Πρόσφατα Θέματα

NC 700-750 Σέρβις - Συντήρηση.

Σελίδα 5 από 6 Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

Απ: NC 700-750 Σέρβις - Συντήρηση.

Δημοσίευση από Θανάσης Την / Το Πεμ Μαϊος 17, 2018 10:14 pm

gprhellas έγραψε:τι να πούμε βρε οι άλλοι ?  Suspect
αφού δεν έχουμε ούτε πρόβλημα ούτε το έχουμε κάνει διατριβή στο Κολούμπια όπως εσύ και Στέλιος .....

Το δικό μου πάντως το αδυσιδογράναζο σε μαμά πάει 264€ [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Δηλαδή αν τα πλήρωνες 195 ευρώ με τα μεταφορικά από [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] θα σε χάλαγε;;
Θανάσης

Αριθμός μηνυμάτων : 883
Ημερομηνία εγγραφής : 23/01/2014
Τόπος : Νίκαια

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δημοσίευση από gprhellas Την / Το Πεμ Μαϊος 17, 2018 10:47 pm

Θανάσης έγραψε:
gprhellas έγραψε:τι να πούμε βρε οι άλλοι ?  Suspect
αφού δεν έχουμε ούτε πρόβλημα ούτε το έχουμε κάνει διατριβή στο Κολούμπια όπως εσύ και Στέλιος .....

Το δικό μου πάντως το αδυσιδογράναζο σε μαμά πάει 264€ [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Δηλαδή αν τα πλήρωνες 195 ευρώ με τα μεταφορικά από [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] θα σε χάλαγε;;

Όχι βέβαια αλλά δεν το έχει το δικό μου μοντέλο.
Μέχρι το 2014 είναι άλλο πολύ πιο φτηνό (και εδώ τόσο έχει)
Το δικό μου είναι 2015 και μετά.....
gprhellas

Αριθμός μηνυμάτων : 2345
Ημερομηνία εγγραφής : 19/05/2014
Τόπος : ΡΑΦΗΝΑ/ΑΤΑΛΑΝΤΗ/ΑΙΓΙΟ

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Πεμ Μαϊος 17, 2018 11:21 pm

Το θέμα καθαρίστηκε κατά το δυνατόν.
Καλή συνέχεια.

Savvas
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 26758
Ημερομηνία εγγραφής : 13/05/2012
Τόπος : Ελλαδάρα αγάπη μου

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Παρ Μαϊος 18, 2018 7:02 am

Όσο αφορά τις τιμές που αναφέρατε υπάρχει πληθώρα επιλογών ολοκληρωμένων λύσεων - πακέτων αλυσίδας γραναζιών, αλυσίδας σκέτης, γραναζιών σκέτων είτε εμπρός είτε πίσω σε τιμές λογικότατες και από εταιρείες που ασχολούνται αποκλειστικά και μόνο με αυτό.

Ως γνωστόν οι εταιρείες δεν κατασκευάζουν αλυσιδογράναζα και φαίνεται σαφέστατα τι έχει η κάθε μοτό επάνω.
DID που φοράνε οι Χόντα και δη η NC για την οποία ο λόγος τώρα πωλούνται μια χαρά έξω σε καλύτερη ποιότητα από μάνα και ασύγκριτα καλύτερη τιμή. Γρανάζια ομοίως και σε πακέτο ομοίως.

Επίσης άσχετα με το ύφος του ποστ του Βαγγέλη και  τις προσβολές - αδυναμία κατανοήσεως - συνεννοήσεως κατά τα γνωστά όσο καιρό γνωριζόμαστε και για τα οποία τιμωρήθηκε βέβαια, ανέφερε ένα σωστό αλλά με τα υπόλοιπα έχασε το παιχνίδι ως ήταν αναμενόμενο μετά από πολλαπλές προειδοποιήσεις. Το σωστό που ανεφέρθη στο ποστ ήταν αν κοιτάμε όλοι τα πίσω γρανάζια μας.

Αυτό έχει βάση φυσικά και θεωρείται αυτονόητο - νηπιαγωγείου στις μοτό διότι ειδικά αν το πίσω γρανάζι δεν είναι ευθυγραμισμένο καλά και ο τροχός είναι μονόπαντος πως να τον πω, τότε η φθορά της αλυσίδας είναι ανομοιόμορφη και από την μία πλευρά προκαλώντας προβλήματα. Από το πρώτο μας παπί το μάθαμε αυτό από την εποχή της μακρινής δεκαετίας του 80.
Στην περίπτωσή μου δεν συμβαίνει αυτό ελεγμένα.

Γιατί όμως οι κόμποι - σφιχτοί σύνδεσμοι - κρίκοι ?
Εκτιμώ ότι κάποια στιγμή κάποια σημεία σε μεγάλα ταξίδια με βροχή - μεγάλες ταχύτητες στην εθνική που συνέβησαν κάποτε πχ κατά Μέτσοβο μεριά και όχι μόνο το λιπαντικό μετά από μια μεγάλη πορεία και όλη μέρα στο δρόμο μπορεί νάφυγε τελείως.
Αυτό οδήγησε σε πιθανή υπερθέρμανση και τα λοιπά τάδειξα παραπάνω με φωτό.
Φυσικά τότε δεν υπήρχε ο αυτόματος λιπαντήρας στην αλυσίδα ο οποίος σε μένα μπήκε αργά.

Όμως από τη άλλη οδηγούμε στην υπόθεση ότι η μάνα αλυσίδα είναι ψιλομάπα διότι και στον Στέλιο πούχει τον αυτόματο λιπαντήρα από την αρχή έχω δει κόμπους. Δεν μας είπε βέβαια ο Στέλιος πόσα χλμ έχει και πότε παρουσιάστηκε αν τους είδε βέβαια οπότε δεν μπορώ να βγάλω ασφαλές συμπέρασμα.

Το μόνο σίγουρο για μένα συμπέρασμα, είναι πως η δική μου αλυσίδα έχει λίγα ψωμιά ακόμα και πάει για αντικατάσταση έχοντας σήμερα που μιλάμε μόνο 22.700 χλμ.
Δεν εκπλήσσομαι. Βλέπω και χειρότερα με τις αλυσίδες πρώτης τοποθέτησης στο εξωτερικό αλλά εδώ πίστευα πως ένα 30.000 χλμ τουλάχιστον θα μου τάβγαζε. Ίσως βέβαια και να τα βγάλει, τέντωμα δεν χρειάζεται αλλά θα δείξει κατα πόσο θα επιδεινωθεί το θέμα των κόμπων ή όχι.

Savvas
Admin

Δημοσίευση από Cube capacity Την / Το Παρ Μαϊος 18, 2018 7:42 am

Στο σεμπε η αλυσίδα είναι μάπα από αρχής.

Και εμένα μάπα είναι δλδ έχει κόμπους και πιστέψτε με πριν βάλω το τούτορο ανά 500χλμ καθάρισμα και ψέκασμα.

Οι αμερικανοί όλοι έχουν αυτό το θέμα από αρχής.

Είναι στα σχέδια να αλλαχτεί με κάποια τζαπανεζικη και για γρανάζια θα δω.

Σαββα σκέφτομαι και για Αφαμ γρανάζια,έχεις τσεκάρει καθόλου τιμές μήπως;;;;
Cube capacity

Αριθμός μηνυμάτων : 355
Ημερομηνία εγγραφής : 10/08/2017
Τόπος : Αθηνα

Δημοσίευση από Cube capacity Την / Το Παρ Μαϊος 18, 2018 7:57 am

Edit για το cb έχει 20,06 το μπροστά και 25 το πισω κα αλυσίδα 76,21

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Cube capacity

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Παρ Μαϊος 18, 2018 8:27 am

Cube capacity έγραψε:Στο σεμπε η αλυσίδα είναι μάπα από αρχής.

Και εμένα μάπα είναι δλδ έχει κόμπους και πιστέψτε με πριν βάλω το τούτορο ανά 500χλμ καθάρισμα και ψέκασμα.

Οι αμερικανοί όλοι έχουν αυτό το θέμα από αρχής.

Είναι στα σχέδια να αλλαχτεί με κάποια τζαπανεζικη και για γρανάζια θα δω.

Σαββα σκέφτομαι και για Αφαμ γρανάζια,έχεις τσεκάρει καθόλου τιμές μήπως;;;;
Έτσι ακριβώς.
Όλοι οι Αμερικάνοι αλλά και εδώ του Θοδωρή ταύτισε στις 15.000 χλμ και αυτή και με θέμα τεντώματος πούχε φτάσει στις 15.000 στα κόκκινα =   από κόμπους δε ...γεμάτη...

Από καθάρισμα και λίπανση και εγώ κάθε 500 λίπανση και λιγότερο μπορώ να πω (αμέσως μετά από τη βόλτα με τα ρούχα φορεμένα) και κάθε 1.000 καθάρισμα. Παρόλα αυτά...
Cube capacity έγραψε:Edit για το cb έχει 20,06 το μπροστά και 25 το πισω κα αλυσίδα 76,21

Τόσα είναι σε AFAM και για μένα, κανά 120άρι και αυτή θα πάρω σετ με γρανάζια.
Να την δοκιμάσω και αν δεν βγάλει και αυτή χλμ θα πάω στην ανώτατη DID χρυσή με κανά 120άρι και σε γρανάζια JT που δεν έψαξα να δω πόσο πάνε αλλά σε σύγκριση με το τι ζητάει η Χόντα δεν υπάρχει περίπτωση νάχουν σχέση.

Savvas
Admin

Δημοσίευση από Cube capacity Την / Το Παρ Μαϊος 18, 2018 8:32 am

Πιστεύω ότι έχουμε πολλές επιλογές RK,EK,REGGINA κ.α.

Το θέμα είναι ποσό θα πάρουν για τοποθέτηση. 30;;; 40;;; 50;;;;
Cube capacity

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Παρ Μαϊος 18, 2018 8:43 am

Cube capacity έγραψε:Πιστεύω ότι έχουμε πολλές επιλογές RK,EK,REGGINA κ.α.

Το θέμα είναι ποσό θα πάρουν για τοποθέτηση. 30;;; 40;;; 50;;;;
Βεβαίως πολλές και καλές επιλογές.
Απλά πρέπει να πληρώσουμε για να δούμε τι θα αποδώσει καλύτερα στο μοτό μας.

Χμμμ αυτό είναι θέμα Γιώργο και να τη βάλουμε μόνοι μας δεν παίζει διότι θέλει καλό εργαλείο που κοστίζει και μάτια να βλέπουν (εγω γέρασα ποια για τέτοια). Δεν ξέρω πόσα, θα δείξει.

Savvas
Admin

Δημοσίευση από Cube capacity Την / Το Παρ Μαϊος 18, 2018 9:05 am

Βασικά θέλει καλό εργαλείο και όχι κάτι φτηνιάρικα που σφίγγεις και σπάνε και δουλειά δεν κανείς.

Όποτε μάστορα και τέλος. Πιστεύω μέχρι 40€ καλά είναι,ίσως και λιγότερα αν πάρεις το σετ από εκεί.

Πχ αν πας Τασουλη που έχει τα AFAM να στα βάλει σίγουρα θα κάνει καλύτερη τιμή. (Μπορεί και όχι Very Happy Very Happy Very Happy )
Cube capacity

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Παρ Μαϊος 18, 2018 9:25 am

Cube capacity έγραψε:Βασικά θέλει καλό εργαλείο και όχι κάτι φτηνιάρικα που σφίγγεις και σπάνε και δουλειά δεν κανείς.

Όποτε μάστορα και τέλος. Πιστεύω μέχρι 40€ καλά είναι,ίσως και λιγότερα αν πάρεις το σετ από εκεί.

Πχ αν πας Τασουλη που έχει τα AFAM να στα βάλει σίγουρα θα κάνει καλύτερη τιμή. (Μπορεί και όχι Very Happy Very Happy Very Happy )
Εργαλείο πήρα ένα κινέζικο αλλά όπως είπες αυτό φοβάμαι ακριβώς, μη μείνω με την αλυσίδα βγαλμένη και μετά φορτώνω οδική να πηγαίνω συνεργείο.
Επίσης είναι ψιλοδουλειά όταν ιδιαίτερα βάζεις τα <<πριτσίνια>> στον βασιλικό πείρο που λέμε και θέλει εργαλείο δυνατό όχι αστεία.
Επιπρόσθετα θέλει σκύψιμο, γονάτισμα, κάθισμα οκλαδόν, πράγματα που προσωπικά δεν μπορώ να κάνω εύκολα πλέον, λίγο τα γεράματα, λίγο η αγυμνασιά, λίγο το πάχος... Rolling Eyes και με δύο λόγια θέλει ράμπα που δεν έχω οπότε μαζί με τις βαλβίδες αν η κατάσταση έχει χειροτερέψει και αυτό στις 24.000 σε συνεργείο Χόντα που είναι καλός στη δουλειά και ψείρας όπως και εγώ και εμπιστεύομαι.

Το κάνουν μέχρι και βουλκανιζατέρ, είδα αρκετά αλλά ...είπαμε είμαι περίεργος προσωπικά και προτιμώ να δώσω κάτι και να μην βρω αναγούλες μετά και να τσαντίζομαι άνευ λόγου και αιτίας.

Παίζει αν πάρεις από εκεί πάντως να στο βάλει και τζάμπα.
Ανάλογα πως θα τους βρεις και πως θάναι τα κέφια τους.
Ειδικά μόνο αλυσίδα παίζει το δωρεάν πολύ στην τοποθέτηση αλλά και γρανάζια...δεν νομίζω γιατί απλά έχει δουλίτσα.

Πάντως προσωπικά μόνο το εργαλείο για το κόψιμο-πριτσίνωμα της αλυσίδας μου λείπει και η σωματική ικανότητα για τα αναφερθέντα παραπάνω αλλιώς γνώση να βγουν - μπουν υπάρχει, και εργαλεία - δυναμόκλειδα και τα πάντα όλα.

Savvas
Admin

Δημοσίευση από gprhellas Την / Το Παρ Μαϊος 18, 2018 9:44 am

Σάββα, και εγώ το ίδιο με εσένα πήρα, αλλά φαντάσου καθώς το περιεργαζόμουν μου έπεσε και έσπασε...... εντάξει, άστο , για κλάματα είναι η ποιότητα τους.....

Επίσης να τονίσω ότι στο φιλικό μας συνεργείο (eMOTO ΧΑΛΑΝΔΡΙ) με αγορά από αυτούς η τοποθέτηση είναι δωρεάν (τουλάχιστον στον Θοδωρίκο το τήρησαν).
gprhellas

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Παρ Μαϊος 18, 2018 10:00 am

gprhellas έγραψε:Σάββα, και εγώ το ίδιο με εσένα πήρα, αλλά φαντάσου καθώς το περιεργαζόμουν μου έπεσε και έσπασε...... εντάξει, άστο , για κλάματα είναι η ποιότητα τους.....

Επίσης να τονίσω ότι στο φιλικό μας συνεργείο (eMOTO ΧΑΛΑΝΔΡΙ) με αγορά από αυτούς η τοποθέτηση είναι δωρεάν (τουλάχιστον στον Θοδωρίκο το τήρησαν).
Α χα χα  το περίμενα με το που τόπιασα στα χέρια μου Γιώργη γιαυτό ούτε καν το σκέφτομαι να το κάνω με τούτο, χώρια τα άλλα θεματάκια.

Αυτό εννοούσα παραπάνω πούλεγα για δωρεάν αλλά δεν ονομάτισα γιατί δεν ξέρω αν ισχύει ή αν ήταν συμφωνία της στιγμής.
Το e moto εν τω μεταξύ είναι εξουσιοδοτημένο Χόντα κανονικά έχω την εντύπωση 99%.
Ναι στον Θοδωρίκο το κάνανε αλλά μόνο για την αλυσίδα. Αν θέλουμε και γρανάζια θέλει βγάλσιμο πίσω τροχό κλπ, έχει λίγη δουλίτσα παραπάνω όσο νάναι.

Καλά θάτανε πάντως να κάνουμε μια ερώτηση και εκεί.
Γιατί όχι ?
Βέβαια εκεί δεν έχουνε AFAM αλλά DID με τιμές μόνο αλυσίδας : 
DID X RING VX2G&B : 86,33
DID X RING ZVMXGGX : 126 
DID X RING DZGBX : 58,30 

Με γρανάζια δίνει 
[ltr]Σετ Γρανάζια-Αλυσίδα Κινήσεως DID-JT για HONDA NC 700X-DCT Χρυσή Αλυσίδα X `Ring (VXG) 17QHNC700VXG69 127,19 € [/ltr]

Στα ίδια λεφτά περίπου έρχονται λοιπόν.
Αν κάνουν και τοποθέτηση δεν το συζητώ συμφέρουν.

Savvas
Admin

Δημοσίευση από gprhellas Την / Το Παρ Μαϊος 18, 2018 10:05 am

έχω παραγγείλει κάτι ψιλολόγια από εκεί, οπότε κατά την παραλαβή θα ρωτήσω.
α, ναί είναι εξουσιοδοτημένο HONDA.
gprhellas

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Παρ Μαϊος 18, 2018 11:30 am

gprhellas έγραψε:έχω παραγγείλει κάτι ψιλολόγια από εκεί, οπότε κατά την παραλαβή θα ρωτήσω.
α, ναί είναι εξουσιοδοτημένο HONDA.
Εύγε βρε Γιώργη, νάσαι καλά και σε ευχαριστώ ! 

Savvas
Admin

Δημοσίευση από gprhellas Την / Το Παρ Μαϊος 18, 2018 11:33 am

gprhellas

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Παρ Μαϊος 18, 2018 11:48 am

Σαν το άλλο θάναι, τούχεις εμπιστοσύνη τη στιγμή που τα άλλα είναι τέρατα ολόκληρα από σίδερο?

Savvas
Admin

Δημοσίευση από Ste7ios Την / Το Παρ Μαϊος 18, 2018 11:50 am

Επειδή με αυτά δεν παίζεις, έχω πάρει το εργαλείο της D.I.D.

Όποιος το χρειάζεται στη διάθεση του.

Καλού κακού όμως θεωρώ πως πρέπει να υπάρχει και ένα εφεδρικό master link...
Ste7ios

Αριθμός μηνυμάτων : 1005
Ημερομηνία εγγραφής : 17/05/2016
Τόπος : Athens

Δημοσίευση από Ste7ios Την / Το Παρ Μαϊος 18, 2018 11:51 am

Savvas έγραψε:
Σαν το άλλο θάναι, τούχεις εμπιστοσύνη τη στιγμή που τα άλλα είναι τέρατα ολόκληρα από σίδερο?
Καμία. Και αν προσέξατε είναι μιας χρήσης... Very Happy
Ste7ios

Δημοσίευση από gprhellas Την / Το Παρ Μαϊος 18, 2018 12:13 pm

Ste7ios έγραψε:
Savvas έγραψε:
Καμία. Και αν προσέξατε είναι μιας χρήσης... Very Happy

Δίκιο έχεις, δεν το είχα προσέξει, .... το εργαλείο D.I.D. είναι και για ξεπριτσίνωμα και για πριτσίνωμα ?

@Ste7ios, έχουμε ξεχάσει την αφεντομουτσουνάρα σου,
(δεν εχεις και καμια φωτο στο avatar όπως εγω μην σε ματιάσουν)
.., τι θα γίνει, κερνάω καφέ θα έρθεις σήμερα?
gprhellas

Δημοσίευση από Ste7ios Την / Το Παρ Μαϊος 18, 2018 12:48 pm

Ναι, τα κάνει όλα!

Ναι ρε’συ, όντως. Ξεμπέρδεψα με τη δουλειά αλλά Παρασκευές έχω μια υποχρέωση και δεν είναι εύκολο. Θα προσπαθήσω να το στριμώξω κάπως.
Ste7ios

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Παρ Μαϊος 18, 2018 1:06 pm

Καλά τώρα μπήκε ΤΟ εργαλείο, η  [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] των εργαλείων αλυσίδας !   
Ποιός σκύβει κείθε κάτω να το κάνει όμως?

Και δεύτερο master link δεν δίνουνε άμα γίνει κανά λάθος σαν πρώτη φορά...

Νάσαι καλά Στέλιο, ευχαριστούμε φίλε μου ! 

Savvas
Admin

Δημοσίευση από Ste7ios Την / Το Παρ Μαϊος 18, 2018 2:05 pm

Θεωρώ ένα καλό εργαλείο σε προφυλάσσει απο στραβές.

Πάντως πωλούνται, π.χ.

Αν εδώ δεν, πρόβλημα τους...
Ste7ios

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Παρ Μαϊος 18, 2018 2:30 pm

Ste7ios έγραψε:Θεωρώ ένα καλό εργαλείο σε προφυλάσσει απο στραβές.

Πάντως πωλούνται, π.χ.

Αν εδώ δεν, πρόβλημα τους...
Άρα για να τα πωλούν αυτοί υπάρχουν και θα τάχουν και εδώ υποθέτω.
Και όπως είπες αν δεν παραγγελία και μια χαρά.

Πάρα πολύ καλή πληροφορία και αυτή ! 

Savvas
Admin

Δημοσίευση από nks1967 Την / Το Παρ Μαϊος 18, 2018 2:37 pm

Ο Αλεξόπουλος που έχει τις DID έχει ασφάλειες ανάλογα τον τύπο της αλυσίδας. Σίγουρα θα έχει και τον πριτσιναδώρο. Μπορεί κάποιος να ρωτήσει.
nks1967

Αριθμός μηνυμάτων : 418
Ημερομηνία εγγραφής : 12/11/2015
Τόπος : ΑΘΗΝΑ

Σελίδα 5 από 6 Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης