Πρόσφατα Θέματα

Αυτόματος λιπαντήρας αλυσίδας.

Σελίδα 1 από 6 1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω

Αυτόματα συστήματα λιπάνσεως αλυσίδας.

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Σαβ Ιαν 16, 2016 9:13 pm

Ένα από τα θέματα συντηρήσεως που απασχολεί μετά από κάθε μέρα ταξιδιού τον κάτοχο μοτοσυκλέτας είναι η λίπανση της αλυσίδας του η οποία δεν πρέπει να παραμελείται.

Υπάρχουν οι γνωστοί τρόποι βέβαια του να κουβαλάμε μαζί το μπουκαλάκι με το λιπαντικό, γύρισμα τροχού και λίπανση αλλά πλέον υπάρχουν και αυτόματα συστήματα που αξίζουν τον κόπο να ασχοληθεί κάποιος μαζί τους. 

Ένα από αυτά είναι και το [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] που με ένα γέμισμα καλύπτει τις ανάγκες λιπάνσεως της αλυσίδας μας για 6.000 χλμ.

Στον παραπάνω σύνδεσμο μπορείτε να δείτε όλες τις λεπτομέρειες για αυτό.

Πωλείται στην Αγγλία και το βρίσκετε [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Savvas
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 27729
Ημερομηνία εγγραφής : 13/05/2012
Τόπος : Ελλαδάρα αγάπη μου

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Απ: Αυτόματος λιπαντήρας αλυσίδας.

Δημοσίευση από joebar Την / Το Κυρ Ιαν 17, 2016 12:09 am

Α μπα δεν, προτιμω με τον κλασικο τροπο
joebar

Αριθμός μηνυμάτων : 2264
Ημερομηνία εγγραφής : 19/05/2012
Τόπος : χαλανδρι

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Κυρ Ιαν 17, 2016 12:12 am

joebar έγραψε:Α μπα δεν, προτιμω με τον κλασικο τροπο
Γούστα είναι αυτά αλλά και για ταξιδιάρηδες κυρίως που οδηγάνε όλη μέρα και είναι κομμάτια τη νύχτα. 

Άμα είναι για μια στο τόσο όχι δεν αξίζει.

Savvas
Admin

Αυτόματος λιπαντήρας αλυσίδας.

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Σαβ Απρ 09, 2016 9:19 pm

Η λίπανση της αλυσίδας είναι όπως και να το κάνουμε μπελάς από πολλές πλευρές αλλά αναγκαίος.
Από την άλλη σπαστικό κάθε 500 χλμ να λιπαίνεις και τα λεφτά για να αλλάζεις αλυσιδογράναζα δεν είναι και λίγα στις εποχές αυτές των ισχνών αγελάδων.

Οπότε ας ρίξουμε μια ματιά από τον αυτόματο λιπαντή [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] .

Το θέμα μεταφέρεται από [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] αφού ο συγγραφέας του μας έδωσε το λινκ και μας είπε τα σχετικά και ευχαριστούμε τον σύντροχο Στέλιο.

Γράφει λοιπόν ο σύντροχος : 

Η εγκατάσταση που έκανα στο NC μου. Τοποθέτησα το REP πίσω από το κάγκελο της Givi για να έχει κάποια προστασία, και να είναι εύκολο το γέμισμα του.

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Η παροχή ρεύματος έγινε από την φίσα και καλωδίωση παροχής ρεύματος για τα παρελκόμενα αφού πρώτα έκανα μια μικρή μετατροπή ώστε να δίνει και τη γραμμή 'backup power' (μόνιμο ρεύμα) καθώς η καλωδίωση την έχει ασύνδετη.

Η ροή ορίστηκε στη μία σταγόνα ανά 60" και το oiling threshold στο πιο ευαίσθητο, στις 5 ή 4 γραμμές.

Κόστος : 
Scottoiler vSystem: 139 € (Louis.de)
Scottoiler vSystem BMW KIT F650/800GS - 710.30.70: 187 € (amazon.de)
Scottoiler eSystem: 280 € (Louis.de)
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] Auto Standard Edition: 60 €

Ο συγγραφέας του θέματος απαντά και σε άλλα ερωτήματα στο λινκ που σας έβαλα.

Κατά την άποψή μου είναι Η λύση και γιαυτό το μετέφερα στο θέμα αυτό.

Savvas
Admin

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Σαβ Μαϊος 28, 2016 7:29 am

Άλλο σύστημα είναι το [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] με πολλά κόλπα που θέλουν μελέτη.

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Υ.Γ. Προβλέπεται ασύστολο 

Savvas
Admin

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Πεμ Ιουν 02, 2016 10:27 pm

Άλλο φθηνό σύστημα που μάλιστα αν πάρεις τρία παίρνεις και ένα δωρεάν είναι το LoobMan που λεπτομέρειες βλέπετε [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] 

Ούτε συνδέσεις σε ηλεκτρικό κύκλωμα ούτε τίποτα λειτουργεί με τη βαρύτητα.

Savvas
Admin

Δημοσίευση από Θανος.Κ Την / Το Πεμ Ιουν 02, 2016 10:39 pm

Ωραία συστήματα αλλά ακριβά. Νομίζω ότι θα επέλεγα το κλασσικό τρόπο του σπρευ.
Αλήθεια γτ και 500 στα μεγαλυτερα μότο; Εγώ στο παπί κάθε 1000 (κάποιες φορές κ νωρίτερα βέβαια) ψεκαζα κ η αλυσίδα ποτε δεν ήταν δίχως λιπαντικό.

Θανος.Κ

Αριθμός μηνυμάτων : 1632
Ημερομηνία εγγραφής : 12/03/2013
Τόπος : Προτεκτοράτο Ε.Ε.

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Πεμ Ιουν 02, 2016 11:02 pm

Θανος.Κ έγραψε:Ωραία συστήματα αλλά ακριβά. Νομίζω ότι θα επέλεγα το κλασσικό τρόπο του σπρευ.
Αλήθεια γτ και 500 στα μεγαλυτερα μότο; Εγώ στο παπί κάθε 1000 (κάποιες φορές κ νωρίτερα βέβαια) ψεκαζα κ η αλυσίδα ποτε δεν ήταν δίχως λιπαντικό.

Άλλες ιπποδυνάμεις άλλες ταχύτητες άλλη χρήση.

Καμία σχέση με παπί.

Βασικά και η μανα γράφει κάθε πότε και είναι κάθε 1.000. Από εκεί και πέρα ότι θέλει ο καθένας.

Τα σπραίυ με τις τιμές πούχουνε βγαίνουν ακριβότερα αλλά με αυτή τη ροή συζητήσεως βγαίνουμε μακράν εκτός θέματος που είναι <<Αυτόματος λιπαντήρας αλυσίδας>>.

Προσπαθούμε να συζητήσουμε για αυτούς ποιος πιθανώς είναι ο καλύτερος και στην καλύτερη τιμή, τα σπραίυ είναι γνωστά και άλλο θέμα.

Savvas
Admin

Δημοσίευση από Ste7ios Την / Το Πεμ Ιουν 02, 2016 11:27 pm

Δείτε και το Tutoro. Το loobman αν θυμάμαι καλά είναι βλακεία...

Γενικά οι λιπαντήρες με αντλία όπως το eSystem είναι καλύτεροι γιατί εξασφαλίζουν τουλάχιστον σταθερή ροή. Οι πιο εξελιγμένοι που λαμβάνουν υπόψη τους την ταχύτητα (με GPS ή αισθητήρα) αυξομειώνουν την ροή ανάλογα...

Οι πιο απλοί είναι κάπως ο,τι να'ναι γιατί ανάλογα τη θερμοκρασία περιβάλλοντος αλλάζει και η ροή (αυξομειώνεται η πυκνότητα του λαδιού, το ιξώδες).

Ste7ios

Αριθμός μηνυμάτων : 1166
Ημερομηνία εγγραφής : 17/05/2016
Τόπος : Athens

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Πεμ Ιουν 02, 2016 11:34 pm

Ste7ios έγραψε:Δείτε και το Tutoro. Το loobman αν θυμάμαι καλά είναι βλακεία...

Γενικά οι λιπαντήρες με αντλία όπως το eSystem είναι καλύτεροι γιατί εξασφαλίζουν τουλάχιστον σταθερή ροή. Οι πιο εξελιγμένοι που λαμβάνουν υπόψη τους την ταχύτητα (με GPS ή αισθητήρα) αυξομειώνουν την ροή ανάλογα...

Οι πιο απλοί είναι κάπως ο,τι να'ναι γιατί ανάλογα τη θερμοκρασία περιβάλλοντος αλλάζει και η ροή (αυξομειώνεται η πυκνότητα του λαδιού, το ιξώδες).

Να και το [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] προς μελέτη.

Και το [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] επίσης προς μελέτη.

Συμφωνώ για το παραπάνω δεν λέει Στέλιο, μαγικά δεν υπάρχουν.

Savvas
Admin

Δημοσίευση από Ste7ios Την / Το Πεμ Ιουν 02, 2016 11:56 pm

Και για να εξηγήσω την όλη φάση. Η λίπανση που κάνουμε χάνεται χιλιόμετρο με χιλιόμετρο. Το λιπαντικό φυγοκεντρίζεται και φεύγει απο την αλυσίδα. Εκτός αυτού τα γνωστά σπρέι δεν είναι τόσο λεπτόρευστα όπως ένα λάδι και δεν εισχωρούν όπου αυτό.

Εκτός αυτού, είναι κολλωδη για να να μην φύγουν στην πρώτη μετακίνηση μας. Συγκεντρώνουν όμως και όλη τη μπίχλα...

Το κυριότερο. Όταν λιπαίνουμε με το χέρι υπάρχουν διαστήματα που δεν υπάρχει επαρκής λίπανση και ξεκινάνε οι φθορές στα πειράκια, στα O-rings και στα γρανάζια...

Το λάδι κάνει ακριβώς τα αντίθετα.

Το ιδανικό θα ήταν αυτό που κάνουν σε βιομηχανικές κατασκευές: εμβαπτισμός της αλυσίδας σε λάδι αλλά είναι αδύνατο σε εμάς (με 1-2 εξαιρέσεις).

Δεν είναι οτι βάζεις κάτι τέτοιο για να μην ασχολήσαι αλλά για την μακροζωία της αλυσίδας και την ομοιόμορφη φθορά της.
Ste7ios

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Παρ Ιουν 03, 2016 12:17 am

Τι λάδι χρησιμοποιούν οι αυτόματοι λιπαντήρες Στέλιο?

Savvas
Admin

Δημοσίευση από Ste7ios Την / Το Παρ Ιουν 03, 2016 12:37 am

Υπάρχει συγκεκριμένο λάδι. Στην ουσία είναι απλό λάδι αλλά με τα απαραίτητα πρόσθετα, όπως EP (Extreme Pressure), και ίσως κάποια αντιδιαβρωτικά...

Εγώ χρησιμοποιώ το κόκκινο Scotoil το καλοκαίρι, και λίγο το μπλε το χειμώνα για να μην ζορίζεται η αντλία. Έχω καταναλώσει κάπου στα 150-200ml στα 8.000 χλμ πάνω κάτω, μάλλον περισσότερα. Δεν θυμάμαι ακριβώς.

Πολύ κοντά σε αυτό είναι το λάδι 75W άντε 80 για συμβατικά κιβώτια ταχυτήτων (ποτέ για αυτόματα), βαλβολίνη...
Ste7ios

Δημοσίευση από Ste7ios Την / Το Παρ Ιουν 03, 2016 12:47 am

Τώρα θα διαβάσεις στα forums το οτιδήποτε... Μόνο τηγανέλαιο δεν βάζουν! Very Happy

Τα καμένα λάδια της μηχανής, άντε φρέσκα, λάδι για αλυσοπρίονα, WD-40, και δεν ξέρω τι άλλο... Τώρα που το σκέφτομαι θα βάζουν και τηγανέλαιο απλά καταλαβαίνουν την μέγιστη τσιπιά που κάνουν και δεν το λένε Very Happy

Λάδι μηχανής το προτείνουν πάντως ακόμη και κάποιοι κατασκευαστές λιπαντών. Για μένα είναι ας πούμε η #2 ή 3 επιλογή... Το θέμα τους είναι οτι οι βαλβολίνες είναι πιο παχύρευστες και οι βόρειοι μπορεί να στουμπώσουν...

Στα παραπάνω κατέληξα ψάχνοντας κατασκευαστές αλυσίδων ακόμη και βιομηχανικής χρήσης για να βγάλω ένα ασφαλές συμπέρασμα με το τι παίζει, και κάποια άρθρα ανθρώπων που κατέχουν πραγματικά το θέμα.
Ste7ios

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Παρ Ιουν 03, 2016 6:22 am

Ste7ios έγραψε:Υπάρχει συγκεκριμένο λάδι. Στην ουσία είναι απλό λάδι αλλά με τα απαραίτητα πρόσθετα, όπως EP (Extreme Pressure), και ίσως κάποια αντιδιαβρωτικά...

Εγώ χρησιμοποιώ το κόκκινο Scotoil το καλοκαίρι, και λίγο το μπλε το χειμώνα για να μην ζορίζεται η αντλία. Έχω καταναλώσει κάπου στα 150-200ml στα 8.000 χλμ πάνω κάτω, μάλλον περισσότερα. Δεν θυμάμαι ακριβώς.

Πολύ κοντά σε αυτό είναι το λάδι 75W άντε 80 για συμβατικά κιβώτια ταχυτήτων (ποτέ για αυτόματα), βαλβολίνη...

Ste7ios έγραψε:Τώρα θα διαβάσεις στα forums το οτιδήποτε... Μόνο τηγανέλαιο δεν βάζουν! Very Happy

Τα καμένα λάδια της μηχανής, άντε φρέσκα, λάδι για αλυσοπρίονα, WD-40, και δεν ξέρω τι άλλο... Τώρα που το σκέφτομαι θα βάζουν και τηγανέλαιο απλά καταλαβαίνουν την μέγιστη τσιπιά που κάνουν και δεν το λένε Very Happy

Λάδι μηχανής το προτείνουν πάντως ακόμη και κάποιοι κατασκευαστές λιπαντών. Για μένα είναι ας πούμε η #2 ή 3 επιλογή... Το θέμα τους είναι οτι οι βαλβολίνες είναι πιο παχύρευστες και οι βόρειοι μπορεί να στουμπώσουν...

Στα παραπάνω κατέληξα ψάχνοντας κατασκευαστές αλυσίδων ακόμη και βιομηχανικής χρήσης για να βγάλω ένα ασφαλές συμπέρασμα με το τι παίζει, και κάποια άρθρα ανθρώπων που κατέχουν πραγματικά το θέμα.
Ευχαριστώ Στέλιο και καλημέρα με την ευκαιρία.

Όντως το τι γράφεται απλά είναι απερίγραπτο και γιαυτό δεν ενοίγω αλλού θέμα και δεν ρωτάω αλλού.

Συμφωνώ απολύτως για βαλβολίνη κοινών σαζμάν (τα αυτόματα είναι άλλη ιστορία με άλλα λιπαντικά) το οποίο άλλωστε συνιστά και ο κατασκευαστής του μοτό.

Ας πάμε τώρα στην οικονομοτεχνική πλευρά του θέματος.

Όπως φαίνεται το ScottOiler είναι το καλύτερο αλλά στοιχίζει 258.43 Ευρω.
Ένα σετ αλυσιδογράναζα που κατά γενική ομολογία - εμπειρία ήρεμων αναβατών με όχι και πολύ συχνή περιποίηση που δεν πολυπάνε χώμα και δεν πιέζουν το μοτό με διάφορα καγκουριλίκια φτάνουν και τις 40-45.000 χλμ με τα ίδια αλυσιδογράναζα.

Κοστίζουν δε για το 700άρι έτσι από μια γρήγορη έρευνα σε μαύρη αλυσίδα και γρανάζια DID γύρω στα 145 ευρώ πακέτο και σε AFAM κανά 120άρι.
Οπότε απόσβεση προβλέπεται να γίνει μακράν και τίθεται το ερώτημα : Συμφέρει ?
Ακόμα και οι πλέον ταξιδιάρηδες εσωτερικού άντε να κάνουν 12.000 χλμ το χρόνο ήτοι σε 4 χρόνια περίπου να θέλουν αλυσιδογράναζα.

Σε τόσο καιρό θα έχουνε ξοδέψει βέβαια παίρνοντας ένα μέσο των 400ml μπουκάλι των 400ml με κόστος 11 ευρώ και λίπανση κάθε 1.000 χλμ  με εξάντληση του μπουκαλιού σε 4.000 χλμ περίπου, θάχουν ξοδέψει 45.000 χλμ : 4.000 = 11,25 μπουκάλια ήτοι 123,75 ευρώ.

Αν το σύστημα αυτόματης λίπανσης όντως διπλασιάζει το χρόνο ζωής των αλυσιδογράναζων και έχει κόστος 258,43 ευρώ, αυτό σημαίνει ότι αν προσθέσουμε και τη βαλβολίνη που χρειάζεται δεν ξέρω πόσο για 90.000 χλμ θα βγει κάποιο κόστος.
Ποιο νάναι αυτό για να το συγκρίνουμε με τα 123,75 ευρώ+ το κόστος των 145 ευρώ για αλυσιδογράναζα που θα αλλαχθούν στις 45.000 για να φτάσουμε τα του ScottOiler ?

Εκ πρώτης όψεως και αν ισχύουν τα λεγόμενα του ScottOiler συμφέρει φουλ αλλά δεν έχουμε μέχρι τώρα απτό παράδειγμα χρήστη που να έχει φτάσει τα παραπάνω και να αποδεικνύεται.

Προβληματίζομαι πολύ και τα λεφτά δεν είναι λίγα...

Savvas
Admin

Δημοσίευση από Ste7ios Την / Το Παρ Ιουν 03, 2016 8:06 am

Στην χειρότερη διπλασιάζει τη ζωή αλυσίδας & γραναζιών, και μιλάμε για τα απλά συστήματα, όχι τα ηλεκτρονικά.

Τώρα έπεσα σε ένα VFR800 με 155.000Km...

Εγώ είμαι σχεδόν στα 25.000Km με την μάπα μαμά αλυσίδα με ελάχιστο τέντωμα. Έξω τις έχουν πετάξει σε πολύ λιγότερα χιλιόμετρα.

Εποχές που είναι μην κοιτάς το τέλειο. Ένας πιο απλός όπως το Tutoro είναι 1.000 φορές καλύτερος απο το χέρι μας, και είναι αρκετά φθηνός...

Τα 500ml Scottoil είναι στα 11€. Αν πας σε βαλβολίνη είσαι στα 7€ τα 1.000ml. Τίποτα.

Σε όλο αυτό είναι και το πόσο κοστολογείς τον κόπο σου για λάδωμα & καθάρισμα...

Ste7ios

Δημοσίευση από Ste7ios Την / Το Παρ Ιουν 03, 2016 8:10 am

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Ste7ios

Δημοσίευση από Ste7ios Την / Το Παρ Ιουν 03, 2016 8:21 am

Ste7ios

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Παρ Ιουν 03, 2016 8:37 am

Αυτό είναι το βασικό Στέλιο, ότι είναι μπελάς το λάδωμα ακόμα και χωρίς καθάρισμα.

Αύριο έχω ταξίδι, πρέπει να λιπανθεί προ ταξιδίου μαζί με τους λοιπούς ελέγχους αλλά έχω και άλλες δουλειές, αυτά θα κάνουμε τώρα το φελέκι μου ? 

Φθηνά τα αναλώσιμα οπότε μάλλον συμφέρει.

Τις συζητήσεις θα τις δω αργότερα όταν επιστρέψω και θα υπάρξει αντίστοιχος σχολιασμός. Wink

Savvas
Admin

Δημοσίευση από Ste7ios Την / Το Παρ Ιουν 03, 2016 8:41 am

Χαμένες βόλτες Σάββα! Very Happy
Ste7ios

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Παρ Ιουν 03, 2016 8:45 am

Ste7ios έγραψε:Χαμένες βόλτες Σάββα! Very Happy
Ποιές Στέλιο ?

Savvas
Admin

Δημοσίευση από Ste7ios Την / Το Παρ Ιουν 03, 2016 8:46 am

Οι ώρες που θα φας με την αλυσίδα!
Ste7ios

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Παρ Ιουν 03, 2016 11:14 am

Ste7ios έγραψε:Οι ώρες που θα φας με την αλυσίδα!
Ααααα, σωστόοοοοοος ! 

Ήδη τόκανα για αύριο... ....άμα δεν ήταν τόσα τα λεφτά χτες θα τον είχα πάρει Στέλιο αλλά και πολλά είναι και προηγούνται άλλα πλην όμως το σκέφτομαι πολύ σοβαρά.

Μέχρι τότε θα τη βγάλω με τα σπραίυ αλλά θα την τελειώσω αυτήν την αηδία οριστικά και δια παντός.

Savvas
Admin

Δημοσίευση από lixouri Την / Το Τρι Ιουν 21, 2016 12:14 pm

από κάποιον που τα έχει μελετήσει και δοκιμάσει αρκετά από ότι λέει τουλάχιστον

μου αρέσει αυτό που δεν έχει καλώδια και τα σχετικά.......

lixouri

Αριθμός μηνυμάτων : 373
Ημερομηνία εγγραφής : 11/05/2016

Δημοσίευση από digital_illusion Την / Το Τετ Ιουν 22, 2016 1:15 pm

Χθες βράδυ πάντως στο ΦΒ που έιμαι και σε ένα groupaki derbi terra από UK έβαλε ένα παλικαράκι φωτογραφίες και από το τοποθετημένο TUTORO στο TERRAτάκι του. Μια χαρά το είδα εγώ.
Την όλη ιστορία δεν την έχω ψάξει πάντως προσωπικά... στα παλιότερα μηχανάκια μου έριχνα με το χέρι, στο On-offaki τώρα 1-2 φορές είχα ρίξει απλό λαδάκι που μου είχε ξεμείνει από το αυτοκίνητο με το γνωστό λαδοτήρι χειρός καθώς γύριζε η αλυσιδα.
digital_illusion

Αριθμός μηνυμάτων : 40
Ημερομηνία εγγραφής : 18/04/2016
Τόπος : Νέο Ηράκλειο - Καλαμάτα

Σελίδα 1 από 6 1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης