Πρόσφατα Θέματα

Μπαταρίες και όλα τα σχετικά με αυτές !

Σελίδα 6 από 6 Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω

Απ: Μπαταρίες και όλα τα σχετικά με αυτές !

Δημοσίευση από Ste7ios Την / Το Τετ Ιαν 18, 2017 11:50 am

Και όμως όχι...

Για να πάρουμε την κατάσταση της μπαταρίας:
1. Την φορτίζουμε πλήρως
2. Την αφήνουμε να ξεκουραστεί για 4 ώρες περίπου (ώστε να φύγουν τα επιφανειακά φορτία)
3. Μετράμε την τάση ανοιχτού κυκλώματος - OCV (πουθενά συνδεδεμένη)
4. Συμβούλευομαστε το πινακάκι του κατασκευαστή της σε τι ποσοστό αντιστοιχεί η κατάσταση φορτίου με την OCV που μετρήσαμε (γιατί αυτά διαφέρουν ανά τύπο μπαταρίας και κατασκευαστή).

Όλα αυτά στους 25°C. Σε άλλες θερμοκρασίες πρέπει να αντισταθμιστεί η τάση σε σχέση με τη θερμοκρασία.

Πάμε παρακάτω...

Το τεστ φόρτου, μετρώντας έτσι, προϋποθέτει η μπαταρία να έχει ψυχθεί για 24 ώρες στους -18°C.

Όσο είναι ψυγμένη τραβάμε ρεύμα όσα τα αναγραφόμενα CCA.

Για να περάσει το test η τάση πρέπει να μείνει πάνω από 7,2V για 30".

Έτσι είναι το test κατά BCI, SAE πλέον...

Προφανώς δεν θα το περάσει, οπότε μειώνουμε το ρεύμα που τραβάμε μέχρι μα περάσει το τεστ. Αυτό μπορεί να πάρει καμιά βδομάδα! Οπότε το κάνουν ελάχιστοι. Μόνο έναν ξέρω που το κάνει σωστά στο AdvRider.com! Very Happy

Και πάλι δεν έχουμε ακριβή μέτρηση των CCA αλλά εκτίμηση.

Εκτός και αν έχεις κάποιον tester, battery analyzer που μετράει την εσωτερική αντίσταση - αγωγημότητα αλλά μιλάμε για όργανα που κοστίζουν απο €€€ έως €€€€, και όχι του 20άρικου...

Το παραπάνω είναι test μεταξύ CA/MCA (Cranking Amps/Marine CA δηλ. στους 0°C) και HCA (Hot CA δηλ. στους 26,7°C) που δεν αφορά τις SLI μπαταρίες μας.

Οπότε αν είναι να έχουμε μια καλή εκτίμηση την πάμε και μας την μετράει κάποιος επαγγελματίας. Θέλω να πιστεύω πως μαγαζιά όπως ο Κυριακής έχουν τον κατάλληλο εξοπλισμό.
Ste7ios

Αριθμός μηνυμάτων : 1166
Ημερομηνία εγγραφής : 17/05/2016
Τόπος : Athens

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Τετ Ιαν 18, 2017 7:54 pm

Ο Κυριαζής τις μετράει αλλά δεν ξέρω με τι, μετράει και το σύστημα φορτίσεως κλπ.

Τα υπόλοιπα όπως είπες μόνο ένας τα κανει αυτά οι λοιποί χρήστες δεν νομίζω να ασχολούνται τόσο και να χάνουν τη ζωή τους μετρώντας μπαταρίες φίλε μου.Άντε οι προχωρημένοι να πάρουν και κανά πολύμετρο και να μετρήσουν 2-3 πραματάκια σε συνθήκες πραγματικής ζωής, όποτε δουν τα ζόρια και ποτέ σε ιδανικές ή συνθήκες εργαστηρίου. Ούτε καν οι επαγγελματίες σε συνεργείο όπως είδες στο βίντεο.

Προσωπικά αν αντέχει η μπαταρία χωρίς να ασχοληθώ μια 5ετία είμαι άκρως ευχαριστημένος και δεν ψάχνω τίποτα παραπάνω.

Savvas
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 27729
Ημερομηνία εγγραφής : 13/05/2012
Τόπος : Ελλαδάρα αγάπη μου

Δημοσίευση από Ste7ios Την / Το Τετ Ιαν 18, 2017 8:28 pm

Περιληπτικά, το παραπάνω δεν είναι επαγγελματικό Σάββα μου. Σου βγάζει την μπαταρία εντάξει ενώ δεν είναι. Και μόλις πλακώσει το κρύο, εσύ την τρως εκεί που δεν το περιμένεις...

Εννοείται κανένας επαγγελματίας δεν πρόκειται να ασχοληθεί με την πρώτη μέθοδο. Απαιτεί πολύυυ χρόνο, και χρόνος = χρήμα. Βασικά είναι χάσιμο χρόνου να ασχοληθεί ο οποιοσδήποτε...

Οπότε επενδύει σε ένα σύγχρονο όργανο που κάνει τη σωστή μέτρηση εκτίμηση, σε ελάχιστο χρόνο.

Το άλλο πάνω το κάνουμε απλά με ένα πολύμετρο και τη μίζα μας...

Ο Κυριαζής παίζει να έχει κανένα analyzer της Midtronics. Παίζουν πολύ, με κόστος στο 500άρικο...
Ste7ios

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Τετ Ιαν 18, 2017 8:42 pm

48 ευρώ η εργατοώρα είχα δει πριν κάποια χρόνια σε εξουσιοδοτημένο, σκέψου να ασχοληθεί επί ώρες τι φιρμάνι θα βγει.
Μούχει πει ο άνθρωπος να μετρήσει κλπ ο Κυριαζής εννοώ αλλά εγω δεν ...σφαίρα πάω, παίρνω και φεύγω μια ζωή, άλλωστε ποτέ δεν είχα υπόνοια σε μοτό για κάτι στραβό οπότε δεν χρειαζότανε, προτιμώ πάντα να κάνω βόλτα από το να μετράω διάφορα..

Savvas
Admin

Δημοσίευση από Ste7ios Την / Το Τετ Ιαν 18, 2017 8:55 pm

48? Λάθος δουλειά έκανα! Very Happy

Η μέτρηση που κάνουν είναι στο τσακ μπαμ!

Α! Και μόλις μου ήρθε νέα εγγραφή από New Mexico. 5ετία + 1/2 με χρήση μόνο σε ταξίδια και αποστάσεις που επαρκούν για πλήρη φόρτιση. Καμία φροντίδα. Αν τη φρόντιζε κιόλας όταν την είχε ακίνητη θα έφτανε τον Γιώργη! Very Happy
Ste7ios

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Τετ Ιαν 18, 2017 10:32 pm

Ste7ios έγραψε:48? Λάθος δουλειά έκανα! Very Happy

Η μέτρηση που κάνουν είναι στο τσακ μπαμ!

Α! Και μόλις μου ήρθε νέα εγγραφή από New Mexico. 5ετία + 1/2 με  χρήση μόνο σε ταξίδια και αποστάσεις που επαρκούν για πλήρη φόρτιση. Καμία φροντίδα. Αν τη φρόντιζε κιόλας όταν την είχε ακίνητη θα έφτανε τον Γιώργη! Very Happy
ΟΦΦ:
Πόσες φορές έχω αυτομουτζωθεί δεν ξέρεις φίλε μου...και δεν με ένιαζε ειλικρινά δυο μοτό την ημέρα νάκανα ΤΕΛΕΙΑ όμως και ας έβγαζα ένα 100άρικο την μέρα, εμένα μούφτανε...σκέψου τι βγάζουνε...εδώ ο άλλος είχε πάρει 40 εργατικά για να αλλάξει φίλτρο αέρα και λάδια στο SH βρε συ τι να λέμε τώρα και μου μάμησε και το φιλτροκούτι..δεν το ξεχνάω με τίποτα λέμε...  γιαυτό και εγώ λαγός και μόνος μου. Αλλά πάντα θα υπάρχουν κάποιοι για μάδημα...και όμως έτσι είναι...λάθος δουλειά δεν το συζητώ...

Α γειά σου, 5,5 χρόνια λοιπόν ο ταξιδιάρης ! 
Σε ποιο μοντέλο το δικό μου με τα λεντ ή τα δικά σας ?
Υπόψη ότι πλέον και το δικό μου έτσι δουλεύει.

Savvas
Admin

Δημοσίευση από Ste7ios Την / Το Τετ Ιαν 18, 2017 11:05 pm

Delete

Έχει επεξεργασθεί από τον/την Ste7ios στις Τετ Ιαν 18, 2017 11:08 pm, 1 φορά
Ste7ios

Δημοσίευση από Ste7ios Την / Το Τετ Ιαν 18, 2017 11:06 pm

Βολταδόρος μεν αλλά με ευνοϊκό για τη ζωή της μπαταρίας κλίμα δε... Τον περισσότερο καιρό βρίσκεται σε θερμοκρασίες κάτω απο τη βέλτιστη (25°C).

Η αυτοεκφόρτιση εκεί είναι πολύ μικρή όπως και η διάβρωση, ενώ σε εμάς διπλάσια... Όλα διπλάσια... προς την κατιούσα...
Ste7ios

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Τετ Ιαν 18, 2017 11:22 pm

Α δεν ανησυχώ, θα δείξει.
Τα μέτρα μου τάχω λάβει με μόνιμα καλώδια και σε μεγάλα ταξίδια ΚΑΙ το jump starter και μια χαρά σε πολιτισμό θα φτάσουμε.
Προσωπικά δεν έχω σκοπό να της κάνω τίποτα ιδιαίτερο πλην εβδομαδιαίας βόλτας με τα καλά φιλαράκια και θάρθει Άνοιξη δεν θάρθει? Μετά θα γίνει Ο χαμούλης.

Savvas
Admin

Σελίδα 6 από 6 Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης