Αυτόματος λιπαντήρας αλυσίδας.

Σελίδα 3 από 6 Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

Απ: Αυτόματος λιπαντήρας αλυσίδας.

Δημοσίευση από nks1967 Την / Το Δευ Ιουν 27, 2016 1:53 pm

Ste7ios έγραψε:Πάντως ακόμη και τα βαρυτικά δεν είναι και τόσο ημίμετρα. Μπορεί να μην λειτουργούν με τον βέλτιστο τρόπο που δουλεύει ένα ηλεκτρικό, αλλά σίγουρα δουλεύουν πολύ καλύτερα απο τα σπρέι... Πάλι κερδισμένος είσαι χωρίς να ξοδευτείς.

Εγώ πάντως δεν έχω μετανιώσει καθόλου. Τη στιγμή που άλλοι έχουν αλλάξει αλυσιδογράναζα από τα 10.000 Km και τεντώνουν και ξανατεντώνουν, εγώ στα 25.000 Km δεν έχει χρειαστεί να ασχοληθώ καθόλου, ούτε καν για καθάρισμα... Ανεκτίμητο! 

Ο διπλασιασμός της διάρκειας ζωής είναι μια εντελώς πεσιμιστική εκτίμηση... Μπορείς να περιμένεις x3! Κάποιοι έχουν καταφέρει πολύ παραπάνω!

Δεν πρόσεξα αν έχει αναφερθεί κάπου, για τι κόστος μιλάμε για το απλό ο βαρυτικό;
nks1967

Αριθμός μηνυμάτων : 441
Ημερομηνία εγγραφής : 12/11/2015
Τόπος : ΑΘΗΝΑ

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δημοσίευση από Ste7ios Την / Το Δευ Ιουν 27, 2016 2:00 pm

Γύρω στα 100€. Παίζουν διάφορα... Και πιο φθηνά ακόμη...
Ste7ios

Αριθμός μηνυμάτων : 1101
Ημερομηνία εγγραφής : 17/05/2016
Τόπος : Athens

Δημοσίευση από nks1967 Την / Το Δευ Ιουν 27, 2016 2:11 pm

Αυτό ναι, λογική θα έλεγα τιμή.

Υπάρχουν και άλλες λύσεις: study
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
nks1967

Αριθμός μηνυμάτων : 441
Ημερομηνία εγγραφής : 12/11/2015
Τόπος : ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από Ste7ios Την / Το Δευ Ιουν 27, 2016 2:41 pm

Καλές οι πατέντες αλλά στην προκειμένη περίπτωση πρέπει να γνωρίζεις πολύ καλά τι κάνεις (καταλληλότητα υλικών) και να έχεις τα μέσα ώστε να προκύψει κάτι αξιόπιστο (δεν σε παίρνει να αδειάσει το λάδι στον δρόμο ή να ψεκάζετε το λάστιχο ή σε ένα ταξίδι να μείνεις ξεκρέμαστος) και να μπορεί να ενταχθεί στην μηχανή χωρίς να την κάνει καραγκιόζ μπερντέ... Έχω σκεφτεί λύση για ηλεκτρονικό με Arduino αλλά ούτε συμφέρει ούτε μπορεί να τοποθετηθεί γιατί βγαίνει γκουμούτσα.

Μια πιο απλή χειροκίνητη κατασκευή είναι πιο εφικτή αλλά είμαι σίγουρος για μένα οτι είτε θα ξέχναγα να ανοίξω ή να κλείσω π.χ. το βανάκι. Άσε καλύτερα...
Ste7ios

Δημοσίευση από Akis1212 Την / Το Δευ Ιουν 27, 2016 2:46 pm

Ste7ios έγραψε:Πάντως ακόμη και τα βαρυτικά δεν είναι και τόσο ημίμετρα. Μπορεί να μην λειτουργούν με τον βέλτιστο τρόπο που δουλεύει ένα ηλεκτρικό, αλλά σίγουρα δουλεύουν πολύ καλύτερα απο τα σπρέι... Πάλι κερδισμένος είσαι χωρίς να ξοδευτείς.

Εγώ πάντως δεν έχω μετανιώσει καθόλου. Τη στιγμή που άλλοι έχουν αλλάξει αλυσιδογράναζα από τα 10.000 Km και τεντώνουν και ξανατεντώνουν, εγώ στα 25.000 Km δεν έχει χρειαστεί να ασχοληθώ καθόλου, ούτε καν για καθάρισμα... Ανεκτίμητο! 

Ο διπλασιασμός της διάρκειας ζωής είναι μια εντελώς πεσιμιστική εκτίμηση... Μπορείς να περιμένεις x3! Κάποιοι έχουν καταφέρει πολύ παραπάνω!

Ποιος αλλάζει βρε Στέλιο στα 10000χλμ αλυσιδογράναζα?
Akis1212

Αριθμός μηνυμάτων : 621
Ημερομηνία εγγραφής : 05/05/2016
Τόπος : Αθήνα

Δημοσίευση από Ste7ios Την / Το Δευ Ιουν 27, 2016 2:59 pm

Άκη οι μαμά αλυσίδες (D.I.D. & R.K.) που φόραγαν τα πρώτα NC (2012) δεν ήταν για πολλά πολλά. Η αλυσίδες αυτές - το συγκεκριμένο μοντέλο - δεν υπήρχαν ήδη απο τότε στο εμπόριο. Παλιό στοκάρισμα της HONDA φαίνεται. Έξω δεν είναι λίγοι αυτοί που τις άλλαξαν αρκετά νωρίς καθώς παρουσιάζαν σφικτά σημεία ενώ μια φουρνιά D.I.D. έφαγε και ανάκληση λόγο προβλήματος στη θερμική επεξεργασία τους με κίνδυνο να σπάσουν... 

Αν θυμάμαι καλά και ο white την άλλαξε σχετικά νωρίς.
Ste7ios

Δημοσίευση από Akis1212 Την / Το Δευ Ιουν 27, 2016 4:00 pm

Ste7ios έγραψε:Άκη οι μαμά αλυσίδες (D.I.D. & R.K.) που φόραγαν τα πρώτα NC (2012) δεν ήταν για πολλά πολλά. Η αλυσίδες αυτές - το συγκεκριμένο μοντέλο - δεν υπήρχαν ήδη απο τότε στο εμπόριο. Παλιό στοκάρισμα της HONDA φαίνεται. Έξω δεν είναι λίγοι αυτοί που τις άλλαξαν αρκετά νωρίς καθώς παρουσιάζαν σφικτά σημεία ενώ μια φουρνιά D.I.D. έφαγε και ανάκληση λόγο προβλήματος στη θερμική επεξεργασία τους με κίνδυνο να σπάσουν... 

Αν θυμάμαι καλά και ο white την άλλαξε σχετικά νωρίς.

Ανάκληση έγινε για τις R.K. τουλάχιστον για την Ελλάδα. Για έξω δεν ξέρω
Akis1212

Αριθμός μηνυμάτων : 621
Ημερομηνία εγγραφής : 05/05/2016
Τόπος : Αθήνα

Δημοσίευση από Ste7ios Την / Το Δευ Ιουν 27, 2016 4:25 pm

Έχεις δίκιο, η ανάκληση ήταν για τις R.K.
Ste7ios

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Δευ Ιουν 27, 2016 7:45 pm

Στέλιο τι λάδι βάζεις στον λιπαντήρα ?
Δεν πιστεύω να χρειάζεται της μανας του (κατασκευαστή SCOTTOIL πως τον λένε) συνέχεια ?

ΕΝΤΙΤ :Όσο αφορά το κόστος τώρα εξαρτάται από πολλά, κάποιος που κάνει ταξίδια δεν προλαβαίνει τα σπραίυ που κάνουν τα καλά από 11-14 ευρώ και άμα είσαι και τακτικός κάθε 500 χλμ λίπανση τα τρώς στα πατ κιουτ, άμα κάνω υπολογισμό μόνο από εκεί και όχι για τα αλυσιδογράναζα να δει κάποιος πότε κάνει απόσβεση να πάθει πλάκα, υπολογίστε το και θα δείτε όσοι έχετε απορίες, τώρα για τα βαρυτικά - υποπιέσεως κλπ προσωπικά δεν θα πάρω, ότι πληρώσεις παίρνεις.
Βαλβολίνη δε προσωπικά δεν διακινδυνεύω να βάλω να τρέξει στο πίσω λάστιχο και να έχουμε άλλα...

Savvas
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 27739
Ημερομηνία εγγραφής : 13/05/2012
Τόπος : Ελλαδάρα αγάπη μου

Δημοσίευση από Ste7ios Την / Το Δευ Ιουν 27, 2016 11:24 pm

Savvas έγραψε:Στέλιο τι λάδι βάζεις στον λιπαντήρα ?
Δεν πιστεύω να χρειάζεται της μανας του (κατασκευαστή SCOTTOIL πως τον λένε) συνέχεια ?
Έχω ακόμα το χειμερινό Scottoil Blue που ήρθε μαζί του (250ml) και το Scottoil Red (500ml) μόλις σκαρφαλώσει η θερμοκρασία στους 25°C και βάλε.

Η σύσταση του είναι λίγο πολύ αυτή της βαλβολίνης (δηλ. ορυκτέλαιο με πρόσθετα EP και κάποια ακόμη αντιδιαβρωτικά).

Η βαλβολίνη προτείνεται γενικά καθώς έχει τα πρόσθετα EP (Extreme Pressure, πιθανώς MoS2) που το λάδι της μηχανής δεν έχει. Με μια 75W είσαι ok και άντε να ανέβεις σε 80W για το χειμώνα.

Savvas έγραψε:ΕΝΤΙΤ :Όσο αφορά το κόστος τώρα εξαρτάται από πολλά, κάποιος που κάνει ταξίδια δεν προλαβαίνει τα σπραίυ που κάνουν τα καλά από 11-14 ευρώ και άμα είσαι και τακτικός κάθε 500 χλμ λίπανση τα τρώς στα πατ κιουτ, άμα κάνω υπολογισμό μόνο από εκεί και όχι για τα αλυσιδογράναζα να δει κάποιος πότε κάνει απόσβεση να πάθει πλάκα, υπολογίστε το και θα δείτε όσοι έχετε απορίες, τώρα για τα βαρυτικά - υποπιέσεως κλπ προσωπικά δεν θα πάρω, ότι πληρώσεις παίρνεις.
Ίσως σε βοηθήσει στους υπολογισμούς το ότι έχω ξοδέψει μόλις 50ml από το μπλε, και 175ml από το κόκκινο, σύνολο 225ml για 18.364 χλμ χωρίς να είμαι τσιγκούνης στη ροή (μία με δύο το λεπτό, ανάλογα)...

Δηλ. τα 60ml του eSystem πρέπει να σου βγάζουν περίπου 2.900 χλμ Όχι άσχημα νομίζω...

Αν το κάνω σε λεφτά, έχω ξοδέψει κάτι λιγότερο από 6€. Σπουδαία τα λάχανα...

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Savvas έγραψε:Βαλβολίνη δε προσωπικά δεν διακινδυνεύω να βάλω να τρέξει στο πίσω λάστιχο και να έχουμε άλλα...
Τι νομίζεις ότι θα βάλεις; Very Happy lol!

Και η βαλβολίνη έχει πολύ μεγαλύτερο ιξώδες από το λάδι οπότε δεν τρέχει το ίδιο εύκολα.
Ste7ios

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Δευ Ιουν 27, 2016 11:51 pm

Ευχαριστώ για τα χρησιμότατα στοιχεία Στέλιο.

Εννοώ ότι δεν βάζω βαλβολίνη με το χέρι όχι με το μηχάνημα που στάζει σταγόνες.

Savvas
Admin

Δημοσίευση από Ste7ios Την / Το Τρι Ιουν 28, 2016 12:11 am

Με πινελάκι και λίγη προσοχή δεν έχεις θέμα. Αλλά με το χέρι δεν θα κάνεις άλλη δουλειά. Θα λαδώνεις συνέχεια.

Ένα λάδωμα με το χέρι θα το κάνεις πάντως την πρώτη φορά που θα βάλεις τον λιπαντή για να 'πιάσει' πιο εύκολα η σταγονίτσα...
Ste7ios

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Τρι Ιουν 28, 2016 8:07 am

Ste7ios έγραψε:Με πινελάκι και λίγη προσοχή δεν έχεις θέμα. Αλλά με το χέρι δεν θα κάνεις άλλη δουλειά. Θα λαδώνεις συνέχεια.

Ένα λάδωμα με το χέρι θα το κάνεις πάντως την πρώτη φορά που θα βάλεις τον λιπαντή για να 'πιάσει' πιο εύκολα η σταγονίτσα...
Μια φορά παλεύεται, εδώ λέμε Στέλιο για βόλτες τρελές, με τον μικρούλι Γκουφάκο φτάσαμε τα 2.000 χλμ βόλτας οπότε μπορεί ο καθένας να καταλάβει γιατί πήρα αυτό το εργαλείο ε ?

Αυτή  τη δουλειά θα κάνω ? Πινελάκια και βαλβολίνες στα πράγματα μέσα ? Δε λέει, γιαυτό ψάχνομαι για τον λιπαντήρα και ναι αρχικά κανένα πρόβλημα να το κάνω.

Από καθάρισμα τι λέει ? Ανάλογα με τις συνθήκες ταξιδίου εκτιμώ ε ?
Και άμα καθαρίσεις θέλει μετά ξανά πέρασμα με βαλβολίνη και πινέλο ? Μετά από χωματόδρομο για παράδειγμα.

Ο Ασπρομάτης ο Χρήστος από Σαλόνικα τον ίδιο έχει, ξέρεις ?

Α και κάτι άλλο, έχει στα αξεσουάρ και διπλή <<σταγονίτσα>> και αυτό είναι το σωστό γιατί αδυνατώ να αντιληφθώ πως μόνο με τον ένα εγχυτήρα θα λιπαίνει και την εσωτερική μεριά και τα εκεί Ο ρίνγκ. 33 λιρούθκια επιπλέον.... 

Savvas
Admin

Δημοσίευση από Ste7ios Την / Το Τρι Ιουν 28, 2016 11:41 am

Καθάρισμα; Πιο καθάρισμα; Very Happy

Σε γενικές γραμμές μένει καθαρή καθώς όπως πετάγεται το λάδι απο την αλυσίδα παίρνει μαζί του και την μπίχλα!

Σπάνια θα χρειαστεί καθάρισμα.

Αν την καθαρίσεις, ναι, καλό είναι το ξαναπεράσεις γιατί έτσι βοηθάς την σταγόνα να πάει παντού (θα έχεις παρατηρήσει πως μια σταγόνα νερού έλκει την άλλη, το ίδιο).

Ο Χρήστος δεν θυμάμαι...

Ο διπλός injector... Ίσως είναι πιο αποτελεσματικός.

Τόσα χρόνια πάντως ο μονός έχει αποδείξει την αξία του. Η σταγόνα πέφτει πάνω στο γρανάζι - όχι στην αλυσίδα - και με την φυγόκεντρο καταλήγει στην αλυσίδα και πάει παντού. Δεν έχω δει ποτέ κάποια περιοχή της αλυσίδας να έχει λιγότερο ή περισσότερο λάδι.
Ste7ios

Δημοσίευση από Ste7ios Την / Το Τρι Ιουν 28, 2016 11:44 am

Τώρα μου ήρθε: πέρασμα Γραμμένη Οξυά - Γαρδίκι μέσα στη βροχή και τη λάσπη. Καθάρισμα μετά; 0

Το πιρούνι ήταν χάλια απο την λάσπη, η αλυσίδα τίποτα! Very Happy
Ste7ios

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Τρι Ιουν 28, 2016 1:32 pm

Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Ω βρε τι ωραία πράγματα διαβάζω ?

Ωραία άρα το μόνο που απομένει είναι να μαζευτεί τι ποσό που είναι το μόνο κακό...σιγά σιγά....

Ευχαριστώ Στέλιο δεν νομίζω νάχω άλλη απορία έχω καλυφθεί πλήρως.

Savvas
Admin

Δημοσίευση από Ste7ios Την / Το Τρι Ιουν 28, 2016 1:50 pm

Όταν έρθει η ώρα, μιλάμε, το βάζουμε και παρέα αν θες...

Ένα που πρέπει να σκεφτείς είναι πως θα πάρεις ρεύμα. Accessory subharness ή απευθείας; Δυστυχώς το θέμα του subharness στο 750XD του '16 μου είναι λίγο θολό ακόμη καθώς δεν έχω βρει κάποιο σχεδιάγραμμα. Τι γραμμές περνάει.

Στο δικό μου έπρεπε να αλλάξω λίγο την καλωδίωση του subharness ώστε να πάρω το ρεύμα. Το pin του backup power (μόνιμο ρεύμα) το φύλαγε για το subharness του συναγερμού.

Γενικά αν έχεις στο μυαλό σου πως θα περάσει η σωλήνα και που θα τοποθετηθεί το REP δεν θες πολύ χρόνο για την εγκατάσταση. Με δυο σουβλάκια και μια μπίρα μπήκε! Very Happy
Ste7ios

Δημοσίευση από Ste7ios Την / Το Τρι Ιουν 28, 2016 1:59 pm

Επίσης κάτι που παρατήρησα τελευταία: σαν σωστό διάφανο πλαστικό, η σωλήνα πρέπει να χάνει την ελαστικότητα της με τον χρόνο, χάνοντας σε στεγανότητα - λιγδιάζοντας το REP, οπότε στα σημεία σύνδεσης καλό είναι να μπει κάποιο σφιγκτηράκι.

Το πρόβλημα είναι να βρει κανείς τόσο ψηλό σφιγκτήρα. Θέλει ψάξιμο σε κάπως εξειδικευμένα μαγαζιά.

Και ένα τελευταίο: ο σφιγκτήρας που μπαίνει στην ακίδα στο γρανάζι, κάποια στιγμή τα κακάρωσε αλλά είναι μόνο για στήριξη, οπότε εύκολα αντικαθίσταται από ένα δεματικό.
Ste7ios

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Τρι Ιουν 28, 2016 2:03 pm

Ste7ios έγραψε:Όταν έρθει η ώρα, μιλάμε, το βάζουμε και παρέα αν θες...

Ένα που πρέπει να σκεφτείς είναι πως θα πάρεις ρεύμα. Accessory subharness ή απευθείας; Δυστυχώς το θέμα του subharness στο 750XD του '16 μου είναι λίγο θολό ακόμη καθώς δεν έχω βρει κάποιο σχεδιάγραμμα. Τι γραμμές περνάει.

Στο δικό μου έπρεπε να αλλάξω λίγο την καλωδίωση του subharness ώστε να πάρω το ρεύμα. Το pin του backup power (μόνιμο ρεύμα) το φύλαγε για το subharness του συναγερμού.

Γενικά αν έχεις στο μυαλό σου πως θα περάσει η σωλήνα και που θα τοποθετηθεί το REP δεν θες πολύ χρόνο για την εγκατάσταση. Με δυο σουβλάκια και μια μπίρα μπήκε! Very Happy
Σίγουρα θα μπει στο μάνα subharness όταν αγοραστεί και αυτό, νάσαι καλά Στέλιο, όταν είναι θα το κάνουμε παρέα αλλά θα αργήσει μιας και τα λεφτά είναι πολλά και για μένα τώρα ειδικά Α ΠΡΟΤΕΡΑΙΟΤΗΤΑ = ΒΟΛΤΑ, δεν βάζω τίποτα τώρα, χειμώνα άν μαζευτεί κανά φράγκο.
Ste7ios έγραψε:Επίσης κάτι που παρατήρησα τελευταία: σαν σωστό διάφανο πλαστικό, η σωλήνα πρέπει να χάνει την ελαστικότητα της με τον χρόνο, χάνοντας σε στεγανότητα - λιγδιάζοντας το REP, οπότε στα σημεία σύνδεσης καλό είναι να μπει κάποιο σφιγκτηράκι.

Το πρόβλημα είναι να βρει κανείς τόσο ψηλό σφιγκτήρα. Θέλει ψάξιμο σε κάπως εξειδικευμένα μαγαζιά.

Και ένα τελευταίο: ο σφιγκτήρας που μπαίνει στην ακίδα στο γρανάζι, κάποια στιγμή τα κακάρωσε αλλά είναι μόνο για στήριξη, οπότε εύκολα αντικαθίσταται από ένα δεματικό.
Θα τα φτιάξουμε αυτά υπάρχουν και μια σταλιά σφικτηράκια, κέφι νάχει κανείς και όλα θα βρεθούν. Wink

Savvas
Admin

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Τετ Μάης 24, 2017 10:51 pm

Όσο το ψάχνω τόσο επικεντρώνομαι πλέον [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Savvas
Admin

Δημοσίευση από Ste7ios Την / Το Τετ Μάης 24, 2017 10:56 pm

Ste7ios

Δημοσίευση από lixouri Την / Το Πεμ Μάης 25, 2017 9:25 am

και εγώ σε αυτό είχα καταλήξει όταν τα χάζευα.
το ακρίβυναν οι μάγκες όταν το κοίταζα πέρυσι το καλοκαίρι είχε κάνα 80αρι χωρίς τα μεταφορικά το μεσαίο.
lixouri

Αριθμός μηνυμάτων : 258
Ημερομηνία εγγραφής : 11/05/2016

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Πεμ Μάης 25, 2017 9:41 am

lixouri έγραψε:και εγώ σε αυτό είχα καταλήξει όταν τα χάζευα.
το ακρίβυναν οι μάγκες όταν το κοίταζα πέρυσι το καλοκαίρι είχε κάνα 80αρι χωρίς τα μεταφορικά το μεσαίο.
Ε βέβαια θα το ακριβαίνανε, όλοι είναι ευχαριστημένοι με αυτό και πουλάνε φουλ φίλε μου.

117 ευρώ (102 λίρες) με τα μεταφορικά έχει το pro κιτ πούβαλα παραπάνω.

Εκτιμώ ότι είναι το καλύτερο με καμία επέμβαση στο μοτό απολύτως και σε περίπτωση αλλαγής βγαίνει και το βάζεις σε οποιοδήποτε άλλο και ανταλλακτικά - αναλώσιμα έχει οπότε μάζεμα χρήμα και το χτυπώ αλύπητα προσωπικά.

Savvas
Admin

Δημοσίευση από gprhellas Την / Το Πεμ Μάης 25, 2017 1:33 pm

χαζή ερώτηση.
Όταν η μηχανή είναι σε ακινησία (έστω μια ημέρα ή μια εβδομάδα) κλείνει μόνο του ή πρέπει κάθε φορά που σταματάς να το κλείνεις.
αυτά
gprhellas

Αριθμός μηνυμάτων : 2546
Ημερομηνία εγγραφής : 19/05/2014
Τόπος : ΡΑΦΗΝΑ/ΑΤΑΛΑΝΤΗ/ΑΙΓΙΟ

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Πεμ Μάης 25, 2017 2:01 pm

gprhellas έγραψε:χαζή ερώτηση.
Όταν η μηχανή είναι σε ακινησία (έστω μια ημέρα ή μια εβδομάδα) κλείνει μόνο του ή πρέπει κάθε φορά που σταματάς να το κλείνεις.
αυτά
Κλείνει μόνο του Ζώρζ ακόμα και σε βαριά κίνηση - σταμάτημα στα φανάρια πούναι όλα ζεστά.

Μέχρι να το ρυθμίσεις είναι το θέμα αρχικά μετά τέλος όπως αναφέρουν όλοι οι κάτοχοι αλλά και η εταιρεία κατασκευής.

Εσύ δεν κάνεις τίποτα απολύτως πέρα από την αρχική ρύθμιση και ίσως καμιά ακόμα αν ο καιρός πέσει κάτω από 15 βαθμούς. Χρησιμοποιεί διαφορετικούς τύπους λαδιού ανάλογα με την θερμοκρασία του τόπου που βρίσκεσαι αλλά και με ένα λάδι απλά ανοίγεις τη στρόφιγγα καμιά στροφή παραπάνω σε χαμηλές θερμοκρασίες. Μετά όλα στον αυτόματο.

Υ.Γ. Καθόλου χαζή ερώτηση (δεν υπάρχουν χαζές ερωτήσεις, μόνο χαζές απαντήσεις) και εγώ από τα πρώτα που κοίταξα ήταν αυτό.

Savvas
Admin

Σελίδα 3 από 6 Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης