Αυτόματος λιπαντήρας αλυσίδας.

Σελίδα 4 από 6 Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω

Απ: Αυτόματος λιπαντήρας αλυσίδας.

Δημοσίευση από Ste7ios Την / Το Πεμ Μαϊος 25, 2017 3:59 pm

Δεν ξέρω πόσο εύκολο είναι να ρυθμίσεις τη ροή... Λογικά συμβιβάζεσαι με το ότι π.χ. το πρωί θα έχεις μικρότερη ροή απο οτι χρειάζεται, και μεγαλύτερη όσο ανεβαίνει η θερμοκρασία.

Υποθέτω θα πρέπει να το τσεκάρεις ανά εποχή που οι διαφορές θερμοκρασίας είναι μεγάλες, και ανάλογα τις ταχύτητες που κινήσαι. Σε ταξιδάκι που έχει και Ε.Ο. π.χ. θα πρέπει να αυξήσεις λίγο τη ροή για να αντισταθμίσεις την έντονη χασούρα απο τη μεγαλύτερη φυγόκεντρο...
Ste7ios

Αριθμός μηνυμάτων : 905
Ημερομηνία εγγραφής : 17/05/2016
Τόπος : Athens

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Πεμ Μαϊος 25, 2017 6:11 pm

Από ότι λένε οι χρήστες δεν ισχύει κάτι τέτοιο αμα βρεις την ροή την πρώτη φορά.

Savvas
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 24867
Ημερομηνία εγγραφής : 13/05/2012
Τόπος : Ελλαδάρα αγάπη μου

Δημοσίευση από enterprise-psi Την / Το Σαβ Αυγ 12, 2017 9:38 am

Δεν ξέρω αν γνωρίζετε αυτό εδώ [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

enterprise-psi

Αριθμός μηνυμάτων : 2029
Ημερομηνία εγγραφής : 18/11/2014
Τόπος : Sector 001

https://www.instagram.com/enterprise_psi/

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Σαβ Αυγ 12, 2017 10:57 am

enterprise-psi έγραψε:Δεν ξέρω αν γνωρίζετε αυτό εδώ [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Δεν το ξέρω, πρέπει να μελετηθεί καλά για να εκφέρω άποψη.

Savvas
Admin

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Παρ Νοε 03, 2017 1:12 pm

Σήμερα πάλι βόλτα να ζεσταθεί η αλυσίδα για να την λιπάνω πάλι πριν την βόλτα.... Rolling Eyes
Τάχω πάρει στο κρανίο λέμε...  κάθε λίγο και λιγάκι αυτή η δουλειά δεν λέει...

Καθάρισμα, λίπανση και το κακό συναπάντημα...θυμήθηκα τα παλιά...

Ε λοιπόν ο κύβος θα ριφθεί με TUTORO που όλοι οι κάτοχοι λένε τα καλύτερα λόγια, βάζουν 90άρα βαλβολίνη που διαρκεί και γω δεν ξέρω πόσο με 5 ευρώ το λίτρο και να πάνε στο καλό τα σπραίυ που στην καλύτερη περίπτωση κάνουν 7,5 ευρώ το ένα για τους ψαγμένους γιατί οι άλλοι ταλαίπωροι σύντροχοι δίνουν και 10άρια και 12άρια και παραπάνω...

Το απλούστερο παίρνουν οι σύντροχοι και στοιχίζει μαζί με τα μεταφορικά 92,51 ευρωπαϊκά . 
Αν το μεταφράσουμε σε σπραίυ μας κάνουν 9 σπραίυ που διαρκούν πείτε πόσο ...οπότε να πα να μαμηθεί θα το βάλω προσωπικά και τέρμα...

Savvas
Admin

Δημοσίευση από Cube capacity Την / Το Παρ Νοε 03, 2017 1:24 pm

Εγω να κανω μια ερωτηση

ΓΙατι θα πρεπει να ειναι ζεστη η αλυσιδα για να τις βαλουμε σπρει;;

Ναι λενε οτι ''τραβαει καλυτερα'' αναμεσα στα ο ρινκ.

Το to belray που χρησιμοποιήω ειναι νερουλο και μολις κατσει επανω πιζει να το πω ετσι.Και μολις κανω καποια μετρα ουτος η αλλως θα ζεσταθει η αλυισιδα

ΓΙατι θα πρεπει να ''ζεστανω'' την αλυδσιδα δλδ''' πριν βαλω σπρει;;

Cube capacity

Αριθμός μηνυμάτων : 192
Ημερομηνία εγγραφής : 10/08/2017
Τόπος : Αθηνα

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Παρ Νοε 03, 2017 1:42 pm

Cube capacity έγραψε:Εγω να κανω μια ερωτηση

ΓΙατι θα πρεπει να ειναι ζεστη η αλυσιδα για να τις βαλουμε σπρει;;

Ναι λενε οτι ''τραβαει καλυτερα'' αναμεσα στα ο ρινκ.

Το to belray που χρησιμοποιήω ειναι νερουλο και μολις κατσει επανω πιζει να το πω ετσι.Και μολις κανω καποια μετρα ουτος η αλλως θα ζεσταθει η αλυισιδα

ΓΙατι θα πρεπει να ''ζεστανω'' την αλυδσιδα δλδ''' πριν βαλω σπρει;;

Τόπες μόνος σου το γιατί Γιώργη.
Και όχι μόνο να τη ζεστάνεις αλλά να την αφήσεις κιόλας για 2-3 ώρες να κάτσει καλά το λάδι παντού.
Αναφέρεται στις οδηγίες του κατασκευαστή του σπραίυ. Δεν θυμάμαι το Bel Ray τι λέει γιατί δεν το βάζω πλέον.

Αυτά βέβαια είναι λεπτομέρειες και το βέλτιστο για τους πολύ ψείρες. Φυσικά οι περισσότεροι όχι μόνο δεν το κάνουν αλλά ούτε καν λιπαίνουν. 

Εμένα πάντως μου την έχει δώσει η όλη διαδικασία και θα πάρω - τοποθετήσω τον αυτόματο λιπαντή. Σιχάθηκα, κουράστηκα...και τα ίδια και σε μεγάλο ταξίδι...εεεε νισάφι...

Ή θα βάλω αυτό το πράμα ή θα πάρω με άξονα.... ...φθηνότερα μούρχεται το TUTORO....

Savvas
Admin

Δημοσίευση από Cube capacity Την / Το Παρ Νοε 03, 2017 1:54 pm

Θα επιστρεψω μου φαινεται στην παλια καλη βαλβολινουλα και ας μυριζει λιγο οταν καιγεται.

Απο την μια για να πλυνεις/ζεστανει/λαδωσεις αλυσιδα θες 2 ωρες!

Απο την αλλη αν παρεις ενα συστημα σαν το τουτορο (καλη φαση) θες 100€

Ο αξονας ειναι η καλυτερη λυση! Laughing Laughing Laughing Laughing
Cube capacity

Αριθμός μηνυμάτων : 192
Ημερομηνία εγγραφής : 10/08/2017
Τόπος : Αθηνα

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Παρ Νοε 03, 2017 2:01 pm

Cube capacity έγραψε:Θα επιστρεψω μου φαινεται στην παλια καλη βαλβολινουλα και ας μυριζει λιγο οταν καιγεται.

Απο την μια για να πλυνεις/ζεστανει/λαδωσεις αλυσιδα θες 2 ωρες!

Απο την αλλη αν παρεις ενα συστημα σαν το τουτορο (καλη φαση) θες 100€

Ο αξονας ειναι η καλυτερη λυση! Laughing Laughing Laughing Laughing
 Μη με βουρλίζεις....δεν θέλω και πολύ.....

Ωχ ωχ ωχ...αιτία διαζυγίου....:
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Savvas
Admin

Δημοσίευση από Ste7ios Την / Το Παρ Νοε 03, 2017 2:32 pm

Τα περισσότερα σπρέι όντως κανονικά θέλουν ζεστή αλυσίδα για να μπορέσει να πάει παντού το λιπαντικό. Πρέπει να αναφέρεται στις οδηγίες χρήσης του.

Η βαλβολίνη με το χέρι δεν είναι καλή ιδέα γιατί φεύγει πολύ γρήγορα (φυγοκεντρίζεται και την πετάει) και θα έχεις μεγάλα κενά χωρίς λίπανση, οπότε ή θα είσαι συνέχεια με ένα πινέλο στο χέρι ή βάζεις κάποιον λιπαντή και τελειώνει η ιστορία... 100€, 100... Αξίζει τον κόπο και τη μανούρα που γλιτώνεις και κερδίζεις σε μακροζωία αλυσίδας και γραναζιών...

Βαλβολίνη θα έλεγα ακόμη με ακόμη μικρότερο ιξώδες (80) ειδικά τον χειμώνα.
Ste7ios

Δημοσίευση από Ste7ios Την / Το Παρ Νοε 03, 2017 2:37 pm

enterprise-psi έγραψε:Δεν ξέρω αν γνωρίζετε αυτό εδώ [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Αν κατάλαβα καλά είναι χειροκίνητο, πρέπει να περιστρέφεις το ματσούκι που έχει για να δημιουργεί πίεση και να κατεβάσει το λάδι...

Ok... κάπως καλύτερο από το πινέλο, αλλά προσωπικά θα το θυμόμουν κάθε Πάσχα & Χριστούγεννα! Very Happy
Ste7ios

Δημοσίευση από enterprise-psi Την / Το Παρ Νοε 03, 2017 2:40 pm

Εδώ βαρέθηκα εγώ Σάββα, που δεν την λάδωνα κιόλας Laughing Laughing Laughing Laughing  

Όσοι έχουν βάλει TUTORO λένε τα καλύτερα λόγια στο cb500xforums, ο  άλλος έχει 30.000 μίλια, και δεν την έχει πλύνει ποτέ,  και είναι ακόμα οι δείκτες στο πράσινο , χωρίς κόμπους. Shocked
enterprise-psi

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Παρ Νοε 03, 2017 2:41 pm

Δεν κάνει ...το βέλτιστο σχέσης απόδοσης - τιμής πούχω προσωπικά καταλήξει είναι το TUTORO.
Θα μελετήσω λίιιγο ακόμα σχετικά με το ποιο από τα 3 πούχει η ιστοσελίδα να πάρω και θα ριφθεί ο κύβος.

Ε ναι Θοδωρή και πίστεψέ με δεν είναι οι μόνοι που τα λένε.
Και ναι δεν την καθαρίζει κανένας από όσους έχω ρωτήσει..ΚΑΝΕΝΑΣ....απλά γεμίζουν το δοχειάκι με βαλβολινούλα των 5 ευρώ και τέλος τα παραμύθια.

Savvas
Admin

Δημοσίευση από Akis1212 Την / Το Παρ Νοε 03, 2017 4:51 pm

Ste7ios έγραψε:Τα περισσότερα σπρέι όντως κανονικά θέλουν ζεστή αλυσίδα για να μπορέσει να πάει παντού το λιπαντικό. Πρέπει να αναφέρεται στις οδηγίες χρήσης του.

Η βαλβολίνη με το χέρι δεν είναι καλή ιδέα γιατί φεύγει πολύ γρήγορα (φυγοκεντρίζεται και την πετάει) και θα έχεις μεγάλα κενά χωρίς λίπανση, οπότε ή θα είσαι συνέχεια με ένα πινέλο στο χέρι ή βάζεις κάποιον λιπαντή και τελειώνει η ιστορία... 100€, 100... Αξίζει τον κόπο και τη μανούρα που γλιτώνεις και κερδίζεις σε μακροζωία αλυσίδας και γραναζιών...

Βαλβολίνη θα έλεγα ακόμη με ακόμη μικρότερο ιξώδες (80) ειδικά τον χειμώνα.
Ο Σάββας με το NC(υπάρχει και άλλος Σάββας με NC, που τον φωνάζουν και Σάκη Very Happy ) λαδώνει μόνο με βαλβολίνη από την αρχή, όπως λέει και η Honda βέβαια(και μάλιστα κάθε 800-1000χλμ. αλλά με πολύ προσεκτικό λάδωμα, και φυσικά καθάρισμα) και έχει κάνει 48000χλμ. με την μαμά αλυσίδα, και δεν έχει ούτε κόμπο, και δείχνει σαν καινούργια
Ο λιπαντήρας κατά την γνώμη μου αξίζει μόνο αυτό που επεμβαίνεις και ρυθμίζεις ο ίδιος την λίπανση(ηλεκτρικό) γιατί οι συνθήκες στον δρόμο αλλάζουν συνεχώς(ειδικά για όσους βολτάρουν και χειμώνα) με βροχές, νερά και χώματα και αυτό με την σταθερή λίπανση σε πολλές από τις παραπάνω περιπτώσεις δεν θα δίνει αρκετή λίπανση αφού θα χρειάζεται να "στάζει" περισσότερο
Μικρότερης σημασίας μειονεκτήματα τα δεματικά και τα σωληνάκια πάνω στο μηχανάκι αλλά και η απαίτηση διαφορετικού λιπαντικού(ιξώδες) ανάλογα την θερμοκρασία
Akis1212

Αριθμός μηνυμάτων : 618
Ημερομηνία εγγραφής : 05/05/2016
Τόπος : Αθήνα

Δημοσίευση από Ste7ios Την / Το Παρ Νοε 03, 2017 6:21 pm

Τα ηλεκτρονικά σαφώς και σου δίνουν πολύ περισσότερες ευκολίες (από πιο εύκολη ρύθμιση με το χέρι ή ούτε καν αν έχουν ενσωματωμένο GPS ή παίρνουν από αλλού την ταχύτητα και απεξάρτηση από το ιξώδες) αλλά όχι και ότι τα βαρυτικά δεν είναι λύση.

Σίγουρα καλύτερη από το σπρέι, αλλά και αυτά μπορούν να είναι αυτόματα (σημαντικότατο για μένα) και να ρυθμιστεί η ροή βέλτιστα αρκεί να έχεις το νου σου...

Προσωπικά δεν βασίστηκα στη Honda, άλλο κατασκευαστή δικύκλων ή όποια άλλη εταιρεία εμπλέκεται με τα δίτροχα, αλλά σε πληροφορίες για μηχανολόγους, βιομηχανικές εφαρμογές κλπ για να καταλάβω τι παίζει με τη λίπανση και αυτόν τον τρόπο μετάδοσης και να καταλήξω σε ο,τι κατέληξα...

Η Honda και κάθε Honda δεν θα σου πει πιο είναι το μηχανολογικά ορθό. Όλοι προσπαθούν να συμβιβάσουν τα της ασφάλειας, της πρακτικότητας και της τσέπης τους...

Η 90άρα βαλβολίνη έχει υψηλό ιξώδες και παραμένει περισσότερο αλλά και πάλι κάνει κοιλιά η λίπανση. Άρα τζάμπα η αλυσίδα που πείρα για standby! Very Happy

Πέρα από τα τεχνικά πάντως, μακροζωίες κλπ για μένα αξίζει γιατί έχεις ένα μπελά λιγότερο στο κεφάλι σου. Ανεκτίμητο!
Ste7ios

Δημοσίευση από Akis1212 Την / Το Παρ Νοε 03, 2017 6:55 pm

Στέλιο το έχουμε ξανασυζητήσει το θέμα
Είναι και θέμα τρόπου σκέψης
Εμένα ο λιπαντήρας(άδεισμα - γέμισμα, επιλογή βαλβολίνης ανάλογα την θερμοκρασία, ρύθμιση ροής) που φαίνονται σκοτούρα. Ένα πέρασμα με σπρέι μου φαίνεται πολύ πιο απλό
Αν και το σπρέι δεν είναι σαν την βαλβολίνη

ΥΓ. αν το λέει η Honda είναι νόμος για εμένα Very Happy
Akis1212

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Παρ Νοε 03, 2017 7:23 pm

Όντως ανεκτίμητο να μην ασχολείσαι με τη βρώμα της αλυσίδας εκτός από την πλήρωση του δοχείου.

Όσο αφορά τώρα τη ρύθμιση του TUTORO τα πράγματα είναι απλούστατα όπως λένε οι κάτοχοι από την χρήση στην  πράξη. Όλες και όλες τρεις και μοναδικές ρυθμίσεις όπως αποδείχθηκε στην πράξη επαναλαμβάνω.  
Στην πόλη θέλει ρύθμιση 1.5 στροφή, σε ταξίδι σε καλούς δρόμους 2 στροφές, στο χώμα 1 στροφή . Εδώ βέβαια ίσως να χρειαστεί λίγη δοκιμή για το μοτό του καθενός μας.

Το ηλεκτρονικό άριστο μεν αλλά ξεφεύγει στην τιμή και ελάχιστοι το έχουν μάλλον γιαυτό το λόγο αλλά και γιατί αν μπορείς να κάνεις δουλειά με το φθηνότερο γιατί να πας στο ακριβότερο νοοτροπία.

Μία κριτική από άλλο φόρουμ που ψάχνεται το θέμα και εκεί παρατίθεται αυτούσια για να δείτε τι κάνει (Πηγή : Advride.gr) και τα γράφει αναβάτης που πιάνουν τα χέρια του και ασχολείται προσωπικά. Αυτό έχει τεράστια σημασία για μένα τουλάχιστον. Λέει λοιπόν : 

<<και γω τα σνομπαριζα τα συστηματα αυτολιπανσης μεχρι να βαλω το πρωτο συστημα (tutoro),στην τοτε μηχανη του τάδε.
το εζησα live σε ταξιδι γεωργια,αρμενια και οταν γυρισαμε απ αυτο ολη η παρεα αγορασαμε το ιδιο και το εχουμε ολοι μεχρι τωρα.
το εχω ψαξει αρκετα και εχω μελετησει ολες τις μαρκες με συστηματα αυτολιπανσης που υπαρχουν στην αγορα και εγω καταληξει οτι το καλυτερο,απλουστερο
και πιο αποδοτικο ειναι το tutoro. (δεν ειναι τυχαιο που το ειχε επιλεξει ο τάδε  αφου για οτιδηποτε αγορασει κανει ενδελεχη ερευνα αγορας)
τα πλεονεκτηματα του tutoro απεναντι στα αλλα της αγορας αλλα και απεναντι στα σπρευ κλπ ειναι...
απλη κατασκευη και πανευκολη τοποθετηση αφου ειναι αυτονομο συστημα και πληρες αυτοποιημενο χωρις να χρειαζεται να συνδεθει με καποιο ηλεκτρικο η αλλο
εξαρτημα πανω στην μηχανη.
λιπαινει αυτοματα μονο του μονο οταν κινειται η μηχανη και οταν ειναι σταματημενη δεν λιπαινει,πχ το nemo2 αν ξεχασεις καποια φορα να κλεισεις την ροη του
αυτο θα συνεχισει να λιπαινει με οτι συνεπαγεται.
ολα τα συστηματα αυτολιπανσης,λιπαινουν συνεχομενα την μηχανη αρα κανουν καλυτερη λιπανση και μεγαλωνουν την ζωη των αλυσιδογραναζων.
επειδη χρησιμοποιουνε κατα κυριο λογω βαλβολινη,εκτος την λιπανση διατηρουνε και καθαρη την αλυσιδα γραναζια της μηχανης.
με το σπρευ και τις ουσιες που εχει, η σκονη,χωμα,βρωμα κολλανε στα αλυσυδογραναζα με οτι συνεπαγεται.
σε ταξιδι που καναμε 7500 χλμ στην γεωργια,αρμενια,οι 2 που βαζαμε σπρευ αλυσιδας οταν γυρισαμε οι αλυσιδες μας ηταν μεσα στην μουργα και ειχαν χασει
πανω απο το 50% της ζωης τους,εκτος οτι ενα μεγαλο σπρευ δεν μας εφτασε γιατι επρεπε να λιπανουμε καθε μερα,αφου καναμε καθημερινα πανω απο 500χλμ
ο παντελης που ειχε το tutoro απλα δεν ασχοληθηκε ποτε αφου το δοχειο του tutoro χωραει 50ml βαλβολινη και βγαζει 3000χλμ.
και οταν γυρισε τα αλυσιδογραναζα του ηταν πεντακαθαρα και σαν καινουργια.
1 λιτρο βαλβολινη 90αρα κοστιζει περιπου 5 ευρω και κανει μ αυτην πολλες δεκαδες χιλιαδες χλμ,συν οτι μειωνεις στο 50% τις αλλαγες αλυσυδογραναζων και
το πλυσιμο-καθαρισμα τους,οποτε μακροπροθεσμα ειναι πολυ πιο φθηνο απο το σπρευ και το κυριοτερο ΔΕΝ ΑΣΧΟΛΕΙΣΑΙ,ειναι σαν να εχεις διαφορικο.
το tutoro εχει και διπλο τσουτσουνακι[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.] αν θελει καποιος να το βαλει ωστε να λιπαινει και απο τις δυο μεριες το γραναζι
εμεις το εχουμε βαλει με μονο, λιγο πιο πισω απο το μπροστα γραναζι για ευκολια και επειδη στις συγκεκριμενες μηχανες εκει βολευε καλυτερα,αλλα γενικα
μπορει καποιος να το προσαρμοσει οπου θελει αναλογα την μηχανη που εχει.
ενδεικτικα φετος σε ταξιδι 15000χλμ στα ΣΤΑΝ,4 μηχανες με tutoro σε απιστευτα δυσκολο και επιπονο ταξιδι για εμας και τις μηχανες,γυρισαμε με τις μηχανες
και εμας[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.] στα μαυρα μας χαλια αλλα με καθαρα και σε αριστη κατασταση αλυσυδογραναζα (αυτο νομιζω τα λεει ολα)>>

Νομίζω ότι η άποψη του παραπάνω συντρόχου με τα παραδείγματα που δίνει  όντως τα λέει όλα.
Και επαναλαμβάνω ότι πρόκειται για τεχνίτη που ντρέπεται να τον δει συνεργείο είτε απλό είτε εξουσιοδοτημένο, κατεβάζει - επισκευάζει κινητήρες και τα πάντα όλα.

Βέβαια ο καθείς έχει την άποψή του και είναι σεβαστή, άλλωστε έχουμε πει άπειρες φορές κάνει ότι θέλει ο καθείς με το μοτό του.
Προσωπικά βαρέθηκα τόσα χρόνια τα ίδια και τα ίδια, γέρασα πλέον για να ασχολούμαι με τέτοιες ιστορίες.
Πιστεύω ότι έχω τις καλύτερες γνωμες που μπορεί να υπάρξουν επί του θέματος οπότε όπως προανέφερα θα προχωρήσω μελετώντας απλά αν και εφόσον αξίζουν τα 30 επιπλέον ευρώ για να πάρω το ακριβότερο TUTORO ή το φθηνότερο. Over and out. Σε λίγο καιρό θα δείτε το εν λόγο τοποθετημένο.

Savvas
Admin

Δημοσίευση από enterprise-psi Την / Το Παρ Νοε 03, 2017 7:52 pm

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.], αλλά αργότερα για μένα, γιατί έχουμε και μεγάλο σέρβις σε λίγο What a Face
enterprise-psi

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Παρ Νοε 03, 2017 7:59 pm

enterprise-psi έγραψε:[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.], αλλά αργότερα για μένα, γιατί έχουμε και μεγάλο σέρβις σε λίγο  What a Face
Περίμενε, το ψάχνω σοβαρά, παίρνω πληροφορίες από συντρόχους που τόχουν, θα πάω να το δω.
Ίσως λέω ίσως μη το δέσετε, παίξει και ομαδική αγορά αν βρεθεί κάποιος τρόπος που δεν το βλέπω γιατί στην σελίδα τους δεν λένε κάτι για ομαδικές κλπ.

Άμα παίξει όμως ομαδική θάναι στο ατάκα και επιτόπου γιατί τώρα είναι ζεστός ο κόσμος.

Savvas
Admin

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Παρ Νοε 03, 2017 8:02 pm

Αν τυχόν ενδιαφέρεται και άλλος απο εδώ πείτε το να σας ειδοποιήσω αν παίξει κάτι για ομαδική.

Savvas
Admin

Δημοσίευση από Akis1212 Την / Το Παρ Νοε 03, 2017 8:56 pm

Αν κάνεις ταξίδια 7500χλμ. σε χώρες όπως η Γεωργία και η Αρμενία σαφώς και είναι απαραίτητος ο λιπαντήρας
Που να βάζεις σπρέι κάθε 500-1000χλμ. και να καθαρίζεις κάθε 1500-2500χλμ. σε τέτοια ταξίδια
Προσωπικά δεν το έχω ψάξει καθόλου αλλά μίλησα για το ηλεκτρικό(από ότι έχω διαβάσει σε ανάλογα φόρουμ) γιατί λένε ότι θέλουν να ρυθμίζουν την ροή, γιατί άλλη ροή λίπανσης απαιτείται σε 100χαω και άλλη στα 160χαω χώρια από τις άλλες διαφοροποιήσεις λίπανσης που απαιτούνται και ανέφερα παραπάνω(νερά, χώμα και βροχή)
Akis1212

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Παρ Νοε 03, 2017 9:32 pm

Akis1212 έγραψε:Αν κάνεις ταξίδια 7500χλμ. σε χώρες όπως η Γεωργία και η Αρμενία σαφώς και είναι απαραίτητος ο λιπαντήρας
Που να βάζεις σπρέι κάθε 500-1000χλμ. και να καθαρίζεις κάθε 1500-2500χλμ. σε τέτοια ταξίδια
Προσωπικά δεν το έχω ψάξει καθόλου αλλά μίλησα για το ηλεκτρικό(από ότι έχω διαβάσει σε ανάλογα φόρουμ) γιατί λένε ότι θέλουν να ρυθμίζουν την ροή, γιατί άλλη ροή λίπανσης απαιτείται σε 100χαω και άλλη στα 160χαω χώρια από τις άλλες διαφοροποιήσεις λίπανσης που απαιτούνται και ανέφερα παραπάνω(νερά, χώμα και βροχή)
Όχι ηλεκτρικό, όχι ότι λειτουργεί με κενό και χρειάζεται παρέμβαση σε οτιδήποτε του μοτό.
Επιθυμητό να παραμείνει το μοτό ΟΕΜ και να επανέρχεται σε ΟΕΜ κατάσταση ΑΜΕΣΑ.
Αυτή είναι η νοοτροπία μου ως γνωστόν σε οτιδήποτε βάζω με ελάχιστες εξαιρέσεις.

Στο συγκεκριμένο που αναφέρομαι χρειάζονται μόνο οι παραπάνω ρυθμίσεις που για μένα που κινούμαι μόνο έξω και ελάχιστα χώμα ουσιαστικά στις δύο στροφές θα πάει και τέλος. Τώρα αν αποφασίσω να πάω πολύ χώμα το να το γυρίσω και μια στροφή δεν μου φαίνεται και τόσο δύσκολο.  Ο μέσος όρος είναι στις δύο στροφές με οποιαδήποτε ταχύτητα κινείσαι σε άσφαλτο. Από ότι λένε οι κάτοχοι ε?

Τα ταξίδια των 7.500 χλμ δεν είναι η ουσία του θέματος.
Η ουσία εστιάζεται στο πως λειτούργησε ο λιπαντής και πως ήταν μετά το σύστημα μετάδοσης σε σχέση με τα σπραίυ των άλλων καθώς επίσης η ψυχική γαλήνη - ξεκουραση του αναβάτη που δεν είχε να ασχοληθεί με κάτι ακόμα.

Αναρωτιέμαι τι θα βρω από τα βρωμοσπραίυ όταν ανοίξω το εμπρός γρανάζι αλλά πριν το βάλω θα πάει για καλό πλύσιμο να φύγουν τα πάντα όλα. Μετά θα δω πως θάναι. Βαλβολινούλα και Άγιος Σοιχίρο λέμε, όπως το Ευαγγέλιο της 

Βέβαια ότι και να λέει όποιος και να το λέει αν δεν το δοκιμάσεις ο ίδιος δεν μπορείς νάχεις ασφαλή άποψη αλλά αλλιώς δεν γίνεται από κάπου πρέπει να πάρεις πληροφορίες και αν δεν πληρώσεις να δοκιμάσεις δεν μαθαίνεις. Ελπίζω νάχουν δίκιο όσοι διαρρηγνύουν τα ιμάτιά τους περί αυτού.

Savvas
Admin

Δημοσίευση από enterprise-psi Την / Το Παρ Νοε 03, 2017 9:43 pm

Εγώ πείστηκα με τον άλλο που είναι Αγγλία, 30.000 μίλια με την μαμά αλυσίδα. Εκεί και αν έχει υγρασία, και ο δρόμος συνέχεια βρεγμένος.   Δυο φόρες άλλαξε λάστιχα, και ξαναμπήκε στον ίδιο δείκτη η ρόδα.  Και πλύσιμο ποτέ, όπως λέει και ο ίδιος, οτι διώξει το πιεστικό Laughing

εδιτ

εκτός αν μας δουλεύουν όλοι αυτοί Laughing Laughing Laughing
enterprise-psi

Δημοσίευση από aldel Την / Το Παρ Νοε 03, 2017 9:45 pm

Φιτίλια μου βάλατε, παλιοαλυσιδογραναζάκηδες...
aldel

Αριθμός μηνυμάτων : 365
Ημερομηνία εγγραφής : 29/11/2012
Τόπος : Αθήνα, Καβάλα, Βρυξέλλες...

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Παρ Νοε 03, 2017 10:03 pm

enterprise-psi έγραψε:Εγώ πείστηκα με τον άλλο που είναι Αγγλία, 30.000 μίλια με την μαμά αλυσίδα. Εκεί και αν έχει υγρασία, και ο δρόμος συνέχεια βρεγμένος.   Δυο φόρες άλλαξε λάστιχα, και ξαναμπήκε στον ίδιο δείκτη η ρόδα.  Και πλύσιμο ποτέ, όπως λέει και ο ίδιος, οτι διώξει το πιεστικό Laughing

εδιτ

εκτός αν μας δουλεύουν όλοι αυτοί Laughing Laughing Laughing
Εμ?
Είναι δυνατόν και εδώ και έξω νάναι όλοι ψεύτες και παλαβοί ?
aldel έγραψε:Φιτίλια μου βάλατε, παλιοαλυσιδογραναζάκηδες...
Ψύλοι στα αυτιά μου μπήκανε βρε πω πω πω....
Πάρε πάρε τώρα που γυρίζει λέμε...

Savvas
Admin

Σελίδα 4 από 6 Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης