ΜΕΤΑΔΟΣΗ ΚΙΝΗΣΗΣ HONDA SH 300i (ΠΡΟΒΛΗΜΑ!!!!!)

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω

ΜΕΤΑΔΟΣΗ ΚΙΝΗΣΗΣ HONDA SH 300i (ΠΡΟΒΛΗΜΑ!!!!!)

Δημοσίευση από anemos1986 Την / Το Κυρ Ιουλ 12, 2015 5:08 pm

Καλησπέρα σε όλους. Είμαι καινούριο μέλος και θα ήθελα να ρωτησω κάτι για το sh μου.
Έβαλα σήμερα το μηχανάκι στο διπλό stand για να αλλάξω το λάδι της τελικής μετάδοσης. Γυρίζοντας τη ρόδα για να στραγγίξει καλά το σασμάν ακούγεται ένας θόρυβος όπως ακούγεται όταν ακουμπάει φθαρμένο τακάκι στο δίσκο. Τριβή δηλαδή. Γνωρίζει κάποιος τί μπορεί να είναι ή αν είναι φυσιολογικός θόρυβος;
Ευχαριστώ..
anemos1986

Αριθμός μηνυμάτων : 23
Ημερομηνία εγγραφής : 12/07/2015
Τόπος : Αθήνα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Απ: ΜΕΤΑΔΟΣΗ ΚΙΝΗΣΗΣ HONDA SH 300i (ΠΡΟΒΛΗΜΑ!!!!!)

Δημοσίευση από Nikos sh300 Την / Το Κυρ Ιουλ 12, 2015 5:47 pm

Να ελπιζεις να ειναι τακακι αλλιως θα εχεις και συ το κλασικο προβλημα που εχουν πολλα sh300 στο διαφορικο με τα ρουλεμαν
Nikos sh300

Αριθμός μηνυμάτων : 557
Ημερομηνία εγγραφής : 23/06/2014
Τόπος : Ηράκλειο Κρήτης

Δημοσίευση από anemos1986 Την / Το Κυρ Ιουλ 12, 2015 5:51 pm

Ευχαριστώ Νίκο που απάντησες.. Θα το ξανακοιτάξω καλύτερα ,αλλα έχω την εντύπωση πως δεν είναι τακάκι.. Βλέπω να πιάνω τα μαντήλια!!
anemos1986

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Κυρ Ιουλ 12, 2015 6:34 pm

Φίλε μου (δεν γνωρίζω το όνομά σου) κατ' αρχάς στην παρέα του  :ScLogo:.

Άποψή μου είναι να μην προτρέχουμε όταν έχουμε να κάνουμε με θορύβους και διαγνώσεις από το διαδίκτυο.

Επίσης σε πληροφορώ τα εξής : 

1.Όταν γυρίζει ο τροχός με το χέρι  ακούγονται τα γρανάζια όντως  και είναι άκρως φυσιολογικό.

2.<<Κλασσικό πρόβλημα που έχουν πολλά SH >> δεν θα το χαρακτήριζα όπως λέει ο Νίκος διότι έχει παρουσιαστεί σε 3 συνολικά από ένα δείγμα 25 τουλάχιστον εδώ και γνωστών και οφείλεται μετά από πολύ ψάξιμο σε λάθος συναρμολόγηση από το εργοστάσιο κατά την άποψή μου. 

3.Αν εμπίπτει στις περιπτώσεις που υπάρχει πρόβλημα στην τελική μετάδοση τότε θα ακούσεις θόρυβο όχι αστεία ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΚΙΝΗΣΗ και όχι στο διπλό σταντ και θα δεις στην αλλαγή λαδιών τελικής μετάδοσης και στα παλιά λάδια που έβγαλες στον πάτο του δοχείου συλλογής πολλά μα πολλά γρέζια. Αν δε τόχεις πολύ καιρό μέσα το λάδι  θα φτάσει σε σημείο μέχρι να μπουκώσει την τάπα ελέγχου στάθμης με <<σβολάκι >> από γρέζια.

Από τα παραπάνω που προέρχονται από προσωπική εμπειρία μιας και ασχολούμαι προσωπικά με την συντήρηση των μοτό μου καθώς επίσης επειδή το δικό μου ήτανε δυστυχώς ένα από τα 3 προαναφερθέντα, προκύπτουν τα ερωτήματα : 

-Κάνει θόρυβο εν κινήσει - βουητό (χαρακτηριστικό φθαρμένου ρουλεμάν) που μεγαλώνει όσο η ταχύτητα αυξάνεται από τα 30 έως τα 90 χλμ και μετά τον υπερκαλύπτει ο ήχος του κινητήρα?
-Παρατήρησες γρέζια πολλά στο παλιό λάδι που άλλαξες ?

Ένα βίντεο με τον <<θόρυβο>> θα βοηθούσε τα μέγιστα.

Υ.Γ. Το θέμα θα μεταφερθεί στην κατάλληλη ενότητα εδώ : [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Savvas
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 27338
Ημερομηνία εγγραφής : 13/05/2012
Τόπος : Ελλαδάρα αγάπη μου

Δημοσίευση από joebar Την / Το Κυρ Ιουλ 12, 2015 6:58 pm

Κανενα προβλημα δεν εχεις, και μενα στο διπλο κανει τον θορυβο που λες, μην αγχωνεσαι
joebar

Αριθμός μηνυμάτων : 2260
Ημερομηνία εγγραφής : 19/05/2012
Τόπος : χαλανδρι

Δημοσίευση από Nikos sh300 Την / Το Δευ Ιουλ 13, 2015 12:03 am

Εννοειται ευχομαστε να μην ειναι τιποτα αυτο δε το συζηταμε.
Ειναι ομως ενα απο τα προβληματα που μπορεις να συναντησεις στο sh300 και γι αυτο οταν ενας φιλος ψαχνει να αγορασει μεταχειρο του λεμε να ειναι υποψιασμενος για το διαφορικο.Δεν το λεμε στη τυχη.Αν το παρουσιαζε ενα στα 10.000 να πεις ενταξει.Εδω μεσα οπως λεει ο Σαββας εχουμε τρια.Στο αλλο φορουμ εχουν εμφανιστει και εκει μερικοι.Φαντασου ποσα υπαρχουν εξω και δεν ειναι γραμενοι σε ενα φορουμ.
Μερικα μπεβερλυ ειχαν θεμα με τα φρενα
Μερικα hd200 χτυπανε μπιελα
Δεν ειναι ολα τα μηχανακια με προβλημα αλλα οταν ενα θεμα εμφανιζεται σε καμποσους τοτε εισαι λιγο εως αρκετα υποψιασμενος μηπως εμφανισει και το δικο σου
Nikos sh300

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Δευ Ιουλ 13, 2015 1:05 am

Άν υπάρχει πρόβλημα μια απλή βόλτα είναι αρκετή για να γίνει αντιληπτό αν υπάρχει θέμα στην τελική μετάδοση.
Τώρα τα άλλα Νίκο δεν είναι του παρόντος θέματος οπότε δεν θα τα αναλύσω φίλε μου.
Θα πω μόνο ότι υπάρχουν διαφορές σε στατιστικά δείγματα και θα το κλείσω εδώ το οφ.

Αναμένουμε απάντηση από τον συμφορουμίτη πούθεσε το θέμα.

Savvas
Admin

Δημοσίευση από anemos1986 Την / Το Δευ Ιουλ 13, 2015 5:55 pm

Κατ' αρχάς σας ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον. Επίσης το όνομά μου είναι Μιχάλης. Το μηχανάκι το πήρα μεταχειρισμένο με 31.000km και τώρα έχει 37.000km. δεν είχα ακούσει ποτέ για ευαισθησία των Sh στη μετάδοση(είναι το πρώτο μου scooter), και απ την αρχή που το άκουγα νόμιζα πως ήταν τακάκι.
Όταν δουλεύει ρελαντί ή στη πορεία ,δεν ακούγεται κάτι. έβγαλα και σχετικό βιντεάκι άλλα δεν ξέρω πώς να το ανεβάσω...
anemos1986

Δημοσίευση από anemos1986 Την / Το Δευ Ιουλ 13, 2015 6:17 pm

Μπορεί να έκανα και πατάτα, αλλά το ανέβασα στο youtube.
anemos1986

Δημοσίευση από SHakias Την / Το Δευ Ιουλ 13, 2015 6:20 pm

Αν κανει ετσι τοτε πας για μεταδοση

SHakias

Αριθμός μηνυμάτων : 689
Ημερομηνία εγγραφής : 22/02/2015

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Δευ Ιουλ 13, 2015 7:26 pm

Μιχάλη άκου προσεκτικά το βίντεο πούβαλε ο Μάνος.

Έτσι ακριβώς ακούγεται αν έχει θέμα στην τελική μετάδοση.

Εσύ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ κανένα απολύτως πρόβλημα αν η ανησυχία σου προέρχεται από αυτό που δείχνει το βίντεο.
Όλα έτσι κάνουν όταν τα γυρίζεις με το χέρι.

Παρόλα τα παραπάνω εμείς έχουμε υιοθετήσει σαν μέτρο πρόληψης την αλλαγή λαδιών τελικής μετάδοσης κάθε φορά που αλλάζουμε λάδια στον κινητήρα ήτοι κάθε 6.000 χλμ άσχετα με τα 2 χρόνια ή 24.000 που προβλέπει ο κατασκευαστής.

Επίσης βάζουμε και την προβλεπόμενη αναλογία που προβλέπει ο κατασκευαστής αντιτριβικό (ο κατασκευαστής του αντιτριβικού) MOTORKOTE συνήθως που βρίσκεται εύκολα σε ένα λίτρο φουλ συνθετικού λαδιού κινητήρα 10-30 ή 10-40.
Κάθε φορά που είναι να βάλουμε ανακινούμε το μπουκάλι του λαδιού να ξανα ανακατευθεί το αντιτριβικό με το λάδι και βάζουμε.
Το κόστος είναι μάλλον αμελητέο γιατί παίρνει 280ml και ένα λίτρο φτάνει για 3 αλλαγές και περισσεύει κιόλας.

Κατά τον παραπάνω τρόπο ότι και να κάνεις έχεις πλήρη προστασία κατά τη γνώμη μου.

Υ.Γ. Το αντιτριβικό ίσως νάναι και πλεονασμός - υπερπροστασία. Με καλό λάδι κινητήρα φουλ συνθετικό πάλι κατά τη γνώμη μου αν αλλάζει κάθε 6.000 είναι μια χαρά. Προσωπικά πάντως λόγο ταξιδιών βάζω και αντιτριβικό.

Savvas
Admin

Δημοσίευση από Nikos sh300 Την / Το Δευ Ιουλ 13, 2015 9:04 pm

Αν υπαρχει προβλημα εκει μεσα δεν σε σωζει το αντιτριβικο και θα το βγαλει δε τη γλυτωνεις
Nikos sh300

sasman

Δημοσίευση από anemos1986 Την / Το Δευ Ιουλ 13, 2015 10:53 pm

Προφανώς άδικα ανυσήχησα! Αν όντως έτσι κάνουν όλα οταν γυρίζεις τη ρόδα με το χέρι.. Δεν το γνώριζα. Στο δρόμο δεν ακούγεται κάτι.. Και πάλι ευχαριστώ και θα τα ξαναλέμε όπως και να χει! Καλό είναι να αλλάζουμε όλοι απόψεις ,γνώσεις και εμπειρίες!
anemos1986

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Δευ Ιουλ 13, 2015 11:20 pm

Βεβαίως Μιχάλη θα τα λέμε και ελπίζω όχι για βλάβες.

Savvas
Admin

Δημοσίευση από anemos1986 Την / Το Τρι Ιουλ 14, 2015 4:01 pm

anemos1986

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης