ΕΛΕΓΧΟΣ ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΩΝ ΟΧΗΜΑΤΩΝ - LINK ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ ΑΣΦΑΛΕΙΩΝ

Πήγαινε κάτω

ΕΛΕΓΧΟΣ ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΩΝ ΟΧΗΜΑΤΩΝ - LINK ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ ΑΣΦΑΛΕΙΩΝ

Δημοσίευση από gprhellas Την / Το Τρι Ιουν 06, 2017 11:14 am

παραθέτω λίνκ από μηχανή αναζήτησης
που χρησιμοποιεί τη βάση δεδομένων του υπουργείου και ειναι όλα τα ασφαλισμένα οχήματα.

Από αυτή την λίστα θα βγαίνουν τα πρόστιμα (για αρχή 250€) που θα κοινοποιούνται μέσω Εφορίας
στους κατέχοντες Όχημα ΜΗ ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΟ.

Έλεγχος λοιπόν μην βρεθούμε προ εκπλήξεων !!!

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
gprhellas

Αριθμός μηνυμάτων : 2564
Ημερομηνία εγγραφής : 19/05/2014
Τόπος : ΡΑΦΗΝΑ/ΑΤΑΛΑΝΤΗ/ΑΙΓΙΟ

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Απ: ΕΛΕΓΧΟΣ ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΩΝ ΟΧΗΜΑΤΩΝ - LINK ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ ΑΣΦΑΛΕΙΩΝ

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Τρι Ιουν 06, 2017 11:49 am

Savvas
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 27808
Ημερομηνία εγγραφής : 13/05/2012
Τόπος : Ελλαδάρα αγάπη μου

Δημοσίευση από nks1967 Την / Το Τρι Ιουν 06, 2017 2:23 pm

Προς ενημέρωση για αποφυγή εγκεφαλικού, αμάξια που έχουν κατατεθεί πινακίδες, τα βγάζει ανασφάλιστα.
nks1967

Αριθμός μηνυμάτων : 442
Ημερομηνία εγγραφής : 12/11/2015
Τόπος : ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από gprhellas Την / Το Τρι Ιουν 06, 2017 2:34 pm

nks1967 έγραψε:Προς ενημέρωση για αποφυγή εγκεφαλικού, αμάξια που έχουν κατατεθεί πινακίδες, τα βγάζει ανασφάλιστα.

ΝΑΙ,
όντως δεν έχει λυθεί αυτό θέμα, με μια επίσκεψη στην Εφορία με το αντίστοιχο χαρτί ακινησίας από το υπουργείο και έληξε το θέμα......
gprhellas

Αριθμός μηνυμάτων : 2564
Ημερομηνία εγγραφής : 19/05/2014
Τόπος : ΡΑΦΗΝΑ/ΑΤΑΛΑΝΤΗ/ΑΙΓΙΟ

Δημοσίευση από SHakias Την / Το Τρι Ιουν 06, 2017 8:15 pm

Ευχαριστουμε Γιώργο!
SHakias

Αριθμός μηνυμάτων : 652
Ημερομηνία εγγραφής : 22/02/2015

Δημοσίευση από nks1967 Την / Το Τρι Ιουν 13, 2017 1:34 pm

Σήμερα μίλησα με τον ασφαλιστή μου σχετικά με την ανανέωση της ασφάλειας στο αμάξι που έχω, καθώς λήγει σε 3 μέρες.
Τον ενημέρωσα ότι θα γίνει η πληρωμή από τον επόμενο μήνα, έτσι ώστε στην επόμενη ανανέωση να γίνει η πληρωμή με τον νέο χρόνο, καθώς πριν μαζεύονται τέλη, εφορία κλπ.
Η απάντησή του είναι: ΞΕΧΑΣΕ ΤΟ !!! ήδη έχουμε πολλά προβλήματα από ανασφάλιστα που θέλουν να ασφαλιστούν και το σύστημα δεν μας αφήνει εάν δεν πληρώσουν το πρόστιμο των 250€ στη ΔΟΥ. Η πρώτη διασταύρωση ΑΦΜ ήταν από 1-6ου έως 13-6ου. Η λύση που μου πρότεινε είναι να κάνω μία τετράμηνη και μετά μία τρίμηνη, έτσι ώστε να φτάσω τον Ιανουάριο, με μια μικρή επιβάρυνση των 4€.
Εύχομαι να λέει την αλήθεια.
nks1967

Αριθμός μηνυμάτων : 442
Ημερομηνία εγγραφής : 12/11/2015
Τόπος : ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από ypopsifios Την / Το Σαβ Ιουλ 08, 2017 5:26 pm

nks1967 έγραψε:Προς ενημέρωση για αποφυγή εγκεφαλικού, αμάξια που έχουν κατατεθεί πινακίδες, τα βγάζει ανασφάλιστα.
Ή με μια ηλεκτρονική επίσκεψη στο "ταξις" προς επιβεβαίωση ότι το δείχνει ακινητοποιημένο.
ypopsifios

Αριθμός μηνυμάτων : 55
Ημερομηνία εγγραφής : 14/06/2012

Δημοσίευση από tsa Την / Το Κυρ Μάης 13, 2018 3:49 pm

Παίδες εγώ έχω προβληματιστεί λίγο για την ασφάλεια του ληστή.
Όταν το αγόρασα έστειλα 100 ευρώ στον ανθρώπου που μεσολάβησε στη Θεσνικη για να του κάνει ασφάλεια να μπορεί να το κινήσει.
Έκτοτε του έχω ζητήσει πολλές φορές το ασφαλιστήριο αλλά μου αραδιάζει τη μια δικαιολογία μετά την άλλη, ΘΑ το στείλω, το ξέχασα κτλ. Προφανώς κινδυνεύω.

Στο site που αναφέρεται εδώ με τον αριθμό πινακίδας δε βγάζει κάτι, ζητάει και ΑΦΜ. Στο τάξις μου δε βλέπω πρόστιμο. Έχει κανείς γνωστό ασφαλιστή να το ψάξει μέσω της πινακίδας; Γίνεται αυτό; Το αμάξι το έχω στην εθνική κ δεν έχω κάποιον εκεί.

Διαφορετικά μπορώ να κάνω ασφάλεια σε κάποιον εγώ τώρα; Μια στο εκατομμύριο να έχει κάνει κ ο άλλος θα υπάρξει πρόβλημα;
tsa

Αριθμός μηνυμάτων : 40
Ημερομηνία εγγραφής : 09/05/2018

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Κυρ Μάης 13, 2018 7:52 pm

tsa έγραψε:Παίδες εγώ έχω προβληματιστεί λίγο για την ασφάλεια του ληστή.
Όταν το αγόρασα έστειλα 100 ευρώ στον ανθρώπου που μεσολάβησε στη Θεσνικη για να του κάνει ασφάλεια να μπορεί να το κινήσει.
Έκτοτε του έχω ζητήσει πολλές φορές το ασφαλιστήριο αλλά μου αραδιάζει τη μια δικαιολογία μετά την άλλη, ΘΑ το στείλω, το ξέχασα κτλ. Προφανώς κινδυνεύω.

Στο site που αναφέρεται εδώ με τον αριθμό πινακίδας δε βγάζει κάτι, ζητάει και ΑΦΜ. Στο τάξις μου δε βλέπω πρόστιμο. Έχει κανείς γνωστό ασφαλιστή να το ψάξει μέσω της πινακίδας; Γίνεται αυτό; Το αμάξι το έχω στην εθνική κ δεν έχω κάποιον εκεί.  

Διαφορετικά μπορώ να κάνω ασφάλεια σε κάποιον εγώ τώρα; Μια στο εκατομμύριο να έχει κάνει κ ο άλλος θα υπάρξει πρόβλημα;
Αντώνη βάλε αριθμό κυκλοφορίας και ΑΦΜ [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] και θα δεις αμέσως κάτι που θα σου λέει ότι :

<<Σας ενημερώνουμε ότι το όχημα σας με αριθμό κυκλοφορίας ........ HONDA NC Ι.Χ.ΔΙΚΥΚΛΟ είναι ασφαλισμένο στήν ΙΝΤΕΡΑΜΕΡΙΚΑΝ ΕΕΑΖ ΑΕ. από 12/5/2016 έως 12/11/2018

Ευχαριστούμε που χρησιμοποιήσατε την εφαρμογή>>

Βάλε άφοβα λοιπόν και το ΑΦΜ και θα στο δείξει.

Τώρα με τα άλλα ναι μπορείς να κάνεις ασφάλεια.
Προσωπικά τον τελευταίο καιρό κάνω ηλεκτρονικά [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] και βρίσκω καλές τιμές και άριστη εξυπηρέτηση.
Τα κάνω δε όλα ηλεκτρονικά και δεν τρέχω πουθενά.
Βέβαια μπορεί να σου ζητήσει διάφορα δικαιολογητικά οπότε πρέπει να ξέρεις να σκανάρεις - αποθηκεύεις - αποστέλλεις ηλεκτρονικά διάφορα έγγραφα όπως δίπλωμα, άδεια κυκλοφορίας και ότι άλλο τυχόν ζητηθεί.

Ο λόγος που δεν βγάζει ασφάλεια ο άλλος ίσως νάναι και το ότι δεν έχεις ακόμα δίπλωμα.
Διάβασε λίγο [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] και ψάξτο να δεις. Wink

Savvas
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 27808
Ημερομηνία εγγραφής : 13/05/2012
Τόπος : Ελλαδάρα αγάπη μου

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης