HONDA SH 300. Σαγωνάκια συμπλέκτη FERODO με 20 ευρώ.

Πήγαινε κάτω

HONDA SH 300. Σαγωνάκια συμπλέκτη FERODO με 20 ευρώ.

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Πεμ Μάης 16, 2013 7:48 am

Ένα από τα θέματα που απασχολεί τους κατόχους στα πλαίσια της τακτικής συντηρήσεως - φτιάξτο μόνος σου είναι και η φθορά των φερμουίτ του συμπλέκτη.

Η φθορά εξαρτάται από την χρήση του σκούτερ και τοπου γίνεται γιατί άλλη είναι η φθορά όταν το σκούτερ κυκλοφορεί στην πόλη με συνεχή σταματήματα - ξεκινήματα (μεγαλύτερη) και άλλη όταν κυκλοφορεί σε ανοικτό δρόμο (μικρότερη).

Μέτρο σύγκρισης δεν υπάρχει γιατί έχουν αναφερθεί διάφορα χρονικά διαστήματα αντικατάστασής τους από τους χρήστες όπως :
-Από χρήστη περισσότερο πόλης να τα αλλάζει κάθε 12.000 χλμ.
-Από χρήστη περιαστικών διαδρομών αλλά και πόλης στις 18.000 χλμ.
-Από μένα που το χρησιμοποιώ σε ταξίδια και στην πόλη στις 18.000 χλμ.

Το θέμα είναι ότι θέλουν επιθεώρηση και αλλαγή όταν φτάσουν το όριο σέρβις που σύμφωνα με το εγχειρίδιο σέρβις καθορίζεται όταν εναπομένει 1 χιλιοστό πάστας στο φερμουίτ του συμπλέκτη από τα αρχικά 4 χιλιοστά που έχει το σαγωνάκι όταν είναι καινούργιο.

Η τιμή τους ?
Ξεκινάει από τα 49 ευρώ και φτάνει τα 70 περίπου ανάλογα με τον αριθμό του κινητήρα σας ο οποίος είναι απαραίτητος όταν πάτε να πάρετε το αναλώσιμο. 49 ευρώ έχουν του κανονικού SH και 70 του R SPORT.

Η τιμή είναι μεγάλη για ένα αναλώσιμο που ανάλογα με τα χλμ που κάνει κάποιος θέλει σχετικά συχνές αλλαγές οπότε σαν ενδιάμεση λύση υιοθετήθηκε από μένα η τοποθέτηση φερμουίτ FERODO σε μαγαζί φρένων που εδρεύει στην Λιοσίων 300 (Κώστας ) με κόστος 20 ευρώ.

Πάμε τώρα να δούμε τις διαφορές μαμάς και των FERODO με φωτό για να καταλάβουμε περί τίνος πρόκειται επακριβώς :

Για να ξεκινάμε από την αρχή γιατί πολλοί φίλοι είναι μπερδεμένοι.
Εδώ βλέπετε αριστερά το βαριατόρ και δεξιά τον συμπλέκτη :

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Όταν βγάλουμε τον συμπλέκτη και φυσικά τον ιμάντα, η εικόνα πούχουμε είναι αυτή :

Ο συμπλέκτης αποτελείται από την καμπάνα που είναι το εξωτερικό του μέρος και στο εσωτερικό αυτής εμπλέκονται τα σαγωνάκια φυγοκεντρικά και δίνουν κίνηση στον τροχό και το υπόλοιπο μέρος που είναι ο κύριοςόγκος του και περιλαμβάνει και τα σαγωνάκια.

Άς τα δούμε ένα ένα.

Η καμπάνα :

Ο υπόλοιπος συμπλέκτης μαζί με τα σαγωνάκια :

Αφού είδατε τα σαγωνάκια συμπλέκτη μαμά πάνω στον συμπλέκτη, δείτε τα λίγο και μόνα τους :

Και τώρα δείτε τα κολλητά FERODO :

Ήδη τα FERODO έχουν διανύσει 2.000+ χλμ και πάνε μια χαρά με εξαίρεση το ότι <<γρατζουνάνε>> λίγο στην αρχική εκκίνιση όταν η μετάδοση είναι κρύα και μετά τίποτα και ότι είναι στις εκκινήσεις λίγο ποιό άμεσα και λιγότερο μαλάκά σε αίσθηση από ότι τα μαμά αλλά και η χρηματική διαφορά είναι τεράστια.

Αυτά λοιπόν και σε άλλα με υγεία, με τα λεφτά πούχουν τα κολλητά προσωπικά με 60 ευρώ θα διανύσω 18.000 χλμ χ 3 = 54.000 χλμ και θα μου μείνουν και άλλα 10 ευρώ = 5 πιτόγυρα για μάσα έναντι των 70 πούχουν τα μαμά Χόντα (τα εικονιζόμενα παραπάνω είναι του απλού SH και έχουν 49 ευρώ όπως αναλύθηκε σε άλλο θέμα). Very Happy

Συγγνώμη μαμά Χόντα αλλά μήπως είσαι υπερβολική? scratch

Υ.Γ. Το υλικό της FERODO τοποθετήθηκε στις 18.000 χλμ. Στις 24.750 χλμ ανοίχθηκε η μετάδοση του σκούτερ και διαπιστώθηκε φθορά σε ένα άξονα γραναζιού η οποία προκαλούσε θόρυβο από τα 70 - 100 χλμ και δημιουργούσε γρέζια στολάδι της μετάδοσης. Η επίσημη εκδοχή της αντιπροσωπείας και του εξουσιοδοτημένου συνεργείου ήταν ότι έφταιγε το υλίκό. Αλλάχθηκε όλη η μετάδοση με καινούργια τα πάντα και ξαναμπήκαν σιαγωνάκια μαμά. Σε άλλο ίδιο σκούτερ που φοράει επί 24.000 χλμ το ίδιο υλικό δεν συνέβει το παραμικρό. Το γράφω γιατί πιστεύω ότι πρέπει να επισημανθεί.

Savvas
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 27023
Ημερομηνία εγγραφής : 13/05/2012
Τόπος : Ελλαδάρα αγάπη μου

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Έλεγχος μετάδοσης, κατάσταση σιαγώνων FERODO.

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Πεμ Μάης 16, 2013 8:59 am

Και η συνέχεια του προχθεσινού σέρβις με τον έλεγχο της μετάδοσης.

Εδώ θα δείτε και την κατάσταση του περιβόητου συμπλέκτη FERODO του υλικού τριβής δηλαδή που τάχα μου ευθυνόταν για το πρόβλημα της μετάδοσης σε μένα.

Ε λοιπόν ο συμπλέκτης που θα δείτε έχει στην πλάτη του 18.000 απροβλημάτιστα χλμ και το σκούτερ 54.000 επίσης απροβλημάτιστα χλμ. Έφταιγε αυτός λοιπόν? Λέω εγώ τώρα ε? scratch Basketball

Περιληπτικά λοιπόν αυτά που είδαμε στις 18.000 χλμ ήταν :
1. Ο ιμάντας αν και οπτικά ήταν σε λίαν καλή έως αρίστη κατάσταση, μετρούμενος βρέθηκε στα όρια σέρβις και έπρεπε να αλλαχθεί. Ο Αλέξανδρος αποφάσισε να τον αφήσει για άλλες 6.000 χλμ επάνω και να τον ξαναδούμε στα 24.000 χλμ συνολικά με την επόμενη αλλαγή λαδιών.

2.Τα ράουλα του βαριατόρ ήταν εντάξει και πάνω από τα όρια σέρβις και ξαναμπήκαν τα ίδια.

3.Οι γλύστρες του βαριατόρ ήταν σε αρίστη κατάσταση και παρέμειναν οι ίδιες.

4.Ο συμπλέκτης ήταν σε αρίστη κατάσταση και παρέμεινε ο ίδιος.

Ένα καθαρισματάκι λοιπόν και κλείσιμο.

Ιδού και το σχετικό βίντεο :

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Savvas
Admin

Απ: HONDA SH 300. Σαγωνάκια συμπλέκτη FERODO με 20 ευρώ.

Δημοσίευση από sharkovios Την / Το Κυρ Νοε 01, 2015 5:37 pm

Παιδιά καλησπέρα,

επειδή από ότι είδαμε σήμερα, χρειάζομαι αλλαγή των σιαγόνων του συμπλέκτη, σκέφτομαι να τα κάνω αναγόμωση, αλλά δεν μπορώ να μείνω χωρίς το μηχανάκι.

Μήπως έχει κανείς τίποτε παλιές φαγωμένες, να μου τις δώσει να τις πάω για αναγόμωση, με το αζημίωτο φυσικά.

Αντώνης
sharkovios

Αριθμός μηνυμάτων : 56
Ημερομηνία εγγραφής : 23/10/2015

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Κυρ Νοε 01, 2015 7:29 pm

sharkovios έγραψε:Παιδιά καλησπέρα,

επειδή από ότι είδαμε σήμερα, χρειάζομαι αλλαγή των σιαγόνων του συμπλέκτη, σκέφτομαι να τα κάνω αναγόμωση, αλλά δεν μπορώ να μείνω χωρίς το μηχανάκι.

Μήπως έχει κανείς τίποτε παλιές φαγωμένες, να μου τις δώσει να τις πάω για αναγόμωση, με το αζημίωτο φυσικά.

Αντώνης

Καλησπέρα Αντώνη.

Πληροφοριακά ο φίλος που έφτιαχνε τα FERODO σαγωνάκια και είχε σωθεί ολόκληρη KYMCO (εκεί τα φτιάχνανε οι κάτοχοι ) αλλά και εμείς έφυγε μετανάστης στην Αμερική. 😢

Πλέον υπάρχει ένας στη Σπύρου Πάτση που ζητάει ένα 40άρι για όσους συμπλέκτες έχουνε 4 σαγωνάκια (οι περισσότεροι).
50 έχει ένας έτοιμος NEWFREN με τα καινούργια του ελατήρια, σαγωνάκια, πλάκα και γενικά έτοιμος να μπει επάνω με λύσιμο μόνο του παξιμαδιού Νο 41.

Ο άλλος αν οπωσδήποτε θέλεις να γλυτώσεις το δεκάρικο (και προσοχή δεν θα σε κατηγορήσει κανένας, όλοι τα χάλια μας είμαστε οικονομικά και γιαυτό βλέπεις ότι αυτή η ενότητα είναι ιερή και φυλάσσεται ως κόρη οφθαλμού και το σέβονται όλοι χωρίς οφ τόπικ εκτός βέβαια ελαχίστων που δεν ανήκουν πλέον σε αυτήν την παρέα) πρέπει οπωσδήποτε να πάει πακέτο συμπλέκτης και καμπάνα γιατί πρέπει να μετρηθούν ανάλογα με τη φθορά της καμπάνας και να μπει υλικό ένα χιλιοστό κάτω από τη φθορά της καμπάνας αλλιώς θάχεις προβλήματα μέχρι που δεν θα παίρνει μπροστά το μοτό.

Έχω εγώ συμπλέκτη να σου δώσω αλλά ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΔΟΥΛΕΙΑ ΧΩΡΙΣ ΤΗΝ ΚΑΜΠΑΝΑ που θα συνεργαστεί οπότε είναι μονόδρομος το ότι πρέπει να μείνεις χωρίς μοτό και ότι πρέπει νάχεις άλλο μέσο να τον πας και να τον πάρεις.

Σου συστήνω λοιπόν να πάρεις ένα NEWFREN να τον βάλεις επάνω και να βρεις την υγιά σου.

Εγώ αυτόν έχω επάνω και παρόλες τις χιλιάδες χλμ σε ταξίδια είναι μια χαρά και από ότι έχουμε δει στου Μάνου για παράδειγμα που κυκλοφορεί φουλ Αθήνα κρατάει και περισσότερο.

Savvas
Admin

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Κυρ Νοε 01, 2015 7:34 pm

Προσθέτω σε άλλο ποστ ότι τα FERODO που είδες αντικαταστάθηκαν στο μοτό του Αλέξανδρου και μπήκε και εκεί NEWFREN πακέτο συμπλέκτης και καμπάνα μιας και είχε πιάσει τότε 103.000 χλμ αν θυμάμαι καλά .

Savvas
Admin

Δημοσίευση από sharkovios Την / Το Κυρ Νοε 01, 2015 7:35 pm

Μπα για 10 γιουχους διαφορά δε το παίζω. Επαιζε όμως με 30 που υπήρχε με τον αλλον στην Λιοσίων.

τούτο [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] ε;

Δεν μου λες και κάτι άλλο, την καμπάνα την μέτρησα 136 χιλιοστα, θέλει αλλαγή;
Εσείς τι κάνατε με τις δικές σας;

Αντώνης
sharkovios

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Κυρ Νοε 01, 2015 8:00 pm

sharkovios έγραψε:Μπα για 10 γιουχους διαφορά δε το παίζω. Επαιζε όμως με 30 που υπήρχε με τον αλλον στην Λιοσίων.

τούτο [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] ε;

Δεν μου λες και κάτι άλλο, την καμπάνα την μέτρησα 136 χιλιοστα, θέλει αλλαγή;
Εσείς τι κάνατε με τις δικές σας;

Αντώνης

Ακριβώς αυτός είναι που είδες στη Βόδα.
Το όριο σέρβις της καμπάνας είναι 135,5mm οπότε είσαι μια χαρά.
Καμιά αλλαγή λοιπόν.

Εγώ ακόμα τη μανα φοράω όπως και όλοι οι άλλοι εκτός του Αλέξανδρου που αλλάχτηκε στις 103.000 αν θυμάμαι καλά και ενώ ήτανε στα όρια σέρβις ακόμα, παρόλα αυτά ε 100.000 χλμήτανε αυτά και είπαμε ότι άντε ας πάει και το παλιάμπελο αλλά η μάνα κρατήθηκε μην τυχόν και ......δεν πετάχτηκε σε καμία περίπτωση.
Πάρα πολύ καλό υλικό !

Η χαζομάρα της Χόντα είναι με τα σαγωνάκια του συμπλέκτη που τα δίνει ξεχωριστά, ξεχωριστά τα λαστιχάκια, ξεχωριστά τα ελατήρια και αν θες να κάνεις καλή δουλειά θες κανά 80άρι μην πω παραπάνω ενώ όλοι οι άλλοι τη δίνουν από όσο ξέρω και σίγουρα η Γιαμάχα πακέτο όλη στο 80άρι....ε δεν φτάνει πούναι ακριβή, δεν φτάνει που είναι πολύ μαλακό το υλικό και τρώγεται γρήγορα να τρως και το πακέτο λύσε όλο το ματζαφλάρι και συναρμολόγησε ?
Εεε κουταμάρα οπότε NEWFREN και τέλος το παραμύθι.

Μπορεί να σκούξει λιγάκι στις πρώτες 2-3.000 χλμ, δεν τρέχει τίποτα μην ανησυχήσεις.

Savvas
Admin

Δημοσίευση από sharkovios Την / Το Δευ Νοε 02, 2015 12:49 pm

Αστο να σκούξει.. από το να πηδήξω την καμπάνα ή να βάλω υποδεέστερα...!!

Αντώνης
sharkovios

Δημοσίευση από Savvas Την / Το Δευ Νοε 02, 2015 2:51 pm

sharkovios έγραψε:Αστο να σκούξει.. από το να πηδήξω την καμπάνα ή να βάλω υποδεέστερα...!!

Αντώνης

Ακριβώς.

Savvas
Admin

Επιστροφή στην κορυφή

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης