellas έγραψε:Μήπως παίζει ρόλο και η ζάντα (βάρος) και γωνίες των μοτο (πχ. caster) για τα spor ελαστικά που δημιουργούν προβλήματα ? (λέω τωρα...)
Δεν μπορώ να σκεφτώ κατι άλλο
Πάντως η τεχνολογία των ελαστικών (με τα άπειρα στρώματα από ατσάλινα πλέγματα - ποιότητα γομών κτλπ) ειναι χάος και δεν μπορούν όντως να κουμπώνουν σε κάθε ζαντα μοτοσυκλετας που απλά εχουν το ιδιο νουμερο (inc)
Εύλογες - εύστοχες παρατηρήσεις Γιώργη!

Και μετά τα παραπάνω προκύπτει εύλογα νομίζω το ερώτημα τόσοι κάτοχοι NC αλλά και INTEGRA καθώς επίσης και CB  πώς βάζουνε είτε τα S21 είτε τα BT 016 PRO χωρίς να δούνε καν τι λέει ο κατασκευαστής και έχουν εμπιστοσύνη ότι όλα θα πάνε καλά ?

Δεν έχει ακουστεί - παρουσιαστεί κάτι μέχρι τώρα εκτός από το τρέμουλο αλλά απορείς....

Α έχουν τις ίδιες προδιαγραφές ταχύτητας φορτίου να επαναλάβω και είναι τα μόνα σημεία που μπορούμε εμείς να δούμε σχετικά με την καταλληλότητα ή μη.

Μήπως λέω μήπως επειδή τα θεωρούν <<περιπέτειας>> = ADVENTURE , το θεωρούν ακατάλληλο για αυτό το λόγο ?
Σου λέει άμα θες σπορ λάστιχο πάρε και καθαρά street - sport μοτοσακό ρε φίλε, με μοτό ονοφάδικου χαρακτήρα θες σπορ ? scratch

Savvas
Admin

Δημοσίευση από Ste7ios Την / Το Παρ Οκτ 13, 2017 9:37 am

Γιατί κάθε μηχανή ανήκει σε μια κατηγορία που καθορίζει τη χρήση της. Super sport, sport, street, touring / adventure...

Η κατηγορία καθορίζει όλα τα χαρακτηριστικά της μηχανής. Από τη γεωμετρία της μέχρι τα ελαστικά που θα επιλεγούν.

Για κάθε κατηγορία υπάρχουν τα αντίστοιχα ελαστικά ώστε να ανταποκρίνονται στη χρήση για την οποία σχεδιάστηκε, λαμβάνοντας υπόψη εννοείται και τα χαρακτηριστικά του τερέν & της ασφάλτου που θα κινηθούν.

Οπότε πολύ σωστά σου προτείνουν τα ελαστικά της κατηγορίας που αντιστοιχεί σε κάθε μηχανή.

Στην Ελλάδα όμως μία καθοριστική παράμετρος είναι εκτός των δεδομένων τους: η μικρή πρόσφυση των ελληνικών δρόμων που απαιτεί μαλακότερο λάστιχο.

Ένα τρέμουλο είναι επόμενο της πιο γρήγορης κορώνας. Τα λάστιχα αυτά είναι περισσότερο φτιαγμένα για να στρίβουν όχι για να είναι όρθια.

Πολύ θα ήθελα μια επίσημη απάντηση για την ιδιαιτερότητα της Ελλάδας. Μια απάντηση από τους μηχανικούς / σχεδιαστές των εταιριών βέβαια και όχι από την κονσέρβα των help desk όπου η απάντηση είναι προφανής... Όχι ότι θα φτιάξουν λάστιχο για την περιπτωσάρα μας...
Ste7ios

Αριθμός μηνυμάτων : 1122
Ημερομηνία εγγραφής : 17/05/2016
Τόπος : Athens

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Παρ Οκτ 13, 2017 9:48 am

Άρα Στέλιο σωστά υποθέτω στο τελευταίο ποστ.

Και ερωτώ εσένα για παράδειγμα που είσαι ο πρώτος που απαντά και έχεις ήδη φορεμένο το S21 : 

1.Σου τρέμει σε μικρές ταχύτητες ?
2.Δεν σκοπεύεις ποτέ να πας χώμα να δεις κάτι ωραίο ?
3.Λαμβάνεις υπόψη σου ότι στη μέση του πουθενά στην Ελληνική πραγματικότητα και ενώ τα σπορ λάστιχά σου είναι ζεστά και στρίβεις όμορφα και ωραία παρουσιάζεται κομμάτι με ξηλωμένο δρόμο ή κομμάτι με 3Α που πρέπει να διασχίσεις ? Εκεί τι θα κάνεις ?

Savvas
Admin

Δημοσίευση από Akis1212 Την / Το Παρ Οκτ 13, 2017 10:40 am

Το τρέμουλο το είχαμε όλοι όσοι με NC βάλαμε S-21 σε ταχύτητες από 3 έως 7 χαω και εξαφανίστηκε σε όλους περίπου στα 600-800χλμ. που "πάτησε" καλύτερα η πολύ τριγωνική κορώνα
Για το ότι δεν προτείνεται από την εταιρεία το S-21 για τα NC,CB κλπ απλά δεν λογαριάζει χώρες με τέτοια άσφαλτο
Από εκεί και πέρα στην Ελλάδα δυστυχώς δεν υπάρχει ελαστικό που να καλύπτει σε όλα, αφού ότι και να επιλέξεις θα πρέπει να κάνεις μεγάλους συμβιβασμούς
Akis1212

Αριθμός μηνυμάτων : 1097
Ημερομηνία εγγραφής : 05/05/2016
Τόπος : Αθήνα

Δημοσίευση από aldel Την / Το Παρ Οκτ 13, 2017 11:24 am

Εύστοχα όλα αυτά, αλλά καμιά φορά παίζει και το άλλο: οι βάσεις δεδομένων των εταιριών δεν είναι πάντα σωστά ενημερωμένες.

Για παράδειγμα, για το βερσάκι μέχρι και πριν λίγο καιρό η Dunlop μου έδινε σαν μόνο κατάλληλο το Q3,  ούτε Sportsmart, ούτε Roadsmart, ούτε τίποτα, μόνο το Q3 το πιστάδικο. Προφανώς κάτι πήγε στραβά εκεί, ωστόσο το πρόβλημα φτιάχτηκε τώρα, μου δίνει sportsmart και roadsmart 3 κανονικά.

Αντίστοιχο θέμα είχα και με το site της bridgestone, που σε κάποια φάση μου έβγαλε το απίθανο "no products available for your selection". Τι να πω τώρα εγώ, οτί η bridgestone δεν βγάζει λάστιχα για το versys?
aldel

Αριθμός μηνυμάτων : 365
Ημερομηνία εγγραφής : 29/11/2012
Τόπος : Αθήνα, Καβάλα, Βρυξέλλες...

Δημοσίευση από aldel Την / Το Παρ Οκτ 13, 2017 11:31 am

Και έτσι για να γελάσουμε, εδώ η bridgestone για το NC750X δίνει T30 Evo και S21 κανονικά...

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

EDIT: Αλλά μόνο για το 2014 μοντέλο, για το 2016 δίνει μόνο τα μαμά...

Έχει επεξεργασθεί από τον/την aldel στις Παρ Οκτ 13, 2017 11:35 am, 2 φορές συνολικά
aldel

Αριθμός μηνυμάτων : 365
Ημερομηνία εγγραφής : 29/11/2012
Τόπος : Αθήνα, Καβάλα, Βρυξέλλες...

Δημοσίευση από Ste7ios Την / Το Παρ Οκτ 13, 2017 11:33 am

1. Ποτέ δεν είχα πρόβλημα. Αλλά μόλις τα φόρεσα πήγα μια Χαλκίδα και γύρισα...

2. Το 90% που κάνω είναι εντός πόλης & γενικά σε άσφαλτο. Σε χώμα αν χρειαστεί θα κάνω πολύ αργή διέλευση. Όπως λέει ο Άκης, (μεγάλος) συμβιβασμός...

3. Εκεί περιμένεις να κρυώσουν κάπως & πας πολύ αργά. Εδώ τα περνάει ο αρχιερέας με ακόμη πιο μαλακά λάστιχα χωρίς πρόβλημα...
Ste7ios

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Παρ Οκτ 13, 2017 2:17 pm

Akis1212 έγραψε:Το τρέμουλο το είχαμε όλοι όσοι με NC βάλαμε S-21 σε ταχύτητες από 3 έως 7 χαω και εξαφανίστηκε σε όλους περίπου στα 600-800χλμ. που "πάτησε" καλύτερα η πολύ τριγωνική κορώνα
Για το ότι δεν προτείνεται από την εταιρεία το S-21 για τα NC,CB κλπ απλά δεν λογαριάζει χώρες με τέτοια άσφαλτο
Από εκεί και πέρα στην Ελλάδα δυστυχώς δεν υπάρχει ελαστικό που να καλύπτει σε όλα, αφού ότι και να επιλέξεις θα πρέπει να κάνεις μεγάλους συμβιβασμούς

aldel έγραψε:Εύστοχα όλα αυτά, αλλά καμιά φορά παίζει και το άλλο: οι βάσεις δεδομένων των εταιριών δεν είναι πάντα σωστά ενημερωμένες.

Για παράδειγμα, για το βερσάκι μέχρι και πριν λίγο καιρό η Dunlop μου έδινε σαν μόνο κατάλληλο το Q3,  ούτε Sportsmart, ούτε Roadsmart, ούτε τίποτα, μόνο το Q3 το πιστάδικο. Προφανώς κάτι πήγε στραβά εκεί, ωστόσο το πρόβλημα φτιάχτηκε τώρα, μου δίνει sportsmart και roadsmart 3 κανονικά.

Αντίστοιχο θέμα είχα και με το site της bridgestone, που σε κάποια φάση μου έβγαλε το απίθανο "no products available for your selection". Τι να πω τώρα εγώ, οτί η bridgestone δεν βγάζει λάστιχα για το versys?

aldel έγραψε:Και έτσι για να γελάσουμε, εδώ η bridgestone για το NC750X δίνει T30 Evo και S21 κανονικά...

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

EDIT: Αλλά μόνο για το 2014 μοντέλο, για το 2016 δίνει  μόνο τα μαμά...

Ste7ios έγραψε:1. Ποτέ δεν είχα πρόβλημα. Αλλά μόλις τα φόρεσα πήγα μια Χαλκίδα και γύρισα...

2. Το 90% που κάνω είναι εντός πόλης & γενικά σε άσφαλτο. Σε χώμα αν χρειαστεί θα κάνω πολύ αργή διέλευση. Όπως λέει ο Άκης, (μεγάλος) συμβιβασμός...

3. Εκεί περιμένεις να κρυώσουν κάπως & πας πολύ αργά. Εδώ τα περνάει ο αρχιερέας με ακόμη πιο μαλακά λάστιχα χωρίς πρόβλημα...
Να ευχαριστήσω πρώτα σύντροχοι για τις πληροφορίες που ξεκαθαρίζουν όσο νάναι κάπως το τοπίο γιατί τρελάθηκα κάπου, λέω καλά λέει η ίδια η εταιρεία έτσι ? Και πού πάμε εμείς ? Δεν κρύβω ότι ανησύχησα ιδιαίτερα και για όσους εξ ημών και υμών τάχετε ήδη αλλά να που ειδικά με τα παρατεθέντα στοιχεία του Αλέξανδρου δεν είναι δυνατόν να συμβαίνουν αυτά.

Εδώ η [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] αν επιλέξετε κάποιο σπορ και πατήσετε να δείτε αν κάνουν στη μοτοσυκλέτα σας, λέει ότι ΟΧΙ δεν κάνει.
Μόνο στα Touring T30 EVO λέει ναι, στα BATTLAX BT-021, BT-023 και τέλος στα BW 501-502. Πουθενά τα σπορ.

Η BRINGESTONE.com από μια γρήγορη αναζήτηση είδα ότι δίνει τα ΟΕΜ και δεν βγάζει επιλογή αν ταιριάζουν και σε ποια.
Σωστά τα λέει ότι το NC/2016 φοράει ΟΕΜ τα BW. 

Άρα άκρη δεν βγαίνει.

Τώρα τι κάνει ο ένας και ο άλλος δεν θα μπορέσω να  το λάβω σοβαρά υπόψη γιατί μπορεί ο οποιοσδήποτε να θέλει να το διακινδυνεύσει και να μπαίνει χώμα με σούπερ σπορ λάστιχο και πίστα με off  αλλά είναι σωστό αυτό ? Πώς το βλέπετε ? (Ρητορική ερώτηση φυσικά)

Όντως ένα για όλα και νοικοκυρεμένα απλά μάλλον δεν υπάρχει οπότε ναι απαιτείται συμβιβασμός.
Συμβουλή σωστή ούτε από την ίδια την κατασκευάστρια δεν βρίσκεται. No

Savvas
Admin

Δημοσίευση από Ste7ios Την / Το Παρ Οκτ 13, 2017 4:37 pm

Άκρη δύσκολο να βγει Σάββα μου... Σου είπα πως θα μπορούσε να βγει. Μόνο οι ίδιοι οι δημιουργοί τους θα μπορούσαν να δώσουν έστω μια κατεύθυνση... Το θέμα είναι να φτάσει στα σωστά χέρια μια επιστολή.

Με το τι κάνει ο καθένας εκεί και αν δεν βγαίνει άκρη, μερικοί ξεπερνάνε και κάποια όρια... Δίνει όμως μια ένδειξη ότι τα πράγματα δεν είναι και τόσο φοβερά όπως νομίζουμε.

Κάποια πράγματα από τις εταιρίες ευτυχώς είναι ξεκάθαρα, όπως πια λάστιχα δεν προορίζονται για τον δρόμο αλλά αυστηρά και μόνο για πίστα.

Θα δούμε. Αν βρω το κουράγιο & το χρόνο θα συντάξω μια επιστολή να τη στείλουμε. Από τις τόσες εταιρίες κάπου μπορεί να σταθούμε τυχεροί...
Ste7ios

Δημοσίευση από Cube capacity Την / Το Παρ Οκτ 13, 2017 5:46 pm

Να πεις στην μπριτζεστον να ερθει αυτη να οδηγησει στην ελλαδα με τα λαστιχα που προτεινει!!

Να οδηγησει με ψιλο βροχο στην Θηβων και να πιασει κανα φρενο πανικου Laughing Laughing Laughing Laughing

Να αναθεωρησουν ολους τους νομους της τριβης και της φυσικης Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing

Cube capacity

Αριθμός μηνυμάτων : 168
Ημερομηνία εγγραφής : 10/08/2017
Τόπος : Αθηνα

Δημοσίευση από Akis1212 Την / Το Παρ Οκτ 13, 2017 5:52 pm

Ακόμα και bridgestone RS10 μπροστά(80% πίστα 20% δρόμος) που φοράνε πολλά NC βλέπουμε ότι δουλεύουν μια χαρά στους Ελληνικούς δρόμους και μάλιστα βγάζουν και πολλά χιλιόμετρα προτού φαγωθούν και περνάνε και από χωματόδρομους(απλές διελεύσεις)
Δεν παλεύεται η Ελληνική άσφαλτος
Akis1212

Αριθμός μηνυμάτων : 1097
Ημερομηνία εγγραφής : 05/05/2016
Τόπος : Αθήνα

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Παρ Οκτ 13, 2017 6:14 pm

Ψόφησα στο γέλιο με το σχόλιο του Γιώργου ! 

Ε μα ...εδώ υπάρχει μεγάλο δίκιο.

Τι να πω...ειλικρινά δεν ξέρω με ποιο σκεπτικό δουλεύει έτσι η εφαρμογή τους και γιαυτό βέβαια και όχι μόνο ανοίχθηκε το θέμα αυτό.

Για τους χωματόδρομους τώρα ναι περνάνε ασυζητητί.
Λιγάκι πάει η καρδιά στην κούλουρη με μια απλή νερολακούβα όπως είδα σύντροχο που φόραγε μπροστά μου πως έκανε το μοτό αλλά περνάνε.  Χωρίς όμως νάναι και ότι καλύτερο, το παίζεις λιγάκι με αυτά νομίζω λόγο ελαφράς χάραξης δεν θα σε κρατήσουν στο χώμα όπως πρέπει εκτός από τελεία φλαταδούρα. Αν έχει και λίγο λασπούλα...χμμμ ζορίζει το πράμα. Ειδικά αν και τα δύο πόδια δεν πατάνε καλά κάτω.

Το παγοδρόμιο δε που λένε άσφαλτο εδώ εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων,  μάλλον ερπύστρια θέλει και ότι κοντινότερο είναι τα σπορ.
Τώρα η αρχική απορία του σκεπτικού της επίσημης Ελληνικής ιστοσελίδας της εταιρείας μάλλον θα μας μείνει να αναρωτιόμαστε.
Και επιστολή να στείλουμε δεν νομίζω να μας διαφωτίσουν.  No

Savvas
Admin

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης