HONDA SH 300. Σφίξιμο παξιμαδιού ασφάλισης πάνω ρουλεμάν τιμονιού.

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω

HONDA SH 300. Σφίξιμο παξιμαδιού ασφάλισης πάνω ρουλεμάν τιμονιού.

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Τετ Μαρ 11, 2015 2:45 pm

Εδώ και λίγο καιρό είχα ένα τακ στο τιμόνι όταν έπεφτα σε ανωμαλίες του δρόμου.

Κάποια στιγμή αφού ανακάλυψα ότι είχα πολύ αέρα στα λάστιχα και έβαλα το σωστό μειώθηκε και συνέβαινε - το καταλάβαινα μόνο στους ψιλοτάφους αλλά επειδή οι δρόμοι μας γενικά είναι γτπ καβάλα ήτοι   τάφοι από μόνοι τους και μου την έσπαγε, σήμερα ...εμπρός καλά μου χέρια.....

Ότι θα διαβάσετε παρακάτω είναι ψιλοπατέντα και όχι τα προβλεπόμενα από το εγχειρίδιο συντηρήσεως.
Το τι προβλέπεται στο εγχειρίδιο θα το βρείτε στο κεφάλαιο 15 και στη σελίδα 31.
Οπότε το ξεκαθαρίζω από την αρχή.

Για να κάνω αυτά που λέει το εγχειρίδιο, πρέπει να λύσω το μισό μηχανάκι που δεν πρόκειται, να έχω τα ειδικά εργαλεία που επίσης δεν πρόκειται (άντε να πάρω κανά γατζόκλειδο) και τέλος το καλύτερο, νάχω προσαρμοστήρα δυναμόκλειδου για να μπεί το γατζόκλειδο και το μακρύ εργαλείο για σφίξιμο του παξιμαδιού ασφάλισης και τα κέρατά του τα τράγια....ναι καλά....

Η δουλειά λοιπόν η πατεντιάρικη γίνεται ως εξής : 

1.Αφαιρούμε το μούτρο - κάλυμμα του ABS, αφού ξεβιδώσουμε τις δύο βίδες που έχει και απασφαλίσουμε τα σμαρτ κλιπς όσοι έχουνε (εγώ τάχω βγάλει από τότε που το πήρα).
Γνωστή εργασία που την έχουμε κάνει και έχει αναλυθεί χιλιάδες φορές.
Χρειαζόμαστε ένα μεγάλο πλατύ κατσαβίδι για αυτό.

2. Βγάζουμε τα βύσματα που δίνουν ρεύμα στην κόρνα και ξεσφίγγουμε το παξιμάδι ασφάλισής της.
Κατεβάζουμε την κόρνα, χωρίς να την βγάλουμε εντελώς, κάτω για νάχουμε χώρο να δουλέψουμε.

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

3.Πλέον βλέπουμε τα εξής : 

Όπως διαβάσατε στη φωτό, χρησιμοποιούμε αυτό : 

Και με μικρές κινήσεις, βάζουμε το εργαλείο, σφίγγουμε λίγο, το βγάζουμε, το ξαναβάζουμε, σφίγγουμε ακόμα λίγο και ούτω καθεξής : 

Δεν χρειάζεται πολύ σφίξιμο και κάθε φορά που σφίγγουμε λίγο ελέγχουμε και αν το τιμόνι μας γυρνά εύκολα και απροβλημάτιστα.

Αφού του δώσουμε μισή στροφή ή και λιγότερο, φτάνει δεν σφίγγουμε άλλο και πλέον πρέπει να δοκιμαστεί στο δρόμο.

Αν το νιώσουμε το τιμόνι σφιχτό για τα γούστα μας, ξεβιδώνουμε λίγο και γενικά δοκιμάζουμε και σφίγουμε - ξεσφίγγουμε μέχρι να το φέρουμε στη θέση που εμείς θέλουμε.

4. Τελειώσαμε?
Βάζουμε την κόρνα στη θέση της (έχει στοπ δεν πάει παραπάνω και να θέλετε), βάζουμε τα βύσματά της, τη δοκιμάζουμε αν δουλεύει σωστά και επανατοποθετούμε το καπάκι της μούρης.

Σε εμένα τώρα είναι λίιιιγο σφιχτό στις ταχύτητες μέχρι 40 και στις πολύ σιγανές με ελιγμούς αλλά σε τάφους και σε μεγάλες ταχύτητες μαμάει - βράχος,  οπότε δεν θα του κάνω τίποτα άλλο εκτός αν με τσαντίσει τις επόμενες μέρες αλλά και τι έγινε?
Από ότι είδατε είναι απλούστατο.

Ελπίζω να σας βοηθήσει.
Και σε άλλα με υγεία ! 

Έχει επεξεργασθεί από τον/την Savvas στις Τρι Απρ 14, 2015 8:36 am, 1 φορά

Savvas
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 27338
Ημερομηνία εγγραφής : 13/05/2012
Τόπος : Ελλαδάρα αγάπη μου

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Απ: HONDA SH 300. Σφίξιμο παξιμαδιού ασφάλισης πάνω ρουλεμάν τιμονιού.

Δημοσίευση από gprhellas Την / Το Τετ Μαρ 11, 2015 6:10 pm

Το παξιμάδι ρύθμισης δεν το έσφιξες καθόλου?
Μόνο το παξιμάδι ασφάλισης έσφιγγες λίγο - λίγο?
gprhellas

Αριθμός μηνυμάτων : 2299
Ημερομηνία εγγραφής : 19/05/2014
Τόπος : ΡΑΦΗΝΑ/ΑΤΑΛΑΝΤΗ/ΑΙΓΙΟ

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Τετ Μαρ 11, 2015 7:55 pm

gprhellas έγραψε:Το παξιμάδι ρύθμισης δεν το έσφιξες καθόλου?
Μόνο το παξιμάδι ασφάλισης έσφιγγες λίγο - λίγο?
Καθόλου Γιώργη  το ρύθμισης, μόνο το ασφάλισης έσφιξα και ήταν χαλαρό.

Πρώτα το ξέσφιξα λίγο να δω που είναι,μετά διάβασα ότι θέλει ροπή 68 Nm την οποία ξέρει το χέρι μου περίπου μιας και ξέρω τα 74 του συμπλέκτη και τούδωσα, με λιγότερη ροπή ομολογουμένως και παρ' ότι λιγότερη έτσι όπως υπολογίζω, έσφιξε και λίιιιγο παραπάνω.

Είναι λίγο σφιχτό όπως έγραψα και θέλει συνήθεια τώρα αλλά ήδη του πήρα τον αέρα και θα το συνηθίσω με τα χλμ.
Στις μικρές ταχύτητες, στις μεγάλες (μέχρι 120 που κατάφερα και πήγα γιατί είχε πήξιμο) μια χαρά!

Savvas
Admin

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Τετ Μαρ 11, 2015 8:06 pm

Ξέχασα να αναφέρω ότι διάβασα και το εγχειρίδιο και λέει όταν αλλάξεις ρουλεμάν να το σφίξεις με τον περίεργο προσαρμοστήρα του δυναμόκλειδου στο γατζόκλειδο με 18(πραγματική 25)Nm, προφανώς για να <<κάτσει>> το νέο ρουλεμάν καλά, μετά λέει να ξεσφιχτεί το παξιμαδι ρύθμισης και να σφιχτεί εντελώς  με το χέρι.

Μετά λέει περιστρέψτε τον εσωτερικό δακτύλιο 45 μοίρες από την πάνω θέση και σφίξτε με το χέρι (εδώ δεν κατάλαβα τι εννοεί εσωτερικό δακτύλιο αλλά τέλος πάντων).

Οπότε είδα ότι αυτά είναι σφιγμένα με το χέρι αφού έκατσε το ρουλεμάν οπότε τόδα και γω με το χέρι και είναι σφιγμένο, δεν το πείραξα καθόλου περαιτέρω και έσφιξα μόνο το ασφάλισης και ...βουαλά η δουλειά έγινε άριστα...κιχ τώρα δεν κάνει !  cheers cheers cheers

Savvas
Admin

Δημοσίευση από Θανάσης Την / Το Τετ Μαρ 11, 2015 8:22 pm

Ωραίος.
Θανάσης

Αριθμός μηνυμάτων : 1077
Ημερομηνία εγγραφής : 23/01/2014
Τόπος : Νίκαια

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Τετ Μαρ 11, 2015 8:44 pm

Ευχαριστώ Θανάση, ελπίζω να βοηθήσει όποιον τυχόν έχει το ίδιο θέμα που δηλαδή κάποια στιγμή φυσιολογικό είναι να τόχει από χαλάρωση και τα χλμ στους άριστους δρόμους μας.

Savvas
Admin

Δημοσίευση από alkone Την / Το Πεμ Μαρ 12, 2015 10:14 am

Ωραιος Σαββα,βοηθαει πολυ το αρθρο,να φανταστεις χτες μετα απο καιρο ειπα να ασχοληθω με το μηχανακι
(μιας κ το εχω παρατησει επειδη χρησιμοποιω τα μεσα καθημερινα για την δουλεια μου)
ακολουθησα την ιδια διαδικασια μιας κ το μπροστινο μου στα λιγα χλμ ενιωθα σαν να ειχε τζογο,ηταν οντως λιγο χαλαρο
το εσφιξα κατι τις παραπανω με αποτελεσμα τωρα να εχει χαθει η αισθηση του τζογου αλλα κανει το λεγομενο ζικ ζακ(μαλλον απο το παραπανω σφιξιμο)μετα με επιασε βροχη κ δν προλαβα να το ξανατσεκαρω,
γενικα θελει πολυ δοκιμη για να ερθει στο ιδανικο που θελει ο καθενας!
alkone

Αριθμός μηνυμάτων : 80
Ημερομηνία εγγραφής : 16/07/2014
Τόπος : Athens

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Πεμ Μαρ 12, 2015 7:57 pm

Νάσαι καλά φίλε μου, συγγνώμη δεν θυμάμαι το όνομα.

Θέλει να το σφίξεις και μετά να το δοκιμάσεις και άμα κάνει ζιγκ - ζαγκ ή το τιμόνι στρίβει δύσκολα, προσοχή θέλει ξέσφιγμα.

Βέβαια όπως έγραψα και από την αρχή είναι <<μπακαλίστικος>> και μη προβλεπόμενος τρόπος αυτός αλλά για να πάρουμε τα ειδικά εργαλεία....θέλει μια περιουσία και άλλη μια οπότε πενία τέχνας κατεργάζεται.

Χαίρομαι που σε βοήθησε, προσοχή όμως ξαναλέω μη γίνει το τιμόνι δυσλειτουργικό γιατί είναι άκρως επικίνδυνο.
Και εγώ τόσφιξα λίιιιιγο παραπάνω (αλλά έχω την εμπειρία του πόσο είναι τα απαραίτητα Nm από άλλα σφιξίματα όπως είπα παραπάνω) και θέλει συνήθεια αλλά δεν έχω σε καμία περίπτωση πλεύση, προσοχή ξαναλέω γιατί αυτό (αδόκιμος ο όρος γιατί δεν υπάρχει τεπόζιτο) μπορεί να οδηγήσει σε tank slapping πούναι αυτό : 

Όταν λοιπόν κάνετε το σφίξιμο, μετά δοκιμή ΣΤΑΔΙΑΚΗ στα χλμ.
Σιγά στην αρχή και μετά στα γρήγορα σταδιακή αύξηση των χλμ και ανάλογα με το πως θα πάει.

Προς Θεού μην το κάνετε και φύγετε για μακρυνή διαδρομή - ταξίδι.
Εγώ άρχισα την προετοιμασία τωρα για το τέλος Μαρτίου πούχω να πάω σε εκδήλωση.

Savvas
Admin

Δημοσίευση από alkone Την / Το Παρ Μαρ 13, 2015 1:39 pm

Σαββα καλημερα,αλεξης εδω
Τελικα το ρυθμισμα στον αερα ειναι κουραστικο μεχρι να βρεις την ιδανικη ρυθμιση,εν τω μεταξυ εχω βαλει κ κωνικα ρουλεμαν κ παιζω μπρος πισω μεχρι να καταληξω που μου αρεσει το τιμονι,εχω κ μια υπονοια οτι θελω ρουλμαν μπροστινου τροχου γτ ενας μικρος τζογος υπαρχει κ δν ειναι απο το τιμονι ετσι οπως το αντιλαμβανομαι
alkone

Αριθμός μηνυμάτων : 80
Ημερομηνία εγγραφής : 16/07/2014
Τόπος : Athens

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Παρ Μαρ 13, 2015 3:05 pm

alkone έγραψε:Σαββα καλημερα,αλεξης εδω
Τελικα το ρυθμισμα στον αερα ειναι κουραστικο μεχρι να βρεις την ιδανικη ρυθμιση,εν τω μεταξυ εχω βαλει κ κωνικα ρουλεμαν κ παιζω μπρος πισω μεχρι να καταληξω που μου αρεσει το τιμονι,εχω κ μια υπονοια οτι θελω ρουλμαν μπροστινου τροχου γτ ενας μικρος τζογος υπαρχει κ δν ειναι απο το τιμονι ετσι οπως το αντιλαμβανομαι
Καλησπέρα Αλέξη.

Εμένα είναι ακόμα της μάνας του.
Δεν έκανα τίποτα επιπλέον προσωπικά ούτε κυκλοφόρησα λόγο βροχής και άλλων δουλειών.

Αν ο τζόγος είναι από κάτω θα το δείς σηκώνοντας τον μπροστινό τροχό στον αέρα πιάνοντας με τα δύο σου χέρια τις μπουκάλες και θα το κουνήσεις έτσι μπρος πίσω.

Αν έχει τζόγο κουνώντας το,  τότε δυστυχώς το κάτω ρουλεμάν ταξίδεψε.

Το πάνω το ελέγχεις γυρνώντας δεξιά αριστερά το τιμόνι που δεν πρέπει να σκαλώνει ή να βρίσκει κάπου αντίσταση.
Αν συμβαίνει αυτό τότε και το πάνω ρουλεμάν έχει ταξιδέψει.

Savvas
Admin

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Σαβ Μαρ 14, 2015 1:52 pm

Επανέρχομαι μετά από σημερινή ΚΑΙ δικάβαλη δοκιμή.

Νομίζω ότι τόχω πετύχει ακριβώς.
Δεν έχω παράπονο καθόλου οπότε δεν θα το πειράξω άλλο.

Εξαφανιστήκανε τα πάντα που παρατηρούσα και με ψιλοτσαντίζανε και πλέον είναι βράχος ξανά.

Τα παραπάνω χωρίς να κόβω πουθενά σε ανωμαλίες κλπ δικάβαλος.
Μέχρι και το ανάχωμα της Ακαδημίας αν το ξέρετε το πέρασε αλώβητο !

Οπότε το κόλπο έπιασε ! 

Savvas
Admin

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Παρ Ιουν 26, 2015 9:26 am

Μετά από αρκετή υπομονή και μάζεμα χρημάτων βρήκα τελικά γαντζόκλειδο σε λογική τιμή και μετά από μία έντονη διαφωνία στο μαγαζί λόγο άλλων τιμών στο νετ και άλλων στο μαγαζί το πήρα τελικά με 14 ευρώ.

Διάσταση μέχρι 50 γιατί δεν ήξερα καν αν θα κάνει και πήγαινα χονδρικά και ξέροντας ότι θέλω μεγαλύτερο από 32 που είναι το παξιμάδι ασφάλισης και είναι μικρότερο.

Το εργαλείο δεν το φωτογράφισα αλλά υπάρχουν εικόνες στο νετ οπότε θα σας βάλω μία από το γούγλυ : 

Η πρώτη φορά που έγινε σύσφιξη ήταν στα 43.406 χλμ.
Τώρα έχω 47.465.
Η διαφορά 4.059 χλμ αλλά όλα σε επαρχιακούς με δρόμους που χαρακτηρίζονται ως λακούβα με λίγο δρόμο.
Δεν προσπαθώ να δικαιολογήσω τίποτα αλλά έτσι είναι.

Αφού είχα λοιπόν πάλι τζόγο από τους λακουβόδρομους και πήρα και το γαντζόκλειδο είπα να προσπαθήσω να κάνω μία ρύθμιση σύμφωνα με τα προβλεπόμενα από τη σελίδα 15-31 του εγχειριδίου συντηρήσεως.

Για να θυμηθούμε με δύο εικόνες τι προβλέπεται : 

Εγώ πρόθεση να λύσω όλο το μηχανάκι δεν είχα σε καμία περίπτωση οπότε η ιδέα ήταν να κάνω ότι μπορώ με βγαλμένο μόνο το εμπρός κάλυμμα και την κόρνα.

Χμμμμ αμ δε....
Εδώ δεν αποδειχθήκαμε εμείς βασιλικότεροι του βασιλέως και έχασα με πολλά γκολ γιατί υπάρχουν καλώδια, δεν σου δίνει χέρι και γενικά έχω την εντύπωση πως θέλει γαντζόκλειδο σαν αυτό που φαίνεται στην εικόνα γιατί το άλλο γλυστράει. Οι δυνάμεις είναι αρκετά μεγάλες και γυρίζουν όλα μαζί όταν σφίγγουμε από το παξιμάδι ασφάλισης.

Περιορίστηκα λοιπόν ξανά στο σφίξιμο μόνο του παξιμαδιού ασφάλισης και ο τζόγος εξαφανίστηκε ξανά απλά και πάλι μου βάρυνε λίγο το τιμόνι γιατί μάλλον έσφιξα και πάλι λίγο παραπάνω αλλά αμελητέο το <<βάρυνε>> οπότε δεν με νιάζει προσωπικά.

Επίσης αυτή τη φορά σημάδεψα το σημείο που σφίχτηκαν τα πάντα για να δω μετά από κάποιες χιλιάδες χιλιομέτρων που θα βρίσκονται τα σημάδια.

Επειδή λοιπόν μία εικόνα = χίλιες λέξεις θα σας δείξω με φωτό τι έγινε μιας και βρήκα από τα παιδιά μια καλή φωτογραφική μηχανή : 

Με το τιμόνι δεξιά όλα δεξιά : 

Με το τιμόνι αριστερά, όλα αριστερά : 

Εδώ φαίνεται ότι είναι ευθυγραμμισμένα και με το μανίσιο μαρκάρισμα το κίτρινο : 

Και το πάνω μαρκάρισμα σε σταθερό σημείο για να δείξει αν ξεσφίγγεται μόνο του και να δοκιμάσω την επόμενη φορά ίσως λίγη κόλλα σπειρωμάτων : 

Για να δούμε τι θα δούμε αλλά για να γίνει η ρύθμιση όπως προβλέπεται από ότι βλέπω μόνο συνεργείο ή μεγάλη προσπάθεια λυσίματος για κανά διήμερο και κατασκευή των εργαλείων που χρειάζονται.

Δεν ξέρω δε αν αξίζει ο κόπος και τα έξοδα.

Savvas
Admin

Δημοσίευση από Θανάσης Την / Το Παρ Ιουν 26, 2015 1:11 pm

Δεν νομίζω ότι θα λασκάρει Σάββα. Απλά με τον καιρό αποκτά μπόσικα και θέλει λίγο σφίξιμο παραπάνω
Θανάσης

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Κυρ Ιουν 28, 2015 9:34 pm

Θανάσης έγραψε:Δεν νομίζω ότι θα λασκάρει Σάββα. Απλά με τον καιρό αποκτά μπόσικα και θέλει λίγο σφίξιμο παραπάνω
Τώρα με την σημείωση θα το δώ Θανάση.

Έχεις δίκιο βέβαια γιατί όπως είπα αυτά τα 4.000+ χλμ περιείχαν κάτι διαδρομές όλα τα λεφτά και λακούβα με λίγο δρόμο.

Θα ήθελα πολύ βέβαια νάχα τα κατάλληλα εργαλεία και να τούκανα μια σωστή ρύθμιση.

Αυτό που ξέχασα να αναφέρω είναι ότι μετά το ατύχημα στα πλαίσια της επιθεωρήσεως λύθηκαν τα πάντα και φυσικά και τα ρουλεμάν για επιθεώρηση.
Διαπιστώθηκε ότι ήταν όλα εντάξει, μπήκε καινούργιο  γράσο και ξανακλείστηκαν όπως φαίνεται οπτικά στα ίδια σημάδια με της μάνας του ΑΛΛΑ σκέφτομαι (μπορεί να λέω και χαζά τώρα αλλά περνάει από το μυαλό μου) ότι δεν τηρήθηκε η προβλεπόμενη διαδικασία και σιγά μην είχανε τα ειδικά κλειδιά - προσαρμοστήρες δυναμόκλειδου της Χόντα για να το κάνουνε και εδώ που τα λέμε δεν ξέρω καν αν ακόμα και εξουσιοδοτημένο τα έχει.

Θα προσπαθήσω να μεταφέρω την σωστή διαδικασία από το εγχειρίδιο σε εικόνες για να δείτε για τι μιλώ ακριβώς.
Επειδή όμως θέλει λίγη δουλίτσα θα το κάνω σε επόμενο ποστ.

Τι γίνεται ακριβώς σε μένα και γιατί ασχολούμαι : 

-Αισθάνομαι τζόγο στο τιμόνι με ένα μικρό χτύπημα να το πω ή θορυβάκο πλαστικών όταν πέφτω σε ανωμαλία του δρόμου. 
Όχι κάτι ανησυχητικό ή προβληματικό αλλά περισσότερο θάλεγα ψιλοσπαστικούλι για μένα τον υποχόνδριο.

-Όταν σφίγγω το παξιμάδι ασφάλισης εξαφανίζεται αλλά <<σφίγγει>>  το τιμόνι μου ειδικά σε μικρές ταχύτητες μέσα στην πόλη. 
Με τη χρήση βέβαια επανέρχεται και μαλακώνει - ξεσφίγγει αλλά μετά επανέρχεται ο θορυβάκος.

Τα ρουλεμάν υπόψη είναι ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΜΙΑ ΧΑΡΑ γιατί ούτε σκάλωμα έχω πουθενά γυρνώντας το τιμόνι δεξιά αριστερά (πάνω) αλλά ούτε τον παραμικρό τζόγο κουνώντας τις μπουκάλες και ελέγχοντας το κάτω.

Συμπερασματικά λοιπόν είναι απλά θέμα μικρορύθμισης που για να γίνει πρέπει : 

1.Να λυθεί όλο το μπροστινό μέρος και η τιμονόπλακα (άμα ελεγχθεί και το κάτω) αλλιώς όλο το μπροστινό (τιμόνι κλπ) για το πάνω.
2.Να ρυθμιστεί όπως προβλέπεται και με τα εργαλεία που προβλέπονται.

Τώρα για να πληρώσω και να το κάνω αυτό είναι χαζό μιας και τα ρουλεμάν είναι εντάξει.
Άμα χαλάσουν τα ρουλεμάν και θέλουν αντικατάσταση, τότε μάλιστα θα το πάω στον Χρήστο να γίνει σωστά.

Μέχρι τότε θα εφαρμόζω το σφίξιμο του παξιμαδιού ασφάλισης.

Savvas
Admin

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Κυρ Ιουν 28, 2015 10:04 pm

Ναι και το πως γίνεται η ρύθμιση μετά την τοποθέτηση των ρουλεμάν : 

Όπως βλέπετε και ειδικά εργαλεία χρειάζονται και να λυθούν ότι βλέπετε.

Savvas
Admin

Δημοσίευση από Θανάσης Την / Το Κυρ Ιουν 28, 2015 11:19 pm

Savvas έγραψε:Ναι και το πως γίνεται η ρύθμιση μετά την τοποθέτηση των ρουλεμάν : 

Όπως βλέπετε και ειδικά εργαλεία χρειάζονται και να λυθούν ότι βλέπετε.

Το γαντζόκλειδο είναι ακριβό όπως είδα [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]  Αλλά βρήκα και ένα με τις ίδιες διαστάσεις  σε πολύ καλή τιμή [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Θανάσης

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Κυρ Ιουν 28, 2015 11:55 pm

Τέλειο το δεύτερο αλλά δυστυχώς τώρα παντελώς ανέφικτο να αγοραστεί με τέτοια κατάσταση που επικρατεί. No
Πλέον οι προτεραιότητες έχουν αλλάξει άρδην.....νωρίτερα άμα βρισκόταν τώρα θα τόχαμε.

Τώρα...... με 50 ευρώ από το ΑΤΜ.....No

Savvas
Admin

Δημοσίευση από SHakias Την / Το Δευ Ιουν 29, 2015 6:02 am

Σάββα αν πατήσεις την βαλίτσα και σηκωθεί ο εμπρός τροχός που στρίβει το τιμόνι και πως ;;
Κάνει γκαπ και πέφτει δυνατά αριστερά;;
SHakias

Αριθμός μηνυμάτων : 689
Ημερομηνία εγγραφής : 22/02/2015

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Δευ Ιουν 29, 2015 7:42 am

SHakias έγραψε:Σάββα αν πατήσεις την βαλίτσα και σηκωθεί ο εμπρός τροχός που στρίβει το τιμόνι και πως ;;
Κάνει γκαπ και πέφτει δυνατά αριστερά;;

Ναι φίλε μου τα κάνει αυτά, τα ήλεγξα όλα και είναι εντάξει.

Στρίβει αριστερά κανονικά όπως πάντα λίιιγο στην αρχή πούναι απόλυτα στην ευθεία μέχρι να πάρει την κλίση αργεί (άμα είναι απόλυτα ευθεία θέλει λίγο σπρώξιμο να πάει ελάχιστα αριστερά) αλλά μετά κανονικότατα μόλις το γύρω ελάχιστα αριστερά.

Βέβαια σίγουρα τόχω σφίξει λίγο παραπάνω, άμα το ξεσφίξω λίγο πάει σφαίρα αριστερά χωρίς κομπιάσματα, σκαλώματα, τίποτα, αλλά θα ξεσφίξει ή έτσι ή αλλιώς μόνο του από τη χρήση όπως την προηγούμενη φορά.

Savvas
Admin

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Σαβ Ιαν 16, 2016 1:46 pm

Νεότερα για το θέμα μιας και το θυμήθηκα να ενημερώσω.

Τελευταία φορά πούσφιξα το παξιμάδι ασφάλισης έβαλα με άσπρο μαρκαδόρο σημάδια πάνω στο κέντρο ακριβώς στην ευθεία με τον τροχό τόσο στα παξιμάδια και στο κάλυμμα της φωλιάς όσο και στο σημείο που βιδώνουν στο τιμόνι για να μπορώ να κάνω μικρορυθμίσεις μετέπειτα που εκτίμησα ότι θα χρειαστούν.

Κατ' αρχάς να επισημάνω ότι από το τελευταίο σφίξιμο δεν είχε φύγει τίποτα ούτε εκατομμυριοστό του χιλιοστού.

Το σφίξιμο πούχα κάνει όμως ήταν υπερβολικό γιατί κατ' αρχάς με ενοχλούσε στις μικρές ταχύτητες μέσα στην πόλη, διηθήσεως κλπ και με ενοχλούσε περισσότερο στις μικρές ταχύτητες όταν μετέφερα και συνεπιβάτη. Στις μεγάλες ταχύτητες πλέον των 70 δεν το συζητώ, βράχος αλλά δεν μου άρεσε έτσι.

Οπότε  είδα πως στρίβει ένα ολοκαίνουργιο (Θάνος) και πως είναι ρυθμισμένο με την εξής μέθοδο : Βάζουμε το τιμόνι λίγο δεξιότερα από το κέντρο με το μοτό στο κεντρικό σταντ. Το σηκώνουμε από πίσω και είναι ένα σημείο δεξιά από όπου όταν σηκώσουμε το μοτό το τιμόνι επανέρχεται μόνο του αριστερά ελεύθερα.

Το δικό μου επανερχότανε αλλά από το κέντρο ακριβώς, αν τόβαζα λίγο δεξιότερα όχι.

Το ξεσφίγγω λοιπόν κατά 1/8 της στροφής και τώρα επανέρχεται από το σημείο που επανέρχεται και το καινούργιο.

Το δοκίμασα σε μικρές ταχύτητες αλλά και σε μεγάλες μέχρι 130 και πάει καλά. Θα δούμε στη συνέχεια και αφού κάνω αρκετά χλμ αν είναι όντως τέλειο αλλά έχω την πεποίθηση πως τώρα το αγγίζει.

Εδώ να σημειώσω ότι ελέγχθηκε και το πάνω ρουλεμάν με τη μέθοδο της στροφής από άκρη σε άκρη και δεν σκαλώνει πουθενά αλλά και το κάτω με σήκωμα από τις μπότες και τράβηγμα μπρος πίσω και αυτό είναι μια χαρά.

Αυτά τα νεότερα.

Savvas
Admin

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Τρι Μαρ 21, 2017 2:40 pm

Ενημέρωση μετά από πολύ καιρό.

Ο Γκουφάκος πήγε για περιποίηση από τον Γιώργη σε μάστορα που μεταξύ άλλων είδε και τα ρουλεμάν του τιμονιού προκειμένου να αλλαχθούν και όπως ενημέρωσε τα τζιμάνια που τάχανε λύσει για να τα επιθεωρήσουν λιπάνουν μετά το ατύχημα...τάχανε βάλει ανάποδα.... ....το τι   έριξα που το άκουσα δεν περιγράφεται....μάστορες σου λέει μετά...

Να γιατί μούβγαλε το λάδι να ρυθμίσω και το που πήγαινε τόσες χιλιάδες χλμ το κακόμοιρο η ψυχούλα του τόξερε, α ρε Χοντάρα και με ανάποδα τα ρουλεμάν ρε πάς...

Οπότε αν σας συμβαίνει τέτοιο πράγμα ψαχτείτε σύντροχοι γιατί κάτι δεν πάει καλά, αυτό είναι το συμπέρασμα όλων των παραπάνω.

Savvas
Admin

Δημοσίευση από gprhellas Την / Το Τρι Μαρ 21, 2017 9:51 pm

ΠΙΟ ΚΑΤΩ Ο ΣΩΣΤΟΣ ΤΡΟΠΟΣ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗΣ ΤΟΥ ΕΠΑΝΩ ΡΟΥΛΕΜΑΝ

ΜΕ ΤΑ ΝΟΥΜΕΡΑ 1, 2, 3 & 4 ΤΑ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΑ ΜΕΡΗ

ΤΟ ΕΠΑΝΩ ΡΟΥΛΕΜΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ (ΗONDA ΦΥΣΙΚΑ)

ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΤΕ ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΙΧΕ ΓΙΝΕΙ Η ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΗΤΑΝ :

1 - 4 - 2 - 3 ΑΝΤΙ ΓΙΑ ΤΟ ΣΩΣΤΟ 1 - 2 - 3 - 4

ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ :

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.][Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

ΜΕ ΤΗΝ ΠΙΕΣΗ ΚΑΤΑ ΤΟ ΣΦΊΞΙΜΟ ΕΙΧΕ ΤΣΑΛΑΚΩΘΕΙ Η ΤΣΙΜΟΥΧΑ 4 ΚΑΙ .....
ΕΙΧΕ ΓΙΝΕΙ ΣΤΗΝ ΟΥΣΙΑ ΟΔΗΓΟΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΜΠΙΛΙΕΣ ΤΟΥ ΡΟΥΛΕΜΑΝ......

ΧΩΡΙΣ ΣΧΟΛΙΑ

gprhellas

Αριθμός μηνυμάτων : 2299
Ημερομηνία εγγραφής : 19/05/2014
Τόπος : ΡΑΦΗΝΑ/ΑΤΑΛΑΝΤΗ/ΑΙΓΙΟ

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Τρι Μαρ 21, 2017 10:37 pm

Έτσι ακριβώς  .
Γελοίο δεν είναι άμα ακολουθείς το εγχειρίδιο?
Και ρώτησα τότε να τους τόδινα αλλά η απάντηση ήταν γέλιο και εμείς δεν ξέρουμε ? Αινσταιν
Να τι ξέρανε ....όρτσα να μην τους τα χρωστάω..

Savvas
Admin

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης