Πρόσφατα Θέματα

Αυτόματος λιπαντήρας αλυσίδας.

Σελίδα 6 από 6 Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω

Απ: Αυτόματος λιπαντήρας αλυσίδας.

Δημοσίευση από Ste7ios Την / Το Κυρ Νοε 05, 2017 1:57 pm

terios123 έγραψε:Συμφωνω ότι απλωνει το λαδι αλλα εχει το γραναζι που το περιοριζει
να απλωσει μονο στην μια πλευρα αν δεν κανω λαθος.
Όχι, απλά υπάρχει καθυστέρηση να φτάσει η λίπανση στην άλλη πλευρά. Και από την άλλη διπλές βελόνες ελάχιστοι έχουν βάλει και όμως μια χαρά είναι.

Εννοείται το διπλό είναι το βέλτιστο.
Ste7ios

Αριθμός μηνυμάτων : 1166
Ημερομηνία εγγραφής : 17/05/2016
Τόπος : Athens

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δημοσίευση από terios123 Την / Το Κυρ Νοε 05, 2017 3:25 pm

Δεν μπορω να καταλαβω πως πηγαινει στην αλλη πλευρα το λαδι.
Αφου βαση της φυγοκεντρου δυναμης που δημιουργειται στην αλυσιδα το λαδι
τεινει να παει από την εσωτερικη μερια, στην εξωτερικη, και ότι μεινει να φυγει στην ροδα.Υπαρχει το γραναζι στο σημειο που δημιουργείται η φυγόκεντρος οποτε σε εκεινο το σημειο δεν μπορει να περασει από την άλλη μερια.
Πως τελικα παει στην άλλη πλευρα?
Και εσυ στο δικο σου, με μια βελονα εχεις?
terios123

Αριθμός μηνυμάτων : 82
Ημερομηνία εγγραφής : 06/09/2015
Τόπος : Αθηνα

Δημοσίευση από Ste7ios Την / Το Κυρ Νοε 05, 2017 4:42 pm

Από το γρανάζι πάει στο ρόλερ και απλώνει σε όλη την επιφάνεια... Κάποια ποσότητα πετιέται, κάποια μένει επάνω, δεν εγκαταλείπει, προσκολλάται στο μέταλλο. Μην ξεχνάμε δεν είναι νεράκι. Κάπου το εξηγεί η Scottoiler.

Μπορεί να μην είναι η βέλτιστη λύση αλλά και αυτό δουλεύει αποδεδειγμένα χρόνια τώρα και όλοι το δίνουν προαιρετικά και όχι σαν απαραίτητο.

Με το διπλό υπάρχει ασφαλώς μεγαλύτερη ακρίβεια αλλά να δώσω αλλά 30€ επιπλέον μου φάνηκαν κάπως και η εγκατάσταση πιο μπελαλίδικη για να αξίζει τον κόπο για μένα.

Οπότε, με μια, ναι.
Ste7ios

Δημοσίευση από terios123 Την / Το Κυρ Νοε 05, 2017 11:46 pm

Ωραια.
Να ρωτησω κατι ακομα, ειπατε ότι η βελωνα πρεπει να τοποθετηθεί στην εσωτερικη μερια αλλα στα περισσοτερα βιντεο που βλεπω την εχουν στην εξω μερια.
Ποιο είναι το σωστο τελικα?
terios123

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Δευ Νοε 06, 2017 6:30 am

Παναγιώτη για να πάρεις πλήρη εικόνα διάβασε από την επίσημη ιστοσελίδα της TUTORO τι λέει, τι οδηγίες δίνει, τι απαντάνε στις ερωτήσεις που γίνονται συνήθως και γενικά μελέτησέ τη καλά. Θα σου λυθούν όλες οι απορίες.

Στα λοιπά τώρα.
Η TUTORO είναι εταιρεία με μια πατέντα την βαλβίδα που έχει το δοχείο και την πουλάει ακριβά και καλά κάνει μιας και δεν είναι φιλανθρωπικός οργανισμός αλλά εταιρεία με σκοπό το κέρδος.
Όμως δεν θα την έβλαπτε και λίγο κέρδος ακόμα οπότε <<πάρτε το ΕΙΔΙΚΟ ντε μεκ λάδι>> και μη βάζετε βαλβολίνη γιατί θα ...χαλάσει και ο πελάτης 

Αλλά υπάρχουν και οι άλλοι πελάτες που δεν μασάνε από τέτοια, βάζουν βαλβολίνη όπως προανέφερα ξανά και ξανά και....τίποτα επί χρόοοονια οπότε τι άλλο να πούμε επί του θέματος ?

Από την άλλη διαβάστε τις οδηγίες περί λαδιού της TUTORO και πείτε μου ποιο λάδι να πάρω σύμφωνα με τις θερμοκρασίες που λένε για την Ελλάδα που χθες ταξίδευα με θερμοκρασία από 6-7 μέχρι που έμεινα με κοντομάνικο ή το καλοκαίρι που βαράει κόκκινα? Διαβάστε και άμα βγάλετε άκρη πείτε και σε μένα .

Περί διπλού - μονού.
Όπως λένε όλοι οι χρήστες πάει μια χαρά παντού με το μονό.
Το διπλό είναι πολύ δύσκολο να το στερεώσεις καλά και να μην μπουρδουκλωθεί στο γρανάζι.
Η θέση πούχουνε βάλει το μονό ποικίλει. Όπου θέλει ο καθένας. Στο μπροστά γρανάζι από άνω για να μη φαίνεται, στο ενδιάμεσο, στο πίσω γρανάζι και όπου μπορείτε να φανταστείτε.
Αν έχετε τις γωνίες του σωλήνα τροφοδοσίας σε αμβλείες γωνίες και αν σκοπεύσετε το μονό στο κέντρο της αλυσίδας περίπου είστε μια χαρά όπου και αν το βάλετε. Η λίπανση δε είναι καθολική και απλώνεται μια χαρά η βαλβολίνη σε όλη την αλυσίδα κατά μήκος και κατά πλάτος.

Savvas
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 27729
Ημερομηνία εγγραφής : 13/05/2012
Τόπος : Ελλαδάρα αγάπη μου

Δημοσίευση από Ste7ios Την / Το Δευ Νοε 06, 2017 6:52 am

Τι εννοείς; Σε σχέση με την αλυσίδα η λίπανση πρέπει να γίνεται πάντα από το εσωτερικό.

Σε σχέση με το γρανάζι από την πλευρά που είναι πιο εύκολο το service της βελόνας, δηλ. εξωτερικά.

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Δείτε καμιά δεκαριά οδηγίες εγκατάστασης κατασκευαστών για ιδέες και όχι μόνο για το NC. π.χ.

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Ste7ios

Δημοσίευση από Ste7ios Την / Το Δευ Νοε 06, 2017 7:23 am

Savvas έγραψε:
Η θέση πούχουνε βάλει το μονό ποικίλει. Όπου θέλει ο καθένας. Στο μπροστά γρανάζι από άνω για να μη φαίνεται, στο ενδιάμεσο, στο πίσω γρανάζι και όπου μπορείτε να φανταστείτε.
Αν έχετε τις γωνίες του σωλήνα τροφοδοσίας σε αμβλείες γωνίες και αν σκοπεύσετε το μονό στο κέντρο της αλυσίδας περίπου είστε μια χαρά όπου και αν το βάλετε. Η λίπανση δε είναι καθολική και απλώνεται μια χαρά η βαλβολίνη σε όλη την αλυσίδα κατά μήκος και κατά πλάτος.
Σάββα, όλες οι θέσεις ΔΕΝ είναι μια χαρά. Μην κοιτάς τι κάνει ο καθένας. Το βελόνι, ψεκαστήρας, όπως θες πέστο, πρέπει να ρίχνει το λάδι πάνω σε γρανάζι. Έτσι πάει σίγουρα εκεί που πρέπει.

Το γρανάζι οδηγεί το λάδι πάνω στα ρόλερς, λιπαίνεται το ίδιο (επίσης σημαντικό), προστατεύει την σταγόνα να μην παρασυρθεί από τον αέρα, και επίσης η αλυσίδα είναι πάντα σταθερή σε εκείνο το σημείο. Δεν ταλαντώνεται σε αντίθεση με το κέντρο...

Στο κέντρο ή σε άλλο σημείο θα μπορούσε να μπει αν υπήρχε ψεκαστήρας σε κλειστό περιβάλλον με μεγάλη συνεχόμενη ροή, και φυσικά μια λεκάνη από κάτω να μαζεύει και να ανακυκλώνει ο,τι πέφτει, όπως στις βιομηχανικές εφαρμογές. Αν έχεις μόνο μια σταγονίτσα θες να την εκμεταλλευτείς πλήρως χωρίς πιθανότητα να χαθεί.

Αριστοτεχνικές εγκαταστάσεις υπάρχουν ελάχιστες, όπως ένας τύπος που έφτιαξε ολόκληρο εξάρτημα για το μπροστινό γρανάζι, εργοστασιακή δουλειά, αλλά βλέπεις ήταν μηχανικός ο άνθρωπος, ήξερε τι έκανε και είχε και τα μέσα...
Ste7ios

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Δευ Νοε 06, 2017 9:06 am

Άμα δεν είναι σωστός γιατί στην πράξη δουλεύει άριστα Στέλιο ?
Μιλάω παραπάνω για δρόμο του Μεταξιού. Εκτιμώ ότι αντιλαμβανόμαστε περί τίνος πρόκειται έτσι ?
Αν δείτε φωτό από οδοιπορικά θα καταλάβετε. Αν άντεξε εκεί και αντέχει ακόμα εγώ δεν βλέπω κανένα απολύτως πρόβλημα.

Πολλά θεωρητικά έχω δει να καταρρίπτονται στην πράξη όχι μόνο αυτό.

Βέβαια το τι θα κάνει ο καθείς στο μοτό του και πως θα το εκτιμήσει αφού λάβει υπόψη του όλα τα δεδομένα είναι θέμα δικό του.

Η εταιρεία είπαμε λέει πάνω στο γρανάζι. Και εγώ ακόμα δεν τόχω σκεφτεί πως θα το βάλω όταν το πάρω.
Μάλλον θα δοκιμάσω τι γίνεται και αν τρέχει λάδι πάνω στο λάστιχο μετά την τοποθέτηση στο γρανάζι θα του αλλάξω θέση άμεσα και θα το βάλω όπως στο Άφρικα. Θα δούμε.

Βλέπεις ότι δεν είμαι απόλυτος, θέλω να δω - δοκιμάσω προσωπικά και μετά να έχω την προσωπική μου άποψη.Δόξα τον Θεό τα λερώνω τα χέρια μου, δεν θα πάω σε μάστορα και ξανά και ξανά να αλλάζω θέσεις και να δοκιμάζω οπότε προσωπικά δεν με πολυενδιαφέρει το θέμα. Θα το δω με δοκιμές στην πράξη.
Δεν είδα καν τις τοποθετήσεις του Scotoiler. Είδα όμως λεπτομερέστατα του TUTORO που σκοπεύω να πάρω.

Savvas
Admin

Δημοσίευση από Ste7ios Την / Το Δευ Νοε 06, 2017 10:54 am

Ο καθένας κάνει ό,τι & όπως νομίζει στο μηχανάκι του. Εννοείται.

Απλώς θεώρησα ότι έπρεπε να αναφέρω όποια γνώση έχω αποκτήσει ψάχνοντας το μηχανολογικό του πράγματος μακριά από το marketing του χώρου και με ανθρώπους που είναι η δουλειά τους... Όπως το πως δουλεύει το roller chain, τι χρειάζεται από λίπανση, και πια είναι τα best practices που εφαρμόζονται πρακτικά και γιατί. Κανένα τρίμηνο ψαξίματος έφαγα...

Και εγώ δεν θέλω να φαίνεται τίποτα αλλά είδες πως το έχω. Ακολούθησα απλά τα best practices... Θα μπορούσα ίσως να οδηγήσω λίγο καλύτερα τη σωλήνα και να μη φαίνεται σε ένα δυο σημεία...

Αν το ψείριζα θα το έβαζα στο μπροστινό, αλλά πολύς ο κόπος για να γίνει σωστό.

Το ότι δουλεύει σημαίνει για τον καθένα κάτι διαφορετικό. Ο ένας βγάζει 50.000 Km που πριν έβγαζε 20 και είναι φυσικά ευχαριστημένος, εγώ όχι. Θέλω να πάρω το μέγιστο που μπορεί να μου δώσει. 100; 150;

Σκέψου μόνο τι γίνεται εκεί κάτω. Τι αέρας περνάει, και πως ταλαντώνεται η αλυσίδα με την ανάρτηση. Και θα καταλάβεις μόνος σου...

Λάδι δεν τρέχει. Θα πιτσιλήσει μόνο αν η ροή είναι μεγαλύτερη από όσο χρειάζεται. Ίσως λίγο σε ταχύτητες Ε.Ο. που θέλει και μεγαλύτερη ροή αλλά δεν υπάρχει πρόβλημα σε καμία περίπτωση.

Μπορεί να σου στάξει λίγο το μπροστινό κατά τη στάθμευση...

Στο κομμάτι αυτό όλες οι εγκαταστάσεις ίδιες είναι με μόνη διαφορά κάποιες λεπτομέρειες με κάποια εξαρτήματα. Την Scottoiler την έβαλα γιατί είναι η πρώτη που έκανε το σύστημα στις μοτό και έχει τη μεγαλύτερη βάση δεδομένων εγκαταστάσεων από όλους.

Εν πάλης περιπτώση, με γεια σε όλους!
Ste7ios

Δημοσίευση από terios123 Την / Το Δευ Νοε 06, 2017 11:37 am

Ευχαριστω πολύ παιδια για τις απαντησεις σας.
terios123

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Δευ Νοε 06, 2017 11:41 am

Και πολύ καλά κάνεις Στέλιο και τα αναφέρεις.
Άλλωστε γιαυτό είναι τα forum. Για να ανταλλάσσονται απόψεις από τους λάτρεις ενός θέματος εδώ των μοτό.

Απλά η δική  μου λογική λέει πως όπου και να το βάλεις θα μεταφερθεί το λάδι μέσω της αλυσίδας παντού και αυτό συμβαίνει στους συντρόχους που το βάζουν αλλού. Άλλωστε να σου πώ και κάτι ? Σάμπως τώρα που λιπαίνουμε με τα βρωμο spray που ρίχνουμε?
Στα γρανάζια ? Όχι. Στην αλυσίδα ρίχνουμε και πάει και στα γρανάζια. Και τούτο φυγοκεντρικά πάει στον πίσω τροχό αλλά στη ζάντα οπότε εκτός από τη βρώμα (να χ@σω τον φαεινό εγκέφαλο που σκέφτηκε ασημί ζάντα στο εργαλείο του 16+ και δεν τούκαναν οι μαύρες... ) δεν ενέχονται άλλοι κίνδυνοι. Στο λάστιχο δεν θέλω ούτε σταγόνα.

Νομίζω όμως και εγώ ότι το θέμα εξαντλήθηκε επί θεωρητικής βάσεως. Πλέον θα το δω προσωπικά στην πράξη.
Απλά να συμπληρώσω ότι ναι υπάρχει ενδεχόμενο να στάξουν μια δύο σταγόνες κάτω.
Το ίδιο μούπανε και οι άλλοι χρήστες αλλά μικρό το κακό να στάξει κάτω, μια εφημερίδα και μαζεύεται όμορφα και ωραία.
Προσωπικά δεν θέλω σε καμία περίπτωση και ανησυχώ μόνο γιαυτό, να στάξει στο πίσω λάστιχο όπως προανέφερα αλλά όπως είπα επίσης θα δούμε.

Νάσαι καλά φίλε μου και ευχαριστώ για τη βοήθειά σου.

Savvas
Admin

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Δευ Νοε 06, 2017 11:43 am

terios123 έγραψε:Ευχαριστω πολύ παιδια για τις απαντησεις σας.
Νάσαι καλά Παναγιώτη.

Savvas
Admin

Δημοσίευση από Ste7ios Την / Το Δευ Νοε 06, 2017 9:30 pm

Το deluxe έχει το λάδι και κάποια εξαρτήματα που διευκολύνουν την εγκατάσταση (όπως τα αυτοκόλλητα κλιπ για τη σωλήνα (την κρατάνε σταθερή χωρίς να την πιέζουν), και διαφορά άλλα.

Με το λάδι πρέπει να επιλεγεί το σωστό αλλά φαίνεται να υπάρχει θέμα με τις διεθνείς αποστολές και μπορούν να στείλουν μόνο ένα. Για τη μαζική θα πρέπει να ξεκαθαριστεί...

Το deluxeθα χτύπαγα.
Ste7ios

Δημοσίευση από aldel Την / Το Δευ Νοε 06, 2017 9:32 pm

Ερώτηση προς κατόχους μηχανακίων με σωληνωτά πλαίσια, όπως το βερσάκι: Πως σκέφτεστε να τα στηρίξετε; Θα πάρετε τέτοιο;

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

(αναφέρεται ως rubber lined p-clip  στις οδηγίες του τοτόρου και ΔΕΝ περιλαμβάνεται στη συσκευασία. Ψάχνω εδώ στα βελγικά hardware shops, αλλά δεν βρίσκω κάτι, παίζει να το βρω σε είδη ποδηλάτου όμως)

Ή μήπως παίζει καμιά καλύτερη ιδέα;
aldel

Αριθμός μηνυμάτων : 380
Ημερομηνία εγγραφής : 29/11/2012
Τόπος : Αθήνα, Καβάλα, Βρυξέλλες...

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Δευ Νοε 06, 2017 10:00 pm

aldel έγραψε:Ερώτηση προς κατόχους μηχανακίων με σωληνωτά πλαίσια, όπως το βερσάκι: Πως σκέφτεστε να τα στηρίξετε; Θα πάρετε τέτοιο;

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

(αναφέρεται ως rubber lined p-clip  στις οδηγίες του τοτόρου και ΔΕΝ περιλαμβάνεται στη συσκευασία. Ψάχνω εδώ στα βελγικά hardware shops, αλλά δεν βρίσκω κάτι, παίζει να το βρω σε είδη ποδηλάτου όμως)

Ή μήπως παίζει καμιά καλύτερη ιδέα;
Έχει τέτοιο εδώ Αλέξανδρε η MOTORAID .Πήρα εγώ για να βάλω το μπαράκι.
Είναι αρκετά κοινό και νομίζω ότι βρίσκεται εύκολα σχετικά.
Εγώ πάντως ότι και να βάλω στο πλαίσιο ή όπου το στηρίξω θα βάλω από κάτω λαστιχοταινία να μην τραυματίσω τίποτα και μετά τον οιονδήποτε συσφικτήρα κλπ.

Savvas
Admin

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Τρι Νοε 14, 2017 9:35 pm

Τελικά αποφασίστηκε η Ομαδική αγορά του συστήματος TUTORO.

Η συνέχεια της συζητήσεως της Ομαδικής αγοράς γίνεται σε νέο θέμα [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] 

Το θέμα εδώ παραμένει για τη συνέχεια του τεχνικού μέρους της συζητήσεως.

Οι τοποθετήσεις των TUTORO θα μπουν κατά μοντέλο στον τομέα του <<φτιάξτο μόνος σου>>.

Savvas
Admin

Σελίδα 6 από 6 Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης