Πρόσφατα Θέματα

NC 700-750 Αξεσουάρ.

Σελίδα 19 από 19 Επιστροφή  1 ... 11 ... 17, 18, 19

Πήγαινε κάτω

Απ: NC 700-750 Αξεσουάρ.

Δημοσίευση από Ste7ios Την / Το Σαβ Ιαν 27, 2018 10:18 am

Τα oxford σταματάνε να δουλεύουν όταν πέσει η τάση κάτω απο ένα επίπεδο. Το οποίο όμως κατα τη γνώμη μου πολύ χαμηλό.

Ρελέ πάντα. Γιατί οι μερικές ωρίτσες μπορούν να γίνουν μερικά λεπτά όσο πέφτει η απόδοση της μπαταρίας.

Αν η μηχανή μας παρέχει την δυνατότητα να προσθέσουμε παρελκόμενα μέσω καλωδίωσης όπως στο nc που περιλαμβάνει ρελέ και ασφάλεια προτιμούμε αυτό τον τρόπο σύνδεσης...

Το απευθείας στη μπαταρία δεν είναι και ο καλύτερος τρόπος, και δεν γλιτώνεις τίποτα, αποτελεί και αυτό μέρος του συστήματος φόρτισης.
Ste7ios

Αριθμός μηνυμάτων : 1005
Ημερομηνία εγγραφής : 17/05/2016
Τόπος : Athens

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δημοσίευση από Cube capacity Την / Το Σαβ Ιαν 27, 2018 10:28 am

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Από ότι καταλαβαίνω εκτός από όταν πέφτει η τάση όταν σταματάει και ο κινητήρας.
Cube capacity

Αριθμός μηνυμάτων : 355
Ημερομηνία εγγραφής : 10/08/2017
Τόπος : Αθηνα

Δημοσίευση από Ste7ios Την / Το Σαβ Ιαν 27, 2018 3:12 pm

Αυτό είναι πρόσφατη προσθήκη. Δεν υπήρχε στα προηγούμενα. Μάλλον έχουν βάλει κάποιο επιταχυνσιόμετρο στον controller, όπως η Scottoiler στο eSystem.

Το κακό είναι με κάθε ηλεκτρονικό διακόπτη είναι οτι έχεις μια πολύ μικρή κατανάλωση.

Και στις τοσοδούλες μπαταρίες μας μετράει σε βάθος χρόνου.

Σαν τον μηχανικό διακόπτη δεν υπάρχει τίποτα!
Ste7ios

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Σαβ Ιαν 27, 2018 3:56 pm

Όχι και τόσο πρόσφατη προσθήκη.
Την είχανε τα OXFORD που βάλαμε στου Θανάση πριν από δύο χρόνια και δουλεύει μια χαρά. Όταν καταλάβει ότι δεν υπάρχει δραστηριότητα στην μπαταρία τα σβήνει μόνο του. Τώρα δεν θυμάμαι μετά από τόσο καιρό σε πόσο χρόνο, 1? 1.5 λεπτό περίπου ? Κάτι τέτοιο.

Savvas
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 26758
Ημερομηνία εγγραφής : 13/05/2012
Τόπος : Ελλαδάρα αγάπη μου

Δημοσίευση από Cube capacity Την / Το Σαβ Ιαν 27, 2018 3:57 pm

Απο το εγχειριδιο της οξφορντ για την καταναλωση

This switch is extremely efficient and in standby will only draw 71 microamps (0.071mA). Therefore long term
connection will not flatten a battery

Οποτε δεν νομιζω τα 0,071mA να χαλανε την μπαταρια ουτε σε βαθος χρονου,αυτο καταλαβαινω εγω οπως μας τα λεει η οξφορντ
Cube capacity

Δημοσίευση από Ste7ios Την / Το Σαβ Ιαν 27, 2018 5:41 pm

Δεν έχεις μόνο αυτό. Έχεις και τα παρασιτικά φορτία απο την PCM (1,2 mA στο NC700). Μαζεύονται.

Εγώ έχω συνολικά 2,6 mA παρασιτικά φορτία απο κάτι τέτοια. Με τον συναγερμό ενεργοποιημένο πάω στα 6,6 mA. Σίγουρα δεν ακούγονται πολλά.

Και θεωρητικά, σε ιδανικές συνθήκες (θερμοκρασία 25°C και μπαταρία σε άψογη κατάσταση) αν το υπολογίσεις (με το νόμο του Peukert) αυτό ισοδυναμεί σε 6 εβδομάδες για την μπαταρία μας.

Πρακτικά όμως είναι κάτι παραπάνω από 2 και με το κρύο παίζεις ζαριά... Στην πράξη έχεις μια φθαρμένη μπαταρία που κρατάει λιγότερο φορτίο από το ονομαστικό της, έχει χάσει μέρος της δύναμης της (μεγαλώνει η εσωτερική αντίσταση) και δουλεύει σε μη ευνοϊκές συνθήκες είτε για την απόδοση είτε για την μακροζωία της...

Το θέμα δεν είναι οτι θα σου αδειάσει την μπαταρία νωρίτερα αλλά το πρόβλημα της θειίκωσης που μειώνει το προσδωκόμενο της διάρκειας ζωής.

Η θειίκωση σταματάει μόνο για όσο η μπαταρία παραμένει ΠΛΗΡΩΣ φορτισμένη, και αυτό παύει να ισχύει αρκετά γρήγορα με τα παρασιτικά (και με την προϋπόθεση οτι έχουμε κυκλοφορήσει αρκετά - πάνω απο 30’ - 45’ για να έχει φτάσει στην πλήρη φόρτιση).

Και μην ξεχνάμε οτι ακόμη και αν μια μπαταρία μολύβδου είναι καινούρια, μόλις το 50% είναι διαθέσιμο για την εκκίνηση του κινητήρα. Δηλαδή βάζουμε μια μπαταρία 10 Ah για να μπορέσουμε να αξιοποιήσουμε τα 5 Ah. Όσο περνάει ο καιρός είναι ακόμη λιγότερα.

Έτσι αντί να κρατήσει 5 (Μ.Ο.) με 8 χρόνια παίρνεις μόνο 3-4... Εγώ την άλλαξα στον 2ο.

Και στο NC είναι δυστυχώς τοποθετημένη σε πολύ ζεστό μέρος για μπαταρία μολύβδου επιταχύνοντας τη φθορά της. Για αυτό θέλω όσο το δυνατό λιγότερα παρασιτικά. Και μερικοί μήνες παραπάνω κέρδος είναι, και το κεφάλι σου έχεις πιο σίγουρο σε περίπτωση βλάβης των ηλεκτρονικών...
Ste7ios

Δημοσίευση από Cube capacity Την / Το Σαβ Ιαν 27, 2018 6:38 pm

Οποτε.....

Αν πχ κανει πες 120ευρω η μπαταρια (στην Χοντα) δια 36 μηνες (3 χρονια) ισον 3,33 ευρω το μηνα.

Οποτε βαζω στον κουμπαρα μου 3,33 ευρω τον μηνα και εχω τα χερακια μου ζεστα οποτε το θελησω.

Στην ουσια (για Αθηνα ) 3 μηνες το χρονο.

Νομος του Γιωργου lol! lol! lol! lol! lol!
Cube capacity

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Σαβ Ιαν 27, 2018 9:17 pm

Θα πάρουμε λιθίου, έχουν πέσει οι τιμές, κατά τα άλλα συμφωνώ με Νόμο Γιώργη.

Savvas
Admin

Δημοσίευση από Ste7ios Την / Το Σαβ Ιαν 27, 2018 9:49 pm

Δεν θα διαφωνούσα αν το ταμείο δεν έβγαινε κάθε μήνα μείον...

Την περασμένη χρονιά κατάφερα και έβαλα στην άκρη 3€! Very Happy
Ste7ios

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Σαβ Φεβ 03, 2018 7:30 am

Για όποιον τυχόν έχει πρόβλημα με το ύψος της ζελατίνας του και τον τρώει ο αέρας υπάρχει μια λύση η οποία έχει πάρα πολλές ρυθμίσεις αν την μελετήσετε.

Το κόστος κυμαίνεται από 57,5 λίρες Αγγλίας μέχρι 77,5 λίρες αν προστεθεί ματ βαφή (αυτό νομίζω εννοεί) και κουμπιά για ρύθμιση χωρίς εργαλεία.

Οι τιμές σε ευρώ είναι από 65,16 ευρώ μέχρι 87,83 ευρώ χωρίς μεταφορικά πούναι 5,75 λίρες = 6,52 ευρώ.

Αξίζει πολύ τον κόπο να την μελετήσετε γιατί αυτό που παίρνετε είναι κατά πολύ ανώτερο από οτιδήποτε κυκλοφορεί κατά τη γνώμη μου, και σε πάρα πολύ καλή τιμή.

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Savvas
Admin

Αποστάτες

Δημοσίευση από GiNi Την / Το Τετ Μαρ 07, 2018 10:41 am

Καλημέρα σε όλους.
Μετά την συνομιλία που είχα με τον μηχανικό μου και επειδή δεν βγάζω άκρη , θα ήθελα να σας ρωτήσω αν έχει βάλει κανείς αποστάτες τιμονιού στο καμάρι του.
Μετά απο συζήτηση που είχα με τον μηχανικό μου, οδηγήθηκε στο συμπέρασμα οτι είμαι αγχωμένος και σφίγγω πολύ το τιμόνι   . Φοβάμαι να ξαναπάω μην με ξαπλώσει σε ανάκλινδρο και ζητήσει αμοιβή ψυχολόγου.
Η αλήθεια είναι μια και απλή. Τα χέρια μου μουδιάζουν γιατί ρίχνω πολύ βάρος λόγω της στάσης του σώματος. Προσπαθώ να αλλάζω συνέχεια στάση και να μην πιέζω το τιμόνι αλλά είναι αδύνατον.
Αν έχει κάτι κανείς υπόψη του θα τον παρακαλούσα να με διαφωτίσει. Έχω δει τους αποστάτες της SW-Motech και είμαι έτοιμος να τους πάρω.
GiNi

Αριθμός μηνυμάτων : 21
Ημερομηνία εγγραφής : 26/09/2016

Δημοσίευση από Ste7ios Την / Το Τετ Μαρ 07, 2018 1:32 pm

Το μούδιασμα μπορεί να το παθαίνεις και από το μπουφάν με τις προστασίες. Το παθαίνω και εγώ και απλά πρέπει να τις βάλω στη θέση τους ώστε να μην πιέζεται το ωλένιο νεύρο που είναι ακάλυπτο στον αγκόνα. Κοίταξε το.

Οι αποστάτες δεν είμαι σίγουρος ότι μπορεί να λύσουν το πρόβλημα, βεβαίως δεν ξέρω τίποτα για σένα, πως είσαι πάνω στη μηχανή...

Σε κάθε περίπτωση όντως ίσα που πρέπει να ακουμπάμε το τιμόνι, να επιτρέπουμε στο μπροστινό να κάνει τα δικά του, και πρέπει να έχουμε το νου μας να μην το κάνουμε (ακόμη και ασυναίσθητα).
Ste7ios

Δημοσίευση από GiNi Την / Το Τετ Μαρ 07, 2018 1:52 pm

Ste7ios έγραψε:Το μούδιασμα μπορεί να το παθαίνεις και από το μπουφάν με τις προστασίες. Το παθαίνω και εγώ και απλά πρέπει να τις βάλω στη θέση τους ώστε να μην πιέζεται το ωλένιο νεύρο που είναι ακάλυπτο στον αγκόνα. Κοίταξε το.

Οι αποστάτες δεν είμαι σίγουρος ότι μπορεί να λύσουν το πρόβλημα, βεβαίως δεν ξέρω τίποτα για σένα, πως είσαι πάνω στη μηχανή...

Σε κάθε περίπτωση όντως ίσα που πρέπει να ακουμπάμε το τιμόνι, να επιτρέπουμε στο μπροστινό να κάνει τα δικά του, και πρέπει να έχουμε το νου μας να μην το κάνουμε (ακόμη και ασυναίσθητα).

Καλησπέρα.
Θα το κοιτάξω αυτό με τις προστασίες και θα δω τι γίνεται. Συμφωνώ οτι κάτι "νευρολογικό" γίνεται (είμαι και έχω και τα ρευματικά μου !!!).
Το τιμόνι ίσα-ίσα που το ακουμπάω , αλλά η θέση είναι έτσι και αλλιώς ελαφρώς σκυφτή με αποτέλεσμα να μην μπορώ να είμαι όρθιος.
GiNi

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Τετ Μαρ 07, 2018 2:52 pm

Περίεργο Γιώργο και εγώ ελαφρώς  σκυφτός είμαι όταν την οδηγώ.
Δεν είμαι γίγαντας έχουμε γνωριστεί αλλά δεν θεώρησα ποτέ ότι χρειάζομαι αποστάτες.

Μούδιασμα υπάρχει όταν σφίγγουμε ασυναίσθητα ειδικά την γκαζιέρα από ανησυχία. Ελαφρά, απαλά και όλα θα πάνε καλά. Wink

Savvas
Admin

Δημοσίευση από Ste7ios Την / Το Τετ Μαρ 07, 2018 2:55 pm

Και το τελείως όρθιο δεν είναι ο,τι καλύτερο για τη μέση. Δυστυχώς το δίκυκλο θέλει μια κάπως καλή φυσική κατάσταση αν κάνεις αποστασεις...
Ste7ios

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Τετ Μαρ 07, 2018 3:03 pm

Καλό θα είναι να έρχεσθε όλοι έστω σε μια μικρή βόλτα να τα συζητάμε αυτά και να δείχνουμε στην πράξη τι εννοούμε και πως γιατί γραπτώς - ηλεκτρονικά,  δυστυχώς δεν γίνεται δουλειά.

Και άλλοι πάντως βάλανε αποστάτες και το μετανιώσανε ξαναβγάζοντάς τους.
Κατά τη γνώμη μου έχει άριστη θέση το εργαλείο και δεν τους χρειάζεται και μιλώ με σιγουριά μετά από 20.000 χλμ σε ταξίδια αποκλειστικά και με άπειρες ώρες με την μορφονιά.

Χαλαρά είναι η λύση, πάει μόνη της και στρίβει μόνη της όπως έχουν δει αρκετοί σε μοτοβόλτες.

Savvas
Admin

Δημοσίευση από GiNi Την / Το Τετ Μαρ 07, 2018 5:51 pm

Η βόλτα που λες Σάββα είναι μια πικραμένη ιστορία. Στην φάση που βρίσκομαι θεωρώ βόλτα όταν πάω καράτε-βόλλευ-αγγλικά-φροντιστήριο τα παιδιά μου και κάθε Κυριακή να επισκέπτομαι τον μόνο του - πλέον - πατέρα μου.
Το Internet είναι η μοναδική πηγή γνώσης. Απο του χρόνου οι βόλτες (κάθε χρόνο μετατίθενται χαχαχαχαχα).
Τώρα στο πρόβλημα μου.
Δεν είναι δα το NCακι μας και καμμιά Hayabusa, ούτε και εγώ κανένας άπειρος (εντάξει δεν είμαι και ο Pedrosa) για να με φοβίσει και να την σφίγγω. To πρόβλημα προφανώς είναι συνδυασμός σκυφτής θέσης και νευρολογικής πάθησης (βλ. αυχενικό). Το θέμα είναι να βρω λύση.
Σας ευχαριστώ όλους για τις γνώμες σας, τις εκτιμώ όλες και τις σέβομαι και για αυτό άλλωστε ζητάω την βοήθειά σας.
Αν παρόλα αυτά γνωρίζεται κάποιον που αγόρασε αποστάτες και τους έβγαλε να μου το πείτε για να επικοινωνήσω μαζί του μπας και τους δανειστώ για να δω αν μου κάνουν.
Η επόμενη λύση.....η τηλεκίνηση cheers
GiNi

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Τετ Μαρ 07, 2018 6:37 pm

Για το αυχενικό ίσως βοηθήσει ένα ειδικό κολάρο που <<κάθεται >> πάνω του το κράνος και δεν πιέζει τα νεύρα αφού εκεί εντοπίζεις το πρόβλημα Γιώργο.

Για δες το αυτό αφού κάτι άλλο δεν μπορεί να γίνει δυστυχώς φίλε μου και από ότι φαίνεται δεν οφείλεται κάπου αλλού μετά από τις απαραίτητες διευκρινήσεις. 

Savvas
Admin

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Τετ Μαρ 07, 2018 7:31 pm

Καιρός ήτανε.
Άλλα 10 λιτράκια επιπλέον στα 22 για όσους θέλουν.
Και σε λογική τιμούλα !

Savvas
Admin

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Σαβ Μαρ 24, 2018 9:58 pm

Για τον Αλέξανδρο : Αν και εφόσον δεν πιάσει η επισκευή κόλλημα της χούφτας υπάρχουν με 39 ευρώ ανταλλακτικά πλαστικά για τις χούφτες SW - MOTECK (τα 39 ευρώ αφορούν σε ζευγάρι υπόψη) και ούτε γάτα ούτε ζημιά ! Wink

Savvas
Admin

Σελίδα 19 από 19 Επιστροφή  1 ... 11 ... 17, 18, 19

Επιστροφή στην κορυφή

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης