Σκουρια-καλυψη εγγυησης

Σελίδα 2 από 4 Επιστροφή  1, 2, 3, 4  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω

Απ: Σκουρια-καλυψη εγγυησης

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Παρ Μαρ 20, 2015 1:46 pm

Άντε ξανά μεγειές Νικόλα, λαμποκοπάνε φίλε μου αλλά το μηχανάκι θέλει οπωσδήποτε προστασία και καλά έκανες και ψάχνεσαι για το σπραίυ σιλικόνης.

Βλέπω σημάδια και στη δισκόπλακα και στην εξάτμιση και πρέπει οπωσδήποτε να το περιποιηθείς - προστατεύσεις.

Το παραμάμησε μου φαίνεται στην τιμή η Γιαμάχα το ROCK OIL ματζαφλάρι..άκου κει από τα 9 τώρα 12 ευρώ.....

Νίκο πάρε το YAMALUBE μάπα δεν θάναι σίγουρα αρκεί νάναι και αυτό για το ίδιο πράμα πούναι και το άλλο.

Επίσης έχει αν θυμάμαι καλά και η WYRTH που εγώ βάζω τώρα τελευταία σε καλή τιμή κοντά στα 9 ευρώ αν θυμάμαι καλά, τούτο δω : 
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Savvas
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 24867
Ημερομηνία εγγραφής : 13/05/2012
Τόπος : Ελλαδάρα αγάπη μου

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δημοσίευση από Θανάσης Την / Το Παρ Μαρ 20, 2015 2:15 pm

Σάββα μας έβγαλες τα μάτια. 6-7 φορές το ίδιο ποστ;;;;; Τι έγινε κόλλησε το μηχάνημα;;
Θανάσης

Αριθμός μηνυμάτων : 813
Ημερομηνία εγγραφής : 23/01/2014
Τόπος : Νίκαια

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Παρ Μαρ 20, 2015 2:19 pm

Θανάσης έγραψε:Σάββα μας έβγαλες τα μάτια. 6-7 φορές το ίδιο ποστ;;;;; Τι έγινε κόλλησε το μηχάνημα;;
Μα για να το καταλάβετε καλά έγινε ! 

Ο Σέρβερ έκανε συντήρηση και από ότι φαίνεται το πήρε πολλές φορές, διορθώθηκε ήδη.

Savvas
Admin

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Παρ Μαρ 20, 2015 2:22 pm

Και πού είστε ?

Κοιτάξτε το συγκεκριμένο σπραίυ ΠΡΟΣΟΧΗ :  ΟΧΙ στη σέλα, ΟΧΙ στα φρένα κλπ ε ?

Αφορμή για αυτό σημερινό περιστατικό πούδα με τα ίδια μου τα μάτια....κάτοχος BMW 1150 μετά από πλύσιμο που το πλακώσανε στη σιλικόνη...ΚΑΙ ΣΤΑ ΦΡΕΝΑ ήρθε σε μαγαζί φρένων γιατί ΔΕΝ ΕΠΙΑΝΑΝ ΤΑ ΦΡΕΝΑ του φυσικά.....ΠΡΟΣΕΞΤΕ.....

Savvas
Admin

Δημοσίευση από Nikos sh300 Την / Το Παρ Μαρ 20, 2015 3:04 pm

Η δισκοπλακα το ξερεις οτι αμεσως σκουριαζει σε ολα τα οχηματα.Πλυνε το αμαξι σου και πηγαινε την αλλη μερα να δεις πως ειναι.Τι να κανουμε δλδ να τριβουμε και τους δισκους?Στο τελος δεν θα κανουμε τιποτα αλλο απ το να ασχολουμαστε με το μηχανακι
Nikos sh300

Αριθμός μηνυμάτων : 555
Ημερομηνία εγγραφής : 23/06/2014
Τόπος : Ηράκλειο Κρήτης

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Παρ Μαρ 20, 2015 7:07 pm

Nikos sh300 έγραψε:Η δισκοπλακα το ξερεις οτι αμεσως σκουριαζει σε ολα τα οχηματα.Πλυνε το αμαξι σου και πηγαινε την αλλη μερα να δεις πως ειναι.Τι να κανουμε δλδ να τριβουμε και τους δισκους?Στο τελος δεν θα κανουμε τιποτα αλλο απ το να ασχολουμαστε με το μηχανακι
Βεβαια και ειδικά στο αμάξι, στο μηχανάκι - μηχανάκια όχι Νίκο (κουφό αλλά ισχύει).

Απλά μπορείς να βάλεις στο δάχτυλο λίγο και να κάνεις μια επάλειψη στο πάνω μέρος της (εκεί σκουριάζει) και ΠΡΟΣ ΘΕΟΥ ΟΧΙ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΠΑΤΟΥΝ τα τακάκια εννοείται.

Όχι δεν θα πεθάνουμε κιόλας αλίμονο φίλε μου.

Στην εξάτμιση πάντως ρίξε σιλικόνη χωρίς έλεος.
Θα μυρίζει λίγο αλλά ζαμάν φου.

Αυτή η θάλασσα πάντως είναι....ΠΥΡ ΓΥΝΗ ΚΑΙ ΘΑΛΑΣΣΑ...αυτό τα λέει όλα.

Savvas
Admin

Δημοσίευση από Nikos sh300 Την / Το Παρ Μαρ 20, 2015 8:07 pm

Δεν ειμαι κοντα σε θαλασσα Σαββα μου
Nikos sh300

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Παρ Μαρ 20, 2015 8:15 pm

Nikos sh300 έγραψε:Δεν ειμαι κοντα σε θαλασσα Σαββα μου
Shocked Shocked Shocked Εγώ γιατί νόμιζα ότι ήσουν δίπλα?
Και πώς έγινε αυτό να πάρει η ευχή?
Ανεξήγητα φαινόμενα που συναρπάζουν τι να πώ δεν ξέρω..... No
Σιλικόνη Νίκο μου και κερί κάργα μόνο έτσι.....

Εγώ πρόσφατα τρελάθηκα με τα εργαλεία πούχω στο σκάφος, 300 μέτρα από τη θάλασσα σε κλειστό γκαράζ, σκουριά επάνω τους (τάχω σε βάσεις στον τοίχο)  ...τα φλόμωσα στη σιλικόνη λέμε.....δεν είχα βάλει ο .......κάκας τόχα ξεχάσει το καλοκαίρι , μόνο στις μηχανές έβαλα.

Savvas
Admin

Δημοσίευση από Nikos sh300 Την / Το Παρ Μαρ 20, 2015 9:07 pm

Αν δεις πιο παλια σου το εχω ξαναπει Very Happy
Nikos sh300

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Παρ Μαρ 20, 2015 9:19 pm

Nikos sh300 έγραψε:Αν δεις πιο παλια σου το εχω ξαναπει Very Happy
Ωχ καλά, μη το ψάχνεις αλτσχάιμερ.....πρόωρα στάδια....

Savvas
Admin

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Παρ Απρ 03, 2015 6:37 pm

Κατ' αρχάς μετακίνησα τη θεματική ενότητα εδώ : <<[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]>>

Διότι από ότι βλέπω πάει μακρυά η βαλίτσα και θέλει καλή συζήτηση.

Οπωσδήποτε καταλαβαίνετε ότι ο ιδιοκτήτης του μοτό που θα δείτε είναι σε ψυχολογική κατάσταση άσχημη που και εγώ θάμουνα για να πούμε και του στραβού το δίκιο και γιαυτό μεταφέρω εδώ με την άδειά του τα όσα είπαμε σε πμ.

Θυμάστε λοιπόν την αρχή του θέματος με τη σκουριά που παρουσιάστηκε.
Αν όχι ξαναδείτε το θέμα από την αρχή.

Όταν αντικαταστάθηκαν λοιπόν αυτά που παρουσιάσθηκαν στην αρχή του θέματος και το μοτοσακό σηκώθηκε στη ράμπα, ο Νίκος είδε τα εξής : 

Αφού παραπονέθηκε ξανά μέσω της επίσημης ιστοσελίδας της Χόντα δόθηκε η λύση της αλλαγής πλαισίου.

Ακούμε λοιπόν την γνώμη σας σύντροχοι.

Υ.Γ.Περιμένω ειδικά την άποψη του ηονδάκια Κώστα επί του θέματος.

Savvas
Admin

Δημοσίευση από Nikos sh300 Την / Το Παρ Απρ 03, 2015 6:47 pm

Να διευκρινησω οτι δεν μου ειπανε για αλλαγη πλαισιου γιατι ειναι μια διαδικασια που δε τη κανουνε για το καλο του αναβατη.Δεν ειναι ευκολο το λυσιμο-δεσιμο σαν το εργοστασιακο απ οτι καταλαβα.
Μου ειπαν οτι θα βρισκονται διπλα μου και να παω στο συνεργειο να δουμε τι θα κανουμε παντα σε επικοινωνια με τη μαμα honda.
Μου ανεφεραν παντως οτι δεν υπαρχει προβλημα γιατι αυτα ειναι μασιφ σιδερα πως να το πω.Δεν χαλανε με τιποτα παρα μονο απο παραμεληση εκ μερους του ιδιοκτητη για χρονια

Έχει επεξεργασθεί από τον/την Nikos sh300 στις Παρ Απρ 03, 2015 7:04 pm, 1 φορά
Nikos sh300

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Παρ Απρ 03, 2015 6:59 pm

Ευχαριστώ Νίκο για τις περαιτέρω πληροφορίες.

Υπόψη ότι σε ένα τρακαρισμένο μπροστά είδα αλλαγή πλαισίου σε 1,5 μέρα και μάλιστα στη Νέα Μάκρη πούναι σχετικά φρέσκο εξουσιοδοτημένο και όχι τουλάχιστον πριν 3 περίπου χρόνια και το καλύτερα εξοπλισμένο......

Τώρα αυτό το <<Δεν χαλανε με τιποτα παρα μονο απο παραμεληση εκ μερους του ιδιοοκτητη για χρονια>> τι εννοούνε δεν κατάλαβα αλλά τέλος πάντων......
Δηλαδή εννοούνε ότι είναι όλοι βλαμμένοι σαν και του λόγου μου και όταν πλένουν μηχανάκι το γλύφουν και από κάτω όπως κάνω εγώ?
Αμφιβάλλω πάρα μα πάρα πολύ.

Συμφωνώ απόλυτα ότι είναι ΜΑΣΙΦ σίδερο και τέρας μάλιστα και έχω και εδώ ιδία αντίληψη με την τούμπα πούφαγα και δεν κατάλαβε τίποτα παρά μόνο στράβωσε λίγο το ένα τριγωνάκι που φαίνεται και στη δική σου φωτό.

Συμφωνώ επίσης ότι αυτά είναι τα βήματα...πήγαινε συνεργείο λοιπόν να το δεί και να σου πει τι σκέφτεται και μετά αυτός θα επικοινωνήσει με τη Χόντα για να τους πεί τι είδε και να του δώσουν κατευθύνσεις.

Έτσι γίνεται πάντα.

Savvas
Admin

Δημοσίευση από Nikos sh300 Την / Το Παρ Απρ 03, 2015 7:02 pm

Αυτο ακριβως εννοουσανε οτι δε χαλανε με τιποτα.Οτι ειναι μασιφ σιδερο και το τελευταιο που θα χαλασει θα ειναι αυτο.

Υ.Σ. Ψυχολογικα καλα ειμαι.Βεβαια θα μπορουσα και καλυτερα αλλα δεν ειναι και κατι που ξυπναω και κοιμαμαι μ αυτο
Nikos sh300

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Παρ Απρ 03, 2015 7:06 pm

Nikos sh300 έγραψε:Αυτο ακριβως εννοουσανε οτι δε χαλανε με τιποτα.Οτι ειναι μασιφ σιδερο και το τελευταιο που θα χαλασει θα ειναι αυτο.

Υ.Σ. Ψυχολογικα καλα ειμαι.Βεβαια θα μπορουσα και καλυτερα αλλα δεν ειναι και κατι που ξυπναω και κοιμαμαι μ αυτο
Πολύ χαίρομαι φίλε μου πούσαι καλά ! cheers cheers cheers

Εγώ ομολογώ ότι όταν είδα τις φωτό........πάγωσα...... Shocked Shocked Shocked 

Τώρα όσο αφορά την άποψή τους για να δούμε τι θα πούνε και οι άλλοι φίλοι όταν το δούνε και αν το δούνε το θέμα. 

Savvas
Admin

Δημοσίευση από Θανάσης Την / Το Σαβ Απρ 04, 2015 12:04 am

Τι να πω. Απαράδεκτο για μια εταιρεία με τέτοιο όνομα.
Θανάσης

Αριθμός μηνυμάτων : 813
Ημερομηνία εγγραφής : 23/01/2014
Τόπος : Νίκαια

Ο συγγραφέας αυτού του μηνύματος έχει αποκλειστεί απο το φόρουμ - Δείτε το μήνυμα

Δημοσίευση από joebar Την / Το Σαβ Απρ 04, 2015 10:01 am

επιτρεπεται να αλλαξεις πλαισιο και κοιτα πως γινεται
αγοραζεις το πλαισιο με τιμολογια και ολα τα συναφη,πας στο υπουργειο και σου χτυπανε αυτοι νουμερα τα οποια περνανε και στην καινουργια αδεια και εισαι νομιμοτατος,μην περιμενεις να σου χτυπησουν και τα 18ποσα ψηφια εχει ο σκελετος απο την μανα του αλλα μπορεις να δεις κατι σε τυπου 00012 και παει λεγοντας,στο λεω 100% σιγουρα.
οσο για την σκουρια τι να πω που ζει ο φιλος μας οπου το επαθε??
joebar

Αριθμός μηνυμάτων : 2217
Ημερομηνία εγγραφής : 19/05/2012
Τόπος : χαλανδρι

Δημοσίευση από joebar Την / Το Σαβ Απρ 04, 2015 10:02 am

επισης εννοειτε οτι σε αυτην την περιπτωση δεν κανεις αλλαγη πλαισιου αν δεν σε καλυψει η κυρα χοντα
joebar

Αριθμός μηνυμάτων : 2217
Ημερομηνία εγγραφής : 19/05/2012
Τόπος : χαλανδρι

Δημοσίευση από Nikos sh300 Την / Το Σαβ Απρ 04, 2015 12:40 pm

Ηρακλειο ειμαι αλλα δεν εχω επαφη με θαλασσα.
Αν δειτε η εξατμιση ειναι μια χαρα.Σκεφτομαι οτι πρεπει να φταιει το νερο που το πλενω γιατι δε πινεται και εχει αλατα.Θα το σκουπιζω οσο μπορω και θα ριχνω λαδι σιλικονης.Κατι αλλο δε μπορω να κανω.
Υπ οψην το beverly 250i.e. που ειχα δν ειχε κανα θεμα και το ειχα 7 χρονια εδω περα πλενοντας το και χρησιμοποιωντας το χωρις ιδιαιτερη προσοχη
Nikos sh300

Δημοσίευση από Nikos sh300 Την / Το Σαβ Απρ 04, 2015 12:52 pm

kostassh300 έγραψε:Καταρχην ο νομος απαγορευει να αλλαξεις πλαισιο....ακομα και να το κανεις και να κυκλοφορεις με το χαρτι αγορας δεν μπορεις να το πουλησεις γιατι απλα δεν θα εχει νουμερα, εκτος και αν καποιος σου χτυπησει τα νεα......αυτο και αν ειναι παρανομο.....

Παμε τωρα στην σκουρια εστω και επιφανειακη ειναι απαραδεκτο αν και βλεπω στο βαθος καποιον πειρο που εχει και αυτος.....αυτο συμβαινει συνηθως σε παραθαλασια μερη ή νησια με πολυ υγρασια και γινεται λογω αλμυρας, οτι και να κανει οτι και να παρει καποιος θα εχει θεμα......επισης ρολο παιζει και το νερο πλυσιματος και το μονο που μπορει να κανει ο φιλος ειναι μετα το πλησιμο καλο στεγνωμα με αερα....

Δεν νομιζω οτι θα ττου αλλαξουν μηχανακι μιας και το θεμα ειναι γενικο και οχι μονο σε καποιο σημειο Ναι σιγα μη μου αλλαξουν μηχανακι.Αυτα γινονται μονο αν εχεις σοβαρο προβλημα ασφαλειας

Ο φιλος δεν ειναι που αλλαξε και αμορτισερ;;;;Ναι εγω ειμαι παρων

Ευχομαι να βρεις λυση αν και οπως ειπα επειδη ειναι γενικο το προβλημα.....
Παιδια δε μ ενδιαφερει να αλλαξω πλαισιο.Μια δεκαετια θα μου βγαλει το μηχανακι.Απλα κοιταζω μηπως βρουμε καποια ακρη-λυση.
Τους ειδα θετικους στο να ειναι κοντα μου στο προβλημα που προεκυψε.Δεν εκαναν τα στραβα ματια

Έχει επεξεργασθεί από τον/την Nikos sh300 στις Σαβ Απρ 04, 2015 3:47 pm, 2 φορές συνολικά
Nikos sh300

Δημοσίευση από SHakias Την / Το Σαβ Απρ 04, 2015 1:57 pm

Το θέμα είναι γιατί εγινε στο δικό σου ;;

Αλλα σκούτερ στην περιοχή έχουν θέμα με σκουριά;;
Μήπως ρίχνουν τίποτα στους δρόμους πχ αλάτι η τίποτα χημικά;;
Πάντως πρέπει να λύσεις όλα τα πλαστικά και να δεις και ποιο μέσα τι γίνεται πχ στο τιμόνι και στον σταυρό μπροστά.
Καλό πλύσιμο και σιλικόνη και ίσως και βάψιμο με plastidip να κανεις δουλεια αλλα προσοχή όχι κοντά σε εξατμηση μην πάρεις καμια φωτιά .
SHakias

Αριθμός μηνυμάτων : 626
Ημερομηνία εγγραφής : 22/02/2015

Δημοσίευση από Nikos sh300 Την / Το Σαβ Απρ 04, 2015 2:21 pm

SHakias έγραψε:Το θέμα είναι γιατί εγινε στο δικό σου ;;

Αλλα σκούτερ στην περιοχή έχουν θέμα με σκουριά;;Δε γνωριζω για αλλα απλα θα σου πω οτι το μπεβερλυ που ειχα δεν ειχε κανα θεμα
Μήπως ρίχνουν τίποτα στους δρόμους πχ αλάτι η τίποτα χημικά;;Οχι
Πάντως πρέπει να λύσεις όλα τα πλαστικά και να δεις και ποιο μέσα τι γίνεται πχ στο τιμόνι και στον σταυρό μπροστά.Εγω δε μπορω να το κανω αυτο δεν εχω χρονο
Καλό πλύσιμο και σιλικόνη και ίσως και βάψιμο με plastidip να κανεις δουλεια αλλα προσοχή όχι κοντά σε εξατμηση μην πάρεις καμια φωτιά .
Φοβαμαι οτι το νερο του Ηρακλειο ειναι αστα να πανε.Τωρα θα μου πεις γιατι δεν εγινε στο προηγουμενο μηχανακι σου.Ε τι να σου πω ισως ειναι πιο ευαισθητο το sh
Nikos sh300

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Σαβ Απρ 04, 2015 3:09 pm

Σχετικά με το πλαίσιο ότι είπε ο Τζόε Μπάρ.

Savvas
Admin

Ο συγγραφέας αυτού του μηνύματος έχει αποκλειστεί απο το φόρουμ - Δείτε το μήνυμα

Σελίδα 2 από 4 Επιστροφή  1, 2, 3, 4  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης