Είναι οι Έλληνες οι <<τεμπέληδες - άχρηστοι>> της Ευρώπης?

Πήγαινε κάτω

Είναι οι Έλληνες οι <<τεμπέληδες - άχρηστοι>> της Ευρώπης?

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Πεμ Οκτ 27, 2016 8:43 pm

Μας έχουνε πρήξει τα συκώτια να ακούμε τα τελευταία χρόνια πως είμαστε άχρηστοι, λαμόγια, τεμπέληδες και δεν ξέρω τι άλλο.

Αλήθεια?

Λες και εμείς δεν τάχουμε δει τα φιλαράκια μας έξω τι καπνό φουμάρουνε και πως είναι....

Μούρθε να ανοίξω αυτό το θέμα διότι εδώ και πολύ καιρό ψάχνω ένα προστατευτικό ψυγείου της EVOTECK γιατί αυτό μου αρέσει.

Η εταιρεία παράγει κάποια κομμάτια και μετά είναι εκτός σε απόθεμα και υπόψη δεν μιλάμε για κάτι φτηνό ε ?

Τέλος πάντων περιμένω από τον Ιούνιο να το πάρω και χτες ως εκ θαύματος το βρίσκω με απόθεμα 10 τεμαχίων και 2 πουλημένα σε μαγαζί αξιόπιστο Εγγλέζικο επίσης.

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] Ακόμα λέει ότι υπάρχουν διαθέσιμα.

Το παραγγέλνω πληρώνω, όλα καλά το περιμένω σε καμιά βδομάδα να μούρθει και απογευματιάτικα με τον καφέ νά το ωραίο e mail...

Διαβάστε και απολαύστε : 

Dear Customer

Many thanks for the order you placed, sadly I have just realised that ourselves and Evotech Performance have run out of your item, would you like to keep it on back order with us as hopefully these will be back in stock in 4-6 weeks, I know this is inconvenient for you, but we will get them first as soon as they are manufactured again!

Sorry for the inconvenience this may have caused!

Tim Spaull, Biker Bits Ltd

- biker-bits-ltd

Απαντώ :

Mr Spaull T

I have allready known that EVOTECK has run out of the radiator guard and i placed the order because it was written by you that you have <<more than 10 available>>.

I would like to keep it as back order and to be informed every ten days about the availability.

As you know the radiator guard has already been paid by me.

If you are not sure that it will be available in exactly 4-6 weeks i would like a refund.

Απαντά :

Hello, we will keep it on back order for you, we have been waiting some time already for these to come in to stock, but we will get them as soon as Evotech make them should be soon, will keep you informed and if it gets too long then I will refund you.

many thanks
Tim

Και απαντώ κατευχαριστημένος : Thank you.

Με λίγα λόγια ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝ ΤΙ ΤΟΥΣ ΓΙΝΕΤΑΙ.....

Πάρτε ένα παράδειγμα από τους <<μη άχρηστους>> ξένους και παραδειγματιστείτε τεμπελχανεία Ελληνάρες....

Savvas
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 27157
Ημερομηνία εγγραφής : 13/05/2012
Τόπος : Ελλαδάρα αγάπη μου

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Απ: Είναι οι Έλληνες οι <<τεμπέληδες - άχρηστοι>> της Ευρώπης?

Δημοσίευση από captnemo Την / Το Πεμ Οκτ 27, 2016 9:04 pm

Δες και [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] φίλε Σάββα,μήπως σου κάνει κάποιο.
captnemo

Αριθμός μηνυμάτων : 1089
Ημερομηνία εγγραφής : 06/03/2013

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Πεμ Οκτ 27, 2016 9:09 pm

captnemo έγραψε:Δες και [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] φίλε Σάββα,μήπως σου κάνει κάποιο.
Ευχαριστώ Παναγιώτη φίλε μου αλλά αυτό πούβαλα είναι το μόνο που μου κάνει, τάχω δει όλα σε όλο τον κόσμο.

Savvas
Admin

Δημοσίευση από Stelios XC Την / Το Πεμ Οκτ 27, 2016 10:01 pm

Οι Έλληνες δεν είναι οι τεμπέληδες στην Ευρώπη αλλά στην Ελλάδα δεν λειτουργεί τίποτα και σε όλους τους τομεις.

Ντάξει απαράδεκτο να σε κοροϊδεύουν έτσι αλλά τουλάχιστον απαντανε ευγενικά και πλήρη
Stelios XC

Αριθμός μηνυμάτων : 336
Ημερομηνία εγγραφής : 19/07/2013
Τόπος : Αθηνα

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Πεμ Οκτ 27, 2016 10:14 pm

Stelios XC έγραψε:Οι Έλληνες δεν είναι οι τεμπέληδες στην Ευρώπη αλλά στην Ελλάδα δεν λειτουργεί τίποτα και σε όλους τους τομεις.

Ντάξει απαράδεκτο να σε κοροϊδεύουν έτσι αλλά τουλάχιστον απαντανε ευγενικά και πλήρη
Τι να την κάνεις την ευγένεια Στέλιο ?
Πληρώνεις και θέλεις αυτό που είπαν ότι έχουν, άρα πού λειτουργούν σωστά?
Έτσι έκανε και ο σελάς στο Περιστέρι για παράδειγμα? 
Αυτός ναι είναι επαγγελματίας ! Και είναι Έλληνας.

Λένε ότι τόχουν και δεν τόχουν και εξακολουθούν και το λένε..λειτουργούν αυτοί σωστά ? Με το νάναι ψεύτες και μετά να προσπαθούν να μαζέψουν τα αμάζευτα ευγενικά ντε μεκ? Το ψέμα φίλε μου έχει κοντά ποδάρια...
Και έχει και άλλα το καλάθι, πολλά φίλε μου που όταν βγεις έξω θα τα δεις άμα λειτουργούν και έξω σωστά. Rolling Eyes

Δεν τα ισοπεδώνω όλα πλην όμως δεν είναι παράδεισος και έξω πλην των πολύ Βόρειων Ευρωπαίων (Σκανδιναβοί)  και των Αμερικάνων.

Αυτό δεν είναι το πρώτο κρούσμα, έτσι έγινε και με τους Ισπανούς που περίμενα ένα μήνα το βλαμμένο τους από το spoiler, τα 92 όμως τάχανε πάρει και αυτοί....

Αντιθέτως οι Κινέζοι είναι ανερχόμενη δύναμη και όλο και καλύτεροι, σε λίγα χρόνια θα βαράνε μύγες οι λοιποί.

Δεν νομίζω πάντως ότι είμαστε αυτό που παρουσιάζουν έξω ή ότι είμαστε κατ' ελάχιστον όπως είναι και αυτοί θάλεγα.

Savvas
Admin

Δημοσίευση από Akis1212 Την / Το Πεμ Οκτ 27, 2016 10:26 pm

Οι Έλληνες είναι οι πιο δουλευταράδες από όλους
Αλλά όπως λέει και ο Στέλιος πιο πάνω δεν λειτουργεί τίποτα και πουθενά. Έτσι δεν υπάρχει κίνητρο να ασχοληθείς. Και να ασχοληθείς γρήγορα απογοητεύεσαι και ξεφουσκώνεις.
Πώς εξηγείται το ότι από αυτούς που φεύγουν, οι περισσότεροι βρίσκουν τον δρόμο τους?
Μόνο οι καλοί φεύγουν και μένουμε πίσω μόνο οι άχρηστοι και οι τεμπέληδες?
Απλά όταν βγει έξω ο Έλληνας, βρίσκει κίνητρο και αξιοκρατία, και σε συνδυασμό με το φιλότιμο που έχει, το αποτέλεσμα είναι ιδανικό
Akis1212

Αριθμός μηνυμάτων : 621
Ημερομηνία εγγραφής : 05/05/2016
Τόπος : Αθήνα

Δημοσίευση από FZMAN Την / Το Πεμ Οκτ 27, 2016 10:30 pm

Νομίζω πάντως ότι σε παρόμοια περίπτωση οι Ελληναράδες δεν θα σου απαντούσαν καν, ούτε θα σε ενημέρωναν.
Θα περίμεναν να περάσει ο καιρός και εαν τους ενοχλούσες θα έριχναν το βάρος κάπου αλλού.
Γνωστά φαινόμενα στην καθημερινή μας ζωή.
Τίποτα πάντως δεν είναι τυχαίο.
FZMAN

Αριθμός μηνυμάτων : 2181
Ημερομηνία εγγραφής : 19/05/2012
Τόπος : Ελλαδιστάν

Δημοσίευση από Stelios XC Την / Το Πεμ Οκτ 27, 2016 10:49 pm

FZMAN έγραψε:Νομίζω πάντως ότι σε παρόμοια περίπτωση οι Ελληναράδες δεν θα σου απαντούσαν καν, ούτε θα σε ενημέρωναν.
Θα περίμεναν να περάσει ο καιρός και εαν τους ενοχλούσες θα έριχναν το βάρος κάπου αλλού.

Αυτό που λέει ο Γιώργος , Σάββα. Ντάξει απάτη και κοροϊδία δε λέω όχι . Για αυτό και τους είπες για το refund μπας και "ταρακουνηθουν"
Stelios XC

Αριθμός μηνυμάτων : 336
Ημερομηνία εγγραφής : 19/07/2013
Τόπος : Αθηνα

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Παρ Οκτ 28, 2016 7:23 am

Akis1212 έγραψε:Οι Έλληνες είναι οι πιο δουλευταράδες από όλους
Αλλά όπως λέει και ο Στέλιος πιο πάνω δεν λειτουργεί τίποτα και πουθενά. Έτσι δεν υπάρχει κίνητρο να ασχοληθείς. Και να ασχοληθείς γρήγορα απογοητεύεσαι και ξεφουσκώνεις.
Πώς εξηγείται το ότι από αυτούς που φεύγουν, οι περισσότεροι βρίσκουν τον δρόμο τους?
Μόνο οι καλοί φεύγουν και μένουμε πίσω μόνο οι άχρηστοι και οι τεμπέληδες?
Απλά όταν βγει έξω ο Έλληνας, βρίσκει κίνητρο και αξιοκρατία, και σε συνδυασμό με το φιλότιμο που έχει, το αποτέλεσμα είναι ιδανικό
Γεγονός φίλε μου όπως και γεγονός ότι πολλά παιδιά αυτή την εποχή γυρνάνε πίσω γιατί όπως λένε έξω είναι χειρότερα από εδώ.
Μεροδούλι μεροφάι όπως και εδώ, μεγαλύτερες αμοιβές - μεγαλύτερο κόστος ζωής, ίσα βάρκα ίσα νερά...Προκοπή όμως όχι..

Παλιότερα έτσι ήταν.
Φαινόμενα των καιρών.
Βεβαίως έχουν τα προσόντα πλην όμως έχουν αλλάξει τα οικονομικά δεδομένα με την παγκόσμια κρίση.

Πιστεύω ότι ναι αν μη τι άλλο  αν όχι οι καλύτεροι τουλάχιστον ισάξιοι.

Επιπρόσθετα θα αναφέρω από προσωπική εμπειρία  ότι όπου έχουμε πάει και έχουμε διαγωνισθεί με άλλα Κράτη απείρως ισχυρότερα ημών ποτέ μα ποτέ δεν έχουμε πέσει   κάτω από την τρίτη θέση (τρίτη σπανίως)  αν δεν πάρουμε την πρώτη ή την δεύτερη, αυτά είναι τυχαία ? 
Οφείλονται σε αδιαφορία, τεμπελιά ή δεν ξέρω τι άλλο μας προσαρτούν σαν συνημμένο ?

Τώρα όσο αφορά τη λειτουργία της <<Κρατικής Μηχανής>> εδώ όντως υπάρχει μεγάλο θέμα και θέλει στην γλώσσα των κομπιουτεράδων ένα φορμάτ και επαναφόρτωση άλλου λογισμικού γιατί τούτο απλά δεν λειτουργεί.
Φορολογία τρομερή και ένα κάρο χαρτιά για να κάνεις επιχείρηση αλλά αυτή είναι μια άλλη κουβέντα...
FZMAN έγραψε:Νομίζω πάντως ότι σε παρόμοια περίπτωση οι Ελληναράδες δεν θα σου απαντούσαν καν, ούτε θα σε ενημέρωναν.
Αν ήθελε φίλε μου καλέ ας μην ενημέρωνε και μετά ξέρεις υπάρχει και η αρνητική βαθμολογία και το dispute και πολλά άλλα μέσα στα χέρια του ηλεκτρονικού καταναλωτή και τώρα βέβαια με αυτό πούκανε θα εισπράξει τα ανάλογα.
Απλά περιμένω να δω τι θα γίνει και θα στολιστεί ανάλογα, νάσαι σίγουρος για αυτό.

Δεν είναι όλα όμορφα και αγγελικά πλασμένα έξω.
Τα ξέρω πρώτο χέρι γιατί έχω ζήσει και έχω πάει ουκ ολίγες φορές έξω επαγγελματικά.
Μόνο στην Αμερική υπάρχει διαφορά και στη Σκανδιναβία. Οι άλλοι άστα να πάνε...

Και εδώ σκ@τά είναι όπως έχω γράψει πολλές φορές και τάχετε δει αλλά να και οι <<καλοί>> έξω, για δες τους, ψεύτες κατ' εξακολούθηση και άσχετοι όταν δεν ξέρουν αν έχουν απόθεμα ή όχι.

Άλλο παράδειγμα προχθεσινό, έκανα μια παραγγελία ηλεκτρονικά στον Ξύκη.
Καμία απάντηση... Shockedβέβαια δεν είχα πληρώσει και παραλαβή - πληρωμή από το κατάστημα οπότε κλάιν μάιν..πήρα τηλέφωνο και όλα ΟΚ. Πήγα και το πήρα το διακοπτάκι και αυτοί ζήτησαν συγγνώμη, τι να το κάνω ? 
Εδώ είναι η διαφορά ότι στα παραπάνω καθίκια ΕΧΩ ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΙΚΑ ΚΑΙ ΤΟ ΠΡΟΙΟΝ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟΧΟΥΝΕ πού είναι το ίδιο πράμα ? Αυτό είναι αλητεία κατ' ελάχιστον κατά τη γνώμη μου.

Άλλο παράδειγμα, παρήγγειλα εδώ στην MOTORAID το πίσω φτερό, ΑΜΕΣΩΣ τηλέφωνο να ενημερώσουν ότι θάκανε μήνα νάρθει πάλι από τους Εγγλέζους και  θέλανε ΚΑΙ προκαταβολή.. πουθενά αλλού δεν έχει ξανασυμβεί, δύο φορές και τις δύο με Εγγλέζικα προϊόντα, είναι άραγε τυχαίο ?

Κανείς καλύτερος του άλλου και όπως προανέφερα μόνο με τους Κινέζους μέχρι τώρα δεν είχα ποτέ πρόβλημα σε οτιδήποτε, αν είναι δυνατόν. Από την άλλη άκρη της γης..και για προϊόντα ακόμα και ευτελούς αξίας...των 2,5 ευρώ, εδώ μιλάμε για πολλά όχι 2,5 ευρώ.

Stelios XC έγραψε:

Αυτό που λέει ο Γιώργος , Σάββα. Ντάξει απάτη και κοροϊδία δε λέω όχι . Για αυτό και τους είπες για το refund μπας και "ταρακουνηθουν"
Στέλιο ότι γράφω του Γιώργου παραπάνω, δεν είναι μόνο η επιστροφή των χρημάτων, θα τους σκίσω...απλά κάνω πείραμα ακριβό μεν αλλά πείραμα για να δω τι καπνό φουμάρουν και μετά θα τους στρώσω τη γούνα καταλλήλως.

Οι άλλοι οι κοπρίτες της βαριάς EVOTECK κλπ μήνες τώρα δεν έχουν κάνει παραγωγή, τι σκατά εταιρεία είναι αυτή ?
Ας επιβεβαιώσει και ο Άκης παραπάνω πόσο καιρό το ψάχνω πότε βγάλανε ότι είχαν και πότε ξέμειναν?
Τι σκατοεταιρείες είναι αυτές που με τόση ζήτηση δεν μπορούν νάχουν προσφορά ?

Και είναι όλα καλά και άριστα έξω ?
Δεν το βλέπω...

Savvas
Admin

Δημοσίευση από Akis1212 Την / Το Παρ Οκτ 28, 2016 8:45 am

Έτσι όπως τα λέει ο Σάββας
Το ψάχνουμε μήνες
Akis1212

Αριθμός μηνυμάτων : 621
Ημερομηνία εγγραφής : 05/05/2016
Τόπος : Αθήνα

Επιστροφή στην κορυφή

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης