Πρόσφατα Θέματα

Γύρος της Αδριατικής.

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω

Γύρος της Αδριατικής.

Δημοσίευση από enterprise-psi Την / Το Τρι Ιαν 24, 2017 8:18 pm

Βάζω εδώ τον χάρτη, για αρχείο.

enterprise-psi

Αριθμός μηνυμάτων : 2215
Ημερομηνία εγγραφής : 18/11/2014
Τόπος : Sector 001

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Απ: Γύρος της Αδριατικής.

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Τρι Ιαν 24, 2017 8:32 pm

Πάρα πολύ καλή ιδέα και τροφή για σκέψη.

Προσωπικά με αυτόν τον σχεδιασμό βγαίνω εκτός 100% λόγο του ότι δεν μπορώ να αντέξω το πλέον των 1.000 ευρώ που θα χρειαστεί.

Εκτιμώ και προτείνω να σπάσει σε δύο.
Το ένα να περιλαμβάνει Ανδριατική μέχρι Λουμπλιάνα και επιστροφή από Βοσνία - Σερβία - ΠΓΔΜ κλπ και το άλλο για όσους αντέχουν οικονομικά μόνο Ιταλία.

Αν παρόλα αυτά μπορείτε παιδιά άστε το όπως είναι, εγώ λυπάμαι αλλά βγαίνω εκτός 100%.

Savvas
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 27003
Ημερομηνία εγγραφής : 13/05/2012
Τόπος : Ελλαδάρα αγάπη μου

Δημοσίευση από Akis1212 Την / Το Τρι Ιαν 24, 2017 10:23 pm

Και αυτή το ταξίδι είναι πολύ ωραίο
Αν δεν κάνω λάθος είναι σαν και αυτό που έλεγε ο FZman
Akis1212

Αριθμός μηνυμάτων : 1068
Ημερομηνία εγγραφής : 05/05/2016
Τόπος : Αθήνα

Δημοσίευση από aldel Την / Το Τρι Ιαν 24, 2017 11:21 pm

Αν επιτρέπεται μια παρατήρηση, δεν έχει και πολύ νόημα να το τραβήξεις μέχρι το Μπάρι, καλύτερα να πας μέχρι Αγκόνα. Από Μπολόνια και κάτω (και με δεδομένο ότι δεν μπαίνεις μέσα στην Τοσκάνη) είναι μια τεράστια βαρετή ευθεία που δεν έχει τίποτα να δεις, μόνο να βαρεθείς τη ζωή σου. Για να είμαι ειλικρινής δεν ξέρω καν αν θα το πήγαινα και μέχρι τη Μπολόνια αυτό το ταξίδι (αν και είναι ωραία πόλη που αξίζει κάποιος να την επισκεφτεί), παίζει να έπαιρνα το καράβι από Βενετία και να άφηνα τη Μπολόνια για άλλη φορά με πιο ταιριαστό δρομολόγιο...
aldel

Αριθμός μηνυμάτων : 358
Ημερομηνία εγγραφής : 29/11/2012
Τόπος : Αθήνα, Καβάλα, Βρυξέλλες...

Δημοσίευση από Akis1212 Την / Το Τρι Ιαν 24, 2017 11:34 pm

Για την Μπολόνια έχω ακούσει τα καλύτερα
Akis1212

Δημοσίευση από enterprise-psi Την / Το Τετ Ιαν 25, 2017 6:28 am

Ακη με τον Fzman το συζητήσαμε, και το έβαλα. ΤΟ Bari επιλέχθηκε με βάση το σκεφτικό, λιγότερη ώρα στο καράβι, περισσότερη πάνω στην μηχανή.

Επίσης, κάπου στην Foggia αν θυμάμαι καλά έχει ενα φοβερό πάρκο, μετά Pescara είναι ωραία, και επίσης περνάμε από τους πρόποδες του Gran Sasso όπου η θέα είναι μαγευτική.
enterprise-psi

Δημοσίευση από enterprise-psi Την / Το Τετ Ιαν 25, 2017 9:43 am

Για να δούμε πόσο θα κοστίσει περίπου ένα τέτοιο ταξίδι.

Ξεκινάμε με τα εύκολα, η βενζίνη , για 3588 χιλιόμετρα βγαίνει 240 ευρώ.

Είδαμε με τα παιδιά οτι το εισιτήριο, για το καράβι Ηγουμενίτσα - Μπαρι για κατάστρωμα και μηχανή είναι 85 ευρώ.

Αν το βάλω Σεπτέμβρη βγαίνει 100 ευρώ. :
Όνομα Πλοίου:Superfast II
Αναχώρηση:00:30 | 09-09-2017
Άφιξη:09:30 | 09-09-2017
ΣΥΝΟΛΙΚΟ ΚΟΣΤΟΣ 100,00 €

Ολα τα διόδια να είναι 100 ευρώ;

Να δούμε και πόσες μέρες θα πάρει.

1η ημέρα

Ξεκινάμε φεύγουμε πρωί , από Αθήνα ώστε να είμαστε άνετα και χαλαρά Ηγουμενίτσα, το καράβι φεύγει το βράδυ 00:00.
Ολη νύχτα στο κατάστρωμα, καμιά ώρα ύπνο θα την κλέψουμε, παλεύεται, το έχω κάνει άπειρες φορές, θα μου πεις όταν ήσουν νέος. Τεσπα Laughing
Υπόψιν , ψώνια σε σουπερμάρκετ, για φαγώσιμα, για το ταξίδι, γιατί μέσα στο καράβι είναι φαρμακείο.

2η - 3η ημέρα.

Επειδή τα ξενοδοχεία στο Σαν μαρινο, είναι πανάκριβα, πάμε Ριμινι, οπου έχει δωμάτια με μέσο ορο 50 ευρώ. Το Σαν Μαρινο είναι δίπλα.
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] 563 χλμ

4η ημέρα.

φεύγουμε απο Ιταλία και μπαίνουμε Κροατία. Άλλο ένα 50αρι εκεί για ξενοδοχεία.

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] 475 χλμ

5η ημέρα

Μεγάλο άλμα, να διασχίσουμε όλη την Κροατία μέχρι Ντουμπρόβνικ, ώστε την επόμενη ημέρα να περάσουμε όλη την Αλβανία χωρίς να μείνουμε.
Άλλο ένα 50αρι εκει για ξενοδοχείο.

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] 607 χλμ

6η ημέρα

Περνάμε την Αλβανία και φτάνουμε πριν τα Ιωάννινα. Άλλο ένα 50αρι εκει για ξενοδοχείο.

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] 549 χλμ

7η ημέρα

Επιστροφή στην Αθήνα [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] 429 χλμ

Σύνολο: 240+100+100+250+(20 ευρω/ημέρα φαγητό επι 7 = 140) = 830.

830, πες 900 ευρώ, απαγορευτικά ποσά....... αλλα μιλάμε για φοβερό ταξίδι.
enterprise-psi

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Τετ Ιαν 25, 2017 9:59 am

4 ευρώ το μπουκαλάκι το νερό στην Ιταλία..... pirat

Savvas
Admin

Δημοσίευση από enterprise-psi Την / Το Τετ Ιαν 25, 2017 10:03 am

Και αν την 5η ημέρα την σπάσουμε σε 2, για να δούμε περισσότερα, φτάνουμε στο χιλιάρικο. affraid
enterprise-psi

Δημοσίευση από enterprise-psi Την / Το Τετ Ιαν 25, 2017 10:05 am

Σάββα στο Κολοσσαίο όπως και στον Παρθενώνα τόσο έχει το νερο, αλλιώς 50 λεπτά, και ενα ευρώ ο καπουτσινο.
enterprise-psi

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Τετ Ιαν 25, 2017 10:16 am

enterprise-psi έγραψε:Σάββα στο Κολοσσαίο όπως και στον Παρθενώνα τόσο έχει το νερο, αλλιώς 50 λεπτά, και ενα ευρώ ο καπουτσινο.
Πήγε η μικρή μου πρόσφατα και είναι φρεσκότατα τα νέα Θοδωρή και όχι δεν είναι Κολοσσαίο κλπ.Το δε φαγητό κλπ ελάχιστη ποσότητα και επίσης πανάκριβο κλπ. 

Υπόψη ότι εγώ τις αποφάσεις μου τις έχω λάβει και δεν πάω με μοτό Ιταλία,προς το παρόν τουλάχιστον, να βοηθήσω προσπαθώ, ψάξτε το και σε άλλα οδοιπορικά να δείτε πόσο πάει το μαλλί, υπάρχουν και μικρά κόλπα για καράβια κλπ από ότι γράφουν και αν είναι διατεθειμένος κάποιος να τα κάνει όπως με 4 παρέα λένε αντίστοιχοι ταξιδιώτες πλήρωσαν οι 2 για καμπίνα και επειδή ήταν 4κλινες βολεύτηκαν και άλλοι δύο και τα έξοδα μοιράστηκαν.

Μακάρι να μην είναι όπως τα λέω εγώ αλλά βάλτε και ένα σεβαστό ποσό απρόβλεπτα γιατί ποτέ δεν ξέρεις...

Αν προσωπικά μάζευα το ελάχιστο ποσό για βενζίνη - διαμονή θα έπαιρνα μαζί κονσέρβες κλπ και θα την έβγαζα έτσι, πολλοί το κάνουν επίσης, γυφτιά ξέρω και εμένα δεν μου αρέσει αλλά...πενία τέχνας κατεργάζεται.

Εσύ εν τω μεταξύ δικάβαλος υπολόγιζε για 2 άτομα έ?

Savvas
Admin

Δημοσίευση από aldel Την / Το Τετ Ιαν 25, 2017 10:41 am

Ουπς, νόμιζα ότι θα πιάνατε Ιταλία μέσω Βαλκανίων και θα γυρνάγατε με το καράβι, my bad, my bad...
aldel

Αριθμός μηνυμάτων : 358
Ημερομηνία εγγραφής : 29/11/2012
Τόπος : Αθήνα, Καβάλα, Βρυξέλλες...

Δημοσίευση από enterprise-psi Την / Το Τετ Ιαν 25, 2017 10:42 am

Σάββα επιμένω, έζησα στην Ιταλία, απο το 1999 εως το 2006. Έβγαλα μια εβδομάδα με 3.5 ευρώ Laughing Ένα κομμάτι μαργκαριτα πίτσα 1 ευρώ, με 3 κομμάτια σκας. Πόσο θα εχει πάει τώρα 2 ευρώ το κομμάτι; Σε όλη την Ιταλια, όπως εδώ έχουμε παντού σουβλατζίδικα. Τρατοριες, πας με 10 ευρώ και τρως τα πάντα. Παρολαυτα έβαλα 20 ευρώ την ημέρα φαΐ.

Το καράβι με 60 ευρώ, δεν αξίζει, γιατί κάνει 12 ώρες ταξίδι. Ούτε καμπίνα αξίζει κατά την γνώμη μου . Γιατί θα φύγει το καράβι 00:30, μέχρι να σε πάρει ο ύπνος, θα πάει 1 και, και μετά μια ώρα πριν φτάσεις σε ξυπνούν, οπότε θα πληρώσεις για 4 ωρες ύπνο;

Όλα αυτά, κουβέντα να γίνεται, εδώ το ταξίδι Ρουμανία, και θα πονέσει, αυτό στην Ιταλία, δεν νομίζω να μπορώ Laughing

Τα όνειρα είναι τσάμπα όμως Cool
enterprise-psi

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Τετ Ιαν 25, 2017 11:10 am

aldel έγραψε:Ουπς, νόμιζα ότι θα πιάνατε Ιταλία μέσω Βαλκανίων και θα γυρνάγατε με το καράβι, my bad, my bad...
 Καλά βρε δε σε βάρεσε κανένας, συζήτηση κάνουμε.
enterprise-psi έγραψε:
Σάββα επιμένω, έζησα στην Ιταλία, απο το 1999 εως το 2006. Έβγαλα μια εβδομάδα με 3.5 ευρώ Laughing  Ένα κομμάτι μαργκαριτα πίτσα 1 ευρώ, με 3 κομμάτια σκας. Πόσο θα εχει πάει τώρα 2 ευρώ το κομμάτι;   Σε όλη την Ιταλια, όπως εδώ έχουμε παντού σουβλατζίδικα. Τρατοριες, πας με 10 ευρώ και τρως τα πάντα.  Παρολαυτα έβαλα 20 ευρώ την ημέρα φαΐ.

Το καράβι με 60 ευρώ, δεν αξίζει, γιατί κάνει 12 ώρες ταξίδι.  Ούτε καμπίνα αξίζει κατά την γνώμη μου . Γιατί θα φύγει το καράβι 00:30, μέχρι να σε πάρει ο ύπνος, θα πάει 1 και, και μετά μια ώρα πριν φτάσεις σε ξυπνούν, οπότε θα πληρώσεις για 4 ωρες ύπνο;

Όλα αυτά, κουβέντα να γίνεται, εδώ το ταξίδι Ρουμανία, και θα πονέσει, αυτό στην Ιταλία, δεν νομίζω να μπορώ Laughing

Τα όνειρα είναι τσάμπα όμως Cool
ΟΚ άμα έζησες εκεί πάω πάσο τότε υπάρχουν <<τρύπες>> που δεν παίρνουν χαμπάρι τα χαζοτουριστάκια γιαυτό τους πιάνουνε το λώκο όπως φαίνεται.

Όντως κουβέντα όμορφη να γίνεται και άμα χρειαστεί στέλνουμε το θέμα στον Καιάδα και ανοίγουμε νέο και κάνουμε ότι θέλουμε.

Πάλι όμως για να επιστρέψω στη συζήτηση το χιλιάρικο πονάει και δεν μαζεύεται για μια βόλτα και για να κάνουμε τι ρε παιδιά στο κάτω κάτω? Να δούμε την Ανδριατική STERΕΟ και από την μεν και από την δε πλευρά και να γράφει το κοντέρ χλμ ?
Η Βαλκανική πλευρά έχει και Κάστρα και διάφορα ωραία ειδικά η Κροατία που δεν είναι ότι καλύτερο βέβαια από ανθρώπους - τιμές όπως λένε οι ταξιδευτές αλλά βλέπεις τις Δαλματικές Ακτές μια χαρά και με κανά 500άρικο το πολύ.

Ιταλία άμα πας να πας για τα διαβόητα πάσα.

Εδώ η ιστορία είναι για το MOTO GP μάλλον και προσωπικά ναι θάθελα να το δω έστω και μια φορά αλλά χιλιάρικο και τόσα χλμ για αυτό για μένα δεν λέει, γνώμες είναι αυτές έτσι μη βαρέσετε αλλά το θεωρώ κάτι σαν του Αγίου Βαλεντίνου παιδιά, στριμωχτείτε σαν τις σαρδέλες, πατηθείτε, δείτε με κυάλια, γιατί πόσο κοντά θάσαι να το δεις όπως στην τηλεόραση, αποκλείεται και πάνω από όλα ξοδέψτε ευρωπουλάκια.

Άμα περισσεύανε ναι αλλά όπως είμαστε τώρα σε καμία περίπτωση. No

Savvas
Admin

Δημοσίευση από enterprise-psi Την / Το Τετ Ιαν 25, 2017 11:32 am

Προσωπικά ούτε το MOto Gp με ενδιαφέρει. Ας γυρίσουμε τις ακτές χωρίς την Ιταλία. Laughing
enterprise-psi

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Τετ Ιαν 25, 2017 11:36 am

enterprise-psi έγραψε:Προσωπικά ούτε το MOto Gp με ενδιαφέρει.  Ας γυρίσουμε τις ακτές χωρίς την Ιταλία.  Laughing
 Καλύτερες θάλασσες από εδώ απλά δεν έχει, τα πάσα τους όμως είναι ωραία όντως.

Savvas
Admin

Δημοσίευση από Akis1212 Την / Το Τετ Ιαν 25, 2017 12:01 pm

Νομίζω ότι είναι πολύ πιο ωραίο ταξίδι στις Δαλματικές ακτές από την Ρουμανία και εξίσου οικονομικό
Akis1212

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Τετ Ιαν 25, 2017 12:09 pm

Akis1212 έγραψε:Νομίζω ότι είναι πολύ πιο ωραίο ταξίδι στις Δαλματικές ακτές από την Ρουμανία και εξίσου οικονομικό
 Ο Θωμάκος τόχει κάνει δις και λέει τα καλύτερα και σε λογική τιμή.

Savvas
Admin

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης