Ασετόν στο σύστημα τροφοδοσίας? Βοηθά ή όχι?

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω

Απ: Ασετόν στο σύστημα τροφοδοσίας? Βοηθά ή όχι?

Δημοσίευση από FZMAN Την / Το Τετ Ιαν 29, 2014 10:20 pm

Μεταφέρω ότι διάβασα απο διπλανό φόρουμ:

"ΑΣΕΤΟΝ ΣΤΗ ΒΕΝΖΙΝΗ

Κάποια στιγμή, χαζολογώντας στο διαδίκτυο, εντόπισα την εξής πατέντα:
Μιξάροντας τη βενζίνη με καθαρή, άνυδρη ακετόνη σε συγκεκριμένη αναλογία (3ml/lt), επιτυγχάνεται οικονομία καυσίμου της τάξης του 10 εως 25%, ανάλογα τον τύπο του κινητήρα! Αυτό, συμβαίνει για τους εξής λόγους:

1) Το ασετόν, αυξάνει την πτητικότητα της βενζίνας που, μπορεί πλέον να διασπάται σε πολύ λεπτότερα σταγονίδια κατά τον ψεκασμό της και να αναφλέγεται μεγαλύτερο ποσοστό της.

2) Το ασετόν, σπάει τις αλυσίδες των υδρογονανθράκων και "ξεπλένεται" ο κινητήρας απ' την καρβουνιά ενώ ταυτόχρονα, διατηρείται καθαρό το σύστημα ψεκασμού.

3) Το ασετόν, επιτρέπει στα κατακάθια νερού στον πάτο του ρεζερβουάρ, να αναμιχθούν με τη βενζίνα και να καούν σταδιακά μαζί της.

4) Επιτυγχάνεται σημαντική μείωση εκπομπής ρύπων.

Για να μη γράφω γενικότητες, το τόλμησα τον περασμένο Ιούλιο σε αυτοκίνητο Daihatsu Pyzar και απ' το Σεπτέμβριο, στην f650gs που είχα μέχρι πρόσφατα: Πήρα ένα καραφάκι και χρησιμοποιώντας σύριγγα και νερό, έβαλα γραμμές που αντιστοιχούν σε 10 λίτρα καυσίμου. Η συνιστόμενη δοσολογία, είναι μόλις 3ml ανά λίτρο βενζίνης.

Τα αποτελέσματα, ύστερα από 4 μήνες χρήσης, έχουν ως εξής:

Στο αυτοκίνητο, ο κινητήρας ζωντάνεψε, ειδικά χαμηλά και μαλάκωσε ο ήχος του. Οικονομία, είδα της τάξης του 10-15%. Πυράκια, δεν ξανάκουσα...
Στη μηχανή, είδα 0 χλμ αυτονομίας περίπου και άνετη πρωινή εκκίνηση, ακόμα και το χειμώνα. Επίσης, αυξήθηκε η ροπή χαμηλά...

Αναφορές για βλάβες δεν εντόπισα πουθενά, ούτε κι από χρήστες που το κάνουν αυτό για χρόνια... Χρειάζεται όμως, προσοχή γιατί, το ασετόν είναι διαλυτικό και μάλιστα ισχυρό: Δεν πρέπει να πέσει σε ρούχα ή στο δέρμα, ξεβάφει το χρώμα του οχήματος και είναι και τοξικό!

Αντίθετα, δεν κάνει ζημιά στο κύκλωμα καυσίμου καθώς, εκτός του ότι είναι ελάχιστη η ποσότητα, τα μέρη του κυκλώματος αυτού, είναι από βιομηχανικό πλαστικό και δε "μασάνε".

Εύλογη απορία: "Γιατί δεν βάζουν ήδη ασετόν οι εταιρίες καυσίμων;"
Απάντηση: Γιατί μια εταιρία που επιβιώνει πουλώντας καύσιμα, να σου δώσει τον τρόπο να καταναλώνεις λιγότερα (άσε που νομίζω πως βάζουν λίγο...!)

΄Αλλη εύλογη απορία: "Γιατί δεν το συνιστούν πουθενά εκτός απ το διαδίκτυο;"
Απάντηση: Μα, πως θα πουληθούν οι δεκάδες χημικών βελτιωτικών, καθαριστικών και άλλων ζουμιών, που πωλούνται σωρειδών στα καταστήματα αυτοκινήτου και στα βενζινάδικα;

Τέλος, επειδή δεν είμαι χημικός, ούτε φυσικός, καλό θα ήταν κι ένας από μας να μς διορθώσει όπου σφάλλω και γενικώς, να προσθέσει ένα λιθαράκι γνώσης σ' αυτό το ενδιαφέρον ζήτημα....

Πηγές: [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] "
FZMAN

Αριθμός μηνυμάτων : 2055
Ημερομηνία εγγραφής : 19/05/2012
Τόπος : Ελλαδιστάν

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Τετ Ιαν 29, 2014 10:27 pm

Φίλε μου τόχω ξαναδιαβάσει αλλά δεν τόλμησα ποτέ να το κάνω για ευνόητους λόγους.

Χρησιμοποιώ όμως καθαριστικά συστήματος τροφοδοσίας που μυρίζουν ή καλύτερα βρωμάνε αντίστοιχα με το ασετόν ή ακετόνη όπως λέγεται.
Πώς όμως χωρίς τα κατάλληλα εργαστηριακά μηχανήματα και τη δυνατότητα να λύσουμε μετά κινητήρες για να δούμε φθορές να απαντήσουμε ασφαλώς σε αυτό το ερώτημα?

Παρόλα αυτά αύριο λέω να το βάλω στα τεχνικά θέματα και να το ψάξω μιας και έχω χρόνο καλύτερα. Wink 

Savvas
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 24867
Ημερομηνία εγγραφής : 13/05/2012
Τόπος : Ελλαδάρα αγάπη μου

Δημοσίευση από Θανος.Κ Την / Το Πεμ Ιαν 30, 2014 7:26 am

Το είχα ακούσει κ εγω. Εως τωρα καρμπυρατερ ειχα δε το είχα δοκιμάσει.

Ούτε υπήρχε περίπτωση σε νεο μοτορι να το δοκιμασω. Εαν υπάρξει καποια μελέτη απο κάποιο τμημα r&d ωστε να αποδείξει οτι υπάρχει κέρδος τοτε το συζηταμε.

όταν έχεις ενα όχημα δε ρισκάρεις κατα τη γνώμη μου !!
Θανος.Κ

Αριθμός μηνυμάτων : 1279
Ημερομηνία εγγραφής : 12/03/2013
Τόπος : Προτεκτοράτο Ε.Ε.

Ασετόν στο σύστημα τροφοδοσίας? Βοηθά ή όχι?

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Πεμ Ιαν 30, 2014 1:56 pm

Τροφή για διάβασμα αλλά δυστυχώς στα αγγλικά από φόρουμ χημικών [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Από την πρώτη απάντηση κιόλας βγαίνουν τα εξής :

Also remember that acetone is about 5% water, something you don't want to put in your engine. I doubt there is an interaction between acetone and gas that will damage your fuel lines, but you probably don't want to add acetone for the following reasons:

1. Pre-ignition of the fuel
2. Damage to fuel lines from normal acetone properties
3. Water in acetone condenses inside cylinders, or rusts out your gas tank
4. Ketones and other oxygen-bearing organics like ethanol have been known to produce carcinogenic incomplete combustion products in exhaust.

Άν θέλετε μετάφραση πείτε μου.

Savvas
Admin

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Τετ Ιουλ 08, 2015 2:51 pm

Σας μεταφέρω από μοτοφόρουμ αυτούσια απάντηση συντρόχου που γνωρίζω : 

<<Τα καθαριστικα εχουν μεσα ακετονη μαζι με κατι αλλα προσθετα.οποτε δεν ειναι και τοσο ασχετο οσο φαινεται.
Απο φαρμακειο 5Ε το λιτρο,καθαροτητα πανω απο 99,5% να εχει και αναλογια 3-4μλ στο λιτρο.
Προσωπικα το βαζω οταν παω για βολτες κτλ που ανοιγω το γκαζι για να ξεμπουκωσει τα παντα.μεσα στη πολη βαζω πιο σπανια.χοντρικα καπου καθε 2000χλμ βαζω.

Παντως θειο Σαββα στο εξωτερικο το χρησιμοποιουν αρκετα και ειναι πολλοι που το χρησιμοποιουν μονιμα.δεν εχω διαβασει ποτε προβλημα εξαιτιας της ακετονης.και την χρησιμοποιω προσωπικα 2 χρονια στη μηχανη και αλλα τοσα στο παπι.>>

Και τη δική μου : 

<<Γιώργη τελικά εκεί θα καταλήξουμε φίλε μου.
Δεν υπάρχει περίπτωση να δώσουμε πλέον 15άρια όπως είπα για επώνυμα καθαριστικά.

Σε ευχαριστώ από καρδιάς για τις πολύτιμες πληροφορίες σου γιατί πληροφορίες από σύντροχο που ξέρουμε ποιος είναι πάντα χαρακτηρίζονται ως αληθείς και πολύτιμες ! 

Ευχαριστώ και πάλι βρε Γώγο, νάσαι καλά! >>

Savvas
Admin

Δημοσίευση από ΝΩΕ Την / Το Τετ Ιουλ 08, 2015 9:35 pm

λες να το τολμισουμε;
ΝΩΕ

Αριθμός μηνυμάτων : 100
Ημερομηνία εγγραφής : 20/12/2013

Δημοσίευση από ΝΩΕ Την / Το Τετ Ιουλ 08, 2015 9:36 pm

ΝΩΕ έγραψε:λες να το δοκιμασουμε;
ΝΩΕ

Αριθμός μηνυμάτων : 100
Ημερομηνία εγγραφής : 20/12/2013

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Τετ Ιουλ 08, 2015 9:42 pm

ΝΩΕ έγραψε:λες να το τολμισουμε;
Δεν έχεις βάλει καθαριστικό ποτέ Μάρκο?

Πέρα από το παραπάνω ερώτημα θα σου πώ το εξής.

Το εργαλείο το δικό σου έχει φίλτρο στην τρόμπα που αλλάζεται κάθε 24.000 χλμ αν θυμάμαι καλά στα πλαίσια της τακτικής συντηρήσεως.

Οπότε από αντλία πρέπει νάσαι καλυμμένος με αυτό αλλά υπάρχει και το υπόλοιπο σύστημα τροφοδοσίας πούχει ανάγκη ήτοι : 
-Σωληνώσεις
-Σώμα ψεκασμού και πεταλούδες
-Μπεκ.

Μέχρι σήμερα εγώ βάζω αλλά όπως προανέφερα επώνυμο εμπορίου και δίνω 15άρια+.

Τώρα από μία πρόχειρη έρευνα πούκανα και την γράφω στο ποστ παραπάνω στα αγγλικά (αν θέλετε μετάφραση πείτε μου να την κάνω) έχει η ακετόνη 5% νερό στη σύνθεσή της.....αυτό με προβληματίζει....και ρωτάω και γω να το τολμήσουμε ?

Στο φαρμακείο βέβαια ο Γιωργάκης λέει ότι είναι 99,5 καθαρή αλλά και πάλι σαν σύνθεση έχει 5% νερό.....για πες και συ καθηγητά μου.....εγώ προβληματίζομαι και τόβαλα για να το συζητήσουμε περισσότερο αλλά δεν βλέπω κανέναν άλλο εκτός από μας οπότε οι δυό μας.

Savvas
Admin

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης