Derbi Terra 125

Πήγαινε κάτω

Derbi Terra 125

Δημοσίευση από digital_illusion Την / Το Παρ Μάης 20, 2016 5:24 pm

Εδώ μπορούμε να συζητάμε ότι αφορά το έν λόγω μοντέλο.
digital_illusion

Αριθμός μηνυμάτων : 29
Ημερομηνία εγγραφής : 18/04/2016
Τόπος : Νέο Ηράκλειο - Καλαμάτα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Απ: Derbi Terra 125

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Παρ Μάης 20, 2016 10:35 pm

Καλή αρχή και μπορούμε να προσθέσουμε και όλες τις ενότητες όπως <<φτιάξτο μόνος σου>>, <<σέρβις - συντήρηση>>, <<προβλήματα>>, <<γενική συζήτηση αυτό το θέμα>> κλπ κλπ. Wink

Savvas
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 27157
Ημερομηνία εγγραφής : 13/05/2012
Τόπος : Ελλαδάρα αγάπη μου

Δημοσίευση από digital_illusion Την / Το Κυρ Οκτ 16, 2016 2:31 am

Αμα σας πω τι τράβηξα σήμερα θα γελάτε όλοι, στην ουσία έφαγα όλη τη μέρα μου να ασχολούμε με την μηχανή, ξεκίνησα 10 το πρωί και τέλιωσα 9 το βράδυ.
Συμπέρασμα... κανα λαδάκι, φιλτράκι μπορεί να της ξαναλλάξω, αλυσογράναζα, πίσω τακάκια, μπουζίιιιιιι ούτε να το ξανασκεφτώ No No No ...σε συνεργείο κατευθείαν....μιλάμε για μεγάλη ταλαιπώρια....

Φυσικά, για να καταλάβετε γιατί το λέω, να συμπληρώσω ότι στερούμε της ύπαρξης διπλού σταντ στην μηχανή (έχει μόνο πλαινό) και στερούμε επίσης οποιαδήποτε βάσης με την οποία θα μπορούσα να στηρίξω την μηχανή στο κέντρο και κάθετα όρθια όπως στα συνεργεία...

Οπότε από που να ξεκινήσω να πώ τα καθέκαστα ώστε να γελάσετε....

η μηχανή λοιπόν στηρίχτηκε επάνω σε μια αναποδογυρισμένη πλαστική γλάστρα που μπήκε κάτω από τις βάσεις της μηχανής με ένα κομάτι σίδερο για προσθήκη....έφαγα 1,30 ώρα να της σηκώσω και να την βάλω να κάτσει όσο πιο σταθερά γίνετε....μου βγήκε ο κ#λ#ς να την σηκώσω με τα χέρια και ταυτόχρονα να σπρώχνω από κάτω την γλάστρα, α και μετά πρόσθεσα και λίγο τον γρύλο του αυτοκινήτου στο ψαλίδι για να σηκωθεί η ρόδα λίγο από το δάπεδο...

πάω μετά να βγάλω πίσω δαγκάνα για τακάκια... η μια από τις 2 βίδες που συγκρατούν την δαγκάνα στην βάση δεν έλεγε να λύσει με τίποτα , έσπασα 2 άλεν, έσπασα μια μύτη αλεν που χρησιμοποίησα με καστάνια... τίποτα , τι wd40 έριχνα τι διαφορα άλλα για σκουριές κτλ. στα φρύδια της η αλενόβιδα
...αναγκάστηκα λοιπόν να την βγάλω μαζί με την ζάντα που έτσι και αλλιώς θα έβγαζα για να βάλω νέο γρανάζι και δισκόπλακα. ανοίγω λοιπόν τα νεα τακάκια, βγάζω τα παλιά, τι να δω ....δεν ήταν ίδια (είχα βρει από ιντερνετ σε μαγαζί τα σωστά και όταν πήγα εκεί μου λέει βάλε αυτά τις carbon loreine καλύτερα, ε λέω από το βιβλίο είδε τον κωδικό είμαστε εντάξει...τελικά δεν είμασταν...περίμενα μέχρι τις 3 το μεσιμέρι για να μου φέρει ένας υπάλληλος τους στο σπίτι τα σωστά (προς τιμήν τους οι άνθρωποι τα φέρανε και πήραν και πίσω τα προηγούμενα και ας τα άνοιξα) πάλι λοιπόν χαμένος χρόνος από εκεί...
όσο περίμενα, έπιασα καθαριζα διαφορα στο μοτέρ γύρω γύρω (τη σαβουρα γύρω από τα γρανάζια και ότι λάδια έβρισκα) γιατί λόγω γλάστρας δεν μπορούσα να ξεβιδώσω της τάπα αποστράγγισης των λαδιών άλλαξα και το μπροστά γρανάζι και έβαλα και την αλυσίδα.
....όταν έφεραν τα τακάκια πάλευα καμια ώρα και βάλε για να τα βάλω, το κολοέμβολο να μην λέι να μπει αρκετά μέσα (βλέπεις τα πίσω είχαν φτάσει σίδερο, δεν υπήρχε πάστα καθόλου, το έμβολο είχε ανόιξει τέρμα...) μετά από πάρα πολλές προσπάθειες αποφάσισα να ανοίξω το δοχείο των υγρών φρένων από πάνω, έσπρωξα τέρμα πίσω το έμβολο, βγήκαν λίγα υγρά από το δοχείο, ξανάσφιξα καπάκι δοχείου και με τα πολλά ξανάβαλα την ζάντα πίσω στη θέση της με αρκετά ζόρια λόγω και όλου τους συστήματος του δισκόφρενου επειδή ήταν πάνω στον αποστάτη αναμεσα σε ψαλίδι-τροχό.
Πάμε για αλλαγή μπουζί τώρα...το οποίο βρίσκετε κάθετα πάνω πάνω στο καπάκι της κεφαλής... (έτσι φαίνετε τουλαχιστον) ρε τράβαγα τράβαγα την πίπα... τίποτα , να μην βγαίνει....ξυλωσα όλα τα πλαστικά γυρω και πάνω από το μοτερ για να έχω λίγο πιο πολύ πρόσβαση...τίποτα...τα ίδια, πάνω από την πίπα ήταν το τεπόζιτο.
αφού παλεύω ώρα λέω δεν παίζει, άλλη τακτικη, τραβαω μπουζοκαλώδιο έξω απο την πίπα, πέρνω πένσα και τραβάω όλη την πίπα,1-2 προσπαθειες ξεκολάει και μου βγαίνει ένα μακρυνάρυ 10-15 πόντους... το μπουζί χωμένο βαθιααααααα.... καθαρίζω γύρω γύρω παίρνω και το blower, φυσάω, λέω οκ, δεν μπορούσα να δω όμως και τέλεια, [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.] , βγάζω μπουζί.... μου ρχετε όλο το εξωτερικό τμήμα με σγουριά και το σπείρωμα γεματο σκόνη και ψιλά πετραδάκια... την κάτσαμε τη βάρκα λέω....ποιος ξέρει αν και πόσα πήγαν μέσα, έβαλα το κινητό και εβγαλα φωτό...απογοήτευση [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.] τώρα πόσα πέσανε μέσα μόνο αυτό ξέρει, πήρα το νεο μπουζί προσεκτικά και σιγά σιγά και το έβαλα μέσα (κατα κολοφαρδίαδεν κουνήθηκε χιλιοστό πέρα δώθε, και μάλλον δεν παρέσυρε κάτι μέσα κατά το βάλσιμο) ας έλπισουμε να μην έπεσε γενικά γιατί αλλιώς....θα δείξει θα δείξει.

επανερχόμαστε λοιπόν και κάπου και ένω έχω τραβήξει το λούκι με το μπουζί και έχει μπει και ζάντα, και έχω βάλει αλυσίδα και τα σχετικά σπάει η γλάστρα και πλαγιάζει η μηχανή, δεν μπορώ να την κρατήσω καλά μιας και είμαι καθισμένος κάτω, και σκάει όλη στον τοίχο, ευτυχώς το μόνο που έπαθε είναι αρκετές γραντζουνιές στον "και καλά ανεμοθραύστη" , δεν πειράζει όμως έτσι και αλλιώς δεν είναι για να βλέπεις, είναι φιμέ.
αφού την σήκωσα λοιπόν και ευτυχώς είχα τελιώσει με την ζάντα την έβαλα ξάνα στο πλαινό σταντ και είπα να αρχίσω τα λάδιααααα......αμ δεεεεε.... είχε μια 24άρα τάπα καρασφιγμένη του κερατά, είχα ένα κλειδί μεταβλητό, κλότσαγε συνέχεια,...τέτοια ώρα τέτοια λόγια...άντε να προλάβουμε Praktiker λοιπόν σφαίρα, βρίσκω ένα γερμανοπολύγωνο 24άρι και ένα παραφλού για συμπλήρωμα,τα πέρνω και γυρίζω σπίτι, λύσιμο τάπα, βγάλσιμο προφίλτρου και καθάρισμα για να στεγνώσει, απόστράγγιση, ανοιγμα από την άλλη μεριά του μοτέρ για αλλαγή φίλτρου λαδιού, να στραγγίξει και από εκεί. γέμισμα, οκ.... πάμε να συμπληρώσουμε παραφλού...γαλάζιο μέσα, εγώ τι πήρα.....ΡΟΖ....να το ρίξω μέσα? λέω να μην το ρίξω και να βάλω απιονισμένο, οκ? είναι λίγο κάτω από το MIN.

Τελιώνουμε τώρα....ουφ...λάμπα....

πήρα μια την μέρα που πήρα τα ανταλλακτικά, όχι όμως από το ίδιο καταστημα αλλά από ένα πάνω στην καλλιρόης, του λέω να είναι 35w/35w και μου δίνει μια Diamond vision για Μοτο το έγραφε και φάτσα κάρτα... την παίρνω και φεύγω, δεν την ξανακοίταξα....
πάω πριν να τη βάλω (αφού μαμήθηκα να βγάλω την παλιά γιατί κάποιος ηλίθιος (καταλαβα ποιος) της είχε στραβώσει την μια επαφή και δεν έβγαινε με τίποτα) ανοίγω συσκευασία είμαι έτοιμος να κουμπώσω και κάνω έτσι γιατί γυάλυσε πολύ και βλέπω.... 60/55
Τι να πώ ρε παιδί μου... σκ@τ@ έχουν στο κεφάλι τους ??????... οκ φταίω και εγώ που δεν κοιταξα καλυτερα...αλλά κλείνανε εκείνη την ώρα και βιαζόμουνα και εγώ.

Συμπέρασμα όπως είπα και στην αρχη, αντε κανα λάδι μόνο...τα αλλα συνεργείο, δεν ξαναπεδευομαι.... όχι τιποτα άλλο...με έκραζε και η γυναίκα , που ήταν όλη μέρα μόνη της με τα πιτσιρίκια και της βγάλανε την πίστη, γκρινια,κλαμα και τα σχετικά.

ΟΥΦ τα είπα και ξαλάφρωσα
digital_illusion

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Κυρ Οκτ 16, 2016 6:46 am

Αμάν αμάν αμάν...... Shocked Shocked Shocked Shocked

Βρε Γιώργη (καλά το λέω ελπίζω μην το Αλτσχάιμερ πάλι χτύπησε)....βρε αδερφέ, καλά τα <<φτάξτο μόνος σου>> τάχουνε αυτά και οι έχοντες ασχοληθεί περισσότερο με το θέμα ξέρουμε καλά ότι μαζεύουμε τα πράγματα που θα χρειαστούμε καιρό πριν και τριπλοτσεκάρουμε αλλά θα μου πεις τι νάκανες με τα τακάκια, τίποτα και πάλι καλά που αναγνωρίσανε τη μακακία τους με τη λάμπα όμως κάτι θα γινότανε.

Τα ξεπερνάμε (τα γράφω όπως τα θυμάμαι) αυτά και πάμε σε ότι επεσήμανα : 
1.Αντιπηκτικό φθηνό από Πράκτικερ κλπ ΠΟΤΕ φίλε μου. Το γιατί δες το [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] .
2.Διπλό σταντ ΑΚΡΩΣ ΑΝΑΓΚΑΙΟ ναι ακριβό αλλά χωρίς αυτό ή άλλο τρόπο να κρατάει τη μοτό δεν γίνεται και αφού δεν έσκασε πάνω σου κούφια ή ώρα να τ' ακούει, πάααλι καλά....
3.Δουλειά με γκρίνια δεν γίνεται....όσες φορές έχει γίνει και δεν επικρατεί ΑΠΟΛΥΤΗ ηρεμία ....το αποτέλεσμα ήταν τραγικό.Καλύτερα συνεργείο όπως είπες με χίλια, χάνει το νόημα το <<φτιάξτο μόνος σου>> έτσι και γίνονται και μεγάλες ζημιές με αποτέλεσμα αντί να γλυτώσεις να δημιουργείς και άλλα. Και εγώ συνεργείο πήγαινα όταν είχα μικρά τα παιδιά και δούλευα, δεν προλάβαινα ούτε να πεθάνω ....και πλήρωνα αδρά για δουλειές του κ@λου.

Τώρα για τα υπόλοιπα όπως το μπουζί και τα πετραδάκια είναι ακατανόητα - αδιανόητα και δεν μπορώ να καταλάβω πως και γιατί.
Δεν έχει η μπουζόπιπα κολάρο γύρω γύρω για να κάθεται και να μην αφήνει τίποτα εκεί ? Απίστευτο, πρώτη φορά το βλέπω αυτό και ελπίζω να μην πέσανε στον κύλινδρο μέσα.

Βίδες που δεν λύνουν πάσης φύσεως. Λύση πάμφθηνη γύρω στα 8-10 ευρώ που δεν έχω από ξεχασιά ούτε εγώ είναι το σφυροκατσάβιδο και συμβαίνει και στις καλύτερες οικογένειες.
Επίσης καλή λύση είναι καστάνια και άλλεν τύπου <<καρυδάκι>> που κάνει τη δουλειά απείρως εύκολα και με τα καρυδάκια μπορείς να βάλεις και δυναμόκλειδο. Δυστυχώς μερικές φορές χωρίς νάναι κανόνας ΚΑΙ τα εργαλεία κάνουν τον μάστορα.

Με την αλυσσίδα κατάλαβα την καινούργια και ξέρω ότι είναι έτοιμη και με την ασφαλειούλα μπαίνει τζετ αλλά δεν κατάλαβα πως βγήκε η παλιά, είχε και αυτή ασφάλεια που βγήκε εύκολα ή έπεσε τροχός ?

Και σου αφήνω τελευταίο και θα το βάλω κάποια στιγμή ότι και εγώ χτες ξεμπέρδεψα 21.30....γιατί έγινε μακακία σε κάτι πούκανα αλλά όπως είπα θα το βάλω αργότερα.

Savvas
Admin

Δημοσίευση από nks1967 Την / Το Δευ Οκτ 17, 2016 7:53 am

Ηθικό δίδαγμα: τα εργαλεία κάνουν τον μάστορα.
Επίσης πόσες φορές έχουμε πει: καλά ρε μάστορα δυό βίδες ξέσφιξες και μου πήρες 40 ευρώ για να μου αλλάξεις τακάκια;
Μην στεναχωριέσαι, αυτά συμβαίνουν, ξεκινάς για απλά πράγματα και βρίσκεσαι να λύνεις όλο το μηχανάκι. Λίγη περισσότερη οργάνωση και θα είσαι οκ την επόμενη φορά.
Υ.Γ.: Εγώ έχω πάψει να ασχολούμαι μόνος μου, προτιμώ να τα δίνω σε συνεργεία παρά να τρέχω να αγοράζω εργαλεία και διάφορα άλλα απαραίτητα. Αν είχα τον χώρο, τον χρόνο και το χρήμα για να πάρω όσα χρειάζονται (και ναι είναι πάρα πολλά), ναι θα το τολμούσα.
nks1967

Αριθμός μηνυμάτων : 435
Ημερομηνία εγγραφής : 12/11/2015
Τόπος : ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από vagma Την / Το Δευ Οκτ 17, 2016 5:33 pm

Στερνη μου γνωση να σε ειχα πρωτα αλλα......καθε εμποδιο για καλο.......συνεχισε μην πτοεισαι.....
vagma

Αριθμός μηνυμάτων : 1535
Ημερομηνία εγγραφής : 26/03/2016
Τόπος : ΠΕΙΡΑΙΑΣ

Δημοσίευση από digital_illusion Την / Το Τρι Οκτ 18, 2016 12:01 am

Τα εργαλεία κάνουν το μάστορα, αυτό δεν το αμφισβητεί κανείς... και όπως λέει και ο Σάββας και με την γκρίνια επίσης δεν γίνετε δουλειά.
Το θέμα είναι πως και εργαλεία έχω (εκτός δυναμόκλειδου), και χώρο... χρόνο δεν έχω πλέων, και το έχω καταλάβει καλά αυτό.
20 χρόνια όλα τα service στις μηχανές μου τα έκανα μόνος, απλά δεν χρειάστηκε ποτέ βάση λόγω έλειψης διπλού σταντ.

Τα όποια λάθη, καθυστερήσεις και οι δυσκολίες προήλθαν από το γεγονός ότι το συγκεκριμένο μηχανάκι το πιάνω πρώτη φορά στα χέρια μου...και πιάστηκα ελαφρώς απροετοίμαστος.... ενοείτε πως δεν θα δοκίμαζα να δω αν το γαλικό που είχα κατάφερνε να λασκάρει την τάπα λαδιού από πιο πριν π.χ. ή δεν θα δοκίμαζα να βγάλω την πίπα στο μπουζί...

4 χρόνια εντός εγγυησης η οποία έληξε το Σάββατο πήγαινε στο συνεργείο, τώρα τους πήρα τηλεφωνο και μου λέγανε ότι τα ανταλακτικά για το service θα κάνανε 20 μέρες και βάλε να έρθουν από Ιταλία γιατί δεν κρατανε στοκ (εγώ καιγόμουν κυρίως για πίσω τακάκια που ήταν ανύπαρκτα και δισκόπλακα), μου βγάλανε και ένα κοστουμι 250-300 ευρώ και τους είπα άντε γεια... πρώτον για το κόστος και δεύτερον γιατί πρέπει να περάσω ΚΤΕΟ μέχρι την Παρασκευή, πράγμα που ήταν αδύνατο αφού τα ανταλακτικα θα αργούσαν...ετσι λοιπον πήρα την απόφαση να το κάνω μόνος μου και όλα τα ανταλακτικά που πήρα μου βγήκαν τα μισά λεφτά, διαφορά διόλου ευκαταφρόνητη.

Η όλη απόφαση στο ότι δεν πρόκειτε να ξαναασχοληθώ παρά μόνο για κανα λαδάκι πάει κυρίως στο θέμα έλειψης βάσης στήριξης (εκτός και αν μου τη βαρεσει και φτιάξω μια μόνος μου, και κοφτες έχω και ηλεκτροκόληση) και κυρίως στο θέμα έλειψης χρόνου, όχι στην ταλαιπωρία...η αρχή έγινε, πάθαμε μάθαμε, next time θα ήταν στο 1/3 του χρόνου, δηλαδή φυσιολογικά επίπεδα για όλες τις εργασίες.

Τελοσπάντων, στο θέμα μπουζί τώρα...Σάββα το ίδιο αναρωτιέμαι και εγώ...πως είναι δυνατόν να μαζέψει τόσο πράμα μέσα, η πίπα ήταν ενιαία 10-15 πόντους μήκος με 2 δακτύλιους σαν κολάρα κιόλας για να σφραγίζει καλά, γιαυτό και δεν μπορούσα να την βγάλω και εύκολα....το θέμα είναι ότι 4 χρόνια δεν την είχε πειράξει κανείς και επίσης δεν μπήκα και ποτέ σε χωμα και τα σχετικά ωστε να πεις ότι πεταχτηκε και μπήκε εκεί γύρω σαβούρα,χωμα,νερά κ.τ.λ. και επίσης δεν την είχα βγάλει ποτέ έξω με βροχή, αντε 2 πλυσήματα να της είχα κάνει....πως κατέβηκε εκει μέσα νερό ή ότιδηποτε δημιούργησε όλη αυτή τη σαβούρα δεν μπορώ να καταλάβω. το θέμα είναι ότι σίγουρα ότι πέσει εκεί μέσα δεν βγαίνει μόνο του. το θεωρώ ολίγων τι από κατασκευαστική π@π@ρι@ των Ισπανών... κοίλωμα 10-15 πόντων χωρίς διέξοδο-αποστράγγιση και με μπουζί στο βάθος... απαράδεκτο... δεν ξέρω αν συμφωνείτε και εσείς...

digital_illusion

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Τρι Οκτ 18, 2016 7:07 am

Μη το βάζεις κάτω φίλε μου θα σούλεγα για πολλούς λόγους.
Και εγώ για ορισμένα θα πάω συνεργείο αλλά σε καμιά περίπτωση για σχετικά απλά που θέλουν νορμάλ εργαλεία.
Το σταντ αυτό : 

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

έχει κανά 44άρι [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] και άμα ψάξεις θα βρεις σίγουρα φθηνότερα ίσως και με ένα 30άρι.
Εύκολο και σε λογική τιμή και ούτε ταλαιπωρία ούτε τίποτα.

Την γκρίνια θα την αποφύγεις επειδή ο γυναικείος εγκέφαλος δουλεύει άριστα στα οικονομοτεχνικά λέγοντας τις μαγικές κουβέντες πούπες : <<μου βγάλανε και ένα κοστουμι 250-300 ευρώ....και όλα τα ανταλακτικά που πήρα μου βγήκαν τα μισά λεφτά, διαφορά διόλου ευκαταφρόνητη.>>. 
'Αμα και όταν κάτσετε κάποια στιγμή το βράδυ που θα κοιμηθούν τα μικρά θηριάκια  Laughing, μόνοι σας πέτα και το τι τράβηξες εκείνη τη μέρα όμορφα <<γιατί δεν μπορούσες να εστιάσεις στη δουλειά >> και ότι ο αντρικός εγκέφαλος ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ να κάνει πράγματα ταυτόχρονα παρά μόνο ένα σε αντίθεση με τον υπέρτατο γυναικείο που μπορεί να κάνει πολλά ταυτόχρονα μπλα μπλα μπλα κλπ κλπ και θάχεις ησυχία....μέχρι   μετά από 30+ χρόνια να σε πάρουν πρέφα και σένα και να σε αρχίσουνε στις  αλλά μέχρι τότε θα έχεις εμπειρία και θα αντέχεις τις φάπες...με τις ευλογίες  HONDA .

Τέλος πάντων όπως τάπες είναι Γιώργη.
Την άλλη φορά θα κάνεις το 1/3 του χρόνου ή το μισό και όλο και καλύτερα που θα πάρεις το <<κολλάει>> και πούσαι...όποιος κάνει πράγματα με τα χέρια του κάνει και λάθη ε ? Όποιος δεν κάνει τίποτα ξέρει να κριτικάρει εξ απαλών ονύχων και να λέει το μακρύ του και το κοντό του οπότε αυτού του τύπου την κριτική μην την λαμβάνεις υπόψη σου.

Και είναι ΤΙΜΗ να παραδέχεσαι τα λαθη σου και να εκτίθεσαι δημόσια  μόνο και μόνο για να μην τα πάθει και κάποιος άλλος σύντροχος που πιθανώς θα κάνει την ίδια εργασία.

Για το μπουζί τώρα μάλλον είναι κάποιο λάθος στον σχεδιασμό της μπουζόπιπας γιατί και άλλα μονοκύλινδρα Χόντα - Γιαμάχα που ξέρω καλά έχουν το μπουζί στα βάθη των Ταρτάρων αλλά είναι πεντακάθαρα εκεί μέσα. Και σε αυτά το να βγεί η μπουζόπιπα αλλά και το μπουζί είναι μια μικρή περιπέτεια αν δεν πάρεις ωραίο μπυζόκλειδο και εαν είναι δυνατόν μαγνητικό. Τα ωραιότερα 5 ευρώ που δίνεις είναι, μέχρι και δυναμόκλειδο παίρνουν γιατί το σφίξιμο του μπουζί είναι άλλη πονεμένη ιστορία που αν σφίξεις λιγότερο ή περισσότερο....έχεις θέμα μεγάλο. Απλά όλα θέλουν τον τρόπο τους και τα εργαλεία τους.

Savvas
Admin

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Τρι Οκτ 18, 2016 7:11 am

Και επειδή έβαλα μόνο σταντ μπροστινού τροχού δες τα γενικά να πάρεις μια ιδέα [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Η ιστοσελίδα είναι τυχαία αν ψάξεις ίσως υπάρχουν και φθηνότερα ε ?

Savvas
Admin

Επιστροφή στην κορυφή

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης