Πλαϊνές βαλίτσες μοτό, βάσεις στηρίξεώς τους και όλα τα σχετικά.

Σελίδα 1 από 2 1, 2  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

Πλαϊνές βαλίτσες μοτό, βάσεις στηρίξεώς τους και όλα τα σχετικά.

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Κυρ 18 Ιουν - 8:54

Εδώ θα συζητάμε ότι σχετικό με πλαϊνές βαλίτσες στις καλές μας και τα συστήματα στηρίξεώς τους.

Savvas
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 27173
Ημερομηνία εγγραφής : 13/05/2012
Τόπος : Ελλαδάρα αγάπη μου

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Απ: Πλαϊνές βαλίτσες μοτό, βάσεις στηρίξεώς τους και όλα τα σχετικά.

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Κυρ 18 Ιουν - 9:19

Ένα από τα απαραίτητα αξεσουάρ για όποιον κάνει μακρύτερα ταξίδια και με αρκετές διανυκτερεύσεις είναι και οι πλαϊνές βαλίτσες.

Προσωπικά με απασχολεί καιρό τώρα και το ψάχνω το πράγμα για να δω τι μου ταιριάζει καλύτερα όσο αφορά τις ανάγκες μου αλλά και τα οικονομικά μου.

Προσωπικά με το μοτό ταξιδεύω συνήθως μόνος στα μακρινά μιας και η σύζυγος δεν μπορεί να ακολουθήσει και μαζί της πάω με το αμάξι ως εκ τούτου μέχρι και σε 5ήμερα ταξίδια με 3-4 διανυκτερεύσεις βαριά βολεύομαι με το 47άρι top case και τα 22 λίτρα επιπλέον χώρου που διαθέτει το μοτό μου. Για περισσότερο από αυτό όμως χρειάζομαι και κάτι ακόμα.

Μιας και τα ταξίδια αυτού του είδους (περισσότερες διανυκτερεύσεις από 3-4) είναι περιορισμένα και δύσκολο να υλοποιηθούν λόγο οικονομικών δεν θα χρησιμοποιούνται οι βαλίτσες αυτές πολύ και τον περισσότερο καιρό θα κάθονται στην αποθήκη.

Επίσης οι πλαστικές - αλουμινένιες βαλίτσες είναι βαριές, ογκώδεις και όσο νάναι θα επηρεάζουν το μοτό κατ΄ελάχιστον όσο αφορά την κατανάλωσή του, την φθορά ελαστικών κλπ που  είναι αρνητικοί παράγοντες και προσθέτουν κόστος στο ταξίδι που προσωπικά θέλω να αποφύγω.

Με βάση τα παραπάνω δεδομένα δεν θέλω να δώσω πολλά λεφτά, θέλω κάτι ελαφρύ και σε μαζεμένο μέγεθος.

Ψάχνοντας λοιπόν με αυτά τα δεδομένα έπεσα πάνω σε κάτι ενδιάμεσο μεταξύ σαμαριών (πούχουν προβλήματα ευστάθειας λόγο τρόπου στηρίξεως που δεν είναι αυτός της κανονικής βαλίτσας) και σκληρών πλαϊνών βαλιτσών και ονομάζονται GIVI 3D 600 EASYLOCK.

Δείχνουν έτσι : 

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Πιάνουν έτσι :

Περισσότερες λεπτομέρειες μπορούμε να δούμε στο βίντεο εδώ : 

Και κάνουν περίπου 216 + 70 (βάσεις) = 286 ευρώ.

Είναι όλα καλά λοιπόν ?
Όχι, τίποτα δεν είναι τέλειο οπωσδήποτε και εδώ έχουμε το μειονέκτημα που αναφέρουν οι χρήστες ότι σε μεγάλη νεροποντή δεν είναι 100% στεγανές. Σε μικρής διάρκειας όμως είναι. Σε μεγαλύτερης διάρκειας πρέπει να τους βάλεις τις αδιάβροχες προστασίες που τις έχουν στη συσκευασία τους σε ειδική θήκη που φαίνεται στο παραπάνω βίντεο.

Η χωρητικότητά τους φτάνει τα 15 λίτρα η μία = 30 λίτρα οι δύο και  25 λίτρα η μία = 50 λίτρα και οι δύο με επέκταση που φαίνεται εδώ : 

Ποιές είναι οι σκέψεις σας ? Πώς τις βλέπετε ?

Savvas
Admin

Δημοσίευση από enterprise-psi Την / Το Κυρ 18 Ιουν - 18:04

Δεν είναι καθόλου κακή ιδέα. Εμείς δυο άτομα, για δυο μέρες, και έγιναν θυσίες, προκειμένου να τα χωρέσουμε σε πίσω βαλίτσα και τανκ μπαγκ.

enterprise-psi
Moderator

Αριθμός μηνυμάτων : 2645
Ημερομηνία εγγραφής : 18/11/2014
Τόπος : Sector 001

https://www.instagram.com/enterprise_psi/

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Κυρ 18 Ιουν - 18:22

enterprise-psi έγραψε:Δεν είναι καθόλου κακή ιδέα.  Εμείς δυο άτομα, για δυο μέρες, και έγιναν θυσίες, προκειμένου να τα χωρέσουμε σε πίσω βαλίτσα και τανκ μπαγκ.
Δεν χωράνε Θοδωρή κακά τα ψέμματα για δύο άτομα ειδικά.

Από ότι βλέπω όμως δεν συμμετέχουν άλλοι σύντροχοι να βοηθήσουν με απόψεις - εμπειρίες κλπ οπότε προχωρώ - προχωράμε μόνοι μας οι ενδιαφερόμενοι και ότι βρούμε μόνοι μας.

Αυτά που βρήκα λοιπόν ψάχνοντας για τις προαναφερθείσες δυστυχώς δεν είναι καλά.
Αυτοί πούχαν παράπονα τα είχαν σχετικά νωρίς και από το πρώτο σοβαρό ταξίδι τους.
Τα παράπονα εστιάζονται στο ξεκόλλημα ή στο αράχνιασμα στην καλύτερη περίπτωση της επενδύσεως κάρμπον στυλ πούχουνε στην εξωτερική πλευρά και ένας με aftermarket εξάτμιση αναφέρει και ελαφριά παραμόρφωση του κάτω μέρους της δεξιάς βαλίτσας.
Επιπρόσθετα αναφέρουν νότισμα ρούχων ακόμα και σε υγρό καιρό οπότε δυστυχώς πολύ καλό για νάναι αληθινό.

Επόμενη τροφή για σκέψη ο εξής συνδυασμός : 
KAPPA 33 monokey στα 242 το ζεύγος και 
Βάσεις (PL 1146) για το δικό μου στα 126.
Σύνολο 368 ευρώ και με μετρητά και ψάξιμο ίσως και κάπου στα 331 περίπου.

Φωτό : 

Λίγο ποιο μουράτη, λίγο ακριβότερη και λίγο μεγαλύτερη στα 35 λίτρα η κάθε μία η GIVI V35 στα 265 ευρώ περίπου το ζευγάρι 

Savvas
Admin

Δημοσίευση από enterprise-psi Την / Το Κυρ 18 Ιουν - 18:31

Σαμάρια καλά, αδιάβροχα δεν υπάρχουν; Φτιάχνουμε και δυο σίδερα, για βάση, ράβουμε και ιμάντες βελκρο, για να δένουν πάνω στα σίδερα, και να μην κουνάνε, να πάει κάνα 150αρι ολο μαζί;

enterprise-psi
Moderator

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Κυρ 18 Ιουν - 18:39

enterprise-psi έγραψε:Σαμάρια καλά, αδιάβροχα δεν υπάρχουν;  Φτιάχνουμε και δυο σίδερα, για βάση, ράβουμε και ιμάντες βελκρο, για να δένουν πάνω στα σίδερα, και να μην κουνάνε, να πάει κάνα 150αρι ολο μαζί;
Κοίτα να δεις Θοδωρή, προβληματίζομαι δεν ξέρω αν είναι δυνατόν να πετύχει το όλο project και δεν θέλω να το διακινδυνεύσω οπότε τέτοια λύση για μένα δεν παίζει φίλε μου. Καλύτερα αργότερα με μάζεμα χρημάτων και νάναι σωστό - σίγουρο - εγγυημένο παρά νάχω αναγούλες κάπου στη μέση του πουθενά που είχανε πολλοί ακόμα και με μελετημένα σκέψου με ιδιοκατασκευές.

Μπορεί βέβαια η ιδιοκατασκευή νάναι μακράν καλύτερη άμα κάτσει αλλά δεν το διακινδυνεύω οπότε μπορώ να μιλήσω - ψάξω μόνο για έτοιμα - επώνυμα - μελετημένα.

Savvas
Admin

Δημοσίευση από gprhellas Την / Το Κυρ 18 Ιουν - 18:46

Εγώ θα το σκεφτόμουν αρκετά πρώτα γιατί δεν έχουν την ασφάλεια να τα αφήσεις επάνω....
(πρέπει δηλ. να τα παίρνεις μαζί σου το βράδυ στο ξενοδοχείο) και τελευταίο για το αδιάβροχο του συστήματος.
Πάντως θα προσθέσω ότι δεν είναι και φτηνή λύση.  
(δηλ. να δώσω 300 και με 100, 140 λέμε ακόμα παίρνω κανονικές βαλίτσες - αυτό εννοώ).

εδιτ

Σάββα γράφαμε μαζί - δεν αφορά το τελευταίο ποστ με τις βαλίτσες - για να μην λες ότι δεν απαντάνε οι συμφορουμιτες .....

Έχει επεξεργασθεί από τον/την gprhellas στις Κυρ 18 Ιουν - 18:50, 1 φορά
gprhellas

Αριθμός μηνυμάτων : 2452
Ημερομηνία εγγραφής : 19/05/2014
Τόπος : ΡΑΦΗΝΑ/ΑΤΑΛΑΝΤΗ/ΑΙΓΙΟ

Δημοσίευση από enterprise-psi Την / Το Κυρ 18 Ιουν - 18:47

Σάββα, χίλια δίκια έχεις, αλλά και η ιδιοκατασκευη στο 1/3 της τιμής, είναι πειρασμός.

Η καλύτερη λύση είναι βάση με σκληρές βαλίτσες, σαν της ΚΑΠΑ, πολύ καλές φαίνονται. Φαντάζομαι δεν θα έχουν θέμα με νερά.

enterprise-psi
Moderator

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Κυρ 18 Ιουν - 19:05

gprhellas έγραψε:Εγώ θα το σκεφτόμουν αρκετά πρώτα γιατί δεν έχουν την ασφάλεια να τα αφήσεις επάνω....
(πρέπει δηλ. να τα παίρνεις μαζί σου το βράδυ στο ξενοδοχείο) και τελευταίο για το αδιάβροχο του συστήματος.
Πάντως θα προσθέσω ότι δεν είναι και φτηνή λύση.  
(δηλ. να δώσω 300 και με 100, 140 λέμε ακόμα παίρνω κανονικές βαλίτσες - αυτό εννοώ).

εδιτ

Σάββα γράφαμε μαζί - δεν αφορά το τελευταίο ποστ με τις βαλίτσες - για να μην λες ότι δεν απαντάνε οι συμφορουμιτες .....
Ναι Ζώρζ είναι άλλο ένα μειονέκτημα (αντιμετωπίζεται ελαφρώς γιατί παίρνουν κλειδαριές ενδιάμεσα στο κλείσιμο των φερμουάρ αλλά της πλακας) αυτό που πολύ σωστά θέτεις. 

Για όλους αυτούς τους λόγους αν και πολύ θάθελα να μην υπάρχουν γιατί η τιμή είναι βολικότατη δυστυχώς απορρίπτονται εντελώς έστω και σαν σκέψη. 

Δεν άντεξαν στον άλλον ούτε σε ένα ταξίδι μεγάλο οπότε είναι πεταμένα λεφτά.
Λυπηρό για GIVI να βγάλει τέτοιο πράμα.... No

Αν μπορείτε όσοι έχετε νάλτε και σεις τι έχετε, φωτό, κριτικές, τιμές και ότι μπορείτε για να αποφασίσουμε.
enterprise-psi έγραψε:Σάββα, χίλια δίκια έχεις, αλλά και η ιδιοκατασκευη στο 1/3 της τιμής, είναι πειρασμός.

Η καλύτερη λύση είναι βάση με σκληρές βαλίτσες, σαν της ΚΑΠΑ, πολύ καλές φαίνονται. Φαντάζομαι δεν θα έχουν θέμα με νερά.

Όχι δεν έχουν θέμα αυτού του τύπου με νερά ούτε με οτιδήποτε άλλο αναφέρθηκαν για τις πρώτες απλά για ένα 22άρι ευρώ παραπάνω έχω την εντύπωση ότι οι GIVI είναι καλύτερες.

Savvas
Admin

Δημοσίευση από gprhellas Την / Το Κυρ 18 Ιουν - 19:17

χμ... έχεις ένα δίκιο για εμάς που έχουμε βαλίτσες,

.. αλλά τι να σου πω μια φορά τις έβαλα για ένα ταξίδι στην Βόρεια Εύβοια.

Έχω τις V35 αυτές ακριβώς που έχεις στην φωτογραφία με τις εσωτερικές βαλίτσες.

Εντάξει και οι δυο είναι πορτμπαγκάζ κανονικό, ά έχεις δίκιο τις είχα και πρόπερσι στο οδοιπορικό με τη Ραλλού δεν θυμάσαι ?

gprhellas

Αριθμός μηνυμάτων : 2452
Ημερομηνία εγγραφής : 19/05/2014
Τόπος : ΡΑΦΗΝΑ/ΑΤΑΛΑΝΤΗ/ΑΙΓΙΟ

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Κυρ 18 Ιουν - 20:34

gprhellas έγραψε:χμ... έχεις ένα δίκιο για εμάς που έχουμε βαλίτσες,

.. αλλά τι να σου πω μια φορά τις έβαλα για ένα ταξίδι στην Βόρεια Εύβοια.

Έχω τις V35 αυτές ακριβώς που έχεις στην φωτογραφία με τις εσωτερικές βαλίτσες.

Εντάξει και οι δυο είναι πορτμπαγκάζ κανονικό, ά έχεις δίκιο τις είχα και πρόπερσι στο οδοιπορικό με τη Ραλλού δεν θυμάσαι ?

Πώς δεν θυμάμαι ?

Μια χαρά θυμάμαι και γιαυτό ρωτάω ήτοι πώς νιώθεις το μοτό τριβάλιτσο και φορτωμένο, έχει κάποιο πρόβλημα ?
Οι βαλίτσες είναι εύχρηστες, στεγανές, εύκολες στο βάλε - βγάλε, σταθερές στη θέση τους, ενοχλούν τον συνεπιβάτη στο ανεβοκατέβασμα, αντέχουν μικρογρατζουνιές - μικροχτυπήματα ?
Αυτά τα ερωτήματα μούρχονται στα γρήγορα και ότι άλλο νομίζεις ότι είναι πρόσφορο να γραφεί ως κριτική για τον υποψήφιο αγοραστή των ιδίων.

Savvas
Admin

Δημοσίευση από Akis1212 Την / Το Κυρ 18 Ιουν - 21:04

Δεν υπάρχει τίποτα από αυτά που σε προβληματίζουν
Ίσα ίσα αν δεν βάζεις την κεντρική βαλίτσα το μηχανάκι είναι σταθερότατο και πάει τραίνο
Στεγανές και σταθερές
Και οι V-35 δεν εξέχουν και πολύ
Πολύ πρακτικές οι εσωτερικές τσάντες(κατά την γνώμη μου απαραίτητες)

Akis1212

Αριθμός μηνυμάτων : 621
Ημερομηνία εγγραφής : 05/05/2016
Τόπος : Αθήνα

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Κυρ 18 Ιουν - 21:07

Akis1212 έγραψε:Δεν υπάρχει τίποτα από αυτά που σε προβληματίζουν
Ίσα ίσα αν δεν βάζεις την κεντρική βαλίτσα το μηχανάκι είναι σταθερότατο και πάει τραίνο
Στεγανές και σταθερές
Και οι V-35 δεν εξέχουν και πολύ
Πολύ πρακτικές οι εσωτερικές τσάντες(κατά την γνώμη μου απαραίτητες)

Τέλεια !  cheers cheers cheers
Τις V 35 έχεις και συ Άκη ?

Savvas
Admin

Δημοσίευση από Akis1212 Την / Το Κυρ 18 Ιουν - 21:26

Αυτές έχω και πιστεύω ότι είναι η χρυσή ισορροπία
Akis1212

Αριθμός μηνυμάτων : 621
Ημερομηνία εγγραφής : 05/05/2016
Τόπος : Αθήνα

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Κυρ 18 Ιουν - 21:34

Akis1212 έγραψε:Αυτές έχω και πιστεύω ότι είναι η χρυσή ισορροπία

Savvas
Admin

Δημοσίευση από Ste7ios Την / Το Κυρ 18 Ιουν - 22:29

Γνωστός μου έχει χρόνια απλά σαμάρια στο Hornet του, τίποτα ακριβό, και είναι ικανοποιημένος, δεν είχε ποτέ πρόβλημα στα ταξίδια με τη σύζυγο, βεβαίως έπερνε τα μέτρα του βάζοντας ο,τι χρειαζόταν σε αεροστεγής σακούλες.

Για θέματα ποιότητας δεν μπορώ να πω κάτι, αλλά είναι κάτι που μπορεί να βρεθεί μέσα απο reviews, και ίσως απο κοντινή εξέταση...

Σε μερικές περιπτώσεις που δεν πήγαν καλά δεν ξέρουμε και τι ακριβώς έγινε. Μπήκε π.χ. το προστατευτικό σωστά;

Ο άλλος με την εξάτμιση, ε λογικό είναι να καταστραφεί αν δεν ήταν σε απόσταση. Για αυτό και σε περιπτώσεις π.χ. που η εξάτμιση είναι πολύ κοντά στη βαλίτσα, εκεί τοποθετείται μικρότερη.

Επίσης μην το δένετε ότι και η βαλίτσα είναι πανάκεια. Ακόμη και αυτές μπορούν να βάλουν νερά ή σκόνη και ας μας φαίνεται το αντίθετο. Η δική μου, η Trekker, βάζει. Αν αλλάξω όλα τα λάστιχα υποθέτω θα στρώσει για ένα διάστημα, αλλά και πάλι 100% εξασφάλιση δεν υπάρχει. Το νερό μπορεί να περάσει απο την παραμικρή ατέλεια και δεν συμμαζεύεται... Ακόμη και ένα σκουπιδάκι στα λάστιχα αρκεί. Μιλάω εκ πείρας εδώ.

Από ασφάλεια επίσης μια κλειδαριά δεν εξασφαλίζει καμία ασφάλεια. Ανοίγουν πολύ εύκολα. Αν υπάρχει κάτι στη βαλίτσα που μας είναι απαραίτητο για το ταξίδι ή αξίας καλό είναι να μην το αφήσουμε στις βαλίτσες. Περιπτώσεις που άφησαν για 5' το μηχανάκι και με το που γύρισαν η βαλίτσα ήταν ανοικτή με κατεστραμμένη την κλειδαριά ή να λείπει και τελείως, έχω...

Προσωπικά δεν αφήνω τίποτα στη μηχανή, εκτός και αν βρίσκεται σε καλά φυλασώμενο χώρο. Κουβαλάω σαν τον χαμάλη αλλά δεν έχεις πολλές επιλογές...

Εγώ θα έλεγα πάρε ο,τι σε βολεύει, ο,τι σου πάει καλύτερα.
Ste7ios

Αριθμός μηνυμάτων : 1054
Ημερομηνία εγγραφής : 17/05/2016
Τόπος : Athens

Δημοσίευση από Ste7ios Την / Το Κυρ 18 Ιουν - 22:34

Α ναι... Οι εσωτερικές τσάντες είναι αρκετά βολικές, μια και κουβαλάς αυτές αντί για τις βαλίτσες. Χάνεις λίγο σε χώρο αλλά μικρό το κακό.

Αν έχεις κάποια που να χωράει ακριβώς στη βαλίτσα είσαι ok. Εγώ έχω αυτή της Givi αλλά την είχα πετύχει σε έκπτωση από όσο θυμάμαι. Έτσι και αλλιώς πάντως δεν ήταν τίποτα ακριβό...
Ste7ios

Δημοσίευση από vagma Την / Το Κυρ 18 Ιουν - 22:35

Εγώ έχω δοκιμάσει αυτές.......και είναι αρκετά σταθερές και χωρίς βάσεις........θα το ψσξω πιο εμπεριστατωμένα.......

Έχει επεξεργασθεί από τον/την vagma στις Δευ 19 Ιουν - 10:27, 1 φορά
vagma

Αριθμός μηνυμάτων : 1535
Ημερομηνία εγγραφής : 26/03/2016
Τόπος : ΠΕΙΡΑΙΑΣ

Δημοσίευση από enterprise-psi Την / Το Δευ 19 Ιουν - 5:23

Υποτίθεται οτι πας φορτωμένος κάπου για διακοπές, πιθανότατα σε κάποιο ξενοδοχείο. Με το που φτάσεις, τα ξεφορτώνεις όλα και τα αδειάζεις μέσα στο δωμάτιο. Μετά τις πλαϊνές βαλίτσες τι τις θες; Αφού για βόλτες και για μπάνια, φτάνει μόνο η πίσω.

Επίσης που τις βρίσκετε 265 ευρώ τις V35 , εγω 329 τις βρίσκω.

enterprise-psi
Moderator

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Δευ 19 Ιουν - 5:59

Ste7ios έγραψε:Γνωστός μου έχει χρόνια απλά σαμάρια στο Hornet του, τίποτα ακριβό, και είναι ικανοποιημένος, δεν είχε ποτέ πρόβλημα στα ταξίδια με τη σύζυγο, βεβαίως έπερνε τα μέτρα του βάζοντας ο,τι χρειαζόταν σε αεροστεγής σακούλες.

Για θέματα ποιότητας δεν μπορώ να πω κάτι, αλλά είναι κάτι που μπορεί να βρεθεί μέσα απο reviews, και ίσως απο κοντινή εξέταση...

Σε μερικές περιπτώσεις που δεν πήγαν καλά δεν ξέρουμε και τι ακριβώς έγινε. Μπήκε π.χ. το προστατευτικό σωστά;

Ο άλλος με την εξάτμιση, ε λογικό είναι να καταστραφεί αν δεν ήταν σε απόσταση. Για αυτό και σε περιπτώσεις π.χ. που η εξάτμιση είναι πολύ κοντά στη βαλίτσα, εκεί τοποθετείται μικρότερη.

Επίσης μην το δένετε ότι και η βαλίτσα είναι πανάκεια. Ακόμη και αυτές μπορούν να βάλουν νερά ή σκόνη και ας μας φαίνεται το αντίθετο. Η δική μου, η Trekker, βάζει. Αν αλλάξω όλα τα λάστιχα υποθέτω θα στρώσει για ένα διάστημα, αλλά και πάλι 100% εξασφάλιση δεν υπάρχει. Το νερό μπορεί να περάσει απο την παραμικρή ατέλεια και δεν συμμαζεύεται... Ακόμη και ένα σκουπιδάκι στα λάστιχα αρκεί. Μιλάω εκ πείρας εδώ.

Από ασφάλεια επίσης μια κλειδαριά δεν εξασφαλίζει καμία ασφάλεια. Ανοίγουν πολύ εύκολα. Αν υπάρχει κάτι στη βαλίτσα που μας είναι απαραίτητο για το ταξίδι ή αξίας καλό είναι να μην το αφήσουμε στις βαλίτσες. Περιπτώσεις που άφησαν για 5' το μηχανάκι και με το που γύρισαν η βαλίτσα ήταν ανοικτή με κατεστραμμένη την κλειδαριά ή να λείπει και τελείως, έχω...

Προσωπικά δεν αφήνω τίποτα στη μηχανή, εκτός και αν βρίσκεται σε καλά φυλασώμενο χώρο. Κουβαλάω σαν τον χαμάλη αλλά δεν έχεις πολλές επιλογές...

Εγώ θα έλεγα πάρε ο,τι σε βολεύει, ο,τι σου πάει καλύτερα.

Ste7ios έγραψε:Α ναι... Οι εσωτερικές τσάντες είναι αρκετά βολικές, μια και κουβαλάς αυτές αντί για τις βαλίτσες. Χάνεις λίγο σε χώρο αλλά μικρό το κακό.

Αν έχεις κάποια που να χωράει ακριβώς στη βαλίτσα είσαι ok. Εγώ έχω αυτή της Givi αλλά την είχα πετύχει σε έκπτωση από όσο θυμάμαι. Έτσι και αλλιώς πάντως δεν ήταν τίποτα ακριβό...
Στέλιο η ταπεινή απλή SIMPLY E 47 πούχω τόσα χρόνια των 110-120 ευρώ δεν μπάζει σταγόνα και δοκιμασμένη σε τεράστιες νεροποντές επί ώρες και ώρες.
Έφαγα σαβούρδα μεγατόνων και γρατζουνίστηκε πλην όμως δεν ράγισε ούτε έσπασε.
Ομοίως και με άλλη μικρότερη πούχει περάσει και αυτή από μοτό σε μοτό επί μια δεκαετία.

Επίσης η Ε47 όπως έχετε διαπιστώσει όλοι σας ποτέ δεν βγαίνει από το μοτό μου και στρίβω και πάω σβέλτα παντού και και και χωρίς κουνήματα χωρίς τίποτα. Οι λοιπές πανέμορφες και πανάκριβες όπως λένε οι σύντροχοι, ο Άκης για παράδειγμα δεν ξέρω ποια ακριβώς είναι ας μας το θυμίσει αν είναι εύκολο, κουνάνε στο μοτό.
Τι θέλω να πώ?
Θέλω να πω ότι δεν είναι εδώ το ακριβότερο και το καλύτερο και γιαυτό ζητάμε γνώμες και κάνουμε συζήτηση όσο κουλό και αν ακούγεται αυτό.Η πράξη δείχνει άλλα και ότι δεν είναι καθόλου κουλό.

Οι εσωτερικές τσάντες είναι καλές σίγουρα αν εμπεριέχονται στην τιμή. Αν όχι μια χαρά είναι και οι σακούλες σούπερ μάρκετ και τζάμπα.

Από κλειδαριές ανοίγουν τα πάντα δεν το συζητώ και γιαυτό δεν αφήνουμε τίποτα μέσα αν είναι δυνατόν ή σε φυλασσόμενο - ελεγχόμενο χώρο κλπ.

Τα σαμάρια αν βάλεις ποτέ θα δεις ότι όσο και να προσπαθήσεις θα γρατζουνίσουν το χρώμα, θα μετακινούνται και γενικά θα ασχολείσαι με δαύτα αντί να ασχολείσαι με το να περάσεις καλά στο ταξίδι σου. Αν δεν είσαι ψείρας όλα καλά, αν είσαι άστο καλύτερα γιατί το εγκεφαλικό παραμονεύει.
vagma έγραψε:[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Εγώ έχω δοκιμάσει αυτές.......και είναι αρκετά σταθερές και χωρίς βάσεις........θα το ψσξω πιο εμπεριστατωμένα.......
Βάγγο δεν φαίνεται τίποτα παρά μόνο η αρχική σελίδα του Ξύκη.
Χωρίς βάσεις σταθερές μπορεί νάναι αλλά μετακινούνται και γδέρνουν δεν υπάρχει περίπτωση σε ταξίδι 3-4.000 χλμ να μη τα μαμήσουν όλα γιατί εγώ σε τέτοια ταξίδια αναφέρομαι όταν λέω για βαλίτσες πλαϊνές .
enterprise-psi έγραψε:Υποτίθεται οτι πας φορτωμένος κάπου για διακοπές, πιθανότατα σε κάποιο ξενοδοχείο. Με το που φτάσεις, τα ξεφορτώνεις όλα και τα αδειάζεις μέσα στο δωμάτιο. Μετά τις πλαϊνές βαλίτσες τι τις θες; Αφού για βόλτες και για μπάνια, φτάνει μόνο η πίσω.

Επίσης που τις βρίσκετε 265 ευρώ τις V35 , εγω 329 τις βρίσκω.
Για ταξίδια Θοδωρή τις θέλω προσωπικά όπως λέω και στον Βάγγο πολλών ημερών και πολλών χιλιάδων χλμ που δεν φτάνουν πιθανώς τα πράγματα που παίρνουμε συνήθως μαζί σε νορμάλ μέχρι 2.000 χλμ ταξίδια και βαριά μέχρι 3-4 διανυκτερεύσεις.

Από τιμή μη σε νιάζει αν το αποφασίσεις εκεί θα παίξουν. Απλά δεν θα βιαστείς όπως με τα λάστιχα. Αυτές οι δουλειές δεν θέλουν βιασύνες. Και μιλώ για μετρητά ούτε κάρτες ούτε άτοκες έτσι ? Άμα είναι άτοκες και λοιπά παίζουν στις τιμές πούδες.  Wink

Savvas
Admin

Δημοσίευση από lixouri Την / Το Δευ 19 Ιουν - 7:36

Savvas έγραψε:Τα σαμάρια αν βάλεις ποτέ θα δεις ότι όσο και να προσπαθήσεις θα γρατζουνίσουν το χρώμα, θα μετακινούνται και γενικά θα ασχολείσαι με δαύτα αντί να ασχολείσαι με το να περάσεις καλά στο ταξίδι σου. Αν δεν είσαι ψείρας όλα καλά, αν είσαι άστο καλύτερα γιατί το εγκεφαλικό παραμονεύει.

Αν βάλεις τα σαμάρια με τις απλές βάσεις που τα κρατάνε σε απόσταση από το μηχανάκι δεν έχεις πρόβλημα με γρατσουνιές κτλ.
Προσωπική εμπειρία δεν έχω αλλά νομίζω ότι με τις βάσεις θα συμπεριφέρονται σαν βαλίτσες
lixouri

Αριθμός μηνυμάτων : 253
Ημερομηνία εγγραφής : 11/05/2016

Δημοσίευση από Ste7ios Την / Το Δευ 19 Ιουν - 10:36

Δεν διαφωνούμε. Όλα θέλουν ψάξιμο, όχι γενικεύσεις. Η Trekker σε εμένα είδες...

Τα σαμάρια είναι μια χαρά αρκεί να μπουν με τις βάσεις τους όπως λέει ο Προκόπης. Αλλιώς πέρα απο τη ζημιά που μπορούν να σου κάνουν στο χρώμμα είναι και επικίνδυνα αφού θα μεταβάλεται το κέντρο βάρους συνέχεια...

Και φυσικά δεν κάνουν όλα ειδικά όταν μιλάμε για το NC με το σελάκι που ανοίγει.

Π.χ.: [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Ste7ios

Δημοσίευση από vagma Την / Το Δευ 19 Ιουν - 10:38

οι solid βαλιτσες που λετε ειναι κυριως για να βγαινουν απο την μηχανη και οχι να παραμενουν πανω..........γι αυτο και τοσα ειδη στηριξης και ασφαλισης πανω στις πλαινες βασεις.....ασε που λογω ογκου και βασεων δημιουργουν αεροδυναμικο προβλημα μετα τα 140χλμ.....τα σαμαρια ασφαλιζουν βαζοντας κατω απο την σελα τους συνδεσμους μεταξυ των 2 σαμαριων....και συναμα πιανουν μικροτερο ογκο σε σχεση με τις πλαστικες βαλιτσες γιατι δεν χρειαζονται απαραιτητα σιδερενιες πλαινες βασεις αρα εξεχουν λιγοτερο απο την μηχανη αρα και λιγοτερο ως καθολου αεροδυναμικο φορτιο.......και με καποια προσθετα λαστιχα που ασφαλιζουν την οποια κινηση πανω κατω τα οποια πιανουν στο κατω τμημα του καθε σαμαριου............η απο μεσα πλευρα του σαμαριου που εχει επαφη με τα πλαινα της μοτο(αν δεν εχεις βασεις) ειναι απο ειδικο υλικο που δεν κανει γρατζουνιες οπως η βαση του tankbag που εχω στο ντεποζιτο............και δεν αφησε κανενα σημαδι ουτε στο προηγουμενο μηχανακι........

εχω κανει προβα στο σουτζουκακι εδω και καιρο και απλα περιμενω την καταλληλη στιγμη να τις παρω για την σουτζουκα.............και υπαρχουν και αδιαβροχα καλυματτα μαζι μετα σαμαρια..........

για παραδειγμα δειτε το βιντεο..........

Έχει επεξεργασθεί από τον/την vagma στις Δευ 19 Ιουν - 12:15, 1 φορά
vagma

Δημοσίευση από enterprise-psi Την / Το Δευ 19 Ιουν - 11:03

Κάτι τέτοιο σκεφτόμουν και εγώ. Με τις βάσεις του κασιμη , και σαμαρια , σαν και [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] , στα οποία θα ράψεις ταινίες με βέλκρο, να δένουν πάνω στα κάγκελα, και είσαι οκ πιστεύω.

enterprise-psi
Moderator

Δημοσίευση από vagma Την / Το Δευ 19 Ιουν - 11:24

εχω δοκιμασει και αυτα τα σαμαρια..........καθονται πολυ καλα ακομα και χωρις βασεις............αν και ειμαι υπερ των βασεων κυριως για μεγαλα ταξιδια........
vagma

Σελίδα 1 από 2 1, 2  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης