HONDA SH 300 Τοποθέτηση εξατμισης ARROW REFLEX 2

Σελίδα 2 από 2 Επιστροφή  1, 2

Πήγαινε κάτω

Απ: HONDA SH 300 Τοποθέτηση εξατμισης ARROW REFLEX 2

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Πεμ Οκτ 01, 2015 10:26 am

Για να κλείσει το θέμα η μάνα εξάτμιση φτιάχτηκε με 25 ευρώπουλα και είναι ετοιμοπόλεμη ...στο κουτί της ARROW....  

Τα μεσαία διαφράγματα είχανε ξεκολλήσει.
Κολλήθηκαν και τέλος μετά από σφάξιμο βέβαια αρκετά μεγάλο γιατί είναι και θερμοσίφωνας και ζόρικη κατασκευή από ότι μούπε ο μάστορ.

Ο μάστορ επίσης είπε ότι δεν ξέρει αν τα ακριανά είναι καλά.....(καλά δεν τάδε?) αλλά τέλος πάντων...την κούνησα με σεισμό χιλίων μποφώρ και δεν ακούγεται ούτε γκλαν ούτε γκλουν οπότε μάλλον καλά είναι τα πράματα αλλά χωρίς δοκιμή ποτέ δεν ξέρεις....

Αυτάαααα...

Savvas
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 27739
Ημερομηνία εγγραφής : 13/05/2012
Τόπος : Ελλαδάρα αγάπη μου

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Κυρ Οκτ 11, 2015 2:01 pm

Μετά την τελευταία 1.800άρα βόλτα παρατήρησα ένα θορυβάκι διαφορετικό στην εξάτμιση την ARROW και μετά από ψάξιμο είδα πως ήταν ο σιγαστήρας που κουδούνιζε στις μικρές ταχύτητες μέχρι 30 και μετά σταμάταγε.

Έκανα αρχικά μια προσπάθεια με κάποιο μυτοτσίμπιδο πούχα πρόχειρο να βγάλω την ασφάλεια να δω τι παίζει αλλά το μυτοτσίμπιδο ήταν ΓΤΠΚ οπότε τα παράτησα.

Σήμερα λοιπόν αφού εξοπλίσθηκα ανάλογα η επιχείρηση είχε αίσιο τέλος. 

Αρχικά λοιπόν βγήκε η ασφάλεια με τα κατάλληλα εργαλεία : 
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Την δουλειά την έκανε το αριστερό γιατί θέλει νάχει δόντια εσωτερικά, είναι πολύ σφιχτή η ασφάλεια.
Αφού βγήκε η ασφάλεια η εικόνα ήταν αυτή : 

Μετά σειρά είχε ο σιγαστήρας για να βγεί και βγαίνει πανεύκολα και άμεσα : 

Αφού βγήκε ο σιγαστήρας η εικόνα είναι αυτή : 

Βάζω μπρος χωρίς σιγαστήρα και ....ω ρε γλέντια ω ρε γλέντια αλλά......η GoPro με το δεύτερο συνδετικό της με Proδωσε γιατί έμεινε από μπαταρία....και από βίντεο μόνο ρελαντί 4 δευτερολέπτων...οι γκαζιές πάνε και ήτανε πορωτικές λέμε...

Τέλος πάντων άμα τον βγάλω άλλη φορά θα φροντίσω νάχω και μπαταρία φορτισμένη....

Στράβωσα λίγο λοιπόν την ασφάλεια ξανάβαλα τον σιγαστήρα και την ασφάλεια και το θέμα βελτιώθηκε κατά πολύ.

Παρόλα αυτά παρατήρησα ότι ο σιγαστήρας όλος <<παίζει >> γενικά μέσα στο τελικό προφανώς αφού έφαγε τις θερμοκρασίες και τις διαστολές - συστολές του έτσι είναι καλώς ή κακώς.

Τώρα για να σταματήσει εντελώς είτε τον βγάζεις τελείως....  που παρόλο ότι είναι Η φάση δεν το κάνω για ευνόητους λόγους ηθικής κλπ είτε θέλει κάποια πατέντα να σφηνώνει ο σιγαστήρας μέσα.

Δεν νομίζω ότι χρειάζεται αλλά κουβέντα να γίνεται και έτσι μια χαρά είναι τώρα, ποιος κάθεται τώρα να βρει κανά μεταλλικό δαχτυλίδι ίσαμε την ασφάλεια να το βάλει από πίσω από την ασφάλεια και έτσι να πακτωθεί και να είναι πανήσυχη.

Savvas
Admin

Δημοσίευση από joebar Την / Το Κυρ Οκτ 11, 2015 4:19 pm

Εγω οταν τριζει κατι ειμαι ικανος να το φτιαξω μεσα στην μεση του δρομου, πιο εκνευριστικο πραγμα δεν εχω
joebar

Αριθμός μηνυμάτων : 2231
Ημερομηνία εγγραφής : 19/05/2012
Τόπος : χαλανδρι

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Κυρ Οκτ 11, 2015 7:43 pm

joebar έγραψε:Εγω οταν τριζει κατι ειμαι ικανος να το φτιαξω μεσα στην μεση του δρομου, πιο εκνευριστικο πραγμα δεν εχω
 Αν είναι θέμα ουσίας ναι και γω το ίδιο θα έκανα αλλά αν είναι συνουσίας όπως τούτο, δεν θα σπάσω και τα τέτοια μου, τέλος πάντων για να γίνει τέλειο νομίζω ότι χρειάζεται ή μεγαλύτερου πάχους ασφάλεια για να μη στραβώνεις την υπάρχουσα είτε μια ροδέλα ανάλογου μεγέθους με την ασφάλεια να βάλεις πρώτα τη ροδέλα και μετά την ασφάλεια διαφορετικά στράβωμα και άμα έρθει στα ίσα της βγάλσιμο και ξαναστράβωμα.

Εκτός αν έχει κανείς καμιά καλύτερη ιδέα.

Savvas
Admin

Δημοσίευση από Θανος.Κ Την / Το Δευ Οκτ 12, 2015 8:17 am

Δε μας χεζετε πρωινιατικα χαχαχα (12/10 08¨17 το διαβαζω)

Βασικά περα απο το σπαμ... τοσο ενοχλητικό ειναι το τρίξιμο Σάββα???

Θανος.Κ

Αριθμός μηνυμάτων : 1457
Ημερομηνία εγγραφής : 12/03/2013
Τόπος : Προτεκτοράτο Ε.Ε.

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Δευ Οκτ 12, 2015 8:29 am

Θανος.Κ έγραψε:Δε μας χεζετε πρωινιατικα χαχαχα (12/10 08¨17 το διαβαζω)

Βασικά περα απο το σπαμ... τοσο ενοχλητικό ειναι το τρίξιμο Σάββα???

Κάθε πρωί είμαι τακτικότατος, άμα θέλεις στέλνω δείγμα με κούριερ....  

Όχι δεν είναι ενοχλητικό, εγώ είμαι ψείρας και άμα ακούγεται κάτι πρέπει να το ψάξω και να δω αν είναι κάτι σοβαρό ή όχι προκειμένου το εργαλείο νάναι πάντα ετοιμοπόλεμο δεδομένου ότι δεν ξέρεις πότε θα σκάσει τι και πως θα μου τη βιδώσει και πότε. Εξάλλου η εξάτμιση έχει δύο χρονάκια εγγύηση άμα είχανε διαλύσει τίποτα διαφράγματα θα πήγαινε το 300άρι τζάμπα ? Δεν κατάλαβα.... 

Άμα είναι κάτι ήσσονος σημασίας όπως αυτό γίνεται μικρή προσπάθεια επιδιόρθωσης και μέχρι εκεί.
Απλά πράματα.
Βέβαια να λέμε και του στραβού το δίκιο περισσότερο ήθελα να ακούσω και χωρίς τον σιγαστήρα τι λέει και πραγματικά δεν έχει καμία σχέση με κείνο τον άθλιο ήχο που βγάζουν ορισμένες, τούτη έχει ένα μπάσο ήχο γλυκό και ωραίο και τολμώ να πω καθόλου ενοχλητικό...γείτονάς μου Αμερικάνος όταν τάκουσε μου λέει ΜΗ ΤΟΝ ΒΑΖΕΙΣ ΠΙΣΩ υπέροχος ήχος.....
Τούπα ΟΥΡΤ από δω ρε (δεν το κατάλαβε φυσικά..)  και τον ξανάβαλλα...

Βέβαια περιμένω και καμιά άλλη ιδέα από κανά σύντροχο αλλά που ?

Savvas
Admin

Δημοσίευση από Θανος.Κ Την / Το Πεμ Οκτ 15, 2015 4:18 pm

Πάντως ρε γμτ ξενερωνεις οταν βλεπεις ετσι μικρο αστοχιες πως να το πω. Πχ οπως γραψαμε σε αλλο θεμα... εγω με το κρανος κ το λαστιχο που κρεμασε.

Ρε πουστη ελεος... λιγο σημσια στη λεπτομερεια γτ δε δινουν.

Ουτε εγω θα εβγαζα το σιγαστηρα στη θεση σου

Οσο για το αλλο αγαπητε Σαββα κ εγω παραειμαι τακτικο καθε πρωι κ 2 κ 3 φορες μη σου πω
Θανος.Κ

Αριθμός μηνυμάτων : 1457
Ημερομηνία εγγραφής : 12/03/2013
Τόπος : Προτεκτοράτο Ε.Ε.

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Πεμ Οκτ 15, 2015 4:34 pm

Θανος.Κ έγραψε:Πάντως ρε γμτ ξενερωνεις οταν βλεπεις ετσι μικρο αστοχιες πως να το πω. Πχ οπως γραψαμε σε αλλο θεμα... εγω με το κρανος κ το λαστιχο που κρεμασε.

Ρε πουστη ελεος... λιγο σημσια στη λεπτομερεια γτ δε δινουν.

Ουτε εγω θα εβγαζα το σιγαστηρα στη θεση σου

Οσο για το αλλο αγαπητε Σαββα κ εγω παραειμαι τακτικο καθε πρωι κ 2 κ 3  φορες μη σου πω
Ναι βρε συ, γιαυτό με τσαντίζουν οι Ιταλοί.

Δύο θέματα ένα πούταν κοντά στα πάντα και έβαλα ροδέλες και ένα με τη χαζοασφάλεια που λίγο χοντρύτερη νάτανε θάτανε μια χαρά.
Κουταμάρες αλλά τέλος πάντων ευτυχώς που πιάνουν τα χέρια μας.

Για το άλλο πρόσεξέ το ...μη σε δω σε κανά μεγάλο βολταράκι με πάμπερς..... άκου 3 φορές...

Savvas
Admin

Σελίδα 2 από 2 Επιστροφή  1, 2

Επιστροφή στην κορυφή

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης