Ηλεκτρολογικά εργαλεία για συσφίξεις ακροδεκτών

Σελίδα 1 από 2 1, 2  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω

Ηλεκτρολογικά εργαλεία για συσφίξεις ακροδεκτών

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Τετ Νοε 16, 2016 8:43 am

Με την πρόσφατη εργασία τοποθετήσεως διαφόρων ηλεκτρολογικών εξαρτημάτων στο μοτοσακό μου διαπίστωσα ότι μερικά ηλεκτρολογικά εργαλεία πρέπει να τα έχουμε όσοι ασχολούμαστε γερά με το <<φτιάξτο μόνος σου>>.

Φυσικά εδώ τα εργαλεία αυτά ξεφεύγουν εντελώς όπως τα πάντα όλα βέβαια και ένα δείγμα τιμών μπορείτε να δείτε [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Βρήκα λοιπόν στον αλή μπαμπά και στους 40 κλέφτες... ένα κατεβατό τέτοιων εργαλείων με τιμές που είναι λογικότατες.

Ένα παράδειγμα εργαλείου που θάθελα είναι [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] με διαφορετικά σαγόνια που θεωρητικά και με την άγνοιά μου θεωρώ ότι θα πιάνουν ότι ακροδέκτη τύχει.

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] θα δείτε όλα τα εργαλεία - εργαλειοθήκες που έχει το συγκεκριμένο site και θα σας παρακαλούσα οι γνώστες να μου πείτε ποιο από αυτά κάνει για τη δουλειά και μπορεί να πιάσει όσο το δυνατόν περισσότερα είδη ακροδεκτών.

Ξέρω ότι σαν Κινέζικο μπορεί να βγει μάπα και δεν πρόκειται να κατηγορήσω κανέναν γιατί είπε τη γνώμη του προς Θεού ε? Το ρίσκο θα το πάρω εγώ 100% μη πάει το μυαλό σας σε κάτι τέτοιο ε?

Είμαι διατεθειμένος να δώσω μέχρι και 30-40 ευρώ πούναι τα ακριβότερα που φαίνονται στο λινκ αλλά νάμαι σίγουρος ότι είναι το σωστό και ζητώ την βοήθεια των σύντροχων που γνωρίζουν για να μην πάρω πάλι καμιά βλακεία όπως έκανα με το άλλο που πήρα και είναι άχρηστο.

Βοηθάτε παιδιά θα το χρειαστώ και γρήγορα να αλλάξω ασφαλειοθήκη στο καρότσι του πατέρα μου που μάλλον τα φτύνει πάλι..  

Savvas
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 24867
Ημερομηνία εγγραφής : 13/05/2012
Τόπος : Ελλαδάρα αγάπη μου

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Απ: Ηλεκτρολογικά εργαλεία για συσφίξεις ακροδεκτών

Δημοσίευση από enterprise-psi Την / Το Τετ Νοε 16, 2016 10:23 am

Μια χαρά φαίνεται προχωρά, πως θα βγει μάπα; Μπορεί στους χίλιους ακροδέκτες να στραβώσει η πένσα;
enterprise-psi

Αριθμός μηνυμάτων : 2029
Ημερομηνία εγγραφής : 18/11/2014
Τόπος : Sector 001

https://www.instagram.com/enterprise_psi/

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Τετ Νοε 16, 2016 10:28 am

enterprise-psi έγραψε:Μια χαρά φαίνεται προχωρά, πως θα βγει μάπα;  Μπορεί στους χίλιους ακροδέκτες να στραβώσει η πένσα;  
Ποιο από όλα όμως βρε Θοδωρίκο?

Αυτό ρωτάω κάνει λες αυτό πούβαλα στο βαλιτσάκι ?

Savvas
Admin

Δημοσίευση από enterprise-psi Την / Το Τετ Νοε 16, 2016 10:43 am

Κανει , αλλά έχει και έξοδα αποστολής βλέπω. Πάντως κάνει απο μικρά , μέχρι μεγάλα που βάζουμε στα τριφασικά μοτέρ Laughing

Ας πουν και οι άλλοι όμως, γιατι εγω έχω εμπειρία με ηλεκτρολογικά οχι ηλεκτρονικά.

Και όσους ακροδέκτες έφτιαξα τους έφτιαξα με μιτοτσίμπιδο και πατεντες Laughing
enterprise-psi

Δημοσίευση από nks1967 Την / Το Τετ Νοε 16, 2016 10:50 am

Ξεκίνα ανάποδα, δες ποιους ακροδέκτες θέλεις να χρησιμοποιήσεις και έτσι θα βρεις άκρη. Παίζει ρόλο αν είναι γυμνοί ή μονωμένοι οι ακροδέκτες, τύπος ακροδεκτών, ακόμα και η διάσταση του καλωδίου-ακροδέκτη. Ας πούμε πχ οι γυμνοί που μπαίνουν στο φις, όπως δείχνεις της μηχανής σου, θέλει άλλη πένσα.
Με μια ματιά που έριξα, αυτό είναι για ακροδέκτες μονωμένους δηλ. που έχουν πλαστικό στην άκρη, ενώ για γυμνούς είναι άλλο. Ξεκίνα από κατάστημα ηλεκτρονικών-ηλεκτρολογικών, για να βρεις άκρη.

Τέλος προσεκτικά, με υπομονή κλπ δεν χρειάζεσαι τίποτε από αυτά (εκτός του τηλεφώνου) καθώς με μυτοτσίμπιδο και πένσα όπως λέει ο enterprise-psi γίνεται δουλειά.

για γυμνό: [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

για μονωμένους: [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

για τηλέφωνο: [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
nks1967

Αριθμός μηνυμάτων : 364
Ημερομηνία εγγραφής : 12/11/2015
Τόπος : ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Τετ Νοε 16, 2016 11:16 am

enterprise-psi έγραψε:Κανει  , αλλά έχει και έξοδα αποστολής βλέπω. Πάντως κάνει απο μικρά , μέχρι μεγάλα που βάζουμε στα τριφασικά μοτέρ Laughing

Ας πουν και οι άλλοι όμως, γιατι εγω έχω εμπειρία με ηλεκτρολογικά οχι ηλεκτρονικά.

Και όσους ακροδέκτες έφτιαξα τους έφτιαξα με μιτοτσίμπιδο και πατεντες Laughing
Θα τα δώσω άμα τα αξίζει και ας έχει και έξοδα αποστολής.

Το σύνολο άμα είναι καλό και κάνει για τα πάντα όλα δεν φτάνει με τίποτα κάτι τρελά που ζητάνε εδώ Θοδωρίκο.
Άλλο 32,30 άλλο 185 ξέρω γω...

Τα ηλεκτρονικά - ηλεκτρολογικά  των μοτό μη νομίζεις τα ίδια πράματα είναι αλλά μικρότερα και αν κάνει γιατί όχι θέλω και για μοτέρ αντλητικά κλπ να κάνει.

Άλλο ερώτημα αν ξέρετε : 

Βλέπω και υπάρχουν δύο τύπων : 

Αυτός είναι ο ένας τύπος : [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Και αυτός ο άλλος : [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Είναι το ίδιο πράμα?
Κάνουν και τα δύο, χρειάζονται και τα δύο ? confused

Savvas
Admin

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Τετ Νοε 16, 2016 11:33 am

nks1967 έγραψε:Ξεκίνα ανάποδα, δες ποιους ακροδέκτες θέλεις να χρησιμοποιήσεις και έτσι θα βρεις άκρη. Παίζει ρόλο αν είναι γυμνοί ή μονωμένοι οι ακροδέκτες, τύπος ακροδεκτών, ακόμα και η διάσταση του καλωδίου-ακροδέκτη. Ας πούμε πχ οι γυμνοί που μπαίνουν στο φις, όπως δείχνεις της μηχανής σου, θέλει άλλη πένσα.
Με μια ματιά που έριξα, αυτό είναι για ακροδέκτες μονωμένους δηλ. που έχουν πλαστικό στην άκρη, ενώ για γυμνούς είναι άλλο. Ξεκίνα από κατάστημα ηλεκτρονικών-ηλεκτρολογικών, για να βρεις άκρη.

Τέλος προσεκτικά, με υπομονή κλπ δεν χρειάζεσαι τίποτε από αυτά (εκτός του τηλεφώνου) καθώς με μυτοτσίμπιδο και πένσα όπως λέει ο enterprise-psi γίνεται δουλειά.

για γυμνό: [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

για μονωμένους: [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

για τηλέφωνο: [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Α γειά σου τώρα μπαίνουμε σε μια σειρά και αρχίζω να καταλαβαίνω λίγο τι παίζει .

Θέλω για γυμνούς όπως έβαλε ο Στέλιος (όχι εγώ μακάρι να έρθω στο σημείο να τα βάζω εγώ γιαυτό ψάχνομαι να μην αγκαρεύω συντρόχους) αλλά θέλω να είναι για διάφορες διαστάσεις μιας και εξαρτάται από τη διατομή των καλωδίων το πόσο χοντροί θάναι οι ακροδέκτες.

Σίγουρα για τηλεφωνία ΔΕΝ θέλω οπότε αποκλείεται και το άλλο.

Αυτό πούβαλα λοιπόν στη θήκη δεν κάνει γιατί είναι για μονωμένους (τέτοιο πήρα κατά λάθος).

Μετά από τις νέες πληροφορίες λοιπόν βλέπω [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] ότι κάνει.
Τι λέτε ?

Savvas
Admin

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Τετ Νοε 16, 2016 11:59 am

Τελικά μετά και τις χρησιμότατες πληροφορίες του Νίκου, αφού τα ξανάδα βλέπω ότι το αρχικό σετ πούχα βάλει δηλαδή [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] στα 32,30 ευρώ, κάνει και για μονωμένους και για γυμνούς ακροδέκτες.

Αν ρολάρετε τη σελίδα προς τα κάτω, υπάρχει πίνακας που δείχνει για τι κάνει και μάλλον αυτό είναι που θέλω για τα πάντα όλα με εναλλάξιμα ράμφη.

Αντίστοιχα εδώ τα βλέπω [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] 

Savvas
Admin

Δημοσίευση από gprhellas Την / Το Τετ Νοε 16, 2016 12:02 pm

Θέλω και εγώ, ασε να το δω καλυτερα το απόγευμα και χτυπάω δυο σετάκια (και για σενα αν θέλεις), ειχα αλλά καπου το εχω χάσει σε καποια μετακόμηση..
gprhellas

Αριθμός μηνυμάτων : 1904
Ημερομηνία εγγραφής : 19/05/2014
Τόπος : ΡΑΦΗΝΑ/ΑΤΑΛΑΝΤΗ/ΑΙΓΙΟ

Δημοσίευση από nks1967 Την / Το Τετ Νοε 16, 2016 12:08 pm

Έχει και πιο κάτω λίνγκ που μπορείς να αγοράσεις μόνο μύτες:
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
nks1967

Αριθμός μηνυμάτων : 364
Ημερομηνία εγγραφής : 12/11/2015
Τόπος : ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Τετ Νοε 16, 2016 12:21 pm

gprhellas έγραψε:Θέλω και εγώ, ασε να το δω καλυτερα το απόγευμα και χτυπάω δυο σετάκια (και για σενα αν θέλεις), ειχα αλλά καπου το εχω χάσει σε καποια μετακόμηση..
Γιώργη δες τα πολύ προσεκτικά γιατί αυτό παρατηρώ και εγώ τώρα που λέει ο Νίκος.
Τα παραγγέλνεις με όποιες μύτες θες αν δεν θες αυτές του σετ.

Τώρα το ψάχνω λίγο για να υποθέσω ποιες είναι αυτές που χρειαζόμαστε πραγματικά αφού έχουμε αυτή τη δυνατότητα.

Μπορώ να παραγγείλω δεν έχω κανένα πρόβλημα τόσα πράματα έχω πάρει αλλά το θέμα είναι ποιες μύτες χρειαζόμαστε. confused
nks1967 έγραψε:Έχει και πιο κάτω λίνγκ που μπορείς να αγοράσεις μόνο μύτες:
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Ναι τόδα Νίκο και τα λέω του Γιώργη παραπάνω.

Δεν μπορείτε να φανταστείτε (ούτε εγώ το φανταζόμουνα) πόσο εύκολα και καλά γίνεται η δουλειά με αυτά αντί να παλεύεις με μυτοτσίμπιδα και τέτοια, το πολύ πολύ του τραβάς και μια σταγόνα καλάι και είναι να ρυμουλκείς πλοίο μετά.

Savvas
Admin

Δημοσίευση από Ste7ios Την / Το Τετ Νοε 16, 2016 12:52 pm

Με το μάτι, η επιλογή σου, φαίνεται οτι είναι αυτό που χρειάζεσαι, να καλύπτει διάφορους τύπους. Όπως λέει όμως ο Βαγγέλης έλεγξε τον τύπο & το μέγεθος των άκρο δεκτών.

Δυστυχώς το site που είχα κάνει bookmark για όλα τα σχετικά με το θέμα δεν υπάρχει πια για να σου πω.
Ste7ios

Αριθμός μηνυμάτων : 905
Ημερομηνία εγγραφής : 17/05/2016
Τόπος : Athens

Δημοσίευση από Ste7ios Την / Το Τετ Νοε 16, 2016 12:58 pm

Το μπλε είναι σαν το δικό μου άλλα όπως είπα τσέκαρε τους ακροδέκτες που πρέπει να φτιάξεις, μοτό & καρότσι.
Ste7ios

Δημοσίευση από Ste7ios Την / Το Τετ Νοε 16, 2016 1:23 pm

enterprise-psi έγραψε:Μια χαρά φαίνεται προχωρά, πως θα βγει μάπα;  Μπορεί στους χίλιους ακροδέκτες να στραβώσει η πένσα;  
Ένα καλό εργαλείο θα κάνει την δουλειά όπως πρέπει χωρίς να προκαλέσει φθορές στα εξαρτήματα & στο ίδιο.

Θα εφαρμόσει τέλεια, και θα ασκήσει την όποια δύναμη ομοιόμορφα.

Το δικό μου π.χ. (απο τον Βενιέρη) δεν σφίγγει καλά τα καλώδια, δεν κλείνει όπως πρέπει τους ακροδέκτες, οπότε ούτε η επαφή είναι καλή ούτε και σίγουρη (για αυτό και ρίχνω κόλληση & μετά ψεκάζω με ACF-50). Σε αντίθεση με έναν πολύ πιο ακριβό (με εγγύηση και πιστοποιήση) που τα έβγαζε άψογα...

Ομοίως με μύτες βίδας, κλπ... Η μάπα έχει τζόγο, παίζει, και φθείρει & φθείρεται... Έχω χαλάσει πολλές κεφαλές έτσι... Βάζεις μια καλή και ούτε υπάρχει τζόγος ούτε κάποιο άλλο θέμα. Τέλεια εφαρμογή!

Για αυτό και είμαι υπέρ π.χ. του να δώσω 30€ για να πάρω μόνο τα 2 εξαρτήματα που χρειάζομαι παρά με ένα set με 20 κομμάτια που στην τελική δεν χρειάζομαι και δημιουργούν προβλήματα...

Τώρα αυτό γιατί έχει σημασία; Ειδικά στην μηχανή που είναι ένα κακοποιητικό περιβάλλον που δοκιμάζει αντοχές των υλικών, με υγρασία, κραδασμούς κλπ μια κακή σύνδεση είναι πολύ πιθανό να την βρούμε μπροστά μας. Δεν είναι μόνο ότι θα μας κοστίσει ή θα μας ξεβολέψει αλλά και επικίνδυνο σε κάποιες περιπτώσεις αν προκληθεί πυρκαγιά ή σβήσιμο κινητήρα εν κινήση...

Δεν είναι τυχαίο που τα περισσότερα προβλήματα στα μηχανάκια οφείλονται στις ηλεκτρικές συνδέσεις (κυρίως διάβρωση)...
Ste7ios

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Τετ Νοε 16, 2016 1:26 pm

Ste7ios έγραψε:Το μπλε είναι σαν το δικό μου άλλα όπως είπα τσέκαρε τους ακροδέκτες που πρέπει να φτιάξεις, μοτό & καρότσι.
Πώς τους μετράμε αυτούς Στέλιο?

Τα χιλιοστά που λέει από τόσο μέχρι 6 ξέρω γω είναι τα χιλιοστά του καλωδίου?

Αυτά που θέλω να φτιάξω και στο καρότσι είναι ακριβώς σαν αυτά πούφτιαξες για το μηχανάκι αλλά φυσικά στο καρότσι αφού έχουμε 50άρα ασφαλειοθήκη με ασφάλεια (ίδια με αυτή που χρησιμοποιήθηκε για τα προβόλια αλλά με μεγαλύτερη διατομή ακροδεκτών).

Τα άλλα που θα χρειαστούν είναι κοινότυπα σαν του μοτοσακού που έφτιαξες.

Αυτοί τα οναμάζουνε τα σετάκια << die sets>>. 

Θα προσπαθήσω με μερικές φωτό να βγάλουμε άκρη αν μπορούμε.

Λοιπόν τα σετάκια αυτά είναι έτσι : 

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Όπως κατάλαβα , ελπίζω σωστά, ότι έχει χρώμα είναι για σύσφιξη μονωμένων ακροδεκτών και ότι δεν έχει χρώμα είναι για σύσφιξη μη μονωμένων.

Αν λοιπόν έχω καταλάβει σωστά αυτού του τύπου είναι των μονωμένων ακροδεκτών : 

Και αυτού του τύπου των μη μονωμένων : 

Όλοι ανεξάρτητα του τύπου μονωμένου ή μη πάνε με χιλιοστά που δεν ξέρω αν αναφέρονται σε χιλιοστά ακροδέκτη και που τα μετράμε αυτά ή σε χιλιοστά καλωδίου. Question Question Question scratch

Από ότι έχω καταλάβει εμείς μάλλον ενδιαφερόμαστε για τους τύπους Α03Α - Α03Β για τους γυμνούς (φαίνονται στην πρώτη σειρά):

Συγκεκριμένα ο Α03Β είναι μέχρι 6 χιλιοστά : 

Οι άλλοι τώρα έχουν χρώματα συνήθως οπότε εύκολα τα βάζεις στην τρύπα με το χρώμα, σφίγγεις και έξω από την πόρτα έτοιμος.

Ο προβληματισμός και το ζητούμενο για μένα τουλάχιστον είναι για τους μη μονωμένους. 

Είδα την νέα απάντηση Στέλιο και συμφωνώ απόλυτα.

Υπάρχει ένα καλό τέτοιο εργαλείο σε κάπως λογική τιμή να το πάρω και ας είναι μέχρι 6 χιλιοστά αν είναι για καλώδιο, δύσκολα νομίζω ότι θα χρειαστούμε μεγαλύτερη διατομή αν είναι διατομή καλωδίου και όχι κάτι άλλο?

Savvas
Admin

Δημοσίευση από Ste7ios Την / Το Τετ Νοε 16, 2016 3:02 pm

Καλύτερα να δεις εκεί που τα πείρες. Δεν μπορεί να μην γράφουν τι ακριβώς είναι...

Δεν θυμάμαι πως τα μετράνε. Πρέπει να δεις σχεδιάγραμμα...

Πρέπει να είναι οι ...A & B που αναφέρεις αλλά με το μάτι δεν παίρνω κανένα όρκο.
Ste7ios

Δημοσίευση από enterprise-psi Την / Το Τετ Νοε 16, 2016 3:14 pm

τα ευκόλως εννοούμενα παραλείπονται.
Ανάλογα την δουλειά που κάνεις, παίρνεις και τα αντίστοιχα εργαλεία. Ο Σάββας, αν δεν έχει σκοπό να ανοίξει ηλεκτρολογιο μηχανών κάτω απο το σπίτι του, γιατι να πάρει πανάκριβες τανάλιες;
Με ενα μυτοτσίμπιδο και άντε λίγη κόλληση με κολλητήρι και είναι κομπλέ, και παλιά στα μοντελάκια στα αεροπλάνα, και στα αμάξια έτσι το κάναμε, κανένα δεν κάηκε. Υπόψιν οτι η χαμηλή τάση θέλει πολύ καλή επαφή.

Εχω πάρει δραπανο απο τα λιντλ, για να ανοίγω καμιά τρυπα, τρυπάει ωραία, αλλά πετάει σπίθες, και μυρίζει, οταν δουλεύει, αλλά δεν με νοιάζει σε 10 χρόνια , όσες τρυπες χρειάστηκα, ελάχιστες, τις άνοιξε. Γιατί να δώσω 100 ευρώ για Black & Decker;
enterprise-psi

Δημοσίευση από Θανάσης Την / Το Τετ Νοε 16, 2016 3:17 pm

Πριν προχωρήσετε σε κάποια αγορά, καλό είναι να περιμένετε γιατί τελευταία πολλά πράγματα περνάνε τελωνείο και μπορεί να βρεθείτε προ εκπλήξεων.
Θανάσης

Αριθμός μηνυμάτων : 813
Ημερομηνία εγγραφής : 23/01/2014
Τόπος : Νίκαια

Δημοσίευση από Ste7ios Την / Το Τετ Νοε 16, 2016 3:32 pm

Θοδωρή και εγώ χρησιμοποιώ φτηνιάρικα εργαλεία όπου δεν χρειάζεται και δεν με νοιάζει, όπου μια φορά θα γίνει μια τρύπα, ένα βίδωμα και τέλος.

Σε καμία περίπτωση δεν μπορώ να πω το ίδιο για την μηχανή που είναι αρκετά διαφορετικά τα πράγματα & οι απαιτήσεις...

Και δεν απαραίτητο να πάρεις ΤΟ πανάκριβο για να κάνεις καλή δουλειά αλλά κάτι στη μέση, ούτε χρειάζεται να παρασύρεται κανείς απο σετάκια... Στην τελική κάπου στα ίδια λεφτά καταλήγεις χωρίς τα περιττά...
Ste7ios

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Τετ Νοε 16, 2016 7:18 pm

Οπότε το συμπέρασμά μας ποιο είναι παιδιά γιατί χάθηκα ? confused confused confused Question Question Question Rolling Eyes

Τι προτείνετε να πάρω είτε από εδώ είτε από έξω ?

Δεν μπορώ να καθυστερήσω πολύ γιατί δεν ξέρω τι θα μου κάτσει με το καρότσι του Παππού.

Savvas
Admin

Δημοσίευση από Ste7ios Την / Το Τετ Νοε 16, 2016 8:13 pm

Σάββα δες τι ακριβώς είναι οι ακροδέκτες.
Ste7ios

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Τετ Νοε 16, 2016 8:24 pm

Ste7ios έγραψε:Σάββα δες τι ακριβώς είναι οι ακροδέκτες.
Δεν γράφουν τίποτα αλλά θα κατέβω τώρα αποθήκη να φέρω αυτούς που βάλαμε στο μοτό να τους βάλω δίπλα δίπλα και να τους φωτογραφίσω μη μπας και βγάλουμε άκρη.

Το πολύ σε κανά μισάωρο θα τα βάλω.

Savvas
Admin

Δημοσίευση από Ste7ios Την / Το Τετ Νοε 16, 2016 8:39 pm

Hitatchi / Sumitomo MTW-110 2.8mm είναι οι κονέκτορες. Απο αυτό μπορείς να το βρεις.
Ste7ios

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Τετ Νοε 16, 2016 8:57 pm

Ste7ios έγραψε:Hitatchi / Sumitomo MTW-110 2.8mm είναι οι κονέκτορες. Απο αυτό μπορείς να το βρεις.
Αφού αυτοί είναι οι κονέκτορες όπως φαίνεται [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] τα μεταλλάκια είναι 0,11 - 2,8 mm (?) αλλά ΠΟΥ στην ευχή μετριούνται αυτά τα mm δεν  μπορώ να καταλάβω.

Λοιπόν έβγαλα φωτό αν μπορείς να καταλάβεις εσύ τους κονέκτορες από την νέα ασφαλειοθήκη και τους κονέκτορες που βάλαμε στο μοτό, δες : 

Θέλω να βγάλω αυτούς που βλέπεις και να βάλω την νέα ασφαλειοθήκη : 

Savvas
Admin

Δημοσίευση από Ste7ios Την / Το Τετ Νοε 16, 2016 9:45 pm

Αυτά Σάββα είναι ΠΟΛΥ μεγαλύτερα και δεν ξέρω αν μια πρέσα μπορεί να καλύψει και τα δυο.

Είναι επίσης διαφορετικού τύπου αν και δεν νομίζω ότι παίζει ρόλο για την πρέσα.

Λέω να κάνεις μια βόλτα απο τον Βενιέρη με τους ακροδέκτες στο χέρι, τουλάχιστον να δεις τι παίζει...
Ste7ios

Σελίδα 1 από 2 1, 2  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης