Αυτόματος λιπαντήρας αλυσίδας.

Σελίδα 5 από 6 Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω

Απ: Αυτόματος λιπαντήρας αλυσίδας.

Δημοσίευση από Akis1212 Την / Το Παρ Νοε 03, 2017 10:12 pm

Σάββα άμα πέφτει βαλβολίνη είναι ότι καλύτερο είτε με πινέλο είτε με λιπαντήρα.
Το σπρέι δεν είναι σοβαρή λύση, απλά είναι μια ευκολία
Τώρα αυτό που διάβασε ο Θοδωρής ότι ο Εγγλέζος έχει κάνει 30000 μίλια(σχεδόν 50000χλμ.) και δεν θέλει η αλυσίδα μάζεμα και μάλιστα σε τέτοιες συνθήκες, προσωπικά δυσκολεύομαι να το πιστέψω
Akis1212

Αριθμός μηνυμάτων : 618
Ημερομηνία εγγραφής : 05/05/2016
Τόπος : Αθήνα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Παρ Νοε 03, 2017 10:27 pm

Akis1212 έγραψε:Σάββα άμα πέφτει βαλβολίνη είναι ότι καλύτερο είτε με πινέλο είτε με λιπαντήρα.
Τώρα αυτό που διάβασε ο Θοδωρής ότι ο Εγγλέζος έχει κάνει 30000 μίλια(σχεδόν 50000χλμ.) και δεν θέλει η αλυσίδα μάζεμα και μάλιστα σε τέτοιες συνθήκες, προσωπικά δυσκολεύομαι να το πιστέψω
Ο Εγγλέζος, οι Αμερικάνοι με CB με NC με τόσα και τόσα, χαμός γίνεται. Εδώ ομοίως. Διαβάζω όλη την Υφήλιο.
Μέχρι που το βγάζουν και το μεταφέρουν από την παλιά στην καινούργια μηχανή και ούτω καθεξής.

Και ναι βαλβολίνη και ΠΟΤΕ ας το προσέξουμε αυτό, ΠΟΤΕ καθάρισμα. Με 5 ευρώ ένα λίτρο και θέλει γέμισμα κάθε 3.000 χλμ.
Δηλαδή πας - έρχεσαι Ρουμανία και δεν έχεις συμπληρώσει καν.
Εντάξει τι να μας κάνει ακόμα ένα τόσο μικρό πραματάκι ?

Είναι πολλοί μα πάρα πολλοί για να μην τους πιστέψουμε, δεν μπορεί νάναι όλοι τρελοί ή παραμυθατζήδες.
Θα υπήρχε και ένα ποσοστό που θάλεγε είναι μάπα κλπ ε?

Επαναλαμβάνω όμως πως διατηρώ μια επιφύλαξη όπως πάντα και λόγο χαρακτήρος που θέλω στα πάντα να δοκιμάσω και νάχω προσωπική άποψη.

Savvas
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 24867
Ημερομηνία εγγραφής : 13/05/2012
Τόπος : Ελλαδάρα αγάπη μου

Δημοσίευση από Akis1212 Την / Το Παρ Νοε 03, 2017 10:34 pm

και εγώ μόνο αν το δω θα πιστέψω ότι κάνει κάποιος 50000χλμ. χωρίς να θέλει μάζεμα η αλυσίδα
Akis1212

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Παρ Νοε 03, 2017 10:50 pm

Θα δούμε.
Προσωπικά βέβαια όχι τώρα πούναι ήδη με 17.300 τόσα χλμ και πόσο θα πάει μέχρι να το βάλω αλλά μετά την αλλαγή αλυσσιδογράναζων με ολοκαίνουργια.

Savvas
Admin

Δημοσίευση από Akis1212 Την / Το Παρ Νοε 03, 2017 11:04 pm

Savvas έγραψε:Θα δούμε.
Προσωπικά βέβαια όχι τώρα πούναι ήδη με 17.300 τόσα χλμ και πόσο θα πάει μέχρι να το βάλω αλλά μετά την αλλαγή αλυσσιδογράναζων με ολοκαίνουργια.
Θα μπορούσε να μας διαφωτίσει ο Στέλιος
Έχει σφίξει άραγε καθόλου την αλυσίδα?
Akis1212

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Σαβ Νοε 04, 2017 7:52 am

Akis1212 έγραψε:
Savvas έγραψε:Θα δούμε.
Θα μπορούσε να μας διαφωτίσει ο Στέλιος
Έχει σφίξει άραγε καθόλου την αλυσίδα?
Αν και τόχουμε συζητήσει ούτε που θυμάμαι το φελέκι μου μέσα..
Για αυτό που είμαι σίγουρος είναι ότι έχει αγοράσει αλυσιδογράναζα καιρό τώρα και ακόμα τάχει κάβα αφού όλα είναι μια χαρά. 
Για πόσα χλμ κλπ ούτε αυτό το θυμάμαι.

Άμα το δει θα μας πει.

Savvas
Admin

Δημοσίευση από enterprise-psi Την / Το Σαβ Νοε 04, 2017 10:52 am

Ο εγγλέζος γράφει , οτι δεν ξέρει αν του σφίγγουν την αλυσίδα στην αντιπροσωπεία, στα προγραμματισμένα σερβις, γιατί αυτός δεν ακουμπάει τίποτα πάνω στο μηχανάκι, απλά λέει οτι ακόμα είναι στα πράσινα, και χωρίς κόμπους.
enterprise-psi

Αριθμός μηνυμάτων : 2029
Ημερομηνία εγγραφής : 18/11/2014
Τόπος : Sector 001

https://www.instagram.com/enterprise_psi/

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Σαβ Νοε 04, 2017 2:34 pm

Έχουνε μαζευτεί ήδη 7 ενδιαφερόμενοι για ομαδική αγορά.
Το απόγευμα θάχει παράδειγμα με φωτό  και σχολιασμό από την τοποθέτηση σε AFRICA καινούργια πούδα σήμερα.

Savvas
Admin

Δημοσίευση από Ste7ios Την / Το Σαβ Νοε 04, 2017 4:06 pm

Akis1212 έγραψε:Σάββα άμα πέφτει βαλβολίνη είναι ότι καλύτερο είτε με πινέλο είτε με λιπαντήρα.
Δεν είναι το ίδιο με πινέλο & λιπαντήρα. Και εξηγώ: Η λίπανση εδώ είναι απωλεστική, δηλ. με τη φυγόκεντρο που έχουμε από τα γρανάζια και την κίνηση της αλυσίδας το λιπαντικό φεύγει. Όσο πιο λεπτόρρευστό το λιπαντικό τόσο λιγότερο μένει πάνω.

Η βαλβολίνη είναι το καλύτερο γιατί μπορεί και εισχωρεί παντού εύκολα, και επιπλέον ξεπλένει και καθαρίζει τα αλυσογράζα όπως πετάγεται. Το πρόβλημα είναι ότι δεν μένει αρκετά.

Τα σπρέι με το πιο κολλώδες λιπαντικό προσπαθεί να αντιμετωπίσει το πρόβλημα της απώλειας σε πολύ σύντομο χρονικό διάστημα. Αλλά για να εισχωρήσει παντού πρέπει να είναι όλα ζεστά ώστε να παραμείνει ρευστό. Εκτός αυτού έχει το πρόβλημα ότι όπως είναι κολλώδες συγκρατεί και βρωμιά που συνεισφέρει στην φθορά, και μαζεύεται π.χ. στο μπροστινό γρανάζι και στο προστατευτικό, και δεν φεύγει πολύ εύκολα από τη ζάντα...

Μηχανολογικά μιλώντας τα roller chains θέλουν συνεχόμενη λίπανση ώστε να έχουν την μικρότερη δυνατή φθορά, για αυτό συνήθως η αλυσίδα βρίσκεται μέσα σε μπάνιο λαδιού ή σε συνδυασμό με κάτι σαν τους λιπαντές που βλέπουμε εδώ, με πολύ πιο μεγάλη ροή βέβαια ώστε τα πάντα όλα να είναι μούσκεμα στο λάδι. Όχι θα σταματάνε την παραγωγή για να αλλάξουν αλυσίδες! Very Happy

Γενικά όταν έχεις μέταλλα που κινούνται μεταξύ τους θες λίπανση με το κατάλληλο λιπαντικό. Το λάδι για τις αλυσίδες είναι συνήθως ορυκτέλαιο με κάποια πρόσθετα υψηλής πίεσης (HP Additives) όπως το MoS2 και κάποια αντιδιαβρωτικά, και το μόνο κοντινό σε αυτό είναι η βαλβολίνη ή πιο σωστά το λάδι για χειροκίνητα κιβώτια ταχυτήτων.

Εγώ δεν έχω ασχοληθεί με την αλυσίδα καθόλου. Ο λιπαντήρας μπήκε κάπου μετά τον πρώτο χρόνο και πρέπει να πήρε σε κάποιο service άρχικα λίγο τέντωμα. Έκτοτε δεν...

Το ότι δεν χρειάζεται τέντωμα σε τόσα χιλιόμετρα μην σου φαίνεται κουφό. Αν η λίπανση δεν κάνει κοιλιά βγάζει διπλασιάζεται τουλάχιστον η διάρκεια ζωής της και εννοείται απλώνουν αρκετά τα τεντώματα...

Ψάχνοντας λίγο βρήκα ένα κείμενο της Scottoiler που εξηγεί. Όπου Scottoiler βάλτε όποιον Oiler θέλετε! Smile

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Ste7ios

Αριθμός μηνυμάτων : 905
Ημερομηνία εγγραφής : 17/05/2016
Τόπος : Athens

Δημοσίευση από Ste7ios Την / Το Σαβ Νοε 04, 2017 4:15 pm

Savvas έγραψε:
Ο Εγγλέζος, οι Αμερικάνοι με CB με NC με τόσα και τόσα, χαμός γίνεται. Εδώ ομοίως. Διαβάζω όλη την Υφήλιο.
Μέχρι που το βγάζουν και το μεταφέρουν από την παλιά στην καινούργια μηχανή και ούτω καθεξής.

Και ναι βαλβολίνη και ΠΟΤΕ ας το προσέξουμε αυτό, ΠΟΤΕ καθάρισμα. Με 5 ευρώ ένα λίτρο και θέλει γέμισμα κάθε 3.000 χλμ.
Δηλαδή πας - έρχεσαι Ρουμανία και δεν έχεις συμπληρώσει καν.
Εντάξει τι να μας κάνει ακόμα ένα τόσο μικρό πραματάκι ?

Είναι πολλοί μα πάρα πολλοί για να μην τους πιστέψουμε, δεν μπορεί νάναι όλοι τρελοί ή παραμυθατζήδες.
Θα υπήρχε και ένα ποσοστό που θάλεγε είναι μάπα κλπ ε?

Επαναλαμβάνω όμως πως διατηρώ μια επιφύλαξη όπως πάντα και λόγο χαρακτήρος που θέλω στα πάντα να δοκιμάσω και νάχω προσωπική άποψη.
Υπάρχουν πολλές μαρτηρίες με καλά αλλά και εντυπωσιακά αποτελέσματα, πάνω από 100.000 Km.

Αρνητικές κριτικές υπάρχουν αλλά οι περισσότερες που είδα ήταν λόγο βλάβης του oiler, ή αμέλειας χρήστη, να ρυθμίσει την ροή (χωρίς τσιγκουνιές) ή ότι όλα είναι στη θέση τους.

Σε εμένα π.χ. κάποια στιγμή κόπηκε το σφιγκτηράκι που κρατάει τη βελόνα πάνω στο γρανάζι (έβαλα πρόχειρα ένα δεματικό μια και είναι δύσκολο να βρεις τόσο μικρά σφιγκτηράκια), και φέτος έπρεπε να αλλάξω 5 cm από το PVC σωληνάκι γιατί σκληραίνει με το ορυκτέλαιο και έπαιρνε αέρα...
Ste7ios

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Σαβ Νοε 04, 2017 7:35 pm

Ευχαριστούμε Στέλιο για τις διευκρινήσεις και από ότι θα διαβάσεις στη συνέχεια επαληθεύεσαι και εσύ και όσοι αναφέρουν τα αντίστοιχα όσο και αν σε εμάς πούμαστε άσχετοι με το αντικείμενο μας φαίνονται περίεργα έως με την καλή έννοια υπερβολικά. Δεν είναι κακό, απλά δεν ξέρουμε.

Σήμερα συναντήθηκα με μοτοσυκλετιστές που πραγματικά αξίζει τον κόπο να τους γνωρίσει κάποιος ! 
Bonus και εκτός θέματος ήταν ένα ζευγάρι Αυστραλών πούτανε επίσης εκεί και τους βοηθούσανε σε διάφορα θέματα οι Έλληνες σύντροχοι.
Με τους Αυστραλούς γνωρίστηκαν στο [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] όταν οι φίλοι έκαναν το ταξίδι στο δρόμο του Μεταξιού παρακαλώ κάπου στις 4.500 μέτρα υψόμετρο παρακαλώ... Shocked Shocked Shocked.
Μεταξύ των άλλων ήτανε και τεχνίτης μοτοσυκλετών με πλέον των 30 ετών εμπειρία που και αυτός ήταν μαζί στο ταξίδι αυτό και ως μοτοσυκλετιστής που είναι αλλά και ως τεχνίτης διότι σε τέτοια ταξίδια αν δεν πιάνουν τα χέρια σου ή αν δεν έχεις μαζί στην παρέα τεχνίτη ΔΕΝ....έτσι απλά..ο Αυστραλός ήταν επίσης τεχνικός συνταξιούχος στην ηλικία μου σε μεγάλες εταιρείες ηλεκτροπαραγωγών ζευγών κλπ και άλλαξε ήδη ρουλεμάν στο πεδίο στο νέο του CRF 1000 AFRICA TWIN που ταξίδευαν μετά από κανά 60.000χλμ+ σε σπαστήρια δρόμους χωμάτινους - ανύπαρκτους εννοείται.

Στη συνέχεια θα δείτε ένα <<άλλο>> τρόπο τοποθετήσεως πλέον αυτών που συνιστά η [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] και ειδικά [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Ο λόγος που τοποθετήθηκε όπως θα δείτε από τον μάστορα πούτανε παρών όπως σας είπα και μου το εξήγησε προσωπικά είναι γιατί όταν σταματάς 1-2 σταγόνες θα τρέξουνε θες δεν θες μέχρι να κλείσει η βαλβίδα εντελώς και από την αλυσίδα που λαδώνεται συνέχεια με βαλβολίνη 90άρα. Για να αποφύγουμε λοιπόν το τρέξιμο στο λάστιχο με ότι αυτό συνεπάγεται από το πίσω γρανάζι που λέει η TUTORO, αυτοί το βάλανε με μια μικρή τρυπούλα που κάνανε στη γλύστρα της αλυσίδας όπως θα δείτε.

Η AFRICA που θα δείτε λοιπόν δεν έχει τεντώσει ποτέ αλυσίδα από την αγορά της, η αλυσίδα είναι σε αρίστη κατάσταση όπως την είδα με τα μάτια μου και πάει κάργα χώμα εκτός από το ταξίδι των 7.500 - 15.000 (?) έπαθα ένα μικροεγκεφαλικό και δεν θυμάμαι τι μούπανε στο Κιργιστάν - δρόμο του Μεταξιού κλπ που πηγαίνανε σε χώμα σπαστήρι, βυθίστηκε ο πίσω τροχός στην άμμο της στέπας κλπ όμορφα... What a Face

Όσοι ήτανε με σπραίυ γυρίσανε πίσω με αλυσίδες μπουρδέλο, όσοι ήτανε με το λιπαντήρι σφυρίζανε - σφυρίζουνε αδιάφορα μέχρι και τώρα που μιλάμε. Με 50 ml βαλβολίνη 90άρα κάνεις περίπου...κρατηθείτε....3.000 χλμ....με 5 ευρώ το λίτρο = 1.000ml.
Άν το υπολογίσουμε με βάση το προαναφερθέν με 5 ευρώ = 1.000ml κάνεις 60.000 χλμ.
Πόσα θέλουμε σε σπραίυ για 60.000 χλμ και κάνει απόσβεση το TUTORO? Πώς το βλέπετε?

Και αφού το περιέγραψα δείτε την τοποθέτηση αυτή και σε φωτό που τραβήχτηκαν υπό καλή βροχή οπότε δεν είναι ότι καλύτερο αλλά μια ιδέα θα πάρετε από όλα τα προαναφερθέντα :

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Η αλυσίδα μου με τόση περιποίηση με ελάχιστο χώμα με τόση προσοχή, έτσι δεν είναι όπως αυτή  I love you :

Γλύστρα είπα ? Συγγνώμη πλαστικό κάλυμμα ήθελα να πω τι είναι τούτο...:

That's all folks.
Αν πειστήκατε εσείς δεν ξέρω αλλά εγώ καραψήθηκα και είναι θέμα χρόνου να το βάλω.

Υ.Γ. ΚΑΙ ο Αυστραλός είχε φυσικά το SCOTOILER με την υποπίεση κενού που θέλει κόψιμο σωλήνων της μοτό αλλά δεν είχε κανένα πρόβλημα.

Savvas
Admin

Δημοσίευση από Cube capacity Την / Το Σαβ Νοε 04, 2017 7:50 pm

μαζευω χρημα για αλλα αξεσουαρ που θελω να βαλω.........

και στο τελος θα βαλω τουτορο.... scratch scratch
Cube capacity

Αριθμός μηνυμάτων : 192
Ημερομηνία εγγραφής : 10/08/2017
Τόπος : Αθηνα

Δημοσίευση από gprhellas Την / Το Σαβ Νοε 04, 2017 7:59 pm

(θα τα πούμε αύριο εμείς ..... ......για την παραγγελία !!)
gprhellas

Αριθμός μηνυμάτων : 1904
Ημερομηνία εγγραφής : 19/05/2014
Τόπος : ΡΑΦΗΝΑ/ΑΤΑΛΑΝΤΗ/ΑΙΓΙΟ

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Σαβ Νοε 04, 2017 8:15 pm

Cube capacity έγραψε:μαζευω χρημα για αλλα αξεσουαρ που θελω να βαλω.........

και στο τελος θα βαλω τουτορο.... scratch scratch

gprhellas έγραψε:
(θα τα πούμε αύριο εμείς ..... ......για την παραγγελία !!)
Έχουνε μαζευτεί 8 (και γω μαζί) αν μέτρησα καλά στο άλλο φόρουμ για να ρωτήσουν αν γίνεται καλύτερη τιμή.
Θα μάθουμε μιας και θα στείλουνε e mail στον Εγγλέζο αν κάνει καλύτερη τιμή.
Είναι ευκαιρία αν είναι να βάλουμε και σας στην παραγγελία.

Γιώργη gpr θα τα πούμε ενδελεχώς αύριο.

Savvas
Admin

Δημοσίευση από pavlosfg Την / Το Σαβ Νοε 04, 2017 10:01 pm

Σάββα υπολογισε και εμενα στην παραγγελία.
pavlosfg

Αριθμός μηνυμάτων : 52
Ημερομηνία εγγραφής : 15/02/2017
Τόπος : ΠΕΙΡΑΙΑΣ

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Σαβ Νοε 04, 2017 10:50 pm

pavlosfg έγραψε: Σάββα υπολογισε και εμενα στην παραγγελία.
Έγινε Παύλο αν προχωρήσει με το άλλο φόρουμ θα σας πω τι θα κάνουμε.
Αν δεν προχωρήσει θα πάμε κατά μόνας οπότε θα συνεννοηθούμε μεταξύ μας.

Savvas
Admin

Δημοσίευση από terios123 Την / Το Κυρ Νοε 05, 2017 3:38 am

Σαββα καλημέρα.
Ισως μπω και εγω στην παραγγελια.
Όταν μαθεις ακριβως το κοστος κανε μια ενημερωση για να σου δωσω και εγω την τελικη απαντηση.
Μια ερωτηση μονο,
ειδα στο σαιτ του TUTORO Auto ότι δεν κανει η χρηση βαρβοληνης.
Κανω κοπι το σημειο,
Gearbox oil EP80/90* - WARNING Don't use EP Gearbox Oils! these can make the Auto oilers cap swell, this can cause the Acrylic* reservoir to crack when the cap is forced into the top of the reservoir! If you have been using this don't try to force the cap to fit but order a new cap, drain the oiler and switch to using a TUTORO oil or use a ISO68 /ISO32 grade Hydraulic MINERAL oil. The additives in EP oil will also corrode brass.

*Acrylic - also sometimes called... PMMA, Plexiglas, Perspex, Acrylite, Acrylic Plastic, Altuglas, R-Cast, Polycast, Lucite Plazcryl

NEVER, EVER USE AUTOMATIC TRANSMISSION FLUID in your oiler!, some variants have all sorts of nasty toxins in and can destroy plastics, some even corrode brass!

Any damage caused to your Auto through failure to follow this advice will not be covered by your warranty.
Πηγη [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Υπαρχουν ατομα που το χρησημοποιουν με βαρβοληνη και δεν εχουν πρόβλημα?
terios123

Αριθμός μηνυμάτων : 90
Ημερομηνία εγγραφής : 06/09/2015

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Κυρ Νοε 05, 2017 5:52 am

terios123 έγραψε:Σαββα καλημέρα.
Ισως μπω και εγω στην παραγγελια.
Όταν μαθεις ακριβως το κοστος κανε μια ενημερωση για να σου δωσω και εγω την τελικη απαντηση.
Μια ερωτηση μονο,
ειδα στο σαιτ του TUTORO Auto ότι δεν κανει η χρηση βαρβοληνης.
Κανω κοπι το σημειο,
Gearbox oil EP80/90* - WARNING Don't use EP Gearbox Oils! these can make the Auto oilers cap swell, this can cause the Acrylic* reservoir to crack when the cap is forced into the top of the reservoir! If you have been using this don't try to force the cap to fit but order a new cap, drain the oiler and switch to using a TUTORO oil or use a ISO68 /ISO32 grade Hydraulic MINERAL oil. The additives in EP oil will also corrode brass.

*Acrylic - also sometimes called... PMMA, Plexiglas, Perspex, Acrylite, Acrylic Plastic, Altuglas, R-Cast, Polycast, Lucite Plazcryl

NEVER, EVER USE AUTOMATIC TRANSMISSION FLUID in your oiler!, some variants have all sorts of nasty toxins in and can destroy plastics, some even corrode brass!

Any damage caused to your Auto through failure to follow this advice will not be covered by your warranty.
Πηγη [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Υπαρχουν ατομα που το χρησημοποιουν με βαρβοληνη και δεν εχουν πρόβλημα?
Καλημέρα Παναγιώτη αν θυμάμαι καλά.

Θα σταλεί e mail και θα δούμε αν πάνε παρακάτω οι τιμές αλλιώς θα ισχύσει ότι λέει στο site τους.

Τα διάβασα και εγώ αυτά πλην όμως όλοι μα όλοι βαλβολίνη χρησιμοποιούν χωρίς κανένα πρόβλημα και φυσικά το ίδιο θα κάνω και εγώ. Επιπρόσθετα από ότι έχω διαβάσει και στο εξωτερικό ότι θέλεις βάζουν από λάδι κινητήρα μέχρι χρησιμοποιημένο κατάμαυρο λάδι κινητήρα. Προσωπικά θα βάζω βαλβολίνη 90άρα και ίσως το καλοκαίρι ανάλογα με τη συμπεριφορά να πηγαίνω σε 110άρα ή κάτι τέτοιο.

Savvas
Admin

Δημοσίευση από terios123 Την / Το Κυρ Νοε 05, 2017 7:43 am

Και εγω κανω την διαδικασια με πινελο και βαρβολινη 90 αρα και λεω μπας και παω στο αυτοματο συστημα για να μην εχω την διαδικασια και για να γινεται καλυτερη λυπανση.
terios123

Δημοσίευση από Ste7ios Την / Το Κυρ Νοε 05, 2017 8:14 am

Αν θυμάμαι καλά παλιότερα συμπεριλάμβαναν και τη βαλβολίνη πέρα από το δικό τους... Ή θέλουν να πουλήσουν ή στην πορεία είδαν ότι με την επιλογή των πλαστικών τους υπάρχει πρόβλημα.

Ίσως υπάρχει η παλιά σελίδα στο web archive πως το λένε (έχει σελίδες από την απαρχή του web).

Η αλήθεια είναι ότι υπάρχει θέμα συμβατότητας με τα πλαστικά και τα διάφορα λιπαντικά και είναι συγκεκριμένα αυτά που τα δέχονται απροβλημάτιστα. Συνήθως σκληραίνουν, χάνουν ελαστικότητα και αρχίζουν οι διαρροές μετά από 4-5 χρόνια. Έτσι άλλαξα ένα τμήμα της σωλήνας του scottoiler που βρισκόταν υπό πίεση. Το άλλο το άφησα... Και θα χρειαστεί να το ξαναλλάξω καθώς τα συμβατά είναι μη διάφανα...
Ste7ios

Δημοσίευση από Ste7ios Την / Το Κυρ Νοε 05, 2017 8:21 am

Σάββα αν κατάλαβα καλά στις φωτογραφίες που έβαλες έχουν βάλει την σωλήνα να στάζει πάνω στην αλυσίδα, στη σωστή πλευρά της μεν (εσωτερικά) αλλά το καλύτερο είναι μέσω της βελόνας πάνω στο γρανάζι.

Από το γρανάζι με τη φυγόκεντρο πάει στην αλυσίδα χωρίς να παρασύρει την σταγόνα ο αέρας.
Ste7ios

Δημοσίευση από terios123 Την / Το Κυρ Νοε 05, 2017 8:50 am

Το σωστο ειναι μέσω της βελόνας πάνω στο γρανάζι, όπως λεει και ο Στελιος αλλα να ριχνει και από τις 2 πλευρες με αυτό
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Αν ριχνει μονο εσωτερικα δεν υπαρχει λυπανση στα εξωτερικα  O Ring.
Αν υπάρχει θέμα συμβατότητας με τα πλαστικά τοτε μηπως πρεπει να βαζουμε κατι τετοιο?

terios123

Δημοσίευση από Ste7ios Την / Το Κυρ Νοε 05, 2017 10:32 am

Η διπλή βελόνα δεν είναι απαραίτητη άσε που μπορεί να σου βγάλει την πίστη μέχρι να εφαρμόσει σωστά και από τις δυο μεριές.

Το λάδι πάει παντού, απλώνει, δεν πρόκειται να μείνει στο σημείο που έπεσε. Την πρώτη φορά περνάς με πινέλο που στη συνέχεια βοηθάει την σταγόνα να απλωθεί πιο γρήγορα.

Δεν ξέρω τις προδιαγραφές αυτών των λαδιών οπότε δεν μπορώ να πω.

Εγώ βάζω Scottoil. Έχω ακόμη τα μπουκάλι που ήρθε με το Scottoiler, και ακόμη περισσότερο από το καλοκαιρινό που πείρα αργότερα... Στα 10€ τα 500ml, είναι πιο ακριβό από τη βαλβολίνη αλλά σιγά το κόστος αφού έχω βγάλει μια τετραετία και θα μου βγάλει άλλη μια περίπου...

Ste7ios

Δημοσίευση από terios123 Την / Το Κυρ Νοε 05, 2017 10:45 am

Συμφωνω ότι απλωνει το λαδι αλλα εχει το γραναζι που το περιοριζει
να απλωσει μονο στην μια πλευρα αν δεν κανω λαθος.
terios123

Δημοσίευση από Cube capacity Την / Το Κυρ Νοε 05, 2017 11:39 am

Cube capacity

Αριθμός μηνυμάτων : 192
Ημερομηνία εγγραφής : 10/08/2017

Σελίδα 5 από 6 Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης