Μηχάνημα απομάκρυνσης Θειίκωσης από τις πλάκες της μπαταρίας

Σελίδα 2 από 3 Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

Απ: Μηχάνημα απομάκρυνσης Θειίκωσης από τις πλάκες της μπαταρίας

Δημοσίευση από Ste7ios Την / Το Δευ Ιαν 02, 2017 9:58 am

enterprise-psi έγραψε:
fasarias έγραψε:Μολις χαλασουν τις πεταω και παιρνω αλλες, καλυτερα με συμφερει απο αυτο.

Να μην τις πετάς, με τον φορτιστή απο τα Lidl , ξανανιωθουν, οχι για μηχανάκι, αλλά για άλλες χρήσεις,  έβαλα μια από αυτοκίνητο, στο αυτοκινητάκι του ανιψιού μου , και κάνει μπατιλικια τώρα Laughing

Εμενα του αυτοκινήτου , το καλοκαίρι που μας πέρασε έκλεισε τα 6 χρόνια.  Σε αυτά τα 6 χρόνια έχει ψοφήσει 3 φορές. Μιλάμε ούτε το λαμπάκι του Immobilizer δεν άναβε.  Την πρώτη φορά το βάλαμε εμπρός από άλλο αυτοκίνητο, και οτι φόρτισε με βόλτα για καφέ στην Επίδαυρο με Σάββα Laughing
Την δεύτερη με το μηχάνημα του Lidl, πηγε 13,5 , και διέκοψα την φόρτιση γιατί το ήθελε ο αδερφός μου.
Η τρίτη τώρα στις γιορτές , αλλά φόρτιζε για 10 μέρες, έφτασε 14,4! Σαν καινούργια. Τώρα με τα κρύα, έφαγε ξύλο, αναμα σβήσιμο συνέχεια, μικρές διαδρομές, το αμάξι παίρνει μπρος με μισή μιζια.  

Του πάτερα στο CB500, 8 χρονών μπαταρία την πήγε 14,3 ,  ήταν 3 εβδομάδες ακίνητο, το έβαλε εμπρός , απλά για να δει αν έχει φορτίο η μπαταρία και πήρε αμέσως Laughing  

Βρίσκω μπαταρίες για το αυτοκίνητο με [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] ή [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] .   Πραγματικά θα έπαιρνα καινούργια αν δεν φόρτιζε του αυτοκινήτου, αλλά πήγε 14,4 και πιστεύω αντέχει ακόμα.  

Θεωρώ οτι αν πάρω τέτοιο μηχάνημα θα κάνω απόσβεση σε 30 χρόνια Laughing Laughing Laughing  
Εδώ το μετράτε λάθος... Μετράμε μόνο όταν ολοκληρωθεί η φόρτιση και αφήσουμε την μπαταρία να ξεκουραστεί τουλάχιστον 1-2 ώρες. Πιο νωρίς μετράμε αυτό που λέμε επιφανειακά φορτία και δίνουν μια τελείως ψευδή κατάσταση της μπαταρίας. Είναι εντελώς προσωρινά.

Επίσης η μέτρηση τάσης είναι μόνο ενδεικτική και δεν αποκαλύπτει πάντα την κατάσταση της μπαταρίας. Απαιτείται και έλεγχος φόρτου. Μπορεί να μετράς ακολμη και 12,8V αλλά όταν τραβήξεις έντονο φορτίο όπως η μίζα να μην μπορεί να στο δώσει.

Ενδεικτικά πάλι μπορούμε να πάρουμε μια ένδειξη μετρώντας την πτώση τάσης ενώ εκκινούμε τον κινητήρα. Αν πέσει κάτω από 9,5A πάει για αντικαταστάση...

Σε καμία περίπτωση το παραπάνω δεν υποκαθιστά την διαδικασία που ορίζεται επίσημα απο BCI/DIN... (ψύξη της μπαταρίας στους 0°F κλπ) ή επαγγελματικό εξοπλισμό.

Ρίξτε μια γρήγορη ματιά στο Technical Manual της Yuasa, θα σας διαφωτίσει αρκετά...
Ste7ios

Αριθμός μηνυμάτων : 1070
Ημερομηνία εγγραφής : 17/05/2016
Τόπος : Athens

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δημοσίευση από Ste7ios Την / Το Δευ Ιαν 02, 2017 10:01 am

Akis1212 έγραψε:Αυτός ο φορτιστής της PulseTek που κάνει και τις 2 δουλειές πόσο κάνει?  
Εδώ είσαι: [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Ste7ios

Δημοσίευση από Akis1212 Την / Το Δευ Ιαν 02, 2017 10:04 am

Ste7ios έγραψε:
Akis1212 έγραψε:Αυτός ο φορτιστής της PulseTek που κάνει και τις 2 δουλειές πόσο κάνει?  
Εδώ είσαι: [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Και αυτό το χρησιμοποιείς ευκαιριακά Στέλιο?
(π.χ. μια φορά την εβδομάδα για κάποιες ώρες)
Akis1212

Αριθμός μηνυμάτων : 621
Ημερομηνία εγγραφής : 05/05/2016
Τόπος : Αθήνα

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Δευ Ιαν 02, 2017 10:15 am

Δεν λέει.
Αυτά λένε : 

Savvas
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 27440
Ημερομηνία εγγραφής : 13/05/2012
Τόπος : Ελλαδάρα αγάπη μου

Δημοσίευση από Ste7ios Την / Το Δευ Ιαν 02, 2017 10:16 am

Θα έχεις άριστα αποτελέσματα! Περιμένω και την άποψη ενός επαγγελματία ηλεκτρολόγου στις ΗΠΑ που έχει πάρει έναν PulseTech απο την επαγγελματική σειρά...
Ste7ios

Δημοσίευση από Akis1212 Την / Το Δευ Ιαν 02, 2017 10:24 am

Και η τιμή είναι όσο μια καλή μπαταρία
Akis1212

Δημοσίευση από Ste7ios Την / Το Δευ Ιαν 02, 2017 10:35 am

Αν χρησιμοποιείς τη μηχανή συχνά και γεμίζει η μπαταρία θεωρώ οτι δεν χρειάζεται να πας για φορτιστή. Αρκεί ο desulfator. Αν όχι θες σίγουρα και φορτιστή.

Για το πως βγαίνουν τα οικονομικά και αν σε συμφέρει, τα βάζεις κάτω και βλέπεις...
Ste7ios

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Δευ Ιαν 02, 2017 10:36 am

Εχω πανάκριβο φορτιστή μαμότω..κατοστάρα είχα σκάσει και δουλεύει καλά όχι αστεία οπότε αν δω ότι δεν ...προσωπικά θα πάω μόνο για το σαρανταδόλαρο.

Savvas
Admin

Δημοσίευση από Akis1212 Την / Το Δευ Ιαν 02, 2017 10:41 am

Και εγώ αυτό σκέφτηκα, αν και δεν έχω φορτιστή
Πιστεύω ότι κινείται αρκετά η μηχανή
Akis1212

Δημοσίευση από Ste7ios Την / Το Δευ Ιαν 02, 2017 10:45 am

Να ξαναπώ πάντως οτι χωρίς μετρήσεις πάμε στα τυφλά...

Αν δεν έχεις πολύμετρο πάρε. Και εγώ σε λίγο θα πάω να μετρήσω την LFP μια και έχει μείνει καμιά βδομάδα ακούνητο. Το σημειώνω κιόλας μαζί με θερμοκρασία σε ένα τεφτέρι για να βλέπω την πορεία της. Μόνο έτσι μπορείς να πάρεις αποφάσεις έγκαιρα, πριν σου κάνει την έκπληξη...
Ste7ios

Δημοσίευση από fasarias Την / Το Δευ Ιαν 02, 2017 1:20 pm

Στελιο δεν κανω φασαρια παρεξηγησες, συζητηση κανουμε και λεμε την αποψη μας.

Σοβαρα τωρα δεν γνωριζα οτι η μπαταρια σας κοστιζει τοσο ακριβα και εν προκειμενω μια τετοια αγορα τετοιου τζιτζιμπλικιου φυσικα και σας συμφερει μακροπροθεσμα να βγειτε κερδισμενοι.
Μιλαμε ομως παντα για την yuasa japan γιατι οπως πολυ σωστα εθεσες, υπαρχουν και αρκετα φθηνοτερες επιλογες στο εμποριο.
Για τις καινουργιες μπαταριες λιθιου το εχετε ψαξει καθολου?
Ξερουμε πλεονεκτηματα-μειονεκτηματα στην πραξη?
Ειναι παναλαφρη παντως εγω που την ειχα πιασει στα χερια μου και υποσχεται πολλα συμφωνα με τα λεγομενα του εμπορα.
Θυμαμαι μου ειχε δωσει τιμη στα 120 ευρω για τον τυπο μπαταριας που φοραγε το tdm.

Εδω ειναι ο εμπορος που ψωνιζω εγω και ας ειναι και διαφημιση το βαζω γιατι ειναι παραδοσιακα αν οχι ο φθηνοτερος τουλαχιστον ενας απο τους φθηνοτερους της αγορας.
Λινκ με την μπαταρια του nc [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
fasarias

Αριθμός μηνυμάτων : 53
Ημερομηνία εγγραφής : 29/01/2016
Τόπος : Πειραιάς

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Δευ Ιαν 02, 2017 1:52 pm

Δεν θεωρείται διαφήμιση Μιχάλη βάζετε ελεύθερα ότι καλό βρίσκετε χωρίς να το σκέφτεστε.
Φασαρία σε λέει λόγο άβαταρ βρε συ (δεν έγραψες το βασανιστής γατιών και ανησυχώ... έχω κάτι από κάτω που κάθονται αναπαυτικότατα στις σέλες )

Από τον ίδιο παίρνω και εγώ Μιχάλη και αν δεις [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] μας έχει δώσει και προσφορά και ο Ανάργυρος είναι άριστο παιδί και εξυπηρετικότατος. Τότε που είχα πάρει την Κινεζιά και την πάτησα μούχε πει ο άνθρωπος ότι δεν την συστήνει, δικιά μου μακακία ήτανε.

Πανάκριβη είναι άμα την πάρεις να λέει JAPAN η μπαταρία, αν λέει TAIWAN είναι σε λογικά επίπεδα και εργοστάσιο JAPAN δεν έχω δει να υπάρχει προσωπικά αλλά και να υπάρχει πάλι TAIWAN θάπαιρνα προσωπικά.

Λιθίου τώρα έχω ακούσει κάποια 200άρια και ....

Στέλιο πολύμετρο έχω αλλά βαριέμαι να τη μετράω να πω την αμαρτία μου...

Savvas
Admin

Δημοσίευση από fasarias Την / Το Δευ Ιαν 02, 2017 2:37 pm

Οχι δεν ειναι το ιδιο σαββα.
Ειναι πατερας και γιοι.
Το καταστημα στο περιστερι το εχουν οι γιοι, εγω αυτο που ποσταρα ειναι στο αιγαλεω και το εχει ο πατερας.
Και οσο και αν ακουγεται περιεργο, στο καταστημα του πατερα στο αιγαλεω εχει καλυτερες τιμες απ`οτι στο περιστερι.
Τωρα για ποιο λογο το εχουν κανει ετσι δεν ξερω.
Για την λιθιου ξαναλεω, εμενα μου ειχε πει 120 ευρω για το tdm.
Για το nc δεν ξερω αν υπαρχει και ποσο κανει, αλλα αν ειναι κοντα σε κοστος με την yuasa japan ισως αξιζει καποιος να ασχοληθει και να το ψαξει περισσοτερο, τα πλεονεκτηματα που μου ειχε δωσει ηταν πολλαπλασια συγκριτικα με μια απλη.
Τωρα βεβαια παντα κραταμε μικρο καλαθι για οτιδηποτε νεο και ειμαστε λιγακι επιφυλακτικοι απεναντι στα λεγομενα των εμπορων που παντα θελουν το καλο μας αλλα ως δια μαγειας τελικα αποδεικνυεται οτι ο στοχος τους ειναι το καλο στην τσεπη τους.
fasarias

Αριθμός μηνυμάτων : 53
Ημερομηνία εγγραφής : 29/01/2016
Τόπος : Πειραιάς

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Δευ Ιαν 02, 2017 2:41 pm

fasarias έγραψε:Οχι δεν ειναι το ιδιο σαββα.
Ειναι πατερας και γιοι.
Το καταστημα στο περιστερι το εχουν οι γιοι, εγω αυτο που ποσταρα ειναι στο αιγαλεω και το εχει ο πατερας.
Και οσο και αν ακουγεται περιεργο, στο καταστημα του πατερα στο αιγαλεω εχει καλυτερες τιμες απ`οτι στο περιστερι.
Τωρα για ποιο λογο το εχουν κανει ετσι δεν ξερω.
Για την λιθιου ξαναλεω, εμενα μου ειχε πει 120 ευρω για το tdm.
Για το nc δεν ξερω αν υπαρχει και ποσο κανει, αλλα αν ειναι κοντα σε κοστος με την yuasa japan ισως αξιζει καποιος να ασχοληθει και να το ψαξει περισσοτερο, τα πλεονεκτηματα που μου ειχε δωσει ηταν πολλαπλασια συγκριτικα με μια απλη.
Τωρα βεβαια παντα κραταμε μικρο καλαθι για οτιδηποτε νεο και ειμαστε λιγακι επιφυλακτικοι απεναντι στα λεγομενα των εμπορων που παντα θελουν το καλο μας αλλα ως δια μαγειας τελικα αποδεικνυεται οτι ο στοχος τους ειναι το καλο στην τσεπη τους.
Έλα βρε φίλε, τι λες τώρα ούτε που τόξερα αυτό και θα το δω με καθαρό μυαλό γιατί τώρα όσο νάναι δεν.

Θα το ψάξουμε πάντως Μιχάλη καλά νάσαι καλά φίλε μου.
Ο Στέλιος ήδη ανέφερε τις λιθίου αλλά εμείς τις βγάζαμε από την εξίσωση λόγο 200αριού, αν όμως είναι τα μισά το βλέπουμε.

Ευχαριστούμε Μιχάλη.

Savvas
Admin

Δημοσίευση από Ste7ios Την / Το Δευ Ιαν 02, 2017 6:07 pm

Μπαταρίες LiFePO4... Τι θέλετε να μάθετε; Very Happy

Προς το παρόν θα πω προσοχή για τον μόνο λόγο ότι η διαστασιολόγηση τους είναι αυθαίρετη και βγαίνουν ανεπαρκής στην πραγματική ζωή. Δηλαδή; Αγνοούμε τα συνιστώμενα μεγέθη (Pb. Eq. όπως τα αναφέρουν) και κοιτάζουμε την πραγματική χωρητικότητα η οποία δεν αναφέρεται πάντα αλλά μπορεί να υπολογιστεί στο περίπου απο το βάρος. Αυτές που προτείνονται είναι μικρότερες κατά 40 με 30% περίπου. Οπότε πολύ σωστά περνάει απο το μυαλό σας ότι τιμή σχεδόν διπλασιάζεται.

Πολύ συνοπτικά, για μένα ήταν η μόνη λύση γιατί φορτίζουν πλήρως σε 10' με 15' το πολύ, και δεν υπάρχουν θέματα θειίκωσης. Επίσης έχει πολύυυυυ μεγαλύτερη διάρκεια ζωής, και πολύ περισσότερη δύναμη. Στο κρύο έχουν την αντίστροφη συμπεριφορά απο του μολύβδου.

Στα αρνητικά; Αν την αφήσεις να υποεκφορτιστεί κινδυνεύεις να την χάσεις εκτός και αν έχει BMS... Και φυσικά το κόστος.

Νομίζω έχω αναρτήσει ένα κείμενο σχετικό με τις μπαταρίες SLI (εκκίνησης). Το ξαναχτενίζω με τα νέα δεδομένα και μερικές διορθώσεις στο κείμενο. Μέχρι να μπει η νέα έκδοση ρίξτε μια ματιά, υπάρχουν όλες οι λεπτομέρειες (που πιθανότατα δεν τις ξέρουν ούτε οι έμποροι).
Ste7ios

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Δευ Ιαν 02, 2017 8:03 pm

Μπα εδώ Στέλιο στα τεχνικά θέματα που τα είδα δεν έχει κάτι σχετικό με τις συγκεκριμένες μπαταρίες. No

Savvas
Admin

Δημοσίευση από Ste7ios Την / Το Δευ Ιαν 02, 2017 8:22 pm

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Ste7ios

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Δευ Ιαν 02, 2017 8:33 pm

Ste7ios έγραψε:[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
 Πολύ ωραίο, ΕΥΓΕ φίλε μου, θα βάλω το λινκ και στα γενικά μπαταριών μη χαθεί δω μέσα.

Savvas
Admin

Δημοσίευση από nks1967 Την / Το Τρι Ιαν 03, 2017 10:55 am

Τι βρίσκεις έχοντας χρόνο και ψάχνοντας:
Έχει μέσα στο εβαυ για να φτιάξεις αυτό το πράγμα και έτοιμο. Καλό διάβασμα.
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Πωπω γέρασα, ξέχασα να γράψω ότι προτείνουν η τοποθέτηση να γίνει όταν φορτίζεται η μπαταρία και όχι να είναι μόνιμα επάνω. Επίσης κάπου λέει ότι οι καλοί φορτιστές το κάνουν αυτό δηλ. την παλμική φόρτιση οπότε δεν χρειάζεται.
nks1967

Αριθμός μηνυμάτων : 439
Ημερομηνία εγγραφής : 12/11/2015
Τόπος : ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από nks1967 Την / Το Τρι Ιαν 03, 2017 11:33 am

Νάτο και στο εβαυ:

nks1967

Αριθμός μηνυμάτων : 439
Ημερομηνία εγγραφής : 12/11/2015
Τόπος : ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από enterprise-psi Την / Το Τρι Ιαν 03, 2017 11:43 am

Δηλαδή , για να καταλάβω, [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] και το συνδέεις πάνω στην μπαταρία, και το αφήνεις εκεί; Ενώ χρησιμοποιείς το αμάξι κανονικά;

enterprise-psi
Moderator

Αριθμός μηνυμάτων : 2703
Ημερομηνία εγγραφής : 18/11/2014
Τόπος : Sector 001

https://www.instagram.com/enterprise_psi/

Δημοσίευση από gprhellas Την / Το Τρι Ιαν 03, 2017 2:07 pm

NAI !!!!!!!!!!! (αρκει να μην το πλένεις με το π@π@ρ@κι επάνω...)

υπάρχουν όντως φτηνα στο ebay με 10-20 ευρώ.....
gprhellas

Αριθμός μηνυμάτων : 2484
Ημερομηνία εγγραφής : 19/05/2014
Τόπος : ΡΑΦΗΝΑ/ΑΤΑΛΑΝΤΗ/ΑΙΓΙΟ

Δημοσίευση από Ste7ios Την / Το Τρι Ιαν 03, 2017 4:00 pm

Όλα αυτά από ότι βλέπω στέλνουν παλμούς υψηλής τάσης σε ο,τι τάση, ρεύμα & συχνότητα πιστεύει ο καθένας. Γνωστή παλιά τεχνική που όντως διαλύει σε ένα ποσοστό τη θειίκωση και τη διαστρωμάτωση οξέως που θέλει προσοχή και δεν δουλεύει πάντα καλά σε κάθε της υλοποίηση ενώ είναι προβληματική σε μπαταρίες κλειστού τύπου όπως οι AGM.

Κάτι τέτοιο θα το δοκίμαζα σε μια μπαταρία ανοιχτού τύπου ώστε να μπορώ να προσθέσω υγρά καθώς προκαλεί αεριοποίηση. Ποτέ σε κλειστού τύπου.

Επίσης όσα βρήκα και δίνουν στοιχεία κατανάλωσης αυτή είναι πολύ μεγάλη.

Η PulseTech ΔΕΝ χρησιμοποιεί αυτή την τεχνική. Το μόνο κοινό που έχει είναι η λέξη παλμός. Για αυτό και έχει καταχωρημένη πατέντα, όπως και η BatteryMINDER που έχει κάτι παρόμοιο αλλά Με λίγο μικρότερη αποτελεσματικότητα.

Σε αυτόν τον τομέα κάτι που δεν περιγράφει το πως δουλεύει ώστε να μπορέσω να το αξιολογήσω με τις όποιες γνώσεις έχω γύρω απο το θέμα, να έχει αναλυτικές προδιαγραφές, και δεν έχει κάποιες καλές πιστοποιήσεις δύσκολα θα το εμπιστευόμουν.
Ste7ios

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Τρι Ιαν 03, 2017 9:10 pm

Οπότε Στέλιο δεν συνιστάται ε ? Rolling Eyes
Παρόλα αυτά ένα ΕΥΓΕ στον Νίκο που τόψαξε μην τυχόν και κάνει κάτι σε λογική τιμή.

Savvas
Admin

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Τρι Ιαν 03, 2017 9:19 pm

Mε ένα ψάξιμο το βρήκα και εγώ με δωρεάν μεταφορικά στα 48,85 [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] .

Εκτιμώ ότι αυτό είναι το πρωτότυπο που ψάχνουμε ε?

Savvas
Admin

Σελίδα 2 από 3 Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης