προβλημα με την μανιβελα ή καρπυρατερ

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω

προβλημα με την μανιβελα ή καρπυρατερ

Δημοσίευση από Agahnim Την / Το Κυρ Ιαν 19, 2014 4:37 am

γεια χαρα στο φορουμ. λοιπον θα γραψω οσο ποιο συντομα μπορω την ιστορια μου και υστερα θα περασω στα τεχνικα θεματα! μενω κρητη. το καλοκαιρι αγορασα το πρωτο μου μηχανακι.suzuki address 100cc μοντελο '99. εδωσα 320 ευρω και τελικα αποδειχτικε πως ηταν χαλασμενο. δεν επαιρνε μπρος με την μανιβελα ευκολα. το πηγα σε μαστορα, μου πε οτι θελει αλλαγμα το καρπυρατερ, μου πε οτι το καθαρησε (ψεμα) και μου φαγε 30 ευρω χωρις να κανει τιποτα!! ουτε καν το ανοιξε. του βαλα μια μπαταρια για να παιρνει μπρος με μιζα και ετσι καλυπτω το προβλημα που εχω με την μανιβελα/καρπυρατερ. Τωρα ομως αποφασησα να ασχοληθω μονος μου με το προβλημα και ταυτοχρονα να μαθω 5 πραγματα απ το εσωτερικο ενος scooter. να αναφερω οτι το μηχανακι παρουσιασε κι αλλο προβλημα. οταν φτανω συγκεκριμενα μερικα χλμ, κανει εναν περιεργο ηχο και τελικα οσο γκαζι και να δινω, δεν τα περναει ποτε! παλια μου το εκανε στα 70 και δεν ειχα προβλημα.. τωρα ομως εχει φτασει να το κανει στα 50. οποτε παω με 45-50. ομως εμενα με καιει να λυσω το αλλο προβλημα που εχω με την μανιβελα! οποτε τωρα μπορουμε να περασουμε στα τεχνικα θεματα

καταρχην να πω πως αμφισβητω αυτο που μου ειπε ο μηχανικος οτι δηλαδη φταιει το καρπυρατερ. επιχειρησα να ανοιξω το καπακι της μανιβελας, ξεβιδοσα το γραναζι, το ξαναβιδοσα, εκλεισα το καπακι, και μετα επαιρνε μπρος!! αλλα για λιγο μονο... δηλαδη η μανιβελα λειτουργουσε κανονικα για 2-3 φορες. μετα ξανα τα ιδια.
μετα διαπιστωσα πως η μανιβελα εμπαινε και πιο μεσα... δηλαδη ο αξονας της μανιβελας... τον εσπρωξα πιο μεσα, εκλεισα το καπακι, ξανα 2-3 φορες ηταν οκ, μετα παλι τα ιδια. εβγαλα το ελατηριο που κραταει το γραναζι, το τραβηξα για να μεγαλωσει, το ξαναβαλα, παλι τα ιδια!

πιστευω πως ή θελω καινουριο ελατηριο (δεν εννοω το ελατηριο της μανιβελας αλλα του γραναζιου), ή κατι δεν έχω βαλει σωστά, ή θελει γράσσο καπου εκειπερα, ή κατι λειπει και δεν το ξερω.

ακολουθουν μερικες φωτογραφιες

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

το γραναζι μανιβελας (ετσι δεν το λενεWink

πως λεγεται αυτο και πως βγαινει απ τον αξονα;

παμε τωρα και στα δυσκολα Very Happyαποφασησα να βγαλω και να καθαρισω το καρπυρατερ και να δω αν μπορω να εντοπισω τι προβλημα εχει (αν εχει).εμεινα ομως στην προσπαθεια καθως μερικες βιδες δεν βγαινουν γιατι εχουν χαλασει απο πανω και δεν πιανονται με κατσαβιδι και πενσα.οποτε λοιπον, μεχρι να βρω τροπο να τις αφαιρεσω, πειτε μου σας παρακαλω πως λεγεται αυτο το στρογκιλο που ειναι σκουριασμενο; και ποσο κακο ειναι που ειναι σκουριασμενο;

αυτα! παρακαλω πολυ μην μου γραψετε οτιδηποτε ακυρο οπως "πηγαινε το σε μηχανικο, μην κανεις πειραματα μονος σου" το μηχανακι ειναι παλιο και χαλασμενο και δεν αξιζει να δινω λεφτα σε μαστορες που τα ξινουν και δεν εχουν σκοπο να το φτιαξουν επιτιδες για να με κανουν μονιμο πελατη τους.
απαντηστε μου αν εχετε σκοπο να βοηθισετε.ευχαριστω για τον χρονο σας και συγνωμη αν κουρασα.

Έχει επεξεργασθεί από τον/την Agahnim στις Κυρ Ιαν 19, 2014 6:40 pm, 1 φορά
Agahnim

Αριθμός μηνυμάτων : 6
Ημερομηνία εγγραφής : 10/12/2013

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ο συγγραφέας αυτού του μηνύματος έχει αποκλειστεί απο το φόρουμ - Δείτε το μήνυμα

Ο συγγραφέας αυτού του μηνύματος έχει αποκλειστεί απο το φόρουμ - Δείτε το μήνυμα

Απ: προβλημα με την μανιβελα ή καρπυρατερ

Δημοσίευση από Agahnim Την / Το Κυρ Ιαν 19, 2014 6:46 pm

εννοεις το εσωτερικο απ το καπακι μανιβελας; αν ναι, οριστε η φωτο

Agahnim

Δημοσίευση από Agahnim Την / Το Δευ Ιαν 20, 2014 1:45 pm

σε αυτο το συμπερασμα εχω βγει και εγω, χωρις ομως να μπορω να εντοπισω τον λογο που συμβαινει αυτο. απ το καπακι λειπουν μερικες βιδες (αλεν) αλλα δεν νομιζω πως παιζει ρολο.

το γραναζι φαινεται οκ; δεν ειναι φαγομενο ετσι;

μηπως τα βαζω με λαθος σειρα εγω; στον αξονα πρωτα μπαινει το γραναζι, μετα το ελατηριο και τελος το 'καπακι' με τις βιδες που θα κραταει το ελατηριο και το γραναζι πανω στον αξονα. σωστα;

το ελατηριο δεν φαινεται να χει καποιο προβλημα. δεν ξερω πως επρεπε να ηταν. εχεις να μου δειξεις καμια φωτο απο κανενα φυσιολογικο ελατηριο να δω πως πρεπει να ειναι;
Agahnim

Δημοσίευση από Agahnim Την / Το Τρι Ιαν 21, 2014 12:55 am

οχι οι εγκοπες δεν εχουν φαγωθει καν. και γυριζουν κανονικα την 'φτερωτη'. σημερα το ανοιξα παλι και ειμαι 45% σιγουρος πως φταιει το ελατηριο και αλλα 45% πως φταιει αυτο που κραταει το ελατηριο και βηδονετε πανω στην 'φτερωτη' (το οποιο φαινεται στην πρωτη φωτο που εβαλα). το 10% που περισσεύει, το δινω σε οποιαδηποτε αλλη περιπτωση που αγνοω

ερωτηση: μηπως αναμεσα στο γραναζι και την 'φτερωτη' πρεπει να υπαρχει γρασο η αλλο λιπαντικο για να το κανει να γληστραει; ρωταω γιατι βλεπω πως η μανιβελα δεν επιστρεφει στην κανονικη της θεση.

ερωτηση 2: το γραναζι μανιβελας, το ελατηριο, και το αλλο με τις 3 βιδες που βιδονουν πανω στην 'φτερωτη' και κρατανε το ελατηριο, ειναι ξεχωριστα για το καθε μηχανακι ε; πουθενα δεν μπορω να βρω στο google ακριβως ιδια.

ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις
Agahnim

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Τρι Ιαν 21, 2014 9:08 am

Καλημέρα και καλώς ήλθες στην παρέα μας φίλε μου (δεν ξέρω το όνομά σου).

Σχετικά με τη μανιβέλα τώρα.
Κατά τη γνώμη μου το πρώτο που θα έκανα αν ήμουν στη θέση σου θα ήταν να καθαρίσω πάρα πολύ καλά τόσο το καπάκι της μετάδοσης όπου βρίσκεται το <<μισοφέγγαρο>> ένα κομμάτι της μανιβέλας που προφανώς ενώνεται με το ποδωστήριο εξωτερικά όσο και το γρανάζι που πιάνει εσωτερικά.

Μετά θα τούριχνα σε πρώτη φάση αντισκωριακό και θα το άφηνα ολονυκτίς επί ώρες να το ξεμπλοκάρει.
Κατόπιν θα το γρασάριζα με γράσο που αντέχει σε θερμοκρασία.
ΠΡΟΣΟΧΗ όχι πολύ γιατί δεν πρέπει να πέσει στην υπόλοιπη μετάδοση ή στον ιμάντα δεδομένου ότι θα γλυστράνε και δεν θα κινείται το σκούτερ. Με προσοχή και λίγο λοιπόν.

Μετά από αυτά εκτιμώ ότι θα λυθεί το πρόβλημα του kickstarter .

Για το τι είναι το άλλο που ρωτάς σου απάντησε ο Κώστας και αυτό είναι.
Η σκουριά δεν είναι ότι καλύτερο αλλά δεν κάνει και κάτι κακό, εσωτερικά αν δουλεύουν τα πηνία η φόρτιση της μπαταρίας γίνεται.

Για το ότι δεν <<πηγαίνει >> βήμα όπως λές, όντως τα 50 χλμ για 100άρι σκούτερ είναι δείγμα πως δεν πάει όπως πρέπει.
Αλλά από ότι βλέπω η μετάδοσή του είναι σε κατάσταση πλήρους εγκατάλειψης.
Εκεί υπάρχει ο ιμάντας, τα μπιλάκια του βαριατόρ, οι ολισθητήρες του βαριατόρ και ο συμπλέκτης.

Όλα αυτά χρειάζονται έλεγχο και αλλαγή διότι αν μπλοκάρουν για παράδειγμα τα μπιλάκια του βαριατόρ διότι από κυλινδρικά έγιναν τετράγωνα και οι ολισθητήρες είναι διαλυμένοι το βαριατόρ ΔΕΝ θα ανοιγοκλείνει και θα φθάνει μέχρι ένα ορισμένο σημείο μειώνοντας έτσι την τελική και όχι μόνο.

Ο συμπλέκτης αν είναι φαγωμένος τότε θα <<πατινάρει>> και δεν θα δίνει δύναμη στον τροχό άσχετα αν ο κινητήρας (και για τα 3 που αναφέρθηκαν ) δουλεύει σωστά.

Για να κάνεις όμως όλα αυτά που αναφέρθηκαν παραπάνω επειδή η κάθε εταιρεία έχει την δικιά της τεχνοτροπία σε ορισμένα σημεία όπως η μανιβέλα που παίρνει μπρός, θα πρέπει να βρείς από το διαδίκτυο το εγχειρίδιο συντηρήσεως του συγκεκριμένου σκούτερ.
Μετά ακολουθείς τις οδηγίες και θα είσαι μια χαρά.

Για παράδειγμα αν δείς [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] θα δείς το σύστημα μανιβέλας του YAMAHA CYGNUS X 125i.
Δεν είναι το ίδιο από ότι βλέπεις.

Επίσης θα σούλεγα και εγώ να τούβαζες εκτός των παραπάνω μια σωστή μπαταρία και να το βάζεις μπρός με τη μίζα.
Η μανιβέλα είναι εκεί σαν εναλλακτική λύση και όχι ως κύρια.

Ελπίζω να βοηθησα.

Savvas
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 27338
Ημερομηνία εγγραφής : 13/05/2012
Τόπος : Ελλαδάρα αγάπη μου

Δημοσίευση από Agahnim Την / Το Τρι Ιαν 21, 2014 7:44 pm

γεια σας φιλοι μου

λοιπον τοσο καιρο εβαζα στο google "suzuki address v100" ή "suzuki address 100cc" και δεν εβρισκα με τιποτα το γραναζι.

τελικα το σωστο ηταν "suzuki ag100" ή "suzuki address ag100".

βρηκα και το [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] και το [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] Very Happy

απ οτι ειδα, το γραναζι καινουριο, εχει πιο μεγαλα "δοντακια" απ το δικο μου, άρα τα "δοντακια" του δικου μου μαλλον ειναι φαγομενα (αν και εμενα μου εμιαζαν οτι ετσι ηταν εργοστασιακα.. τι να πω). οριστε 2 φωτο. πειτε μου και εσεις την γνωμη σας

έλυσες φυγοκεντρικό, να δεις μπίλιες, σιαγώνες, γρασσάρισμα, ιμάντα, ελατήρια κλπ??? νομίζω ότι επικεντρώνεσαι σε λάθος σημείο, φτιάξε το μηχανάκι να πηγαίνει όπως πρέπει και να είναι αξιόπιστο και ας μην παίρνει μπρος με την μανιβέλα....γνώμη μου...
το προβλημα ειναι οτι δεν εχω ιδεα τι ειναι ολα αυτα Very Happyειμαι εντελος ασχετος. εχεις δικιο ρε συ. κανονικα πρεπει να χεσω την μανιβελα και να φτιαξω ολα τα υπολοιπα. αλλα ρε φιλε μου χει #$%#% την ζωη τοσο πολυ αυτη η μανιβελα, που μου χει γινει εμμονη ιδεα να την φτιαξω!! ξερεις τι ειναι να πηγαινεις super market και μετα να μην παιρνει μπρος το ριμαδι ενω εισαι με την γυναικα και τα ψωνια 5χλμ απ το σπιτι;; να παταω τι μανιβελα συνεχεια και να υδρωνο και να μην παιρνει καν μπρος τελικα;

Κατά τη γνώμη μου το πρώτο που θα έκανα αν ήμουν στη θέση σου θα ήταν να καθαρίσω πάρα πολύ καλά τόσο το καπάκι της μετάδοσης όπου βρίσκεται το <<μισοφέγγαρο>> ένα κομμάτι της μανιβέλας που προφανώς ενώνεται με το ποδωστήριο εξωτερικά όσο και το γρανάζι που πιάνει εσωτερικά.

Μετά θα τούριχνα σε πρώτη φάση αντισκωριακό και θα το άφηνα ολονυκτίς επί ώρες να το ξεμπλοκάρει.
Κατόπιν θα το γρασάριζα με γράσο που αντέχει σε θερμοκρασία.
ΠΡΟΣΟΧΗ όχι πολύ γιατί δεν πρέπει να πέσει στην υπόλοιπη μετάδοση ή στον ιμάντα δεδομένου ότι θα γλυστράνε και δεν θα κινείται το σκούτερ. Με προσοχή και λίγο λοιπόν.

Μετά από αυτά εκτιμώ ότι θα λυθεί το πρόβλημα του kickstarter .
φιλε μου δεν νομιζω πως το προβλημα ειναι θεμα καθαριοτητας. δεν εχω εμπειρια σιγουρα αλλα το εχω μελετησει πολυ το θεμα με την μανιβελα και σιγουρα δεν ειναι θεμα βρωμας. ενδεχετε επειδη καθαρησα καπως τον αξονα και μαλλον εφυγε το παλιο γρασο, να ειναι αυτος ο λογος που η μανιβελα δεν επιστρεφει στην αρχικη της θεση. ομως αποκλειετε να φταιει αυτο για το οτι η μανιβελα "τριζει" οταν την παταω και νιωθω οτι δεν κανει καλη επαφη το γραναζι με την "φτερωτη".

τωρα για το προβλημα της ταχυτητας.. σιγουρα κατι δεν παει καλα. στην αρχη οταν το πηρα δεν ηταν ετσι. σιγα σιγα αυξανοταν το προβλημα. και το καταλαβαινω κι ολας απ τους περιεργους ηχους που ακουω μολις παω να ξεπερασω ενα συγκεκριμενο οριο ταχυτητας (πχ 50) αλλα και οτι σταδιακα επιβραδυνει. θελω να το λυσω κι αλλο το μηχανακι για να φτασω στο σημειο να μπορω να ελεγξω ολα αυτα που μου προτεινεις, αλλα δυστηχως ακομα δεν εχω τα απαραιτητα εργαλεια, ουτε καποιον γνωστο να τα δανειστω..

πρεπει να βρω τροπο να αφαιρεσω καποιες βιδες που εχει χαλασει το "κεφαλι" τους και δεν ξεβιδονουν πλεον

Επίσης θα σούλεγα και εγώ να τούβαζες εκτός των παραπάνω μια σωστή μπαταρία και να το βάζεις μπρός με τη μίζα.
Η μανιβέλα είναι εκεί σαν εναλλακτική λύση και όχι ως κύρια.
ξερω πως θα σου φανει τραγικο αλλα οταν το πηγα σε μαγαζι πριν μερικους μηνες για να μου βαλουν νεα μπαταρια, το ελεγξαν με ενα πολυμετρο και ειδαν οτι τα ρευματα δεν ειναι καλα και οτι χρειαζεται να του κανω ανορθωση τασης, κατι τετοιο. διαφορετικα θα μου φαει την μπαταρια σε 1-2 μηνες.

ετσι μου ειπαν, ετσι εγινε!

το μηχανακι ειναι σαραβαλο. ο τυπος που μου το πουλησε πρεπει να ειναι πολυ χαρουμενος που με ξεγελασε και γλητωσε απο τοσα προβληματα (μου το παρουσιαζε και σαν "αριστη κατασταση" κι ολας)

ας ειναι! εγω -με την πολυτιμη βοηθεια σας- θα προσπαθησω να το φτιαξω μονος μου και να ξοδεψω οσο το δυνατον λιγοτερα χρηματα. διαφορετικα δεν αξιζει να το φτιαξω καν. καλο θα ειναι κι ολας, θα μαθω πολλα πραγματα για τα μηχανακια απο μεσα (μου θυμιζει πολυ τις επισκεβες υπολογιστων που ειναι η ειδικοτητα μου)

ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας!
Agahnim

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Τρι Ιαν 21, 2014 8:06 pm

Τίποτα φίλε μου μα για αυτό έχουμε φτιάξει αυτή την παρέα.
Για να αλληλοβοηθούμαστε κατά το δυνατόν.

Αφού βρήκες το εγχειρίδιο συντηρήσεως έχεις κάνει μιά άριστη αρχή.

Από τις φωτό που βλέπω το γρανάζι της πρώτης φωτό ειδικά αλλά και το άλλο φαίνεται ταλαιπωρημένο.
Βέβαια με σύγκριση με φωτό καινούργιων θα βγάζαμε καλύτερο συμπέρασμα.

Τώρα με τα <<ρεύματα>>.
Το κακό είναι πως είσαι Κρήτη και δεν ξέρουμε κάποιον εκεί γιατί αν ήσουν Αθήνα θα σούλεγα να πάς [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] και να βρείς την υγιά σου.
Δυστυχώς αν το <<δυναμό>> ή ο ανορθωτής είναι προβληματικά, τότε η μπαταρία σου θα πεθαίνει γρήγορα.
Για να καταλάβεις τι γίνεται πήγαινε στα τεχνικά θέματα του φόρουμ [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] και ρίξε μια ματιά.

Τώρα για τα υπόλοιπα και το τι είναι βαριατόρ, ιμάντας, συμπλέκτης, ολισθητήρες βαριατόρ κλπ πήγαινε και δες [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] τα <<Φτιάξτο μόνος σου>> στο SH 300, YAMAHA CYGNUS X κλπ και θα δείς πως γίνεται.
Παρόμοια γίνονται και στο δικό σου.

Σιγά σιγά έχω την άποψη πως θα το φέρεις στα ίσια του και θα είσαι μια χαρά.

Ο άλλος προφανώς το πούλησε γιατί δεν ήξερε ούτε ήθελε να μπεί σε αυτή τη διαδικασία.

Savvas
Admin

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Τρι Ιαν 21, 2014 8:09 pm

Τώρα είδα και το πρώτο γρανάζι στο λίνκ πούβαλες.

Αυτό φίλε μου έχει καραφλιάσει και γιαυτό γλυστράει πάνω στο δεύτερο γρανάζι και δεν γυρίζει το στρόφαλο να πάρει μπρός.

Άλλαξέ το και τελείωσες !   

Savvas
Admin

Δημοσίευση από Agahnim Την / Το Τετ Ιαν 22, 2014 3:47 am

το γραναζι το βρηκα σε 2 μαγαζια στην ρωσσια 6 και 8 ευρω. τα εξοδα αποστολης για ελλαδα ομως ειναι πανω απο 50 ευρω! δεν αξιζει! εψαξα σε ολο το google αλλα δεν υπαρχουν αλλου σε καποια λογικη τιμη...

σκεφτηκα το εξης: μηπως βρω κανα γραναζι διαφορετικο (απο αλλο μηχανακι) που ομως μπορει να ταιριαζει και στο δικο μου; διαφορετικα την ξεχναω εντελως τη μανιβελα και παω να φτιαξω τα ρευματα! αλλη λυση δεν βλεπω να υπαρχει. καμια πατεντα για τα φαγωμενα δοντακια αποκλειεται να υπαρχει Very Happy
Agahnim

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Τετ Ιαν 22, 2014 8:04 am

Η αντιπροσωπεία είναι δυνατόν να μην έχει? Shocked Shocked Shocked 

Ρώτησες φίλε μου?

Savvas
Admin

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Τετ Ιαν 22, 2014 8:53 am

Για πάρε ένα τηλέφωνο και ρώτα [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] και φυσικά πρώτα στην επίσημη αντιπροσωπεία [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Μην διστάσεις να πάρεις την επίσημη αντιπροσωπεία και μπορεί να εκπλαγείς.

Savvas
Admin

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης