sh 300 ιμάντας

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω

sh 300 ιμάντας

Δημοσίευση από sharkovios Την / Το Πεμ Οκτ 29, 2015 11:44 am

Καλημέρα,

ιμάντα για το SH παίρνουμε τον γνήσιο ή υπάρχει εναλλακτική;
Απο την εμπειρία σας πόσα χλμ αντέχει, ενδεικτικά;

Αντώνης
sharkovios

Αριθμός μηνυμάτων : 56
Ημερομηνία εγγραφής : 23/10/2015

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Απ: sh 300 ιμάντας

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Πεμ Οκτ 29, 2015 1:45 pm

sharkovios έγραψε:Καλημέρα,

ιμάντα για το SH παίρνουμε τον γνήσιο ή υπάρχει εναλλακτική;
Απο την εμπειρία σας πόσα χλμ αντέχει, ενδεικτικά;

Αντώνης

Υπάρχει εναλλακτική ίδιας μάρκας με τον μάνα ήτοι BANDO.

Το θέμα είναι σε τι τιμή τον βρίσκουμε γιατί άμα είναι φθηνότερος ο μανίσιος φυσικά και θα προτιμήσουμε τον μανίσιο.
Τελευταία υπάρχει η τάση να είναι ακριβότερος με την επωνυμία BANDO κατά τι από τον HONDA.
Γύρω στα 70 και οι δύο.
Υπάρχουν και ακριβότεροι βέβαια κάτι Μαλόσσι <<κέβλαρ>> κλπ που κατά τη γνώμη μου δεν χρειάζονται με τίποτα και είναι πεταμένα λεφτά.

Το πόσο αντέχει ο ιμάντας είναι θέμα που έχει πολλές μεταβλητές Αντώνη και κατά τη γνώμη μου η απάντηση δεν είναι ξεκάθαρη ούτε μπορεί να δοθεί με ήσυχη τη συνείδηση.

Μπορώ όμως να σου δώσω μερικές ενδείξεις από όσα έχουμε δει μέχρι τώρα μετά από μια 5ετία και ήδη με ένα στα 130.000 χλμ :

-Το εγχειρίδιο κατόχου στο πρόγραμμα συντηρήσεως λέει αλλαγή κάθε 18.000.

-Στο εγχειρίδιο σέρβις προβλέπεται επιθεώρηση με όριο φθοράς τα 25,5 mm με κάποιο περίεργο τρόπο μετρήσεως που όσες φορές το κάναμε δεν μας βγήκε για να μη κουραζόμαστε με λεπτομέρειες.
Ο μόνος τρόπος ελέγχου λοιπόν είναι ο μακροσκοπικός για φθορά, σκασίματα,λινά κλπ.

- Μέχρι τώρα προσωπικά τον άλλαζα στις 18.000 και μετά τον έδινα σε φίλο με οικονομική στενότητα και έκανε άλλες τουλάχιστον 15.000.

-Έχω δεί με 22.500,με 24.000 και δεν δείχνανε ρετάλια παρά μόνο είχανε σκασίματα μεταξύ των εσωτερικών δοντιών. Στα εξωτερικά δόντια και κατά τα άλλα φαινόντουσαν μια χαρά.

Μετά από τα παραπάνω λοιπόν εκτιμώ και έχω την άποψη ότι πριν τις 20.000 χλμ δεν ασχολούμαστε με τον ιμάντα εκτός από καμιά επιθεώρηση -καθαριότητα της μετάδοσης που πιάνει σκόνη από τα υλικά τριβής.

Στο νέο SH 300 στο θέμα που το αφορά σας έγραψα ότι πλέον προβλέπεται σε αυτό αλλαγή ιμάντα στις 24.000 χλμ.
Έχει βέβαια και κανά 2,5άρι ίππους λιγότερους αλλά δεν νομίζω να επηρεάζει αυτό μιας και η ροπή είναι που ταλαιπωρεί.
Οπότε μάλλον έχει φανεί ότι αντέχουν και παραπάνω από τις 18.000.

Αυτή είναι η γνώμη μου.

Savvas
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 24867
Ημερομηνία εγγραφής : 13/05/2012
Τόπος : Ελλαδάρα αγάπη μου

Δημοσίευση από sharkovios Την / Το Πεμ Οκτ 29, 2015 2:14 pm

Άρα βγάλσιμο και είδομεν......

Θενξ Σαββας..
sharkovios

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Πεμ Οκτ 29, 2015 2:17 pm

Τίποτα Αντώνη.
Πόσα χλμ τον έχεις ?

Savvas
Admin

Δημοσίευση από sharkovios Την / Το Πεμ Οκτ 29, 2015 2:21 pm

Έλα μου ντε!!
Θεωρητικά από τις 18.000 και λέω θεωρητικά γιατί το αγόρασα με 24.000 χλμ και μου είπαν ότι μόλις έκανε μεγάλο σέρβις και αλλαγή ιμάντα.

Απο τότε αλλαγές λαδιών κάθε 3.000 (έτσι μου είχαν πεί), αλλα τώρα που η τσέπη έχει καβούρια και έχω φτάσει τις 36.500 έχω αρχίσει να ξεσκονίζω τα βίντεο σου, τα θέματά σου και το βιβλίο συντηρήσεως και με πιάνει πανικός!!!!

sharkovios

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Πεμ Οκτ 29, 2015 2:29 pm

sharkovios έγραψε:Έλα μου ντε!!
Θεωρητικά από τις 18.000 και λέω θεωρητικά γιατί το αγόρασα με 24.000 χλμ και μου είπαν ότι μόλις έκανε μεγάλο σέρβις και αλλαγή ιμάντα.

Απο τότε αλλαγές λαδιών κάθε 3.000 (έτσι μου είχαν πεί), αλλα τώρα που η τσέπη έχει καβούρια και έχω φτάσει τις 36.500 έχω αρχίσει να ξεσκονίζω τα βίντεο σου, τα θέματά σου και το βιβλίο συντηρήσεως και με πιάνει πανικός!!!!

Ωχ...αυτό είναι το κακό του μεταχειρισμένου.
Πρέπει οπωσδήποτε να γίνει από κάπου μια αρχή Αντώνη.

Δυστυχώς και με βαριά καρδιά γιατί ξέρω την οικονομική κατάσταση προσωπικά αν τύχαινε νάπαιρνα μεταχειρισμένο θα άλλαζα τα πάντα στη μετάδοση συν λάδια κινητήρα - μετάδοσης και υγρά φρένων - ψυγείου.
Στην μετάδοση δεν είναι μόνο ο ιμάντας αλλά και ο συμπλέκτης και τα ράουλα - γλύστρες του βαριατόρ.

Λάδια κάθε 3.000 είναι πέταμα χρημάτων.
Κάθε 6.000 προβλέπεται (και αλλαγή φίλτρου κάθε 12.000 ήτοι κάθε δεύτερη αλλαγή)  ΑΛΛΑ και προσοχή σε αυτό, επειδή όλα έχουνε κατανάλωση λαδιού θέλει έλεγχο κάθε 1.000.
Και για νάχουμε ήσυχο το κεφάλι μας κάθε φορά που αλλάζουμε λάδια στον κινητήρα αλλάζουμε και στη μετάδοση και δεν είναι κανά σημαντικό κόστος.

Άρα λογικά έχει ο ιμάντας κλπ 18.500 χλμ.
Πρέπει να ανοίξεις όντως και να τα δεις.

Savvas
Admin

Δημοσίευση από sharkovios Την / Το Πεμ Οκτ 29, 2015 2:36 pm

Εχω πιάσει το βιβλίο και αρχίζω από τα εύκολα πρώτα (λάδια, φίλτρο λαδιού, φίλτρο αέρος, φίλτρο αέρος βαριατόρ) και τα΄δύσκολα σε κανα 2 εβδομάδες σε φίλο με μίνι συνεργείο στην αποθήκη του.

Ράουλα έχουν αλλαχτεί με τα μαμα στίς 27.000 αλλά θα αλλάξω με DR. Pulley, ούτως η αλλιώς.
sharkovios

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Πεμ Οκτ 29, 2015 7:26 pm

sharkovios έγραψε:Εχω πιάσει το βιβλίο και αρχίζω από τα εύκολα πρώτα (λάδια, φίλτρο λαδιού, φίλτρο αέρος, φίλτρο αέρος βαριατόρ) και τα΄δύσκολα σε κανα 2 εβδομάδες σε φίλο με μίνι συνεργείο στην αποθήκη του.

Ράουλα έχουν αλλαχτεί με τα μαμα στίς 27.000 αλλά θα αλλάξω με DR. Pulley, ούτως η αλλιώς.

Savvas
Admin

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης