Πρόσφατα Θέματα

Ανακατασκευή SH 300 R SPORT στα 156.000 χλμ.

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω

Ανακατασκευή SH 300 R SPORT στα 156.000 χλμ.

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Δευ Σεπ 04, 2017 7:11 pm

Για να μπούμε στο νόημα θα αναφέρω ότι ο Αλέξανδρος πήρε μεν νέο μοτό όπως ξέρουμε αλλά δεν έδωσε τον αγαπημένο του Γκούφυ που συμβίωσε μαζί του για επτά χρόνια και σήμερα έχει διανύσει αισίως 156.000 χλμ.

Σε αυτά τα χλμ βέβαια υπάρχουν όσο νάναι θεματάκια και  αυτή τη στιγμή βρίσκεται σε ακινησία λόγο κάποιου προβλήματος που δεν γνωρίζουμε τι είναι μάλλον ηλεκτρονική από ότι λέει ο Αλέξανδρος και μιας και έχει πρόθεση να το κρατήσει εκμεταλευόμενος και την ακινησία έχει αρχίσει σιγά σιγά τη συντήρηση που μπορεί να κάνει μόνος του.

Σταδιακά μου στέλνει φωτό μιας και δεν μπορεί να τα βάλει μόνος του και θα σας βάζω εγώ τις εργασίες που κάνει όπως μου τις στέλνει.

Στο πρόγραμμα μιας και καίει πλέον πολύ λάδι είναι και η αντικατάσταση πιστονιού - ελατηρίων και τα σχετικά, ίδια με αυτά πούβαλε με επιτυχία ο gprhellas. Το πιστόνι ήδη το παρέλαβε από Ιταλία και το έχει στα χέρια του.

Ξεκίνησε λοιπόν τη συντήρηση με βγάλσιμο της αντλίας βενζίνης (στα πλαίσια και του ψαξίματος γιατί δεν παίρνει μπρος), άδειασμα του τεπόζιτου για καθαρισμό και πιθανώς για πλαστικοποίηση μετά από αυτά πούχε δει στον Μάνο μιας και ο ίδιος βάζει βενζίνη από όπου βρίσκει αλλά αυτή τη φορά είχε ευχάριστη έκπληξη και όταν έβγαλε την αντλία είδε αυτά στο τεπόζιτό του : 

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Συνεχίζεται...

Savvas
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 27003
Ημερομηνία εγγραφής : 13/05/2012
Τόπος : Ελλαδάρα αγάπη μου

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Απ: Ανακατασκευή SH 300 R SPORT στα 156.000 χλμ.

Δημοσίευση από SHakias Την / Το Τρι Σεπ 05, 2017 7:39 pm

Σε αυτά τα χλμ νομίζω καλύτερα γενική επισκευή,
Ίσως με την αυξημένη συμπίεση να χτυπήσει κάτω χαμηλά στον στρόφαλο μπιέλα.
Αυτό είναι που με προβληματίζει και εμένα (μου το είπε και ο Χρήστος) με 100,000χλμ στο κοντέρ.
SHakias

Αριθμός μηνυμάτων : 687
Ημερομηνία εγγραφής : 22/02/2015

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Τρι Σεπ 05, 2017 7:51 pm

SHakias έγραψε:Σε αυτά τα χλμ νομίζω καλύτερα γενική επισκευή,
Ίσως με την αυξημένη συμπίεση να χτυπήσει κάτω χαμηλά στον στρόφαλο μπιέλα.
Αυτό είναι που με προβληματίζει και εμένα (μου το είπε και ο Χρήστος) με 100,000χλμ στο κοντέρ.
Κοίτα να δεις Μάνο.
Το δικό μου όπως ξέρουμε όλοι γύρισε όλη την Ελλάδα πηγαίνοντας μαζί με μοτό μεγάλου κυβισμού - ιπποδυνάμεως για 60φεύγα χιλιάδες χλμ πολλές φορές τσίτα για ώρες όχι αστεία.
Αφού δεν χτύπησε αυτό με big bore kit που φοράει τώρα στον Γιώργο και πραγματικά κελαηδάει και σκοτώνει τα πάντα όλα όσα σταθούν δίπλα του όχι αστεία ε ? Ε αφού δεν βάρεσε αυτό δεν βαράει κανένα άλλο λέω και εγώ. Εντάξει ο σωστός τεχνίτης μιας και τόχουμε ξανασυζητήσει το θέμα πρέπει να πει όλες τις πιθανότητες για νάναι εντάξει απέναντι στον πελάτη αλλά από την άλλη και ο πελάτης δεν είναι πρακτικά δυνατόν να δώσει για επισκευή για να τα κάνει όλα σωστά κανά 1500άρι για ένα σκούτερ που κάνει αν το πουλήσουμε με τόσα χλμ κανά διχίλιαρο.

Σε τέτοια περίπτωση συμφέρει να πάρεις ολόκληρο μεταχειρισμένο κινητηράκι.

Εμένα πάντως όσο και να με προβλημάτιζε παλιά που το συζητούσαμε μετά από το τόλμημα του Γιώργη δεν με προβληματίζει καθόλου πλέον. Εκ του αποτελέσματος μιλάμε τώρα όχι υποθετικά ε ?

Savvas
Admin

Δημοσίευση από nks1967 Την / Το Τετ Σεπ 06, 2017 7:36 am

Συγνώμη που επεμβαίνω στο θέμα, αλλά είναι νωρίς ακόμα να μιλήσετε για αξιοπιστία. Πόσα χιλιόμετρα έχει κάνει με την μετατροπή; Αν θυμάμαι καλά δεν έχει περάσει χρονικά μεγάλο διάστημα. Περιμένετε να ανέβουν τα χιλιόμετρα και μετά συζητάτε για αξιοπιστία.

Όσο για το συγκεκριμένο μηχανάκι, ο Αλέξανδρος ξεκίνησε ανάποδα, πρώτα έπρεπε να βρει γιατί δεν δουλεύει το μηχανάκι και να το φτιάξει και μετά να αρχίσει να επισκευάζει - συντηρεί τα υπόλοιπα μέρη. Μπορεί να κάνει κανένα λάθος και στο τέλος να μην βρίσκει που είναι το πρόβλημα.

Προσωπικά, μου αρέσει να παρακολουθώ τέτοια θέματα, είναι κάτι που θα μου άρεσε να κάνω και γω, αλλά συνήθως, το κόστος επισκευής είναι τόσο μεγάλο που είναι ασύμφορο.
Καλή συνέχεια.
nks1967

Αριθμός μηνυμάτων : 381
Ημερομηνία εγγραφής : 12/11/2015
Τόπος : ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Τετ Σεπ 06, 2017 8:03 am

Προσωπικά αδυνατώ να απαντήσω σε οποιαδήποτε ερώτησή σας.
Δεν κάνω εγώ τις εργασίες και όπως έγραψα δεν είναι δικό μου το μοτό οπότε το πως και το γιατί θα αναμείνουν αν και εφόσον μπορέσει ο Αλέξανδρος να σας απαντήσει.

Όσο αφορά την αξιοπιστία του επισκευασθέντος τώρα.Μερικές σκέψεις δικές μου.

Το καλό το πράμα φαίνεται από την αρχή.
Έχει στρώσει ευλαβικά για πολύ περισσότερα χλμ από όσο πρέπει, κοντά στις 2.000 αν θυμάμαι καλά. Πόσα έχει κάνει μετά θα μας το πει ο Γιώργος αν και εφόσον διαβάσει το θέμα. Τελευταία φορά πάντως που ρώτησα είχε τελειώσει με το στρώσιμο, το ανοίγει κανονικά, το οδήγησα και εγώ, δεν καίει σταγόνα λάδι και πάει δύναμη. Αθόρυβο, ήσυχο, δυνατό σαν νάναι μάνα κούτα ! 

Στις επισκευές καινούργιοι μετά από 40 χρόνια καβάλα δεν είμαστε.
Αν πέτυχε ή όχι δείχνει από την αρχή και αν  κάνει τσιριμάτζουλα θα την κάνει από τις πρώτες πιέσεις <<γερές>> που θα δεχτεί.

Τώρα το σίγουρο του <<θα δείξει>> εκτιμώ ότι το ξέρουμε όλοι μας. Και εγώ τόπα στο αντίστοιχο θέμα.
Πόσο θα αντέξει έτσι και πόσα χλμ θα βγάλει ? Θα δείξει όντως και αυτό. 

Αλλά....πάντα υπάρχει και το αλλά...
Ακόμα και αν αλλάζανε όλα τα σωθικά και βρισκόταν κάποιος νάδινε 1.000 -  1.500+ ευρώ για μοτό αξίας ξέρω γω 2.000 (με 156.000 χλμ ή 100.000 κλπ) και πάλι θα λέγαμε <<θα δείξει>> οπότε καταλαβαίνουμε εκτιμώ τι εννοώ.
Αν ήτανε ένα μοτό αξίας γύρω στα 5.000 ίσως να άξιζε να δώσεις 1.000 για επισκευή αλλά έτσι δεν νομίζω.

Επίσης ακόμα και αν αλλάξουν σχετικά τα πάντα ο διάβολος πάντα κρύβεται στην λεπτομέρεια και ερωτώ, έστω ότι δώσαμε τα όσα ζητώνται και έγινε αλλαγή και στροφαλομπιέλας κλπ. Τότε τι εγγύηση θα δοθεί ? 6 μήνες και αν..... Rolling Eyes

Δεν ξέρω αν μπαίνουμε στο νόημα του τι λέω. Wink

Savvas
Admin

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Τετ Σεπ 06, 2017 8:08 am

Το γράφω σε ξεχωριστό ποστ για να δοθεί έμφαση στο ότι ουδείς σχολίασε το τεπόζιτο.

Πώς το είδατε μετά από 156.000 χλμ χρήσης?
Του Μάνου ήτανε μέσα στην σκουριά το αντίστοιχο στον πάτο του εκεί πούναι φωτογραφισμένο και αυτό, ο Γιώργος έβαλε το δικό του πούταν πεντακάθαρο από καλή βενζίνη πούμπαινε πάντα κλπ, αυτό πώς τόδατε ?

Πήγαμε κατευθείαν στον κινητήρα που δεν έγινε τίποτα ακόμα και αναπτύσσουμε θεωρίες ... Rolling Eyes

Savvas
Admin

Δημοσίευση από nks1967 Την / Το Τετ Σεπ 06, 2017 8:34 am

Προφανώς δεν δόθηκε σημασία:
Όσο για το συγκεκριμένο μηχανάκι, ο Αλέξανδρος ξεκίνησε ανάποδα, πρώτα έπρεπε να βρει γιατί δεν δουλεύει το μηχανάκι και να το φτιάξει και μετά να αρχίσει να επισκευάζει - συντηρεί τα υπόλοιπα μέρη.
Το τεπόζιτο δεν σχολιάζεται από εμένα, καθώς για μένα είναι καθαρά θέμα τύχης και όχι βενζίνης. Τι εννοώ τύχης, απλά κατασκευαστικό λάθος. Στα π.χ 10.000 μηχανάκια που έχουν πουληθεί το να βγάλουν 50-100 σκουριά στο τεπόζιτο είναι κατασκευαστικό πρόβλημα.
nks1967

Δημοσίευση από craneman Την / Το Τετ Σεπ 06, 2017 8:53 am

Καλημέρα και από εμένα. Να ευχαριστήσω το Σάββα που ανέβασε τις φωτογραφίες.

Ένα όμορφο βράδυ του Μαρτίου, το SH  παρέδωσε το πνεύμα του. Η μίζα ¨γύρναγε¨  αλλά ο κινητήρας, μουλάρωσε και δεν έπαιρνε μπροστά. Το έβαλα στην άκρη και κάθε φορά που μαζεύω κάτι ¨ψιλά¨ είπα να το φτιάξω.

Χωρίς να είμαι μηχανικός, 2 πιστεύω ότι είναι οι αιτίες που δεν ξεκινά, 1η μπορεί να είναι ηλεκτρονική και 2η αντλία βενζίνας.

Έλυσα το ντεπόζιτο και το καθάρισα. Βενζίνα έβαζα (και συνεχίζω να βάζω στο NC) στον παλιό ΟΠΑΠ από πίσω, επί του Κιφησού. Είναι πιο ακριβή από τις άλλες αλλά όσο γράφει η αντλία, τόσα λίτρα βάζει. Και είδα ότι είναι καθαρή, χωρίς νερό. Ο καθένας ας αποφασίσει για το δικό του μηχανάκι το τι θα κάνει.

Από τα 120.000 με 130.000 χλμ (δεν θυμάμαι), συμπλήρωνα λάδια γιατί τα έκαιγε.
Κάθε εβδομάδα συμπλήρωνα μισό λίτρο λαδάκι.

Σε επίσκεψη στο Χρήστο, στη Μεταμόρφωση μου είχε πει, θέλει 500 ευρώ για επισκευή, αλλά δεν σου δίνω εγγύηση για το στρόφαλο. Αν χτυπήσει στρόφαλο μην έρθεις και μου πεις, ότι χάλασε. Και σε ερώτηση πόσο θα πάει όλο μαζί, μου είπε 1000 ευρώ!!!!!!

Και μου πρότεινε να του το πουλήσω 1500 ευρώ και να πάρω κάποιο άλλο (πάλι SH) αλλά με ποιο λίγα χλμ.

Θέλω να πιστεύω μέχρι τις γιορτές να το έχω τελειώσει (Θεού θέλοντας) και έχοντας και τα απαραίτητα ¨ψιλά¨.

craneman

Αριθμός μηνυμάτων : 28
Ημερομηνία εγγραφής : 21/05/2012

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Τετ Σεπ 06, 2017 9:10 am

Θέμα τύχης ?

Για να δούμε τι έχουμε στα χέρια μας ...
Έχουμε 3 μοτό ίδια ιδίου έτους κατασκευής, ιδίας προελεύσεως που βάζουν βενζίνη στην ίδια πόλη.
Το ένα παρουσιάζει εκτεταμένη σκουριά, το άλλο ελάχιστη σκουριά και το άλλο καθόλου.
Τα δύο που παρουσιάζουν είτε εκτεταμένη είτε ελάχιστη σκουριά βάζουν από όπου νάναι, το ένα βάζει από 100% σίγουρο πρατήριο που δεν νοθεύει με νεράκι κλπ.
33,3%  παρουσιάζει εκτεταμένη σκουριά.Ένα λιγότερη, ένα καθόλου. 
Είναι θέμα τύχης ?

Θα δούμε αν και εφόσον και άλλοι ανοίξουν την τρόμπα για οποιοδήποτε λόγο και ποστάρουν φωτό κλπ και θα βγάλουμε στατιστικά στοιχεία.

Μέχρι τώρα έχουμε αυτά : 
Μάνου (0,48)

Του Αλέξανδρου τόδατε παραπάνω, του Γιώργου χάθηκε η φωτό λόγο γνωστών προβλημάτω φωτοκουβά αλλά ήταν αστέρι = πεντακάθαρο.

Savvas
Admin

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Τετ Σεπ 06, 2017 9:26 am

craneman έγραψε:Καλημέρα και από εμένα. Να ευχαριστήσω το Σάββα που ανέβασε τις φωτογραφίες.

Ένα όμορφο βράδυ του Μαρτίου, το SH  παρέδωσε το πνεύμα του. Η μίζα ¨γύρναγε¨  αλλά ο κινητήρας, μουλάρωσε και δεν έπαιρνε μπροστά. Το έβαλα στην άκρη και κάθε φορά που μαζεύω κάτι ¨ψιλά¨ είπα να το φτιάξω.

Χωρίς να είμαι μηχανικός, 2 πιστεύω ότι είναι οι αιτίες που δεν ξεκινά, 1η μπορεί να είναι ηλεκτρονική και 2η αντλία βενζίνας.

Έλυσα το ντεπόζιτο και το καθάρισα. Βενζίνα έβαζα (και συνεχίζω να βάζω στο NC) στον παλιό ΟΠΑΠ από πίσω, επί του Κιφησού. Είναι πιο ακριβή από τις άλλες αλλά όσο γράφει η αντλία, τόσα λίτρα βάζει. Και είδα ότι είναι καθαρή, χωρίς νερό. Ο καθένας ας αποφασίσει για το δικό του μηχανάκι το τι θα κάνει.

Σε επίσκεψη στο Χρήστο, στη Μεταμόρφωση μου είχε πει, θέλει 500 ευρώ για επισκευή, αλλά δεν σου δίνω εγγύηση για το στρόφαλο. Αν χτυπήσει στρόφαλο μην έρθεις και μου πεις, ότι χάλασε. Και σε ερώτηση πόσο θα πάει όλο μαζί, μου είπε 1000 ευρώ!!!!!!

Και μου πρότεινε να του το πουλήσω 1500 ευρώ και να πάρω κάποιο άλλο (πάλι SH) αλλά με ποιο λίγα χλμ.

Θέλω να πιστεύω μέχρι τις γιορτές να το έχω τελειώσει (Θεού θέλοντας) και έχοντας και τα απαραίτητα ¨ψιλά¨.
Αλέξανδρε για αντλία βενζίνης υπάρχει μόνο το μοτέρ της με λίγα σχετικά χρήματα. Δεν αξίζει να δώσεις τα λεφτά που ζητάνε για καινούργια. Αν είναι αυτό το πρόβλημα βέβαια.

Το εγχειρίδιο συντηρήσεως περιγράφει πως δοκιμάζουν την αντλία, ρίξτου μια ματιά.
Ένα παράδειγμα μοτέρ τρόμπας με 47 ευρώ θα βρεις ΕΔΩ.
Και μεταχειρισμένη με 70 ευρώ ολόκληρη ΕΔΩ
Άλλο μοτέρ με 32 ευρώ αλλά στην Κρήτη ΕΔΩ.

Ηλεκτρονική δεν έχει ξανακουστεί να χαλάσει αλλά κάνε λίγο το εξής όποτε μπορέσεις και πες μας.

Βγάλε το μπουζί ένωσέ το στην πίπα ακούμπα το σε ένα μεταλλικό μέρος του σκελετού του μοτό και δώσε μιζιές.
Πες μας αν βλέπεις σπινθήρα να βγαίνει από το μπουζί. Το κάτω μέρος την ακίδα θα ακουμπήσεις και εκεί θα δεις σπινθήρα αν βγαίνει.

Savvas
Admin

Δημοσίευση από nks1967 Την / Το Τετ Σεπ 06, 2017 9:31 am

craneman έγραψε:Καλημέρα και από εμένα. Να ευχαριστήσω το Σάββα που ανέβασε τις φωτογραφίες.

Αν δεν κάνω λάθος πρέπει να έχει και 2 αισθητήρες, ο ένας για την τρόμπα βενζίνης και άλλος για την κλίση αν θυμάμαι καλά. Μπορεί να φταίνε και αυτοί, κάπου στην ουρά είναι.

nks1967

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Τετ Σεπ 06, 2017 9:34 am

Καλά θυμάσαι και έχεις δίκιο.

Έχει αισθητήρα για την κλίση που σβήνει το μοτό αν πέσει και ρελέ όμως όχι αισθητήρα πίσω στην ουρά που πιάνει μάκα, σωστότατος.

Απλά αυτά είναι προχωρημένα, ας δούμε πρώτα αν φέρνει ρεύμα στο μπουζί και μετά θα πηγαίναμε κατά κει.
Πάντα από τα απλά στα σύνθετα.

Savvas
Admin

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Παρ Σεπ 15, 2017 1:55 pm

Τα υπόλοιπα αναλώσιμα που πήρε ο Αλέξανδρος για την επισκευή κινητήρα εκτός από το πιστόνι - ελατήρια : 

Savvas
Admin

Δημοσίευση από nks1967 Την / Το Δευ Σεπ 18, 2017 7:13 am

Βρέθηκε το πρόβλημα που δεν δουλεύει το μηχανάκι;
nks1967

Δημοσίευση από craneman Την / Το Παρ Σεπ 22, 2017 9:18 am

Καλημέρα.
Το μηχανάκι λύθηκε σχεδόν όλο. (μόνο το μπροστινό τμήμα δεν έλυσα). Καθαρίστηκε το ντεπόζιτο, λύσιμο η αντλία βενζίνας και πλύσιμο το φίλτρο, αλλαγή τακάκια πίσω, καθάρισμα και γρασάρισμα μπρος και πίσω οι δαγκάνες των φρένων, καθάρισμα τα πλαστικά, έλεγχος τα αμορτισέρ, φόρτιση στο full η μπαταρία και συναρμολόγηση.  

Δοκίμασα το μπουζί να δω αν βγάζει σπινθήρα και τελικά δουλεύει μια χαρά.
Άρα γλύτωσα την ηλεκτρονική.

Υπάρχει περίπτωση να έχει τρυπήσει το πιστόνι και για αυτό να μην παίρνει μπροστά;

craneman

Αριθμός μηνυμάτων : 28
Ημερομηνία εγγραφής : 21/05/2012

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Παρ Σεπ 22, 2017 9:51 am

Καλημέρα Αλέξανδρε.

Ναι υπάρχει τέτοια περίπτωση .
Για να τρυπήσει ένα πιστόνι τρία πράγματα πρέπει να συμβούν: Πρώτον, ελλιπής λίπανση του κινητήρα, δεύτερον ισχυρότερο μπουζί από αυτό που προβλέπει ο κατασκευαστής και τρίτον νοθευμένο καύσιμο.
Και άλλα όμως όπως :
• Προβληματικό σύστημα ψύξης.
• Σπάσιμο των ελατηρίων που μπορεί να προέλθει από φυσιολογική φθορά ή υψηλή συμπίεση.
• Από καύση με φτωχό μείγμα (μικρότερο ποσοστό βενζίνης, περισσότερο αέρα) ή πλούσιο μείγμα (μεγαλύτερο ποσοστό βενζίνης, μικρότερο αέρα). Αυτό συμβαίνει κυρίως όπου η τροφοδοσία γίνεται με καρμπιρατέρ και όχι τόσο σε αυτά που η τροφοδοσία καυσίμου γίνεται με ψεκασμό.
• Από προανάφλεξη (αβάνς) σε λάθος χρόνο.

Οπως βλέπεις το τρίτο είναι συνήθες (νοθευμένη βενζίνη) γιατί τα άλλα δεν νομίζω να παίζουν με τίποτα εκτός από τότε με το θεματάκι της υπερθέρμανσης με το μάπα αντιπηκτικό.Από την άλλη όμως η εικόνα του τεπόζιτού σου λέει άλλα, ήτοι ότι έβαζες καλή βενζίνη. Αν ήταν έτσι του Μάνου έπρεπε νάχει πεθάνει προ πολλού. Επίσης μετά την υπερθέρμανση και χωρίς νάχει κάψει φλάντζα πήγε για 56.000 χλμ οπότε και αυτό αποκλείεται.

Για να δεις αν υπάρχει τέτοια περίπτωση πρέπει να μπει το εργαλείο και μιζαριστό να μετρηθεί συμπίεση ή το χειρότερο να ανοιχθεί κινητήρας και να ελεγχθεί το πιστόνι.

Ξεκίνα από τα απλά όπως πόλους μπαταρίας νάναι σφιχτοί και η μπαταρία νάναι τούμπανο.
Νάχεις καλή βενζίνη μέσα και αν είναι ακίνητο καιρό να αναβοσβήσεις τον διακόπτη και να ακούσεις τον ήχο της αντλίας 2-3 φορές. Μετά δώσε να δούμε αν θα πάρει. Αν δεν πάρει το ξαναβλέπουμε για τη συνέχεια.

Savvas
Admin

Δημοσίευση από SHakias Την / Το Παρ Σεπ 22, 2017 11:28 pm

Μπουζί, φίλτρο αέρα υποθέτω ότι είναι οκ έτσι;
Δοκίμασε αν φέρνει η αντλία βενζίνη βγάλε από το μπεκ το φις και βάλε τον σωλήνα μέσα σε ένα πλαστικό μπουκάλι, μετά άνοιξε κλείσε 2-3 φορές τον κεντρικό διακόπτη και δες πόση βενζίνα έφερε στο μπουκάλι.
SHakias

Αριθμός μηνυμάτων : 687
Ημερομηνία εγγραφής : 22/02/2015

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης