Σπασμένα σωθικά εξάτμισης, τι επιπτώσεις μπορούν νάχουν ?

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω

Σπασμένα σωθικά εξάτμισης, τι επιπτώσεις μπορούν νάχουν ?

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Τετ Μαϊος 13, 2015 2:49 pm

Την ιστορία την ξέρετε...τα σωθικά της εξάτμισής μου είναι σπασμένα.

Τι άλλο μπορεί να πάθω αν συνεχίσω να κυκλοφορώ έτσι μέχρι να μαζέψω κανά φράγκο να την αλλάξω ?

Όποιος ξέρει με στοιχεία παιδιά σας παρακαλώ ας βοηθήσει ...αν ξέρει....ο θόρυβος δεν με πειράζει απλά ανησυχώ μη πάθει τίποτα άλλο το μοτοσακό...

Savvas
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 24867
Ημερομηνία εγγραφής : 13/05/2012
Τόπος : Ελλαδάρα αγάπη μου

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Απ: Σπασμένα σωθικά εξάτμισης, τι επιπτώσεις μπορούν νάχουν ?

Δημοσίευση από joebar Την / Το Τετ Μαϊος 13, 2015 4:12 pm

δεν παθαινει τιποτα απλα καποια στιγμη θα σκορπισουν και τα υπολοιπα εκει μεσα και θα κανει πιο πολυ θορυβο αυτο και τιποτις αλλο
joebar

Αριθμός μηνυμάτων : 2217
Ημερομηνία εγγραφής : 19/05/2012
Τόπος : χαλανδρι

Δημοσίευση από SHakias Την / Το Τετ Μαϊος 13, 2015 7:06 pm

Τι σου κάνει Σάββα;;
Αν βάλεις το χέρι σου απο πίσω βγάζει τον ίδιο αέρα με ένα που είναι οκ ;;
Εγώ που έχω 72000χλμ γιατί δεν έσπασαν τα δικαμου και εσένα χάλασαν με 38.000,χλμ ;;
Κουφο μου φαίνεται Sad
Δεν ξέρω αν παίζει να δυσκολεύεται ο κινητήρας να αποβάλει τα καυσαέρια ιδίως στης πολλές στροφές και χλμ χμ χμ δεν ξέρω αν κάνουμε καμια κίνηση σε εξατμησα να την ανοίξουμε και να κάνουμε καμια κοληση αν γίνεται.
SHakias

Αριθμός μηνυμάτων : 626
Ημερομηνία εγγραφής : 22/02/2015

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Τετ Μαϊος 13, 2015 7:48 pm

joebar έγραψε:δεν παθαινει τιποτα απλα καποια στιγμη θα σκορπισουν και τα υπολοιπα εκει μεσα και θα κανει πιο πολυ θορυβο αυτο και τιποτις αλλο
Μακάρι Κώστα ! 
Ανησυχώ γιατί έχω βόλτες να κάνω το έχετε καταλάβει ε ?

Άμα ήτανε χειμώνας ζαμάν φου αλλά τώρα μ' έκαψε η τατάνα....

Savvas
Admin

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Τετ Μαϊος 13, 2015 7:57 pm

SHakias έγραψε:Τι σου κάνει Σάββα;;
Αν βάλεις το χέρι σου απο πίσω βγάζει τον ίδιο αέρα με ένα που είναι οκ ;;
Εγώ που έχω 72000χλμ γιατί δεν έσπασαν τα δικαμου και εσένα χάλασαν με 38.000,χλμ ;;
Κουφο μου φαίνεται Sad
Δεν ξέρω αν παίζει να δυσκολεύεται ο κινητήρας να αποβάλει τα καυσαέρια ιδίως στης πολλές στροφές και χλμ χμ χμ δεν ξέρω αν κάνουμε καμια κίνηση σε εξατμησα να την ανοίξουμε και να κάνουμε καμια κοληση αν γίνεται.
Ξέρω γώ ?

Γιαυτό ρωτάω αλλά δεν τόχω ψάξει ακόμα βέβαια.....

Φοβάμαι μήπως έχει καμιά κακή επίπτωση σε κινητήρα - βαλβίδες εξαγωγής.

Για το πως χάλασαν σου είπα τι υποθέτω στο άλλο ποστ στα προβλήματα μη τα ξαναγράφω.

Τώρα για εξατμισά ......να ξαναπληρώνω δεν παίζει με τίποτα, θα πληρώσω μία και έξω την καινούργια αλλά δεν μπορώ πριν τις 16 Ιουνίου με τίποτα...άρα ένα μήνα και κάτι ψιλά θέλω δεν θέλω θα κυκλοφορώ έτσι γιαυτό με καίει....

Θα το ψάξω και γω μήν τυχόν και βρω κάτι και άμα βρω θα σας το βάλω και εδώ να υπάρχει.

Savvas
Admin

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Τετ Μαϊος 13, 2015 8:14 pm

Βάζω μερικά όπως τα βρίσκω : 

-Τι επιπτώσεις έχει στη λειτουργία του αυτοκινήτου ο ανενεργός καταλύτης;

Αν ο καταλύτης σταματήσει να μετατρέπει τους ρύπους σε αβλαβείς, τα καυσαέρια που εκπέμπει το αυτοκίνητο είναι πολύ βλαβερά (καρκινογόνα) πρώτον για τους επιβαίνοντες στο αυτοκίνητο και δεύτερον για το περιβάλλον. Αν σπάσει ή λιώσει το εσωτερικό του καταλύτη, δημιουργείται ραγδαία αύξηση της θερμοκρασίας του καταλύτη και επιστροφή καυσαερίων που μπορεί να καταστρέψει τον κινητήρα

ΚΑΛΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΚΑΙ ΣΥΝΤΗΡΗΣΗ
Επιπτώσεις από φθορά καταλύτη

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Τι μπορεί να προκαλέσει τη φθορά στον καταλύτη
• Οι απότομες αλλαγές θερμοκρασίας είναι μία από τις βασικές αιτίες που φθείρουν πρόωρα τον καταλύτη. Οι θερμοκρασίες που αναπτύσσονται φτάνουν και τους 800 βαθμούς Κελσίου. Αν το αυτοκίνητο περάσει από νερά, η απότομη αλλαγή θερμοκρασίας θα τον βλάψει.
• Λόγω θέσης (αποτελεί τμήμα του συστήματος εξάτμισης στο κάτω μέρος του αμαξώματος) είναι ευάλωτος σε χτυπήματα. Ένα χτύπημα στην εξάτμιση μπορεί επίσης να συμβάλλει στη μη ορθή λειτουργία του.
• Αν μετά από μεγάλη διαδρομή -όταν ο καταλύτης έχει υπερθερμανθεί- σβήσουμε αμέσως τον κινητήρα, η θερμοκρασία του καταλύτη πέφτει απότομα με αποτέλεσμα την πρόωρη φθορά.
• Η αλλαγή ή η κακή ρύθμιση του συστήματος τροφοδοσίας καυσίμου μπορεί επίσης να προκαλέσει φθορά, αφού αλλάζει την ενδεδειγμένη αναλογία του μείγματος αέρα-καυσίμου.
• Όταν κινούμαστε με σχεδόν άδειο ρεζερβουάρ η ακανόνιστη παροχή καυσίμου επίσης αλλάζει την ενδεδειγμένη αναλογία του μείγματος αέρα - καυσίμου.
• Η προσπάθεια- πάνω από 4-5 φορές- να βάλουμε εμπρός τον κινητήρα θα προκαλέσει πρόβλημα στον καταλύτη γιατί περνάει άκαυτη βενζίνη στην εξάτμιση. 

Συνέπειες και ενδείξεις χαλασμένου καταλύτη 
• Η πρώτη και σημαντικότερη συνέπεια από χαλασμένο καταλύτη είναι οι μεγάλες εκπομπές επικίνδυνων για τη δημόσια υγεία καυσαερίων.
• Η απόδοση του κινητήρα μειώνεται αφού το υλικό που βρίσκεται εντός του καταλύτη διαλύεται και μπουκώνει το σύστημα εξάτμισης.
• Αν το παραπάνω φαινόμενο βρίσκεται σε προχωρημένο στάδιο είναι αδύνατο να εκτονωθούν τα παραγόμενα από τον κινητήρα καυσαέρια με αποτέλεσμα το ολοκληρωτικό μπούκωμα του συστήματος εξάτμισης 
• Σε αυτοκίνητα με καταλύτη που το εσωτερικό υλικό του βρίσκεται σε κατάσταση διάλυσης είναι πιθανό να αυξηθούν οι επικαθίσεις (καρβούνιασμα) στις κεφαλές των βαλβίδων αφού από τη στιγμή που το σύστημα εξάτμισης δεν εκτονώνει επαρκώς τα παραγόμενα καυσαέρια επαγωγικά και η καύση δεν είναι η καλύτερη δυνατή.
• Όταν το υλικό που βρίσκεται μέσα στον καταλύτη έχει διαλυθεί, κατά τη μετακίνηση παράγει θόρυβο αφού έρχεται σε επαφή με τα μεταλλικά τοιχώματα του καταλύτη. (κουδουνίζει). 

Πώς προστατεύουμε τον καταλύτη
• Δεν πρέπει να επιλέγεται νεκρά στο κιβώτιο ταχυτήτων, όταν το αυτοκίνητο κινείται σε κατηφορικό δρόμο.
• θα πρέπει να υπάρχει μια ολιγόλεπτη προθέρμανση του κινητήρα πριν το ξεκίνημα, η οποία επιφέρει μακροπρόθεσμα περιορισμό των ρύπων και αυξημένη διάρκεια ζωής του καταλύτη.
• Δε βάζουμε μπροστά ποτέ καταλυτικό αυτοκίνητο σπρώχνοντάς το.
• Πρέπει μετά από μεγάλο ταξίδι το όχημα να δουλεύει για κάποιο μικρό χρονικό διάστημα στο ρελαντί, ώστε να επανέλθει στη φυσιολογική θερμοκρασία λειτουργίας.
•Δεν πρέπει να χρησιμοποιείται σε καμία περίπτωση βενζίνη με μόλυβδο.
• Στο ξεκίνημα του κινητήρα δεν πρέπει να πατάει ο χρήστης το γκάζι.

Σκοπός - κόστος
Ο καταλύτης αναλαμβάνει να μειώνει τα ρυπογόνα για την ατμόσφαιρα καυσαέρια που παράγονται από τον κινητήρα. Όταν ο καταλύτης είναι χαλασμένος, η παραγωγή των ρυπογόνων καυσαερίων είναι ακόμα μεγαλύτερη απ' ό,τι σε αυτοκίνητο που δε διαθέτει καν καταλύτη. Η αλλαγή του όταν είναι κατεστραμμένος είναι επιβεβλημένη. Το κόστος της αλλαγής μαζί με την εργασία σε ένα μικρό αυτοκίνητο κυμαίνεται μεταξύ 350 - 400 ευρώ.

Στη φωτογραφία 1 φαίνεται το υλικό που βρίσκεται στο εσωτερικό ενός καινούργιου καταλύτη. Στη φωτογραφία 2 το υλικό ενός κατεστραμμένου καταλύτη που συνήθως μεταφέρεται σε άλλα σημεία του συστήματος εξάτμισης και το μπουκώνει, με αποτέλεσμα τη μειωμένη απόδοση του κινητήρα.

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Savvas
Admin

Δημοσίευση από Θανάσης Την / Το Τετ Μαϊος 13, 2015 9:23 pm

Τίποτα δεν παθαίνει Σάββα. Τώρα για το πιο πάνω ποστ, αυτοί ψάχνουν για μαλάκες να αλλάζουν κάθε 3 και λίγο καταλύτη.
Θανάσης

Αριθμός μηνυμάτων : 813
Ημερομηνία εγγραφής : 23/01/2014
Τόπος : Νίκαια

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Τετ Μαϊος 13, 2015 9:29 pm

Θανάσης έγραψε:Τίποτα δεν παθαίνει Σάββα.  Τώρα για το πιο πάνω ποστ, αυτοί ψάχνουν για μαλάκες να αλλάζουν κάθε 3 και λίγο καταλύτη.
Μακάρι Παναγία μου, από το στόμα σου και στου Θεού το αυτί γιατί έχω πέσει σε βαριά κατάθλιψη και αρχές Ιουνίου έχει βόλτα......

Savvas
Admin

Δημοσίευση από joebar Την / Το Τετ Μαϊος 13, 2015 9:41 pm

αμα εχεις βολτα ελα παρε την δικια μου πηγαινε βολτα και ξαναφερτην μετα, για τετοια πραγματα θα σκαμε τωρα;;πφφφφ
joebar

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Τετ Μαϊος 13, 2015 10:04 pm

joebar έγραψε:αμα εχεις βολτα ελα παρε την δικια μου πηγαινε βολτα και ξαναφερτην μετα, για τετοια πραγματα θα σκαμε τωρα;;πφφφφ
Ποιό ?
Το θηρίο ?
Μπρρρρρρρρρρρρρ το φοβάμαι αυτό ...

Savvas
Admin

Δημοσίευση από joebar Την / Το Τετ Μαϊος 13, 2015 10:08 pm

Ρε σαββα ρε σαββα ΤΗΝ ΕΞΑΤΜΙΣΗ μου ελα παρε
joebar

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Τετ Μαϊος 13, 2015 10:11 pm

joebar έγραψε:Ρε σαββα ρε σαββα ΤΗΝ ΕΞΑΤΜΙΣΗ μου ελα παρε
Αααααα και συ πώς θάσαι χωρίς εξάτμιση βρε Κωστή ?
Έλα μωρέ τι σκατά θα πάθει το φελέκι του μέσα άμα κάνει και κανά 700άρι ακόμα έτσι ?

Δεν πιστεύω να πάθει τίποτα..

Νάσαι καλά όμως ρε αδερφέ, ειλικρινά με συγκινείς ΣΕ ΥΠΕΡΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ! 

Savvas
Admin

Δημοσίευση από joebar Την / Το Τετ Μαϊος 13, 2015 10:16 pm

Εχω το παπι δεν με ενοχλουν αυτα τα πραγματα οποτε θες ελα
joebar

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Τετ Μαϊος 13, 2015 10:44 pm

joebar έγραψε:Εχω το παπι δεν με ενοχλουν αυτα τα πραγματα οποτε θες ελα
Θα δούμε Κωστή, νάσαι καλά ρε αδερφέ.
Και πάλι ευχαριστώ!

Savvas
Admin

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης