KTEO Περάσατε?

Σελίδα 5 από 9 Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

Απ: KTEO Περάσατε?

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Δευ Ιουλ 07, 2014 11:18 pm

Scooter Hellas Forum έγραψε:Και εισαι εσυ ενα προφεσορας στα Γαλλικα...10 πανεπιστημια εχεις τελειωσει! φιλτατε μου Σαββα   

Έτοιμος ήμουνα Σπύρο......μα ....άστο μην αρχίσω ...     

Savvas
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 27157
Ημερομηνία εγγραφής : 13/05/2012
Τόπος : Ελλαδάρα αγάπη μου

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δημοσίευση από captnemo Την / Το Τρι Ιουλ 08, 2014 2:58 pm

Για αυτοκίνητο ξέρει κάποιος,που είναι πιο φτηνά;
captnemo

Αριθμός μηνυμάτων : 1089
Ημερομηνία εγγραφής : 06/03/2013

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Τρι Ιουλ 08, 2014 6:18 pm

εκεί είναι μάλλον φίξ οι τιμές.

Savvas
Admin

Δημοσίευση από Θανάσης Την / Το Τρι Ιουλ 08, 2014 6:24 pm

captnemo έγραψε:Για αυτοκίνητο ξέρει κάποιος,που είναι πιο φτηνά;

Ρίξε μια ματιά [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Θανάσης

Αριθμός μηνυμάτων : 920
Ημερομηνία εγγραφής : 23/01/2014
Τόπος : Νίκαια

Δημοσίευση από captnemo Την / Το Τρι Ιουλ 08, 2014 11:40 pm

Θανάσης έγραψε:
captnemo έγραψε:Για αυτοκίνητο ξέρει κάποιος,που είναι πιο φτηνά;

Ρίξε μια ματιά [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Σε ευχαριστώ πολύ φίλε  
captnemo

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Τετ Ιουλ 09, 2014 12:36 pm

Πήγα σήμερα και το Γιαμαχάκι για ΚΤΕΟ.  

Με το που πάω μου λέει η δεσποσύνη : <<Είχατε κλείσει για χτές ραντεβού>>.  

Ναι της λέω, κάτι μούτυχε και δεν μπόρεσα να το φέρω χτές ....υπάρχει πρόβλημα?
Αν ναι να φύγω.........  

Όχι όχι μου λέει και προχωράμε στα καθέκαστα.  

Δίνω άδεια ταυτότητα και πάω στο τζάμι να χαζέψω.

Και τι βλέπω?
Αυτό μάλλον επειδή από την ιδιοκτήτριά του είναι ΜΕΣ' ΤΗ ΜΠΙΧΛΑ και εγώ έχω πάψει προ πολλού να το πλένω (ασημί βέβαια οπότε δε φαίνεται και πολύ) να πέφτει το ψείρισμα της μαϊμούς !   

Μέχρι στη ράμπα το ανεβάσανε και να έλεγχο και να τόνα και να τ' άλλο. 
Βρε βρε βρε σκέφτομαι. 

Βέβαια το μασίνι είναι αστέρι οπότε όλα καλά αλλά τι εντύπωση κακή κάνει νάναι άπλυτο ε ?
Σου λέει <<τι χρέπι μπίχλα είναι τούτο?>> και με το δίκιο του.    

Μη σαν πω και το τρομερό ότι στα φρένα το βγάλανε καλύτερο από το SH !         

Τέλος πάντων τελειώνουνε και με καλεί ο καλός Κύριος να με ενημερώσει ότι όλα είναι καλά κλπ και μιας και έχω χρόνο ρωτάω αφού μου το ξανάπε (δεν με θυμότανε με το SH προχτές)......τι είναι αυτή η κάρτα καυσαερίων και από πού προβλέπεται, έχετε τη Νομοθεσία να τη δώ?  

Δεν προβλέπεται ......ΑΚΟΜΑ....πουθενά μου λέει ο Κυριούλης ΑΛΛΑ όταν και αν προβλεφθεί σε κανά τρίμηνο εσείς θα έχετε !   

Αυτά μούπε αυτά λέω και εγώ.  

Σε δύο χρονάκια πάλι !   

Υ.Γ. Ξέχασα...7 ευρώπουλα ξανά !   

Savvas
Admin

Δημοσίευση από captnemo Την / Το Δευ Αυγ 11, 2014 4:52 pm

Πέρασα σήμερα ΚΤΕΟ το SH 8€ στο auteco.Έλεγα θα είμαι μόνος μου αλλά είχε αρκετό κόσμο για την εποχή.

Όλα τέλεια,μόνο αλλαγή τα πίσω τακάκια που είναι στο όριο(Σάββας ακούει;<θυμάσαι από πότε τα έχω πάρει και ακόμα τα αλλάζω>) και μια "διακύμανση 10-20% στην πέδηση μπρος-πίσω" που σημαίνει εξαέρωση στο κύκλωμα   
Κάρτα καυσαερίων μου είπε ότι δεν υπάρχει εγκύκλιος
captnemo

Δημοσίευση από mario boni Την / Το Δευ Αυγ 11, 2014 5:26 pm

Η διακυμανση ειναι το οβαλ
Χοντρα χοντρα ειναι ελαφρως στραβη η δισκοπλακα σου οχι σε σημειο ανησυχητικο
Καμια σχεση με την εξαερωση
mario boni

Αριθμός μηνυμάτων : 421
Ημερομηνία εγγραφής : 19/05/2012
Τόπος : Σίνδος

Δημοσίευση από captnemo Την / Το Δευ Αυγ 11, 2014 5:40 pm

mario boni έγραψε:Η διακυμανση ειναι το οβαλ
Χοντρα χοντρα ειναι ελαφρως στραβη η δισκοπλακα σου οχι σε σημειο ανησυχητικο
Καμια σχεση με την εξαερωση
Στραβός ο εμπρός και ο πίσω δίσκος; affraid Όχι φίλε μου,εξαέρωση θέλει μου το είπε ο ίδιος και το καταλαβαίνω και από το πάτημα στις μανέτες Smile
captnemo

Δημοσίευση από mario boni Την / Το Δευ Αυγ 11, 2014 6:03 pm

Η διακυμανση πεδης ειναι αυτο
Αν θελει εξαερωση οταν πατας θα εχει αισθηση σφουγγαρι η θα πιανει με την 2η
Αν ενω πατας νιωθεις την μανετα να παιζει ειναι οβαλ
mario boni

Δημοσίευση από captnemo Την / Το Δευ Αυγ 11, 2014 6:08 pm

mario boni έγραψε:Αν θελει εξαερωση οταν πατας θα εχει αισθηση σφουγγαρι η θα πιανει με την 2η
Αυτό είναι Smile
captnemo

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Δευ Αυγ 11, 2014 7:12 pm

Ακούω φίλε μου, τον Σεπτέμβριο ετοιμάσου να το περιποιηθούμε !   

Αυτά για τα φρένα γράφτα στα παπάκια σου διότι και σε εμένα τα ίδια βρήκανε με τα φοβερά μηχανήματα πούχουνε και όχι δεν θέλω εξαέρωση και ναι τα φρένα μου μαμάνε στην κυριολεξία.

Ο Κύκνος στο ίδιο ΚΤΕΟ είχε καλύτερες επιδόσεις φρένων από το SH.            

Ε τα οδηγάω και τα συντηρώ και τα δύο εγώ και σας λέω ότι δουλεύει το ABS του SH και τα μηχανήματα τα παίζουνε, αυτά είναι μακακίες μέχρι εκεί που δεν παίρνει, ανυπόστατα και δεν ισχύουν με τίποτα.

Παρόλα αυτά Παναγιώτη του τραβαμε και μια εξαέρωση, πανεύκολο είναι άμα ξέρεις.  

Savvas
Admin

Δημοσίευση από captnemo Την / Το Δευ Αυγ 11, 2014 7:22 pm

Savvas έγραψε:Ακούω φίλε μου, τον Σεπτέμβριο ετοιμάσου να το περιποιηθούμε !   

Αυτά για τα φρένα γράφτα στα παπάκια σου διότι και σε εμένα τα ίδια βρήκανε με τα φοβερά μηχανήματα πούχουνε και όχι δεν θέλω εξαέρωση και ναι τα φρένα μου μαμάνε στην κυριολεξία.

Ε τα οδηγάω και τα συντηρώ και τα δύο εγώ και σας λέω ότι δουλεύει το ABS του SH και τα μηχανήματα τα παίζουνε, αυτά είναι μακακίες μέχρι εκεί που δεν παίρνει, ανυπόστατα και δεν ισχύουν με τίποτα.

Φίλε μου όταν με το καλό έρθεις,θα κάνουμε μια αλλαγή των υγρών γιατί είναι τα ίδια 6 χρόνια τώρα,μαζί και το υγρό του ψυγείου bounce
captnemo

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Δευ Αυγ 11, 2014 7:25 pm

captnemo έγραψε:
Savvas έγραψε:Ακούω φίλε μου, τον Σεπτέμβριο ετοιμάσου να το περιποιηθούμε !   

Φίλε μου όταν με το καλό έρθεις,θα κάνουμε μια αλλαγή των υγρών γιατί είναι τα ίδια 6 χρόνια τώρα,μαζί και το υγρό του ψυγείου bounce

Ώχ Παναγιώτη μου...διάβασε [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Άμα επιστρέψω θα το περιλάβουμε αλλά όταν είναι να το πουλήσεις τόχω καπαρωμένο από τώρα !          

Savvas
Admin

Δημοσίευση από captnemo Την / Το Δευ Αυγ 11, 2014 7:48 pm

Savvas έγραψε:

Ώχ Παναγιώτη μου...διάβασε [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Άμα επιστρέψω θα το περιλάβουμε αλλά όταν είναι να το πουλήσεις τόχω καπαρωμένο από τώρα !          
Ω ρε φίλε περαστικά,κάτι έφαγες και σε πείραξε.
Εμένα όταν κάνουμε την αλλαγή θα τα δεις,όλα θα είναι πεντακάθαρα

Ξέρεις πόσοι μου το έχουν καπαρώσει ΑΝ το πουλήσω  
captnemo

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Δευ Αυγ 11, 2014 8:00 pm

captnemo έγραψε:
Savvas έγραψε:

Ω ρε φίλε περαστικά,κάτι έφαγες και σε πείραξε.
Εμένα όταν κάνουμε την αλλαγή θα τα δεις,όλα θα είναι πεντακάθαρα

Ξέρεις πόσοι μου το έχουν καπαρώσει ΑΝ το πουλήσω  

Ναι κάτι τέτοιο, τώρα είμαι όμως ΟΚ και σελίγο θάχει βόλτα λέμε !   

Αααα δεν ξέρω τίποτα προηγούμαι !       

Θέλει 2 λάστιχα και γυρνάει τον κόσμο λέμε !  cheers cheers cheers cheers 

Savvas
Admin

Δημοσίευση από mario boni Την / Το Δευ Αυγ 11, 2014 8:05 pm

Σάββα ξέρεις πως βγαίνει ο λόγος πέδησης?Το βάρος με την δύναμη πέδησης
Δεν σημαίνει πως ο κύκνος έχει καλύτερα ή χειρότερα φρένα.Ανάλογα το βάρος πρέπει να είναι ανάλογα και τα φρένα
Μπορεί το Sh να έχει ισχυρότερα φρένα αλλά να βγάλει μικρότερο συντελεστή απλά και μόνο λόγω του βάρους

φίλε captnemo όπως κατάλαβες ο ελεγκτής εκεί έχει μαύρα μεσάνυχτα. Ο καθένας λέει ότι του κατέβει
Δεν μπορεί να υπάρχει διακύμανση πέδησης αν θέλει εξαέρωση
Το ποσοστό που βγάζει το μηχάνημα σε σένα (10%-20%) πιθανόν να μη το καταλάβεις στο δρόμο όπως επίσης είναι πιθανόν το "τσακάλι" που στο μέτρησε να μην έκανε σωστά την μέτρηση
Γιατί για να μετρηθεί το οβάλ( η διακύμανση πέδησης) θέλει να έχεις σταθερά κρατημένη την μανέτα σε περίπου 1/3 της διαδρομής με σταθερό τιμόνι εμπρός(πίσω δεν χρειάζεται γιατί δεν μετακινείται ο τροχός.Αν ήσουν εσύ επάνω στην μέτρηση σίγουρα το αποτέλεσμα του ελέγχου είναι λάθος

Το οβάλ μπορείς να το δεις και μόνος σου γυρίζοντας τον τροχό και αν βάλεις κάτι σταθερό κοντά στην δισκόπλακά σου και την δεις να "παίζει".
mario boni

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Δευ Αυγ 11, 2014 8:12 pm

mario boni έγραψε:Σάββα ξέρεις πως βγαίνει ο λόγος πέδησης?Το βάρος με την δύναμη πέδησης
Δεν σημαίνει πως ο κύκνος έχει καλύτερα ή χειρότερα φρένα.Ανάλογα το βάρος πρέπει να είναι ανάλογα και τα φρένα
Μπορεί το Sh να έχει ισχυρότερα φρένα αλλά να βγάλει μικρότερο συντελεστή απλά και μόνο λόγω του βάρους

φίλε captnemo όπως κατάλαβες ο ελεγκτής εκεί έχει μαύρα μεσάνυχτα. Ο καθένας λέει ότι του κατέβει
Δεν μπορεί να υπάρχει διακύμανση πέδησης αν θέλει εξαέρωση
Το ποσοστό που βγάζει το μηχάνημα σε σένα (10%-20%) πιθανόν να μη το καταλάβεις στο δρόμο όπως επίσης είναι πιθανόν το "τσακάλι" που στο μέτρησε να μην έκανε σωστά την μέτρηση
Γιατί για να μετρηθεί το οβάλ( η διακύμανση πέδησης) θέλει να έχεις σταθερά κρατημένη την μανέτα σε περίπου 1/3 της διαδρομής με σταθερό τιμόνι εμπρός(πίσω δεν χρειάζεται γιατί δεν μετακινείται ο τροχός.Αν ήσουν εσύ επάνω στην μέτρηση σίγουρα το αποτέλεσμα του ελέγχου είναι λάθος

Το οβάλ μπορείς να το δεις και μόνος σου γυρίζοντας τον τροχό και αν βάλεις κάτι σταθερό κοντά στην δισκόπλακά σου και την δεις να "παίζει".

Όταν γυρίσω καλό Σεπτέμβρη θα τα σκανάρω και τα δύο φίλε μου και θα σας τα βάλω εδώ και θα το συζητήσουμε μετά εκτενώς.
Με μια ματιά πούριξα πάντως έριξα και πολύ γέλιο...μπορεί να κάνω λάθος αλλά θα σας τα βάλω,με την πρώτη ματιά εγώ κατάλαβα ότι ο Κύκνος έχει καλύτερα φρένα από το SH ...αν κατάλαβα καλά μόνο για γέλια είναι....εντάξει τώρα μη τρελαθούμε είπα τα οδηγώ και τα δύο και τα συντηρώ και τα δύο, δεν τα ξέρω?

Δε μπα νάναι τόνα 120 κιλά και τ'άλλο 172, έχουν καλά φρένα και τα δύο για αυτό πούναι το καθένα τους με μόνη διαφορά το από άλλον πλανήτη ABS του δεύτερου που μακάρι να τόχε και το μικρό.

Συγχωράτε όμως τώρα γιατί έπεσε ο ήλιος και είναι ώρα να γράψει και το LEADάκι κανά χλμ....  

Υ.Γ.Και έγραψα παραπάνω, το SH επειδή ήτανε γλυμμένο μάλλον το ήλεγξαν για 2-3 λεπτά, τον βρωμοκύκνο μισή ώρα ....ο ίδιος ελεγκτής....      

Savvas
Admin

Δημοσίευση από mario boni Την / Το Δευ Αυγ 11, 2014 8:17 pm

Αυτό που θέλω να σου πω είναι πως αν ένα varadero έχει ίδια σε δύναμη φρένα με ένα gsxr 1000 η συνολική απόδοση θα είναι μακράν υπέρ του gsxr λόγω βάρους

Και από την άλλη μπορεί(σε αυτοκίνητα πχ) ένα picanto 1000άρι να βγάλει μεγαλύτερη απόδοση από mercedes ML500

στην 1η περίπτωση είναι εύκολος ο "νικητής", αλλά στην δεύτερη μπορεί να κερδίσει το αουτσάιντερ
mario boni

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Δευ Αυγ 11, 2014 8:25 pm

mario boni έγραψε:Αυτό που θέλω να σου πω είναι πως αν ένα varadero έχει ίδια σε δύναμη φρένα με ένα gsxr 1000 η συνολική απόδοση θα είναι μακράν υπέρ του gsxr λόγω βάρους

Και από την άλλη μπορεί(σε αυτοκίνητα πχ) ένα picanto 1000άρι να βγάλει μεγαλύτερη απόδοση από mercedes ML500

στην  1η περίπτωση είναι εύκολος ο "νικητής", αλλά στην δεύτερη μπορεί να κερδίσει το αουτσάιντερ

Να πούναι μεγάλη συζήτηση.....και τι νόημα έχει η μέτρηση τότε και με τι κριτήρια κάποιο όχημα έχει σωστά φρένα?

Δηλαδή άμα βγάλω στο δρόμο το SH και τον Κύκνο και τσαρουχώσω με 100 χλμ και τα δύο δείχνει αυτή η μέτρηση ποιό θα φρενάρει σε μικρότερη απόσταση?

Φίλε μου αυτό που ξέρω εγώ είναι ότι ο κάθε κατασκευαστής βάζει φρένα στο κάθε όχημα ανάλογα με το βάρος του και μάλιστα το μέγιστο που εκεί όπως ξέρεις οι διαφορές είναι ακόμα μεγαλύτερες, βέβαια σε οχήματα ιδίου τύπου, μη συγκρίνουμε για παράδειγμα ένα τριαξονικό με ένα κουρσάκι όσο εξελιγμένο αν είναι τόνα και το άλλο.

Μαζί σου είμαι εγώ απλά τώρα ξέρεις γράφω στα πεταχτά οπότε δεν το επεξεργάζομαι και καλά....

Θάθελα πάντως πάρα πολύ (ελπίζω να το θυμηθώ) άμα γυρίσουμε να ανοίξω ένα θέμα ειδικά για αυτό στα τεχνικά να το εξαντλήσουμε γιατί μου φαίνεται άκρως ενδιαφέρον.

Φιλιά μούλειψες με το παλιόποδο που δεν κάναμε τιποτα φέτος αλλά και να κάναμε, ο Λάζαρος έχει χαθεί από εδώ τουλάχιστον και ο Σπύρος βλέπω βολτάρει ασύστολα από Χαλκιδική στην Κέρκυρα !     

Savvas
Admin

Δημοσίευση από mario boni Την / Το Δευ Αυγ 11, 2014 8:28 pm

εγώ τώρα που πήρα μεγάλο τώρα έκοψαν οι βόλτες!
Όχι από την μεριά μου, αλλά όλο κάτι γίνεται και στραβώνει σε φάση που πάω να σκάσω
Μόλις 6.000χλμ σε 10 μήνες γράφω
mario boni

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Δευ Αυγ 11, 2014 11:09 pm

mario boni έγραψε:εγώ τώρα που πήρα μεγάλο τώρα έκοψαν οι βόλτες!
Όχι από την μεριά μου, αλλά όλο κάτι γίνεται και στραβώνει σε φάση που πάω να σκάσω
Μόλις 6.000χλμ σε 10 μήνες γράφω

Ε μαμότω.....ο Νόμος του Μέρφυ φίλε μου πάλι...........  

Savvas
Admin

Ο συγγραφέας αυτού του μηνύματος έχει αποκλειστεί απο το φόρουμ - Δείτε το μήνυμα

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Πεμ Μαρ 12, 2015 7:47 pm

kostassh300 έγραψε:μην ξεχάσω.....

δεν ξέρω πως να ανεβάσω το pdf.....πατήστε πάνω στην περιφέρεια που σας ενδιαφέρει, για αττική για οχήματα 1ης άδειας μετά το 2010 υποχρεωτικά 4 χρόνια μετά...δηλ το δικό μου που είναι του 2011 περνάω φέτος...
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Υπήρχε ήδη θέμα και συγχωνεύτηκε με αυτό Κώστα.
Από το 2010 και μετά όλα τα καινούργια περνάνε (από 125 και πάνω) στα 4 χρόνια και μετά κάθε 2.

Savvas
Admin

Ο συγγραφέας αυτού του μηνύματος έχει αποκλειστεί απο το φόρουμ - Δείτε το μήνυμα

Σελίδα 5 από 9 Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης