ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΕ SH300i - ΣΥΝΤΟΝΙΣΜΟΣ ΕΝΤΟΝΟΣ ΣΤΑ 110-120 kM

Σελίδα 1 από 3 1, 2, 3  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω

ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΕ SH300i - ΣΥΝΤΟΝΙΣΜΟΣ ΕΝΤΟΝΟΣ ΣΤΑ 110-120 kM

Δημοσίευση από gprhellas Την / Το Δευ Σεπ 05, 2016 12:10 pm

Θα ήθελα να σας αναφέρω ένα πρόβλημα που αντιμετωπίζω τον τελευταίο καιρό από το SH 300 (Γκούφης).

Την τελευταία εβδομάδα παρατηρούσα έναν συντονισμό στα 120 kM , πριν και μετά από αυτή την ταχύτητα κανένα πρόβλημα – όλα έστρωναν μαγικά.

Για να σας περιγράψω τον συντονισμό-τρίξιμο που ξεκίναγε από την μετάδοση και έφτανε μέχρι και τα πόδια μου στο πάτωμα (αλλά δεν έφτανε στο τιμόνι).

Πριν δεν το έκανε άρα λέω κάτι έχει γίνει τώρα στην μετάδοση .

Ευκαιρία λέω θα λύσω την μετάδοση (malossi) να δω την κατάσταση και να βάλω τα μαμά για να κάνω τις δοκιμές μου.

Όντως το Σαββατοκύριακο μπήκε στη Ράμπα, ανοίχθηκε η μετάδοση, όλα έδειχναν μια χαρά, μπήκαν το μαμά βαριατόρ με 18άρια Pouley, καθαρίσαμε τις σκόνες, τρίψαμε και λίγο τις σιαγώνες τελικά δεν βρήκα τίποτα, όλα ήταν καλά, και κλείσαμε την μετάδοση.

Σήμερα, (5/9/2016) και η πρώτη δοκιμή , πάλι υπάρχει αυτός ο ενοχλητικός συντονισμός (πιο έντονος πλέον) αλλά σε 10 χιλιόμετρα νωρίτερα δηλ στα 110 KM (πριν και μετά πάλι όλα καλά) , το πήγα μέχρι 130 όσο ακριβώς πήγαινα και με το Malossi.

Σίγουρα με το Malossi ΗΤΑΝ ΚΑΛΥΤΕΡΑ, ΦΕΝΕΤΑΙ ΠΑΝΤΟΥ σε όλο το φάσμα, αλλά αυτό δεν είναι του παρόντος.

Σημασία έχει τώρα να βρούμε τι προκαλεί αυτόν το συντονισμό και τρίζει όλο το μηχανάκι / μοτέρ, μετάδοση, πάτωμα – ειλικρινά δεν ξέρω τι να κοιτάξω.

ΑΚΟΥΩ ΤΙΣ ΓΝΩΜΕΣ ΣΑΣ.
gprhellas

Αριθμός μηνυμάτων : 2299
Ημερομηνία εγγραφής : 19/05/2014
Τόπος : ΡΑΦΗΝΑ/ΑΤΑΛΑΝΤΗ/ΑΙΓΙΟ

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Απ: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΕ SH300i - ΣΥΝΤΟΝΙΣΜΟΣ ΕΝΤΟΝΟΣ ΣΤΑ 110-120 kM

Δημοσίευση από nks1967 Την / Το Δευ Σεπ 05, 2016 12:48 pm

1. Ο ιμάντας τι λέει;
Ρωτώ καθώς με το μαλόσι που φορούσε (αλήθεια πόσα χιλιόμετρα έχει κάνει ο ιμάντας με το μαλόσι ; ) ίσως να έχει ζοριστεί παραπάνω από την "μαμά" χρήση. Το μαλόσι "ανοίγει" πιο γρήγορα τα "πιάτα" με ότι συνεπάγεται αυτό για την φθορά του ιμάντα.
2. Το μέρος που ολισθαίνει ο ιμάντας δηλαδή τα "πιάτα" σε τι κατάσταση είναι;
3. Το πίσω φυγοκεντρικό είναι γρασσαρισμένο και ελεγμένο αν τα όρια (εκεί που ολισθαίνει το ένα με το άλλο) είναι μέσα στα επιτρεπτά; Επίσης τα 3 αξονάκια-ασφάλειες είναι εντάξει;  
Τι άλλο μπορεί να είναι; scratch study
nks1967

Αριθμός μηνυμάτων : 388
Ημερομηνία εγγραφής : 12/11/2015
Τόπος : ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Δευ Σεπ 05, 2016 1:48 pm

Μπάαα μετάδοση δεν είναι σίγουρα γιατί είναι όλα καινούργια, ιμάντας κλπ βαλμένα μαζί με το Μαλόσι.

Γιώργη για δες τη βάση του κινητήρα τι παίζει μη μπας και τάχει φτύσει το περιβόητο σινεμπλόκ ?
Επίσης για δες τα αμορτισέρ τα Χάγκον και προσπάθησε να θυμηθείς άμα στόκανε με τα μανίσια, κουλό ναι νάναι συντονισμός από εκεί αλλά πάντα κοιτάμε πότε ήταν τελευταία φορά στα καλά του και μετά τόπιασε το οτιδήποτε διαφορετικό. Wink

ΕΝΤΙΤ : Ο συντονισμός είναι ακουστικος ή αισθητός στην οδήγηση σαν tankslapping ? Δηλαδή κουνιέται τιμόνι και το μοτό  δεν είναι σταθερό στα πολλά ?

Υ.Γ. Το μετακινώ το θέμα στην κατάλληλη ενότητα και συνεχίζουμε εκεί.

Savvas
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 27338
Ημερομηνία εγγραφής : 13/05/2012
Τόπος : Ελλαδάρα αγάπη μου

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Δευ Σεπ 05, 2016 1:53 pm

Άλλη φλασιά....τα λάστιχα πρέπει νάχουν πλέον πάνω από 20.000 χλμ (δες αρχείο συντηρήσεως) μη μπας και έχει στραβώσει κανένα ?

Τα αντίβαρα είναι στη θέση τους ή ξεκόλλησε κανένα ?

Οι ζάντες είναι ίσιες ?

Αυτά μούρχονται στο μυαλό τώρα άμα σκεφτώ κάτι άλλο θα ξαναποστάρω.

Savvas
Admin

Δημοσίευση από gprhellas Την / Το Δευ Σεπ 05, 2016 2:40 pm

Ιμαντας ολοκαίνουριος, ραουλα - βαριατορ σαν καινούρια, το malossi δεν εκανε πάνω απο 3500 χιλιόμετρα σε συνολο μαζί με τον Ιμάντα.
Συμπλέκτης ολοκαίνουριος, σας ειπα ΟΛΗ Η ΜΕΤΑΔΟΣΗ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ, και τα αξονάκια / ρουλεμάν ΟΛΑ ειναι εντάξει.

ΑΡΑ @nks1967 δεν παίζει τιποτα απο τα 1, 2 & 3.

τωρα στην απάντηση αν το τρεμουλο ειναι ακουστικό / αισθητό, ΝΑΙ ΕΙΝΑΙ.
ΤΡΕΜΕΙ ΤΟ ΠΑΤΩΜΑ (στα παπούτσια) αρα το αισθάνεσε κανονικά (μέχρι την σέλα) + το ακούς κανονικά.
Ρόδα δεν είναι / δεν τρέμει καθόλου τιμόνι.
Ζάντα να είναι πάλι θα ετρεμε το τιμόνι εστω και λιγο.

το πρόβλημα φαίνετε να ειναι στην περιοχή του μοτέρ.

Οντως τωρα πρέπει να ελεχθούν οι βάσεις του μοτέρ και τα αμορτισέρ.
gprhellas

Δημοσίευση από nks1967 Την / Το Δευ Σεπ 05, 2016 2:45 pm

Ακριβώς το ίδιο γαργαλητό στα πόδια είχα στο προηγούμενο 150αρι που είχα, λόγω υπερβολικής φθοράς στα ράουλα μου έκανε έναν συντονισμό στο δάπεδο όπως ακριβώς αναφέρεις. Εμένα το έκανε κοντά στην τελική και λίγο πριν από αυτή.
Μόλις άλλαξα ράουλα με νέα σταμάτησε, γιαυτό λέω ότι είναι κάτι στην μετάδοση.
Αλλά εσύ φοράς τα Dr Poulley. Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο. scratch
Μάλλον θα συμφωνήσω με βάσεις μοτερ.
nks1967

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Δευ Σεπ 05, 2016 3:06 pm

Λίγο τα λάστιχα σαν ύποπτοι μένουν από πολλά χλμ όχι τίποτα άλλο (και πάλι όμως θάχαμε κακή οδική συμπεριφορά σε όλο το μοτό όχι μόνο τρέμουλο - συντονισμό)  και οι βάσεις κινητήρα - πίσω αμορτισερ (τα μπροστά αμορτισέρ  είναι κούτα - μάνα οπότε βγαίνουν από την εξίσωση και μάλλον σε αυτά εστιάζω εγώ, βάσεις - πίσω αμορτισέρ δηλαδή) πούπαμε αλλά θα μελετηθεί περαιτέρω με καθαρό μυαλό το θέμα και από το εγχειρίδιο κλπ και αν προκύψει κάτι άλλο για έλεγχο θα ενημερώσω. rolling pages study

Υπομονή, πιστεύω μέχρι αύριο πρωί θάχω τελειώσει τη μελέτη.

Savvas
Admin

Δημοσίευση από Θανάσης Την / Το Δευ Σεπ 05, 2016 7:26 pm

Πιο πολύ σε βάση κινητήρα βλέπω να υπάρχει θέμα Γιώργη.
Θανάσης

Αριθμός μηνυμάτων : 1077
Ημερομηνία εγγραφής : 23/01/2014
Τόπος : Νίκαια

Δημοσίευση από gprhellas Την / Το Δευ Σεπ 05, 2016 8:57 pm

Εχω νεα στην επιστροφη μου σημερα απο τη δουλεια.
Πλεον παρατηρησα οτι ανεβαζει στροφες χωρις να φευγει κατι σαν πατινιάρισμα δηλ. στον συμπλεκτη.
Επισης πριν φτασω σπιτι εκανα μερικες εκινησεις απο σταση με τσιμπημενο λιγο το μπροστινο φρενο για να επιβεβαιωσω οτο ΟΝΤΩΣ ΠΑΤΙΝΙΑΡΕΙ ΠΟΛΥ και μυριζει μετα καμενο φερμουιτ.
Αρα υποθετω οτι και το μαμα ελατηριο (που αλλαξα επισης σε αντικατασταση του λευκου malossi) μαλλον εχει θεμα.
Πλεον δεν ξερω τι να σκεφτω.
Τα αμορτισσερ διχνουν μια χαρα και ο βραχιονας αναρτησης του μοτερ δεν δειχνει να εχει προβλημα τουλαχιστον οπτικα.

Σε συζητηση με τον μηχανικο φιλο στη δουλεια μου ειπε μπορει να εχει ραγισει η καμπανα καπου που να μην φενεται.
Αυτο εξηγει και το τρεμουλο και το σημερινο πατινιάρισμα.
gprhellas

Δημοσίευση από nks1967 Την / Το Τρι Σεπ 06, 2016 7:34 am

Μάλλον κάπου θα σου έπεσε λάδι-γράσσο ή καμιά τσιμούχα πετάει γράσσο.
Το ελατήριο αν ήταν θα στο έκανε μόνο με το μαμά, αλλά όπως είπες στο κάνει και με το μαλόσι, άρα κάτι άλλο είναι.
Μήπως η καμπάνα είναι εκτός ορίων; Μήπως έχει στραβώσει; Από τι όμως να στράβωσε.
Για να δούμε, καθώς σίγουρα πρέπει να λύσεις ξανά bounce
nks1967

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Τρι Σεπ 06, 2016 8:14 am

Από το διάβασμα πούριξα το μοναδικό τελικά ύποπτο σε θέμα στήριξης κινητήρα, είναι αυτά που ανέφερα ακριβώς ήτοι βάση κινητήρα αυτή αριστερά πούχει τα συνεμπλόκ και αμορτισέρ, εκεί κάθεται ο κινητήρας (μαζί με τη μετάδοση όλο το σύστημα). Αν όμως ήταν αυτή θα υπήρχαν και θόρυβοι <<μεταλλικοί>> γιατί χτυπάει και σίδερο με σίδερο όταν πέφτει σε λακούβα.

Κάθεται και σε μια άλλη διαμήκη βάση με ρουλεμάν αλλά δεν λέω για αυτή διότι δεν έχω ακούσει ποτέ για αυτήν νάχει κάτι ή να τα φτύσουν τα ρουλεμάν της και να ακούγεται.
Αφού όμως είναι εντάξει δεν το συζητάμε περαιτέρω, απλά εγκυκλοπαιδικά αναφέρονται.

Τώρα για το πατινάρισμα άμα <<τσιμπάς >> το μπροστινό φρένο φυσικά θα πατινάρει και θα μυρίσει Γιώργη, ξέρεις πως λειτουργεί ο συμπλέκτης, νάναι ραγισμένη η καμπάνα λίγο δύσκολο και αυτό μιας και είναι μουλάρι αλλά και τίποτα δεν αποκλείεται.Τη βγάζεις και την επιθεωρείς - μετράς.Να μην φαίνεται πάλι δύσκολο.
Απλά είναι τα πράγματα.

Εκεί που πάει το μυαλό μου είναι ίσως ότι επειδή το υλικό της NEWFREN (τάχουμε πει αυτά κατ' επανάληψη) είναι κατά πολύ σκληρότερο από το μάνα πράγμα που το κάνει και αντέχει και περισσότερα χλμ ΟΜΩΣ αν ζοριστεί θα πατινάρει ευκολότερα και για να το κάνω καλύτερα κατανοητό θα σας πω να σκεφτείτε δύο λάστιχα ένα σκληρό και ένα μαλακό...ποιο θα σπινάρει ευκολότερα στο δρόμο ?
Το σκληρό φυσικά αλλά θα βγάλει και περισσότερα χλμ ε ? Οπότε αν και εφόσον δεν σου κάνει πας στον μάνα συμπλέκτη ξανά πούναι μαλακός και έχει καλύτερο πιάσιμο με τα λυσίματά του και την γρηγορότερη φθορά του.

Επίσης η διαφορά φαίνεται εντονότερα διότι το λευκό Μαλόσι πούταν με το αντίστοιχο βαριατόρ ήταν σκληρότερο από το μάνα οπότε η σύμπλεξη ήταν διαφορετική, όταν έγινε επιστροφή στο μαλακότερο μάνα (που ΚΑΙ αυτό μετριέται κανονικά , τόχα μετρήσει εγώ και ήταν στα όρια, δες το εγχειρίδιο σέρβις) φάνηκε σαν να πατινάρει ευκολότερα πλην όμως έτσι πάει στο μάνα άμα το ζορίσεις το πράμα με τον σκληρότερο συμπλέκτη.

Κάπου κερδίζεις κάπου χάνεις με αυτές τις επιλογές, βελουτέ λειτουργία οπωσδήποτε έχει ο μάνα με τα όποια μειονεκτήματά του.Γυρνάς λοιπόν τα πάντα σε μάνα αφού όπως φαίνεται σου αρέσει η βελουτέ λειτουργία και λήγουν τα θέματά σου. Ξαναλέω είναι θέμα επιλογών και πως θέλει κάποιος το εργαλείο του.
Άμα χρειαστείς βοήθεια ρίξε σύρμα νάρθω. Wink

Savvas
Admin

Δημοσίευση από SHakias Την / Το Τρι Σεπ 06, 2016 6:32 pm

Για δες βίδες εξάτμιση
Και ρίξε και μια ματιά στης βίδες του πατωματος
Μήπως χαλαρωσαν εμένα ήταν λάσκα όλες.
SHakias

Αριθμός μηνυμάτων : 689
Ημερομηνία εγγραφής : 22/02/2015

Δημοσίευση από gprhellas Την / Το Τετ Σεπ 07, 2016 9:13 am

Σήμερα παρόλο που ειναι βροχερός ο καιρός ειπα να ερθω με το SH300 (Γκούφης) πιο πολύ για δοκιμή.
Ε λοιπόν δεν οδηγιέτε με τιποτα , πλέον πατινιάρει ασύστολα και με μικρες ταχύτητες, ακομα και στην μικρη ανηφόρα (100μετρα) απο την Μαραθώνος για να παω στη δουλειά με 10 χιλιόμετρα δεν πήγαινε λέμε...και μυρίζει σιαγονες καμενες.
Αρα θελει ξανα λύσιμο.....οπωσδήποτε αυτο το Σαββατοκύριακο.
gprhellas

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Τετ Σεπ 07, 2016 9:17 am

Κάργα γυαλοχαρτάρισμα σιαγώνες - καμπάνα και αν θες βελουτέ συμπεριφορά επιστροφή μάνα όπως είπαμε  και τράβα και καμιά φωτό έτσι από περιέργεια, ΚΑΝΙΒΑΛΕ...

Savvas
Admin

Δημοσίευση από nks1967 Την / Το Τετ Σεπ 07, 2016 11:09 am

Λαδάκι μου μυρίζει ή καμιά τσιμουχίτσα στο πίσω φυγοκεντρικό αφήνει να περνάει γράσσο.
nks1967

Δημοσίευση από gprhellas Την / Το Τετ Σεπ 07, 2016 11:45 am

μου φένεται θα βρω καμπάνα στρουμφάκι (μπλέ !!!) Suspect

θα τραβήξω και φωτό εννοείται.
gprhellas

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Τετ Σεπ 07, 2016 1:43 pm

Καμπάνα 

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Γιώργη [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] αυτό που ρώταγες.

Savvas
Admin

Δημοσίευση από alkone Την / Το Πεμ Σεπ 08, 2016 1:55 am

Καλησπερα στη παρεα...

Δν ξερω αν θα σε βοηθησω γιωργο αλλα κ εγω εχω το ιδιο προβλημα που περιγραφεις απο τα 110 μεχρι 120+ χλμ ενας εντονος συντονισμος στο πατωμα κ καποιες φορες αισθητος μεχρι τη σελα κ επειδη το σινεμπλοκ της βασης μου εχει μαλακωσει αρκετα το ριχνω προς τα εκει το βαρος ειναι σαν να περναει ο κραδασμος του μοτερ στο πλαισιο του μοτο ενα πραγμα
Εν τωμεταξυ δοκιμασα το εξης, με το μηχανακι στο διπλο σταντ κ κουνωντας το δεξια αριστερα απο την πισω σχαρα
παρατηρησα οτι ειχα αυξημενο τζογο σε σχεση με το sh του κολλητου μου που αλλαξε προσφατα βαση απο μοντελο 2011 κ εχει πιο σφιχτη αισθηση κ σταματημενο αλλα κ στο δρομο

(εχω παρατηρησει στο δικο μου κ καποιες τασεις να ψαλιδιζει λιγο με αρκετα χλμ ,ολα αυτα με 50.000χλμ στο κοντερ κ αμορτισερ bitubo πισω κ μαμα μεταδοση με pulley μπιλιες)
alkone

Αριθμός μηνυμάτων : 80
Ημερομηνία εγγραφής : 16/07/2014
Τόπος : Athens

Δημοσίευση από gprhellas Την / Το Πεμ Σεπ 08, 2016 9:08 am

alkone έγραψε:Καλησπερα στη παρεα...

Δν ξερω αν θα σε βοηθησω γιωργο αλλα κ εγω εχω το ιδιο προβλημα που περιγραφεις απο τα 110 μεχρι 120+ χλμ ενας εντονος συντονισμος στο πατωμα κ καποιες φορες αισθητος μεχρι τη σελα κ επειδη το σινεμπλοκ της βασης μου εχει μαλακωσει αρκετα το ριχνω προς τα εκει το βαρος ειναι σαν να περναει ο κραδασμος του μοτερ στο πλαισιο του μοτο ενα πραγμα
Εν τωμεταξυ δοκιμασα το εξης, με το μηχανακι στο διπλο σταντ κ κουνωντας το δεξια αριστερα απο την πισω σχαρα
παρατηρησα οτι ειχα αυξημενο τζογο σε σχεση με το sh του κολλητου μου που αλλαξε προσφατα βαση απο μοντελο 2011 κ εχει πιο σφιχτη αισθηση κ σταματημενο αλλα κ στο δρομο

(εχω παρατηρησει στο δικο μου κ καποιες τασεις να ψαλιδιζει λιγο με αρκετα χλμ ,ολα αυτα με 50.000χλμ στο κοντερ κ αμορτισερ bitubo πισω κ μαμα μεταδοση με pulley μπιλιες)

ναι αλλά δεν λες αν εχεις συμπλέκτη μαμά HONDA ή NEWFREN όπως εγώ ?
gprhellas

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Πεμ Σεπ 08, 2016 9:11 am

Αν και άσχετο με το θέμα αλλά με την ευκαιρία μήπως να μας έλεγε και για τα BITUBO ο σύντροχος αν κοπανάνε αν επιλύουν το πρόβλημα της πίσω αναρτήσεως  κλπ ?

Κακό δεν θάτανε.

Savvas
Admin

Δημοσίευση από gprhellas Την / Το Πεμ Σεπ 08, 2016 9:12 am

Σκέφτομαι ετσι για δοκιμή σήμερα να βάλω αλλο σετ συμπλέκτη (εχω αρκετούς....χε χε κάποιος θα εχει και λίγο ψωμί....) απλά για να τεστάρω αν όντως ειναι απο εκεί.
Θα ενημερώσω, πάντως εχθές με το ζόρι έφτασα σπίτι Ραφήνα στο Φανάρι για να ξεκινήσω έβαζα υποβοήθηση με τα πόδια - απο το πολύ το πατινιάρισμα....
Σήμερα ηρθα με την Ντόλυ στη δουλειά....
gprhellas

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Πεμ Σεπ 08, 2016 9:52 am

Και ο παλιός μάνα έχει ψωμί αρκετό αν θυμάμαι καλά. Wink

Μιας που θα ανοίξεις όμως ρίξε μια ματιά στα πάντα όλα, ένα καλό φύσημα και γυαλοχαρτάρισμα, δεν θέλει χρόνο να γίνει καλή δουλειά και ξέρεις κάτι ?Με ανοιχτό το καπάκι της μετάδοσης  κάνε τις δοκιμές σου, δεν παθαίνει τίποτα με μια γύρα γύρω από το σπίτι.

Τέτοιο φαινόμενο πάντως και τέτοιο πατινάρισμα πρώτη φορά το βλέπω - ακούω σε οτιδήποτε, άκου να σπρώχνει με τα πόδια, δεν ξέρω μου φαίνεται εξωφρενικό και αν δεν ανοίξεις δεν μπορούμε να ξέρουμε.

Είναι ξαναλέω εξωφρενικό και αρχίζω να σκέφτομαι καμιά τσιμούχα να τάχει φτύσει και νάχει γεμίσει λάδι τον τόπο όλο.
Σε τέτοια περίπτωση, κλάφτα Χαράλαμπε, κόστος τσιμούχας τίποτα αλλά πάει ιμάντας - συμπλέκτης και πιθανώς ράουλα...

Σίγουρα δεν έχεις δει τίποτα σταγόνες να βγαίνουν από την κάτω δεξιά πλευρά του καπακιού της μετάδοσης εκεί που παρκάρεις ε ? Έχει μια απορροή εκεί για τέτοια περίπτωση και αν βάλεις το δάχτυλό σου θα γεμίσει λάδι αν και εφόσον.

Τέλος πάντων το άνοιγμα μόνο θα δείξει τα υπόλοιπα είναι εικασίες εκ του μακρόθεν, κουβέντα να γίνεται οπότε άνοιχτο και θα δείξει.

Savvas
Admin

Δημοσίευση από nks1967 Την / Το Πεμ Σεπ 08, 2016 1:33 pm

Μου ήρθε ιδέα. Ελατήρια συμπλέκτη. Θα είναι κανένα σπασμένο και με το λύσιμο δεν φάνηκε ή έσπασε και άλλο.
nks1967

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Πεμ Σεπ 08, 2016 1:46 pm

Με το λύσιμο θα αποκαλυφθεί ο ένοχος.

Savvas
Admin

Δημοσίευση από gprhellas Την / Το Πεμ Σεπ 08, 2016 6:47 pm

Αποκαλυφθηκε ο ενοχος (για το πατινιάρισμα)
Κατα το μοντάρισμα ειχα βαλει λιγο παραπανω γρασσο στον αξονα και ξερασε λιγο μεσα στην καμπανα.
Καθαριστηκε επιμελως, τριψαμε αρκετα τις σιαγονες, καθαρισαμε / πλυναμε και τον ιμαντα, μονταραμε χωρις καθολου γρασοο.... και με τα pouley τα 18άρια σουζαρει στην εκινηση ο Γκουφης.
Αυριο θα τεσταριστει και στη Λ. Μαραθώνος να δουμε το τριξιμο στα 120 Κμ.....
gprhellas

Σελίδα 1 από 3 1, 2, 3  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης