Σπρέι "φιμε"

Πήγαινε κάτω

Σπρέι "φιμε"

Δημοσίευση από Cube capacity Την / Το Παρ Οκτ 06, 2017 7:22 am

Επειδή η ζελατίνα έχει αποκτήσει "αράχνες" από τα πλυσίματα σκέφτηκα να πάρω ένα σπρέι φιμε όπως αυτά που βάφουν τα φανάρια  των αμαξιών για να σκουρινουν.

Το βάψιμο θα γίνει από την μέσα μεριά ίσα ίσα να σκουρινει λίγο η ζελατίνα και να χαθούν οι "αράχνες"

Ερώτηση....

1 έχει βάψει κανείς με τέτοιο σπρέι;
                    2 Αν βγει χαλιά ξεβαφει εύκολα;

Για πείτε καμιά γνώμη.
Cube capacity

Αριθμός μηνυμάτων : 393
Ημερομηνία εγγραφής : 10/08/2017
Τόπος : Αθηνα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Απ: Σπρέι "φιμε"

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Σαβ Οκτ 07, 2017 9:05 am

Αν και τα είπαμε και χθες στον καφέ Γιώργη τα γράφω και εδώ για να μείνουν.

Κατ' αρχάς όλες μας όλες οι ζελατίνες είτε μάνα είτε aftermarket όπως έχω δει μέχρι τώρα με ότι και να τις κάνεις από πετσί μέχρι το μαλακότατο πανάκι microfibre αποκτούν γρατζουνιές διαφόρων μορφών. Κάποιες δε κατώτερης ποιότητας ή στα πολλά χρόνια,  κιτρινίζουν από τον ήλιο σε μεγάλο βαθμό.

Ότι και να κάνουμε θα κάνουν και γρατζουνιές ή αράχνες ή με τα χρόνια θα κιτρινίσουν.

Με spray προσωπικά δεν έχω βάψει ποτέ ούτε προτίθεμαι να το κάνω κατ΄αρχάς διότι αν δεν βλέπεις από πάνω και βλέπεις έστω και λίγο από μέσα στη ζελατίνα κάποιες φορές θες να βλέπεις τα πατήματά σου ειδικά αν είσαι σε επαρχιακό διαλυμένο = λακουβόδρομο ή σε χώμα. Κατά δεύτερον το θεωρώ πεταμένα λεφτά και προτιμώ να δώσω μετά από χρόνια κανά 60άρι να πάρω μια aftermarket και να την κρατήσω άλλα τόσα χρόνια και ούτω καθεξής.

Επιπρόσθετα δεν μου αρέσει η ελαφρώς <<καγκούρικη>> εμφάνιση με φυμέ ζελατίνα και τέτοια αλλά αυτό είναι υποκειμενικό και προσωπικό οπότε εδώ είναι τα γούστα του καθενός συντρόχου.

Στις καίριες ερωτήσεις του πρακτικού μέρους θα σου πω ότι για να βάψεις με spray θέλει πρώτα να χαλάσεις λίγο σε αντικείμενο που δεν σε ενδιαφέρει για να πάρεις τον τρόπο - απόσταση που θα βάψεις και να μην έχεις τρεξίματα.
Για να βγει μετά δεν το νομίζω να βγαίνει εύκολα οπότε άμα γίνει λάθος μάλλον τον ήπιες ... Rolling Eyes

Στον αντίποδα όμως θα σου πρότεινα αντί για spray να έπαιρνες και να χρησιμοποιούσες ή να το πήγαινες να στην βάλουνε μια μεμβράνη από αυτές που βάζουν στα τζάμια - ανεμοθώρακες κλπ των αυτοκινήτων η οποία μπαίνει σχετικά εύκολα με σαπουνάδα νομίζω απλώνει και μετά αν θέλεις βγαίνει αφήνοντας ένα μικρό ανεπαίσθητο περιθώριο να μπορείς να την τραβήξεις στο κάτω μέρος.
Αυτές βγαίνουν και σε ελαφρώς φυμέ και θα βλέπεις από μέσα σν χρειαστεί και θα κάνεις και αυτό που θέλεις. Wink

Savvas
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 27440
Ημερομηνία εγγραφής : 13/05/2012
Τόπος : Ελλαδάρα αγάπη μου

Δημοσίευση από Cube capacity Την / Το Σαβ Οκτ 07, 2017 9:30 am

Ναι Σάββα. Το πείραμα με το σπρέι πρέπει να γίνει αλλού πρώτα.

Το σκέφτηκα για ζελατινα φίμε αλλά φοβάμαι ότι δεν θα γίνει σωστή δουλειά στις τρύπες που έχει. Δεν θα κοπεί δλδ καλα και δεν θα φαίνεται ωραια.

Η ζελατινα θα μου κοστίσει (Μια επώνυμη μαρκα) με την τοποθέτηση κάνα 50αρικο.

Με 60-70 ευρω πάω mpf Shields και μου φτιάχνει μια light smoke και ίσως και λίγο πιο ψηλή από την μαμά.

Οπότε ίδωμεν.
Cube capacity

Αριθμός μηνυμάτων : 393
Ημερομηνία εγγραφής : 10/08/2017
Τόπος : Αθηνα

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Σαβ Οκτ 07, 2017 9:49 am

Α όχι άμα είναι 50 ευρώ άκυρο με χίλια, σε καμία περίπτωση δεν συμφέρει και μια χαρά τα λες, συμφωνώ απολύτως γιατί με κανά 67άρι παίρνεις τη GIVI καινούργια αλλά όχι φυμέ. Οι φυμέ πάνε παραπάνω στα 80φεύγα.
Φτιάχνει και αυτός στην Καλλιθέα ο MPF πως τον λένε αλλά του Μάνου πχ στο MAXSYM πούχε βάλει του ράγισε ή κάτι στραβό συνέβη δεν θυμάμαι καλά τώρα... και δεν έχει και τόσο καλές τιμές δυστυχώς και άλλα που μας έχουνε κάνει να το σκεφτόμαστε να πάμε εκεί..... Rolling Eyes

Savvas
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 27440
Ημερομηνία εγγραφής : 13/05/2012
Τόπος : Ελλαδάρα αγάπη μου

Επιστροφή στην κορυφή

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης