Πρόσφατα Θέματα
» Πούστη Χάρε...
Σήμερα στις 10:15 am από Savvas

» Ότι μας καπνίσει και καλημεροκαλησπέρες.
Χθες στις 8:40 am από Στησίλαος

» SH 300i - Βελτιώσεις.
Παρ Ιουν 15, 2018 2:34 pm από Θανάσης

» ελαστικα για sh300?
Παρ Ιουν 15, 2018 10:31 am από silencer

» Τηλεκατευθυνόμενα RC
Πεμ Ιουν 14, 2018 11:54 am από nks1967

» Γκρίπς απλά - θερμαινόμενα, αντίβαρα και όλα τα σχετικά με αυτά !
Δευ Ιουν 11, 2018 10:30 pm από tsa

» SUZUKI BANDIT 650 Κατανάλωση
Δευ Ιουν 11, 2018 9:35 pm από tsa

» SUZUKI BANDIT 650 Σέρβις - Συντήρηση
Δευ Ιουν 11, 2018 9:24 pm από tsa

» YAMAHA TDM - Αξεσουάρ
Σαβ Ιουν 09, 2018 3:37 pm από Nikos sh300

Σχεδιασμός Μοτοβόλτας στη Ρουμανία.

Σελίδα 6 από 6 Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6

Πήγαινε κάτω

Απ: Σχεδιασμός Μοτοβόλτας στη Ρουμανία.

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Δευ Ιουλ 17, 2017 6:59 pm

Υπόψη πως ότι γράφω είναι πληροφορίες από αναβάτες που έχουν κάνει ήδη το ταξίδι, τώρα προσανατολίζονται σε άλλη μοτοβόλτα πάλι Βουλγαρία - Ρουμανία και ενεργούν κατά αυτόν τον τρόπο γλυτώνοντας λεφτά.

Προμήθεια δεν παίρνει προς το παρόν μόνο η Attica Bank, όλοι οι άλλοι ανά συναλλαγή στον πιάνουν με μέσο όρο τα 30 σεντ.

ΔΕΝ συμφέρει να αλλάζεις συνάλλαγμα γιατί τον πίνεις από τις ισοτιμίες. Το λίγο που θα κάνεις το κάνεις έγραψα κάπου παραπάνω αν θυμάμαι καλά που συμφέρει και στο κάτω κάτω σκεφτείτε το...αν πας σε 3 χώρες πρέπει να αλλάζεις συνεχώς και ότι μείνει ..το κάνεις μπλάστρη.

Κινητά - επικοινωνία ΜΟΝΟ σε έκτακτες περιπτώσεις και οι λοιπές μέσω wifi ξενοδοχείων.
Δεν ξέρω αν Βουλγαρία - Ρουμανία - Σερβία υπάγονται στα περί ROAMING ΕΕ.

Μιας πούπα ξενοδοχεία τα ξενοδοχεία που αναφέρονται μούπε ο σύντροχος ότι είναι τριάστερα, ήταν 3 και κλείσανε τρίκλινο, εκεί αναφέρεται η τιμή που είναι ΚΑΤΩ των 10 ευρώ το άτομο αλλά για λόγους στρογγυλοποίησης έγραψε 10 το άτομο.
Επίσης μούπε ότι ειδικά σε ένα (μου τόπε δεν το θυμάμαι) βούλιαζε το πόδι σου όταν πάταγες στην μοκέτα...

ΤΟ ΑΚΡΙΒΟΤΕΡΟ ΜΕΡΟΣ του ταξιδιού είναι Αθήνα - Σύνορα με την πανάκριβη βενζίνη - διόδια αν πας από εθνική σερί και η διανυκτέρευση.

Μετά από την είσοδο ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ έχει βενζινάδικο μετά από ένα μόλις χιλιόμετρο.

Αν δεν βρούμε έστω στρωματσάδα στη Σαλονίκη θα πάμε ΣΕΡΙ μέχρι Βουλγαρία λοιπόν και σταμάτημα πουθενά, ΣΙΔΗΡΟΚΩΛΟΣ mode ON λοιπόν και βουρ στον πατσά...

Savvas
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 26940
Ημερομηνία εγγραφής : 13/05/2012
Τόπος : Ελλαδάρα αγάπη μου

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Δευ Ιουλ 17, 2017 7:03 pm

Ξέχασα...μούπε αν μπορούμε να αποφύγουμε το καραβάκι (φέρυ) αλλά να πάμε οδικώς κανά 30-50άρι χλμ το γύρο, έχει καθυστέρηση και δε λέει αλλά δεν ξέρω αν υπάρχει εναλλακτική καλή για να δεις και τα μέρη σωστά και αν είναι σώφρων να μην πάμε με την πεπατημένη τη δική τους.

Savvas
Admin

Δημοσίευση από enterprise-psi Την / Το Δευ Ιουλ 17, 2017 9:07 pm

Ρουμανία Βουλγαρία είναι κράτη μέλη, είτε είσαι Αθήνα είτε εκεί, το ίδιο είναι πλέον όσο αναφορά τα κινητά.

enterprise-psi
Moderator

Αριθμός μηνυμάτων : 2573
Ημερομηνία εγγραφής : 18/11/2014
Τόπος : Sector 001

https://www.instagram.com/enterprise_psi/

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Δευ Ιουλ 17, 2017 9:14 pm

enterprise-psi έγραψε:Ρουμανία Βουλγαρία είναι κράτη μέλη, είτε είσαι Αθήνα είτε εκεί, το ίδιο είναι πλέον όσο αναφορά τα κινητά.
Ωραιότατα !  cheers cheers cheers

Savvas
Admin

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Δευ Ιουλ 31, 2017 7:52 am

Και οι πληροφορίες συνεχίζονται :

Savvas
Admin

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Δευ Ιουλ 31, 2017 7:59 am

Savvas
Admin

Δημοσίευση από aldel Την / Το Πεμ Ιαν 04, 2018 9:59 pm

Άντε, θα πάμε;
aldel

Αριθμός μηνυμάτων : 398
Ημερομηνία εγγραφής : 29/11/2012
Τόπος : Αθήνα, Καβάλα, Βρυξέλλες...

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Παρ Ιαν 05, 2018 8:01 am

aldel έγραψε:Άντε, θα πάμε;
Κάτσε, μεταφέρω λίγο την απάντηση από το άλλο θέμα για να μιλήσουμε : 

<<από [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] Χθες στις 9:23 pm

Όπως το σκέφτομαι, το ιδανικό μου θα ήταν να ξεκινήσετε από Ελλάδα και να ανέβετε Ρουμανία όπως γουστάρετε, ξεκινάω από Βέλγιο και φτάνω Ρουμανία μέσω Γερμανίας-Τσεχίας-Σλοβακίας-Ουγγαρίας, δίνουμε ραντεβού κάπου στη Ρουμανία, γυρνάμε Τρανσαλπίνες και τα συναφή, επιστρέφουμε Ελλάδα όλοι μαζί και σας αφήνω κάπου στη βόρεια Ελλάδα για να πάω Καβάλα. Αφού βρεθούμε και μέχρι να χωρίσουμε μοιραζόμαστε διανυκτερεύσεις όπου και όσες θέλετε.

Το παραπάνω είναι το ιδανικό σενάριο.  Εναλλακτικά μπορώ να έρθω μέσω Ιταλίας, να πάρω το καράβι και να βρεθούμε Αθήνα ή κάπου στην Εγνατία και να ανέβουμε όλοι μαζί προς τα πάνω, αν αυτό σας βοηθάει με τα έξοδα διανυκτέρευσης. Δεν είναι το καλύτερο μου, γιατί τη συγκεκριμένη διαδρομή (Βέλγιο-Ελλάδα μέσω Ιταλίας και ακτογραμμής) την έχω κάνει αρκετές φορές πλέον, ενώ Ουγγαροτσεχίες και τα συναφή δεν τα έχω κάνει ποτέ. Αν χρειαστεί όμως θα γίνει έτσι, ήμεθα ευέλικτοι κάργα. Αν επικρατήσει αυτό το σενάριο, καλό θα ήταν να το ξέρω μέχρι 28 Φεβρουαρίου για να προλάβω το early booking στα καράβια.

Υπάρχουν διάφορες παραλλαγές των παραπάνω που σκέφτομαι, αλλά να μην γράφω κατεβατά, σπαμάρουμε και το θέμα. Το κρατούμενο σου είναι οτι αν σας λείπει ένας, είμαι μέσα, το διαδικαστικό θα το βρούμε.>>

Το bold είναι αυτό που πρέπει να γίνει διότι αδερφέ μου όσο καλή καρδιά νάχεις και όσο και να σε αγαπάω και επειδή σε αγαπάω δεν μπορώ σε καμία περίπτωση για όφελος δικό μου να σου στερήσω το να δεις μέρη που δεν έχεις δει και να ξαναπεράσεις από μέρη που έχεις ξαναδεί. Ούτε εγώ θα τόθελα αυτό και το βαριέμαι τα ίδια και τα ίδια.

Οπότε το καλύτερο σενάριο θάναι να συναντηθούμε Ρουμανία αφού προσπαθήσουμε να περάσουμε μονορούφι και αυθημερόν εμείς Ελλάδα με πρώτη διανυκτέρευση στη Βουλγαρία αμέσως μετά τα σύνορα. Μετά δεν θυμάμαι πόσα χλμ είναι να βγάλουμε τη Βουλγαρία και αν μπορούμε να την βγάλουμε αυθημερόν. 

Πες χονδροειδώς ότι πάμε Bansko σερί πρώτη μέρα και διανυκτερεύουμε εκεί.
Δεύτερη μέρα CRAIOVA με διανυκτέρευση και συνάντηση εκεί.
Από κει και πέρα μοιραζόμαστε διανυκτερεύσεις.

Γενικά να ισχύσει το παρακάτω πλάνο δηλαδή πούναι στην πρώτη σελίδα με τις παραπάνω αλλαγές : 

1. Αθήνα - Σιδηρόκαστρο Bansko.
Διανυκτέρευση Σιδηρόκαστρο Bansko.
Απόσταση ημέρας 594  718 χλμ σε εθνική οδό σερί.

2.Σιδηρόκαστρο Bansko  - CRAIOVA.
Διανυκτέρευση CRAIOVA.
Απόσταση ημέρας 476  433 χλμ (συνολικά 1070)

3.CRAIOVA -  TRANSALPINA - SIBIU :
Διανυκτέρευση SIBIU
Απόσταση ημέρας 298 χλμ (συνολικά 1.368)

4.SIBIU - TRANSFAGARASAN :
Απόσταση 226 χλμ και συνολικά 1594.

Μέχρι εδώ ισχύει [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] .

Για κάποιο περίεργο λόγο το σύστημα του γούγλυ δεν αφήνει να σχεδιάσεις όπως θες οπότε πάμε σε δεύτερο [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] για το υπόλοιπο της διαδρομής : 

4α TRANSFAGARASAN - BRAN :
Απόσταση 116 χλμ και 226 από SIBIU = 342.
Συνολικά χλμ μέχρι το BRAN 1.710.
Διανυκτέρευση στο BRAN.

5.BRAN - SOFIA :
478 χλμ και συνολικά 2.188.
Διανυκτέρευση Σόφια.

6.ΣΟΦΙΑ - ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ : 
305 χλμ και 2.493 συνολικά.
Διανυκτέρευση Θεσσαλονίκη.

7.Θεσσαλονίκη - Αθήνα :
501 χλμ και σύνολο ταξιδίου 2.994 χλμ.

Νομίζω καλύτερος μήνας να γίνει πρέπει νάναι ο Ιούλιος, νάχει καλό καιρό σίγουρα γιατί το υψόμετρο θάναι μεγάλο και δεν είμαστε να το παίζουμε εκεί.

Αν το πάρουμε ζεστά από τώρα και έχουμε σίγουρες συμμετοχές θα το οργανώσουμε καλύτερα και θα το κάνουμε.

Savvas
Admin

Δημοσίευση από aldel Την / Το Παρ Ιαν 05, 2018 6:57 pm

Όπως το παρουσιάζεις μπορούμε να βρεθούμε στην Craiova, όπου και θα κάνουμε μαζί την πρώτη μας διανυκτέρευση. Εμένα μου κάνει, και αν είναι οκ και οι άλλοι συμμετέχοντες να μοιραστούν έξοδα μέχρι εκεί με έναν λιγότερο, τότε όλα ok από εμένα. Στην επιστροφή προς Ελλάδα, πιθανότατα θα χωρίσουμε στις Σέρρες, αλλά υπάρχει μια περίπτωση να σας συνοδέψω και μέχρι Αθήνα, θα εξαρτηθεί από το που θα είναι η οικογένεια. Είμαι πολύ ζεστός λέμε...

Με προβληματίζει λίγο η πρώτη σου μέρα, περισσότερο γιατί δεν ξέρω ποιοί θα συμμετέχουν. Είναι πολλά τα χιλιόμετρα και πολύ βαρετή και κουραστική διαδρομή και αν κάποιος από τους συμμετέχοντες δεν έχει εμπειρία σε τέτοιες σιδερόκωλες, θα φτάσει στη Ρουμανία κομματιασμένος και παίζει να μην το ευχαριστηθεί. Λέω εγώ μια μαλακία τώρα, είναι δικός σας λογαριασμός εννοείται...

ΥΓ. Ο γκούκλης παίζει να μη σου βγάζει τη διαδρομή γιατί είναι κλειστοί κάποιοι δρόμοι στη Ρουμανία τώρα που μιλάμε...
aldel

Δημοσίευση από aldel Την / Το Παρ Ιαν 05, 2018 7:21 pm

A, μόλις πρόσεξα ότι στην επιστροφή έβαλες διανυκτέρευση στο Θεσσαλονίκη. Υπολόγισε με και για εκεί, άκυρη η στροφή στις Σέρρες. Θα αράξουμε να ξεσπάσουμε στο φαΐ στη Σαλόνικα (γιατί για κάποιες μέρες θα τρώμε μόνο μαλακίες ), μετά νάνι και το πρωί ή όλοι μαζί Αθήνα ή εσείς Αθήνα κι εγώ Καβάλα.
aldel

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Παρ Ιαν 05, 2018 11:25 pm

Κάτσε να το δουν και οι άμεσα ενδιαφερόμενοι πούναι ο Θοδωρής με τη Γεωργία και ο Λευτέρης.
Ξέχασα σήμερα να το πω του Θοδωρή στον καφέ, ελπίζω να το θυμηθώ αύριο στη βόλτα.

Savvas
Admin

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Πεμ Φεβ 01, 2018 7:12 pm

Μετά τις τελευταίες εξελίξεις άκυρο οριστικά και αμετάκλητα για μένα το ταξίδι στην Ρουμανία για φέτος τουλάχιστον και βλέπουμε μετά μιας και έχω δουλειές με φούντες οικοδομικής φύσεως - συντηρήσεως στο εξοχικό και δεν θα μείνει μία για εξωτερικό.

Savvas
Admin

Δημοσίευση από aldel Την / Το Παρ Φεβ 02, 2018 7:52 pm

Έχει καλώς...
aldel